De roof van de Walserij-West Amerikaansche Bank wil crediet geven Avonturen Werk van 10 millioen ging naar Duitschland Wij lezen in „Samen", maandblad voor directie en personeel Hoogovens: Op 26 Februari 1943 bereikte onze Directie de verpletterende mededeel)ng, dat op voorstel van Dr. Herman Röch- ling, „Reichsbeauftragte für Eisen und Stah 1 in den besetzten Gebieten", door „Reichsminister" Speer was bevolen, dat onze zware platenwalserij in haar geheel zou worden overgebracht naar de „Hermann Görïngwerke" bij Bruns- wijk. Seyss Inquart had hieraan zijn goedkeuring gehecht. Een ramp voor bedrijf en land Wü allen herinneren ons nog, hoe deze in strijd met het volkenrecht zijn de maatregel van den bezetter als een ramp voor ons bedrijf en voor ons land werd gevoeld. Vele jaren was met groo- te toewijding en liefde door talrijke le den van ons personeel van hoog tot laag aan de totstandkoming van deze prach tige fabriek gewerkt. Niet minder dan een bedrag van ca. 10 millioen gulden was voor den bouw en de inrichting uitgegeven. De walserïj zou een volle dige verwerking van onze nog belang rijk uit te breiden staalproductie heb ben mogelijk gemaakt. Haar producten, zware scheepsplaten. zouden na den oorlog een waardevolle bijdrage heb ben kunnen leveren tot de materiaal voorziening van onze nationale scheeps werven, die, na de met zekerheid ver wachte nederlaag van Duitschland. op dat punt zeker voor groote moeilijkhe den zouden komen te staan. Met één slag waren al deze vooruitzichten ver nietigd. Noch door de Directie langs verschillende wegen aangewende po gingen om het afbreken en wegvoeren van de walserïj te voorkomen, noch een door haar bij den Rijkscommissaris schriftelijk ingediend protest mochten baten. Wagonladingen onderdeelcn in veiligheid In het „Anforderungsbescheid", het officieele Duitsche papier, waarin aan deze onrechtvaardige daad de schijn van rechtmatigheid werd verleend, werd bevolen, dat aan de „Deutsche Bergwerks- und Hiittenbau G.m.b.H. in Berlin", die met de afbraak en het transport van de walserij was belast, „jede Hilfstellung z-ur Durchführung ihrer Aufgaben 2U leisten ist". Zooals wij allen weten, werd aan dit bevel tot het verleenen van hulp geen gevolg ge geven. Integendeel. Er is dien Vrijdag. Zaterdag en Zondag voordat de walserij onder militaire bewaking kwam, hard gewerkt om nog het een en ander te redden. Het werden wagonladingen: koperwerk (lagers, appendages enz.), gereedschappen, olie, meetinstrumen ten. motoren, electrische kabels enz., die in veiligheid konden woixïon ge bracht. De speoiaal voor de Walserij geconstrueerde slijpbank voor de schaarmessen werd eveneens aan de VELSEN Burgerlijke stand Bevallen: J. de Vries, z., Trompstr. 108, ÏJmulden-O. G. J. Plaatsman, d„ Meeuwen laan 41 rd„ IJmutden-O. R. de Waal, z., Tuindershofje 13, IJmuiden-O. A. J. Koster, y.„ Wijk aan Zeeërweg 47, IJmulden-O. W. Frecke. d„ Oosterduinplein 78, IJmuiden-O. A. Boot. z„ Terrasweg 6, Santpoort. J. de Graaf, z_. Kerkerlnklaan 64, Santpoort: E. A. Holleman. z„ Duinvlletstr. 112, Velsen-N. D. Prins, d-, Platanenstr. 44, IJmuiden-O. J. P. Boon, d. Trompstr. 26. IJmuiclen-O. Overleden: J. J. Geluk, echtg, van Trijntje Blokker, van Speijkstr. 45, IJmulden-O. P. de Boer. 64 j.. echtg. v. J. v, Slooten, Roe- merstr. 15, IJrhulden; J. A. Warmen hoven 18 d.. z. van Chr. A. Warmenhoven, Velser- bosch 11. Velsen. Ondertrouwd: J. M, de Koe, J. P. Coen- Btraat 135. IJmuldenen A. C. Coesljns, Oost en West Sonburg. Dijkstraat 43. Toek. adr. J. P. Coenstr. 135. IJmulden. A. W. van Poppel, Tilburg, Lijmskerke 91 en C. G. Pi- lanen. Lltslaan 20, Santpoort. Toek. adres. Lltslaan 20. Santpoort. A. J. Lemmers. L. Molenstr. 48, Haarl. en H. J. Tromp. Rijks weg 310, Santpoort. Toek. adres Haarlem, N. Gracht 12 rd. A. Koenekoop. Haarlem, öllvlerstraat 8 en M. M. C. Thlels, de Rulj- terdwar_-straat 1, IJmulden-O. Toek, adr. O. Otto, Zeeweg 131, IJmuiden-O. cn T. van der Paard, Berkenstraat l. IJmulden-O. Toek. adres: Elzenstraat 4, IJmuiden-O, H. S. H. Klaassen. de Ruljterdwarsstraat eu C de Ble, Eikenstraat 13, IJmulden-Oost' Toek, adres: Eikenstraat 13. IJmuiden-O. C. Bakkum. Beverwijk, Wolf en Dekenstr. 19 en A. J. Winkelaar, Hoofdstraat 11, Sant poort. Toek, adres: D. Broekhulzen, Zee weg 310. IJmulden en J. Heuvlng, de Leth- straat 5, Velsen-Noord. Toek. adres: Gehuwd: J. B. Sneddon en J. Slkkens, Bonnyrigg (M-Lothan): P. C. Kraak en M. J. de Bruin, Fazantenlaan 35; H. v. d. Steen en A. E. Krijger, K. v. Heemskerkstr. 34: A. J. Kroon en C M. Koks. Haarl.meer. Zwa- nenburgerdljk: P. v. Doom en M S. Ouds- boorn, Wustelaan 40; E. Visser en B. v. d. Velde. Cypressenstr. 24, IJm.-O. Agenda voor Velsen ZATERDAG 23 MAART Bioscoop De Pont: 2 en 4: „Alleen op de .wereld", 8: „De geheimzinnige wreker" en „Fluistercampagne". Thaliathcater: 7 en 9: „Z'n laatste «vlucht". ZONDAG 24 MAART Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8: „De ge heimzinnige wreker" en „Fluistercam pagne". Thaliatheater: 2.30: Charlie Chaplin als „Filmheld". 4.30, 7 en 9: „Z'n laatste vlucht". handen der sloopers onttrokken. Ook het kantoormeubilair dook onder bij verschillende heeren en werd dus ge red. Meer dan één slaapkamer bleek in een gereedschapsmagazijn veranderd te zijn. Tal van belangrijke teekeningen en bedrijfsvoorschriften werden ergens in Assendelft bezorgd, terwijl voor de instructieve teekeningen en toelichtin gen nieuwe gemaakt werden onder de zelfde nummers, doch zonder toelich tingen. De nieuwe teekeningen kwa men vaak zelfs niet geheel overeen met de werkelijke situatie. Slechts deze laatste hebben de sloopers kunnen be machtigen. Neen, hulp werd niet ver leend. Wij stellen het op prijs hierbij in het bijzonder te vermelden, dat een ge- pensionneerde havenbaas van ons be drijf. die een verleidelijke aanbieding kreeg om zijn ervaring in dienst te stel len van het transport der walserij naar Duitschland, voor deze verleiding niet bezweek. Ons eere-saluut! Tot op den gTond toe afgebroken. Zoo zagen wij de walserij, met groote zorg voorbereid en gebouwd, onder strenge militaire bewaking tot op den grond toe afbreken en wegvoeren. Slechts de fundamenten en ankerhouten en wat aan water-, lucht- en gaslei dingen en voor een groot deel aan ka bels in den grond lag, bleef voor roof gevrijwaard. Ook het schakelstation met bijbehoorende accu-batterij werd niet gesloopt, mede omdat er steeds op ge hamerd is, dat dit station voor de rest van het bedrijf zoo bijzonder belangrijk was, hetgeen evenwel slechts zeer ten deele het geval was. Al het overige is geroofd. Over wat er verder mee ge beurde, kwam ons slechts weinig ter oore. Tenslotte bleek, dat de Duitschers inderdaad met de reconstructie waren begonnen, doch daarmede niet zijn reed gekomen,* zoodat zij er nimmer eenige profijt van hebben gehad. Reeds vóór de bevrijding vond de Di rectie gelegenheid de Regeering te Lon den opmerkzaam te maken op de nood zakelijkheid van de terugvordering der walserij. Spoedig na de bevrijding wer den door haar verdere stappen gedaan om tot het beoogde doel te geraken. Tengevolge van de actie van de Regee ring en van het door haar ingestelde Commissariaat-Generaal voor de Ne- derlandsche Economische Belangen in Duitschland, dat thans onder leidinj van onzen ingenieur Otto staat, were, een gunstig resultaat verkregen. Op 21 Januari jX richtte de Directie zich per circulaire nr. 957 C als volgt tot het per son eel: „Het is ons een vreugde U te kunnen mededeelen, dat wij thans van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken een schrijven hebben ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de vrijgave van de aan onze Vennootschap in eigendom toebehoorende plaatwalserij door de daartoe bevoegae Britsche autoriteit is onderteekend. Dit beteekent, dat de plaatwalserij óns weer naar haar oorspronkelijke tats in onze fabriek zal worden terug gebracht. In welken toestand zij zich bevindt, is nog niet bekend, doch de heer Van de Woude zal in de gelegen heid worden gesteld binnenkort naar Brunswijk te vertrekken, teneinde de installatie in oogenschouw te nemen en de noodige maatregelen voor de terug voering ervan voor te bereiden. Wij zijn overtuigd, dat gij allen deelt in onze vreugde, dat het ons ontroofde thans weer zal terugkomen en onze fa briek weer haar vollen omvang zal terugkrijgen." De overtuiging die de Directie in den slotzin van haar circulaire uitspreekt, is zeker niet zonder grond en wij meenen, namens het geheele personeel te spre ken. wanneer wij de Directie hartelijk gelukwenschen. Dat er met groote animo zal worden gewerkt aan den her bouw van de platenwalserij. daaraan behoeft niet te worden getwijfeld! Toestand teleurstellend. Tengevolge van de vermelde beslis sing werd nu ook eindelijk gelegenheid gegeven aan een onzer, n.l. Ir. Van der Woude, om de installatie te gaan be zichtigen. Hij is daartoe bekleed met den rang van „civiel officier" en in uni form naar Duitschland vertrokken. Doze man Tjraoht twee millioen men- soJien om liet leven. Ilmlolf Itöss. de vroegere commandant van het doodeu- kamp Auschwitz, die onlangs door de geallieerde autoriteiten werd gearres teerd, verklaarde, dat hij twee millioen mensclien in de gaskamers van het kamp heeft laten vermoorden. Rudolf Höss kort na zijn arrestatie. (P) Helaas zijn zijn bevindingen omtrent den toestand onzer walserij teleurstel lend. De installatie blijkt veel te hebben geleden, de montage is slordig en zon der systeem gebeurd, vele onderdeelen liggen overal verspreid en vooral de kleinere en fijnere deelen zijn veelal beschadigd of verdwenen. En het trans port vraagstuk blijkt bijzonder groote moeilijkheden te hebben. Echter is met de demontage terstond een begin ge maakt, een aantal beambten van de D.B.H.G., die hier den afbraak hebben verricht, zijn thans opgecommandeerd om daar de installatie weer voor ons te demonteeren. Veel moeilijkheden zullen nog moeten worden overwonnen, maai de zaak is met energie aangevat. Laten we hopen, dat ze. door gezamenlijke in spanning, zoo snel mogelijk tot een goed einde kan worden gebracht en we onze Walserij hier zullen zien herrijzen en in bedrijf gaan. 13 Vliegende Hollanders De eerste groep, voor de Nederlandsche Luchtstrijdkrachten bestemde jongelui, die in het voorjaar van 1945 uit het bevrijde Zuiden naar Engeland vertrokken, om bij de R. A. F. hun vliegeniersopleiding te ge nieten. hebben Woensdag de distinctieven voor het militair vliegbrevet ontvangen op het RAF vliegveld „Spitalgate". De 13 jon gemannen zullen binnenkort naar ons land terugkeeren. om de gelederen van de Ne derlandsche luchtstrijdkrachten te ver sterken. Gysbert Japicx In jonge dokter, dy 't mei nye brükmen it doarp stikelt en dy 't in styfkoppige boer tsjinoer him iynt; iepen striid twisken dy beiden, hweryn de dokter de aide arbeider en letter it lytse bèrnsbêrn tsjln syn eigen- wize tsjinstanner yn *t libben bewarret sünder dat de hirde boer tajaen wol; ljeafde fen 'e dochter foar de fyan fen hjar helt. dit Jowt al genöcli spil foar in toanlelstik. Abe Brouwer hat DE KENING SKAEK noch forswirre mei it betinksel, dat dizze boer mei Dokters mem great west het en dat Dokter sünder it to witten, syn soan is. Sa wirde it stik wol in bytsje in drama- tyske grienmank en krlgen wy tafolle fen it goéde. Gysbert Japicx hat dizze oerswiere wein treftig yn 'e skoarre lutsen: dit wier gjin komeedzje mear, mar klearebarre libben. Nammen dy aide dokter, hwet in moaye figuur en hwet sprekke er krekt yn 'e rêstige toan fen sa'n &ld, llbbenswlls m&n. En dy jonge dokter, nou, as dat gjin boppenst- bêste spiler liwest hie, hie er üs net sa nofllk troch al dy opprotten sitewaesjes hinne fiere kinnen. En dan hat er by dit swlere wirk ek noch it hiele spil yn enoar set, sadat alle spilers allegeare jens plak wisten! Dér moatte jy de pet foar ófnimme! Goed, dat wy ek ris laeitsje moasten om dy aide blisfeint mei syn streept baltsje. En de fammen, dêr kinnen wy neat den goeds fen sizze. Kannejitter. Van Meegeren failliet Bij de rechtbank te Amsterdam is het faillissement aangevraagd van Han van Meegeren. De rechtbank heeft deze aan vrage afgewezen. Daarna heeft het ge rechtshof te Amsterdam deze beschikking vernietigd en het faillissement uitgespro ken. De vroegere vrouw van Van Meege ren, A. de Voogd, is als belanghebbende in cassatie gekomen, welk beroep de Hooge Raad heeft verworpen. Nederlandsche troepen naar Duitschland? Opnieuw is het bericht opgedoken, dat Nederlandsche troepen zullen gaan deel nemen aan de bezetting van Duitschland. Ditmaal is het de in de Russische zóne te Berlijn verschijnende Nachtexpress, die zonder bronvermelding bericht dat het gebied rondom Erkelenz en Geilen- kirchen in de Britsche bezettingszone on der Nederlandsche militaire controle zal komen. (United Press) Bedrag van 200 millioen dollar De Nederlandsche minister van Finan ciën, prof Lieftinck. heeft te Washington verklaard: Het ligt in mijn bedoeling om, zoodra de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw functioneert, namens de Nederlandsche regeering een aanvraag voor een leening bij haar in te dienen. Het is mg gebleken, dat de Export cn Import Bank bereid is een dergelijk tus- schentydsch crediet tot een bedrag van 200 millioen dollars te verleenen en naar ik ■verneem zal dc Bank binnenkort nadere bijzonderheden bekend maken omtrent de voorwaarden voor het crediet en voor de deelneming van het particuliere kapitaal aan dit crediet. De noodige stappen wor den gedaan om te voldoen aan dc voor waarden volgens welke dit kortloopende crediet zal worden beschikbaar gesteld. Ik heb groote waardeering voor het be grip, dat ik heb gevonden voor onze be hoeften ten aanzien van de voltooiing van ons herstel-programma en voor het snel handelen van alle betrokken autoriteiten, in het bijzonder van den raad van direc teuren van de Export en Import Bank. Het was voor mij een groot genoegen diverse besprekingen te voeren met mi- 8/. Een glimmende kakkerlak kwam traag langs den zolder gekropen en vertelde de twee celbewoners, van de vele vijanden van Koning Saai a Mander, die in deze benauwde ruimten den dood reeds hadden gevonden. Zijn langzame kakkerlakkenhoofd knikte nadrukkelijk bij de woorden: „Het mooiste van alles is, dat de Koning zijn gevangenen langzaam laat verdrinken." Verdrinkend'schreexiwden de twee kleine reizigers bijna tegelijk. „Ja, ver drinken", antwoordde de kakkerlak en vervolgde zijn weg door het vochtige wier, dat op den vloer van de cellen groeide. Wag steunde zijn hoofd in beide handen en ook Warrie gaf den moed op. Kun jij zwemmen?" vroeg Warrel aan zijn vriend. nister Vinson, aan wien de wereld zeer veel verschuldigd i6 voor de moedige wijze waarop hij de leiding heeft geno men op het gebied van internationale sa menwerking en herstel". Saradjoglu over „Russisch-T urksch geschil' Saradjoglu, de Turksche minister-presi dent, heeft gisteren een verslaggever van een Egyptisch blad een onderhoud toege staan, waarbij de betrekkingen Turkije— Rusland ter sprake kwamen. De minister zeide daarbij: „Ik heb vertrouwen in een vreedzame regeling van het Russisch Turksch geschil, doch wij zouden vechten tot den laatsten man, indien wij werden aangevallen" Ten aanzien van de Dardanellen ver klaarde Saradjoglu dat het beheer over deze strategisch zoo belangrijke zeeëngte alleen zou kunnen worden gewijzigd door een conferentie van alle belanghebbende landen tezamen. Kardinaal von Galen overleden Te Munster in Westfalen is na een korte ongesteldheid overleden de kort geleden tot kardinaal gewijde aartsbisschop van Munster, graaf Clemens von Galen. Kardinaal graaf Clemens von Galen is 68 jaar oud geworden. Hij heeft wereld bekendheid gekregen door zijn afwijzende houding tegenover het nationaal-socialis- me en zijn herhaalde openhartige predi- caties. Vragen over ons leger Het tweede kamerlid, de heer Duymaer van Twist merkte op. dat de opleiding van 11.000 man Nederlandsche troepen in En geland hooge uitgaven vergt en in vreemde valuta betaald moet worden. Hij vraagt aan den minister van Oorlog, waarom deze troe pen niet ln Nederland kunnen worden op geleid. Voorts stelt hij de vraag, of het Juist is, dat buiten de 15.000 man, die reeds ln In- dië zijn, en de 75.000 man die zich ln Ne derland onder de wapenen bevinden, in Mei en Augustus 75.000 man van nieuwe lichtin gen voor Indië in dienst moeten komen. Tenslotte vraagt de heer Duymaer, welke de overwegingen zijn, die er toe geleld hebben, bij het bestemmen van troepen voor Indië de dienstplichtigen, die nog opgeleid moe ten worden wel, en de troepen, die reeds geoefend zijn geheel of gedeeltelijk niet als expeüitionnaire macht naar Indië te zenden. BINNENLAND Niet alleen Haar lem, maar ook Leiden bezit reeds 700 jaren stadsrechten. Dit feit zal de volgende maand feestelijk herdacht wor den. 960 kruiken jenever en 2400 flessehen likeur van de firma Bols ver dwenen uit een loods aan de Handelskade te Amsterdam waar zij voor verscheping naar het buitenland gereed lagen. Prinses Juliana is Donderdagmiddag in Zwitserland gearriveerd. Zij zal haar vacantie in het Berner Oberland doorbrengen. De vereen. Vri.) Spanje zal met een aan tal vertegenwoordigers van groepen een lande lijk petitionnement or- ganiseeren, waaitn bij de regeering op verbre king van de betrekkin gen met het fascistische Spanje van Franco zal worden aangedrongen. De ontsnapte colla borateur Visee werd Donderdag door het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Visee had materiaal voor de kustverdediging van Frankrijk geleverd en inkoopen voor de Wehrmacht verricht. Het Nationaal Insti tuut herdenkt op 23 Maart haar eenjarig be staan. De taak, die het zich oplegt is ons volk meer bewust te maken van eigen cultuur, waardoor het zijn func tie in de internationale samenleving eervol zal kunnen vervullen. De eereraad voor liet tooneel heeft het speelverbod voor 5 jaar, dat opgelegd was aan den heer A. M. P. van Aelst, ingetrokken om dat hij zijn werk in den oorlog in opdracht van de illegaliteit heeft aan vaard. Op die gronden is ook de uitspraak over mevr. J. H. Busch inge trokken. Haarlem en Omgeving. Na een 26-jarige ambtsvervulling als con troleur bij de PTT te Haarlem zal de heer P. H. de Vos op 1 April afscheid nemen, om zich geheel te wijden aan de lichte muze, in dit ge val de conférence. Op dien dag zal hij zijn chefs en collega's een avond aanbieden in aótel „De Leeuwerik", ïoodat zich het zeldza me feit voordoet, dat ;en scheidende ambte naar zelf zijn afscheids feest verzorgt. Ten bate van Ne derland Helpt Indië wordt in Heemstede een loterij georganiseerd. Een groot aantal win keliers heeft prijzen be schikbaar gesteld. Te Heemstede be gint de uitreiking der nieuwe distributiekaar ten en aanvraagformu lieren voor brandstof- fenkaarten a.s. Maan dag. Op de oude inleg vellen is voor eiken be woner aangegeven wan neer hij moet komen in het R.K. Vereni gingsgebouw aan den Heerenweg. De kostclooze in enting tegen diphterie heeft te Heemstede plaats in het Gezond heidshuis op Dinsdag 26 Maart van 3 tot 3,30. De tweede menting is Dins dag 16 April op het zelfde uur. B(j zjjn 23-jarig Ju- bilé in dienst van de N.V. Aannemer- en tim merbedrijf voorheen Hollander en de Lucht, ondervond de heer J. J. Kan veel belangstel ling. De directie huldig de hem met bloemen en een geschenk in cou vert. Ook in hulselijken kring kreeg hij bloem stukken en geschenken. De bevestiging van ds. J. van Nieuwenhuü- zen Zondag 31 Maart te Heemslede, zal niet, zoo als ons aanvankelijk werd medegedeeld, in de kerk aan het Wilhel- minapleln plaats hebben, doch om half elf in de kapel „Nieuw Vreden- hof". Ds. van Nieuwen- huljzen doet zijn Intre de in de kerk. en wel des middags om half drie. Mr. «Ir. F. S. Witte- veen, oud-administra teur bij de Prov. Grif fie te Haarlem, herdenkt 27 Maart den dag, waar op hij voor 50 jaar te Leiden tot doctor ln de rechtswetenschappen werd gepromoveerd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2