Zomersche en een gedachten ine hadplaats De Vlucht van Hess „Wijk aan Zee verwacht Zoodra kalenderblad en thermometer de onmiskenbare voorteekenen van een naderenden zomer vormen, zoodra de vrouw des huizes onrustig met kleed jes, stofzuiger en dweilen gaat manoe- vreeren. trekt de menschelijke gedachte haar winterjas uit en hult zich in een luchtig vacantie-toiletje. De zomer komt, de zee, het strand, de bosschen en de hei, zü roepen. Maar het zal dezen tweeden vredes-zomer nog niet meevallen, de stroomen vakantie gangers te herbergen. De vroegere recreatieoorden: Veluwe, Twente, Brabant, zü zijn geschonden door een verwoestenden oorlog. De badplaatsen aan de Noordzeekust zullen een groot gedeelte van den toe loop moeten opvangen, maar ook deze zijde van ohs land is allerminst ge spaard gebleven voor de gevolgen van vijf jaren oorlog. In het centrum van het rustige bad plaatsje staat de oude Ned. Herv. Kerk, een juweel van Romaansche baksteen kunst, te droomen op een rustig kerk plein. Hoeveel badgasten zullen in het komende seizoen hier de prikkelende zeelucht opsnuiven? Als we alle badplaatsen laten defi- leeren voor onzen op vacantie belusten blik, dan zien we, dat Schoorl, Bergen, Egmond, Wijk aan Zee en Zandvoort, alhoewel niet gespaard door Mars, in het komende seizoen aangewezen zijn om de duizenden badgasten uit Amster dam, Haarlem en omgeving en hun „achterland" te verwerken. Over de toekomst van en de plannen met Noordwijk en Zandvoort is in dit blad reeds uitvoerig geschreven, zoodat de vierde „parel aan de ketting", Wijk aan Zee, om de aandacht vraagt. Wijk aan Zee. Hoeveel moeders zullen niet met vreugde terugzien op den heer lijken tijd. dien hun kinderen in het knusse badplaatsje hebben ljeleefd, en hoeveel vaders, wars van mondain strandgedoe, zullen met weemoed heb ben geluisterd naar de verhalen van die reusachtige geschutskoepel, die de Duitschers midden ïn Wijk aan Zee zou den hebben geplant. Een klein juweel zonder Knocke -pretenties. Buiten de gasten van weleer zullen velen hun gedachten over Wijk aan Zee als zomerverblijf voor eenige weken en als gezondheidsreservoir voor een ge heel jaar, hebben laten gaan. Tijdens een onderhoud met den bur- femeester van Beverwijk, mr. H. J. choltens, onder wiens ambtsgebied ook het dorpje Wijk aan Zee valt, kon den wij een gematigd pessimisme niet ontkennen: de toch al geringe gasten- accomodatie van het dorp is door af braak, vernieling en gedwongen huis vesting deerlijk achteruitgegaan, de plannen voor uitbreiding zijn in de pen, maar kunnen vanzelfsprekend vóór het aanstaande seizoen niet ten uitvoer ge legd worden en bovendien: Wijk aan Zee zal en wil nooit een mondaine „badplaats-industrie" herbergen naar het voorbeeld van Knocke, Zandvoort en, in mindere mate, Noordwijk. Men is daar aangewezen en gesteld 09 een speciaal publiek: gezinnen met jonge kinderen, pensiongasten uit Amster dam en dergelijke. Hoeveel menschcn kan Wijk aan Zee bergen? Van de zijde van de plaatselijke ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer vernamen we meer gedetailleerde ge gevens over de capaciteit van Wijk aan Zee in verband met den naderenden zomer. De afbraak, zooals die door de Duitschers ook in dit dorpje noodig ge acht werd, heeft in totaal 3 villa's voor de gemeubileerde verhuur en twee groote pensions (de Dépendance en Westerduin) met een totaal aantal van 150 a 200 bedden gekost. De gedwongen huisvesting van evacués en andere wo- ningloozen, die door de V.V.V. natuur lijk ten zeerste betreurd maar als een onvermijdelijke maatregel geaccepteerd wordt, heeft eveneens een zevental pensions met in totaal 225 bedden ont trokken aan de seizoenexploitatie, ter- weer gasien" wijl verder de kindertehuizen, waarvoor Wijk aan Zee een zekere roem genoot, bijna alle gevorderd zijn voor huis vestingsdoeleinden. De overgebleven 250 bedden zijn beschikbaar voor bad gasten en Indische gerepatrieerden. De exploitanten kunnen in geen geval ge dwongen worden, hun beschikbare ruimte af te staan aan de laatste cate gorie. De gemeubileerde verhuur, die voor den oorlog aan pl.m. 2.000 menschen onderdak bood, heeft, buiten de reeds genoemde afgebroken en onbruikbare villa's geen beteekenende verlaging ondergaan, wat de nuttige ruimte be treft. Er staan nog 350 woningen voor dit doel gereed, die 1.700 menschen kun nen herbergen. Met de reeds genoemde 250 bedden komt Wijk aan Zee dus op een totale seizoeneapaciteit van onge veer 2000 gasten. Op tenten of zomer huisjes kan dezen zomer in het geheel niet gerekend worden. De prijzen voor 1946. Voor de maand Augustus is de bad plaats zoo goed als „volgeboekt", de aanmelding van gegadigden voor de overige zomermaanden is nog niet zoo groot geweest, dat het badseizoen voor Wijk aan Zee met „uitverkocht" beti teld moet worden. Over de prijzen vertelde men 011s. dat 500,per maand in het hoofdseizoen een gewoon gemiddelde is voor de ge meubileerde verhuur, de pensions be rekenen 4,507,50 per dag per per soon, zulks in overeenstemming met de door „Horecaf" vastgestelde prijzen. Het strand van Wijk aan Zee, dat on getwijfeld velen zal lokken, is evenmin als het aardige plaatsje zelf, aan den oorlog ontkomen. Men is thans met man en macht bezig, de versperrings- palen naar het Noorden en het Zuiden op te ruimen, zoodat een flinke opper vlakte strand voor het seizoen vrij komt. Een bescheiden strandexploitatie zal ongeveer 150 stoelen, 12 cabines en 2 consumptietent„jes" omvatten, zoodat ook hier de toekomstige bezoeker van Wijk aan Zee zijn eischen niet té hoog mag stellen. Tenslotte zullen de verbindingen van en naar Wijk aan Zee dezen zomer verre van ideaal zijn, maar een verbetering in den busdienst, in den treinenloop en het wegverkeer zal haar invloed niet missen op het bezoek aan het stille dorpje tegen de Kennemer duinen. En als er dan weer fietsbanden zijn en de prach tige Boschweg door de Duinen van Velsen naar Wijk aan Zee is her steld en opnieuw van een rand- beplantiQg voorzien, dan zal het oude Wijk weer merken, dat het aan Zee ligt! Ondergrondscli liotel te Neurenberg Teneinde tegemoet te komen aan het gebrek aan woonruimte en hotels te Neu renberg zal een reusachtige bunker onder den beroemden „Frauentor" als hotel wor den ingericht. Het is een uitgebreide on- dergrondsche schuilplaats, die in verschil lende etages is ingedeeld en waar water en lichtleidingen reeds aanwezig zijn. Het „hotel" zal, wanneer het gereed is, aan 240 menschen onderdak kunnen bieden. Wat zal er met Nederland gebeuren In Mei 1941, enkele weken voor den Duitschen aanval op de Sovjet-Unie. landde Rudolf Hess in Schotland en be reidde de wereld daarmee een sensatie, die door den inval der Duitsche troepen in Rusland nauwelijks geëvenaard werd. Nooit is er rondom een gebeurtenis op politiek terrein zooveel gegist en gefan taseerd als rondom het doel en de be weegredenen van deze vreemdsoortige missie, en nooit is er van een diploma tieke demarche zoo weinig uitgelekt als van deze vlucht. Rudolf Hess verdween achter den muur van de Engelsche oor logsgeheimen en werd niet meer ge noemdtotdat de Duitsche verdediging ineenstortte en de overgebleven Duitsche machthebbers verzameld werden in een harde houten bank te Neurenberg. Toen werd ook Hess uit de kluis gehaald en hij maakte den tocht, dien hij jaren ge leden onder geheel andere omstandighe den had ondernomen, terug in een Britseh vliegtuig en in het gezelschap van enkele wit-gehe!mde M.P.-mannen. „Hess trekt over den Rijn", spotte een Londensch blad op dat moment en voegde er zoo mogelijk nog spottender aan toe: „Na een mislukte poging om Engeland aan Duitsche zijde te krijgen". Dat was een slag in de lucht van ge noemd blad. want op dat moment wist nog niemand buiten enkele Britsche auto riteiten de strekking van Hess' vlucht en al was het duidelijk, dat er een of an der aanbod in verband met den voorge nomen Duitschen tocht naar Rusland tus- schen zat, de juiste toedracht werd angst vallig bewaard tot op het moment, dat te Wilei-West methoden in de grensstreek Vroeger, we bedoelen hier de jaren van voor den oorlog, was de grensstreek een landje vol romantiek. De bosschen aan de grens waren des nachts een prachtige natuurlijke bescherming voor de troepen smokkelaars, die geleid door het kleine licht van een seinlamp of den geïmiteerden roep van een nacht vogel door een der „voorloopers", langs de kronkelende paadjes slopen om sui ker en boter en brood van België naar Nederland te voeren, zonder dat de grensbeambten dit zagen. Na de bevrijding trok België onweer staanbaar. Men kent de verhalen van het op een paradijs gelijkende Belgen- land, waar voor vele en dure franken alles te koop is wat men maar begeeren kan. Maar de oude smokkelpaadjes bleven onbetreden, dichtgegroeid. De oorzaak was, aldus vertelde een grensbewoner, dat militairen zich met dezen clandestienen handel gingen in laten. Amerikanen, Canadeezen, Fran- schen, Engelschen, Belgen, Nederlan ders, zij deden voor elkaar niet onder en menige autoladïng met ongeoorloof de goederen werd frauduleus Nederland binnengereden. De grensbeambten hebben het niet op dit soort smokkelen begrepen. Zij staan er, naar hun eigen woord, vrijwel machteloos tegenover. Vaak verbergen de smokkelwagens zich in een colonne van 80 a 90 militaire auto's, zoodat controle vrijwel onmogelijk is. En som migen der heeren militairen ontzien zich niet van wapens gebruik te maken of ongewenschte slagboomen aan de grens in splinters te rijden. Deze Wild- West methoden zijn onzen ambtenaren vreemd Katoen wordt op dit oogenblik het meest gesmokkeld, vertelde een Bel gisch beambte aan het A.N.P. In Es- schen kan men des avonds in iederen winkel stapels katoen gereed zien staan, die den anderen morgen spoorloos zijn verdwenen. Dames- en heerenstoffen zoowel als dameshoeden vinden even eens geweldigen aftrek, terwijl shag een artikel blijft dat aan geen seizoencon junctuur onderhevig is. Nog vorige week werd onder Nispen vlak bij Roo sendaal) 1300 kg. van dit rookkruid (of is het onkruid?) in beslag genomen. Een Belgische beambte vertelde voorts hoe eenige fabrieken voor rij wielbanden in België zich speciaal toe leggen op het maken van banden maat 28 x IV2 omdat de Nederlandsche af nemers de Belgische maten niet kunnen gebruiken. Rantsoeiieering in alle landen? De raad van de Unnra die in Atlantic- City vergadert heeft een resolutie aange nomen, waarin er op wordt aangedrongen dat alle leden der Vereenigde Volken in hun land rantsoeneering van bepaalde voedingsmiddelen zullen invoeren, De di recteur-generaal, Laguardia, zal nagaan in hoeverre de voedsel-exporteerende lan den hun leveringen aan de door de oor logshandelingen verarmde naties zullen kunnen verhoogen. Van de legervoorraden ten bedrage van 52.000.000 dollar, die in Januari door het legei werden overgedaan, ging 65 ter waarde van 34.400.000 dollar naar de Unrra. Het resteerende gedeelte van de niet-houdbare en houdbare levensmiddelen ging naar de marine en andere overheids instanties. Bijna 60 van de goederen, die naar de Unrra gingen bestond uit rant soenen van den soldaat te velde. Neurenberg de zaak Hess voor het voet licht zou komen. Dat moment is thans aangebroken. Op 25 Maart is het „streng geheim" docu ment waarin het gesprek tusschen Hess en viscount Simon, den toenmaligen Britschen Lord Kanselier, werd opgetee- kend, openbaar gemaakt. Dit onderhoud vond plaats een maand nadat Hess was geland, op den tienden Juni 1941. Volgens dit document ondernam Hess zijn vlucht naaf Engeland in de over tuiging dat Engelands positie hopeloos was en dat het aanbod tot overeenkomst, hetwelk hij meebracht, met beide handen zou worden aangegrepen. Met geweldige cijfers over duikbooten en vliegtuigen trachtte hij Simon te overtuigen en daar bij probeerde hij zijn aanbod aanlokkelijk te maken door te beloven, dat Duitschland het Britsche moederland niet zou be zetten. De voorwaarden van het aanbod luidden: Duitschland krijgt de yrije hand in Europa en Engeland in het Britsche keizerrijk; de Duitsch kolonies worden teruggegeven, Irak wordt ontruimd en Italië wordt een Britseh vredesaanbod ge daan. Tot zoover is dit alles voor ons slechts in zooverre belangrijk, dat wij de stand vastigheid en den moed der Britten loven, die op dat moment in een der dieptepun ten van den oorlog verkeerden. Doch wanneer wij vernemen uit het Neuren- bergsche document wat het antwoord van viscount Simon was op het „edelmoedig" Duitsche aanbod, dan wordt het Ncuren- bergsche document voor ons plotseling zoo vol van beteekenis. dat wij het zouden moeten bewaren in een schrijn om het te verbinden aan de Nederlandsche geschie denis voor de komende geslachten. Want Simon gaf als antwoord een simpele we den-raag: „En wat gebeurt er met Neder land. wanneer wij toestemmen?" Men kan zich voorstellen dat Hess de Duitscher, die gewend was het lot van Baron SteengracKt faalt als getuige Een der getuigen van von Ribbentrop is een Nederlander van afkomst, baron Steengracht genaamd, die op het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken een belangrijke functie bekleedde. Deze trad te Neurenberg deze week als eerste ge tuige voor het voetlicht en wel met het air van iemand, die op een hoogen post had plaats genomen met de meest edele be doelingen. In een onbarmhartig kruisver hoor werd hij echter door alle vier de aanklagers verpletterend gekraakt De waarde van zijn verklaringen werd tot nul gereduceerd. Ofschoon hij aanvanke lijk had gezegd dat von Ribbentrop een fel tegenstander der jodenvervolging was geweest, moest hij later bekennen dat zijn vroegere chef een der meest ruwe joden vervolgers is gebleken. De „Zwarte Maquis" in actie Volgens de „Daily Express" is een ge heime organisatie in Frankrijk en België aan het werk, die vooraanstaande Duit sche, Belgische en Fransche nationaal- socialisten welke geïnterneerd zijn, helpt ontsnappen en. de valsche papieren ver schaft die deze vluchtelingen in staat stel len de wijk te nemen naar Portugal, Spanje en Zuid-Amerika. Deze bende heeft den naam gekregen van „Zwarte Maquis" en de Belgische en Fransche po litie is druk in de weer om de kwartie ren van deze organisatie te ontdekken en de wegen af te snijden, waarlangs de be vrijde gevangenen het land verlaten. In de afgeloopen week zijn in België niet minder dan 61 helpers van de bende ge arresteerd en er worden vele arrestaties verwacht, daar de politie kostbare sporen in handen heeft gekregen, die leiden naar de steenkolenmijnen in de grensstreek van België en Luxemburg. De „Zwarte Maquis" wist een Belg. die, omdat hij in de Duitsche SS gediend had, tot de doodstraf veroordeeld was. den dag na de uitspraak uit de gevangenis te verlossen. Gedurende die rechtszaak was reeds vast komen te staan, dat de Belgi sche fascistenleider Leon Degrelle de fundamenten gelegd had van de Zwarte Maquis, en wel te Berlijn, voordat Duitschland ineengestort was. De Fransche en Belgische grenswacht is tezelfdertijd bezig alles in het werk te stellen om de zoogenaamde ontsnappings keten der Duitsche krijgsgevangenen te vernietigen. De ontvluchtingsroutes loopen van de steenkoolmijnen om Rijssel over de Bel gische grens naar Doornik, Namen en Luxemburg. Fransche deskundigen be weren, dat er ongeveer 12.000 Duitsche krijgsgevangenen zijn ontsnapt. Deze ont vluchtingspoging heeft successen geboekt omdat gaandeweg krijgsgevangenen zich onder de bevolking mengden en in staat waren de namen te geven van hen die bereid waren hulp, kleeding en voedsel te verstrekken. Toen genoemde correspondent het grens plaatsje Rumes, een elf kilometer ten Zuid-Oosten van Doornik, bezocht, waar 23 krijgsgevangenen gearresteerd waren, werden hem door den betrokken officier der gendarmerie een stapel geïmprovi seerde kaarten en reisbeschrijvingen ge toond, die door de gearresteerden ge bruikt waren. De Belgische en Fransche autoriteiten beklagen zich over het feit, dat de Britten en Amerikanen den ge vangenen teveel bewegingsvrijheid ver- leenen. Toen genoemde correspondent een Naafi-cantine bezocht in Doornik, zag hij daar een zestal krijgsgevangenen lanter- fanteren zondér eenige bewaking Alleen was er een Britseh Naafimeisje maar er was geen enkele Britsche soldaat te zien. Tot zoover de Daily Express. kleine menschen en kleine landen niet zwaarder te tellen dan een pluisje dat men wegblaast, verbaasd moet hebbende- staan bij deze vraag. Hij antwoordde, alsof dat vanzelfspre kend was: „Evenmin als wij ons zullen bemoeien met de aangelegen heden van het Britsche keizerrijk, moet Engeland zich met Europeesehe aangelegenheden bemoeien", doch stellig heeft hij op dat moment niet begrepen, dat in die Brit sche vraag het geheele complex van rede nen, waarom Engeland den bitteren oor log tot het uiterste zou uitvechten, lag besloten en dat die vraag even stellig als het scherpste „Neen" de Britsche af wijzing van een compromis beteeicende. Want Simon wist heel goed, wat er met Nederland en met al die onderdrukte, uitgezogen, geknechte volken zou gebeu ren wanneer het eenige land. dat nog in vrijheid en vastbesloten in de bres stond, den strijd zou opgeven. Hij gaf echter, met Nederland te noemen, uitdrukking aan het motief dat Engeland onverbidde lijk deed zijn zelfs al was de toekomst donker en het gevaar dreigend Het „Fair play" zou worden uitgespeeld tot den iaatsten set en al mag men. om deze Britsche houding niet al te zeer te ro- mantiseeren, niet vergeten dat de vast beslotenheid van Engeland evenzeer door de materieele Britsche belangen in Europa werd ingegeven, toch blijft er bij de pu bliciteit van het Neurenbergsche Hess document voor den Nederlander reden ge noeg over om in de zinsnede van Simon: ..Wat zal er met Nederland gebeuren?" de bevestiging te zien van de in meer dan een toevalligen samenloop der lot gevallen gegronde verbondenheid, die in de omstandigheden waarin de wereld zich momenteel verbindt, waard is om met zorg en liefde te worden gekoesterd. Het avontuur dat voorbijging is te wel sprekend en te indrukwekkend geweest. J. I*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6