Hoe de Cokesfabrihage 1 - »~1 van het Hoogovenbedrijf weer aan den gang kwam Ovens verslinden thans 600 ton kolen per dag De cokesovens stonden koud en de gebruikelijke manier om deze ovens met gas warm te stoken, kou niet toegepast worden, aangezien hiervoor geen gas aanwezig was, doordat H.O. II later dan de cokesovens in bedrijf zou gaan. Hier door moest cokesoven-batterij 3 met kolen opgestookt worden, op dezelfde manier dus zooals dit bij de Coppée- batterü (nr. 1) was gebeurd in het na jaar 1920. Aldus schrijft Ir. D. A. v. d. Werff in „Samen". Op 11 Augustus 1945 arriveerde de lichter met de opstookkolen, zoodat op Dinsdag 14 Augustus 1945 met het warmstoken van batterij 3 werd be gonnen. Na ruim 6 weken waren de ovens op de gewenschte temperatuur van 900 graden C. gekomen en konden op 26 September de eerste ovens met kolen gevuld worden. Met het gas dat hieruit verkregen werd. moesten de lei dingen en toestellen ontlucht worden en hierdoor was de afdeeling cokesovens, voorloopig op bescheiden schaal, weer een gasproduceerend bedrijf geworden en werden ook weer teer, sulfaat en benzol gewonnen. Op 28 September 1945 werd de eerste oven gedrukt en de cokesproductie was hiermede een feit geworden. De batterij moest langzaam in productie verhoogd worden tot 200 ton kolen per dag, zooals door het Rijkskolenbureau was vastgesteld. Dit kolenkwantum werd ons toegewezen om met het gas, dat hieruit geproduceerd werd de gemeenten van gas te voorzien. De gemeenten Velsen en Beverwijk ontvingen n.l. van begin September af gas van de gasfabriek Haarlem en op dezelfde manier de gemeenten Krom menie en Wormerveer van de gas fabriek Zaandam, zoodat deze distribu tiebedrijven aan hun gemeenten na een onderbreking van 10 maanden weer enkele uren per dag gas kon leveren. Pj October werd de gaslevering door de Hoogovens overgenomen. Nadat H.O. 2 in bedrijf was gekomen op 16 October 1945, waardoor de cokesoven- batterij weer met hoogovengas gestookt kon worden en dit dus nu niet meer met het eigen gas behoefde te gebeuren, kon de aflevering aan de gemeenten en ook aan onze eigen bedrijven, kantoren, woningen vergroot worden en werd het mogelijk ook voor diverse industrieën en voor verwarming gas beschikbaar te stellen. Intusschen was de Mekog druk aan het werk om haar geplunderde installaties weer voor een bedrijf, op 50 procent capaciteit voorloopig gereed te maken. In verband hiermede moest de volgende cokesoven-batterij bedrijfs- klaar gemaakt worden en hiervoor werd de Oostelijke helft van batterij 2 aangewezen. Nu waren hoogovengas en cokesovengas beschikbaar en het op stoken van deze batterij kon dus op d< gebruikelijke manier met gas geschie- den Er werd op gewerkt om half Janu ari 1946 gereed te zijn om deze batterij met kolen te kunnen vullen. Voor deze nieuwe bedrijfstoestanden moeten ruim 600 ton per dag verwerkt worden, hetgeen van 28 Januari 1946 af het geval is. De afdeeling cokesovens heeft hiermede haar plaats in het be drijvencomplex weer ingenomen als leverancier van gas voor diverse ge meenten, voor de Mekog op 50 procent van haar normale capaciteit en voor cokeslevering voor één hoogoven. Als laatste bijzonderheid is nog te vermelden, dat de droge gashouder van 50.000 M3 inhoud voor cokesgas, die in de oorlogsjaren van 5 Mei 1940 af buiten dienst heeft gestaan, op 7 Febru ari j.l. weer in bedrijf kon worden nomen Zooals bekend, had deze gashouder zware beschadigingen ondergaan bij di verse bombardementen en beschie tingen. U.V.V. helpt huismoeders Op verzoek van verschillende instanties heeft de U.V.V. groep IJmuiden de bemid deling op zich genomen voor het verrich. ten van stop- en verstelwerk. De bedoeling is om vooral huisvrouwen met groote gezinnen in staat te stellen het tijdroovende stop- en verstelwerk tegen een kleine vergoeding door anderen te laten verrichten. „Samen" weer terug Een oude bekende van vóór den oorlog is weer op onze schrijftafel verschenen, n.l. „Samen", maandblad voor directie er personeel van Hoogovens en nevenbedrij ven. Het steekt weer in een frisch kleed en is ook weer verlucht met tal van foto's. Ir. F. W. E. Spies schreef als hoofdartikel „Herinneringen", bedrijfsleiders en afdee- lingschefs schreven schetsen over hun on derdeel, foto's van 16 zilveren jubilarissen nemen een heele pagina in beslag en na tuurlijk zijn ook de namen genoemd van hen die het bedrijf in de oorlogsjaren ont vielen. Het artikel over den terugkeer van de Walserlj-West, onlangs in ons blad opge nomen, is aan het herboren „Samen" ont leend. Banden ontvreemd Uit eefi rijwielherstel plaats alhier wer den een aantal rijwielbuiten- en binnen banden ontvreemd. Weer een Scheveniger logger terug De sleepor Tonijn kwam Dinsdagavond alhier uit Kiel binnen met op sleeptouw den logger Oceaan 8, van de Reederij Van der Zwan te Scheveningen. Ook dit is een nieuwe logger, die nog niet gevischt had. Inmiddels is de sleeper J. S. Groen weer naar Duitschland vertrokken om even tueel verdere schepen terug te halen. De 76-jarige Mahatmn Gliamli sprak in het Shivaji-park te Bombay tot een menigte van 100.000 personen op ver zoek van liet Prov. Congres Comité te Bombay. De Mahatma legde er den na druk op, dat de onafhankelijkheid van Indië zonder geweld verkregen dient te worden. Ghandi wordt door Vallahhbaa Patel, een lid van liet werkcomité, n het spreekgestoelte geleid. (P) En Frederik diendeniet MaarJan van Dommelen bracht uitkomst Gisteravond zou V.V.Y. in Thalia een opvoering geven van het tooneelstuk „En Frederik diende". De zaal was nagenoeg geheel bezet, toen de voorzitter voor het voetlicht trad om den bezoekers mede te deelen, dat de opvoering van het inge studeerde stuk ter elfder ure door den burgemeester verboden was. Gelukkig heeft de Santpoortsche ver- eeniging „Jan van Dommelen" ons uit de penarie gered, aldus de voorzitter. Zij verklaarde zich direct bereid voor ons te spelen met „Waar is m'n dochter?" het stuk dat de vereeniging reeds eerder met zooveel succes heeft opgevoerd. Ook heden avond zal „Jan van Dommelen" met „Waar is m'n dochter?" den tweeden avond ver zorgen. Wij mogen geen critiek uitoefenen op een stuk dat niet gespeeld is en twijfelen er niet aan, of V.V.Y.die ook al meer op de planken is geweest, had van „En Fre derik diende" een goede opvoering gege ven. Maar we durven toch de veronder stelling te uiten, dat de bezoekers geen kwaden ruil hebben gedaan. „Jan van Dommelen" gaf van „Waar is m'n doch ter?" zulk een sublieme vertolking, dat we niet aarzelen te zeggen, dat zij menig beroepsgezelschap in de schaduw stelt. Het was frappant. In ademlooze spanning volgden de bezoekers het spel der Sant poortenaren en het hartelijk applaus was welverdiend. In de pauze was er een verloting en The American Brothers onder leiding van Joop van Os zorgden voor een muzikale afwis seling. Onderlinge competitie D.C.IJ. De uitslagen der deze week gespeelde partijen luiden als volgt: C. SuykB. Dukel 1—1 J. BalJ. Waal l1 RoselaarD. Ott 02 KoetsierVan Dixhoorn 02 LigthartKoper 20 Post—Schol02 v. d. Bos—v. d. Velde 11 VooysSwier 02 NanneKaan 20 HaverRusteman 20 DukelBeets 11 VooysHaver afgebr. Ligthart—Roselaar 2—0 Ligthart zet zijn overwinningsreeks voort met 2 gewonnen partijen. Hij heeft de leiding met 20 gesp., -10 pnt. J Leereu zg. Het dan nooit? Het komt nog steeds voor dat jongens in het bezit blijken te zijn van allerhande munitie en hier zeer ondoordacht mee om gaan. Hoewel reeds meermalen hiervan ongelukken het gevolg waren, zien echter verschillende ouders blijkbaar het gevaar dat hun kinderen bedreigt door dit „speel goed", niet in. Zoo stookte een jongen op het open land van de Lorentzstraat een vuurtje, waarin hij scherpe patronen gooide. Deze ontplof ten natuurlijk en vlogen naar alle kanten. Wonder boven wonder deden zich geen ongelukken voor. Verder werden door de politie nog vier jongens aangehouden, die met een gedeelte van een geweer scherpe patronen aan het afschieten waren. Zij bleken in het bezit te zijn van een blikken doos met 30 scherpe patronen. Na op het Hoofdbureau ernstig te zijn onderhouden, konden zij naar huis terugkeeren. Vereeniging van Huisvrouwen Dinsdag 2 April a.s. zal de wederoprich ting plaats hebben van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen afd. Velsen—IJmuiden in de bovenzaal van het Rex-Theater. Oude zoowel als nieuwe leden zullen van harte welkom zijn voor het voeren van verdere besprekingen. Internationaal visscherij-congres Een internationaal congres van voor aanstaande personen uit de visscherij, waarbij ook een Nederlander, is thans in Londen bijeen. De conferentie, welke een week zal du in, draagt een sterk intern, karakter. Men hoopt na afloop een communiqué te verstrekken waarin de besluiten over de internationale verdeeling der vischwate- ren zullen worden bekend gemaakt. Marktbericht van Woensdag Je aanvoer bedroeg 77870 K.G., waar onder 3350 K.G. wijting, 8000 K.G. kabel jauw, 3820 K.G. schar, 61900 K.G. schol, 470 K.G. tarbot, enz. De omzet bedroeg 61565, waarvan f 12.100 van stoomtrawlers en 49.465 van 59 kustvisschers. Besommingen kustvisschers: IJM249 f 1267, IJM221 f 1538, IJM491 f68, IJM255 f261, IJM251 f237, IJM241 f1614, IJM237 IJM218 f149, IJM207 f612, IJM239 IJM310 f249, IJM308 f190, IJM262 f 1042, KW202 f274, KW190 f529, KW128 f 334, KW12 f 503, KW199 f 899, KW34 f 1843, KW226 f 331, KW160 f 884. UK75 f 762, UK 142 f980, UK265 f 324, UK279 f328, UK61 f 1000, UK264 f471, UK161 f812, UK87 f 840, UK31 f 623, UK194 f 342, UK169 f 837, UK59 f612, UK215 f 1363, UK143 f1142, UK64 f 747, UK266 f 426, UK85 f 400, UK199 f 413. UK11 f624, UK66 f 253, UK119 f517, UK32 f403, UK77 f774, UK28 f714, UK1 f 1508, E.V.C. vergaderde Gisteravond had in een zaal van Flora in IJmuiden-Oost een openbare vergade ring der E.V.C. plaats. Spreker was de heer M. Boelaarde uit Amsterdam. Ook de heer K. Zwart zou het woord voeren, doch was door ziekte vérhinderd. Allereerst behandelde de heer Boelaarde de wantoestanden bij de D.U.W. Het komt nog herhaaldelijk voor dat D.U.W.-arbei- ders met een weekloon van 22.naar huis gaan. Men heeft tenslotte 't accoord- loon weer in willen voeren. De arbeiders kwamen hier hevig tegen in verzet. Hun werd hierop medegedeeld, dat het grond- loon van 0.76 gehandhaafd zou worden. Het is echter bij beloften gebleven; in werkelijkheid is nog niets veranderd. Bo vendien kan geen enkele D.U W.-arbeider zich op een contract beroepen. De E.V.C. laat elke D.U.W.-arbeider een protest teekenen. Tevens is een rapport samengesteld waarin alles wordt uiteen gezet. Vervolgens belichtte spreker nog eens het standpunt der E.V.C. ten aanzien van Franco-Spanje. Tenslotte deelde hij mede dat betreffende de fusie van het N.V V. E.V.C. het volgende gezegd kon worden: „In den top is een eenheid bereikt." Al leen moeten de leden van de beide vak bewegingen nu nog hun goedkeuring aan het besluit hechten. De heer C. Scheringa, secretaris der afdeeling Velsen-IJmuiden, deed een be roep op de aanwezigen na afloop een bij drage te leveren voor het fonds dat de stakers bij de Hoogovens onderhoudt. Na afloop werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Clandestien geslacht De Economische Recherche heeft een aantal personen gearresteerd wegens clandestiene slachtingen. VELSfN Waarom geen blikgr oenten voor Velsen? Ook hier een groentenloos tijdperk Eenigen tijd geleden werd voor een groot aantal gemeenten in ons land voor eiken inwoner een blik groenten van 1 kg beschikbaar gesteld, welk extratje in dit groentenloos tijdperk natuurlijk buitengewoon welkom was. In onze gemeente werd het algemeen betreurd dat Velsen niet tot de uitver koren gemeenten behoorde; dit was dan ook wel heel vreemd, omdat hier de groente-voorziening zeker niet beter was dan elders. Juist den laatsten tijd ons gebleken, dat, terwijl elders UK145 f749 UK282 f 1138 UK93 f951 UK spruitjes, rabarber en jonge groenten H.. aanwpy.iP warpn in Velsen van dit alios UK 144 f951, UK184 f649. HA4 f 698, HA89 f 406, HA96 f 475, EG1 f 81, WR 116 f 341, HD184 f 443, SL5 f 2394. Paard op hol Tengevolge van het breken van een lemoen is op den Wijkerstraatweg een paard op hol geslagen. De voerman, die van den wagen geslingerd werd, kreeg lichte verwondingen aan zijn hoofd. Het paard kon door omstanders tot stilstaan worden gebracht. Er ontstond eenige materieele schade. Visscherijbericht Scheveningen Woensdagmorgen kwam met versche visch aan de markt te Scheveningen de motoriog- ger SCH 443 met een vangst van 900 kg. tong, 40 kisten wijting, 70 kisten schol en circa 100 stuks kabeljauw. Voorts kwamen binnen 30 tot 40 kustvisschers met vangsten van 40 tot $0 kisten schol en scharren. Door het gunstige weer blijven de vangsten goed. - '•êtkvt?: v -- Tot groote hilariteit van het publiek verschenen ln liet heetst van tien oefen wedstrijd tussclicn twee bomlsolftnllen te Amsterdam twee honden op het terrein, oor wie de bal een bijzondere aantrek kingskracht had. Doel verdediger Kraak had alle moeite deze beide „spelbrekers" van zijn heiligdom verwijderd te hou den. (P) aanwezig waren, in Velsen van dit alles slechts wat peperdure andijvie bij den winkelier verkrijgbaar was. Bij informatie is ons gebleken dat Velsen (met uitzondering van Sant poort) met Beverwijk, Heemskerk, Uit- feest, Castricum, Limmen en Assen elft, samen vormende het rayon Be verwijk, voor deze extra groenten- verstrekking was uitgeschakeld, omdat dit rayon staat ingeschreven als een productiegebied. Inderdaad produceert dit rayon veel groenten, maar hiervan gaat bijna alles naar Amsterdam. De groentenvoorzie- ning in Velsen is door de nabijheid van dit productiegebied, zooals wij reeds schreven niet beter dan daar waar de blikgroenten wel werden verstrekt. Ook nu nog komen groenten op het dagelij ksch menu zoo goed als niet voor. En daarom hopen we dat wanneer er nog eens blikgroenten verstrekt moch ten worden, Velsen niet wordt gepas seerd. H.B.S. Maandag weer in eigen huis Naar wij vernemen zal Maandag 1 April a.s. om 9,30 uur de H.B.S. op het Tiberiusplein officieel in gebruik worden genomen. Deze ingebruikne ming beteekent een vooruitgang voor het onderwijs in IJmuiden, aangezien nu de leerlingen van de U.L.Ó. school en de H.B.S. weer voor heele dagen de les sen zullen kunnen volgen. Suomi-Nieuws In de vergadering van de Districts- Technische Commissie der Kon. Ned. Athletiek Unie van de provincie Noord- Holland, welke dezer dagen is gehou den, werd het wedstrijdprogramma voor het nieuwe seizoen vastgesteld. Hiervan krijgt naast het Beverwijksche D.E.M. ook de H.A.V. „Suomi" haar deel. Het volgende rooster werd voor de athletiekvereenigingen opgesteld: 19 Mei: Nationale wedstrijden door D.E.M. te organiseeren* 2 Juni; regio nale wedstrijden op Watervliet door Suomi te organiseeren, met medewer king van de D.T.C.; 9 Juni: regionale wedstrijden van D.E.M.30 Juni: D.E.M. organiseert voorwedstriiden om den Wouter Groenestein-beker: 7 Juli: Suomi verzorgt de dameskampioen- chappen van N. Holland; en op 18 Augustus de heerenkampioenschappen van Kennemerland; 25 Augustus: D.E. M. krijgt de heerenkampioenschappen van Noord-Holland te verwerken ter wijl voorts in September de dual-meet SuomiD.E.M. op Watervliet door Suomi wordt georganiseerd. Al met al een aantrekkelijk en druk programma, waarbij het in gebruik nemen van Suomi's sintelbaan tevens het cachet van de wedstrijden zal ver- hoogen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3