De moeilijkheden in den Vischhandel De weg terug zal niet meevallen Gisteravond 'hebben de vischhandelaren, aangesloten bij de Vakgroep Groothandel in Visch in het Patronaatsgebouw de moei lijkheden besproken, die zijn gerezen door dat de vastgestelde maximumprijzen niet langer gehandhaafd kunnen worden. Omtrent den uitslag van de besprekin gen is ons, nu we dit schrijven, nog niets bekend, maar het staat wel als een paal boven water, dat een oplossing niet ge makkelijk te vinden zal zijn. Het Bedrijf schap zal zich moeten laten gelden, om dat dit nog steeds de leidende figuur is in deze aangelegenheid. Er zijn verschillende wegen, die leiden naar een oplossing, maar welken weg men ook kiést, steeds zal men er de een of dere hinderpaal ontmoeten. De meest voor de hand liggende oplos sing is een verlaging der maximumprij zen, bij welke prijsverlaging de belangen der reeders niet uit het oog verloren mo- gen worden. De prijzen dienen in elk ge- val hoog genoeg te blijven om een loonen- de exploitatie mogelijk te maken. Het is een eerste vereischte, dat de schepen moeten blijven varen, want in dezen tijd van voedselschaarschte kan de visch niet gemist wordén. Een prijsverlaging kan al leen door het Bedrijfschap worden inge voerd, zoodat een oplossing in deze rich ting door do Vakgroep niet zelfstandig ge- entameerd kan worden. Terug naar den vrijen handel? De han del weer gedecentraliseerd? Dit is een aanlokkelijke weg, maar een zeer moei lijke, want van centralisatie tot decentra lisatie is een groote stap. De centralisatie was om verschillende motieven noodig.geworden en deze motie ven zijn.er nog. Èr zijn nog geen voldoen de pakhuizen, dat ieder der ongeveer 75 bij de Vakgroep aangesloten ^groothande laren een eigen pakhuis kan krijgen, de materiaalvoorziening levert nog moeilijk heden op. En nu de geheele binnenland- sche handel op deze centralisatie is inge steld, is het niet mogelijk het bedrijf zoo maar ineens over te schakelen. Ging het om steenkool ,of straatklinkers dan zou een stagnatie van een paar dagen geen onoverkomelijke bezwaren opleveren, maar in den vischhandel gaat een hiaat van een of twee dagen met groote ver liezen gepaard. In den vischhandel zullen er velen zijn, die hunkeren naar de vrijheid, maar 'er zijn er ook, die in de afgeloopen maanden niet slecht geboerd hebben en het zoo wel goed vinden. Deze stroomingen zullen op I de gisteravond gehouden vergadering wel tot uiting zijn gekomen en het gaat er om, dien weg te kiezen, die voor het bedrijf in zijn geheel de béste"'ié.' Een terugkeer tot den vrijen handel is voor IJmuiden boven elke andere oplossing te verkiezen, omdat IJmuiden daardoor zijn positie als Nederlands eenige groote haven voor ver- sche visch zal kunnen herwinnen. Maar zulk een terugkeer brengt heel veel moei lijkheden met zich mede, heel veel klip pen zullen omzeild moeten worden. De moeilijkheden ïn Scheveningen De Scheveningsche kustvisschers en kleinhandelaren hebben Woensdagavond een vergadering, gehouden. Men kon nog niet tot een definitieve beslissing komen aangaande de moeilijkheden met betrek king tot de maximumprijzen en den vrijen handel, en met betrekking tot het afne men van visch van den groothandel. Wel is men Donderdagmorgen begonnen met de visch te lossen. De reedesps der groote loggers hielden eveneens Woensdagavond een bespreking en besloten- de schepen na binnenkomst niet meer te laten uitvaren. De reederijen wenschen, evenals de vïsschers, een ge heel vrijen vischhandel. Donderdagmorgen was er een bespre king van kleinhandelaren, terwijl tege lijkertijd ook de groothandel ïn conferen tie bijeen was. De heer Van der Steen voerde het De Poolzee weer ter visscherij Na vier maanden te hebben stilgelegen voor het herstellen van schade door een aanvaring is de Poolzee weer ter vis- echerij vertrokken. Scheepvaart 4 Maart aangekomen: Stork, van Lon den; Alphard, van W. Afrika; Roerdomp, van Londen. 4 Maart vertrokken: Evertsen n. Einden; Orestes n. Dublin; Capellen n. Hamburg; Wilda n. Lübeck; Ellinor n. Antwerpen; Odysseus n. Antwerpen. Waterpolo Pum Swier van de Velser Zwemvereenï- ging is gekozen in het Haarlemsch polo zevental, dat Zondag in het Sportfondsen- bad te Haarlem tegen de Kilcvorschen (vest van Nederland) speelt. Deze verkiezing zal ongetwijfeld een Stimuleer enden invloed hebben op de animo der V.Z.V.-leden en zal de belang stelling voor de zwemsport in het alge meen nog vergrooten. Ook gerookte visch kwam terug De visch, die van elders naar IJmuiden werd teruggezonden, is aan de rookerijen en de drogerijen ter verwerking gegeven, waarna ze weer naar verschillende plaat sen werd verzonden. Een deel van de gerookte visch is op zijn beurt teruggekomen, ongetwijfeld doordat deze visch tegen de vastgestelde prijzen geen koopers kon vinden. - woord op de vergadering der kleinhande laren en deed het voorstel, dat de klein handel als uitzondering 50 der geloste visch tot zich zou nemen tegen de vast gestelde prijzen ook al zou dit verlies voor den kleinhandel beteeltenen doch zonder inschakeling van den groothandel. De andere 50 zou de groothandel dan toe zich nemen. De bedoeling van den kleinhandel was, dat de visschers dan geen schade zouden hebben. De heer Van der Steen was nog niet geheel uitgesproken, toen er bericht van de zijde van den groothandel binnenkwam, I dat deze den geheelen aanvoer tot zich nam Na deze mededeeling ontstond er nogal rumoer en verontwaardiging van de zijde der detaillisten, die besloten de visch niet door tusschenkomst van den groot handel af te nemen. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 48530 K.G., waar onder 5700 K.G. tong, 6570 K.G. kabel- jauw, 37800 K.G. schol, 3030 K.G. schar, 9000 K.G. wijting enz. De trawler besomde 8246. Verdere i besommingen: motorloggers: KW83 f 8777, SCH332 f7273; kustvisschers: IJM441 f208, IJM251 f237, IJM264 f1187, IJM239 f148, IJM275 f 84, IJM218 f163, IJM208 f704, IJM310 f 168, IJM255 f 198, IJM262 f 1242, IJM226 f 1365, IJM208 f106, IJM207 f400, HR116 f323, KW12 f266, KW34 f 230, FL5 f351, HA4 f296, HA89 f355, HA96 f545, UK93 f 1862, UK169 f2052, UK142 f 1432, UK61 f 723, UK105 f 1191, UK34 f 509, UK 266 f 1000, UK135 f277, UK168 f1089, UK 282 f 2240, UK109 f 196, UK215 f 969, UK85 f 346, UK163 f 167, UK145 f 338, UK32 f 340, UK66 f404, UK53 f 1578, UK59 f 1548, UK 264 f280, UK190 f331, UK31 f36, HD184 f382, JV2 f 11; IJM234 f 357, IJM261 f75. Het damtournooi te Bussum A.s. Zaterdagmiddag en Zondag zullen de eerste twee ronden gespeeld worden van het damtournooi te Bussum. De sterk ste spelers in den lande spelen in dit toumooi mee. De eerste ronde luidt als volgt: J. T. Hoser—R. C. Keller; A. H. Olsen—H, de Jongh, P. J. Vos—J. Metz, B. DukelH. Lams. Vrij is J. Stormesand, Zondag moet Laros spelen tegen den nationalen kampioen R. C. Keiler; Dukel tegen H. de Jongh,die in 1928 tweede werd in het damtournooi om het Wereldkam pioenschap. Agenda voor Velsen VRIJDAG 5 APRIL Thalia Theater: „Het complot der 39 voetstappen", 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: „Modern Times", 8 uur. Marnixschool: Politieke vergadering. Spreker dr. Bruins Slot, 8 uur. ZATERDAG 6 APRIL. Thalia Theater: Als Vrijdag. Bioscoop De Pont: Als Vrijdag. SCHEEPBERICHTEN. Pïeter de Hoojfli, pass. 2 Madeira n. Zuid- Amerika; Frans Hals 2 v. Curasao n. Londen; Van Ostade 2 te Newport Mon, v. Amster dam; Glashaven, 1 v. Boston via Belfast naar Middlesbro; Urmajo 3 te Kings Lynn v. Ant werpen; Wim 3 te Middlesbro en vertr. naar Lyth; Sparta. 3 v. Goole n. Rotterdam; Tromp 3 v. Huil n. Middlesbro; Houtman 3 v. Huil n. Rotterdam: Frans v. Mieris 2 van Newport News Ti. Chili; Presto 2 te Grangemouth via Shoreham; Fr can 2 te Penzance v. Blyth; Saparoea, m.b. 30 v. New Orleans; Bantam 29 v. Manilla; Aldo 30 te Exmöuth v. Blyth: Talisse, p. 29 Prawle Point; Wolanda 29 té Par v. Fremington; Actinia 29 v. Par n. Preston; Strijd 29 te Falmouth; Despatch 30 v. Falmouth n. Rochester; Antilope 29 te Hayle v. Maryport; In Orde 30 te Hull van Kings Lynn; Mulan 27 te Kopenhagen van Baridholm; Deo Duce 27 v. Kopenhagen van Gothenburg; Saidja 27 v. Abadan n. Madras en Calcutta; Tjimanoek 30 v. Calcutta naar Singapore; Tasman 29 v. Soerabaja n. Bris bane; Ruys 29 v. Soèrabaja n. Makassar; Tjibadak 26 te Bangkok v. Port Swetten- ham; Van Spilbergen 27 v. Bangkok in.' Bata via; Sommelsdijk 27 v. Bangkok n. Singa pore; Weltevreden 27 te Saigon v. Marseille; Aalsum 2(1 v. Valparaiso n. Amsterdam; Van de Velde 30 te Rosario v. Buenos Aires; Jnno 29 v. Curagao n, Aruba; Tiberius 28 te Aruba; Baralt 30 te Tampico v. Havana; Singbep 28 v. Houston n. Chardeston; Dordrecht 30 van Delaware Capes n. De Duins en Antwerpen; Adinda 29 te Alexandrie v. Haifa; Sa.roena v. Bombay n. Abadan. Aldebaran 2 te Montevideo v. Rio Grande; Boschfontein 30 v. Batavia 25 a 26 in A'dam verw,; Bengkalis 29 te Suez; Tawali 3 van Cochin; Mapia 28 te Tacoma; Kota Gede pass. 3 Finisterre; Govert Flinck 3 te Antwerpen; Sumatra 20 te Batavia; Niéuw-Holland 3 van Singapore; Tabinta 3 van Port Said; Boissevain 2 te Port Said; Salawati 2 van Hongkong; Jan Steen 2 van Hampton Roads. SANTPOORT Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het Badhuis aan de Wïistelaan zijn aan de beurt: Maandag 8 April letters N t.m. P., Dinsdag 9 April letters W t.m. Z. Twee kampioenschappen verwacht Zoowel het eerste dames-elftal als het derde heeren-elftal kan kampioen van zijn afdeeling worden en de kans, dat. dit Zondag a.s. reeds gebeurt is zeer groot. De dames spelen dan in Heemstede tegen Rood-Wit III, terwijl de heeren in op bezoek gaan bij Zandvoort III. Vooral het dames-elftal heeft zich dit seizoen prachtig geweerd^ qgveen- enkele nederlaag werd ïn de competitie geboekt. Voor het eeyste heerenteam is een com petitiewedstrijd vastgesteld. Dit is de laatste uitwedstrijd van het seizoen. De reis gaat naar Den Haag, waar de Velse- naren den zwakken broeder uit de afdee ling HHIJC II wel een nederlaag zullen toebrengen. Waarschijnlijk is Huisk'eé v^eer beschik baar, zoodat het elftal er als volgt uit ziet: v. d. Bliek; Ferment en Huiskes: v. Overveem. Minderhoud en Duinker; v. Randtwijk, J. Brunink, Maters, H. Bru- nink en Otto. VELSEN Geruchten i rond den burgemeester De laatste dagen doen er hardnekkig» geruchten de ronde dat burgemeester Mr. M. M. Kwint de gemeente zou gaan ver laten. Wij kunnen deze geruchten met de grootste stelligheid tegenspreken. Passagierslijst Nieuw Amsterdam De passagierslijst van de Nieuw-Amster- dam, die 9 of 10 April in Rotterdam ver wacht wordt, ligt ter inzage op ons bu reau Kennemerlaan 154. Artsen Zondagsdienst De dienst der artsen van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen wordt waarge nomen door dr. P. Brouwer en dr. J. Mac Daniël. Ledenvergadering N.V.V.G. Het Nederlandsch Verbond van Gere- pafrrieerden houdt op Dinsdag 9 April een ledenvergadering in gebouw „Flora" aan den Zeeweg. Ook niet-leden zijn welkom. A.R. Candidaten Tijdens een ochtendvergadering van de Anti Revolutionaire Partij te Utrecht werd de candidatenlijst van de Partij voor de Tweede Kamer vastgesteld. De namen van de candidaten op de plaat sen 1 tot en met 16 zijn in alle kieskringen gelijk, n.l. 1. J. Schouten, 2. Mr. J A. de Wilde, 3. Mr. A. B. Roosjen, 4. H. J. W. A. Meyerink, 5. Mr. J. Terpstra, 6. C. van den Heuvel, 7. A. Stapelkamp, 8. C. Sineenk, 9 Dr. J. A. K. J. S. Bruins Slot. 10. Mr. J. Al- gera, 11, Mr. dr. H. P. Verkerk, 12. Ds. C. v. d. Zaal, 13. Ds. J. Fokkema 14. Mr. T. A. van Dijken. 15. J. Smallenbroek, 16. Mr. J. J. Hangelbroek. Voor den kieskring Haarlem luiden de namen op de plaatsen 17 t/m. 20 als volgt: J. de Jong Czn., Hilversum, mr. P. van Driel, Haarlem, Mr. W. Hip, Voorburg, Dr. L. W. G. Scholten, Utrecht. In de middagzitting werd een A. R. Jeugd- meeting gehouden. Haarlem zwemt voor „Nederland helpt Indië" Zondagavond zullen in het Sportfondsen- bad te Haarlem zwemwedstrijden worden gehouden ten bate van het Comité Neder land helpt Indië. Het Haarlemsch waterpolo- zevental bindt den strijd aan met bet na tionale "tëarn, dat zich den naam van Kik- vorschen heeft aangemeten. De Haarlem mers komen als volgt uit Vrugt (HPC), Swier (VZV), Prager (HPC) en Kollerie (DWR); v. d. Bogaerde (DWR), De Geest (HPC) en Ho- geland (HVGB). Kikvorsehen Flotman (UZ SC), v. Setten (Nept.), v. Kooten (UZSC) en Braasem (ZIAN); v. Rooselaar (Y), v. Fegge- len (Meeuwen) en Smol (ZIAN). Aan de estafette nemen alle Haarlemsclie vereenlgingen met hun sterkste ploeg deel; voor de persoonlijke nummers hebben Smol en Jon ge jan van ZIAN, Sche.ffer (DJK), Geerling (ZIAN), De Groot (Y) en een flink aantal Haarlemsche prominenten ingeschre ven. Voor het schoonspringen laten de drie beste dames van ons land zich te water (Muytjens, Floor en v. Engelen). Vergadering Partij van den Arbeid De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid hield Donderdagavond in het Rex Theater haar eerste openbare vergadering in IJmuiden en een talrijk publiek was opgekomen voor de eerste kennismaking met de jonge organisatie. Voorzitter was de heer L van Hameien, Eerste spreker was de heer R. v. d. Burg, die wilde trachten een antwoord te geven op de vraag, waarom de C. D. U. naar de Partij van den Arbeid is overge gaan. Twintig jaar geleden had spreker den stoot gegeven tot de oprichting van de C.D.TJ. Spreker behoudt de aange naamste herinneringen aan zijn werk voor de C.D.U. De C.D.U. stelde zich op 't standpunt, dat wanneer de kansen zich boden, samenwerking met een groote groep moest komen. Nu is het zoover ge komen. De C.D.U. nam onder de Christe lijke partijen een apart standpunt in. Zij wilde een radicalen weg op. Haar gezichts punt op de maatschappij kwam vrijwel overeen met dat der S.D.A.P. Ten opzichte van de sociale vraagstukken stond de C. D.U. tegenover de andere christelijke par tijen. De C.D.U. was tegen den huidïgen maatschappijvorm, maar wij blijven ons richten naar Gods woord. De heer J, G. Suurhoff zeide een der genen te zijn, die al sinds 1942' gestreefd hebben om te komen tot een politieke partij op breede samenwerking. Hij wil de nieuwe politieke ontwikkeling bekijken als oud-lid der S.D.A.P. In den strijd en in de gevangenkampen hebben velen geleerd wat saamhoorigheid was. In Nederland, het klassieke land van de hokjes-pol.|:iek, hebben we zien gebeuren, dat onder lei ding der Nederl. Volksbeweging drie be staande partijen zich hebben opgeheven en de Partij van den Arbeid hebben op gericht. Spreker zette daarna het doel van de Partij van den Arbeid uiteen en wees tenslotte op den grooten tegenstand die verwacht kan worden van de Partij van de Vrijheid en de A, R. Partij. Na de pauze voerde als derde spreker ds. G. F. Callenbach het woord. Vogels van diverse pluimage hebben elkander gevonden, aldus spreker. Het is hem een groote blijdschap, dat hij een politiek dak 'boven het hoofd heeft gekregen. Men heeft hem verweten, verraad te plegen aan de Christelijke zaak. maar spreker wil in den strijd van Jezus Christus staan achter de partij die strijdt tegen het kapitalistische, stelsel. Als Christen wil spreker staan in de Partij van den Arbeid. Spreker acht het verderfelijk, dat patoors en dominês hun volgelingen politieke leiding geven. Spreker is Ned. Hervormd predikant en laat zijn geloofsgenooten volkomen vrij. Sprekers toetreding tot de Partij van den Arbeid beteekent, dat hij met de anderen wil samengaan in den strijd voor- het de mocratisch socialisme. De heer D. J. A. Geluk herinnerde aan de oprichtingsvergadering der Partij van den Arbeid. Als we zien hoe de toestand vóór 1940 was, zien we hoe groot de be- teekenis der oprichting van de Partij van den Arbeid is. Het was toen zoo, dat men de groote problemen niet wist op te los sen. Spreker gaf een kort historisch over zicht van de totstandkoming deT politieke partijen en wees op de wantoestanden, die er heerschten vóórdat de arbeidersklasse wakker werd. Binnen de kerkelijke par tijen organiseerden zich menschen van verschillende schakeering, vooral in de R.K. Staatspartij, lange jaren de grootste partij in ons land. In de kerkelijke par tijen voerde het conservatisme den boven toon en door de verschil lende stroomin- gen in de R.K. Staatspartij kon men voor verschillende problemen geen oplossing vinden. De crisis bracht de noodzaak met zich mede, dat er door de regeering lei ding op economisch terrein gegeven moest worden. De oorlog heeft ons over de moei lijkheden heen geholpen. In de Partij van de Vrijheid ziet spreker de oude Liberale Partij, die thans het oog richt op den mid denstand en de boeren. Maar ook de mid denstand as met het socialisme van de Partij van den Arbeid gediend, Met een kort woord sloot de heer Van Hameien daarop de vergadering. Vischaanvoer Tc groot voor consumptie, beperking now! zakelijk. De gisteren gehouden vergadering van de Vakgroep Groothandel heeft geen oplossing van de moeilijkheden in den vischverkoop kunnen geven. Vooralsnog lijkt van een ver laging dgr vischprijzen geen sprake te zijn. zoodat de moeilijkheden blijven voortlu- reh. Een prijsverlaging zou trouwens onder de huidige omstandigheden een lapmiddel zijn, daar de aanvoer vooral van schol zoo groot is, dat er geen weg voor gevonden kan worden. Naast een prijsverlaging zal wel licht alleen het verstrekken van een hoe veelheid bakolie wellicht tijdig eenige op lossing kunnen geven.- Alle schepen komen diep geladen van de visscherij terug: trawlers, loggers en kust visschers hebben hun vangst als het ware voor het opscheppen. Vandaag waren twee trawlers aan den afslag met samen 2200 kisten, w.o. veel heek en de kotters zorgden weer voor eenige honderden kisten schol. De aanvoer bedroeg heden circa 3500 kis ten en morgen worden 6000 kisten verwacht, omdat eenige trawlers en ongeveer 20 log gers met groote vangsten binnen kunnen zijn. De eenige oplossing, die voor de hand ligt. is de aanvoer te beperken door de vis scherij te beperken. Radio-telegrafische verbinding met schepen De volgende Nederlandsche schepen zijn via het kuststation Scheveningen radio-tele grafisch bereikbaar: Algorab, Amstelkerk. Boissevain, Boskoop, Boschfontein, Randfontein, Cottica, Delft- dijk, Edam, Johan de Witt. Kota Agoeng, Kota Gede, Kota Inten, Maaskerk, Nieuw- Amsterdam, Nieuw-Holland, Nigerstroom, Nijkerk, Pericles. Ruys, Socrates, Sommels dijk, Sumatra, Tarakan, Tabinta, Talisse, Tasman, Terborch, Tjibesar, TJi Sadane, Tawali, Van Heutsz, Volendam, Indrapoera, Oranje, Tjimanoek. Nieuws uit het buitenland BUITENLAND Dc Paus heeft in een radiorede een be roep gedaan op de exporteerende landen om zonder wraakgedachten de hongerende ge bieden te helpen. Amerika heeft by Worosjilof geprotes teerd tegen de aanwezigheid van Russisch personeel op de Hongaarsch-Amerikaansche olievelden. De toenemende vijandige houding van Albanië heeft de Brïtsche regeering doen be sluiten geen diplomatieke vertegenwoordigers uit te wisselen met dit land. In 1950 zal waarschijnlijk een algemeene volkstelling op het Westelijke halfrond wor den gehouden. De Belgische regeerinsverkJaring is door de Kamer met 107 tegen 91 stemmen aange nomen. Josephine Baker blijkt sinds 1940 in dienst te zijn geweest bij de Fransclie strijdkrachten en het tot luitenant bij den staf van de Gaule ie hebben gebracht. Zij treedt, thans weer op. Argentinië zal 150.000 ton graan aan. de UNRHA leveren ondanks het feit dat dit land geen lid van deze organisatie is. Op 8 Mei zal de eerste V2 in Amerika worden afgeschoten op het oefenterrein vatt New Sands, Mexico.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3