Het probleem van den vischprijs Na maximumprijzen minimumprijzen „Op korten termijn zullen voorts de visehprijzen opnieuw naar beneden moeten" aldus prof. G. Brouwer, direc teur-generaal van de prijzen in zijn j.l. Dinsdagavond gehouden radio-rede. Deze mededeeling van den man, wiens belangrijkste taak het is, de prijzen beweging weer in normale banen terug te voeren, komt geenszins als een don derslag bij helderen hemel. Er is in ons blad al eerder op gewezen, dat een da ling der visehprijzen, in het bijzonder van bepaalde soorten niet uit kon blij ven. Zoolang het noodig wordt geoor deeld, dat het directoraat-generaal richting moet geven aan den loop der goederenprijzen, zal het noodig zijn, dat besluiten dienaangaande op den natuur lijken gang van zaken vooruitloopen, daar anders het kunstmatige prijspeil, wanneer het levensmiddelen geldt, een remmende werking op de consumptie zou kunnen uitoefenen. In welke stel ling tevens ligt opgesloten, dat het handhaven van het systeem der maxi mumprijzen als voor de visch, de na tuurlijke daling tegenhoudt. Wat prof. Brouwer ten aanzien van de groenten zeide, n.l. dat verwacht wordt, dat het aanbod over eenigen tijd dusdanig zal zijn, dat de vrije werking van vraag en aanbod tot redelijke prijzen voor de nieuwe groenten zal leiden, geldt tot op zekere hoogte ook voor de visch. Binnenlandsche afzet in het gedrang? Het handhaven van het systeem der maximumprijzen voor de visch zal naar onze meening binnenkort tot moeilijk heden leiden vooral in die streken die tot de gemakkelijkst bewerkbare be- hooren, waartoe in de eerste plaats de groote steden en het Westen des lands gerekend dienen te worden. Het is moeilijk, in de toekomst van het vis- scherijbedrijf te lezen ook in de naaste; maar over één ding bestaat geen twij fel: we gaan het warme weer tegemoet, eiken dag komt de zon wat hooger, el- ken dag schenkt ze ons een tikje meer van haai' gezegende warmte. En met het stijgen van het kwik in den ther mometer stijgt ook de bederfelijkheid en daalt de vraag. Met mindere stellig heid kan de vraag of de aanvoer zal toenemen, bevestigend beantwoord worden, maar de kans hiertoe is groot. De weersomstandigheden worden gun stiger, vooral voor de kleine kustvis- scherij, die zooals we al eens eerder schreven, een groote rol in de visch- voorziening speelt; weliswaar gaan er binnenkort loggers over naar de haring- visscherij, maar het aantal trawlers neemt, hoewel langzaam, toe en op grond van een en ander mag op een toeneming van den aanvoer gerekend worden. Door bovengenoemde belemmerende factoren zou de verkoop in het binnen land bij het handhaven der maximum prijzen wel eens in het gedrang kunnen komen. Reeds nu is het voorgekomen dat de detailhandel moeilijkheden on dervond bij den afzet van bepaalde vischsoorten. Deze moeilijkheden zullen ongetwijfeld toenemen en het geval is lang niet denkbeeldig, dat vooral op warme dagen de winkelier of venter met z'n dure visch blijft zitten of deze ver beneden den kostprijs moet ver- koopen. Dit zal den detailhandel tot uiterste voorzichtigheid manen want een strop knelt nu meer dan ooit. Bij den vrijen handel kon er met de traditio- neele lage zomerprijzen nog wel eens een extratje verdiend worden en dan kan een schadepost nog wel eens inge haald worden; thans is dat niet moge lijk, want de prijzen staan vast: een strop is en blijft een strop. En als zoo'n kleinhandelaar zulk een strop gehad heeft, zal hij het misschien nog éénmaal wageji en het risico van een tweeden strop nemen, maar tot een derden zal hij het zeker niet laten komen. Hij stopt met den verkoop en niemand zal zijn taak overnemen. Gevolg: een belang rijke daling van het vischgebruik. Het transport. Over het vischtransport, vooral wat het vervoer langs den weg betreft, is maar één meening: voortreffelijk! De A.B.D. met zijn deskundigen agent heeft voor het visch transport ongeveer 80 vrachtauto's beschikbaar gesteld en dan is er nog de E.V.O. (Eigen Vervoer Organisatie) die een deel van het trans port voor haar rekening neemt. En het spoor doet de rest. Maar er zijn spoor- transporten in het binnenland, die 2 a 3 dagen onderweg zijn. Dit was in den winter geen bezwaar, maar in den zomer is dit natuurlijk te lang en tenzij er iets op-gevonden wordt om het vervoer te versnellen, zal het afzetgebied door deze omstandigheden ook kleiner worden. Export geen veiligheidsklep. De toestand zou gezond zijn, wanneer een eventueel aanvoer-overschot door den exporthandel kon worden opgeno men, maar zoover zijn we nog niet. We hebben onze buitenlandsche afnemers terug, maar ook onze buitenlandsche concurrenten, de Denen. Die zijn met een haast ongeschonden vloot uit den strijd te voorschijn gekomen en men kan er van overtuigd zijn, dat er heel wat Deensche visch in het gebied, dat door IJmuiden bewerkt wordt, geplaatst wordt. Vrije handel met minimum prijzen? Dit artikel wil geenszins een pleidooi zijn voor een geheel vrije markt of voor een teugellooze prijzenpolitiek die naar omlaag wijst. Wij brengen hier eenige vraagstukken naar voren, waarvoor een oplossing gezocht dient te worden. Een drastische prijsverlaging zou alleen een stimulans zijn voor de consumptie. Maar hier redt men de zaak niet mee, want er is ook nog een reederijbedrijf, dat een bestaanszekerheid verlangt, er zijn ook nog zeevisschers, die op een foed loon aanspraak maken. Wanneer e visch te goedkoop wordt, kan de ree der zijn zaak wel sluiten en automatisch is dan ook de zeevisscher uitgeschakeld. Blijft dus over het zoeken naar de re sultante met aan den eenen kant een prijs, laag genoeg om het verbruik, aan den anderen kant een prijs, hoog ge noeg om de productie aan den gang te houden. En dit is zoo eenvoudig niet; wie zal zeggen, waar het evenwicht ligt? Vroeger loste ook deze zaak zich op een natuurlijke wijze op: Weinig vraag naar visch, lage prijzen en lage besommingen; lage besommingen, traw lers opgelegd. We hebben ze zoo, in de jaren van een lage conjunctuur, de een na den ander vein het tooneel zien ver dwijnen. Maar alles moet gedaan worden om dit te voorkomen. Er dient naar midde len gezocht te worden om de vloot va rende en de consumenten etende te houden. Voor dit doel is een prijsverla ging noodzakelijk, ook al omdat met een prijsverlaging de kans op export stijgt en export is er noodig voor het bedrijf en voor onze deviezen. Van belang is in de eerste plaats dat het visscherijbedrijf de beschikking krijgt over voldoende visscherijbenoo- digdheden, voldoende en goedkoope, al thans niet te duur. De exploitatiereke ning is nog veel te hoog. En wanneer het binnenkort al eens zoover mocht komen, dat de regeering de top-prijzen laat vervallen zouden er in elk geval maatregelen genomen moeten worden om te voorkomen dat de visch tegen afbraakprijzen wordt verkocht. Het mag niet meer gebeuren, dat straatventers loopen te leuren met scholletjes, vijf pond voor een kwartje, zooals voor den oorlog maar al te vaak geschiedde. Dus in plaats van maximumprijzen, minimumprijzen. Men zou desnoods kimnen volstaan met deze vast te stel len alleen voor de gangbaarste soorten, als kleine kabeljauw, kleine schol en wijting. Daarmee zou voor de reeders al heel wat bereikt kunnen worden, omdat deze vischsoorten tot de massa artikelen behooren en de prijzen daar van al tot de laagste behooren, die in de prijslijst voorkomen. Er is in het bedrijfsleven over het algemeen een verlangen naar een min der straffe prijspolitiek der regeering. Ook in den vischhandel verlangt men naar een wat ruimere ademhaling, naar wat lossere teugels. Goed. maar dan ook weer niet te los. want dan zou het paard wel eens op hol kunnen slaan. S. B. Mooi werk van de IJmuider Sportunie Maar zij heeft steun noodig Het bestuur van de IJmuider Sport Unie welke vereeniging zich ten doel 6telt, de jeugd bijeen te brengen voor het beoefe nen van den handenarbeid, als den bouw van zweefvliegtuigmodellen, kano's, enz. en het oprichten van een wandel- en kam- peervereenïging, was direct na den oorlog begonnen, het jeugdleven in IJmuiden op gang te brengen. Na vele teleurstellingen en steeds met nieuwen moed bezield, slaagde het bestuur er in, eenig materiaal voor den zweef vliegtuig- en kanobouw te krijgen. Het grootste probleem echter was het vinden van een lokaal, waar gewerkt kon worden. Ten slotte vond het bestuur den directeur van de Nijverheidsschool bereid, een lo kaal af te staan, waar nu de bouwers iede- ren Woensdagavond bijeenkomen. Het bestuur (secretariaat Reinier Claeszen- straat 13, IJmuiden-O.) doet hiermee een nuttig werk, want het verschaft den jon gens niet alleen een nuttigen arbeid, maar het houdt de jeugd tevens van de straat, aangezien de bouwers met veel animo hun werkstukken opzetten en voltooien, zoo dat de avond te vlug voorbij gaat. Voor de benoodigde bouwmaterialen is echter geld noodig, meer dan de jongens uit eigen zak or contributie kunnen bekosti gen. Het bestuur doet daarom een beroep op hen, die dit werk willen steunen. Zij kunnen dat doen door een bijdrage te schenken of door donateur te worden. Strawberries naar Groningen De loting voor de 4e ronde van den Amsterdam-beker brengt a.s. Zondag voor de Strawberries-heeren een uitwedstrijd tegen de Noordelijke Promotieklasser „Gro ningen". De huidige sterkte van dezen verren rivaal is in Strawberries-kringen niet- békend, zoodat een voorspelling zeer moeilijk is. Optimisme is echter altijd een typische eigenschap der rood-witten ge weest en welgemoed zal de reis, die per bus geschiedt, door het volgend elftal worden ondernomen: v. d. Bliek; Ferment, BTandhoff; v. Overeem, Minderihoud, Duinker; v. Randtwijk, H. Brunink, Maters J Brunink, Otto. Het tweede heeren-elftal ontvangt H.B. S. II, een wedstrijd, die voor beide ploe gen niet van belang is voor den stand op de ranglijst. De dames van het eerste team hebben een vrijen Zondag, het tweede elftal gaat op bezoek bij Rood-Wit. Aandeelhoudersvergadering Hoogovens In de op 29 Maart 1946 gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, werden de balansen en de verlies- en winstreke ningen per 31 Maart 1944 en 31 Maart 1945 goedgekeurd. Tevens werd besloten de verliessaldi naar nieuwe rekening over te brengen. De ingevolge art. 95 van het besluit rechtsherstel geschorste commissarissen H. Dinkelbach, J. Lamarche, dr. E. Pönsgen, dr. H. Wertzel en dr. F. Winter- hoff, werden ontslagen. Tot commissaris werden benoemd ir. M. T. Damme, dr. E. Heldring, ir. D. T. Ruys (alle drie aftredend) en mr. B. Th. W. van Hasselt. SCHEEPSBERICHTEN. Alcinous 26 v. Calcutta n. R'dam; Alcyone 20 v. Aporto n. Lissabon; Boskoop 25 van Curasao n. Cristobal; Iris 28 v. Gibraltar n. Cardiff; Jan Steen 26 v. Mobile n. Antw.; Kota Gede, R'dam n. N.-lndië 28 te Southampton; Mapia 23 te Astoria; Melchior Treub 22 v. Bangkok; Palehleh 24 te.Bang kok; Salawatl 25 v. Bombay te Singapore; Saparoea 22 v. Pt. Arthus n. N. Orleans; Singkep N. Orleans n. R'dam, 24 te Houston; Sommelsdljk 22 v. Batavia te Bangkok; Straat Soenda 25 v. Bombay te Seattle; Streefkerk Newport (Mon,) n. Bombay 28 te Pt. Said; Tabian 24 v. L, Angeles te Vancou ver; Titus 25 te Demarara; Tjisadane 1 v. Batavia te A'dam verw. Weltevreden. Mar seille n. Saigon 25 v. Singapore. Lekhaven 27 te Havre v. Houston; Noordwjjk 26 te Greenock v. Rotterdam; Curacao 27 te Syd ney v. Towsville, gaat n. Nederl.Prinses Margriet 27 v. Middlesbro n. Rotterdam; Zee meeuw 24 te Huil; Kijkduin 26 te Lissabon v. Oporto; Bart 27 v. Lissabon n. Rotterdam; Rosemarie 28 te Amsterdam v. Workington; Thriantha 28 te Bones v. Hamburg; Jan Steen 26 v. Mobile; Bonaire 26 te Fremantle; Deo Duce 27 v. Kopenhagen; Amstelkerk 27 van Curacao n. Trinidad; Tjibesar, verm. 8 te Antwerpen; Mclampus 25 te Sydney; zijpen berg 27 te Santiago de Cuba; Alphard 26 te Le Havre; Ganymedes 26 v. Takoradi naar Grand Bassam; Tiba 26 te Antwerpen v. Rot terdam. SANTPOORT Vrije Vogels-avond Een groote schare belangstellenden, die het Jeugdhuis vrijwel geheel vulde, was Vrijdagavond opgekomen, om de presta ties van de Vrije Vogels een der jeugd groepen van de Ned. Herv. Kerk gade te slaan. De heer Bijtelaar opende de bijeenkomst en gaf daarna een uiteenzetting van doel en streven der Vrije Vogels. Hierna volgde de aanbieding van een clubvlag. wat een aardig moment in het leven der meisjes en jongens moet ge weest zijn. Toen volgde de afwerking van het bonte programma: zang, declamatie muziek, voordracht en spel Alles uitvoerig bespreken, zou te veel plaatsruimte vragen. Bepalen we ons daarom tot datgene, wat en dit schrij ven we zonder aan het niet-gememoreerde afbreuk te willen doen het meest in den smaak viel. Koos Kruiten maakte met „De wereld is van hem" van Anna de WijsMouton een zeer goede beurt. Qua declamatie ech ter stond dat wat Lottie Sint ten gehore bracht „Daders" van J. Jac. Thom son, „Rijkdom" van Margot Vos en „De Reis" van Tony de Ridder op een hoo ger peil. Kees Kruiten en Cor Frouling hadden met hun voordracht over „Het Gedichtje" veel 6ueces en ook „De Gans" sloeg in. Maar het beste werd voor het laatste bewaard: „Het Poppenhuis", een kinder operette, ingestudeerd onder leiding van den heer Steenpoorten, was het succes van den avond; waartoe de fraaie cos- tuumpjes, het aardige zingen en dansen, het optreden van de nikkerpop, maar vooral ook het opvallend goede spel van de meesteres van het poppenhuis, Lies van Gelder, niet weinig bijdroegen. Een compliment aan den heer Steenpoorten, die zelf voor de begeleiding zorgde, is zeker op zijn plaats! Zaterdagavond volgt een tweede op treden. Enorme vischaanvoer in IJmuiden Ongeveer 5500 kisten of 275.000 kilo gTam visch, heden aangevoerd door 4 trawlers, 16 loggers en een groot aantal kustvisschers bezorgden den halchef van het Staatsvisschershavenbedrijf heel wat zorgen, om er een goede plaats voor te vinden. Als men weet, dat van de oorspronke' lyke afslagruimte ter lengte van 600 meter tengevolge van de verwoestingen, Nederlandsch tankschip te water gelalen Naar wij in Lloj-d's List lezen, is op de werf Thompson en Son, te Sunderfeld, het Nederlandsche tankschip „Ganessella", groot 6000 ton en bestemd voor de Anglo- Saxon Petroleum Cy. met goed gevolg te water gelaten. Dit vaartuig is een zusterschip van de „Galeomma", die in Januari j.L aan het natte element werd toevertrouwd. De voortstuwing van dit nieuwe vaartuig zal door triplex-expansie-machines geschie den. De schepen zijn bestemd voor het ver voeren van ruwe olie van Maracaibo naaT Curacao. Afhalen van Distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Maandag 1 April de letter S en Dinsdag 2 April de letters T tot en met V. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Drie huis en Velsen (dorp). De grensgelden Iu dit gewest 7300 aanvragen. Door den directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem wordt erop gewezen, dat in dit gewest naar schatting 7600 aanvragen om terug betaling van grensgebied moeten wor den onderzocht, waarvan alleen al 3000 in de stad Haarlem. Hoewel er voort durend aan het onderzoek wordt ge werkt en de eerste aanvragers reeds zijn opgeroepen om nadere inlichtingen te verstrekken, zal er toch nog geruime tijd mee gemoeid zijn, alvorens alle aanvragen zullen zijn afgewikkeld. 2 April sluit de termijn voor het in dienen van aanvragen. Na dien dag worden geen aanvragen meer in behan deling genomen. Dan blijft slechts voor hen, die na 2 Januari 1946 zijn gerepatrieerd de mogelijkheid om een aanvraag om te ruggaaf van grensgeld in te dienen. Zij moeten hun aanvraag echter in ieder geval binnen drie maanden na hun te rugkeer hier te lande aan het Arbeids bureau inzenden. Nieuws uit het buitenland aan Stalin zal niet door den ambassadeur Bedell Smith worden overgebracht, aldus verklaarde de perssecretaris van Truman. Een Chineesche elite-divisie zal deel nemen aan de bezetting van Japan wanneer de onderhandelingen daartoe een gunstig -esultnat hebben. De Engelsche reizigers die naar het bui tenland gaan zullen t Ï000 mee mogen ne men, zeer tot genoegen van de Buropeesche hotelorganisaties, die dit op het toeristen- congres te Londen vernamen. die de bombardementen hebben aan gericht, nog maar 225 meter beschikbaar is, worden deze moeilijkheden eenigs- zins duidelijk. Maar door met de ruimte te woeke ren, kon de geheele aanvoer verwerkt worden, al moesten enkele loggers eenige uren wachten, voordat voor hun vangst een plaatsje was ingeruimd. De schepen hadden bijna alle groote vangsten, die hoofdzakelijk uit schol bestonden. De loggers hadden een vangst van 250 kisten en onder de kust visschers waren er eenige, die met 100 kisten en meer binnenkwamen. Bijna de geheele aanvoer zal in het binnen land geconsumeerd moeten worden, daar er slechts weinig uitgevoerd kan worden. Doordat een groot deel van de aangevoerde visch, zooals kleine schol, "oakvisch is, zal het niet meevallen, alles te plaatsen, door het gebrek aan bakolie. Officieele publicatie BONNEN TOILETZEEP Het C.D.K. deelt mede, dat de detaillisten in toiletzeep de bonnen E 32 voor 90 gram toiletzeep geplakt op opplakvellen moeten doorzenden aan hun grossier of fabrkant. Grossiers moeten de van de detaillisten ont vangen opplakvellen met deze bonnen door zenden aan hun fabrikant. De aflevering der toiletzeep moet zoo spoedig mogelijk plaats vinden. OPGAVE VOORRAAD FIETSEN. Fietsenhandelaren (detaillisten) worden verzocht hun vooraad nieuwe fietsen, waar voor hun de banden ontbreken-, aan de plaat selijke distributiekantoren op te geven voor 31 Maart. Zij zullen dan een overeenkomsUg aantal binnen- en buitenbanden ontvangen, teneinde hen in staat te stellen, deze fietsen compleet met banden af te leveren, tegen in ontvangstneming van geldige fietsenbon- nen (bestel- en afleveringsbonnen). Teneinde de detailhandelaar voldoende tijd te geven om den bestelbon onder te brengen bij een grossier of fabrikant is deze nog een maand geldig na afloop van der. geldigheidsduur, welke door het distributiekantoor op deze bonnen vermeld ls. INLEVERING SCHOENENBONNEN. Het C.D.K. deelt mede. dat schoenfabrikan ten de nieuwe schoenenbonnen, m. i. v. 8 April a.s. geplakt op opplakvellen, per soort in veelvouden van 50 en met een minimum van 50 met een ontvangstbewijs MD 342-03 bij dc plaatselijke distributiediensleri kunnen inleveren. De diensten zullen voor deze bon nen „toewijzingen voor materialen ter ver vaardiging van schoenenvan nieuw model uitreiken. Fabrikanten die in het bezit zijn van ontvangsbewijzen MD 342-03, waarop ver meld is „inlevering oude restantbonnen'* k\»nnen deze ontvangstbewijzen, aangevuld met nieuwe bonnen tot een veelvoud van 50, bij de diensten inleveren ter verkrijging van een toewijzing van nieuw model- De aandacht wordt erop gevestigd, dat ontvangstbewijzen met de aanduiding „inlevering oude restant bonnen voor beroepsschoenen aangevuld kun nen worden met nieuwe bonnen voor gewone schoenen (resp. dames- en heerenschoenen). TOEWIJZINGEN TABAK. Het C.D.K. deelt mede, dat detaillisten in tabak van 31 Maart Lm. 6 April a.s. toewij zingen no. 788 zullen ontvangen voor een aantal rantsoenen gelijk aan 30 procent van het in de week van 23 t.m. 29 December J.ï. ingeleverde aantal rantsoenen van de bonnen T 03. T 04 en X 03. Zij moeten deze toewij zingen zoo spoedig mogelijk bij hun grossiers inleveren, die hun daarop import sigaretten zal leveren. Grossiers kunnen deze toewijzin gen niet tegen g ro ssiërstoew ij zing c n inwisse len, doch alleen tegen coupures no 788 van een grooter waarde. Zij moeten op deze toe wijzingen import sigaretten van een depot betrekken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7