L_j Verdere inkrimping van den Beurshandel De „Giro" werkt nog met achterstand.. Avonturen van Sport in het Kort f I Effecten- en Geldmarkt Inleveringstermijn voor effectenregistratie verlengd Temidden van de soberheid, waarin men op en om de effectenbeurs nog altijd verkeert, zijn er ditmaal gelukkig een paar lichtpunten. In de eerste plaats is Minister Lieftinck uit de V.S. terugge keerd met de verblijdende mededeeling, dat de Import- en Export Bank te New- York bereid is aan Nederland een crediet van 200 millioen te verstrekken, terug te betalen in twee termijnen van elk een jaar en tegen een rente van 2%%. Het schijnt wel vast te staan dat het een blanco crediet is en dat met de opbrengst het destijds tegen goud afgesloten crediet van 100 millioen zal worden afgelost. We houden dan dus 100 millioen over. het bedrag dat we, volgens den Minister per kwartaal noodig zullen hebben. Voor loopig kunnen we dus weer verder in af wachting van de credieten, welke we straks van de Wereldbank zullen ontvan gen. Toch is het resultaat der besprekin gen niet van dien aard geweest dat ons gcheele bezit aan Amerikaansche waar den intact kan blijven. In dit verband is het verheugend dat de New -Yorksche Beurs sinds het midden dezer maand zich weer in opgaande richting beweegt: het indexcijfer voor Industrials liep van 101.66 tot 200.55 op. Als we dan toch een deel van onze Amerikanen kwijt moeten, willen we er het liefst zooveel mogelijk dollars voor maken- Wanneer het mogelijk was voor de beurs op cijfers en feiten te reageeren, zouden we deze week allicht een vaste stemming hebben kunnen constateeren voor de aandeelen der Nederlandsche Handel Maatschappij, die een voorloopig verslag zonder cijfers over de oorlogs periode gepubliceerd heeft, waaruit blijkt dat de winst van die periode voor elk der jaren 1940-1944 een bescheiden uit- keering zou hebben toegelaten. Met ze kerheid kan over de verliezen in Ned - Indië nog niets worden gezegd, de di rectie is er echter zeker van dat ze door de reserves en de geaccumuleerde winst der laatste jaren kunnen worden gedekt. Men mag wel aannemen dat het jaar 1945 ook voor de Handelmij, evenals voor de andere banken, gunstig geweest is als ^gevolg van de sterk gestegen creditgel- den. Aandeelhouders van deze instelling behoeven zich over hun stukken blijk baar geen zorgen te maken. Dat behoeven ook aandeelhouders van aandeelen Ned. Wol Mij. niet te doen, want het over 1945 gepubliceerde verslag wijst een winst aan van ruim f 200.000, waaruit, ondanks een ontvangen aanslag voor de opgelegde ze- kerheidsslelling voor belastingen van f 240.000. 3% dividend wordt uitbetaald. De maatschappij heeft haar kapitaal van f 3.3 millioen en de bedrijfsreserve van ruim drie ton geheel intact en bezit niet minder dan t 2.8 millioen schatkistpapier, zoodat zij haar bedrijf gaandeweg weer kan uitbreiden; de aandeelen werden on langs bij speciale vergunning voor ca. 100% verhandeld. De dagelijksche handel ter beurze krimpt schier met den dag in. De omzet ten bedragen veelal niet meer dan vijf a zes ton per dag, hetgeen niet kan ver wonderen, omdat de belegging van ge blokkeerd geld, voorzoover dit mogelijk was, grootendeels is geschied, de koersen der beleggingswaarden meerendeels zoo hoog zijn dat aankoop niet aantrekkelijk is en aankoopen met vrij geld worden ge remd door de bepalingen, dat bij ver koop de opbrengst wordt geblokkeerd. Men voelt dit als een groote onbillijkheid, evenals de recente bepaling dat thans wel hypotheken mogen worden verstrekt, maar het geleend bedrag, ook als het vrij geld is, op geblokkeerde rekening van den creditnemer moet worden gefourneerd, tenzij het voor belastingbetaling gebruikt of voor investeeringsdoeleinden wordt aangewend, die passen in het urgentie programma voor het economisch herstel. Is dit een tweede, ditmaal verkapte geld saneering, nadat de eerste volgens den Minister als geslaagd mocht worden be schouwd? Het spreekt wel vanzelf, dat de handel in onroerende goederen, welke volgens een vroegere uitlating van den Minister niet aan banden behoeft te wor den gelegd, door dezen maatregel, nage noeg geheel op dood spoor wordt ge reden. Besluiten we dit overzocht met de vermelding dat de termijn van inlevering voor de effectenregistratie opnieuw nu tot 14 April a.s. is verlengd, waarover men ter beurze begrijpelijkerwijze minder goed te spreken is. Op de Kunstmarkt Minder vraag naar Schilderijen In de laatste jaren van den oorlog heb ben de schilders voorspoedige jaren ge- bad. Er was veel vraag naar schilderijen, waardoor het mogelijk was goede prijzen te bedingen. Het was, in financieel op zicht, voor de artisten een gouden tijd, die zonneschijn bracht, na de zware cri sisjaren die zij hadden doorworsteld. Er was geen schilder van eenigen naam die verlegen was om opdrachten. De gega digden voor een schilderij stonden als het ware in queue voor de deur van het ate lier. Verschillende factoren werkten daar toe mee. Allereerst was er niet veel an ders te koop voor verfraaiing van het interieur in huis. Als er een jubilaris te huldigen was, viel dikwijls de keus op een schilderij. Bovendien hadden vele men- schen „zwart" geld, dat zij, althans voor een deel, omzetten in schilderijen. De vrede en de geldsaneering hebben een einde gemaakt aan de liefhebberiji om schilderijen te koopen. Opnieuw zitten de schilders verlangend uit te zien naar een kooper. In kringen van kunstenaars maakt men zich reeds bezorgd. Moet, zoo wordt gevraagd, de misère van de crisis jaren weer beginnen? Dan zal het, naar een ingewijde ons verzekerde, niet lang duren, of in menig huishouden is armoede weer troef. De schilders hebben de laat ste jaren wel behoorlijk geld ontvangen, maar men moet bedenken, dat zij die periode van opleving meestal begonnen met een geduchten achterstand. Boven dien kostte het huishouden in de oorlogs jaren veel. Op de zwarte markt moesten zij veelal met contanten komen, want slechts weinig boeren voelden er iets voor om tarwe of andere levensmiddelen voor schilderstukken te ruilen. Het gevolg is, dat slechte weinig artisten nog over c-en reserve van beteekenis beschikken. In vereenigingen van kunstenaars is reeds gesproken over de noodzakelijkheid, middelen te beramen om te voorkomen, dat de oude ongewenschte toestanden terugkeeren. Men hoopt een deel der moeilijkheden te kunnen ondervangen door de overheid te bewegen, meer dan tot nu toe opdrachten aan kunstenaars te geven, door het organiseeren van ten toonstellingen op plaatsen (eventueel ook in het buitenland) waar verkoopmogelijk heden zijn, en nog vele andere middelen. België verhoogt het crediet aan Nederland De besprekingen te Brussel van minis ter Lieftinck met den heer Franz de Voghel, minster van financiën in België, hebben tot resultaat gehad, dat het door België op 9 Juni 1945 tot 500 millioen Belgische francs verhoogde rentelooze crediet thans wederom is verhoogd lot 800 millioen Belgische francs ter dekking van de meest dringende importbehoeften. De Radio geeft vanavond AVRO 17.00 Omroeporkest. 17 45 Jaarbeurs reportage. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.18 Omroeporkest. 18.45 Dr. H. j. Weslerveld. 10.00 f.n nu naar bed. 19,05 Haagsch Blaas- kwintet. RNIO 19.30 Voor de Ned Strijdkr. 20.00 Nieuws. AVRO 20.05 Bonte Dinsdag- avondtreln. 21.30 Hoorspel, 22.00 Contact 22.15 Bult. overzicht. 22.30 Contact. RNIO 2300 Nieuws. AVRO 23.15 Dansorkest 23 45 Nocturne. inLVKKSUM II, 415 M. RNIO 17.02 Serenade In D gr. t. KRO 17 30 voor de Jongeren. 18.00 viool en orgel 18.15 Vraaggesprek. 18.30 Viool en orgel 18.50 Als ik slapen ga. RNIO 10.00 Nieuws. KRO 19.20 Cram, muz, 19.45 Caty Verbeek. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Lijdensmeditatie. RNIO 5Ï S spr. KRO 21.20 Kamerorkest ~ra'?\_5,uz- RN10 22.00 Nieuws. KRO /?an,ablle septet. 22.35 Avondgebed. 23.00 Cram.muz. Zooals de abonncs van den Postchèquc- cn girodienst allen hebben kunnen onder vinden, was de achterstand in overschrft- vingsopdrachten even voor en vlak na de bevrijding enorm. Millioenen opdrachten, dateerend uit den oorlogstijd, veroorzaak ten een geweldige opstopping. Deze werd verzwaard door de 500 zie ken, die het personeel op een gegeven oogenblik telde. In de laatste dagen van de bezetting kwamen er slechts duizend van de 2300 menschen op kantoor, vele leden maakten deel uit van de B.S., ver- voersmoeilijkheden hadden het wegblijven van vele honderden op hun geweten. Thans is de groote achterstand vrijwel ingeloopen, er ligt nog een kleine hoe veelheid opdrachten. Naar aanleiding van de problemen, waarmede de Girodienst tijdens en na de bezetting geworsteld heeft, had één der redacteuren van het ANP een onderhoud met de directie van dit bedrijf. Hem werd medegedeeld, dat ook de geldsaneering bergen werk heeft opge leverd: de banken stootten „zuiverings- werk" af naar den Girodienst, in een week tijds moesten 160.000 opdrachten be handeld worden. Een nieuwe achterstand ontstond, deze werd wederom gedeelte lijk ingeloopen, maar nog steeds is een klein gedeelte hiervan over, neerkomende op drie a vier dagen arbeid. Op het eerste gezicht lijkt een dergelijke achterstand niet moeilijk te liquideeren, maar met de huidige personeelsbezetting stuit men op velerlei bezwaren. Een gedeelte van de employés werkt voortdurend over, dit geschiedt geheel vrijwillig. Bovendien beschikt men niet over voldoende geroutineerde krachten: veel personeel verliet den dienst, hetzij om elders meer te verdienen., hetzij „voor de afwisseling". Na de bevrijding heeft de dienst 1.500 nieuwe menschen gekre gen, 1050 daarvan zijn weer weggegaan. Het machinepark (600 tel- en boekhoud machines) heeft gedurende den oorlog geen vernieuwing ondergaan. De nominale personeelssterkte be draagt 2450 man, maar ziektegevallen, verlofdagen e.d. brengen dit aantal terug tot. een gemiddelde bezetting van 2000 menschen. Het kan gebeuren, dat met een op dracht zeven dagen gemoeid zijn, de 500.000 rekeninghouders worden nog niet vooroorlogs bediend, maar dit is, gezien het bovenstaande te billijken. maar hef is begrijpelijk Bovendien is het vervoer nog traag. Welke hoeveelheden werk het perso neel moest verzetten, is wel duidelijk, als men weet, dat per dag 60 a 70.000 zendingen binnenkomen, omvattende 300 a 350.000 opdrachten. Bovendien komen er dagelijks gemiddeld 4000 ge wone brieven. De dienst doet wat er menschelijkerwijs gedaan kan worden, maar het publiek moet beseffen, dat er geen ijzer met handen gebroken kan worden. Nu de stemgerechtigde leeftijd verlaagd is Het Comité voor Jongeren Oriënteerings Bijeenkomsten (samengesteld uit verte genwoordigers van verschillende Jonge renorganisaties) houdt Zaterdagmiddag 6 April een bijeenkomst in de aula van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. De heeren W. C. Bakker (A.R.), M. Bakker (Communistische Partij), Mr. Röhling (Kath. Volks Partij) en W. Happé (Partij van den Arbeid) zullen de grondbeginse len van hun partijen uiteenzetten, 's Avonds wordt er gelegenheid gegeven voor gedachtenwisseling. Nu de stemgerechtigde leeftijd ver laagd is en de verkiezingen naderen heeft het Comité gemeend „op deze wijze het politiek gevsprek op gang te moeten brengen". De gebroeders De Vilder veroordeeld Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Maandag A. F. de Vilder en C. F. de Vilder, elk tot 3 jaar rijkswerk inrichting, ontzetting uit kiesrechten en uit het recht eenig beroep of functie te bekleeden in het grond- en bouwbedrijf, dit in den ruimsten zin genomen, voor het leven. De eisch was voor A. de V. 5 jaar en voor C. de V. 3 jaar. In het vonnis is uitgesproken dat de verdachten geen pro-Duitsche gezindheid hebben getoond, maar dat de aard van een groot deel der door hen uitgevoerde werken zoo duidelijk van militair strate gisch karakter was, dat zij de opdracht daartoe hadden moeten weigeren, welke de gevolgen daarvan ook zouden zijn ge weest. 95. Voorzichtig in de paleisgang, die slechts spaarzaam verlicht icerd door ronde raampjes aan de bovenzijde en hier en daar een wapperende flam bouw, liepen Wag en Warrel voort. Plotseling hoorden ze geschreeuw en geloop. ie zeven vechtjassen, Wag riep Warrel angstig. „Loopen wat je kunt, alles maar ondersteboven" stiet Wug uit en met de zware, steeds zwaarder wordende deurtusschen hen in draafden de vrienden de gang door. Een donderkopje week angstig-ver- baasd opzij, toen het de twee wilde mannen zag naderen, maar sloeg daar na direct alarm. Lawaai allerivegen, geschreeuw, gedraafsnerpende fluit jes, een commando, het geklik van grendels.Het angstzweet brak Warrel uit en hij had er een versche vlieg voor gegeven, als ze heelhuids op de Bolle Berg zoxiden hebben gezeten. Opnieuw staking op Schiphol Het conflict op Schiphol met den princi- pieelen achtergrond tusschen de arbeiders eenerzijds en de werkgevers en aannemers anderzijds, over de bevoegdheden van de uit de arbeiders gevormde contact-commissie, is weer in volle hevigheid ontbrand. Ongeveer 500 arbeiders vergaderden Maandagmiddag op het vliegveld met de contactcommissie. ..Veertien dagen lang hebben de aannemers hardnekkig geweigerd met de commissie te confereeren" aldus een der woordvoerders. „Zaterdag j.l. is een algemeene conferentie ten stadhuize onder leiding van den wnd. burgemeester van Amsterdam op een misluk king uitgeloopen. Telefonisch heeft de wnd. burgemeester medegedeeld geen uitweg uit de impasse te zien. Voor de contact com missie bestaan thans slechts twee mogelijk heden, of wij geven den strijd op en liqui deeren de commissie in haar geheel, of wij beginnen een stakingsactie". De arbeiders brachten hierover schriftelijk hun stém uit en het resultaat was, dat 340 zich voor de staking uitspraken. Naar schat ting hebben dus ongeveer 700 arbeiders het werk op Schiphol voor onbepaalden tijd op nieuw stilgelegd. De Distributie Inlevering Sinaasappelbonnen. Groentehandelaren moeten de bonnen E 36, D 36, C 36 en B 37 reserve der bonkaart K 604 Donderdag of Vrijdag a.s. inleveren bij de distributiediensten ter verkrijging van toe wijzingen No. 789. Hiermee moeten zij naar den rayonleider gaan. Ziekenhuizen en andere instellingen moeten zich op één van beide dagen tot de distributiediensten wenden ten. einde deze toewijzingen in ontvangst te ne men, onder opgave van het aantal perso nen, in de instelling verblijvend, geboren in 1925 of later. Carbolineum vrij Met ingang van l April wordt de distribu tie van kleurcarbolineum en taancarbolineum opgeheven. Er dient evenwel rekening mede te worden gehouden, dat door de fabrikan ten de normale productie nog niet is bereikt. Kwaliteit van vele producten kan verbeteren Een groot aantal toepassings- en ver- vaardigingsverboden, voor het meeren- deel betrekking hebbend op non-ferro metalen, zijn dezer dagen ingetrokken. Deze maatregel is van groote beteekenis, want het gevolg ervan is, dat de Neder landsche industrie in staat zal zijn de kwaliteit van vele artikelen belangrijk te verbeteren. De productie zal weliswaar voorloopig niet kunnen worden vergroot, doch het geproduceerde zal aanzienlijk beter en duurzamer kunnen zijn dan tot dusverre. TAFELTENNIS. Ter gelegenheid van het 2e Lustrum, organiseerde Winfried een open tafeltennistournool in de Gem. Concertzaal te Haarlem. De deelname was zoo groot dat tenslotte ook de bovenzaal van de Bavo in. gebruik genomen moest worden Over 28 tafels rolden de balletjes. Het noodige enthousasme was aanwezig en speltechnisch mogen de organisatoren tevreden zijn. De publieke belangstelling was zeer groot. De beste wedstrijd van den dag was de finale enkelspel le klasse tusschen Putters (DVS) en Duineveld (Winfried). Tot het laat ste punt bleef de spanning. WIELRENEN. in den nacht van Zater dag op Zondag werd op de winterbaan te Zürich een achtuur-koppel wedstrijd gehou den, welke werd gewonnen door de Fran- schen LapébieSérès. Onze landgenoot Boeyen moest den strijd staken, waarna Schulte een koppel vormde met den Belg Debruycker, welk koppel ten slotte op de tweede plaats eindigde. WIELRENNEN. HSV De Kampioen hield Zondag haar eersten rit van de voorjaars competitie over 25 K.M. Het aantal opgeko men renners is goed te noemen. Er werd hard gereden. Vooral de jonge Voortïng is veelbelovend. Na een feilen eindstrijd werd de uitslag: 1. Bijster (54 min. 10 sec.); 2. J. Stet; 3. P. Duins; 4. G. Voorting; 5. C. Por- tegies. 6. P. Peters. Ook Excelsior hield Zondag een rit de derde van de wintercompetitie. Afstand 50 K.M. Van de 14 reners hadden niet minder dan 7 met pech te kampen. Na veel span ning werd Karei Neeft eerste (3 premies); 2. J. Taverne; 3. Eijkeren. HANDBAL. in de eerste klasse behaalden de Haarlemsche clubs geen successen. De Concordia-dames kregen in de hoofdstad tegen een enthousiast spelend ADA haar eerste nederlaag (2—1) te incasseeren, waar door de voorsprong op de groote concurrent „Zeeburg" tot twee punten is teruggeloopen. De Rapiditas-dames konden het evenmin tot een overwinning brengen, daar Vriendschap met 20 op eigen terrein wist te zegevieren. De Concordia-heeren speelden in Utrecht met een onvoltallige ploeg tegen Achilles en konden het ondanks hard zwoegen niet tot puntenwinst brengen, want de thuisclub bleef hen met 63 de baas. In de tweede klasse ging vooral de belang stelling uit naar de ontmoeting Bato—Rapi- dltas, die beslissend genoemd kon worden. De Rapiditas-heeren hebben hun laatste kans bemit en Bato, dat zich bij een overwinning kampioen zou zien worden, er met 63 onder gehouden. De zwart-witten behoeven nu te gen BGV slechts één punt te halen om kam pioen te worden. De óverige Uitslagen luiden: le kl. dames: Slmson—Sport Vereent 1—7. Heeren. AHC Sport Vereent 82. 2e kl. dames: Ymond Bato 5—0; Concordia 2—Rapiditas 2 3—1. AGENDA DINSDAG 2 APRIL. Gem. Concertzaal: H.O.V.-concert, 20 uur. Begijnhofkapel: Budapester Trio, 20 uur. Hotel De Leeuwerik: Omgang met dienen, 20 uur. Rembrandt: Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet (18 j.). Palace: Metropolitain (18 J.). Luxor: Golgotha (14 j.). Deze drie bioscopen. 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Krans Hals: Hendrik V (a. 1.), 14, 16.30. 19 en 21.30 uur WOENSDAG 3 APRILI Stadsschouwburg: chaja Goldstein, 20 uur. Vólks-Universiteit, Ged. Oude Gracht 104: Dr. P. H. Schröder, 20 uur. Hotel Dc Leeu werik: Omgang met dieren, 20 uur. Biosco- I pen; als Dinsdag. De onlangs benoem de Nederlandsche zee krijgsraad is, in tegen woordigheid van vele prominente figuren uit de Nederlandsche zee macht, Maandagmiddag in één der zalen van het ministerie van marine te 's Gravenhage ge ïnstalleerd. Een nader te bepa len aantal jongemannen zal in 1948 na vergelij kend onderzoek hier te lande worden aangewe zen als candidaat In- disch-ambtenaar. Voor een reis van en naar Frankrijk is met ingang van 15 April geen pasvisum meer noodig. De nieuwbenoemde burgemeester van Hil versum, Mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar is Maandag officieel ge ïnstalleerd. Een nieuwe film combinatie onder den naam „Trio-film" is te Amsterdam tot stand gekomen. Zij wil zich toeleggen op Holland- sche speelfilms, alhoe wel in den aanvang slechts documentaire en propagandafilms ver vaardigd zullen worden. Een roofoverval is gepleegd te Etten-Leur, waarbij vijf 'mannen een oude vrouw heb ben gedwongen al het geld, waardepapier en sieraden af te geven. Haarlem en Omgeving Openbare Werken te Heemstede is begon nen in de Koedlefslaan berken te planten. BUITENLAND Een zeebeving heeft een vloedgolf doen ont staan aan de kusten van de Hawaii-eilanden en Calefornie, waardoor menschenlevens en ma teriaal verloren gingen. De Grieksche mi nister-president Soefoe- lis heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. Paul Baudoin, de Fransche Vichy-minister van Buitenlandsche Za ken, is gearresteerd bij een poging, de Fransch- Spaansche grens te overschrijden. De 28ste lijst van oorlogsmisdadigers, be vattende 603 namen, is heden door de interna tionale commissie uit gegeven. Koning Victor Emmanuel zou volgens het Italiaansche blad Avanti binnenkort af treden. De zetels in de Grieksche Kamer zou den tengevolge van de verkiezingen aldus ver deeld 2ljn: Populisten 120, coalitie 70, Libera len 45 en Zervas 8. Haarlem en Omgeving Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van juridische en perso neelszaken der gem. Bloemendaal, zal met in gang van Zaterdag 6 April weer zijn spreek uur houden ten raad- huize in Overveen, van 8.309.30 v.m. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Haarlem heeft in de va cature Ds. J. v. d. Lin den het volgende twee tal opgemaakt: Ds. J. A. v. Arkel te Naaldwijk en Ds. J. Vrolijk te Zeist. Door den Haarlem- schen Bestuurders Bond wordt, in samen werking met het N.V.V., een propaganda-actie ingezet, om de schoen makersgezellen die naar verzekerd wordt veelal onder ongunstige arbeidsvoorwaarden werken te organisee ren. Daartoe is een spe ciale folder samenge steld. Van wie is dit rU- wiel? De recherche te Heemslede zoekt de eigenaresse van een zwart gelakt damesrij wiel, mérk onbekend, zoo goed als nieuwe banden, jasbeschermer merk Germaan en een kettingkast merk Royal Select. De tooneclgroep „De Jonge Spelers" zal Zaterdag 6 April in „Flora" te Hillegom ten bate van. het Roode Kruis opvoeren „Hof Terhove" van Marie Koenen. Het Mannenkoor Proza en Poëzie, diri gent Jan Booda, geeft op Maandag 8 April een .concert in de Gem. Con certzaal te Haarlem. Me dewerking verleenen de muzlekvereeniging Excelsior, mevr. Hek- kert—van Eysden, so praan. Aan den vleugel Jan Booda,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2