De gemeente Velsen en het bouwplan 1946 Visscherij-Snufjes De N.Z.H.R.M. in oorlogstijd Nadere gegevens In het „Bouwplan 1946" van den We deropbouw, waarvan wij in ons vorig nummer den hoofdinhoud weergaven, zijn ook eenige gegevens te putten over Velsen en IJmuiden. De gemeente Vel sen is ingedeeld bij het Bouwbureau Noord-Holland-West, dat de kuststrook omvat loopende van Bloemendaal tot even ten Zuiden van den Helder. In dit gebied wonen 138.000 inwoners. De door den oorlog veroorzaakte schade in die streek is geraamd op •f 36.100.000. IJmuiden en Velsen behoo- ren tol de zwaarst getroffen gebieden. Dan komen Beverwijk, Castricum enz. De schade per inwoner berekend is ■'1 Noord Holland-West f262. Dit steekt nog gunstig af bij Zandvoort, waar zij f 500 per hoofd beloopt. In Noord Holland-West zal in 1946 verwerkt worden een bedrag van een kleine 13*4 millioen gulden. De on derverdeeling is: nieuwe bouwwerken 8.200.000. herstel aan zwaar bescha digde huizen 3.750.000 en aan licht beschadigde perceelen 1.500.000. Wij hebben reeds medegedeeld, dat dit jaar in Velsen 500 woningen ge bouwd zullen worden. Ook worden be langrijke bedragen besteed voor het herstel van industrieele ondernemingen. Herstel aan gebouwen van den staat en herstel van Openbare Werken zijn in de bovengenoemde credieten niet be grepen. Gerekend is dat bij de werk zaamheden in Noord Holland-West in 1946 2620 arbeiders zullen werken, als vólgt gesplitst: 858 timmerlieden. 472 metselaars, 269 opperlieden, 367 schil ders, 39 grondwerkers, 96 betonwerkers Voetbal: De halve weg is afgelegd De altijd rijker aan spanning zijnde tweede helft heeft een aanvang geno men. De eerste helft zou men, om in wielrenners-termen te spreken, den tijd van positie kiezen kunnen noemen, doch dan gaat het er om om „geplaatst" te worden. Dit „geplaatst worden" be- teekent voor Stormvogels en V.S.V. al lerminst beslag leggen op de bovenste plaats, maar wel trachten het hoekje te verlaten, waar de slagen vallen. En dat zal geen gemakkelijke opgave blijken, want Stormvogels en V.S.V. hebben resp. met H.B.S. en 't Gooi in hun af- deeling de meeste verliespunten. We hopen, dat zoowel Blauw-Wit als Rood- Wit er in zal slagen zich te handhaven. Een stap in de goede Stormvogels- richting zou het zijn, wanneer Kraak c.s. er Zondag a.s. in zouden slagen D.W.S. één of twee puntjes afhandig te maken. Maar de Amsterdammers zullen zeker geen gewillig slachtoffer zijn! En voorwaarde voor het „slachtofferschap" der D.W.S.'ers zal zijn, dat de IJmui- der voorhoede nu eens een paar doel punten maakt. Wil V.S.V. tegen A.D.O. een begin maken met het beteren van haar leven, dan zal hier de verdediging een plech tige gelofte moeten afleggen om zich niet of hoogstens eenmaal door den Haagsclien aanval te laten passeeren. Dan zullen Sterk c.s. wel voor de rest zorgen. Velsen werkte zich Zondag aardig uit de gevaarlijke zóne door van Kenne- mers te winnen. Wanneer het er nu morgen ook Spartaan onder houdt maar dat zal niet meevallen dan kunnen de roodbroeken voorloopig weer rustig ademhalen. Dat de Kinheimers op eigen terrein moeilijk te verslaan zijn, ondervond Zondag j.l. A.D.O., dat liefst met 30 klop kreeg. Vermoedelijk wordt Bloe mendaal morgen het volgende slacht offer der Velsenaren, die hun aanvan kelijk tegen Terrasvogels vastgestelden wedstrijd zagen uitgesteld. Den vorigen Zondag eindigde het Beverwijker uitstapje van T.Y.B.B. naar O.E.M. in een 31 nederlaag. We ver moeden, dat de Haarlemmers morgen van hun tweede uitstapje naar de aard- beienstad al evenmin pleizier zullen beleven, want Beverwijk is op eigen terrein ook niet voor de poes. In 4 C behaalde I.E.V. een nuttige 20 overwinning op Uitgeest. Met Bergen, dat nog geen enkele overwin ning behaalde, zal zij morgen wel hee- lemaal geen moeite hebben! Dan zal V.V.B. het tegen C.S.V. heel wat zwaar der hebben. Doch als we bedenken, dat V.V.B. destijds op eigen terrein met 20 won, dan wanhopen wij nog niet! V.V.E. maakt tegen Alkmaar een goede kans. De IJmuider Reserve 2de klassers zullen hét morgen zwaar te verant woorden krijgen. Stormvogels tegen A.F.C. 3 en V.S.V. tegen D.W.V. 2. Als deze 2 wedstrijden even zooveel pun ten opleveren, zijn we niet ontevre den. Bij E.D.O. 2Ken nemers 2 ver wachten we een verdeeling der pun ten. Met lekken ketel terug De stoomtrawler Amstelstroom heeft op de visscherij tweemaal een lekken ketel gehad. Daar er ook weinig visscherij was, besloot de schipper, toen hij zes dagen op zee was, de reis af te breken. Met 70 manden visch kwam de Amstel stroom in de haven terug. en ijzervlechters, 216 stucadoors en 303 andere arbeiders. Onder de materialen die verwerkt zullen worden, noemen wij 17.333 ton cement, 1732 ton 'kalk, 15.011.000 met- selsteenen, 1.578.000 dakpannen, 9160 M3. gezaagd naaldhout, 387 M3. rond hout, 4544 ton staal en ijzer, 193 ton lood, 145 ton zink, 79.000 M2. glas en 171 ton verf. Om het damkampioenschap van Nederland Suijk komt lilt In het voortoumool. Nu in de oorlogsjaren vele spelers niet meer aan het persoonlijk damkampioen schap konden deelnemen is de belang stelling dit jaar ongekend groot. Het Bondsbestuur zal in Augustus een groot rond-tournooi van één week orga- niseeren om den landstitel. De volgende spelers zijn gerechtigd tot deelneming: R. C Keller, P. Roozenburg, W. Roozenburg, B. Dukel, Kinnegin, J. Metz, P. Beers, J. Huisman, J. H. Vos en W. de Jong. Voorts komen daarbij nog de zes dis trictskampioenen. Verder moeten de volgende spelers in een vóór-tournooi kampen om drie plaat sen in het eindtournooi: B Springer, Herm. de Jongh, Jurg, Ham, v. Dartelen, Mollenkamp. De Graag. Tusveld, C. Suyk, W. Rustenburg en als deze nog wil inschrijven A. Ligthart. Inmiddels zijn het Zeeuwsch en Bra- bantsch kampioenschap beslist en gewon nen door resp. J. Blom en A. de Graag. De wedstrijden om het kampioenschap van Zuid-Holland en van Noord-Holland vangen binnenkort aan. Nieuwe telefoonnummers Het Hoofdbureau van Politie heeft een nieuw telefoonnummer gekregen. Het is thans met 4 lijnen aangesloten onder num mer 4745. Werkkleeding voor haven arbeiders en vischknechts Door tusschenkomst van den Centralen Bond van Transportarbeiders is deze week aan ongeveer 300 arbeiders in het visscherij bedrijf een overall verstrekt, speciaal voor arbeid in de vischhal. Ook de Vakgroep Groothandel heeft een hoe veelheid kleedingstukken aan leden en personeel kunnen uitreiken. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg heden 69910 KG waaronder .15300 KG wijting, 1200 KG bot, 3860 KG schar, 445 KG kabeljauw, 3749 KG schol, 1030 KG tarbot en griet, 6565 KG tong, enz. Besommingen: Motorloggers KW 94 f 3412, KW 64 f 3327, KW 144 f 1891. KW 54 f 2014, KW 59 f 1899, KW 97 f 4496, KW 91 f 3337, KW 45 f 1805, IJM 283 f 7381, TJM 268 f 4108 Kustvisschers: IJM 221 f 1371, IJM 251 f 121, IJM 310 f 20, IJM 213 f 178, IJM 255 f 63, IJM 215 f 236. IJM 218 f 75, IJM 207 f 250, IJM 264 f 329, KW 88 f 366, KW 12 f 122, KW 10 f 2874, KW 125 f 109, KW 202 f 49. KW 199 f 383, UK 141 f 1201, UIC 77 f 113, UK 28 f 173, UK 279 f 224, UK 199 f 176, UK 61 f 316, UK 265 f 161, UK 162 f 1205, UK 121 f 231, UK 16 f 424, UK 145 f 182, UK 119 f 140, UK 32 f 177. UK 105 f 287, UK 234 f 197, UK 22 f 596, UK 144 f 154, UK 1 f 465, UK 142 f 635, UK 57 f 449, UK 44 f 271, UK 2 f 514, UK 34 f 600. UK 300 f 1663, UK 161 f 281, UK 52 f 339, UK 87 f 235. UK 190 f 314, UK 93 f 226. UK246 f 208. UK 175 f 192. UK 126 f 149. UK 85 f 285, UK282 f 490, UK 169 f 339, UK 143 f 239, UK 194 f 121. UK 141 f 555, IJM 202 f 109, HD 60 f 489, SL 5 f 349. HA 25 f 388, HA 89 f 18, HA 4 f 158. Stormvogels—Sparta De voor 24 Maart vastgestelde wedstrijd StormvogelsSparta is uitgesteld, omdat dien dag voor EDO ook een thuiswedstrijd is vastgesteld. Naar we vernemen heeft Sparta tegen dit uitstellen geprotesteerd en wil nu den wedstrijd om 11 uur des morgens gespeeld zien. Hiermede gaat Stormvogels echter niet accoord. Ruim 500 aanmeldingen Ruim 500 arbeiders van de tengevolge van de staking der 12 ovenmannen van de Walserij-Oost werkloos geworden wal- serij-arbeiders hebben zich gisteren aan gemeld. met welke aanmelding zij zich bereid hebben verklaard, alle hun opge dragen werkzaamheden te vervullen, ook die der stakers. Met dezen uitslag staat het vrijwel vast, dat de walserij Maandag weer in bedrijf gaat. Etalage leeggeplunderd In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een brutale diefstal van schoenen ge pleegd. Onbekenden hebben door het in slaan van een étalageruit in een schoe nenwinkel in IJmuiden-Oost de geheele étalage leeggeplunderd. Alle geëtaleerde schoenen waren verdwenen, waaronder negen rechterschoenen, zoodat de winke lier met negen linkerschoenen blijft zit ten. wat de schade nog erger maakt. Van de daders geen spoor. B. Dukel damde in Goes Onder groote belangstelling der Zeeuw- sche dammers gaf de IJmuider damspeler B. Dukel te Goes een demonstratie avond. Deze avond werd georganiseerd door de Goesche damclub D.I.D., welke vereeniging haar tweede lustrum vierde. Na het openingswoord door den voor zitter der damclub D.I.D., den heer A. Slabbekoorn, sprak nog een 8-tal sprekers van diverse vereenigingen gelukwenschen uit. De heer Dukel complimenteerde na mens den Nederlandschen Dambond. Daarna speelde Dukel tegen den Vlis- •singer kampioen en hoofdklasse-speler den heer Goedbloed een blindpartij. Deze werd door Dukel fraai gespeeld. Na een uur spelen moest hij echter na 53 zetten in een 4 om 5 eindspel capituleeren. Een hartelijk applaus weerklonk na het einde van den strijd. In twee zalen werd daarjia een simul taanseance gegeven. De Zeeuwsche kam pioen J Blom speelde aan 29 en Dukel aan 30 borden. Tegen den IJmuidenaar hadden niet minder dan 8 spelers, die in het tournooi om het kampioenschap van Zeeland (hoofdklasse) uitkwamen, plaats genomen De krachtige tegenstand vergde een „roote concentratie van de simultaan- spelers. Na 4 uur spelen had Blom 20 par tijen gewonnen, 5 verloren en 4 werden remise. Dukel behaalde in denzelfden tijd het volgende resultaat: 18 gewonnen. 8 remise en 4 verloren van Anderson, Goedbloed, Sinke en N.N. Voorwaar een mooi resultaat van mees ter Dukel, die zeer voldaan was over zijn uitstapje naar Goes, BEREIKBARE SCHEPEN. De volgende schepen zijn via Schevenin- gen-radio telegrafisch bereikbaar: Algo- rab, Amstelkerk. Boschfontein. Cottica. Delftdij.k. Van Heutsz, Kota Agoen.g, Kota Inten. Leerdam. Nieuw-Amsterdam. Nw- Holland, Nijkerk, Oranje, Pericles. Ruys Socrates. Sommelsdijk. Sumatra, Talisse, Tarakan. Tabinta, Tasman. Terborch, Tji- besar, Tjimanoek. Volendam. Personalia De heer H Groeneveld, ambtenaar bij den Rijkswaterstaat alhier is benoemd tot administratief ambtenaar bij den Rijks waterstaat te 's-Gravenhage. VELSEN V.S.V.-Nieuws De heer Karei Kaufman zal op Vrijdag 22 Maart a.s. voor de spelers vati Het eer ste en tweede elftal een lezing houden over tactiek in de bovenzaal van het V. S.V.-clublokaal Café v. d. Lem aan den Zeeweg. Door de beperkte plaatsruimte is het niet mogelijk ook den anderen leden toegang te verleenen. Gehoopt wordt dat er spoedig gelegenheid zal bestaan om den heer Kaufman voor een algemeenen club avond uit te noodigen. Hieronder volgt een overzicht waar en wanneer V.S.V. traint: Woensdagmiddag V.S.V.-terrein: alle spelers en junioren. Donderdagmiddag 5 uur: V.S.V.-terrein: training onder leiding van Jan Poulus voor spelers van het eerste en tweede elf tal, Woensdagavond: School H, 7 uur: as piranten a, b en c: 8 uur: spelers eerste en tweede elftal. Donderdagavond school H, 7 uur: aspiranten d, e, f enz,; 8 uur: spelers lagere elftallen en junioren. CDLXXVII. IJmuiden gaat aan zijn toekomst bouwen. Dit is de essence van het be richt over de stichting van de Stichting Unievisch, Want bevroren vischfilets zijn het product der toekomst en wan neer men vooruit wil, dient men met de toekomst rekening te houden. Fei telijk is het niet alleen een kwestie van vooruit te willen, maar ook van stand le houden. Er leeft in den mensch van na 1945 een drang tot rationalisatie van het huishouden, waaraan de Centrale Keuken en de door de omstandigheden versoberde eigen disch den stoot heb ben gegeven. Van dit standpunt uit bezien kan het niet uitblijven, of de producenten gaan zoeken naar producten, die leiden tot vergemakkelijking van het huishoude lijk bedrijf. Amerika is ons daarin voorgegaan, wij volgen het land van de canned en de frozen fish op den voet. Men meene niet, dat al over eenigen tijd in de étalages van de visch winkels de kistjes bevroren visch van de Unie visch zullen liggen. De zaak is nog maar in voorbereiding en voordat we zoo'n dampende blanke moot kabeljauw of wat dan ook op ons bord hebben liggen, kan ons nog menig graatje in het keel- gat schieten. Er komt heel wat voor kij ken om zoo'n bedrijf op touw te zetten, vooral omdat het, als ik het goed be grijp een dubbel-bedrijf wordt, waar- van echter de helften stevig aan elkaar gesmeed worden: één tak van het be drijf vangt en bevriest de visch, een tweede verkoopt ze. Het spreekt wel vanzelf, dat de visch op zee bevroren wordt. Er zijn dus groote schepen noo- dig en groote schepen kosten veel geld. Het wordt geen zaak van tonnen, maar van millioenen. En omdat er veel geld voor noodig is en het benoodigde vang- materiaal nog gebouwd of gekocht moet worden, zullen we zeker nog wel een paar jaar geduld moeten hbeben, vóór dat de eerste Nederlandsche bevroren visch zonder graat verzonden kan wor den. Voor IJmuiden is het van belang, dat het een IJmuidensch bedrijf wordt. In gewijden weten wel, dat er kapers op de kust waren, maar IJmuiden heeft den eersten zet gedaan en daarbij de Hollandsche opening gekozen. Over het interne van de zaak is ver der nog weinig te vertellen. Het schijnt, dat de geheele vischhandel - of beter' gezegd: alle vischhandelaren, deel uit maken van de Stichting. Ik wil het voorloopig hierbij laten. Verder gaat alles in het visscherijbe- drijf rustig zijn gang. De kottertjes. die den laatsten tijd niet te druk hebben kunnen visschen, tuf-tuffen weer lus tig de haven in en uit. Voor de traw lers was het een zuinige week. PIETERMAN Agenda voor Velsen Zaterdag 16 Maart: Bioscoop De Pont: „Bommen op China" en „De groote bosch- brand". Aanvang 8 uur. Thalia-Theater: „Zet 'm op George". Aanvang 7 en 9 uur. Santpoort: Zomerlust: Feestavond buurt- vereeniging Zeeweg uit IJmuiden-Oost. Zondag 17 Maart: Bioscoop De Pont: „Bommen op China" en „De groote bosch- brand". Aanvang: 2.30, 5 en 8 uur, Thalia- theater: „Zet 'm op George". Aanvang 2.15, 4.30, 7 en 9 uur. Een huldiging, die niet op prijs werd gesteld Wij hebben reeds eerder iets geschre ven over de moeilijke positie waarin bestuur en personeel van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij dikwijls geraakten tegenover de Duitsche bezet- lingsautoriteiten. Herhaaldelijk moest men tusschen de klippen doorzeilen en een gToot stuurmansbeleid was noodig. om botsingen met den een of anderen havencommandant te vermijden. Het verslag van de maatschappij is rijk aan bewijzen daarvan. Een merkwaardig geval deed zich voor op 7 November 1941. Het Zweed- sche s-s. Magdalena, dat tot een Duitsch convooi behoorde met een lading kolen, kennelijk in dienst van de Duitsche oor logsvoering, verkeerde in gevaar op de Noorderhaaks. De bemanning was dooi de Dorus Rijkers gered. Toen het weer verbeterde droeg de havencommandanl te den Helder schipper Bot op, een tros over te brengen van de sleepboot, die de Magdalena met 't oog op haar diep gang niet dicht genoeg kon bereiken. De Magdalena te helpen zou gelijk staan met hulp aan den vijand; het werd dus geweigerd. De havencomman dant zei: „Dat is zeer onaangenaam voor mij", doch erkende ten slotte de juistheid van het standpunt der Noord en Zuid-Kollandsche. Het was zaak, voortdurend op zijn qui-vive te zijn om niet op de een of andere wijze door de Duitschers te worden gecompromit teerd. De horloges van Seyss Eind December 1941 deed zich een zeer pijnlijk geval voor. Dr. Seyss In- quart wilde n.l. de bemanning van de Dorus Rijkers een geschenk aanbieden als blijk van waardeering voor de red ding van 48 man van de „A 7" op 5 De cember 1940. Toen de secretaris dit hoorde, (een dag voor de officieele hul diging zou plaats hebben) zette hij den Beaultragte van den Rijkscommissaris te Haarlem uiteen, dat de bemanning dergelijke bewijzen van bewondering van ofiicieeie Duitsche zijde niet appre cieerde, aangezien Nederland in oorlog verkeerde met Duitschland. Aanvanke lijk kreeg hij de toezegging, dat men de zaak zou laten rusten, doch de Beauf- tragte ging, zooals later bleek, direct na deze toezegging te hebben gedaan, met den secretaris van Seyss Inquart naar Den Helder en oefende zware pressie uit op den schipper van de Do rus Rijkers. Zeer ernstige dreigementen „voor het geval hij niet zou verschij nen". bleven niet uit; tenslotte meende de schipper om erger te voorkomen, te moeten zwichten voor deze chantage en ging, met stuurman en motordrijver naar Den Haag, waar zij, zij het dan ook met grooten tegenzin, horloges in ontvangst moesten nemen. Natuurlijk werd aan deze geste van Dr. Seyss Inquart de noodige publiciteit gegeven en dit maakte het voor de redders nog onaangenamer. Anderhalf jaar later werd de schipper van de Dorus Rijkers, C. Bot gearresteerd omdat men hem van spionnage verdacht en de zes maanden „Einzelhaft" in het Oranje hotel te Scheveningen zal hij niet spoe dig vergeten. Het was voor Bot, die zoo is samengegroeid met zijn Dorus Rij kers, heel moeilijk om te wennen aan het leven in een kleine cel, waar hij de branding kon hooren. Via de ver warmingsbuizen had hij echter contact met zijn buren, die zich beiden bij hem opgaven als contribuant van de N.Z.H. R.M. Wel heeft deze gevangenschap Bot een leeliike knauw gegeven, dob" reeds korten tijd na zijn invrijheidstel ling voer hij weer op redding uit en maakte in 1944 een der zwaarste toch- *pn van zijn 45-jarige redderscarrxère mede.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6