IJmuider Courant Onze Economische Toestand Straffe prijspolitiek gehandhaafd Russische minimum-eisch: uitstel tot 10 April 60e Jaargang No. I8&90 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houfestr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 27 Maart 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. NZE financiëele medewerker heeft be- langweklcende gëgevens geciteerd, door prof Tinbergen in een rede over den economischen toestand van Nederland voor de studenten in Leuven te berde ge bracht. De Nederlandsche hoogleeraar echat het verlies, dat ons nationaal ver mogen in oorlogstijd geleden heeft, op acht milliard. Het bedroeg in 1940 In to taal negenentwintig milliard, zoodat het volgens 1 zijn berekening met 27%% zou zijn gedaald. De productiefactor kapitaal is dus zwaar aangetast. Bovendien is de arbeidsproductiviteit met ongeveer een derde verminderd. De prijzen zijn geste gen tot 80% boven de vooroorlogsche en ze zullen in dit jaar, volgens zijn ver wachting, nog wel tot 100% daarboven klimmen. Intusschen volgen de loonen deze prijsstijging vrij snel. Prof. Tinber gen schatte ze nu, over de geheele linie gerekend, op 60% boven de vooroorlog sche. In de industrie bedraagt de stijging maar 50% en in den landbouw 140%. Dit groote verschil en de geringe invloed van de groote stijging van de loonen in den landbouw op het algemeen gemiddel de van 60% moeten natuurlijk verklaard worden door het feit, dat in den land bouw het loonpeil stukken lager lag dan in de industrie Prof. Tinbergen kwam tot de slotsom, dat het welvaartsniveau nu op zeventig procent van het vooroorlogsche ligt en onze financiëele medewerker voegde daar aan toe: Als het bij het prijsgeven van dertig procent blijft mogen wij tevreden zijn. Gisteravond sprak de directeur-generaal van de Prijzen, prof, G, Brouwer, voor de radio over de prijspolitiek. Deze geleerde econoom sprak de taal eens directeur- generaals en verklaarde: Tot hiertoe en niet verder! Het beslissende punt is be reikt, Wij hebben sinds de bevrijding een periode van aanpassing achter den rug, waarbij de prijzen der ingevoerde goede ren hoog en de loonen aanvankelijk laag waren. Zoowel het prijspeil als het loon peil in ons land moesten dus stijgen. Dit proces, op beheerschte wijze verloopen, is bijna afgewikkeld. Wordt de nu bereikte grens belangrijk overschreden, dan ont staat gevaar voor de koers van den gul den en kunnen wij aanstonds in de con currentie op de wereldmarkt niet mee doen. Wij moeten daarbij niet kijken naar landen, die al min of meer in een toe stand van inflatie verkeeren, maar naar Engeland, dat leiding zal geven in de West-Europeesche economie en waar de stabiliteit het grootst is. Het Engelsche peil van prijzen en loonen hebben wij nu bereikt Aan den overkant van de Noord zee spant men de uiterste krachten in om het te handhaven, omdat het herstel van den uitvoer voor Engeland een zaak van leven of dood is. Dat moeten wij ook doen. Het houdt in dat wij niet alleen de ver hoogingen stopzetten, maar veel harder moeten gaan werken. Want de arbeids productiviteit is te laag en dat verhoogt den kostprijs van onze productie. Hoe meer wij produceeren, hoe lager de kost prijs wordt en hoe goedkooper het levens onderhoud. Aldus de directeur-generaal van de Prij zen. Hij spreekt gezonde en krachtige taal, die iedereen begrijpen kan en daar om vestig ik op deze passages uit zijn rede bijzondere aandacht, tevens verwij zend naar het verslag, dat in dit nummer j voorkomt, omdat daar nog andere mede- deelingen betreffende uitvoeringsmaat regelen e,d. In voorkomen. Als ik mij nu bepaal tot twee heel een voudige en bovendien (toevalligerwijs) ge lijke percentages uit de uiteenzettingen van prof. Tinbergen, die door die van prof Brouwer volkomen worden beaamd, dan doe ik dat om op te merken, dat het iedereen volkomen duidelijk moet zijn dat wij er niet kunnen komen met een verminderd welvaartspeil van dertig pro cent en een verminderde arbeidsproduc tiviteit van eveneens dertig procent, Dat is zoo klaar als een klontje. Als de direc teur-generaal van de Prijzen zegt: „Wij zullen harder moeten gaan werken" spreekt hij geen phrase, geen vromen wensch maar een onafwijsbare noodzaak uit.' Voor den journalist, zijn verklaringen besprekend, is er dan ook geen aanleiding om vanouds bekende strofen over de schoonheid van den arbeid te gaan aan heffen. want daar is, eigenlijk gezegd, geen tijd voor. Het is geen zaak voor mooie woorden en evenmin voor dispuut. Het i«: erop of eronder. Volgens mijn in druk is nog in geen enkelen kring in ons land dit besef tenvolle doorgedrongen. Integendeel bestaat in sommige kringen een na-oorlogsche stemming, die ik door menschen met inzicht ironisch heb hoo- ren betitelen als „een geest van pot verteren" en in het algemeen doet zich bij zeer velen de opvatting gelden: ..Wij hebben zooveel moeten missen; ze moe ten ons nu maar geven waar wij recht op hebben". Die opvatting houdt geen steek en dat zal in den loop van dit jaar al veel dui delijker en in de volgende jaren onver biddelijk klaar worden. „Ze" bestaan niet. Wij zullen er zelf, alleen en uit eigen kracht, bovenop moeten komen. Andere volken hebben ons hulp kunnen verlee- nen toen wij pas bevrijd waren, hetgeen Het woord is aan. E. W e r t h e i m e r Wanneer men jegens de menschen medelijden gaat koesteren beoordeelt men hen rechtvaardiger. Op 20 Maart had op het Witte Huis te Washington een bespreking: plaats tussehen Tryg-ve Lie, secr. gen. van de "Ü.N.O. (rechts), Harry Truman, president der Ver. Staten (links) en staatssecretaris James X'. Byrnes. (1*) Veel artikelen worden goedkooper De directeur-generaal van de prijzen, prof. G. Brouwer, heeft voor de radio ge sproken over de ontwikkeling van de prijspolitiek, waarbij hij o.a. zeide: „Wij hebben sedert de bevrijding een periode van aanpassing achter den rug. zoowel wat prijzen als loonen betreft. De prijzen van goederen, die wij moesten in voeren, lagen naar verhouding, o.a. door de devaluatie van den gulden, hoog. De loonen daarentegen lagen achter bij de aanvankelijk geldende prijzen. Zoowel de loonen als de prijzen moesten dus stijgen. Wij hebben dit proces op beheerschte wijze laten verloopen; het is bijna afgewikkeld, maar nu geldt het ook: tot hiertoe en niet verder. Wordt de grens, die wij op het oogenblik hebben bereikt, belangrijk over schreden, dan ontstaat gevaar voor onze guldenkoers en kunnen wij aanstonds in de concurrentie op de wereldmarkt niet mee." De straffe prijspolitiek zal nog geruimen tijd gehandhaafd moeten worden en hier en daar zelfs moeten worden verscherpt. Zoo zal de broodprijs niet verhoogd kun nen worden. Andere prijzen zullen nog omlaag gaan. Al zal daar waarschijnlijk een zekere verhooging van den vleesch- prijs, die zwaar gesubsidieerd wordt, tegen over moeten staan. Op korten termijn zul len voorts de vischpryzen opnieuw naar beneden moeten. Met betrekking tot de groenten wordt verwacht, dat het aanbod over eenigen tijd dusdanig zal zijn, dat de vrije werking van vraag en aanbod redelijke prijzen voor de nieuwe groenten zal leiden. Mocht dit onverhoopt niet het geval blijken, dan zullen wij niet aarzelen in te grypen." „Textiel, schoenen, meubelen, glas aardewerk, potten en pannen, kortom huis houdelijke artikelen van alle mogelijke soort, zullen binnenkort in iets ruimere mate beschikbaar komen. Er zal voor ge zorgd moeten worden, dat deze goederen gekocht kunnen worden. Wij hebben met het oog hierop in de afgeloopen maanden niet stil gezeten. De prijzen van japonnen, mantels en costuums zullen niet onbelang rijk naar^beneden gaan. Wij hebben na overleg met de meubelindustrie een vier tal typen van ameublementen ontworpen, die tegen belangrijk lagere prijzen dan tot dusver aan de markt zullen komen." Minister Lieftinck geslaagd De besprekingen van minister Lieftinck in de Ver. Staten zijn met succes bekroond. De minister heeft een blanco overbrug- gingscrediet gekregen van de Import-Ex- portbank ten bedrage van 200.000.000 dollar, terug te betalen in twee termijnen, elk van één jaar. De rente bedraagt 2% pCt, Soebardjo door Sjahrir gearresteerd Soebardjo, een bekend Indonesisch advocaat, die lieeft medegewerkt aan den geheimen Japanschen dienst en in het „kabinet" Soekarno minister van buitenlandsche zaken was, is op last van Sjahrir gearresteerd. Uit op hem gevonden documenten zou zijn geble ken, dat liij een staatsgreep tegen Soe karno beraamde. Hij zou hebben samen gespannen met Tan Malaka, Soekarirt en anderen, die ook in arrest zijn ge steld. Volgens een republikeinschen woordvoerder waren de motieven van Soebardjo hoofdzakelijk van persoon lijken aard, daar hij meende door Soe karno te zijn opzij gezet. Soebardjo heeft tijdens de Japansche bezetting een hevige campagne gevoerd tegen de Geallieerden en de Russen. Verleden jaar heeft hij de Sovjet Unie om hulp gevraagd in zijn. anti-Neder- landsche campagne. Te Batavia is een hoeveelheid gesto len goederen ter waarde van 2 mil- lioen Ned. Indische guldens ontdekt. Maandag zijn nieuwe Nederlandsche troepen - meer dan 1300 man - in Ba tavia aangekomen. Van Britsche zijde wordt over de duikbootkwestie nog gemeld, dat de on derzeeërs inderdaad de Russische vlag hebben gevoerd, Naar verluidt bestond de bemanning echter uit. Japanners of Indonesiërs. De vlag zou zijn gevoerd voor propagandadoelen. n.l. om den in druk te wekken, dat de Sovjet-Unie de Indonesische onafhankelijkheidsbewe ging steunt. Bij het bezetten van Zuid-Bandoeng zijn een aantal gewapende Japanners gearresteerd. Twee uur meer zonlicht April zal oris fcfljna twee uur winst aan zonlicht hr.pjig.en, Op 1 April gaat de zon op om 6.17 én op den 30sten reeds om 5,14. De tijden van ondergaan zijn resp. 19.12 en 20.01. ..Er zijn nog teveel prullaria en z.g. „luxe-producten" aan de markt, waarbij grondstoffen en arbeid wordt verspild. Deze artikelen worden doorgaans tegen hooge prijzen ver kocht, waartegen zich dan de critiek van het publiek richt. Ten onrechte. Het publiek behoort in dit opzicht de hand in eigen boezem te steken. Het vergooit nog te veel zijn goede geld aan allerlei rommel. De mate, waarin de overheid het legen te hooge prij zen kan beschermen, heeft zijn grenzen," (Prof. Brouwer over de prijspolitiek). velen, zonderling genoeg, aanvaard heb ben als iets dat vanzelf sprak, zoodat zij nauwelijks dankbaarheid toonden. Ten onrechte- De andere volken zijn er, be houdens een paar kleine uitzonderingen, in Europa, alle even slecht of slechter aan toe dan wij. Ztj zullen ook vechten om er bovenop te komen. De concur rentie zal feller dan ooit zijn. Zoo ziet de werkelijke toestand er uit. Wij zullen er alles op moeten zetten, alleen al om ons staande te houden. De sfeer in Ne derland zal niet geladen moeten zijn met bepraat over rechten, maar met daden, die plicht zijn en noodzaak. Bovendien zullen wij onder zwaren belastingdruk slaan. Daarom moeten de overheidsuit gaven besnoeid worden! Ik heb daar eer gisteren over geschreven en herhaal het nu de eischen, die terecht aan ons allen worden gesteld, scherp op den voorgrond treden: Het is absoluut noodzakelijk dat de staatshuishouding geregeld wordt Zoo ?aat het niet langer. Als men den goe den geest in ons land wil doen ontwa ken, moet de Staat het voorbeeld geven. R. P. Sovjets dreigenanders niet te dïscussiecren De tweede zitting van den Veiligheids raad op Dinsdag eindigde na langdurige debatten, nadat tenminste over een be langrijk detail der Perzische kwestie een bindend besluit was genomen: dc ver gadering besliste na stemming dat de Perzische aangelegenheid niet van de agenda zou worden afgevoerd, waar mede het daartoe strekkende Russische voorstel, dat dadelijk na de opening van de zitting door Gromyko werd geopperd, was verworpen. Slechts twee gedele geerden stemden voor het Sovjet-voor stel: de Russische en de Poolsche. In de redevoering, waarmede Gromy ko zijn voorstel introduceerde, sprak hij van „bepaalde elementen, die trachten een nieuwen wereldoorlog teweeg te bengen en daarbij misbruik maken van de vrijheid van pers en debat." Hij kon digde namens zijn regeering aan dat de Russische troepen binnen vijf of zes weken hun evacuatie uit Perzië, die op 24 Maart was begonnen, zouden beëin digd hebben, „tenzij onvoorziene om standigheden zich zouden voordoen", en achtte daarmede de reden om de kwestie op de agenda te plaatsen, vervallen. Byrnes antwoordde Gromyko met liet citaat van een brief, die de Perzische ambassadeur te Washington aan den Veiligheidsraad had gericht, waarin deze het verblijf der Russische troepen na 2 Maart en de inmenging der Sovjet-auto riteiten. agenten en strijdkrachten in de Perzische binnenlandsche aangelegen heden onder de aandacht bracht „Wij kunnen Perzië niet het recht onizeggen. gehoofd te worden." aldus Byrnes, die vervolgens aandrong op nadere inlich tingen over het Russisch-Perzisch ac- coord. Sir Alexander Cadogan, de Brit sche vertegenwoordiger, verklaarde hier na, geheel in te stemmen met Byrnes' woorden, waarna alle andex-e gedele geerden behalve de Poolsche zich uit spraken voor het handhaven der Per zische kwestie op de agenda. Na een lunch-pauze volgde de stemming, waar- ia ij het Russische voorstel met negen tegen twee stemmen werd verworpen. Een „uitstel-st,ud>eootnm'ssip" Hierna bracht Gromyko de ..minimum eisch" zijner regeering ter tafel. n.L een uitstel der behandeling van de Perzische kwestie tot 10 April. Hij voegde erbij dat de Sovjet-regeering niet bereid zou zijn aan verdere discussies deel te ne men wanneer dit voorstel niet zou wor den aanvaard. Gedurende bet hierop volgende debat dat uren duurde, hekelde minister Van KI effens de wijze waarop Rusland dc actie dreigt te verlammen: dat is een soort pressie-uitoefenen, zeide de Neder landsche gedelegeerde, De meeste leden waren van meening dat de opinie van Perzië over eventueel uitstel moest wor den gevraagd, doch Gromyko verzette zich daartegen. Tenslotte kwam de dis cussie voorloopig uit de impasse door een Fransch voorstel, een sub-commiss; te benoemen van drie gedelegeerd,..! die de verschillende voorstellen zou bestu- deeren en den volgenden dag rapport zou uitbrengen. Dit voorstel werd aan vaard, de Amerikaansche, Fransche en Russische vertegenwoordigers werden in de sub-commissie gekozen en de zit ting werd daarop verdaagd tot Woens dag. Heden, om 21 uur Nederlandsche tijd, volgt de derde zitting. Dc evacuatie vordert. Intusschen gaat de ontruiming van. Perzisch grondgebied in een snel tempo verder. Een Russische controlepost op 30 K.M. ten Noord-Westen van Teheran evenals een daarachter gelegen kamp is ontruimd, terwijl spoorwegarbeiders en tunnelwachten, behoorende tot de Sov jet-bezettingstroepen, die gestation- neerd waren in plaatsen langs de Kas pische Zee. zijn teruggetrokken. Tank colonnes en militaire treinen bewegen zich in Noord-Westelijke richting van uit verschillende legerplaatsen in de omgeving van Teheran. Volgens Reuter bevestigen verklaringen van uit het Westen komende reizigers die in Tehe ran arriveerden de ontruiming van ver schillende gebieden die door de Sovjets werden gecontroleerd. Een Reuter-bericht uit Londen meldt dat de Britsche zaakgelastigde te Tehe ran. Farquhar, van Moskou inlichtingen heeft ontvangen over de Sovjet-Rus sische troepenbewegingen in Perzië. Ofschoon officieel commentaar daar over ontbreekt, vermoedt men in be trouwbare kringen te Londen dat deze. Russische mededeelingen de ontrui ming van verschillende Perzische ge bieden bevestigen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1