IJMUIDEN Brand op het Sluiseiland Jongens stookten een vuurtje in een onbewoond huis Dat een onbewoond huis, wat oude plan ken, een doosje lucifers en een stelletje kwajongens een gevaarlijke combinatie kunnen vormen, is gisteravond gebleken, want deze combinatie is oorzaak geweest, dat een onbewoond huis op het Sluis eiland nabij de Middensluis geheel uit brandde. Voor de brandweer was het een goede oefening. Zij heeft bewezen, on danks de handicap, veroorzaakt doordat de Duitschers het beste materiaal, de mo torbrandspuit van IJmuiden en den lad derwagen hebben gestolen, paraat te zijn. Toen Sluiseilandbewoners den brand ontdekten, waarschuwden ze direct de brandweer, die er met een reservespuitje, gestationneerd in IJmuiden, op uittrok. Daar de vlammen hoog oplaaiden, werd ook de hulp van de posten in Velsen-Noord en Santpoort ingeroepen en zoo waren vrij spoedig drie spuiten bij den brand aanwezig. Het reserve-spuitje weigerde echter dienst, maar de spuit van Sant- pQort was, ondanks dat zij het water uit de Middensluis moest oppompen, spoedig in actie. Met vier stralen kon het vuur worden bestreden, zoodat de hulp van de spuit van Velsen-Noord niet noodig was. Doordat het huis tengevolge van bom- kchade, aan alle kanten open was, hadden 3e vlammen geen gebrek aan zuurstof en de brandweer kon dan ook niet beletten, dat het huis geheel uitbrandde. Het aan grenzend ook onbewoonde woonhuis kon echter behouden worden. Tot bij tienen is de brandweer met het blusschen bezig geweest. Beide woningen waren voor afbraak be stemd, zoodat de schade zich beperkt tot de kosten van het blusschingswerk. Handel in Engel sclie sigaretten De handelaren in zwarte cigaretten trachten nog steeds door te dringen op het terrein van den Mijnenveegdienst, om daar hun clandestiene practijken uit te oefenen. Zoo zijn eergisteren door de politie twee personen aangehouden die over de draadafrastering van den Mijnen veegdienst aan de Zuidzijde waren ge klommen. Zij waren in het bezit van een groote partij Engelsche sigaretten. Er is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Ongeluk in de Trompstraat Gistermorgen deed zich in de Tromp straat nabij de Van Speykstraat een on geluk voor, dat, hoewel het zich eerst ernstig liet aanzien, nogal goed is ai'ge- loopen. Een meisje dat in de Trompstraat aan het spelen was, holde onverwacht, zonder uit te kijken, den rijweg over. Zij liep pardoes tegen het stuur van een juist passeerend motorrijwiel. De motorrijder remde onmiddellijk. Het kind smakte tegen de straat en bleef liggen. De vader van het kind was zoo van streek, dat hij een E.H.B.O.'er, die vrijwel terstond ter plaatse was, te lijf wilde, omdat deze zei- de, dat het kind plat moest blijven liggen. Het kind kon naar huis vervoerd wor den. Een inmiddels ontboden dokter con stateerde een lichte hersenschudding. Buurtvereeniging Zeeweg gaf een filmavond Het was een goede gedachte van het bestuur der Buurtvereeniging Zeeweg de leden en andere belangstellenden gelegen heid te geven, kennis te maken met de mooie natuurfilms van J. C. Mol. Ver toond werden de films „Het wonder der bloemen", „Uit het Rijk der kristallen", en „Texel". Ook de jeugd, die rijk ver tegenwoordigd was, heeft in volle be wondering de beelden op het witte doek gevolgd. Vooral de vertraagd opgenomen en dus snel geprojecteerde bloemenfilm genoot de bijzondere belangstelling, maar ook de fraaie microfilm der kristallen en niet te vergeten de beelden van de Parel der Waddeneilanden maakten deze film- vertooning uiterst interessant. Het was een echte cultureele avond, die door meer gevolgd moge worden. Visscherijbericht Scheveningen De besomming der motorloggers bedroeg Woensdag f5250,45. Voorts kwamen aan de markt 60 kustvisschers met tezamen f 42.075,40 besomming. Donderdagmorgen was er veel aanvoer van versche visch uit zee. Aan de markt kwamen de motorloggers SCH 246 met 1400 kg. tong en 160 kisten schol en wijting. De SCH 200 heeft de reis moeten onderbreken door een defect aan de motor. De kustvisschers brachten gemiddeld 40 tot 50 kisten schol aan. Tong en tarbot wordt tot op heden bijna niet onder de kust ge vangen. De motorboot SCH 18 is met verlies van het geheele vischtuig te Scheveningen teruggekeerd. Scheepvaart 29 Maart Aangekomen: Rose Marie van Workington, Patria van Londen, Rolf van Amsterdam, Hondsrug van Tynemouth, Rika van Londen. 29 Maart. Vertrokken: Saxen naar Go thenburg, Davon naar Gothenburg, Dina naar Bremerhaven, Erna naar Rouen, West coaster naar Londen, Sigyn naar Londen, Mercurius naar Antwerpen. Kustvisschers vangen veel Schol De kustvisschers profiteeren dankbaar van het mooie vischweer en komen bijna dagelijks met flinke vangsten aan den afslag, hoofdzakelijk bestaande uit schol. Onder deze kustvisschers was gisteren een uitblinker, n.l. de snurrevaadkotter IJM 23, die zijn eerste reis na den oorlog had gemaakt. De vangst bestond uit ,niet minder dan 250_ kisten. Het scheepje'be- somde bijna 6600. Ongetwijfeld een recordreis voor een kustvisscher, die trou wens een langere reis had gemaakt dan voor een kustvisscher' gewoon is. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg ruim 51.000 KG, waaronder 41.000 KG schol, 4000 KG schar, 2150 KG wijting, 2385 KG kabeljauw enz. De omzet bedroeg f 36.600 van 1 logger en 57 kustvisschers. Besomrningen: motorlogger KW 89 Kustvisschers: IJM 491 f 140, IJM 262 f 523, IJM 239 f 340, IJM 23 f 6591, IJM 207 f 398, IJM 237 f 285, IJM 249 f 514, IJM 205 f 496, IJM 255 f 178, IJM 218 f 110, IJM 261 f 140, IJM 310 f 164, IJM 226 f 1574, IJM 308 f 43, KW 226 i 178, KW' 128 f 260, KW 34 f 99, KW 190 f 295, KW 202 f 226, KW 160 f 434, HA 89 f 293 HA 4 f 377, HD 84 f .321, HD 302 f 207. SL 5 f 287, EG 1 f 90, WR 116 f 294, UK 193 f 498, UK 1 f 670, UK 144 f 555, UK 52 f 2454, UK 142 f 635 UK 172. f 2370, UK 169 f 252, UK 279 f 296, UK 199 f 209, UK 61 f 152, UK 7 f 378, UK 135 f 141, UK 119 f 505, UK 184 f 505, UK 143 f 665, UK 59 f 558, UK 77 f 292, UK 28 f 309, UK 43 f 512, UK 79 f 1216. UK 85 f 372, UK 161 f 598, UK 105 f 1108. UK 64 f 664, UK 31 f 231, UK 266 f 684, UK 194 f 527, UK 282 f 585, UK 215 f 640, UK, 265 f 309. Schepen in aanbouw voor de Stoomv. Mij. Nederland De vloot der Stoomv. Mij. „Neder land", te Amsterdam, zal binnen afzien- baren tijd, wederom met zes nieuwe sche pen worden uitgebreid. Op Nedéxdandsche werven zijn momen teel in aanbouw de m.s. „Borneo" en „Bali", terwijl te Chester (U.S.A.) thans in aanbouw zijn de s.s. „Nooi'd-Brabant", „Drente". „Gelderland" en „Holland". Zooals wij reeds hebben vermeld, is het s.s. „Noord-Brabant" kortgeleden met goed gevolg te water gelaten. Het zal waarschijnlijk in Mei a.s. aan de „Neder land" worden afgelevei'd. S CHEEPSBERICHTEN Sommelsrtük 16 te Batavia n. Bangkok; Mirza 28 te Rotterdam v. Curacao; Jobshaven 23 te Baltimore v. Cardiff; Noordwijk pass. 25 Land's End v. Rotterdam n. Gi-eenock; Urmajo 25 v. Grimsby n. Rotterdam; Nettie 25 te Middlesbro v. Rotterdam; Kijkduin 25 v. Oporto n'. Lissabon; San Antonio 25 van Antwerpen n. Oporto; Scheldt 26 's av. verw, te Rotterdam v. Boston; Kerkplein 24 te Cardiff v. Frankrijk, zal 26 vertr, n. Cuba; Niéuw-Holland 25 v. Colombo; Boissevain 25 v. Southampton; Tawaii 22 te Bombay; Her cules 25 v. Malta n. Alexandrië; Aalsum 25 v. Lebu n. Talcahuano; Viking van South ampton 30 of 31 te Rotterdam verwacht: Alcyone 22 te Antwerpen v. Rotterdam; Con stant 22 te Antwerpen v. Kopexihagen; Eems- horn 22 v. Antwerpen n. Engeland; Rada 22 v. Antwerpen n. Kopenhagen; Heron 22 van Antwerpen n. IJsland; Singkcp 23 v. New Orleans n. Rotterdam. Afgebroken reis De motorlogger KW 89 heeft de reis na vier dagen op zee te zijn geweest we gens defect aan den motor moeten on derbreken, Met zestig kisten visch kwam de logger binnen. De Utrecht voer naar Engeland De stoomtrawler Utrecht kreeg op zijn thuisreis van de Noord-visscherij machi- neschade. De schipper besloot rnet zijn vangst van ongeveer 2000 kisten, hoofd zakelijk heek, naar Engeland te gaan. De trawler besomde daar ongeveer f 40.000. BEVERWIJK Uitslag openbare verkooping Ten overstaan van notaris J. H. Brem- mers had een openbare verkooping plaats. De uitslag hiervan was: Woonhuis Havenstraat 59; kooper de heer J. Berghuis te Musselkanaal voor 1275. Woonhuis Heemskerkerweg 60; kooper de heer N. Rooijmans te Beverwijk voor 2950. Woonhuis Arendsweg 144; kooper de heer N. Oort te Beverwijk voor 3200. Woonhuis Alkmaarscheweg 143; kooper de heer F. Schelvisch voor 3250. VELSEN Jeugd en munitie Nogmaals waarschuwt de Commissaris van Politie met klem tegen het gevaar dat ontstaat als de jeugd met munitie speelt. Aan de ouders wordt met nadruk zocht, nauwkeurig na te gaan of hun kin deren. nog wapens of munitie in hun bezit hebben. Men is verplicht deze dan ten spoedigste bij de politie in te leveren. In dien echter bij huiszoeking nog wapentuig wordt gevonden, zullen zware straffen het gevolg zijn. Voorts wordt nog onder de aandacht gebracht, dat het ten strengste verboden is zich op te houden nabij een kamp of op schepen, waarin of waarop zich krijgs gevangenen bevinden. Indien men dit toch doet, zal dit onmiddellijk leiden tot het optreden der wachtposten. Ook tegen elke poging om contact te zoeken met deze krijgsgevangenen of geïnterneerden zal met kracht worden opgetreden. Een ernstige waarschuwing Den laatsten tijd komt het hex'haaldelijk voor, dat bij de politie klachten binnexx- komen van ouders, die mededeelen dat hun kinderen buiten worden aangespx-o- ken door mannen of jongens, die trachten hen mede te lokken om onzedelijke han delingen te plegen. In verband hiermede verzoekt de Commissaris van Politie dezer gemeente aan alle oudex-s hun kinderen, speciaal de meisjes, er op te wijzen niet met vreemden mede te gaan, doch indien zij worden aangesproken, zich onmiddel lijk naar huis te begeven. Personen die iets kunnen mededeelen over gepleegde ontucht, wordt verzocht, zich te wenden tot het hoofdbureau van politie. De politie zal met kracht tegen de daders optreden. Weenink— H.O.S.C, H.O.S.C. heeft haar laatsten competitie wedstrijd, die tegen Weenink werd ge speeld, met glans gewonnen. De einduit slag is nog niet bekend, daar enkele par tijen zijn afgebroken. De voorloopige uit slag luidt: 711, terwijl de einduitslag vermoedelijk 812 zal worden. De uitslagen luiden: P. StetN.N. 10; F. v. Tuinen—W. 't Hart 0—1; F. Bakker— P. Lanser afgebr.; P. v. d. KolkG. Paar- dekooper afgebr.; C. Koomen—J. Beentjes 10; G. WijsmanG. L. de Haas 10; B. v. SomersA. de Bruin 01; C. Nijman R. Visser 0—1; Y. Mooy—B. Wulms Va—V»; J. MuyenP. Veldiheer 1—0; G. v. Dijk W. Steenken 01; H. MolenaarA. Slings 0—1; W. Nijkamp—J: Kroon 0—1; H. v. 't HoffT. Tol 10; A, de VriesHaarsen VaV®F. KlousH. Mooy 0—1; W. Groen! G. Schouten 01; J. LosTh. Spijker 01; D. DuinmeijerP. v. d. Wel 10 en A. W. GerritsP. Zeilstra 01. Tot slot van de competitie om het kam- pioenschap van den kring Velsen moet nog de wedstrijd worden gespeeld tussehen Santpoort en Weenink. Santpoort zal de zen wedstrijd met zeer groote cijfers moe. ten winnen, om een beter bordgemiddei.de te krijgen dan H.O.S.C. Die wedstrijd brengt dus de beslissing. H.O.S.C.-competitie De uitslag der onderlinge competitie van H.O.S.C. luidt: Kroon—Tul 1—0; B. Stals Huisman 10; VerlaakNiekei'ken 01 De BoerBüch VaVa; A. Kistenmaker— Plugboer 10; De VriesHoogzaad 10; RingersDubbeldam 10; Burggraaf Scheux-kogel 01; StrijkerWolthuizen 0-1 PrinsStarken 10 en BosRoseboom 01. Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur hebben dienst de dokto ren R. Rutten en A. J. van Leusen. Uitreiking distributiebescheiden Voor het afhalen van de nieuwe inleg vellen, textielkaarten en enquêleformulie- den zijn voor de bewoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) aan de beurt de letter R op Zaterdag 30 Maart en de letter S op Maandag 1 April, in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Agenda voor Velsen Vrijdag 29 Maart: Bioscoop De Pont: Het Spookhol, en Wat een Opschepper, 8 uur. Santpoort: Jeugdhuis: Tooneel- en de clamatie door „De Vrije Vogels", 8 uur. Zaterdag 30 Maart: Bioscoop De Pont: Zie Vrijdag. Santpoort: Jeugdhuis: Zie Vrijdag. SANTPOORT De kerktoren lieeft een nieuwe haan Toen een dertigtal jaren geleden «I* oude Ned. Herv. Kerk afbrandde, wei'd het haantje van den tox-en in een dus- danigen toestand teruggevonden, dat het, na een zekex-e behandeling te hebben on dergaan, weer op den nieuwen kerktoren geplaatst kon worden. En daar zou het thans nog gestaan hebben, ware het niet, dat onze bezetters uit de oorlogsjaren het zoo'n machtig mooi mikpunt gevon den hadden. Menig schot werd er tot groote ergernis van den koster der kerk op gelost, maar hoe boos deze zich 6oms maakte, het mocht niet baten. Het schie ten ging door en tenslotte verliet onze haan zijn hooge standplaats. Thans echter prijkt er weer een nieuwe haan op de plaats van hem, die den dood vond op het veld van eer Een der groote deuren van de Oranjesluizen, welke door een aanvaring zwaar beschadigd werd, is door middel van een grooten bok weer op haar plaats ge bracht, zoodat er thans weer in de midden,slnis gesehut kan worden, <P) Groote smokkelaarsbende ontmaskerd De Prijsbeheersching heeft een goed succes behaald bij haar actie tegen den gifhandel en de smokkelarij, door een bende zwarte-handelaren en smokke laars te Bunde in Zuid-Limburg te ont maskeren. Deze slag werd geslagen in samenwei'king met de marechaussee aldaar, die talrijke verdachten heeft gearresteerd. De bende omvatte zoowel Belgen als Nederlandei's en smokkelde vooral koffie en boter naar Duitschland. Het is niet bekend of ook militairen in deze zaak zijn betrokken, doch uit Roo sendaal bericht het A.N.P. dat de sraolc. kelhandel-en-gx-os op het oogenblik vrijwel geheel in handen van militairen is, die auto's vol clandestiene waar over de grenzen brengen en zich zelfs niet ontzien, van wapenen gebruik te maken als zij worden ontdekt. Ook in HiUegom een „spook" Een jeugdig Hillegommer kwam op 't dwaze Idee, voor spook te willen spelen, joeg met zijn beddelaken en alleilei griezelige ge luiden eerst zijn ouders de stuipen op het lijf en was vervolgens oorzaak, dat een buurmeisje in het prikkeldraad tei-echt kwam, wat voor kleeding en handen niet/ bepaald goed bleek te zijn. De kans is groot, dat de politie er voor zal zorgen dat het jongemensch gestraft zal worclen. Afscheid van den Omderwijs- inspecteur te Haarlem Gistermorgen was de Haarlemsche Con certzaal gevuld met een groot aanlal of- ficieele persoonlijkheden, vrienden en be langstellenden uit alle lagen van het Haar- lemsche Lager Onderwijs, die afscheid kwamen nemen van hun Inspecteur, den heer H. v. d. Weyer. Als eerste van de lange rij sprekers nam de voorzitter van het huldigingscomité, de heer Th. Donkersloot het woord. Hij schetste de 14-jarige loopbaan van den scheidenden inspecteur als zéér vrucht dragend voor het onderwijs in onze stad. Ook de oud-wethouder van onderwijs te Haarlem, de heer A. G. Boes en zijn op volger, de heer D. J. A. Geluk vonden waardeerende woorden voor de prettige samenwerking, die er in onderwijskringen heerschte, dank zij de objectiviteit en de liefde voor het vak van den inspecteur. De hoop op eventueele adviezen voor de toekomst wex-d verder tot uitdrukking ge bracht door ds. W. J. v. Elden en dr. C. I-Iensen, die resp. spraken uit naam van het Christelijk en het R.K, Bijzonder On derwijs. ALs vriend en als politieman sprak de inspecteur A. Berendse uit Heemstede den heer v. d. Weijer toe en hij herinnerde aan het pionierswerk, dat door hem verricht was op het gebied van „Verkeersondei-- wijs" Verdere sprekers waren nog de oud inspecteur van het L. O. te Zaandam, de heer Tj. Sterringa en zijn opvolger, de neer T. H. Brouwer, en de heer Van Loon, voorzitter van de Vereeniging voor Veilig Verkeer. Tenslotte dankte de scheidende in specteur in een met geestige herin neringen aan soms px-écaïre bezettings jaren doorspekte toespraak, voor het huldeblijk een geschilderd portret en de medewex-king uit alle lagen van de Haarlemsche onderwijswereld. Hij noem de het bemoedigend, dat er weer opleving in de Haarlemsche onderwijswereld is, waarin hij een voorbode zag van een al- geheele onderwijsvernieuwing. De opvolger van Inspecteur v. d. Weyer Naar wij vernemen, zal binnenkort als inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem en als opvolger van den heer H. v. d. Weyer benoemd wor den de heer W. Schoenmaker, hoofd van de R.K. ULO-school te Leiden. Productieslag 1946: „Duitse lil and voedt zieli zelf" Met het oog op de moeilijke voedsel positie, ook voor de Amerikaansche zóne in Duitschland, heeft de minister-presi dent van Beieren, ctr. Wilhelm Högner, een aantal maatregelen genomen ter ver hooging van de landbouwproductie. Bin nen enkele weken zullen volgens dit plan veertigduizend arbeidskrachten aan den landbouw moeten worden toegevoegd, waaronder ontslagen krijgsgevangenen en in Beieren vertoevende geëvacueerden. Zij die weigeren hun arbeidskracht voor deze campagne te geven, worden met straffen, bedreigd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3