Het probleem van den vischprijs Koningin en Prinses Op 7Mei ter Haringvangst Met de maximumprijzen is het al mis In een uitvoerig artikel in ons blad van j.l. Zaterdag hebben wij gewezen op een noodzakelijke wijziging van de prijzen-politiek voor de viseh, aange zien het zich liet aanzien dat ver schillende factoren er toe zouden lei den, dat de vastgestelde maximum prijzen niet lang meer gehandhaafd zouden kunnen worden. Eerder dan we verwacht hadden is deze aangelegenheid een urgente zaak gewor den. „Het handhaven van het systeem der maximumprijzen voor de visch zal naar onze meening binnenkort tot moei lijkheden leiden vooral in die streken, die tot de gemakkelijkst bewerkbare be- hooren, waartoe in de eerste plaats de groote steden in het Westen des land ge rekend dienen te worden", zoo schreven we in bedoeld artikel. Welnu, gisteren was het al mis. In Amsterdam, dat vooral door de klei nere havens in het Noorden bevoor raad wordt, hebben de venters de visch beneden den vastgestelden prijs en dus met verlies moeten verkoopen. In Rotterdam was een deel van de visch onverkoopbaar en op de markt in Scheveningen heeft men een deel van den aanvoer, in hoofdzaak de grove schol vrij moeten verkoopen met het gevolg dat de prijs ongeveer 20 pCt. terugliep. Het Bedrijfschap zal nu spoedig han delend moeten optreden, daar, wanneer men eventueel tot den vrijen handel zou willen terugkeeren, een algeheele reor ganisatie van het verkoopsysteem onver mijdelijk is. België krijgt een vlootmaclit De Belgische Ministeraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een besluit, hou dende de oprichting van een vlootmacht. Deze bestaaat in hoofdzaak uit de vol gende eenheden: Het fregatschip Artevelde, het oude politievaartuig Zinnia, het passagiers schip Marie-José, dat als kazerneschip zal worden gebruikt, acht mijnenvegers, geleend door het Britsche ministerie van Marine, voor den duur van het mijnen vegen in de kustwateren en zes meiboo ten voor de zeevaart-politie in de kust wateren en op de Schelde. Het lager kader zal gevormd worden uit de 500 a 600 leden van de Belgische afdeeling der Royal Navy, die belangrijke diensten hebben bewezen. De vlootmacht zal in totaal ongeveer 1000 man sterkjjjn. Haar voornaamste taak zal zijn het "uit oefenen van toezicht op de visscherij. Ongeluk door eigen schuld Een man, die achter op een vracht auto was geklommen, probeerde tijdens het rijden er af te springen. Hij kwam echter te vallen en sloeg met zijn hoofd op de straatsteenen. Hij bleef bewuste loos liggen. Op advies van een dokter werd het slachtoffer die het ongeval aan eigen schuld te wijten had naar het Antonius ziekenhuis over gebracht. Aanrijding op den Zeeweg Op den hoek Zeeweg—Willemsbeekweg had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een bestelauto. Bij de aan rijding kwam de vrachtwagen tot staan, terwijl de bestelauto een zwenking maak te en hierdoor in een kelderruimte van een afgebroken hoekhuis terecht kwam. De beide auto's bekwamen schade. Bij een onderzoek, door de politie ingesteld, bleek dat de remmen van de bestelauto niet in orde waren. Feestavond der ümuider Harmonie De muziek ver eeni ging „IJmuider Har monie" organiseert een feestavond op Donderdag 4 April in Thalia. Opgevoerd wordt de cabaretrevue ,,'t Zal best gaan" door het B.B. Cabaret. Medewerking ver- leenen: Eddy Cabrage, een bekend radio- artist, als conferencier en imitator; Dub bel één, een duo met guitaar; Jack Kool, viool; The Rainbow Serenaders en Ton met zijn accordeon. Allen treden op in diverse schetsen of met liedjes. Vischaanvoer in Ostende Gedurende de week van 22 tot en met 28 Maart bedroeg de aanvoer van zee- visch in Ostende 542.800 kg met een op brengst van fr. 4.355.000 of fr. 8 per kg. De prijzen varieerden voor groote en middeltongen van fr. 23 tot fr. 39, voor groote tarbot van fr. 52 tot fr. 68, voor kabeljauw van fr. 8 tot fr. 19, voor wij ting van fr. 3 tot fr. 5,20, voor schol van fr. 2 tot fr. 10. Deze prijzen zijn over het algemeen aanmerkelijk lager dan de in ons land vastgestelde prijzen, zoodat er van uitvoer van IJmuiden naar België niet veel kan komen. In de periode van 19 tot en met 25 Maart werd nog ongeveer 415.000 kg ijle haring aangevoerd. Prijzen van 99440 fr. per 100 kg. Scheepvaart 2 April. Aangekomen: Gallium van Caen (voor de Hoogovens). Keilehaven v. Grand Bassan, Mailand van Oslo. 2 April. Vertrokken: Atair n. Gothen burg, June n. Rotterdam, Coeta n. Goole, fiuintin n. Leith, Drake n. Londen. Tengevolge van deze gewijzigde omstan digheden kunnen op allerlei gebied moei lijkheden verwacht worden, die vooral voor IJmuiden vérstrekkende gevolgen kunnen hebben. Aan de groote winsten van den groothandel is abrupt een einde gekomen, hetgeen natuurlijk zijn terug slag vindt op de betaalde loonen. Nadat eerst al een groote partij visch, bestaande uit wijting en schol, uit Rot terdam was teruggekomen, kwamen uit Scheveningen alhier 2 loggers aan den afslag, omdat zij daar hun visch niet kwijt konden. Deze gebeurtenissen maan den de Vakgroep tot voorzichtigheid bij het overnemen van de visch, vooral van de schol. Na een hedenmorgen met de autoriteiten gehouden bespreking ver klaarde de Vakgroep Groothandel zich bereid, de visch tegen de maximum-prij zen van de schepen over te nemen onder voorwaarde dat, wanneer door vermin derde vraag of door onverkoopbaarheid schade voor den vischhandel mocht ont staan, deze alsnog met de reederijen ver rekend zal worden. De uit Rotterdam teruggekomen visch werd ter bewerking afgegeven aan de rookerijen en de drogerijen. Recordi-aanvoer ijle haring in Ostende De ijle-haringteelt 1945-1946 te Ostende heeft een record-vangst opgeleverd. Tot nu toe werd in de Ostendsche visschers- haven 21 millioen kg gelost. Dit enorme kwantum dient nog te worden verhoogd met de partijen, die buiten de vïschmijn om gelost werden. Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 60.800 kg waar onder 15.400 kg wijting, 10.700 kg kabel jauw, 21.800 kg schol, 2700 kg schelvisch, 1220 kg tarbot, 3000 kg poontjes enz. De omzet was f 38.000. De trawler besomde f 18.224. Verdere besommingen: Motorlogger: KW 25 f 11.880. Kustvisschers HD 119 f 327, HD 302 f 208, HD 184 f 231, IJM 239 f 240, IJM 275 f 157. IJM 261 f 122, IJM 255 f 207. IJM 208 f 106, IJM 310 f 141, IJM 262 f 791, IJM 237 f 203, IJM 308 f 92, U 144 f 210, U 85 f 157. U 199 f 211, U 142 f 292, U 279 f 357. U 135 f 267, U 264 f 258, U 190 f 228, U 119 f 235, U 66 f 359, U 163 f 116, U 32 f 477, WK 116 f 415, HA 4 f 397, HA 89 f 384, U 96 f 134, EH Bereikbare schepen Via het kuststation Scheveningen-Radio zijn de volgende Nederlandsche schepen telegrafisch bereikbaar: Algorab, Amstel- kerk, Boissevain, Boskoop, Boschfontein, Randfontein, Cottica, Delftdijk, Edam, Johan de Witt, Kota Agoeng, Kota Gede, Kota Inten, Maaskerk, Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Holland, Nigerstroom, Nijkerk, Pe ricles, Ruys, Socrates, Sommelsdijk, Su matra, Tarakan, Tabinta, Talisse, Tasman, Terborch, Tjibesar, Tjisadane, Tawali, v. Heutsz, Volendam, Indrapoera, Oranje, Tjimanoek. VELSEN Burgerlijke Stand Geboren: J. W. v. d. Kant, d., N. Schulpweg 315, Velsen-N.; W. J. Th. Kriek, z., Kerkerinklaan 52, Santpoort; E. v. d. Kolk, z., Kerkweg 135, Santpoort; J. P. Speet, z., P. Heinstraat 70, IJmui- den-Oost; J. S. v. d. Boogaard, d., Schou tenstraat 11, IJmuiden; A. C. Kost, d., Laurillardlaan 24, Santpoort; C. Beun, z., Kerkerinklaan 62, Santpoort. Overleden: H. J. v. Luipen, 67 jr., echtg. van Gr. Moolenaar, Broekbergerweg 3, Santpoort. Agenda voor Velsen WOENSDAG 3 APRIL Bioscoop De Pont: 8 uur: Het spookhol en Wat een opschepper. Thalia Theater: 8 uur: Tooneelver. „Va ria" met „Strop op den hals". SANTPOORT Afhalen distributiebescheiden Voor het halen van nieuwe inlegvellen, textielkaarten en enquêteformulieren voor brandstoffen zijn aan de beurt de letters A tjm. G op Donderdag 4 April en H t.m. M op Vrijdag 5 April in het Bad huis aan de Wüstelaan. bij plechtige opening der Jaarbeurs De Jaarbeurs te Utrecht is gistermorgen plechtig geopend in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en prinses Juliana. Mi nister-president Schcrmerhorn en de mi" nisters van Buitenlandsche Zaken, Bin- nenlandsche Zaken, Verkeer en Energie en Handel en Nijverheid waren onder de gasten. Prins Bernhard kon niet aanwezig zijn, aangezien hij een lichte bronchitis heeft en met het oog op de aanstaande feis naar Scandinavië thans rust moet houden. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van den Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, die begon met de hooge gasten welkom te heeten. Hij sprak zijn leedwezen uit over de gedwongen afwezigheid van Prins Bernhard. De Prins heeft een werkzaam aandeel geno men in de voorbereidingen van deze beurs en door zijn persoonlijke interventie bij de Geallieerde autoriteiten betreffende de tijdige ontruiming van het Jaarbeursge bouw het aanhouden van den vastgestel den openingsdatum mogelijk gemaakt. Dr. Fentener constateerde met groote voldoening, dat het bedrijfsleven op een wijze, die de verwachtingen verre heeft overtroffen, aan den oproep tot deelne ming aan de beurs gevolg heeft gegeven. Met ontroering dacht spr. terug aan de woorden, waarmede H.M. de Koningin Huldiging van den heer Van Driel de tweede Nederlandsche Jaarbeurs in 1918 heeft geopend: „Ik besluit met in woorden te brengen een gedachte, die mü nimmer verlaat: het is die onuitroeibare blijmoedigheid en hoop, omdat ik, naast God, een onbe" grensd vertrouwen bezit in het willen en kunnen van mijn volk". De minister-president prof ir. W. Scher- merhorn'schetste de beteekenis van deze Jaarbeurs als een nieuw appèl aan de wereldmarkt door het Nederlandsche be drijfsleven. Minister Vos (Handel en Nijverheid), die het economisch belang van de Jaarbeurs in een toespraak behandelde, legde er den nadruk op, dat de behoefte nog ge- ruimen tijd grooter zal blijven dan het aanbod. Nederland is er nog niet, maar de opbouw gaat in een vrij snel tempo, alhoewel ons land nog niet aan 50% van zijn minimum aan capaciteit toekomt. De jubilaris wordt door burgemeester Reinalda gelukgewcnscht. In de kamer van B. en W. in het Haar- lemsche stadhuis is Maandagmiddag de heer A. van Driel, die zijn 40-jarig jubi leum in dienst van de gemeente Haarlem herdacht, door het college van B. en W. gehuldigd. In een toespraak van den bur gemeester, den heer M. A. Reinalda, kwam de groote waardeering voor de werk zaamheden van den jubilaris tot uiting. Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris, sprak namens de hoofden van takken van dienst en tenslotte werd het woord ge voerd door den voorzitter van de Neder landsche Vereeniging van Reinigingsdirec teuren, de heer A. M. v. Noppen, direc teur van de Amsterdamsche stadsreini ging. Van den heer Wesstra kreeg de jubi laris de toezegging, dat, zoodra het ma teriaal beschikbaar is, hem de gouden eeremedaille van de stad Haarlem zal worden aangeboden. Een drukbezochte receptie ten Stadhuize besloot den huldigingsdag. Lezing van den heer 1. Drijver De vereeniging „Santpoort's Bloei" orga niseert ook dit jaar weer een lezing voor de grootere kinderen over de vo gelwereld. De lezing zal gehouden worden door den heer J. Drijver op 9 April a.s. in het Jeugdhuis. Lichtbeelden zullen het gesprokene toelichten. De kinderen der hoogste drie klassen van de lagere scholen hebben gratis toe gang. Op 7 Mei zullen de eerste haringlog- gers van Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden uit ter drijfnetvisscherij varen. Het haringvisscherijbedrijf heeft gedu rende den oorlog flinke klappen te ver duren gehad, thans zijn de vooruitzichten gunstig. Van de in 1940 265 schepen tel lende haringvloot waren er in Mei 1945 nog slechts 4 vaartuigen over. De rest was door de Duitschers gevorderd en weggevoerd. Gelukkig is een groot ge deelte (60%) weer teruggevonden. Op de scheepswerven is men druk bezig deze teruggekeerde schepen in hun oorspron- kelijken staat van visschersvaartuig terug te brengen. Voor het doel, waarvoor de Duitschers de vaartuigen hebben ge bruikt, werden zij namelijk zoodanig verbouwd, dat herkennen van het schip reeds groote moeilijkheden meebracht. Verwacht wordt, dat, indien zich geen groote stagnatie in den bouw der sche pen voordoet, met ongeveer 80 schepen begonnen wordt. Dit aantal zal in den loop van de „teelt" 1946 stijgen tot on geveer 140 schepen. Was voor den oorlog, in verband met afzetmoeilijkheden, de teelt beperkt het aantal meters net was gelimiteerd, alsmede het aantal vaartuigen, dat in het begin mocht uitvaren thans zullen deze beperkingen niet gelden. Reeds de teelt 1945 gaf een alleszins bevredigend resultaat. Met 62 schepen werd circa 24.5 millioen kg aangevoerd tegen circa 30.7 millioen kg met 232 vaar tuigen in 1939. Een kleine berekening toont aan, dat de gemiddelde aanvoer per vaartuig verdrievoudigd is. Strand verboden terrein Aangezien dezer dagen op verscheidene punten op het vrijgegeven strand tus schen IJmuiden en Zandvoort mijnen zijn blootgekomen (o.m. werden 300 landmijnen ontdekt) moet het verblijf op het strand zeer gevaarlijk worden geacht. De commissaris van politie te Velsen deelt mede, dat derhalve binnen zijn ambtsgebied het betreden van het strand streng verboden is. Staking in slachterijen te Oss Dinsdagmiddag is bij de fabrieken „NV Hartog"* en „NV Zwanenberg" ie Oss een wilde staking uitgebroken. Eenige weken geleden werden de nieuwe loonen in deze bedrijven door het college van Rijks bemiddelaars vastgesteld, ingedeeld naar de geoefendheid der werknemers. Het verhoogde loon (met terugwerken de kracht tot 1 Januari) kon niet worden uitbetaald, daar dit college nog niet heeft vastgesteld, hoe de indeeling precies zal geschieden. De arbeiders van eerstge noemde fabriek eischten een loonvoor- schot van f 100,welke eisch door dé di rectie niet werd ingewilligd. Een lager voorschot werd door de arbeiders niet geaccepteerd. Hierop brak een wilde sta king bij de Hartog-fabrieken uit, gevolgd door een staking onder het fabrieksper- soneel bij Zwanenberg. De stakers tracht ten ook de werklieden bij de N.V. „Orga- non" in het conflict te betrekken, maar dit mislukte. De directie zegde toe, de oorzaak van de staking (de uitgestelde groepsindeeling) zoo spoedig mogelijk weg te nemen. De staking duurt voort in af wachting van een definitieve beslissing. De kampen en Indië in discussie Op vragen van den heer van der Goes van Naters betreffende rilt kampen en andere bewaarplaatsen ontsnapte politieke misda digers, heeft de Minister van Justitie ge antwoord, dat van de meer dan 100.000 po litieke gedetineerden 0.06 pet. ontvlucht is. Deze ontvluchtingen moeten geweten wor den aan de vaak geïmproviseerde inrichting der kampen en aan het gebrek aan scholing van bewarings- en bewakingspersoneel in de eerste maanden na de bevrijding. Er wordt naar verbetering gestreefd. Op de vragen van den heer Goedhart be treffende het aantal op te roepen officieren en onderofficieren en het verleenen van vrijstelling aan bepaalde categorieën ant woordde cle Minister van Oorlog: Voor de voorziening met kader van alle •oor uitzending naar Indië bestemde on derdeden, de lilt de lichtingen 1945 en 1946 te vormen rifvisies en verdere onderdeden zijn sinds 17 September 1944 Sn dienst ge komen 16-898 onderofficieren en 4135 offi cieren. De minister legt voor het verleenen van vrijstellingen maatstaven aan, waaruit blijkt, aan welke categorieën en in welke gevallen vrijstelling wordt gegeven. Het is onmogelijk in plaats van een oproep „voor onhepaalden tijd" een nauwkeuriger om schreven diensttijd aan te geven. Bouwnijverheid Het is gebleken, dat in de kringen van de bouwnijverheid nog niet voldoende al gemeen bekend ls, dat voor de aanstelling van personeel een vergunning vereischt ls krachtens de beschikking van den Minis ter van Sociale Zaken van 17 December '45. S CHEEPSTIJDINGEN Stad Maassluis 1 verw. te IJmuiden van Baltimore; White Sands 2 verw. te Rotter dam uit Amerika; Arnhem 31 te Gandia van Napels; AJkald 30 v. Pernambuco n. Santos; Algorab 30 v. St. Vincent n. Rotterdam; Katwijk pass. 30 kaap Finisterre n, Huelva; Streefkerk 20 v. Suez naar Basra; Westplein i Amsterdam v. Buenos Aires; N.-Amster- dam 29 te Suez; Tabina 30 te Suez; Bosch- fontein 27 v. Batavia; Sandcnburgh 31 van Gibraltar n. Rotterdam; Zuiderbnrgh 30 van Almerla n. IJmuiden; Bree Helle 1 verwacht te Rotterdam; Indrapoera 31 te Southampton; Perso 1 verw. te Rotterdam v. Denemarken; Urmajo 31 v. Antwerpen n. Kings Lynn; Thriantha 30 v. Tyne n. Dublin; Nettie 30 te Amsterdam v. Middlesbro; Kortenaer 30 v. Antwerpen n. Londen; San Antonio 30 te Oporto v. Antwerpen; Kijkduin 30 v. Lissa bon n. Rotterdam; Rosemarie 30 v. Amster dam, gaat via Londen n. Lissabon; Gonwe p. 31 Dover, v. Immingham n. Hueiva. Or pheus 30 v. Barcelona n. Palermo; Deo Duce 31 v. Gothenburg n. Amsterdam; Vulcanus 29 Newport n. Lissabon; Ariadne 29 v. Gandia n. Gibraltar; Cottica 30 v. Curacao n. Paramaribo; Pericles 31 v. Santos n. Rio de Janeiro; Boskoop 29 v. Cristobal; Amstel- kerk 30 v. Trinidad n. Plymouth; Alcinou» Calcutta; NljkerK 31 te Kaapstad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3