Oxford en Cambridge Onderhandelaars van Batavia naar Den Haag Kindergarten ontmaskerd Textiel-fraude te Zandvoort 60c Jaargang No. 18204 I 9 "1 IT Tl W* 1 TT V* 4t* Maandag 1 April 194G Bureaux: Kennemerlaan 154, jl 1 1 1 1 I JL JL JL w Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. no Kennereier Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom per kwartaal f 4. "W OLGENS dierbare traditie hebben En- gelands oudste universiteiten. Oxford en Cambridge, hun roeswedstrijden in achtriemsgieken hervat. Sinds 1829 bestrij den zij elkaar behoudens enkele pauzes in de eerste periode en een paar onder brekingen. veroorzaakt door wereldoor logen ieder jaar op de Theems in Lon den, tusschen Putney en Mortlake. In het verleden waren dat dorpjes, nu zijn het stadsdistricten. Er tusschenin ligtHam mersmith, een bijzonder volkrijk district. Hammersmith Bridge is de populaire „tribune" voor de Boat Race en verder pleegt een dichte menschenmassa zich langs de rivier en een andere zich op Barnes Bridge, dicht bij het eindpunt, te verzamelen. Minstens honderdduizend menschen bezoeken den wedstrijd, millioe- nen luisteren aan de Tadio naar het uitgezonden verslag en er zijn weinig men schen in Engeland, die geen belang stellen in het resultaat. Het is een moeilijk verklaarbaar geval en daarom schrijf ik erover. Wie zich voor dit soort dingen interesseert, krijgt in elk geval meer kijk op de bijzondere geestesgesteldheid van een volk en wordt eraan herinnerd, dat menschelijke belang stelling en menschelijke logica vaak vol komen met elkaar in strijd zijn. Tegen de ontzaglijke populariteit van deze Boat Race pleiten namelijk bijna alle omstandigheden. Zij wordt geroeid door studenten, die voortkomen uit de aristocratische en de meest welgestelde kringen der bevolking. Zij zijn geen popu laire sportfiguren, zooals de voetballers die in den Cup Final uitkomen. Men hoort hun namen eenige maanden voor de Boat Race. als de kranten over hun oefeningen beginnen te schrijven, voor het eerst. Die oefeningen worden aan vankelijk gehouden op de Isis en de Cam, smalle riviertjes bij Oxford en Cambridge en later op de Theems bij Henley, ver van Londen. Er komt geen publiek bij. Ook in het laatste stadium voor den wedstrijd, als geoefend wordt op de wedstrijdbaan, is er nauwelijks publieke belangstelling. Maar op den grooten dag stroomt de men schenmassa toe. tooit zich met donker blauwe strikjes (Oxford) en lichtblauwe (Cambridge) en is fel pro-Oxonians of pro- Cantabs, zonder te weten waarom. Want maar heel weinig toeschouwers hebben aan die selecte universiteiten gestudeerd. Het aanzien van den strijd is alleen maar opwindend voor de enkele honderden ge lukkigen, die aan boord van motorbooten en sleepbooten achter de beide, achten mee varen. Zij zijn de eenigen die den ge- heelen wedstrijd aanschouwen. De meer dan hondei-dduizend overigen zien er elk maar een klein stukje van, want de baan is bochtig en men kan niet meerijden langs den oever. Als men, op een gunstig punt, zoowat 1000 M. van de race heeft gezien, is dat ongeveer één zevende, want de baanlengte is vier-en-een-kwart Engelsche mijl, dus bijna zeven kilometer. Voor roeiwedstrijden ls de Theems tus schen Putney en Mortlake bijzonder slecht geëigend. De getij-stroom is er afwisselend, soms sterk, soms zwak en niet vrij van locale versnellingen. Het boeien-verschil is meestal vTij groot en het loten om de boeien kan dus de beslissing brengen. (Dit maal was dat niet het geval, want Oxford had den toss verloren en won niettemin met bijna drie lengten). Er zijn lastige boch ten. Van de bekwaamheid der stuurlieden hangt al te veel af. Allemaal nadeelen. die men bij moderne roeiwedstrijden, op stilstaand water op kaarsrechte banen liefst beschut tegen zijwind, zorgvuldig heeft vermeden. Er zijn zelfs, zooals ook In ons land is geschied, speciale banen voor aangelegd, die de grootste waarborg geven voor een zuivere snelheidsmeting Dat kan Oxford en Cambridge allemaal niets schelen en zij zouden onder geen voorwaarde de traditioneele baan verlaten. Tijdens den oorlog hebben zij noodgedwon gen elkaar op een ander traject ontmoet, maar die races hebben veel minder be langstelling genoten en golden niet als officieele ontmoetingen. Leve de traditie! En de openbare meening is het met die trouw volkomen eens. Het is toch eigen lijk wel heel aardig. De overlevering en de krachtproef op zichzelf, gehouden na vele maanden harde voorbereiding, over wegen ver boven de vraag, of het resul taat technisch-zuiver is en misschien an dersom had moeten zijn. De -officieele wedstrijd is nu 92 maal gehouden. Cambridge heeft 48 maal ge wonnen. Oxford 43 maal en er was één dead-heat. In 1829 begon men in een soort zware, overnaadsche eikenhouten sloepen met ijzeren kielen, roeiend op vaste ban ken. In 1850 werd de gladde giek uitge vonden. omstreeks 1880 de glijbank, waar door de beenen als nieuwe en grootste krachtsfactor bij het wedstrijdroeien wer den ingeschakeld. Er is veel veranderd sinds Oxford en Cambridge hun Boat Races aanvingen. En de belangstelling is steeds toegenomen. Ditmaal is er nog meer publiek geweest dan vóór den oorlog, of schoon het weer zoo weinig te zien kreeg en daarvoor ongemakkelijke reizen in propvolle treinen en bussen moest maken. Er worden vele roeiwedstrijden in de wereld gehouden, die oneindig boeiender en' interessanter zijn om te zien, waarin men bijv. zes of zeven achten op een rechte baan kan zien strijden en het heele verloop volgen. Maar geen van die wed strijden zal ooit de faam van de Boat Race evenaren. Buiten Engeland wordt De laatste conferentie tiissoïieii (le voltallige Xederlandsche en Indonesische delegaties onder leiding van Sir Archibald Clark Kerr is Zaterdagmiddag in een zeer vriendschappelijke sfeer geëindigd. De besprekingen zijn thans opgeschort om dr. Van Mook gelegenlieid te geven, naar Nederland te reizen voor besprekingen met de Xederlandsclie regcering. Sir Archibald Clark Kerr zal hem vergezellen. Sjahrir heeft dr. SoewandJ, dr. Soedarsono en dr. A. K. Pringgodigdo aangewezen om mee naar Den Haag te gaan. Het gezelschap zal Donderdag 4 April uit Batavia vertrekken. ,,Het moeilijkste werk gereed" Dr. Van Mook heeft in een officieele verklaring gezegd, dat liü hoopte dat de komende onderhandelingen in Den Haag slechts een kwestie van een week of kor ter zouden zijn en hU voegde er aan toe, dat de onderhandelingen in Batavia zou den worden afgesloten. De overeenkomst tusschen Frankrijk en Annam had de on langs gehouden besprekingen belangrijk bevorderd hoewel dc omstandigheden in Indonesië verschillend waren en een oplossing gegeven, welke anders moeilijk te vinden zou zijn geweest. Sir Archibald Clark Kerr verklaarde: ,.Ik denk niet dat het noodig zal zijn, dat ik naar Indië terugkeer. Het moeilijk ste werk is thans gedaan". Overeenstemming nabij. Politieke waarnemers in Batavia zijn vol vertrouwen, dat spoedig een over eenkomst zal worden bereikt. Naar ver luidt, komt de overeenstemming groo- tendeels neer op de erkenning van den status-quo in Indonesië en van de feite lijke macht der Indonesiërs over Java en mogelijk ook over Sumatra. De positie van de buitengewesten is niet duidelijk, doch, naar men aanneemt, erkennen de Indonesiërs, dat het in de huidige phase Belgi' ie heeft weer een regeering Het nfeuwe ministerie Van Acker is thans samengesteld. Het bestaat uit 7 socialisten, 6 liberalen, 3 communisten en 3 extra-parlementairen. Eerste minister en minister van kolenproductie is Achille Acker (Soc.): Buitenlandsche Zaken en Handel Paul Spaak (Soc.). .De drie Communisten beheeren Wederopbouw, Nationaal Herstel en Voedselvoorziening. Het ministerie zal -zich speciaal bezig houden met sociale, economische en fi- nancieele vraagstukken en geen partij politiek voeren. Het zal zich waarschijnlijk Woensdag aan de Kamer voorstellen. MHHRPNP'i't' tv moeilijk zal zijn, hun gezag over Borneo en Nederlandsch Nieuw-Guinea uit te breiden. Een lid van Sjahrirs kabinet zeide: „De Nederlanders zullen waarschijnlijk een deel van hun gezag opofferen in ruil voor reëele economische voordeelen". f 100.— per persoon als Regeeringscrediet Het aangekondigde wetsontwerp betref fende het consumentencrediet is thans in gediend. Zooals de toelichting vermeldt, zal het ontwerp, wanneer het wet gewor den is, diegenen de helpende hand bieden, die door een „krappe beurs" niet direct tot de aanschaffing van duurzame, onont beerlijke gebruiksvoorwerpen kunnen komen. Er zal ten hoogste 100.per persoon beschikbaar worden gesteld, terwijl ge zinnen 100.extra kunnen krijgen. Bij het verstrekken van een dergelijk voor schot zal natuurlijk bezien moeten worden, Het woord is aan. Dean Inge: Godsdienst is wat de rnensch doet met zijn eigen eenzaamheid. W ie nooit eenzaam is, is nooit Gods dienstig. in hoeverre zulks werkelijk noodig is, de grootte van het geziu en de gezinsinkom- sten zullen hierbjj beslissend gewicht iu de schaal werpen. Over de terugbetaling van de credieten is bepaald, dat deze zal geschieden op basis van 1.per week voor iedere 100.die men gekregen heeft. Zoonoo- dig kan van regeeringswege het afbeta lingsbedrag verlaagd worden. Door mid del van een spaarkaart en spaarzegels, die van het loon worden afgehouden, zal de werknemer het geleende bedrag kunnen terugbetalen. De credieten worden verstrekt in den vorm van waardebonnen, die geleidelijk geldig worden verklaard. Speciale bonnen geven Techt op speciale artikelen, waarbij vooral gedacht moet worden aan schoenen, kieeding, etc. De winkeliers, die de bon nen moeten aannemen, kunnen deze later verzilveren bij de kantoren der Mid- denstandsbanken en wellicht ook bij de Boerenleenbank. Nieuws uit het buitenland Na afloop van liet monsterproces te Neu renberg, zullen voor hetzelfde tribunaal de Duitsche industrleelen terechtstaan, die beschuldigd worden van oorlogsverantwoor- delljkheld. Ondergrondsche Nazi's organiseerden Duitsche jeugd Leden van den Britsehen en Amerikaan- schen opsporingsdienst hebben een wijd vertakte ondergrondsche Nazi-organisatie in WcstDuitschland aan het licht gebracht. Zes leiders van de organisatie, welke be stond uit voormalige leden van de „iHtler- jugend" en de „Bund Deutscher Madel", zijn bjj een geweldige klopjacht in den □acht van Zaterdag op Zondag j.l. ge arresteerd. onder wie Arthur Axmann, Rijks-jeugdleider. De organisatie, die werkte onder den camouflagenaam „Kindergarten" trachtte op langen termijn vat op de jeugd te krij gen, teneinde de Nazi-ideologie te doen voortleven. Jonge mannen en vrouwen, die nog steeds gelooven in Hitiers leer, die hun is ingepompt, zwermden uit over het land om contacten te leggen tusschen de overblijfselen van de voormalige orga nisaties. De eerste vertakkingen ontston den in de Amerikaansche zone. Spoedig bleek evenwel dat de organisatie zich ook In tegenwoordigheid ran H.M. de Koningin is Zaterdag de rechtervleugel van liet Paleis liet Loo, die door de vorstin als herstellingsoord voor uit Duitsche concentratiekampen teruggekeerde oud-illegalen was afgestaan en de linker vleugel, die voor uit Indië gerepatrieertlen beschikbaar was gesteld, officieel in gebruik genomen. Naast de Koningin dc commissaris der provincie Gelderland, jhr. Quarles van Ufford en de minister van Binnenlaudsche Zaken, dr. Bcel. Rechts Freule Beaumont, Dame du Palais. (P) dat ook aanvaard en erkend. Want Engel sche traditie heeft in de geheele beschaaf de wereld in zekere mate schóól gemaakt. Eén klassieke sportwedstrijd geniet in Engeland nog grooter populariteit dan de Boat Race. Dat is die vermaarde paarden- ren over 2400 M.. de Derby, jaarlijks te Epsom geloopen. Maar alle andere, zelfs de tenniswedstrijden te Wimbledon, de roeiwedstrijden te Henley, de Cup Final en de paardenrennen bekend als Grand National. Cesarewitch, St. Leger en Gold Cuo blijven er ver bij achter. Er is geen logische verklaring. Het blijft een vreemd maar aantrekkelijk geval. R. P. Staking bij meelfabrieken geëindigd De staking bij de meelfabrieken te Am sterdam is geëindigd. De arbeiders zijn weer aan het werk gegaan en de rijksbe middelaar zal binnenkort beide partijen hooren. De Repatrieering De afd. pers en publiciteit van den dienst van de repatrieering deelt mede. dat het m.s. Tjisadane op Maandag 1 April te 17 uur in IJmuiden verwacht wordt. tor Noord-Duitschland en de geheele Britsche zone uitstrekte. De Amerikaan sche en Britsche geheime dienst hebben daarna samengewerkt om de organisatie uit te schakelen. De eerste arrestaties wer den rond Nieuwjaar in Zuid-Duitschland verricht en sedert dien zijn vele leiders in het Noorden gevangen genomen. Er zijn aanwijzingen, dat een groot deel van de vroegere Hitler-jongens en -meisjes aan de organisatie medewerkten, zonder zelf de draagwijdte ervan te beseffen. Men neemt evenwel aan dat het doei was, na hechte fundeering in het Westen, de „Kindergarten" over geheel Duitsch- land uit te strekken. De geallieerde auto riteiten zijn van meening, dat door de massale klopjachten van Zaterdagnacht deze voor de toekomstige ontwikkeling in Duitschland zeer gevaarlijke organisatie volledig is weggeveegd. Tot en met Zon dag waren er bij de klopjacht bijna 1000 personen gearresteerd. In hooge kringen van den Amerikaan- schen geheimen dienst verluidt, dat hoe wel de operatie in eerste instantie een ge meenschappelijke Amerikaansche en En gelsche poging was om de revolutionaire groep te elïmineeren, de Russen mogelijk in hun zone gelijktijdig soortgelijke ra- T-.as hebben gehouden. Amerikaansche agenten hebben de Russen ingelicht over verblijfplaatsen van leden van de groeft in de Russische zone. (U.P.) Groote voorraad goederen in beslag genomen De Zandvoortsche politic heeft, in sa menwerking met de recherche van de Prijsbeheersching, twee personen aange houden, die zich schuldig gemaakt hebben aan fraude met textielgoederen. Het zijn de wed. S. en de heer G„ die vroeger te Zandvoort een textielzaak dreven. In den oorlog waren zij naar Haarlem geëva cueerd, maar sinds eenigen tijd woonden -:ij weer in Zandvoort. Het is gebleken, dat zij, na hun terugkeer vele goederen „zwart" verkocht hebben. Bij een huis zoeking in een perceel aan het School plein is een enorme voorraad textiel- waren in beslag genomen. De vooroorlog- sche waarde wordt geschat op f 25.000. Veel was op allerlei plaatsen verstopt, onder de trappen, in peluws, enz. Men is thans bezig met alles te inventariseeren. Dat zal nog geruimen tijd in beslag ne men. Alle goederen zijn afkomstig uit den vroegeren winkel te Zandvoort. Er Is van alles onder, dames- en heerenonder goed, kousen, stofjassen, lakens, sloopen. Tn het huis werden verder nog gevon den 114 gouden tientjes, een kist met 120 kg zilveren, nikkelen en koperen pasmunt, verder nog kisten met verschillende be dragen aan geld, waaronder een van f 3000, een van f 4000 en een van f 6000. Uit het onderzoek is verder gebleken dat de beide personen in den tijd dat zij te Haarlem woonden 6 huizen gekocht hebben. Het is nog niet gebleken of dit met vooroorlogsch geld gedaan is. Beide personen zijn heden aan den Of ficier van Justitie te Haarlem overge geven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1