Het onder dienst komen van lichtingen 1945-1946. Kort en Bondig Wat bestemd is voor Ned. Indië. (Van onzen parlementairen redacteur.) Hier en daar lijkt men nog niet DTecies te begrijpen, hoe het zit met net straks gaan dienen in Ned.-Indië alsmede met de oproepen van reserve-officieren en reserve-onderofficieren. Na ingewonnen inlichtingen bleek mij, dat het plan bestaat om de 20 a 30.000 man, <lie met 1 Mei onder de wapenen komen (de gewone lichting 1945) te gaan oefenen met het oog op uitzending naar Indië, wat vervolgens in het najaar eveneens zal ge schieden met de evenveel manschappen, die dan onder de wapenen zullen komen en die behooren tot de lichting 1946. Wanneer de eerstvermelde groep dus danig opgeleid zal zijn, dat deze min of meer bruikbaar te achten valt om in Ned.- Indië te gaan dienen, hetgeen vermoede lijk omstreeks October misschien iets later het geval zal zijn, zullen die man nen daarheen vertrekken. Daarna kan de training van de in October opkomenden beginnen, waarop dezen waarschijnlijk tegen Mei '47 naar Indië zullen vertrek ken. Met de troepen, die thans reeds voor Indië Ln Malaklca en elders gereed zijn gemaakt en welke laatste een sterkte van -ongeveer 40.000 man zullen krijgen, zal men dan in totaal over 4 divisies voor Indië beschikken, zijnde 80.000 man. Mocht intu&schen de toestand in Indië zulks toe laten, dan zouden de nu op 1 Mei onder de wapenen komende dienstplichtigen, wier vertrek naar Indië in het najaar te verwachten valt, in Mei '47 wellicht huis waarts kunnen keeren en kunnen af zwaaien. Wat voorts de oproepen van reserve-officieren en -onderofficieren be treft, deze krachten heeft men noodig op dat zij de noodige heropleiding krijgen ten einde als kader het nieuw op te bou wen leger te kunnen oefenen. Zooals be kend, laat de Grondwet het zenden van dienstplichtigen van de landmacht naar Indië niet toe. Met behulp van staatsnood- recht is echter bij een Londensche besluit wet van 22 Juni 1944 (E. 45) de bevoegd heid hiertoe in het leven geroepen. De JEtegeering neemt het standpunt is, dat dit besluit nog steeds rechtskracht heeft en dat het als (nood) wet onaantastbaar is, aangezien immers volgens de Grondwet wetten niet wegens een strijdig zijn met de Grondwet vernietigd kunnen worden. Intusschen is de kans vrij groot, dat zoo dra daartoe de gelegenheid bestaat, de bedoelde belemmerende bepaling uit de Grondwet verwijderd zal worden, n.l. bij herziening onzer constitutie. De rede van minister Meijncn. In zijn rede van Vrijdagavond, die in feite een rechtvaardiging was van de ge nomen maatregelen ten aanzien van de op roeping van reserve-officieren en -onder officieren in werkelijken dienst, behandel de mr. J. Meijnen, de minister van Oorlog, de gerezen vragen en noemde hij het ze ker niet onbillijk, dat er thans van Neder- üandsche mannen gevergd woTdt, wat reeds meer dan 6 jaar van onze geallieer den gevraagd is. Binnen het jaar moeten er 4 divisies geformeerd worden, dat wil zeggen 4 maal ruim 2400 onder-officieTen cn 4 maal ruim 900 officieren. Over de betaling van de opgeroepenen zeiae de minister, dat er naar gestreefd zal worden, de basis van de kostwinners vergoeding te laten varen en plaats te doen maken voor een belooning naar waarde in den dienst, zooals dat reeds De Vlaamsche meesters Ecu kostbaar transport. „De ongeloovige Thomas" bleek een zware vracht te zijn, toen hij Vrijdag uit den specialen „schilderijenwagon" op het emplacement van de Ned. Spoorwegen aan den Westerdoksdïjk te Amsterdam werd uitgeladen. Dit schilderij van Ru bens behoort tot het groote transport van Vlaamsche kunstwerken, dat uit België is aangekomen voor de Belgische kunstten toonstelling, die in het Rijksmuseum de volgende week wordt geopend door mi nister dr. G. v. d. Leeuw, de grootste ex positie van Vlaamsche schilderijen, ooit gehouden. In twee transporten het eer ste arriveerde Maandag zijn nu totaal 93 schilderijen aangekomen, uitstekend verpakt in houten kisten met stroo en papier. De waarde der schilderijen loopt in de milliarden francs. In het Rijksmuseum is men nu druk doende de tentoonstelling in te richten, die van 23 Maart tot 19 Mei wordt gehou den en van 25 Mei tot 16 Juni in museum iBoymans te Rotterdam. Het werken in de kampen In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den minister van Justitie betreffende de bewaringskampen. Daarin woxdt ojn. bepaald, dat de bewaarden verplicht zijn arbeid te verrichten ten be hoeve van de gemeenschap, bij voorkeur voor het rijk of andere publiekrechtelijke lichamen. Voor arheid ten beheove van anderen is de toestemming noodig van den directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging. De arbeid moet zooveel mo gelijk in overeenstemming zijn met ieders opleiding, aanleg en persoonlijkheid. Voorts zal zooveel mogelijk rekening wor den gehouden met den arbeid, waardoor de bewaarde na zijn invrijheidstelling in lijn levensonderhoud zal moeten voorzien. door de voorgangers van min. Meijnen is ingevoerd. In zeer frappante gevallen zou de „kostwinnersvergoeding" gehandhaafd kunnen blijven. Volgens spr. zou alge- meene dienstplicht te verkiezen zijn boven het thans bestaande stelsel van oproeping van steeds dezelfde groepen personen. Wellicht zal in de uiterste gevallen vrij stelling van dienst worden verleend, maar het is natuurlijk te «enenmale onmogelijk, aan alle wenschen tegemoet te komen. De minister legde den nadruk op 'het feit, dat deze nieuwe oproep slechts eenige duizen den op een bevolking van 9 millioen uit maakt. De houding van de werkgevers. De ministerraad heeft een besluit be krachtigd, dat een werkgever verplicht zijn employés en arbeiders, die in werke- lijken dienst werden geroepen of zich als oorlogsvrijwilliger hebben gemeld, na hun demobilisatie in dienst terug te nemen in een positie, gelijkwaardig of gelijk aan die welke zij vóór hun diensttijd bekleedden. De regeering zal scherp toezien op de na leving van dit besluit, dat moet worden gezien als een eeretaak van ons econo misch leven tegenover hen, die zich voor ons volk offers getroosten. De Kerken in Nederland en Duitscliland De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in Nederland heeft zich tot de Evan gelische kerk in Duilschland gericht met een schrijven waarin o.a. staat: „Onze kerk en ons volk hebben ernstig geleden door den oorlog, de bezetting en de nationaal-socialistische verkrachting. Wij hébben tijdens den oorlog in het ge bed en het geloof vastgehouden aan de boven alle tegenstellingen en duisterheden uitgaande eenheid in Christus, doch het werd ons vaak angsitg te moe-1 de, als onze gedachten zich bezig hielden met de vraag, hoe het ooit weer mogelijk zou kunnen worden elkaar op nieuw in een waarachtige Christelijke openheid en verbondenheid tegemoet te treden. God heeft deze vraag van ons weg genomen door uw duidelijke en eenvoudige verklaring over de mede verantwoorde lijkheid der „Evangelische Kirche" aan de schuld van Duitsehland tegenover de wereld. Dat was een verlossende, een christelijke daad, die de ontmoeting in de oecumene als levende werkelijkheid heeft bewerkstelligd. Het was een bewijs van Christus' kracht in zijn geloovigen." Verder: „De Synode der Ned. Herv. Kerk is, in gehoorzaamheid des geloofs, bereid, met de Evangelische Kerk in Duitsehland een weg te zoeken tot broe derlijke hulp in den arbeid en in den strijd, waarin de kerk in Duitsehland, te midden van een verwoeste wereld staat om daarin het woord der verzoening te bedienen." Kinderuitzending 1945 De Nationale Commissie tot uitzending van Nederlandsche kinderen 1945 te 's Gravenhage, heeft aan de plaatselijke Comités verzocht, van de ouders een vrij willige bijdrage te vragen vanwege de hooge kosten aan de uitzendingen verbon den. Deze bijdrage is voor de kinderen, die in Nederland zijn uitgezonden, voor de kinderen die naar het buitenland zijn gegaan en voor de kinderen, die nu nog in het buitenland verblijven. Werden vroe ger de kinderen, die naar Denemarken en Zweden gingen, met autobussen gehaald, thans moet net Comité een extra-trein laten rijden, waarvan de kosten geheel voor rekening van het Comité komen. Er bestaat gelegenheid een bijdrage te storten per postwissel of af te dragen bij Bureau Kinderuitzending 1945, Kenaupark 31. Haarlem, Kamer 15, eiken werkdag 's morgens van 91 uur. Ook worden gaarne bijdragen in ontvangst genomen hen, die de kinderuitzending willen steunen uit sympathie. 's een begin gemaakt met de her opening van de Koloniehuizen, o.a. te Egmond aan Zee, waar eind Maart een aantal meisjes heengaan. Begin April is een transport naar Denemarken, ter wij! besprekingen over een uitzending naar Engeland gaande zijn. H.B.S. A te Haarlem De aanbeveling voor directeur. B. en W. van Haarlem hebben de volgende niet-alphabetlsche aanbeveling aan den Noodraad aangeboden voor de benoeming van een directeur der Hoogere Burger School A met 5-jarigen cursus: l. D. L. Daalder te Bergen (N.H.); 2. Dr. A. Dekker te Amsterdam; 3. Dr. D. J. Wansink te Santpoort. Bijzonderheden over No. 1 der aanbeveling. De heer D. L, Daalder werd 21 November 1887 te Oosterend op Texel geboren. HIJ ge noot de onderwijzersopleiding aan de Rijks kweekschool te Haarlem en was vervolgens bij het lager onderwijs werkzaam, o.a. aan de humanitaire school van prof. van Rees te Maarn. In 1915 ging hy naar Ned.-Indië, waar hij in Soerabaja en Bandoeng aan Mulo-scholen verbonden was. Na zijn terug keer ln ons land ln 1920 werd hij leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B. S. te Alkmaar, welke functie hij tot op den hul digen dag bekleedt. De heer Daalder is de schrijver van vele artikelen op het gebied van opvoeding en onderwijs, vooral iii het tijdschrift „Het Kind", waarvan hij de hoofdredactie had overgenomen van prol'. Gunning. In den laatsten tijd is de heer Daalder lid van den Vernieuwingsraatl vau liet onderwy* Büv.cXLAND De vleeschpuddingopsland onder dé sla gers in het Zuiden is ten einde, omdat het Bedrijfschap voor Vee- en Vleeseh heeft moeten capituleeren. De blikken meat and kidneypudding worden nu op extra-bonnen beschikbaar gesteld. De tentoonstelling „Herwonnen Kunst bezit" (uit Duitsehland teruggehaalde schil derijen) wordt heden in het Mauritshuis te "s Gravenhage geopend. Het is nog slechts een deel. De Duitschers hebben zooveel wegge haald, dat het terughalen van alles nog jaren zal duren. Het tribunaal te Dordrecht werd Vrij dagmiddag geopend met een plechtigheid in het Stadhuis. De oud-minister mr. J. A. W. Burger, die tot voorzitter benoemd is, hield een installatierede. Hij gaf daarin éen breed voerige beschouwing over de berechting van politieke misdaden. Alle leden van het Concertgebouworkest uit A'dam hebben in Londen een fiets ge kregen door tusschenkomst van de Help Hol land Council. Aan den heer A. van Luyk, mycologisch en phytopathologisch onderzoeker is even eens een eeredoctoraat, dat in de wis- en na tuurkunde, aangeboden door den Senaat van de Utrechtscne Universiteit. De in Engeland herdrukte serie z.g. be- vrüdingszegels, aangevuld met een zestal waarden, zullen met ingang van 1 April a.s. in beperkte mate op de postkantoren ver krijgbaar worden gesteld. De verbinding Huil—Rotterdam is weer hersteld. Langzaam maar zeker gaat de Rot- terdamsche haven naar normale toestanden terug. De heer F. de Boer, pas afgebeden als burgemeester van Amsterdam is Vrijdat per vliegtuig, in zijn nieuwe functie van direc teur der Mij „Nederland" naar Indië ver trokken. Jhr. Mr. Dr. E. A. v. Beresteyn wordt Apri] a.s. 70 jaar. Hij is dan tevens 25 jaar voorzitter van „Toonkunst". Er is een comité voor een huldiging samengesteld. BUITENLAND Schöngart, de plaatsvervaanger van Rau- ier, die na den aanslag bij de Woeste Hoeve op de Veluwe 117 gevangen genomen illegale werkers liet executeeren, is in Duitsehland opgehangen na een proces, waarin hij be schuldigd werd van het doen vermoorden van Engelsche vliegeniers. (Volkskr.) De Chineesche communisten hebben In de Mantsjoerysche provincies Kirin, Hei- ioeng-Kiong en Hokiang een marionetten- regeering gevormd terwijl het overnemen Noord-Moekden door regeeringstroepen traagd werd, aldus meldt het Chineesche persbureau „Central News". Op het diner dat de New-York ter eere van Churchill heden gehouden zal worden, was ook Dean Acheson, de Amerikaansche onderminister van buitenlandsche zaken, uitgerioodigd. Deze heeft echter van deelne ming afgezien, meldt Reuter. HAARLEM EN OMGEVING De Stichting „Kindertehuis „Wees een zegen" hoopt in April te Bloemendaal een tehuis voor 75 jongens te openen. Prof. dr. J. C. V. v. Bommel, hoogleer aar te Utrecht, Js in den ouderdom van 66 j. overleden. De overledene was indertijd pre dikant der Ned. Herv. Kerk te Beverwijk en te Hillegom. De Chr. Oratoriumvereeniging te Haar lem heeft, wegens de groote belangstelling voor de beide uitvoeringen van de Matthaus Passion op 11 en 15 April besloten tot een derde uitvoering en wel op den middag van Goeden Vrijdag in 'de Gem. Concertzaal. Het jeugdhuis Het Baken van den Jeugd bond voor Onthouding der AJC zal Zondag 24 Maart, om 3 uur feestelijk heropend wor den. Het tehuis is gelegen aan de Bakenes- sergracht no. 10. Mej. E. M. Houtzager wordt door B. en W. van Haarlem voorgedragen voor de be noeming van hoofd aan de voorbereidende school 6 (Ternatestraat). SANTPOORT Heerenrijwiel en luidspreker buit van inbrekers Tijdens de afwezigheid van den bewoner gedurende de avonduren is in diens wo ning ingebroken. Toen de bewoner terug kwam, bleek dat een heerenrijwiel en een luidspreker verdwenen waren. Diefstal van visscherij- benoodigdheden Aan de Zuidzijde en ook aan boord van in de Visschershaven liggende vaartuigen komen herhaaldelijk diefstallen van aller lei kostbare en dikwijls onvervangbare visscherij-benoodigdheden voor, waardoor menig visscherman ernstig gedupeerd werd. Een alhier wonende visscher heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een garnaienketel, stukken ketting en twee lantaambakken. Voor de vierde maal „Waar is mijn dochter?' Het feit, dat de tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" thans reeds viermaal „Waar is mijn dochter?" voor stampvolle zalen heeft kunnen opvoeren, en dat er zeer waarschijnlijk nog meer dan voldoen de belangstelling voor een vijfde optreden bestaat bewijst, dat Ank van der Moer met haar mooie schets iets goeds heeft .gegeven endat „Jan van Dommelgn" over krachten beschikt, die in staat zijn het mooie werk van onze actrice op de juiste wijze voor het voetlicht te brengen. Evenals bij de voorafgaande drie avon den hebben de vele aanwezigen volop ge noten van het kranige spel onzer plaatsge- nooten, dat na ieder bedrijf hartelijk werd toegejuicht. Den eersten avond zeide de voorzitter der vereeniging, dat het zijn hartewensch was, dat „Jan van Dommelen" in de toe komst alleen voor donateurs zou kunnen optreden. Die wensch is bij de viering van het 10-jarig bestaan in vervulling gegaan: Er hebben zich zooveel donateurs aange meld, dat voor hen alleen al twee uit voeringen moeten gegeven worden! Zoo heeft „Jan van Dommelen" kaar 10-jarig bestaan op waardige en succes volle wijze gevierd. Moge dit voor haar leden een aansporing zijn, op den inge slagen weg voort te gaan. IJMUIDEN Scheepsberichten indien de schepen voor Nederlandsche maatschappijen varen, Is de nationaliteit niet nader aangegeven. ROTTERDAM aank. 14 Mrt Meerkerk van Calcutta. A. v. d. Neer v. N. York Cyrus Sears (Eng.) v. Rouaan. Robert Daté Awen (Am.) v. Baltimore. Nordfarer (Den.) van Kopenhagen. 15 Mrt: Betty (Noorw.) terug uit Noordzee. Lynntrader (Eng.) v. Harwich. Melrose Abbey (Eng.) v. Hull. Mecklenburg v. Harwich. Plover (Eng.) v. Londen. Bata vier 2, v. Harwich. Varg (Noorw.) v Delf zijl. Sélvik (Noorw.) v. Bristol Kennerleya (Eng.) v. Curacao. ROTT. LLOYD: Limburg. 14 Mrt v. Chester n. N. York. Kota In ten 14 Mrt v. Marseille n! Bizerta. Kedoe v. Austr. n. R'dam, 16 Mrt v. Antwerpen. IJMUIDEN aank. Nottingham H Mrt van Grangemouth. Vertr. Patria (Zw.) 14 Mrt n. Antwerpen. DELFZIJL aank. Martha 12 Mrt v. Oostende. Actief 13 Mrt v. Gothenburg. Vertr. Friso 13 Mrt n. Runcorn. Martha 13 Mrt n. Emden. Democraat 13 Mrt n. Stockholm. VELSEN BIOSCOPEN l>e Tout „Bommen op China" behandelt op Ame rikaansche wijze een burgeroorlog in Chi na. De journalist Hank Warner (Betty Furness) van de Daily Mail heeft een New Yorksche mïsdadigersbende ontmaskerd. Voor haar veiligheid is het noodig dat zij een vacantiereisje naar China maakt. Op de boot ontmoet zij een camera-man(James Graig) die ook op weg is ifaar China. Wij zullen niet verraden wat zij in en om Shanghai beleven. Tot de laatste meters film blijft de spanning er in. Een rolprent vol intriges en verwikkelingen en goede fotografische opnamen. In het voorprogramma draait „De groote boschbrand" met in de hoofdrollen Char les Bichford en Jean Parker. Ook hier weer eens de bekende driehoeks-verhou- ding. Een paar vechtpartijen en de bosch brand brengen eenige afwisseling in deze overigens wat erg sentimenteele film. Thalia Theater. George Formby, de Koning der zotter nij: 't Zit in de Lucht, Vooruit met de Geit, Leven in de Brouwerij en nu „Zet m op George", een film, die in Kenne- merland nog niet gedraaid werd. Ook deze film is van begin tot einde een aaneenschakeling van de allerdwaaste dwaasheden, die met geen mogelijkheid na te vertellen zijn. Wat die man met zijn gezicht doet is ongelooflijk en wat hij met zijn lichaam laat doen is nog ongelooflijker. Een bijzondere episode vor men de paardenrennen, waar George op Menscheneter rijdt en de course, zij het ook na een race vol Formby-siluaties, natuurlijk wint en met de course ook Anne, het iieve kleindochtertje van den constable. En de bioscoopbezoekers leven evenveel in spanning als de bezoekers van de course. Als George als eerste over de finish gaat krijgt hij een hartelijk ap plaus van de IJmuidonsche bioscoopbe zoekers. Bevorderingen bij het Roode Kruis In tegenwoordigheid van de bestuurs leden dr. R. Rutten en den heer A. Mijs heeft de voorzitter van de afdeeling Vel- sen van het Roode Kruis, dr. L. S. Lim- borgh Meijer op den -oefenavond van den E.H.B.O.-cursus medegedeeld, dat de lei der van den cursus dr. J. Mac Daniël was bevorderd van officier 2e klas tot officier le klas met den rang van kapitein en de ploegcommandant de heer A. P. Bakker tot reserve-sectiecommandant met den rang van adjudant-onderofficier. Naar aanleiding van deze mededeeling werden genoemde heeren door de cursis ten hartelijk gecomplimenteerd. Dr. Lim- borgh Meyer heeft nog in een toespraak de cursisten aangespoord, de oefeningen trouw te volgen, opdat zij zoo spoedig mogelijk bij de transportcolonne kunnen worden ingedeeld. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. Leljen. z„ van Wassenaerstr. 70. ÏJmuiden-O. H. van Os. z.. Hofdljklaan 9. Driehuis. J. Vreeburg, z., Fr. Naerebout- straat 70. IJmuiden-O. P. J. van Ewljk, z., J. P. Coenstraat 9. IJmulden. H. Olivier, Nachtegaallaan 9. IJmuiden-O. C. Koster mans, d„ Beukenstraat 38. IJm.-O. C. A. Bertrand. d., Elzenstr. 26. IJm.-O. A. Zand wijk, 2 d., van Galenstr. 11, IJmuiden-O. A. Visser. z„ van Wassenaarstr. 58. IJm.-O, A. van Hooff. z., Tusschenbeeksweg 38, IJmuiden-O., Th. N. van der Ptitte. z., Terrasweg 28, Santpoort. J. P. Hofland, d„ Genieweg 42, Velsen. Gehuwd: T Woltjer en H. Sierink. Beerta, Oofstraat B 325, H. A. Prinsen en G. W, I-Iulskamp, de Ruijterstr. 159 IJm,. H. Isac- son en E. Russota, Stationsweg 61, Velsen; J. Klauwers en E. SJardin. Bloemendaal- schestraatweg 29a, Santpoort. P. C. Maas en H. H. Oud, Lelden, Vreewijkstr. 7. C. Slig- gers én W. Bakker, Snelliusstraat 49, IJm. J. C. Rietkerk en J. A. Hoek, Stephenson - plein 3, IJmulden. Ondertrouwd: A. van der Leek, Wustelaai» 46, Santpoort en H. H. Harmsen, Wustelaan 46. Santpoort. To»k. adres: Bloemexid.str. weg 64, Santpoort. J. D. Kist de Ruijter Wijk aan Zeeerweg 114. IJm.-Oost en G. Dolfing, Westerbork, Zandstraat A 10E^ Toek. adres: Wijk aan Zeeerweg 114. IJm.- Oost. J. H. Telgen. Wijk aan Zeeerweg 6L IJmuiden-Oost en J. Kool, Pres. Krugerstr. 37. IJmuiden. Toek. adres: Pres. Krugerstr. 37, IJmulden. R. van der Veer, Stephenson- plein 9. IJmulden. en A. C. Kraaij. Stephen- sonstr. 61. IJmuiden. Toek. adres: Stephen- sonplein 9, IJm, H. van tier Heijden, Bloem- straat 106, IJmuiden en C. Voogt, Bloemstr, 106, IJm. Toek. adres? K. WanrooJj, Maas tricht, Bosstr. 40 en C. de Haan. alhier. Toek. adres? H. J. van der Putten. Haarlem; pynboomstr. 69 en W. P. Ouwendijk, Hoofd straat 6. Santpoort. Toek. adres. Haarlem. Pijnboomstr. 69. C. H. Velzel, Berkenstr. 17. TJmuiden-Oost en T. van Slooten. Wi)k aan Zeeerweg 94, IJm.-O. Toek. adres: Wijk a. Zeeerweg 94, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7