IJmuider Courant Adieu Dëtiemarken, Zweden wacht ons Rusland accoord met conferentie van vier Wfc? Jaargang No, 18304 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Or. Houtetr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag. 9April 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 Het Prinselijk Paar in Stockholm Het uitermate geslaagde bezoek van ons Prinselijk Paar aan Denemarken is ten einde, de zegetocht in Zweden is Maandagmiddag begonnen. De laatste morgen van de Deensche a-eis werd gebruikt voor een bezoek aan het eilandje Amager, ten Zuid-Oosten van Kopenhagen, waar sinds de 16e eeuw Nederlandsche kolonies gevestigd zijn. Het dorp Store Magleby bereidde de Koninklijke landgenooten een geestdrif tige ontvangst. Na dit ongedwongen tref fen van nazaten van Nederlanders in den vreemde en de twee Oranjes, vertrok ken de hooge bezoekers naar het vlieg veld Kastrup, waar de Koninklijke machine wachtte, een Dakota, die door den Prins zelf bestuurd werd. De kranten, spiegels van hetgeen onder de Denen leeft als een direct gevolg van de reis van Prinses Juliana en Prins Bernhard, raken niet uit geschreven over de ongedwongen sfeer, waarin het geheele bezoek zich voltrokken heeft. „Berlingske Tiden- de" memoreert in vette koppen de woorden van de Prinses: „Liefst zou ik het geheele Deensche volk willen decoreeren" en „De naam van De nemarken is in de harten der Neder landers gegrift". Er wordt nog ter loops op gewezen, dat het bezoek van Juliana en Bernhard samenvalt met den bloei der Hollandsche tulpen, die met hun kleurenpracht de omlijsting vormen van het dankbezoek, dat twee vertegenwoordigers van Neer lands Vorstenhuis aan het koudere, maar toch zoo warme Noorden brengen. Zweden begroet de Koninklijke gasten. Op het vliegveld Bromma bij Stockholm waren aanwezig Kroonprins Gustaaf Adolf. Kroonprinses Louise en Prins Gustaaf Adolf. De Nederlandsche gezant in Zweden en de Zweedsche minister van Spanjaarden bezetten Fransche enclave Een „grensgeschil" van betrekkelijk on belangrijk allure, dat echter in de gespan nen verhoudingen tusschen Frankrijk en Spanje zou kunnen leiden tot ernstiger oneenigheid, is ontstaan doordat de Spaansche regeering troepen heeft gezon den naar een kleine enclave aan de Py- reneeëngrens, Llivia geheeten, ongeveer 20 K.M. ten Oosten van de republiek An dorra gelegen. Deze enclave ligt op Spaansch gebied en werd normaal door zeven man Spaansche gendarmes „bezet", zooals overeengekomen was bij verdrag tusschen de Fransche autoriteiten ter plaatse en de Spaansche regeering. Thans zijn honderd man Spaansche troe pen naar Llivia gezonden en de Spaan sche regeering heeft op een protest der Fransche autoriteiten geantwoord, dat deze maatregel noodzakelijk was door de mogelijkheid, dat Spaansche guerillastrij- ders in Frankrijk zich van deze enclave zouden meester maken. Zooals bekend is de activiteit der Spaan sche uitgeweken „illegalen" vooral gecon centreerd in de Oostelijke Pyreneeën, waar zij van de bergwegen gebruik ma ken om op Spaansch gebied sabotage te plegen. Reclitsche revolte in Perzië De Russisch-Perzische olieovereenkomst waarvan de Perzische premier gisteren de details heeft gepubliceerd, heeft in recht- sche kringen ernstige ontstemming ge wekt. De overeenkomst verdeelt de aan- deelen der maatschappij in 51 Russische en 49 Perzische voor de eerstkomende 25 jaren, waarna 2 procent der Russische aandeelen in Perzische handen zouden overgaan. De ontstemming in rcchtsche kringen heeft zich gedemonstreerd door een revo lutiepoging in de provincie Mazandaran, die door troepen uit Teheran, welke in allerijl naar de stad Sjahi in deze provin cie waren vertrokken. waar de rebellen hun hoofdkwartier hadden, werd onderdrukt. Er hadden ver schillende arrestaties plaats, terwijl in het geheele gebied nasporingen aan den gang zijn om verborgen wapens in beslag tc nemen. De provincie Mazandaran was reeds door de Russen ontruimd. Er zullen naaT alle ontruimde plaatsen Perzische garni zoenen gezonden worden, zoo deelde de Perzische premier mede. er aan toevoe gende dat er geen reden tot ongerustheid over den binnenlandschen toestand van Perzië behoefde te zijn. Weer vrije tabakskeus Op de 11 April aan te wijzen ta baksbonnen zullen wederom tabaks- artikelen naar keuze kunnen worden gekocht. Buitenlandsche Zaken waren mede tegen woordig bij de aankomst van de Vorste lijke bezoekers. Ook Zweden ontving Nederlands Ko ningskinderen spontaan en hartelijk. De hulde van de Nederlandsche kolonie ma nifesteerde zich in het zingen van het Wilhelmus door tweehonderd Nederland sche kleinen, gestoken in de nationale kleuren van het verre vaderland. Des avonds woonden de Koninklijke af gezanten van onzen dank aan de Noord- sche landen een balletuitvoering in het Koninklijk Theater van Stockholm bij. Prinses Juliana en Prins Bernhard ont vingen vandaag de hoogste onderscheiding die Zweden kent, de Orde van de Sera fijnen. De laatste uren vau den Volkenbond Op het oogertblik is de Volkenbond te Genève bijeen in de laatste vergadering van dit internationaal instituut, dat dooi de stichting van de UNO overbodig is ge worden. Het is een formeele liquidatie zitting, die wordt bijgewoond door een delegatie van de UNO onder leiding van den Nederlandschen vice-secretaris mr. A. Pelt. Er worden op deze bijeenkomst geen politieke kwesties besproken, doch de agenda vermeldt uitsluitend de verschil lende details van de opheffingsprocedure. Voorzitter is de Noor dr. Carl Hambro, die in een toespraak de hoop tot uitdruk king bracht dat de nieuwe belichaming van het zaad, dat de Volkenbond eens uit strooide, de UNO, zal leiden tot een betere wereldorde. Er zal op deze vergadering worden ge sproken over de mogelijkheid, dat de UNO eens of meermalen per jaar een zitting te Genève zal houden. Waarschijnlijk zal de Volkenbond vóór Pascben hebben opgehouden te bestaan. Het woord is aan. Een Latijnsch spreekwoord: Hij, die allen tracht te be hagen, spant zich vergeefs Prinses Juliana en Prinses Ingrld brachten oen bezoek aan een kindertehuis te Kopenhagen. De Prinses kijkt belangstellend naar de spelende kinderen. (P) Naar uit een recente verklaring vau James Byrnes, den Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, biykt, heeft Rusland er in toegestemd dat de bij eenkomst van de vier ministers van Bui tenlandsche Zaken gehouden wordt op 25 April a.s_, waarmede de Sovjet-Unie dus de Amerikaansche ultnoodiging voor deze conferentie heeft aanvaard. Van Frankrijk is nog geen antwoord ontvangen, doch in diplomatieke kringen te Washington wordt thans voor vaststaand aangenomen, dat de bijeenkomst der „Groote Vier" op genoem den datum za! plaats hebben. Zooals bekend, zullen op deze conferen tie de vredesverdragen met de vroegere As-satelieten Italië, Roemenië en Honga rije worden besproken, waarover de plaats vervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der vier mogendheden nu al gerui- men tijd te Londen besprekingen voeren zonder tot overeenstemming te kunnen komen. De komende conferentie van Byrnes, Molotof, Bevin en Bidault zal een einde moeten maken aan deze impasse, die het houden van een definitieve vredesconfe rentie in den weg staat. Deze vredescon ferentie zal toch al niet op den vastge- stelden datum van 1 Mei kunnen worden gehouden, daar het te voorzien is. dal de eventueele overeenstemming van de April- conferentie niet meer tijdig aan de lan den, die de ontworpen verdragen moeten bestudeeren, zal kunnen worden voorge legd. Gisteren meldde Reuters diplomatieke correspondent nog, dat over de vredesver dragen met Roemenië en Italië geen over eenstemming is bereikt en dat het verdrag met Hongarije pas op 8 April voor het eerst ter sprake is gekomen. Het is dus waarschijnlijk dat de komende besprekin gen van Vier veel tijd en inspanning zul len kosten om de verdragen binnen den kortst mogelijken tijd in ontwerp gereed te krijgen. Tijdens deze besprekingen zul len de vier ministers den definitieyen da tum der Parijsche vredesconferentie vast stellen. Weinig kans voor Gromyko s verzoek. Het is nog niet duidelijk hoe de houding van Engeland en Amerika zal zijn tegen over den eisch van Gromyko, de Perzische kwestie geheel van de agenda van den Veiligheidsraad te schrappen. In welinge lichte kringen te Washington verwacht men echter, dat beide mogendheden wei nig zullen voelen voor inwilliging van het verzoek, daar het op 6 Mei zeer eenvou dig zal zijn bij een bevredigenden stand van zaken de kwestie verder te laten va ren. Men wijst er in die kringen op dat de Sovjet-Unie al eens eerder de onvoor waardelijke ontruiming van Perzië toe zegde, n.l. bij verdrag van 1942, en dat het geen kwaad kan den gang van zaken af te wachten en intusschen de agenda onveranderd te laten. Byrnes weigerde zich over deze kwestie uit te laten, en wenschte evenmin iets te zeggen over de houding der Ver. Staten tegenover den Poolschen stap bij den Vei ligheidsraad inzake Spanje. Wel herinner de hij aan het antwoord dat de V. S. in dertijd gegeven hebben op de Fransche nota's over deze aangelegenheid, zoodat de conclusie dat Amerika het met deze Poolsche demarche niet eens is, voor de hand ligt. Een later Renterbericht meldt uit Washington, dat daar uit gezaghebbende bron werd vernomen, dat de Verecnigde Staten zich zullen verzetten tegen het Poolsche voorstel, behoudens onvoorziene omstandigheden, d.w.z. wanneer de Pool sche regecring zou beschikken over inlich tingen, die aan andere mogendheden op dit moment nog niet bekend zyn. Waarom geert volle melk? Op Dultschen aandrang werd ln No vember 1940 de standaardisatie van Neder landsche consumptiemei k ingevoerd Het vetgehalte van de melk werd hiermee gebracht op 2.5 pet., dus aanmerkelijk la ger dan het percentage vet. dat zich ln volle melk bevindt. Men zal zich wellicht hebben afgevraagd, waarom het niet mogelijk is, dit vetgehalte in de consumptlemclk thans te verhoogen. Duidelijk wordt het, wanneer men beseft, dat een verhooging van het vet gehalte een directe verlaging van de bo- terproductle met zich brengt. Wanneer het huidige vetgehalte ln de melk gehand haafd blijft, zal Nederland in dit Jaar 51.000 ton boter kunnen produceeren. Het ver bruik ls. op de thans geldende rantsoen- basls 50 000 ton. zoodat een klein reken sommetje leert, welk een noodzaak do stan daardisatie van de consumptlemclk nog steeds ls. Een Werk van Lint pers Voor de stad Haarlem. De tentoonstelling van het werk van Johan Limpers in den kunsthandel Lef- felaar heeft ondergeteekenden op het denkbeeld gebracht om de nagedachte nis van dezen zeer begaafden Hsarlem- schen beeldhouwer, die ons op zoo'n wreede wijze door den bezetter werd ont rukt, te eeren door een zijner werken aan onze stad ten geschenke aan te bieden. Wij stellen ons voor daartoe een. be drag bijeen te brengen, waarvoor de ,.Eva" van Limpers in brons zal kunnen worden gegoten en aan ons gemeentebestuur ter plaatse, in het Frans Halsmuseum of el ders, worden aangeboden. Wij twijfelen er niet aan of velen zul len op deze wijze hulde willen brengen aan dezen Haarlemmer, die de eigenschap pen van een begenadigd kunstenaar en een tot elke opoffering bereiden vaderlan der in zich vereenigde. Bijdragen kunnen gestort worden ten kantore van de firma Guépin en v. d. Vlugt, Spaarne 56, of per giro worden overgemaakt aan deze firma (gironummer 2292) met de bijvoeging: „Voor beeldhouw werk Johan Limpers". A. Arens. P. H. Borghouts, mevr Fokkervan Dijk. ir. G. Friedhoff, N. J. Hoeflake, dr. J. G. Hoge, A. D. Huysman, P. J. Kapteyn. Robert Peereboom, dr. J. Roorda, dr. P. H. Schroder, J. L. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout, J. J. Thöne, penningmeester, Ch. E. Visser, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Gas en electriciteit Wanneer een soepeler regeling? Eenlge maanden geleden werd door mi nister Vos het uitzicht geopend op een af schaffing der rantsoeneering van gas en electriciteit in het voorjaar. Wij vernemen, dat. omdat de verwachtingen die toen ge koesterd werden, niet vervuld zijn. de kans op een spoedige opheffing niet groot is. De productie onzer eigen mijnen ls wel geste gen. maar is toch niet zooveel naar boven gegaan als gehoopt werd. De aanvoer van steenkolen uit Duitschland heeft niet veel te beteekenen. Tenslotte dreigt de aanvoer uit Amerika te verminderen !n verband met de staking die daar ln de mijnen plaats had. Bovendien wordt daar nog in de bruinko lenindustrie gestaakt. Maar al komt het voorloopig niet tot een afschaffing, toch wordt gehoopt, dat de rantsoenen voor gas en electriciteit ver hoogd zullen worden. Trouwens ln Januari heeft dit voornemen al bestaan. Gedurende den winter wist men zich met het gas rant soen vrij goecf te behelpen, omdat velen op de kachel ln de hulskamer kookten. Nu gaat de kachel evenwel naar den zolder en ls men op gas en petroleum aangewezen voor het koken. Het petroleumrantsoen is inmiddels verlaagd. Geen wonder dus, dat velen verlangend uitzien naar een verhoo ging van het gasrantsoen. Tot heden werden te Haarlem vooral de electrlclteltsrantsoenen overschreden. Elke week moesten ongeveer 100 gebruikers af gesneden worden voor overschrijding. In zeer ernstige gevallen werden zij behalve voor electriciteit ook voor gas afgesneden. Er werd zooals wij onlangs mededeel den gevreesd, dat in dit voorlaar velen hoewel hun rantsoen dit onmogelijk maakte, toch hun electrisch kacheltje zouden aan zetten. omdat zij geen brandstoffen meer hadden. Wij vernemen evenwel, dat het aan tal zondaars nog al meegevallen is. Alleen wie een behoorlijk excuus had. werd gepar donneerd. De commensaal met een koffertje. Een pensionhoudster te Haarlem had veel te veel electriciteit gebruikt. Zij zelf was zuinig geweest, maar het onderzoek wees uit. dat zij een kamerbewoner had. die altijd thuis kwam en wegging met een koffer. Als hij thuis was deed hU de deur zijner kamer op slot. De pensionhoudster vond nooit een electrisch kacheltje op zijn kamer, maarhij had het altijd in zijn koffer! Achter de gesloten deur brandde hij lustig het kacheltje. Voor de meter op genomen werd had hij zijn huur opgezegd. Door zyn houding hebben de pensionhoud ster en de ander kamerbewoners eenigen tijd 's avonds ln het donker moeten zitten. Jaarbeurs geen tentoonstelling Het Jaarbeursbestuur herhaalt nog eens zyn dringend beroep op het publiek, dat niet een direct zakelijk belang bij de Jaar beurs heeft, van bezoek aan de Jaarbeurs te willen afzien. De Jaarbeurs toch is geen tentoonstelling, doch een zaken-Instituut. Laat Ieder ertoe medewerken, dat de da gen. waarop de Jaarbeurs nog geopend ls, geheel aan het zakendoen kunnen worden gewijd. Het Jaarbeursbestuur deelt tevens- mede, dat de loopende geruchten, als zou de Jaarbeurs verlengd worden. v»n allen grond zyn ontbloot. De repatrieering Het m.s. Ruys ls met repairleerenden aan boord uit Batavia vertrokken. Het schip wordt 10 April te Colombo en 22 April te Suez verwacht De Kota Agoeng ls 7 april uit Suez ver trokken met bestemming Amsterdam.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1