Zuid-Afrika vergeet Nederland niet VELSEN Vijftigjarig jubileum 3. Schoorl De heer J. J. Schoorl, die Maandag zijn gouden arbeidsjubileum herdacht, werd 's morgens op het directiekantoor ontvangen, waar hij door een der procu ratiehouders n.l. den heer J. Smit werd toegesproken, in tegenwoordigheid van de heeren Ir. T. F. Hubrecht en W. J. Willems, resp. bedrijfsingenieur en be drijf schef der Papierfabriek, in welke afdeeling de jubilaris als werkbaas werkzaam is. Hij ontving de gebruikelijke enve loppe, tevens de zilveren legpenning voor 50-jarigen trouwen dienst van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Daar er momenteel geen gouden legpenningen zijn, zal later de zilveren legpenning vervangen worden door een gouden exemplaar. 's Middags werd hij in het schaft lokaal gehuldigd. De jubilaris was vergezeld van vrouw en kinderen. Het lokaal was geheel gevuld toen als eerste spreker optrad Ir. Hubrecht. Spreker zeide, dat een 50-jarig jubi leum bij de firma geen uitzondering is, maar dat dit toch wel het geval was met Schoorl: Deze is nameliik van het begin tot heden in dienst. Als jeugdige Wijker van 13 jaar trad hij bij de firma Braun in dienst om de nieuwe papier fabriek mede te helpen bouwen. Daar na is hij bij V.G.Z. gekomen en direct bij de papiermachines geplaatst. Toen in 1941 een nieuwe werkbaas noodig was, viel de keus op Schoorl. Volgende spreker was de heer Wil lems, als directe chef van Schoorl. Spreker haalde eem'ge persoonlijke her inneringen op en zeide ten slotte, dat Schoorl ons allen een lesje in het pa piermaken gegeven heeft en daar zijn we hem dankbaar voor. De heer Pels sprak namens het admi nistratieve personeel en zeide, 'dat al hebben we beste grondstoffen en de mooiste machines, de papiermaker ten slotte toch moet zorgen, dat het een fijn product wordt. Daarom kan de positie van werkbaas nooit genoeg gewaardeerd worden. De heer J. Duineveld sprak als oude buur en kameraad. Tenslotte dankte de jubilaris voor de vriendelijke woorden en de mooie cadeaux. Hij hoopte, dat de V/z jaar, die hem nog scheidt van zijn pensioen, in vredige samenwerking mag verloopen. Inbraken in Driehuis Een dievenbende maakte in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Driehuis on veilig. Door het breken van ruiten ver schaften zij zich toegang tot eenige per- ceelen. Verschillende waardevolle voor werpen, zóoaïs kleed ïngstukken, geld en distributiebescheiden, vormden een niet te versmaden buit. De politie stelt een onderzoek naar deze inbraken in. Afhalen van Distributiebescheiden De bewoners van Velsen (dorp), IJmuiden en Driehuis wier achterna men aanvangen met de letters W. tot en met Z moeten op Woensdag 3 April hun nieuwe inlegvellen, textielkaarten en enquêteformulieren voor brand - stoffen halen in het Pgtronaatsgebouw aan den Zeeweg. Strawberries - Nieuws Door een l—o zege op Groningen I, gespeeld ln Groningen, hebben de roodwitlen de kwartfinale in het touraooi om den Amster dam-beker behaald. Zelfs indien de Velsena- ren door het eventueel verliezen van de vol gende ronde zouden worden uitgeschakeld, kan van een mooi resultaat worden gespro ken. De strijd om den Amsterdam-beker im mers is het zwaarste en grootste hockey- lournooi in Nederland. De wedstrijd had een zeer spannend ver loop. De hardheid van het veld, waardoor de bal meer sprong dan rolde, maakte het stoppen zeer moeilijk. Hierdoor ontstonden voor beide doelen verrassende en gevaarlijke momenten. Pas in de laatste minuten kon na goed werk van J. Bruning H. Bruning het eenige doelpunt van den wedstrijd maken. Het tweede heeren-elftal verloor te Vel- serend van H.B.S. II met 5—3. IJMUIDEN Scheepvaart 1 April. Aangekomen: Capelle van Ty- nemouth, Stad Maassluis van Baltimore, Westplein van Buenos Adres, Zwaantiena v. Newport, Tjisadana v. Batavia, Wega van Newcastle, Odysseus van Gandia. 1 April. Vertrokken: Venenburg naar Middlesbro, Maria n. Londen, Westlaan. n. Huil, Amstelstroom n. Antwerpen. Vergadering Partij van den Arbeid De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid houdt a.s. Donderdag avond een openbare vergadering in het Rex Theater. Sprekers zijn de heeren R. v. d. Brug, ds. G. F. Callenbacb, D. J. A. Geluk en J. G. Suurhoff. Agenda voor Velsen DINSDAG 2 APRIL. Bioscoop De Pont. 8 uur: Het spookhol en wat een opschepper. WOENSDAG 3 APRIL. Bioscoop De Pont. Zie Dinsdag. Thai ia theater. Tooneelver. „Varia": „Strop om den hals". Aanvang 8 uur. Drijvende mijnen in de Noordzee Naar ons wordt medegedeeld Romen er bij den chef der Hydrografie meer en meer Tapporten binnen aangaande drijven de mijnen, welke in en nabij de z.g. ge veegde geulen worden aangetroffen. In verband hiermede wordt zeevarenden en visschers ten zeerste aanbevolen, scherpe uitkijk naar deze mijnen te houden. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 151.300 kg. waar onder 60.760 kg. schol, 3.270 kg. schar, 1430 kg. kleine schelvisch, 40.900 kg. wij ting, 20.665 kg. kabeljauw, 2.240 kg. tar bot, 2.800 kg. griet, 18.560 kg. tong enz. De omzet was f 140.225. De trawlers besomden f 19.771. Verdere besommingen: motorloggers: KW 79 f 5938, KW 97 f 5348, KW 54 f 6747, KW 43 f 6507, KW 20 f 8434, KW 24 f 8427, KW 162 f 9608, KW 42 f 6934, KW 144 f 7936, KW 14 f 6905, KW 33 f 6886, KW 10 f 5507, KW 64 f 7822, KW 227 f 5687. KW 2 f 5403, KW 130 f 5340, KW 38 f 6038, KW 89 f 2848. Kustvisscher: UK 32 f 141. Nieuws omtrent de repatrieeringsschepen Naar wij vernemen zal het m.s. „Ta- binta", dat 14 Maart jJ. van Batavia is vertrokken, omstreeks 10 April a.s. te Amsterdam arriveeren. De „Kota Agoeng" van den Rott. Lloyd die den 20en Maart j.l. van Batavia is vertrokken, kan circa 20 April a.s. wor den verwacht. De aankomst van de „Kiipfontein", welk vaartuig den 22en Maart j.l. van Ba tavia is vertrokken, kan onvoorziene om standigheden voorbehouden, eveneens den 22en April a.s. te Amsterdam, worden tegemoet gezien. De repatrieeringsschepen „Boschfon tein" en „Sommelsdijk" vertrekken in het begin van April van Batavia, terwijl de „Ruijs" omstreeks half April van Batavia en de „Nieuw Holland" medio April van Colombo vertrekken. De „Nieuw Amsterdam" komt door naar Nederland en wordt circa 7 April a.s. te Rotterdam verwacht. Drukte in den Belgischen scheepsbouw Op de Belgische scheepswerf van de firma J. Boel en Zn., te Tamise, zijn thans 3 schepen van 3200 ton elk in aanbouw. Bovendien heeft deze werf nog op drachten voor het bouwen van 2 vracht schepen van 3000 ton, een motorschip van 2800 en. thans heeft het Fransche Ministe rie voor de Koopvaardij eveneens aan deze werf den bouw van 2 motorschepen voor de kustvaart van 850 ton dw. elk, opgedragen. Buiten den nieuwbouw heeft deze werf eveneens nog een groote hoeveelheid re- paratiewerk voor de Belgische regeering en het aanbouwen van een aantal schepen voor de Rijnvaart. SCHEEPSBERICHTEN Thrianta 29 te Tyne v. Burnt Island: Bn«l- zo 1 verw. te Maassluis v. Kopenhagen; Henriette 262 ton 29 v. Greenock n. R'dam; Alcyone 29 te Lissabon v. Oporto; Rbse Maric 30 v. A'dam n. Londen; Viking 30 v. South ampton n. R'dam; Blommersdök 28 te New Orleans v. Vera Cruz; Staxl Arnhem 28 van Kuelva n. Nederland; Oosterbeek l verw. t< R'dam; Mons 1 verw. te R'dam v. Boston. Frean 29 te Blyth v. Middlesbro: Hast 4 27 te Antwerpen v. R'dam; Wilhelmina 27 te Antwerpen v. Londen; Java 27 v. Antwerpen n. Ierland; Marpessa 24 v. St. Vincent K.V. n. Toulon; Ovula 23 v. Colombo n. Abadan; Tjibadak 23 v. Singapore n. Bangkok; Tas man 20 te Batavia v. Sydney; Pahud 23 van Soerabaya n. Makassar; Rembrandt 25 te Fremantle; Mapia 22 te Astoria; Limburg (Rott. Lloyd. groot 7921 b.r.t.) 26 23 uur van Christobal; Indrapoera 29 11.15 v. R'dam n. Singapore via Southampton: Sumatra 21 van Saigon; Tawali 29 v. Bombay; Hercules 29 te Alexandrië; Iris 29 te Cadiz; Theseus 30 te Amsterdam; Rolf 30 v. A'dam: Mulan 29 van Kopenhagen; Amstelkerk 29 te Trinidad; Tjibesar 29 v. Port Said n. Antwerpen; Am stelstroom 30 te A'dam; Aert van der Neer 29 v. Newpoort n. A'dam; Presto 29 v. Shore- ham v. Grangemouth; Salawati 2$ van Sin gapore; Johan de Witt 31 van Marseille; Noesanlwi 30 te Durban; Tabinta 30 te Suez; Oranje 30 van Southampton: Bengkalis 29 te Suez. Distributiebescheiden ontvreemd Een inwoner van IJmuiden-Oost deed aangifte van diefstal van distributiebe scheiden uit zijn woning. Manschappen der militaire politie van de vier grootmachten, die gezamenlijk ile orde en rust in Weenen helpen handhaven op het balcon van liet geallieerde hoofdkwartier der militaire politie te Weenen. Aan het balcon zijn de emblemen der naties aangebracht. VJ.n.r.: Ver. Staten, Groot Brit tannic, Rusland en Frankrijk. (P) Zuid-Afrikaners helpen zooveel zij kunnen Nederland, dat altijd getracht heeft hulp te verleenen daar, waar nood heerschte, wordt, nu het zelf in ernstige moeilijkheden verkeert, ook niet ver geten. Bekend zijn de hulpacties uit Engeland, Zweden, Denemarken, Zwit serland enz. Minder bekend tot nog toe is de hulp die het broedervolk uit Zuid- Afrika ons verleende. Hierover vinden wij interessante gegevens in „De Post" van 29 Maart 1946. Reeds in 1939, da delijk na het uitbreken van den oorlog en nog voor wij daar zelf bij betrokken waren, werd in Zuid-Afrika een comité opgericht voor steun aan Nederlanders. Er woonden daar te lande n.l. vele Ne derlanders, die pensioen van onze re geering kregen. Gezien nu de interna tionale verwikkelingen zouden deze gepensionneei'den moeilijk het hun toe komende kunnen krijgen. Bovendien werd gevreesd dat er groote werkloos heid zou ontstaan onder onze land- genooten in Zuid-Afrika. Om in hun nooden te voorzien werd bedoeld comité in het leven geroepen. In 1940 volgde de oprichting van het Steun-comité 1940, dat alle andere comités overkoe pelde. Er waren n.l. tijdens den oorlog allerlei comités opgericht zooals: het Koningin-Wilhelminafonds; een comité dat het breien van wollen goederen ten behoeve van zeevarenden stimuleerde, deze goederen inzamelde en verdeelde en tevens zorg droeg voor lectuur en ontspanning voor Nederlandsche zee varenden; een comité dat Nederland sche dienstplichtigen steunde, zoodat zij na ontslag uit den dienst weer een be hoorlijke betrekking zouden vinden. Dan nog een comité „Nederland in Nood" in het bijzonder belast met de verzorging van reliefwerk na de be- vrüding. Zoo had elk comité zijn afge bakend terrein, en elk had het reeds genoemde steun-comité boven zich. Op die manier werkten de verschillende instellingen wel naast, doch niet langs elkaar. Ook de z.g. S.A.W.A.S. (South African Women Auxiliary Service), te vergelijken met onze U.V.V., kwani in actie. Zij organiseerde een Holland- week in het geheele land, met bet ge volg, dat een groot bedrag aan gelden binnen kwam, waarvoor goederen ge kocht konden worden. O.a. hadden ter gelegenheid van de Holland-week in vele steden filmvoorstellingen plaats, waarbij o.m. nieuws uit Nederland werd vertoond en de kleurenfilm „Tulips shall grow" die de tulpencul tuur in beeld brengt. Voor deze bijzon dere filmavonden waren kleurige pro gramma's gedrukt, heele boekdeelen verlucht met platen van Hollandsche landschappen met molens. Het pro gramma was omrankt door tulpen. Bij een portret van de Koningin was een boodschap van H.M. afgedrukt, waarin Zij zeide met belangstelling en dank baarheid de toebereidselen te volgen, welke in Zuid-Afrika werden gemaakt om Nederland te helpen als het een maal bevrijd zou zijn. Deze boodschap was gedateerd Juli 1944. Hoeveel hulp wij in natura uit Zuid- Afrika hebben ontvangen, blijkt wel uit de volgende cijfers. Er werden naar Nederland gezonden: 138 kisten schoe nen; 50 balen dekens: 104 balen over jassen: 8 kisten kleeding: 41 colli klee ding; 71 colli schoenen; 14 kisten wol; 20 pakken dekens en 406 colli bedden, matrassen enz. Ook werden 25.000 kis ten met reliefgoederen naar ons land gezonden, bestaande uit: jam, rozijnen, erwten, boonen en babyvoedsel, terwijl nog een geschenk van 1.000.000 sigaret ten en 13 balen dekens mag worden vermeld. Bij deze hulp zal het niet blijven. Reeds zijn van Zuid-Alrikaan- sche zjjde nog meer zendingen toe gezegd. Zooals men dus ziet klopt bij dc Zuid-Afrikaners nog een warm hart voor ons, Nederlanders. Terug uit Duitsrlilaixl Maandagmorgen arriveerde ashier de sleeper Ingrid met op sleeptouw den stoomlogger VL 142 dien de sleeper uit Kiel had gehaald. Heden vertrekt de sleeper Helga naar Kiel, eveneens om een Viaardingev stoom logger op te halen. Haring vissrherij begint 7 Mei Zooals wij reeds hebben gemeld, zou den begin Mei de eerste schepen ter ha ringvangst uitvaren. Nader vernemen wij, dat op 7 Mei met de „gxoot-visscherij" een begin zal worden gemaakt. Dien dag zal een 20-tal haringloggers de teelt ope nen. Als eerste IJmuider harïngvïsscher vertrekt de Cornells de Boer IJM 268, schipper B. van Duijn. Over het algemeen is men van oordeel dat de schepen te vroeg vertrekken om van hun eerste reis met een goede kwali teit haring terug te komen. De echte vette Maatjes worden pas later gevangen. De eerste vangst zal wel grootendeels uit' ..stokken" bestaan. Examens Nijverheids-Avondschool Bij de onlangs gehouden eind- en over gangsexamens der Nijverheids-Avond school zijn geslaagd resp. bevorderd de volgende leerlingen: Einddoilpma: Auto-bankwerkenD. Bou- destein, T Scholder, A. Meenderinck. Bankwerken: C. S. Cornelissen, W. Fok- kens, E. Groeneveld, F. Jeeninga, F. Kraayeveld, M. Kraayeveld, H. J. Otte, F. W. Otte, L. Otte, M. Post, A. v. d Poll, H. Schriever, J. van Leeuwen. A. Nich- ting, F. Venus, J. Kieibergen. ElectTO-Techniek: N. Blom, J. Broek hof f, A. der. Heijer, L. de Ridder. C. de Waard, W. Zwart. C. Harmeyer. T-'mmeren: A. Dijkhuis, J. Sanders, H. Duin. Schilderen: H. Robben. Bevorderd van le naar 2e klasse; J. B. Robben, W. Visser, E. Warnaar. P. de Graaf, J. de Graaf, C. de Graaf, W Piers- ma, C. Merten, P. Admiraal, H. Dekker, M. Masereeuw, J. H. Weber, H. Visser, C. v. Laar (voorw.), S. Bijlsma, P. Oepkes. Van 2e naar 3e klasse: H. Krul. B. War naar. M. v. d. Horst, J. v. d. Bos, J. van Gelder, B. de Jong, H. Korstanje, C. Post, A. Schouten (voorw.), G. Schrijver, W. v. Looyen, D. Slotboom, D. Castricum, B, Dekker, A. v. Son, N. Nijgh. Van 3e naar 4e klasse: P. Bosschert, C. Boudestein, J. Buis, P. Croonenborg, L. Verhey, H. Leutschex, J. Admiraal, C. Bruin, J. den Dikken, Th. v, Geenen. M. Goedhart, H. Kremer, K. Post, J. de Rui ter, N. Sweeren, J. Rietdijk, K. Sant, J. Tromp, H. Smit, C. A. Weber, J. P. Weber, P. v. Oosten, C. Strijker, C. v. d. Doel. Van ie naar 5e klasse: E. Commandeur, F. Heeremans, C. Jansen, P. "Wijker, J. Venus, F. Prins, J. Zwan, H. J. de Vries, A. Berlee, E. van Dijk, P. Korver. D. Post (voorw.), M. Smit, J. Ursum, A. Vos, Joh. Vos, N. de Ruyter, J. Jongejan, H. Stof fer, D. Duin, H. Kuiper, H. v. Maas, J. Markerink, A. Schriemer, B. Stuut, K. Wolterman, C. Stapper, C. Schuit, W. Bou- ma, J. Jansen, P. de Jong, H Huygvoorn, J. Weber. Brandweer verloor veel materiaal Br Is nieuw op knuist. In ons bericht van Vrijdag jJ. over den brand op het Sluiseiland heeft men kunnen lezen dat de groote motorbrand spuit en een ladderwagen tijdens de be zetting door de Duitschers waren „ge vorderd". Naar aanleiding hiervan heb ben wij informaties ingewonnen over den huidigen toestand van het mate riaal bij onze brandweer. Voor den oor log had. de brandweer de beschikking over 3 motorspuiten: één voor IJmui den met een capaciteit van 2000 L. per minuut; één voor Santpoort, capaciteit 1400 L. en één voor Velsen-N.. capaci teit 1200 L. Bovendien beschikte men nog over een ladderwagen, een gereed- schappenwagen en 5 draagbare motor- spuiien met elk een capaciteit van 600 Liter. Hiervan zijn nu alleen nog maar over 2 motorspuiten (de grootste, die van 2000 L. was natuurlijk „gevor derd") en een gereedschappenwagen. De rest is den weg opgegaan van zoo veel ander waardevol materiaal, n.l. naar het Oosten. In aanmaak is op het oogenblik een ladderwagen en in voorbereiding de aanschaffing van een nieuwe motor- spuit. Hoewel de brandweer er dus erg ge plukt is afgekomen, is toch bij de brand op het Sluiseiland gebleken dat zij on danks materiaalmoeilijkheden tegen haar taak is opgewassen. Het is een schrale troost te weten, dat de Duitschers niet zoo heel veel nut van onze mooie motorspuit hebben gehad. Een plaatsgenoot heeft verklaard, dat hij de spuit met het bekende Velsen- wapen er op, in een gebouw in Berlijn heeft gezien. Den volgenden dag lag het gebouw in puin. Men behoeft er dus niet meer naar te gaan zoeken. SANTPOORT Afhalen van Distributiebescheiden Voor het afhalen van de nieuwe in legvellen, textielkaarten en enquête formulieren voor brandstoffen zijn Don derdag 4 April aan de beurt dc letters A tot en met G. in het Badhuis aan de Wtfstelaan,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3