IJmuider Courant De crisis rond Perzië is voorbij Kort Overzicht Duitschlands economie aan strakke banden 6öe Jnnrgaug Xo, 18298 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724.- Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Direeteur-HoofclredacteiirRobert Pecreboom Vrijdag 5 April A94G Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— heeft op het congres der Fransche socialistische partij gepleit voor het slui ten van een verdrag met Engeland. Hij heeft het voorgesteld als een aanvulling op het bestaande Fransch-Russisehe ver drag en de hoop uitgesproken dat het zou leiden tot een drievoudig pact tus- schen Frankrijk, Rusland en Engeland. In Engelsche regeeringslcringen is dit plan met grooien bijval ontvangen. Als een drievoudig pact tot stand zou kunnen komen, natuurlijk in overeenstemming met .het Handvest der Vereenigde Naties en met volkomen erkenning van het ge zag van de U.N.O., zou dat van groot be lang zijn voor de verzekering van den vrede in Euros», zegt Londen. Het zou jriet alleen een brug slaan tusschen Oost en West-Europa, maar ook regionale over eenkomsten in West-Europa vergemakke lijken. De Russen zouden er dan geen bezwaar meer in behoeven te zien, dat die met hun eigen regionale overeenkom sten in het Oosten overeenkwamen. (Hier doemt het Westelijk blok dus weer op.) „Ja", gaat Londen hoopvol verder, „een Engelsch-Fran.sche alliantie behoort nu inderdaad tot de politieke mogelijkheden der practijk. Tot dusver is er alleen maar in den vage over gesproken. Generaal de Gaulle's regeering nam altijd het stand punt in, dat eerst de kwestie van de Le vant en de toekomst van het Rijnland en het Roergebied geregeld moesten zijn. De kwestie van de Levant is feitelijk opge lost door dè Britsch-Fransche' overeen komst, die bepaalt dat Engelsche en Fran sche troepen volgens een vastgesteld tijd- rooster uit Syrië en de Libanon terugge trokken zullen worden. Wat het Rijnland en het Roergebied betreft, is de Engelsche regeering voorstandster van scherpe in- ternationale controle op de Duitsche in dustrie. Zij is nog bezig het geheele vraagstuk te bestudeeren, hoopt spoedig tot een besluit te komen en dan zal wel blijken dat de Engelsche en Fransche standpunten spoedig te vereenigen zijn." Dit alles klinkt opgewekt. De .kleine volken van'West-Europa zullen zich wel iswaar niet zonder zorg de vooroorlogsche ervaringen met het systeem der allianties herinneren en daarom weinig geestdrift gevoelen, als men ze opnieuw als bruggen voorstelt. Het plachten geen erg duurzame bruggen te zijn. Maar als, in welken vorm ook, uitzicht geopend wordt op een meer reëele samenwerking tusschen de machtige mogendheden, dan in den laat- sten tijd onder de benaming „Vereenigde Naties" vertoond is, zullen zij zich al ver heugen en hopen op beter. Kans op betere verhoudingen tusschen de Sovjet-Unie eenerzijds ,en Amerika en Engeland anderzijds is ook zichtbaar ge worden in New-York, waar de Veilig heidsraad tenslotte den weg van het suc ces in de behandeling van de Perzische kwestie betreden heeft. Vandaag komt de tmededeeling van het sluiten van een Rus- eïseh-Perzische overeenkomst als een zeer 'blijde boodschap. Ontspanning is eveneens duidelijk den dag getreden in het Verre Oosten. Dat de Engelsche regeering tegenover Britsch-Indië een moedig en breed gebaar heeft gemaakt, door ter gelegenheid van het vertrek der regeeringsmissie naar Delhi te verklaren, dat zij het recht der Indiërs op zelfbeschikking en volkomen onafhankelijkheid ten volle erkende en slechts de hoop uitsprak, dat zij tot het Britsc'he Gemeenebest zouden toetreden is onlangs op deze plaats in het licht ge steld. Het moest zijn invloed op de onder handelingen in Indonesië doen gelden. Dat is dan ook geschied. Ook de Fransche aanvaarding van de autonomie van An- nam in het kader van Indo-Chïna's fede ratie heeft belangrijken invloed gehad. De Annamieten zijn daardoor meer voor Franschen bijstand gaan voelen in plaats van minder. De Times heeft sindsdien opgemerkt dat de gematigden onder de Indonesische nationalisten, wier invloed Stijgende is. beseffen dat Nederlandsehe hulp noodzakelijk is om een sterken, goed- gefundeerden staat te vormen. Het Neder landsehe aanbod vormt een goeden grond slag voor de verdere onderhandelingen, die nu eerstdaags in Nederland zullen worden voortgezet. En de Times spreekt de hoop uit dat Engelands moeilijke en ondankbare taak in Indonesië weldra ten einde zaï zijn, waarbij het blad niet na laat nulde te brengen aan Sir Archibald Clark Kerr, die zich als bemiddelaar door tact, geduld en goed humeur heeft onder scheiden en het welverdiend vertrouwen van beide partijen verworven. Het Verre Oosten ziet in dezen tijd ge beurtenissen van wereld-beteekenis zich afspelen. Britsch-Indië, Indo-China, Indo nesië leveren nu gezamenlijk dat beeld van „Azië ontwaakt", dat in den laatsten tijd steeds scherper zichtbaar werd en dat ook diegenen moet opvallen, die zich hardnekkig willen blijven-bllnd staren op de oude voi-men, waarin de Nederland sehe belangen gegoten waren. Is het niet beter, de teekenen der tijden te ver staan? Is regeeren niet nog immer voor uitzien? En mogen wij een vrijheidsstre- ven, binnen het breeder kader van weder- eijdsch belang, verloochenen dat ons zelf hoo dierbaar is? Deze tijden eischen een wereldpolitiek Zij eischen ook van ons, leden van een klein volk, dat wij verder dan onze grenzen kijken. Zij eischen dat evenzeer van de andere Europeesche volken, bij Russische verdragschennis stilzwijgend geaccepteerd Dc vergadering van den Veiligheids raad van Donderdag is het formeele sluit- stuk geworden van het opzienbarende Rus- sisch-Perzisch geschil, dat zooveel stol' heeft doen opwaaien en den Veiligheids raad voor een gevaarlijke crisis heeft gesteld, waarmede het prestige en zelfs het voortbestaan van de Organisatie der Vereenigde Volken ten nauwste samen hing. Kenmerkend voor het verloop dezer kwestie is de verklaring van den voorzit ter van den Veiligheidsraad, Kwo Tai Tsji, die na afloop van de vergadering van gisteren als zijn meening' te kennen gaf, dat de twee in het geschil betrokken partijen op 6 Mei den datum waarop zij beiden rapport over het afwikkelen der overeenkomst moeten uitbrengen in een zoodanige positie zullen zijn, dat verdere behandeling door den Veiligheids raad niet meer noodig zal zijn. In de bijeenkomst van Donderdag, die niet door Gromyko werd bijgewoond, heeft de raad gestemd over een Amerikaanse!) voorstel om de behandeling der Perzi sche kwestie tot 6 Mei uit te stellen, welk voorstel met negen van de tien stemmen werd aangenomen. Australië onthield zich van stemming. Deze afgevaardigde was van meening dat de raad de Russische uitdaging niet had aanvaard en behield zich het recht voor, alsnog vóór of op 6 Mei een volledig onderzoek te vragen, Belangrijk is, dat de Amcrïkaansche en Engelsche delegaties nu afzien van hun eisch tot behandeling van hun klacht over het feit, dat Rusland liet verdrag van 1942 geschondeo heeft door zyn troepen niet op 2 Maart terug te trekken. Verder is van beteekenis dat de Veiligheidsraad zich thans op het standpunt steit, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en Perzië over olieconcessies en over Azer- beidsjan buiten zyn jurisdictie vallen, zoo lang zy gevoerd worden zonder bedreigin gen of druk. De Perzische afgevaardigde Hussein Ala verklaarde gisteren, dat zijn land. met be hulp van den Veiligheidsraad resultaten heeft bereikt, die het alleen nooit zou hebben verkregen. Het werk gaat verder. De Veiligheidsraad zal op Dinsdag 9 April om 21 uur Ned. tijd opnieuw in ver gadering bijeenkomen ter behandeling van de volgende punten der agenda. De aanwezigheid van Gromyko op deze bij'- eenkomst, die algemeen wordt verwacht, zal het bewijs zijn dat ook Sovjet-Rusland de aangelegenheid als afgedaan beschouwt en verder wil medewerken aan het inter nationale overleg in het kader van de U. N. O. Naar ün. Press zoo juist- mededeelde, is om 4 uur hedenochtend een Russisch-Per- zisch verdrag onderteekend. Deze medc- deeliug werd door den premier Ghatvam es Sultaneli persoonlijk aan de pers ver strekt. Het verdrag bevat geen bepaling over Azerbeidsjan, aangezien dit als een interne Perzische kwestie wordt be schouwd. Sultaneh voegde aan zyn mededeelingen toe dat hyzelf en de Russische ambassa deur Sadjikof de laatste 48 uur onafgebro ken in touw zyn geweest om het verdrag tot stand te brengen. Prins Zirouf zal in den loop van van daag den inhoud van het verdrag bekend maken. Dit verdrag, gecombineerd met de eva cuatie der Russische troepen, zal verdere besprekingen van den Veiligheidsraad op 6 Mei overbodig maken. De Amsterdamsclie studenten liebbeu liet plan opgevat, om hun dankbaarheid jegens de Denen <loor een geschenk tot uiting te brengen. De glasindustrie „Leerdam" ontwierp en veinmirdigdc bovenstaande sj>eelale vaas. welke door Prins Bomhard aan de Kopenhaagsehe universiteit zal worden aangeboden. (1»> Het Int. Hof van Justitie in den Haag- in zitting bijeen, De theoretische uitschakeling van het Duitsche oorlogsgevaar is neergelegd in een plan van den geallieerden controle- raad, dat gisteren door het Amerikaan- sche Departement van Oorlog is gepubli- eerd. Dit plan werd, zooals reeds gemeld, onlangs door de groote mogendheden goedgekeurd ter uitvoering. Het plan beteekent een strenge beper king van Duitschlands toekomstige eco nomie, die een ware vredeseconomie moet worden en enkel die producten mag voortbrengen, welke voor binnenlandsch gebruik of voor export onontbeerlijk zijn. terwijl de algemeene verlaging van hei niveau der industrie tot op ongeveer 50 procent van het peil van 1938 ïs vastge steld. Behalve primaire oorlogsindustrieën voor wapenen, ammunitie, alle typen van liegtuigen en zeeschepen, zullen de vol gende veertien industrieën worden uitge schakeld: synthetische benzine en olie, rubber en ammoniak, alle soorten kogel wie het in sommige gevallen droevig ge steld is, zooals de wantoestanden in een land als Griekenland wel heel scherp aantoonen. Wie het geheel der gebeur tenissen poogt te beschouwen zal zich kunnen voorstellen hoe bijvoorbeeld een Amerikaan Europa ziet. Dat is: niet als Nederland. België, Frankrijk, Spanje. Italië, Duitschland enz., de heele ver snipperde lijst der eigengereidheid langs, met Duitschland als het zwarte schaap in het midden, maar als Europa: één wilde warwinkel vol verwoesting en verdeeld heid. Zoo moeten wij Nederlanders, die Europeanen zijn, het ook leeren zien als wij willen begrijpen, hoe het er bovenop gebracht moet worden. Want alleen komen wij er niet. Die tijden zijn voorbij. En wij zullen moeten meehelpen. R. P. lagers, zware machinegercedschappen en tractors, aluminium, magnesium, bery- lium, vanadium uit bet Thomas-stadium geproduceerd, radio-actieve stoffen, wa terstofperoxide boven een sterkte van 50 procent, speciale oorlogs-chemïcaliën en gassen en radio-zcndinstallatics. Verder zyn voor alle takken van nij verheid, behalve enkele Industrieën als bouwnijverheid, meubelindustrie. glas, ceramiek, fietsen en motorrijwielen, be paalde productiepercentages en eapaci- teitscijfers vastgesteld. De steenkoienpro- ductie zal zoo hoog mogelijk worden opge voerd. Sovjets reageeren op Canadeesche spionnageberichten De Russische ambassade te Ottawa heeft gisteren voor het eerst gereageerd op de verklaringen der Canadeesche regeering over de ontdekte splonnagehandelingen van Russische en Canadeesche onderda nen. van wie eerslgenoemden deel uit maakten van de Sovjet-ambassade te Ot tawa. De reactie der Russische ambassade bestaat uit een officieele verklaring, waar in de Rus Goezenko, die door zijn onthul lingen bijdroeg tol de ontdekking van het complot, „een misdadiger" wordt genoemd die „geld heeft gestolen van de ambassade en strafbaar is ingeval hij naar Rusland terugkeert". De verklaring zegt verder, dat de „las teidijke mededeelingen van den misdadi ger en de berichten in de Canadeesche pers ten aanzien van diplomatieke leden van de Sovjet-ambassade in Canada vol komen fictief zijn en geen vertrouwen verdienen." Compromis tusschen Grieksche partijen Koningsreferendum uitgesteld Doordat de Grieksche meerderheids partij, de royalistische Populisten, haar eisch tot een onmiddellijk referendum over de koningskwestie heeft laten vallen en instemt met uitstel van het plebisciel, is een accoord bereikt tusschen. de drie voornaamste partijen tot vorming van een coalitie-regeering, die inmiddels reeds ge vormd is. Premier is de partijlooze rechts geleerde Poelitzas, die zijn functie in den loop van deze maand zal overdragen aan een nog aan te wijzen Populist. Minister van buitenlandsche zaken is Tsaldaris, Populist. Donderdagavond heeft het nieuwe kabinet den eed afge legd in handen van den regent, aartsbis schop Damaskinos. De concessie der Populisten tot uitstel van de volksstemming over koning George is een belangrijke stap, daar dc goede re sultaten dezer party b(j dc gehouden ver kiezingen worden toegeschreven aan de meening van het volk dat zy den koning onmiddellijk op den troon zou terug brengen. Reuter meldt nader dat de Grieksche regent Damaskinos heden is afgetreden onmiddellijk nadat het nieuwe kabinet was beëedigd. Bulgarije nieuw geschilpunt Een nieuwe kwestie van oneenLgh«Ld teekent zich af tusschen de Sovjet-Unie en de Westelijke geallieerden door de ont wikkeling van den politieken toestand in Bulgarije, waar een nieuwe regeerrng ge vormd is die uitsluitend gebaseerd is op het onder communistische leiding sta-rtmfe „Vaderlandsche Front", wiens activiteit duidelijk wordt gesteund door dc Sovjet- Unie. Op de Moskousche conferentie in De cember 1945 was overeengekomen, dat Engeland en Amerika de Bulgaarsche re geering zouden erkennen zoodra er ver- tegenwoordigers van andere democrati sche partijen in zouden zijn opgenomen. De laatste weken heeft Moskou echter het Vaderlandsche Front aangemoedigd een onverzoenlijke houding aan te nemen, zoodat de andere partijen zijn genegeerd; Deze Sovjet-Russische houding weer spiegelt het streven der Russen om de toekomst van den Balkan en Midden- Europa via haar marionetten regeeringen en door het vestigen van Russische neder zettingen eenzijdig te regelen, aldus merkt de diplomatieke correspondent van de Manchester Guardian op. Petiot naar de Guillotine Dr. Marcel Pétlot, de Parijsche massa moordenaar, is door de jury schuldig be vonden aan 24 moorden Hij werd deswege ter dood veroordeeld. Toen het vonnis werd uitgesproken, toon de Pétiot zich zeer geschokt. Hij werd doodsbleek en wankelde, zoodat hij zich' aan den rand van de beklaagdenbank moest vastgrijpen. In een uitbarsting van woede richtte hij zich plotseling schreeu wend tot zij" verdediger met de woorden: ..U zult mij moeten wreken!" Het doodvonnis zal door middel van de guillotine worden volt fokken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1