Avonturen Inblikken van visch IJMUIDEN Ouderavond School 4 In de oudervergadering van leerlingen van school 4 heette het hoofd, de heer G. J. Bremerkamp de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Hij schetste vervolgens de geschiedenis van de school in oorlogs tijd waarbij hij constateerde, dat er van het onderwijs weinig terecht gekomen was School 4 was in die jaren het toe vluchtsoord van tal van andere scholen geweest, doch na de capitulatie moest voor de leerlingen van School 4 zelf el ders onderdak gevonden worden, welke situatie nog steeds voortduurt. Na Pa- schen zal men echter weer de beschik king over drie leslokalen in de eigen school krijgen. Na nog even op de in de lucht hangende onderwijs-vernieuwing te hebben gewe zen, dankte spr. de oude oudercommissie voor al wat zij in het belang der school had gedaan. Hierna werd een aanvang gemaakt met de .afwerking van het feestelijk gedeelte van het programma: zang en declamatie door de leerlingen van het 7de en 8ste leerjaar. Op keurige wijze lieten de meis jes en jongens een viertal liederen hooren. Verschillende declamatie-prestaties ston den op een zeer goed peil.. De verkiezing van 5 leden der ouder commissie had tot rc-sultaat, dat gekozen werden de dames Katers en Kiewiet en de heeren De Boer, Braak en Veenstra. Namens de ouders zegde de heer De Boer het onderwijzend personeel dank voor den genotvollen avond. Een moderne motorkotter Bij de scheepswerf Jac. Bodewes te Hoogezand zijn in aanbouw twee mo derne motorkotters, waarvan één de vorige week te water gelaten is. De schepen worden gebouwd voor rekening van Urker visschers. De afmetingen zijn 21 x 5,60 x 2,85 M., vischlier en dy namo's worden aangedreven door een 120 P.K. Kromhoutmotor, die ook de voortstuwing verzorgt met een.snelheid van 6 mijl. Door een excentrische stuurlier en een stroomlijnroer wordt een gemakke lijk manoeuvreeren en het goed koers houden gewaarborgd. De schepen zijn bestemd voor de trawl- en snurrevaadvisscherij op de Noordzee. Het vischruïm, dat 15 ton visch kan bergen, wordt geisoleerd door middel van zijtanks en kurken platen. Zij worden zoo modern mogelijk met electrotechnische apparaten uitgerust: wellicht komt er een radio-installatie aan boord. Aanwinst voor de Vlaardinger vloot De Vlaardinger vloot is verrijkt met een modernen motortrawler (logger- type) welk schip spoedig ter visscherij zal uitvaren of misschien reeds uitgeva ren is. Het is de motortrawler Janny VL 30, een zusterschip van de Ingrid, de bekende sleeper van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen' te IJmuiden. De Janny, die toebehoort aan de N.V. tingen: lengte tusschen de loodlijnen 3o,70 M., breedte op grootspant 7 M. en holte 3,60 M. Het schip is uitgerust met een 6 cyl. Dieselmotor van 340 P.K., met twee hulpmotoren voor" winch- aandrijving, dynamo en reservepompen De Jonny, die toebehoort aan de N.V Scheepvaart- en Visscherij Mij. Irene te Vlaai-dingen werd tegelijk met de Ingrid in 1940 gebouwd .bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Nieuwe Maas". Beide schépen werden, toen ze nog in aanbouw waren, door de Duitschers ge vorderd en ingericht voor de marine Na de bevrijding kwamen beide schepen weer terug. De Janny werd in Vlaar- dingen voor de visscherij klaargemaakt de Ingrid maakt zich verdienstelijk met het terughalen van door de Duitschers gestolen visschersvaartuigen. Passie-Paschen Woensdag 17 April zal de Gereformeer de Jeugdvereeniging in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat een liturgischen dienst houden, met een uit vier deelen bestaand Passie-Paschen. De eerste drie vertoonen het lijden van Christus, in de vierde wordt de Opstanding vertolkt. De Hturgie wordt verzorgd door Jan den Duik, M. de Jong declameert en het orgel spel wordt verzorgd door Gerrit Fidder. Als solisten werken mede Tiny van Breugel, Rie van Es, Rie Groeneveld en Jo Kramer. SCHEEPSBERICHTEN. Presto 4 te Blyth v. Grangemouth; Amstel- stroom 2 te Antwerpen v. Amsterdam; Engelina 2 te Antwerpen v. Malmö; Branda- ris, 2 v. Antwerpen n. Ierland: Oranje l te Antwerpen v. Grangemouth; Confid 31 te Gent van Par: Zeeland 4 v. Almeria naar IJmuiden; Haskerland 3 te Middlesbro van Rotterdam, wordt 8 ter. verw. te Hamburg. 4 te San Francisco vla Panamakanaal v New Vork; Kitlywake 8 in Rotterdam; Algarvc 4 v. Antwerpen n. Oporto; Java 4 v. Port Tal bot n. Rotterdam; Henriette, 1184 ton 4 te Huil v tmden; Actinia 4 v. Preston n Du blin; Zeemeeuw 4 van Huil n. Rotterdam: Wilja 4 v. Goole naar Rotterdam; Mons 6 verw. te Rotterdam v. Boston: Sandenburgh 6 of 7 verw. v. Gandia te Rotterdam: Tabian 30 v. Vancouver; Fort Xassa 2 te Bombav; Bcissevain 4 v. Suez; Sumatra 29 te Batavia en Nieuw Holland 3 v. Singapore: Ganvme- des 2 v. Capemount n. Dakar; Orpheus 2 te Palermo: Rolf 5 v. Gothenburg n. Aalborg: Aalsuin 3 van Piscon n. Callo: vv, Ostade 3 v. Cardtff n, Curacao; Ponza 21 v. Malta n. Triest; Van der Velde 29 van Buenos Aires n. Rosario; Xijkerk 4 v. East London naar Durban; Klipfontein 4 v. Batavia via Colom bo n. Amsterdam, alwaar 1 Mel verw.; Noe- sawlni 2 v. Durban n. Zanzibar; Oranje 5 te Port Said; Johan de Witt 5 te Port Said; In- drapoera 6 Finisterre gepass. Een lichtstraaltje Door den donkeren hemel, die zich al eenige dagen uitspreidt boven de omge ving van de Visschershaven, is een- licht straaltje gebroken. Een oplossing is er voor de moeilijk heden nog niet gevonden, maar door het afsluiten van een handelsovereenkomst met Frankrijk, staat er niets meer in den weg om mei den uitvoer van visch naai de lichtstad te beginnen en naar verwacht wordt, zal over eenige dagen de eerste zending naar Parijs aan het rollen worden gébracht. Deze zal wel voornamelijk uit heek en tong bestaan. Omtrent de quota was nog niets bekend, maar het zal voornamelijk van den prijs afhangen of de transacties van eenige be- teekenis zijn. Duitsche patrouilleboot gelicht Reeds eenigen tijd geleden werden er door zware bokken pogingen in het werk gesteld om de in de Visschershaven .ge zonken Duitsche patrouilleboot te lichten. Het vaartuig bleek echter zoo gehecht aan den Nederlandschen grond, dat er geen beweging in te krijgen was, waarom men het werk opgaf. Deze week is men op nieuw begonnen en wel met niet minder dan vier bokken. Thans is het gelukt; het schip is losgekomen en hangende in twee bokken naar de berghaven overgebracht. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg ruim 194000 K.G.. waaronder 21770 K.G. kabeljauw, 39540 K.G. wijting, 55200 K.G. schol, 2730 K.G. schar, 2460 K.G. koolvisch, 38600 K.G. heek, 1520 K.G. tarbot, 885 K.G. griet, 775 K.G. schelvisch, 12200 K.G. tong, enz. De totale omzet bedroeg 137000. De trawlers besomden 55866. Verdere be sommingen: motorloggers: KW5 f10319, KW91 f9645, KW164 f 8636. VL68 f9599; kustvisschers: UK142 f821, UK85 f273, UK 215 f 1228, UK193 f945, UK79 f4263, UK234 f 3054, UK119 f544, UK43 f7. UK194 f308, UK143 f223, IJM255 f118, IJM208 f473, JJM221 f 5467, IJM202 f235. 1JM264 f772, IJM249 f 1605, IJM226 f490, IJM262 f1143. IJM239 f 264, IJM310 f109, IJM241 f IJM237 f 133, IJM213 f 2458, IJM275 f 53. IJM215 £28, IJM207 f28, IJM218 f54, IJM 207 f 246, HA96 f.155, EG1 f75, SL5 f988, ZA21 f 478, KW148 f 2543, KW190 f1103. KW34 f 1259, KW12 f811, KW125 f360, KW199 f246. VELSEN Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den zijn aan de beurt Dinsdag 9 April te Santpoort de letters W tot en met Z en Woensdag 10 April te Velsen-Noord (Ja va Deurenfabriek) de letters A tot en met BURGERLIJKE STAXD ONDERTROUWD: N. V. Deen, Lagersstraat 13, IJmuiden Oost en Chr. M. H Janssen, van Speijkstraat 27, IJm. Oosl; H. Komen. Eerkenstraat 7. IJm. Oost en J. J. Bonnens. Tusschenbeeksweg 6!. IJm. Oost, t. a. Tus- schenbeeksweg 61. IJm. Oost; A. Demmers, Lorentzstiaat 8, IJm. Oost en C. Lips. Zee weg 233, IJm. Oost, t. a. Zeeweg 233. IJm. O.; F. van der Steen, Tusschenbeeksweg 34, IJm. Oost en J. Weekstra, Oostersingel 59, Gro ningen; P. Bakker. Verl. van Themaatlaan 49. Velsen en M. C. Huijgens, V3n Speijkstraat 53, IJm. Oost; C. J. Weijers, Leeuwerikstraat 18, Haarlem en G. Arisz, Hoofdstraat 85, Santpoort, t. a. Hoofdstraat 85, Santpoort; F. C. Wichmann, Leeuweriklaan 34, IJm. Oost en A. Schepers, de Ruyterstraat 77, IJm. Oost. GEBOREN: C. G. v. d. Kolk, d.. Wüstelaan 76, Santpoort; H. G. Breggeman, d., Bloem- straat 18, IJmuiden; G. de Weers. d.. Wil- lemsbeekweg 24, IJmuiden O.; B. Minnebo, d., Berkenstraat 26, IJmuiden O.: J. K. Glas, z., Spiegellaan 39. Driehuis; F. J. Arisz, z., van Speijkstraat 51, IJmuiden O.; F. Been hakker, d.. Napierstraat 5. IJmuiden. OVERLEDENJ. E. Schellinger, 3 j., d. v. J. E. Schellinger, Cederstraat 7, IJmuiden O.; W. van Olst, 9 mnd., z. v. J. M. van Olst, Driehuizerkerkweg 43, Driehuis; A. Braas, 4 mnd., z. van C. Braas, Schulpweg 121, Velsen N, GEHUWD; D. Broekhulzen en J. Heuving, Zeeweg 310; C. Baklcum en A. J. Winkelaar, Hoofdstraat 11; A. J. Lemmers en H. J, Tromp, Nieuwe Gracht 12 rd, Haarlem; J. H. van Telgen en J. Kool, Pres, Krugerstraat 37; J. M. van Leeuwen en A. Velzel, Berkenstr. 17; F. J. Vosseberg en H. Engelhart, D. Har- loghstraat 48: K. van Wanrooy en C. de Haan, Bosstraat 38, Maasstricht; G. J. Broek en H. de Groot, Pres. Krugerstraat 40, IJmuiden; A. van den Brink en E. de Groot. Kon. Wil- helminakade 45 rd; L. J. P. van Noordt en G. Kuijpers, Geelvinckstraat 37j^ VergacJering A.R. Kiesvereeniging In het kader van den aanstaanden ver kiezingsstrijd hield de afdeeling Velsen- Noord van de Anti-Rev. Kiesvereeniging Vrijdagavond een propaganda-vergadering in het ontspanningslokaal van de Java- deurenfabriek. Na opening door den heer H. J. Lips, welke Psalm 79 las en in gebed voorging, was het woord aan den heer M. van den Heuvel uit Abbenes, die zijn referaat had gebaseerd op de richtlijnen die in een eerder gehouden cursus-bijeenkomst der A. R. Partij door het Tweede Kamerlid Schouten c.s. voor de verkiezingscampag ne waren aangegeven. Spr. schetste aller eerst de groote moeilijkheden, welke het huidige regeeren door de ontwrichtingen ondervindt om vervolgens de vraag ie stellen of de A. R. Partij nog rechtsbe- staansmogelijkheden heeft, welke vraag bevestigend werd beantwoord. Betreffen de de Partij van den Arbeid zeide spr., dat evenals vroeger Groen van Prinsterer en Kuyper het liberalisme bestreden, thans het socialistisch-humanisme door de A.R. dient te worden verworpen. Het economisch-, financieel- en moreel herstel zijn diep ingrijpende vraagstukken die door de afgeloopen 5 jaren van onder mijning mede aan het wankelen zijn ge bracht. De A. R. Partij wordt vaak aangevallen over de antithese, welke, zoo zegt men, verdeeldheid brengt. Dit toch is, aldus spr., een goddelijk bevel en een wapen, dat zich keert legen ieder, die er zich van bedient. Samenwerking dient gezocht te worden met die partijen, welke naar god delijke wetten blijken te leven. Met de C. H. Unie bestaat een geestelijke wantschap, doch tegenover de Partij van den Arbeid staat de A. R. Partij princi pieel afwijzend. De leiding derPartij zal dan ook den 6lrijd tegenover de Partij van den Arbeid, zooals deze tegen de huidige regeering is -aangebonden, blijven voortzetten. Ten aanzien van de vraag op welke basis ons volk in de toekomst ge regeerd moet worden: Nederland en Oran je of geen plaats voor het christelijk be ginsel in de Staatsregeering, richtte spr. een waarschuwend woord tot de jongeren. De financieele toestand des lands achtte spr. mede door de uitgebreide ambtenarij zorgelijk en hier zal ter voorkoming van inflatie, een radicale wijziging moeten komen. Sprekende over de huidige ge beurtenissen in Indië wijkt de A. R. Par tij niet van haar standpunt af, eerst het wettig gezag te doen gehoorzamen en daarna tot onderhandelingen over te gaan. Zooals de zaken nu zijn aangepakt, noem de spreker het on-Nederlandsch. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door enkele van de weinig talrijke aanwezigen gebruik gemaakt. Boomaanplanting Nadat de gemeentelijke plantsoendienst in den loop der laatste dagen op verschil lende plaatsen in Velsen-Noord, welke nog bebouwd zijn gebleven, de overge bleven boomstronken, waarvan de diverse stammen sedert de evacuatie van 1944 zijn gesneuveld en inmiddels in verscheidene kachels tot asch zijn geworden, heeft ver wijderd, is men er toe overgegaan aan de trottoirs in enkele straten nieuwe gaten toe te voegen. Op „Schulpen" heeft men daarmede gis teren een aanvang gemaakt en verwacht mag worden, dat reeds heden met de nieuwe aanplanting wordt begonnen. In de Duinvlietstraat worden op geregelde afstanden lindeboompjes geplaatst, doch slechts aan den Noordkant, terwijl aan dat deel dezer straat, dat op het plantsoen uitziet, een andere boomsoort wordt ge plant. Intrekking Klompenverordening Door den burgemeester is, ingevolge een schrijven van het Ministerie van Handel en Nijverheid, de „Verordening, regelende de aflevering van klompen door den kleinhandel in de gemeente Velsen", inge trokken. Agenda voor Velsen DINSDAG 9 APRIL. Thalia Theater: „Het complot der 39 voetstappen", 7 en '9 uur. Bioscoop De Pont: Modern Times, 8 uur. Flora: Ledenvergadering Ned. Verbond v. Gerepatrieerden, 8 uur. WOENSDAG 10 APRIL. De Pont: Modern Times, 8 uur. 100. Warrel kèèk en zag alleen ,naar| een heelct/oel fijne, zwarte stipjes boven net meer, die echter snel groot er wer den. „Wat kan mij dat nou schelen, let liever op het :eil ert stuur met je been een beetje bij, want we verliezen vaart". Maar toen de twee makkers weer opkeken, konden zij een vreugde schreeuw toch niet inhouden. Boven hun hoofden vloog een bijenzwerm en aan het hoofd fladderde Prins Angelius redi" Zoemdoro met een wapperend jasje en zoowaar een klein kroontje op het hoofd. Angelius riep naar beneden .Spin, spin een stevig web, dan hijschen we julhe op". Van de verbouwereerd heid wist Warrie eerst niet goed, hoe hij het had en hij stond met een beteuterd gezicht in de lucht te staren, maar Wag stootte hem aan en brulde: „Toe nou. suffie, spin een web, dan zijn we ge- Onze nationale politici? „Deze regeering is een ramp voor ons volk; in het belang van land en Rijk moet dit kabinet verdwijnen Dit was de con clusie van dr. Bruins Slot in zijn gister avond onder den titel: „Onze nationale politiek" in de Marnixschool voor de A. R. kiesvereeniging gehouden rede Nadat dr. Bruins Slot door den voor zitter, den heer K. Visser, welkom was geheeten. betrad deze het spreekgestoelte. Hij zeide te willen spreken over de antithese, de sociale kwestie en de In dische aangelegenheden. Spreker schetste eerst het ontstaan van de A.R. partij, die reeds in 1830 door Groen van Prinste rer werd gesticht Het scheidingspunt tusschen de A.R en de anderen werd reeds in 1831 door Thorbecke in een brief aan Groen van Prinsterer gesteld: 25 Oc tober 1831 was het begin van de anti these. daar Thorbecke Gods openbaring in de politiek niet erkennen wilde. Gods woord beheerscht het A.R beginsel van den Staat. De sociale gerechtigheid aldus spreker is een der vier punten die door de A R. bij deze verkiezingen naar voren worden gebracht. Een maatschappij die spot met de sociale gerechtigheid kan en mag de overheid niet£tolereeren. De overheid moet voor dat recht de wettelijke kaders maken. Als werkgeefster moet zii goede •oorbeeld geven Over het Indonesische probleem spre kende, zeide dr. Bruins Slot, dat hier een revolutie gaande is. Niet Nederlandsche belangen, macht of bezit, maar Nederland, Gods en der vaderen pand, is in het ge ding. Het gaat hier om den aard van het gezag. Doordat onze regeering in zich zelf revolutionnair is, heeft zij de zaak niet in haar macht. Spreker meende ech ter, dat het gezagsvacuüm in deze ge schiedenis een groote rol speelde: de oorzaak van de revolutie is dit echter niet. Dit zijn het nationalisme en het Japansche fascisme waarmee een deel der jeugd is besmet. Hèt nationalisme con centreert zich op de gedachte: „we moe ten het zelf doen". Wij onderschrijven, dat het Nederlandsche gezag een opgelegd gezag is. Wij voelen dat dit moet zijn een eigen Nederlandsch-Indisch gezag Het nationalisme greep het gezagsvacuüm aan om zelf een gezag op Java te vestigen. Wij staan tegenover het nationalisme anders dan tegenover het extremisme. Dat is ■Tapansch en moet worden uitgeroeid. Maar dat in het nationalisme de revolu- 'ionnaire idee is gekomen, is de schuld van het Westen Wij brachten revolution- r.aire ideeën. Volkssouveroinlteit te be reiken door gewéld van de massa, is ^jahrirs streven, uitgedrukt in zijn bro chure. Hiermede stelt hij zich tegenover het wettig gezag, hiermede gaat hii den weg van het communisme op. De Neder landsche regeering slikt dit alles en pro beert daarna er van te maken wat er van te maken is. Spreker hekelde de hou ding d<-r Nederlandsche reseering ten --anzien van de Indische kwestie SDreker nam het de regeering kwalijk dat zij zich stelt op het standpunt van do revo- lutionnairen en van de revolutie In het A R. urgentieprogram stelt men zich on het standpunt van volkomen autonomie maar met instandhouding van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Onze receering heeft gecapituleerd voor de renuhliek. Onze regeering weet niet wat vrijheid en wat gezag is en daarom is deze receering een ramp voor ons volk. In het belang van land en Rijk moet dit kabinet ver- ''wiinen. Na een korte pauze was er gelegenheid 'ot het stellen van vragen waarvan door opnigen gebruik werd gemaakt. De heer M. van Geelen overleden Te Rotterdam, waar hij den laatsten tijd woonachtig was, is op 79-jarigen leeftijd onze bekende plaatsgenoot de heer M. v. Geelen overleden. De heer Van Geelen, die vroeger onder wijzer aan de Christelijke school was, heeft nadien jarenlang de leiding gehad van de afdeeling loonzaken bij Van Gel ders Papierfabriek, waarvan hij op 67- jarigen leeftijd afscheid nam; prij werd opgevolgd door zijn zoon. den heer P. J- van Geelen. De overledene genoot door zijn functie gi-oote bekendheid bij een groot deel der Velser bevolking. Naast vele bestuurs functies bij tal van vereenigingon was hij een groot aantal jaren voorzitter van de Schoolvereen. „Uvv Koninkrijk kome", welke de Chr. school aan de Van Lange- veldstraat stichtte. Langer dan een halve eeuw ook was de heer Van Geelen orga nist van de Ned. Herv. Kerk te Velsen. Bij de verschillende jubilea Is steeds ge bleken, dat de overledene een eenvoudig man was met een groot hart. die daarom nooge achting verwierf. De begrafenisplechtigheid heeft heden middag op Westerveld plaats gehad. Verboden De uiterst précaire blikposilic ia de aan leiding geweest tot een verordening van 6 April 1946, waarbij een verbod is uit gevaardigd tot het vervaardigen van vischconserven in blik. Het bedrijfschap voor visscherijproducten kan in zeer be perkte mate ontheffing van dit verbod verleenen, en dan nog slechts indien de te ■ervaardigen conserven voldoen aan de lischen van de daartoe ingestelde com missie.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3