De visscherij in de naaste toekomst Trawlers, trawlers! Over eenige maanden gaan de meeste loggers weer ter haringvisscherij om voor het. eerst na vele jaren weer de eerste Hollandsche nieuwe aan te voe ren. Het gevolg hiervan is, dat voor den aanvoer van versche visch alleen de trawlers en de kleine kustvisschers be schikbaar zijn. En om die reden is het van groot belang, dat het aantal varende trawlers zoo spoedig mogelijk wordt uitgebreid. Het gaat hiermede zeer langzaam. In de eerste plaats duurt de terugkeer van de schepen uit Engeland veel te lang en in de tweede plaats gaat het met het verbouwen van de teruggekeerde sche pen van marine- tot visschersvaartuig ook lang niet vlug. Zes weken geleden kwam de Hercules, drie weken geleden de Uiver terug, maar beide schepen lig gen in de Visschershaven nog in den- zelfden toestand als bij him terugkomst. Toch zullen binnenkort en vermoede lijk wel voordat de loggers tijdelijk van het versche-visoh-tooneel verdwijnen, weer eenige trawlers aan de varende vloot kunnen worden toegevoegd. Dit zijn de Vios 5 en de Adelante, die dooi de Duitschers waren ingepikt en de En Avant, een der 17 IJmuidensche stoom trawlers, die voor de Nederlandsche ma rine ais hulpmijnenveger dienst hebben gedaan. Op deze booten wordt hai-d gewerkt en vermoedelijk zullen ze spoedig na Pasehen wel gereed zijn. Verder is de hoop gevestigd op de kleine kustvisscherij, waarvan flinke yangsten verwacht worden. Directrice van een visscherij-maatschappij Te MiLford Haven is een vennootschap opgericht, die zich o.a. bezighoudt met het exploiteeren van trawlers. Deze on derneming. genaamd J. C. Llewellin Ltd met een kapitaal van 20.000, is ge vestigd in de Docks, te Milford Haven, De directie bestaat uit den heer John C. Llewellin en mevr. Lilian Llewellin. Vele kleintjes maken een groote Te Aberdeen heeft een nieuwe vis scherij maatschappij, genaamd: Looker Fishing Company Ltd. het levenslicht aanschouwd. Het eigenaardige is echter, dat het kapitaal van deze nieuwe onder neming, dat 40.000 bedraagt, verdeeld is in aandeelen van 1.zoodat het zoo goed als voor iedereen mogelijk is, aandeelhouder van deze visscherij- maatschappij te worden. Vissschersvaartuigen als vermist afgevoerd De Engelsche trawler „Etruscan", uit Grimsby, welk vaartuig den 28en Nov. 1.1. uit deze plaats ter visscherij vertrok, is thans door Lloyds als vermist afge voerd. Dit is eveneens het geval met het Belgische visschersvaartuig „Yvonne Maurice", dat den 21en October de ha ven van Zeebrugge verliet en waarom trent men ook niets meer heeft verno men. Ned. Onderwijzersvereeniging Het bestuur van de afd. Kennemer- land van bovengenoemde vereeniging heeft zich als volgt geconstrueerd: P. H. v. Os, voorzitter: H. Hoekstra. 2e voor zitter; C. J. J. Brouwer, secretaris; F. J. de Groot, 2e secr.; D. de Bruyn. pen- ningm.: A. v. d. Laan, 2e penningm.; mej A. v. d. Werf, redactrice afdeelings- orgaan. Vergadering E.V.C. De Eenheidsvakcentrale, afd. IJmui- den belegt hedenavond een openbare vergadering in ..Flora" aan den Zeeweg. Sprekers zijn de heeren Klaas Zwart en Boelaarde. Gesproken zal worden over interne zaken der E.V.C., over Rapport D.U.W. en over de fusie N.V.V.—E.V.C. SCHEEPSBERICHTEN Leerdam 23 v. New York n. Rotterdam; Colytto 28 verwacht te Cassilda v. Cardiff; Pieter de Hoogh 23 v. Bordeaux n. Barry Roads, daarna vertr. n. Z.-Amerika; Alcor 22 v. Cassilda n. Juearo: Ida 24 v. Kopenha gen n. Rotterdam; Streefkerk 23 v. Genua n Perzische Golf en Br.-Indië: Barendsz 24 v Nykjoebing (Falster) n. Rotterdam; Heems kerk 23 v. Coleraine (Belfast) n. Hamburg: Evertsen 23 te Workington v. Cork; Kijkduin 24 te Oporto v. Antwerpen; Algarve 24 van Lissabon n. Rotterdam; Vermeer 4 of 5 van Z.-Amerika via Antwerpen te Rotterdam verwacht; Kota Inten p. 25 6 uur Perim; Japara 27 in de Duins verwacht. Presto 22 Penzance v. Blyth; Frean 19 te Sheerness v. Antwerpen: Rosemarie 24 v. Workington n. Amsterdam; Zwaantiena 21 v. Tor Baai; Brandaris p. 20 Prawle Point n. Teignmouth; Hondsrug p. 20 Prawle Point n. Teignmouth; Sumatra 20 v. Hayle n. Par; Volendam p. 20 Tail of Bank; Houtman 21 te Huil v. Emden; Nederland 20 v. East Londen n. Durban; Ovula 21 te Colombo v. Abadan; Straat Soenda 20 te San Francisco v. Bombay; Ko ningin Emma 18 te Trinidad; Titus 19 te Tri-' nidad; Agamemnon 20 te Curacao; Amstel- kerk 20 te Barranquilla; Hermes 20 te Ma- racaibo v. New York; Van der Helst 18 van Balboa n. Portland; Ary Schcefer 18 te For- cados Creeks, bestemd v. Engeland; Maet- suyker 20 op de reede v. Madras v. Singa pore; Megara 17 v. Texas City n. Lands End o.v.; Soerabaja 18 te Karachi; Ariadne 24 te Gandia; Iris p 24 Ouessant; Odyseus 24 v. Gandia n. Gibraltar; Theseus 23 te Gibraltar Maaskerk p. 23 Azoren; Titus 24 v. Parama ribo n. Georgetown; Castor 20 te New York; Juno 21 v. New York n. West-Indië; Aruba 22 v. Christobal; Ittersum 22 te New Orleans; Rengkalis 25 v. Port Soedan n. Suez; Noe- saniwi 23 v. Durban n. Lorenzo Marquez; Manoeran 22 te Soerabaja; Tawali 22 te Bom bay; Boissevain 25 van Southampton n. Port Said; Nieuw-Holland 25 van Colombo naar Singapore. Tlialia komt geheel vrij Naar wij vernemen krijgt de directie van Thalia met 1 April a.s. weer de be schikking over de zij-zaal. Deze was na de bevrijding als cantine in gebruik, eerst bij de Canadeezen, daarna bij den Engelschen Mijnenveegdienst. De can tine wordt verplaatst naar het voor malige magazijn van de firma Bischoff. Een maandenlange hoop is voor de NZHTM in vervulling gegaan met de aankomst van de eerste van een serie van 5 Chausson-bussen uit Frankrijk die haar door het ministerie van Ver keer en Energie zijn toe gewezen. De bus, die na den oorlog gebouwd is volgens de nieuwste con structie-methoden en een zitplaats biedt aan 43 passagiers, zal binnen kort op een der Haarlem- sche stadstrajecten in gebruik worden genomen. Hetzelfde type bus doet reeds dienst bij de HTM en bij de KLM. Afhalen van "distributie bescheiden Van de bewoners IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe inlegvellen, textielkaarten en enquêteformulieren voor brandstoffen de letters Kj t-m. M op Don derdag 28 Maart en de letters N t.m. Q op Vrijdag 29 Maart in het Patronaats- gebouw aan den Zeeweg. Te dure scheermesjes De politie bekeurde een winkelier uit IJmuiden-Oost wegens het te duur ver- koopen van scheermesjes. Marktbericht, van Dinsdag De aanvoer bedroeg 84920 K.G. met een opbrengst van 56.820. Aangevoerd werd ö.a. 42.200 K.G. schol, 3680 K.G. schar, 16530 K.G. kabeljauw. 17085 K.G. wijting, 970 K.G. kleine schelvisch, 425 K.G. poontjes, 2600 K.G. tong enz. De twee trawlers besomden f 38.000. Verdere besommingen: motor loggers: KW38 f3541, KW20 f322; kustvisschers IJM251 f 100, IJM491 f 32, IJM239 f 298, IJM207 f 524, IJM255 f 161, IJM310 f 164 IJM262 f 950, KW128 f 193, KW190 f 202 KW202 f 136, KW226 f 107, KW224 f 58, UK 142 f 731, UK7 f 218, UK265 f 126, U K61 f 871. UK266 f 231, UK190 f 221, UK 93 f241, UK64 f 590, UK105 f 286, UK59 f561, UK264 f292, UK77 f414, UK199 f 197, UK128 f247, UK143 f449, UK194 1:638, UK 185 f117, UK145 f161. UK16 £358, UK79 f423. UK282 f 1204. HA4 f219, HA89 f165, EG2 £170, WR116 f326, HD184 £335, HD302 f32, UK169 f701, UK66 f552, UK184 f543, UK45 f266. Half Mei al Hollandsche Nieuwe? Naar wij vernemen zullen reeds begin Mei van Scheveningen uit de eerste loggers ter haringvisscherij uitvaren, zoodat de eerste maatjesharing reeds half Mei verwacht kan worden Het spreekt vanzelf, dat onder de hui dige omstandigheden de voor den oorlog ingevoerde uitvaar-regeling niet meer gehandhaafd wordt, daar de motieven, die daartoe hebben geleid, thans niet meer aanwezig zijn. President Roosevelt en Churchill Dit zijn de namen van de nieuwe sleepbooten van de Sleepbootonderne ming v.h. Gebr. Goedkoop, die binnen kort geheed zullen komen. De President Roosevelt zal over eenige weken den eersten proeftocht maken. Beide sleepbooten zijn zoowel voor den Kanaaldienst als voor den buiten dienst bestemd. Nadere bijzonderheden omtrent deze schepen hopen wij spoedig te kunnen mededeelen. De Ewald naar Amsterdam De Ewald zal deze week naar Am sterdam worden#- gesleept om aldaar in het dok te worden opgenomen voor bodemonderzoek en het aanbrengen van een nieuwe schroef. Prinses Juliana en Prins Bomhard ver toeven thans te Wengen in Zwitserland, waar zij eenigeu tijd zullen verblijven alvorens de reis naar Scandinavië te aanvaarden. Het prinselijk paar voor het hotel „Jungfrau". (P) Weer ter visscherij J.l. Dinsdag is de snurrevaadkotter IJM 23 voor het eerst na den oorlog ter visscherij uitgevaren. Deze kotter was door de Duitschers in beslag geno men en werd na te zijn vrijgegeven, voor de snurrevaad-visscherij ingericht. De voormalige Engelsche drifter KW4 is j.l. Dinsdag voor de eerste reis ter snurrevaad-visscherij vertrokken. De kotter IJM 214 zal spoedig weer naar zee gaan. Deze kotter is voor de trawlvisscherij ingericht en wacht nu op het noodige materiaal om dan in Rot terdam „door den ring te gaan" (demag- neti see ring) en vandaar ter visscherij te varen. Scheepvaart 26 Maart aangekomen: Mercurius, van Gothenburg; Devon, van St. Malo; West- coaster, van Londen; Eemstroom, van Grangemouth. 26 Maart vertrokken: Norden. n. Lon den; Audacia, n. Groningen. SANTPOORT Jeugdgroep „Vrije Vogels" De jeugdgroep „Vrije Vogels" onder- afdeeling van het Kerkelijk Jeugdwerk geeft Vrijdagavond 29 Maart een feest avond in het Jeugdhuis voor leden en belangstellenden. Het programma bestaat uit zang, decla matie en de opvoering van tooneelstukjes. Filmavond Aangemoedigd door het succes bij den eersten filmavond heeft het bestuur van „Santpoorts Bloei" besloten tegen Vrij-: dag 5 April een tweeden filmavond te geven. Vertoond worden „Het rijk der kistallen" en „Texel, de parel der Wad deneilanden". De heer Drijver heeft zich bereid verklaard deze prachtige geluids film in te leiden. „Vrije Vogels"-avond De avonden van de Jeugdgroep de „Vrije Vogels" blijken zoozeer in den smaak te vallen, dat het bestuur besloten heeft op Vrijdag en Zaterdag as in het Jeugdhuis op te treden. VELSEN Dievengilde weer actief In den loop van één dag tijd werden ontvreemd: een rijwiel uit ëen stalling; een dynamo en enkele electromotoren uit een perceel in de Middenhavenstraat: een aantal bokkingen uit een rookerij te IJmuiden en tenslotte nog diverse klee- dingstukken en een paar schoenen bij een inwoner van Santpoort. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. Weezepoel, z., Ger. Doustr. 41. IJmuiden O.; L. J. v. d. Kulji, z.. Alex. Bellstr. 29, IJmuiden: W. Kobus. d. Broek- bergenlaan 16, Santpoort; J. Manneken, z„ IJm.str.weg 103, IJmujden; C. J. Heeremans, Terburgstr. 17, Santpoort; K. v. d. Sluis, Zuiderdorpstr. 4, Velsen: G. Verheij, d.. Acaciastr. 33. IJmuiden O.: H. P. Heester beek. d„ Wijk a. Zeeërweg 76. IJmuiden O.; P. Bakker, z.. van Wassenaerstr. 16. IJmuidèn O.; J. J. Scholten, z., Corverslaan 84, Vel sen N.; J. C. G. A. Roest, z., Bloemend, str.- weg 129, Santpoort; F. G. de Weers, z„ Da Costalaan 38, Driehuis; N. H. Snijders, d.. Kruidbergerweg 89, Santpoort, OVERLEDEN: P. Treffers. 2 j„ z. van L. Treffers, Kanaalstr. 1, IJmuiden; A. H. E. Linnekamp, 67 j., echtg. v. F. W. Klein, R. Claeszenstr. 14, IJmuiden O. Agenda voor Velsen WOENSDAG 27 MAART. Bioscoop De Pont: De geheimzinnige wreker en Fluistercampagne. Aanvang 8 uur. Thaliathcatlcr: En Frederik diende. Too- neelver. WIJ. Aanvang 8 uur Gebouw Flora, Zeeweg: Vergadering EVC. Aanvang 7.30 uur. DONDERDAG 28 MAART. Thaliatheater: zie Woensdag. Gebouw Flora, Zeeweg: Documentaire film „Texel" door Ver. Zeeweg. Aanvang uur. Vermiste personen worden als overleden verklaard Naar „het Parool" verneemt is een. wets ontwerp in voorbereiding, om alle tijdens den oorlog vermisten voor overleden te verklaren. Dit -houdt verband met het feit, dat de nagelaten betrekkingen van vermiste personen thans.geen uitkeering van levensverzekeringsmaatschappijen kunnen krijgen en evenmin desgewenscht kunnen hertrouwen. De formaliteiten, die hierbij vervuld zullen moeten worden, zullen eenvoudiger zijn dan tot dusverre in dergelijke geval len noodzakelijk was. - Meat en Kidneypudding De bereiding van „Meat and Kidney- pudding" is zeer eenvouding. Men warmt de pudding in het geopende blik op en geeft haar met een 6aus. Wij laten het recept daarvoor, benevens eenige andere bereidingsmèthoden, volgen; „Meat and Kidneypudding" met een saus. 1 blik „Meat and Kidneypdding" aan den zijkant vlak onder den rand van het deksel openmaken. Het b.ik in een pan of n.3 kkoker met kokend water zet ten en rtm 10 minuten ve,wsrmen Zor gen da< het water nie* ir. het b'ik kioki. Onder de hand 4 dl. kruidensaus, tomaten saus of kerriesaus maken. Het blik uit het kokende water nemen en tegen den rand van de tafel kloppen, zoodat de in houd loskomt; het blik omKeeren en de pudding op een bord laten glijden. De saus erbij presenteeren of er over gieten. Voor de saus: 1 ui fijnsnipperen en (mei 1 a 2 theelepels kerrie of 1 a 2 theelepels tomatenpuree) in 20 gr. boter of marga rine lichtbruin fruiten. 25 a 30 gr. bloem toevoegen, deze met de overige ingre diënten vermengen en naar verkiezing lichtbruin fruiten. Vervolgens 4 dL water of groentenat bij kleine hoeveelheden tegelijk toevoegen. De saus laten door koken en op smaak afmaken met peper, zout en aroma Gebakken „Meat and Kindneypudding". De inhoud van 1 blik Meat and Kidney- pudding in stukjes snijden en in de koe kenpan met wat boter, margarine of vet en naar verkiezing een gesnipperd uitje bruin bakken. Gebakken Kidneypudding smaakt uitstekend op de boterham. Wenscht men er een saus bij, dan 30 gr. bloem aan de gebakken Kindneypudding toevoegen en mee bruin bakken. 4 dL water toevoegen, het gerecht nog eenige minuten doorkoken. Een laurierblad laten meekoken. De saus op smaak afmaken met aroma, peper en zout. Het laurier blad verwijderen. Kidneyregout. De inhoud van 1 blik ..Meat and Kidneypudding" in 6tuk.jes verdeelen en opzetten met 5 a 8 deelen water. De Kindneypudding pl.m 5 minuten laten koken, het vocht binden met 25 a 40 gr. aangemengde bloem. Naar smaak aro ma, zout, peper en een klontje boter of margarine toevoegen. Het gerecht in een schaal overdoen en er fijngehakte peter selie over strooien. Deze recepten zijn samengesteld door den Voedingsraad- VerZOek om gratie (Van onzen parlementairen redacteur) Nu van den kant van de familie van Ir. Mussert een verzoek om gratie is in gediend. blijkt wel hoe juist het is ge weest, dat de overheid geen gebruik heeft gemaakt van haar recht om tot executie over te gaan. nadat de veroor deelde had kenbaar gemaakt geen gra tie te zullen vragen. De wet bepaalt, dat opschorting van de straf gedurende acht dagen plaats heeft op uitdrukke lijk verzoek van den veroordeelde. Deze had laten weten geen gratieverzoek te zullen doen. Feitelijk hoefde er dus niet tot strafopschorting te worden over gegaan. Rekening houdende met de mo gelijkheid, dat alsnog het aanvankelijk ingenomen standpunt zou worden ver laten, wilde men in elk geval de acht dagen afwachten. Zoodoende kan thans de familie doen, waartoe Mussert zelf niet leek te willen overgaan. Ons wet boek van strafvordering biedt n 1. ook anderen dan den delinquent zelf de ge legenheid een gratie-rekest in te dienen. AGENDA WOENSDAG 27 MAART Wilhelminastraat 21: Uitlegging van de Openbaring van Johannes, 20 uur. wükge- bcuw N. H. Kerk: Dr. C. Spoelder, 20 uur. Begijnhofkapel: Hona Kabos. 20 uur. Ver. v. Vriïz. Herv., Jacobstraat 6: Andreas Glotz- bach. Gem. Concertgebouw: Het Biechtge heim, 20 uur. Rembrandt: Vrouwengevan genissen (18 Palace: Pennies from Hea ven (14 j.). Luxor: Op hoop van Zegen (14 J.). Deze drie bioscopen: 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Leven in de brouwerij (14 JJ. 14, 16.30, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3