Kort en Bondig Sport in het Kort De eerste vrouwelijke burgemeester Tot burgemeester van Oost-, West- en Mïddclbeers (Noord-Brabant) is benoemd mevr. G. C. Th. M. Smulders—Bellen. Zij is de eerste vrouw in Nederland, die aan het hoofd van een gemeente zal staan. De gemeente Oost-, West- en Middel- beers is een dorp van 1800 inwoners. Het ligt aan het riviertje de Beerze, juist op de helft tusschen Eindhoven en Tilburg. Mevrouw Smulders is de weduwe van den vroegeren burgemeester, J. W. A. Smulders, die aan het hoofd dier gemeen te stond sinds 4 Juni 1927. De heer Smul ders, die weigerde de Duitsehe maatrege len ten aanzien van den arbeidsinzet uit te voeren, werd in Juli 1944 door onze onderdrukkers gearresteerd en naar een concentratiekamp gebracht, waar hij het leven liet. Mevr. Smuldere zal bij haar burge meesterschap niet het ambt van secretaris vervullen Hooge Veluwe Confer en tie-oord De besprekingen van de Nederlandsche rcgcering met de dezer dagen in gezel schap van dr. Van'Mook arriveerende In donesische vertegenwoordigers zullen op het landgoed „De Hooge Veluwe" worden gevoerd. De Nederlandsche regeering stelt zich voor Sir Archibald Clark Kerr a.s. Maan dag een diner aan te bieden. Zeer waarschijnlijk zal Sir Archibald Clark Kerr, die gedurende zijn verblijf hier te lande de gast is der Nederlandsche regeering, a.s. Dinsdagmorgen naar Enge land vertrekken. Anti-Revolutionnairen vergaderen Candidatenlijst vastgesteld. Woensdag kwam de Anti-Revolutionaire Partij in deputatenvergadering te Utrecht bijeen. De nieuwe voorzitter, de heer J. Schouten, schetste het gebrek aan eens gezindheid, dat velen na den oorlok zorg heeft gebaard. Spreker beweerde, dat het huidige kabinet in haar samenstelling geen waarlijk nationaal karakter biedt. Dictatoriale maatregelen van overheids wege brachten het gezag in discrediet. Revolutionaire ideeën voeren den boven toon in vele rijksdeelen en volgens den heer Schouten had de regeering in dezen 6chuld. Ook de vaderlandsche grond wordt beroerd door revolutionaire begin selen. Partij van den Arbeid, EVC, com munisten en andere min of meer rood ge tinte groepen maken opgang, zoo zeide spreker en wat is het resultaat? Demora lisatie, cultuurbederf, verzwakking van de volkskracht. Het program van de A.R. Partij geeft richtlijnen om aan de drei gende gevaren op sociaal en economisch gebied te ontsnappen. Het is een roep om gerechtigheid, zoowel op geestelijk als op maatschappelijk gebied. De A.R. Partij is, volgens spr. geen groep tegenwerken? en hardnekkig-conservatieven, zij wil slechts -de nationale saamhoorigheid on der Gods Woord samenbinden, om de moeilijkheden, die de toekomst ongetwij feld zal brengen, te bunnen weerstaan. In de middagzitting werd een A.R. Jeugdmeeting gehouden. Candidaten Prot. Unie De Protestantsche Unie heeft de vol genóe candidaten'lijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen samengesteld. O.m. voor den kieskring Haarlem: J. M. Krij ger, Vriezenveen; mr. W H. van Helsdin- gen, Apeldoorn; H. E. Gravemeyer, Am sterdam; W. J. Tafsma, Overveen; drs. A. A. van Ruler, Hilversum; mr. P. J. Somer, Amsterdam; dr. ir. Hi G. van Beusekom, 's-Gravenhage; ir. R. Th. Bijleveld, 's Gra- verihage; N. Kraak Steemann, 's Graven- hage; ir, C. van Dam, Voorburg; J. van der Pol, Veen (N.Br.); mr. A. C. Knook, Almelo; mr. A. W. M. Niemeyer, Haarlem; K. Eel'derink, Vianen (Z.-H.). Arbeiders vertegenwoordigd in bedrijfschapsbesturen Vrager was bepaald, dat het bestuur van een hoofdbedrijfschap uit ten hoogste 9 le den, dat van een bedrijfschap uit niet meer dan 7 leden mocht bestaan. Voor beide organisaties is dit eenigen tijd geleden op tien gebracht. Binnen de oude grenzen werd vroeger het aantal leden door net (hoofd) bedrijfschap zelf geregeld. Het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten telde vroe ger acht leden in zijn bestuur. Er zijn thans twee aan toegevoegd. Buiten de telers (werk gevers) die in het bedoelde hoofdbestuur zitting hebben, is thans ook een nlaats ingeruimd voor een werknemer, te benoe men door de Stichting van den Arbeid Een soortgelijke wijziging heeft het bestuur van het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weidebouw ondergaan. Effectenregistratie Onder de aandacht van alle effectenbezit ters wordt gebracht, dat aan de veroliehting tot inlevering van vrijwel alle courante effecten moet zijn voldaan voor 14 April a.s. AGENDA «.- VRIJDAG 5 APRIL. Stadsschouwburg: Allerzielen, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Prof. Roland, 20 uur Brink- mann: Muziekz. Voordracht H. C. Verkruij- sen, 20 uur. Ned. Prot. Bond: Heemstede, De Zuiveraars, 20 uur. Begijnhofkapel: Ans Bouter recital, 20 uur. Rembrandt: De ma donna der zeven manen, 18 j. Palace: Kaars licht in algiers (a. l.)_ Luxor: De V.'i'.de Bri gade <14 j.). Deze drie bioscopen H. 16.15. 19 o4 4»i, U,lir;A F,r„ans Hals: Vrouwenparadijs <14 j.), 14. 16.50, 19 en 21,15 uur ZATERDAG G APRIL Stadsschouwburg: Leerlingenu'itv. Toon kunst. 14 uur. Het Ruys-Ens.Meneer Tonaze, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag, Dootlen-herdenkiiig op den derden Mei Na overleg met de regeering deelt de commissie voor nationale hoogtijdagen van het nationaal instituut mede, dat ïn afwijking van een vroeger besluit de re geering het bij nader inzien juister ge oordeeld heeft, de herdenkings-plechtig- heid te laten plaatsvinden in den voor avond van den 4en Mei, dus Vrijdagavond 3 Mei. De rest van het reeds gepubliceerde programma blijft ongewijzigd, behalve, dat er op den 5en Mei om 8 uur door de geheele bevolking de vlag wordt uitge stoken onder klokgelui. De feestelijkheden zullen om 13 uur aanvangen. Fraiiderubriek Jenever en eieren Een distillateur uit Schiedam merkte, dat inferieure jenever onder zijn naam in den handel werd gebracht. De politie ging aan het snorren en ontdekte een clandestiene jeneverstokerij, waar foezel van een abominabele kwaliteit werd ge stookt om onder valsch etiket zwart aan den man te worden gebracht. Twee ar restaties. Een Brabantsche beurtschipper mis bruikte zijn vaartuig voor het smokkelen van 3000 eieren van hef Zuiden naar Rot terdam. Ook hier werd door de politie een stokje voor gestoken. Het schippertje bekende, reeds 20.000 eieren in den gif- handel te hebben laten verdwijnen. Vier arrestaties zijn verricht. en vleesch. Een tasch van een Amsterdamschen jongeman bleek clandestien vleesch te bevatten. Na een mislukte ontvluchtings poging, een waarschuwingsschot en een scherp verhoor viel hij door den mand en vertelde, waar het vleesch vandaan kwam. Een overvalwagen rukte uit. In val bij een complete clandestiene slach terij volgde. Eén arrestatie. Rusthuis voor moeders De officieele opening. De officieele opening van het door „Volksherstel" te Haarlem gestichte rust huis voor moedeTS, in het verbouwde hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal, is vastgesteld op Woensdagmiddag 10 April te 4.30 uur. Zooals men weet is het de be doeling hier geregeld 40 moeders uit ge zinnen welke in directen of indirecten zin oorlogsslachtoffer zijn, eenigen tijd op te nemen. BINNENLAND Een Belgische delegatie, bestaande uit prominente vertegenwoordigers van het eco nomisch leven van onze Zuiderburen zal tijdens haar driedaagsch bezoek aan Neder land ook de Utrechtsche Jaarbeurs bezoeken. Het Arnhemsche Bijz. Gerechtshof be rechtte Woensdag den emeritus-predikant F. H. G. v. I, die er van beticht wordt, het adres van een Jodin aan den S.D. verteld te hebben. Gelet op het vele illegale werk en den druk der omstandigheden werd 3 dagen gevange nisstraf en levenslange ontzegging van het predikambt geëischt. HAARLEM Voor zeelieden is Donderdag een nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst tot stand gekomen. Tot nu toe werd gevaren op de oude oorlogsvoorwaarden. Tengevolge van een defect aan zijn wa gen is de rector van het St. Jozefziekenhuis te Eindhoven, A. Witlox, in aanrijding met een militaire vrachtauto gekomen, waardoor hij op slag gedood werd. net Jaarbeursbestuur verzoekt met de meeste klem, het bezoek aan de Beurs zoo veel mogelijk te beperken tot degenen, die er werkelijk een zakelijk belang mee dienen. Voorts wordt aangeraden, geen familieleden mee te nemen, voorzoover deze niet direct bij de zaken noodig zijn. Dr. A. H. Haentjens, vroeger predikant der Remonstrantsche Kerk te Haarlem, thans wonend te Rotterdam, vierde Woensdag zijn 70sten verjaardag. Het Comité Ouden van Dagen te Benne- broek is herrezen; er worden plannen uitge werkt om de oudjes weer wat ontspanning te bezorgen. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft, evenals die der Christ. Geref. Kerk, zijn afkeuring er over uitge sproken, dat; er een film is vertoond over Golgotha. Daartegen zal bij den burgemeester worden geprotesteerd. De passagierslijsten van de Nieuw-Am- sterdam, die 9 a 10 April te Rotterdam ver wacht wordt, zijn ter Inzage op ons bureau, bij Vroom en Dreesmarm (Verwuift) en op onze bijkantoren. Voor twee nachten huisvesting gevraagd Voor reünisten der ex-politieke gevangenen. De landelijke vereeniging van ex-poli tieke gevangenen uit den bezettingstijd doet een dringend beroep op de bevolking van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal om aan hen, die deelnemen aan de op 10 Mei te houden réunie en gemeenschap- pelijken tocht naar de eerebegraafplaats aan den Zeeweg en niet op denzelfden dag uit en thuis kunnen zijn, het deelnemen aan deze réunie mogelijk te maken, door één of meer réunisten .in den nacht van 9 op 10 en van 10 op li Mei onderdak te verschaffen. Eenige duizenden deelnemers worden uit het geheele land, vooral uit de zuide lijke en noordelijke provincies verwacht. Men kan zich opgeven bij Mr. P. J. Prin sen Geerligs, Jansweg 52; C. J. Esseling, Uit den Bosehstraat 7 en K. J. van Kam pen, Marnixstraat 44. Commissaris der Koningin in Overijsel Aan mr. A. C. baron van Voorst tot Voorst is met ingang van 6 Mei eervol ontslag verleend als Commissaris der Ko ningin in Overijsel met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Nederland leent Frankrijk graan Volgens een bericht van Radio Parijs is Nederland bereid gevonden, in verband met de précaire voedselsituatie in Frank rijk, 70.000 ton graan en bloem aan dat land te leenen. In Juni zal deze „leening" teruggegeven worden. Minister Mansholt, die momenteel te Londen vertoeft, kon het bericht bevestigen. Adviescommissie inzake Vrouwenarbeid De minister van Sociale Zaken heeft, in overeenstemming met zijn ambtge- nooten van Oorlog, Marine en Overzee- sche gebiedsdeelen een commissie van ad vies ingesteld voor den arbeid van vrou wen en meisjes, welke tot taak heeft te adviseeren omtrent onderwerpen, die dezen arbeid raken. Hieronder vallen b.v. de verplichte tewerkstelling van vrouwen en meisjes, de tewerkstelling in vrouwen- korpsen bij de marine, zoowel in het moe derland als overzee, voor sociale zaken, enz. enz. De leden der commissie worden be noemd voor den tijd van vijf jaar en. de meerderheid zal bestaan uit vrouwen. Zij zal de bevoegdheid hebben, na verkregen goedkeuring van de betrokken ministers of de militaire bevelhebbers, een onder zoek in te stellen naar de hierboven ge noemde aangelegenheden. Voorzitster van de commissie is mej. mr. E. Ribbius Pele- tier te Amsterdam. De Repatrieering Het m_s. Klipfontein is Donderdag met totaal 1091 repatrieerenden uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Het schip wordt 18 April te Suez verwacht. Het vertrek van de „Ruys" uit Medan is vastgesteld op 5 April en dit schip zal 1850 evacués naar Nederland brengen. Deze maand zal tevens de Weltevreden van Priok naar Nederland vertrekken en er zullen zich ongeveer 800 evacués aan boord bevinden, ook de Sloterdijk met ongeveer 950 personen komt naar Neder land. Burgemeester van Hardenbroek terug Op feestelijke wijze is Donderdag de herbenoeming van mr. K, baron van Har denbroek tot burgemeester van Benne- broék gevierd. Des morgens vond de over dracht plaats op het Raadhuis, waar ge sproken werd door den waarnemenden burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn en door de beide wethouders, Des avonds bracht het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" een serenade aan den burgemeester en maakten vele ingezetenen van de ge boden gelegenheid gebruik, baron van Hardenbroek hun gelukwenschen aan te bieden. 98. Met een kreet van ontzetting zagen de twee vrijheidslievende vrienden het geheele eiland op zich toe komen, voort getrokken door vier reuzenvisschen van heizelfde soort, als waarmee ze tvaren overgezet. „Als ik geweten had, dat het Zï. I aemeene heesten zijn" zei Warrel „had ik dien boeman van een veerbaas een gat- in zijn domme hoofd geslagen", "graatjes, mannetje" merkte Wag op. :tEn ate vullen geen gaatjes. We moeten zien, dat we wegkomen, anders zitten we straks w.eer in het zolderkamertje of de nattigheid te kniezen". ..Misschien nog wel erger" opperde Warrel. „Mis schien heeft die Koning wel een vree- selijk groote".... „Wacht eens" riep Wag. ..Trek je jas uit, als de gesmeerde haring." Zoo gezegd, zoo gedaan en even later bolde de wind de jasjes van de twee vrienden en stuwde het vreem de vaartuig naar onbekende verten* Concert ïn de Bakenesserkerk Het orgel in de Bakenesserkerk "bezit vol doend mooi pijp- maar weinig bruikbaar tongwerk, en de mechaniek kleppert hoor baar. Het heeft dus restauratie noodig en voor de bekostiging daarvan dient de op brengst van een door den oorlogstoestand onderbroken, nu weer hei-vatte reeks orgel concerten met medewerking van vocale en instrumentale solisten. Donderdagavond wa ren dit Nely de BockVerdel en Onne v. d. Klashorst. Mevr. De Bock. vroeger als pianiste meermalen met succes opgetreden, heeft de laatste jaren ernstige zangstudie ge maakt. Haar voordracht van Handei's „As when the dove" klonk nog wat bevangen, ook niet steeds zuiver van intonatie; later, tn Franck's „Panis Angelicus" en liederen van G. v. Brucken—Fock en J. F. Tierie, liet zij een heldere, mooi getimbreerde so- praanstem hooren, die nog iets aan kracht winnen mag, wil zij groote ruimten vullen, Onne v. d. Klashorst speelde een transscrip tie van het Adagio uit Bach's Toccata, Adagio en Fuga in C gr. t. voor orgel (waar om een transcriptie?), een niet zeer interes sante Sonate van Vivaldi en een mooi werk je van Fauré, bovendien de cello-partij in „Panis Angelicus" met de goede kwaliteiten die zijn cello-spel kenmerken. En Hendrik Lasschuit droeg voor: het Adagio en het quasi minueito in variatievorm geschreven Andante uit Handei's 1ste Concerto, het Praeludium en Fuga in d van Mendelssohn en het eenigszins in Franck's stijl geschreven, polyphoon-kunstig bewerkte Voorspel, Ko raal en Variaties van Jan Nieland, en toonde vooral in het laatste werk zijn bekwaamheid als organist. K. DE JONG Dr. P. H. Schroder over onderwijsvernieuwing Voor de Haarl. Volksuniversiteit hield Dr. P. H. Schroder Woensdagavond een voordracht over onderwijsvernieuwing. Het was te betreuren dat slechts weinig belangstellenden waren opgekomen. Dr. Schroder gaf in kort bestek een overzicht van het onbeperkte terrein, waarover zich de geheele reorganisatie van het onder wijs uitstrekt. De hoofdlijn van het betoog vormde de overweging, dat het hüldigé schoolsysteem tegennatuurlijk wérkt door op volmaakt willekeurige momenten den ontwikke lingsgang van het kind te onderbreken. Men stelt zich voor in de toekomst van de geheele schoolopvoeding een organisch geheel te maken, dat de jeugd van 5— 18 jaar vasthoudt om hen aldus de juiste voorbereiding voor het maatschappelijk leven te doen ondergaan. Ook de zelf werkzaamheid zal hierin een belangrijke plaats moeten innemen. Ontwikkeling van karakter zal meer in hét centrum der be langstelling moeten komen in plaats van een hoeveelheid feitenkennis. Natuurlijk brengen deze grondige om wentelingen ook wijzigingen in opleiding van leerkrachten mee met de vele daar aan verbonden problemen. Voor een uit voeriger uiteenzetting mogen wij ver wijzen naar het onderhoud, dat Dr. Schro der ons eenigen tijd geleden toestond en dat in een tweetal artikelen werd ge publiceerd. JUBILEUM DAMVEREENIGING ,.D. O. S." De bekende Haarlemsche Damvereeniging ,.D. O. S." bestaat 12',jaar en zal dit jubi leum herdenken door het organiseeren van een reeks belangrijke wedstrijden. Deze ver eeniging werd destijds opgericht onder het personeel der Centrale Werkplaatsen der Nederl. Spoorwegen te Haarlem, door welk personeel gedurende de rusttijden veel werd gedamd. Oorspronkelijk was dan ook het lidmaatschap uitsluitend voor personeel dezer werkplaatsen, doch later werden ook andere dammers opgenomen. In den loop van haar bestaan heeft „D. O. S." vele fraaie succes sen geboekt. Thans komt haar 1ste tiental uit in. de 2de klasse van den Prov. N. H. Dambond district Kennemerland. Een be langrijk aandeel in het vele werk, dat ,,D. O. S." voor de dambeweglng heeft verricht, komt op rekening van haar voorzitter, den heer H. J. Oudhof Sr., die nog steeds de stuwende kracht dezer vereeniging is. Het clublokaal van ,,D. O. S." is gevestigd in ge bouw „Cultura", Janstraat 83. VOETBAL. Op Hemelvaartsdag, 30 Mei, zal op het UVS-terrein te Leiden het vier- bondentournool van de onderafdeelingen van den KNVB gehouden worden. Om 12 uur wordt Noord-HollandLeiden gespeeld, om 14.30 Amsterdam—Haarlem. De winnaars en de verliezers zullen elkaar op 2 Juni ont moeten. VOETBAL, Wijziging KNVB-programma. RFC—Xerxes wordt RFC—ADO; Hermes— Ajax en EindhovenNAC vervallen; DEC— SDW wordt DECSucces; Schagen—Swift en HalfwegSchoten worden ingelascht. BLOEMBOLLENTOCHT. De bekende wandeltocht van „Jan Passtoors" over een afstand van 25 km. door de bloembollenvel- den wordt dit jaar op 27 en 28 April gehou den, Het secretariaat van de vereeniging is gevestigd Lootsstraat 26 te Haarlem. KORFBAL. Zaterdagmiddag om 16 uur speelt het HKB-twaalftal een oefenwedstrijd tegen een Oosterkwartier-combinatie op het terrein aan de Zomervaart. BILJARTEN. In De Leeuwerik worden deze week de biljartwedstrijden gehouden om het kampioenschap van Haarlem cadre 35/2 klasse I B. De laatste partijen worden gespeeld Zaterdagavond en Zondagavond, waarna prijsuitreiking volgt. De Radio geeft vanavond VARA 17.00 Eddy Walis. 17.30 Johan Jong en Janie Bron. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.18 Metropole-ork. 18.45 Bij de Lijmpot. 19.00 Joop de Leur. RNTO 19.15 Dep. uitz. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ned. Kamerork. VPRO 20.30 Prof. Don kersloot. RNIO 21.00 Op de Brug. VARA 21.15 Gram. muz. 21.30 Men vraagt22.00 Buti. weekoverzicht. 22.15 Orgelensemble. VPRO 22.40 Avondwijding. RNIO 23.00 Nieuws. VARA 23.15 Réda Caire. 23.30 Dansmuz HILVERSUM II, 415 M. KRO 17.35 Diepenbrock-prog. RNIO 17.45 Rijk overzee. KRO 18.00 Amusementsork. 18.15 Causerie. 18.30 Amusem. ork. 13.50 Als ik slapen ga. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.20 Gram. muz. 19.30 Liederen recital. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Philharm. ork. RNIO 21.00 Op de Brug. KRO 21.15 Jan Corduwener. 21.45 Sportpraatje. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gram. muz. 22.35 Avondgebed. 23.00 Gram, muz.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2