IJmuider Courant Wanorde Spanje en PerziëAgendapunt of niet De komende Viermogendh eden-Conferentie rtOe Jaargang? No. 18302 Bureaux: Kennemerlaan 154, Umulden - Telefoon 5437 Te .Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag' io April ibbtt Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. R worden weer een paar gevallen ge- meld, die blijk, geven van een ver keerden geest en niet anders beschouwd kunnen worden dan als staaltjes van wan orde. Als het ernstigste, ofschoon het in zijn eerste melding wel erg summier is, moet blijkbaar de zonderlinge historie be schouwd worden, die zich Ln het Noorden des lands heeft voorgedaan. Nauwkeuriger plaatsaanduiding geeft de officieele mede- deeling niet, waarin wordt onthuld dat zekere lieden misbruik hebben gemaakt van de goede gezindheid jegens de voor malige verzetsbeweging, door zich be voegdheden aan te matigen, waarover zij niet beschikken. Onbevoegd bezit van wapens is gebleken. In verschillende ge vallen heeft zich „terreur" onder de be volking voorgedaan. De bevoegde politie heeft in den afgeloopen nacht een aantal arrestaties verricht. Het andere geval betreft den nog steeds voortdurenden strijd tegen de Amster- damsche Opera. Onlangs heeft men ver geefs gepoogd een opvoering van Butter- fly te verstoren door het loslaten van witte muizend in de zaal. Die mislukking heeft blijkbaar tot de toepassing van erger methoden verleid en die hebben gevolg gehad, want de voorstelling van Fidelio is er door belet. Enkele mannen met een auto, die voorgaven van de politie te zijn, ontvoerden den tenor Ohris Reumer. brachten hem tot 20 K.M. buiten Amster dam en lieten hem daar los. I-lij was ge noodzaakt te voet terug te keeren en be reikte zijn huis om half twaalf. Het opera gezelschap was inmiddels te zeer ontsteld, gebleken door de ontvoering van den tenor, om de voorstelling (met een plaats vervanger) te kunnen doen plaatshebben. Beide, deze histories getuigen van een neiging tot eigen „recht" toepassen, die in geen enkelen geordenden staat toelaat baar is. Als men van officieele zijde ten aanzien van hel in het Noorden gebeurde verklaart, dat gezagshanahaving in den rechtsstaat alleen door de bevoegde or ganen van de overheid kan geschieden, zal ieder rustig oordeelend mensch daar mee instemmen. Het is buitendien glad verkeerd, dat daartoe onbevoegden in het bezit van wapens zijn. Men zou gaarne willen vernemen of dit in vele gevallen gebleken is. Na den oorlogstijd lijkt het niet onmogelijk. Volgt er nu een bijzon dere actie om ze in beslag te nemen daar, waar zij zich wellicht nog mochten be vinden? Het zal op den duur wel bedaren met zulke verschijnselen, want de nawerking van den bezettingstijd verflauwt op den duur en zal tenslotte geheel verdwijnen. Maar men kan geen afwachtende houding aannemen en er moet duidelijk stelling tegen genomen worden. In het Amster- damsche geval is aan dat opera-gezelschap sinds lang toestemming tot optreden ver leend. Daarmee behoorde de zaak beslist te zijn. Dat blijkbaar nog andere motieven dan verontwaardiging over het optreden van betrokken kunstenaars in oorlogstijd zich doen gelden, maakt het wanordelijk gedrag, dat zich nu weer heeft voorge daan, des te verwerpelijker. Een en ander kan intusschen gelden als een extra bewijs voor de dringende nood zaak, dat de normale democratische ver houdingen in ons land hersteld worden. Ik heb daar gisteren over geschreven met het oog op de naderende verkiezingen. Het zou beter gegaan zijn als die vroeger waren gehouden; als men weer in de vanouds erkende grondwettelijke gezags verhoudingen verkeert zal dat den invloed doen gelden, waarmee orde en regel op het deugdelijkst verzekerd zullen worden. Men moet weer weten waar men aan toe is. Dat weten de menschen nu in zeer veel gevallen en omstandigheden niet en dergelijke onzekerheid legt den voedings bodem voor excessen zooals zich nu weer 'hebben voorgedaan en die opzichzelf vol komen verwerpelijk en afkeurenswaard zijn. Wij moeten terug naar den rechtsstaat, maar daartoe is meer noodig dan het op treden tegen deze excessen. Veel meer. Nederland hunkert naar een beleid, dat met vooruitziende» blik rechtszekerheid op ieder gebied zal scheppen. De verkie zingen zullen ons dat kunnen en moeten brengen. R- Onze schepen verlaten Sydney De Nederlandsche schepen, welke door de havenarbeiders van Sydney zfjii opgehouden zullen waarschijnlijk deze week leeg de ha ven verlaten. In de hoogste regeeringslcrin- gen heeft men verklaard. dat admiraal Mountbatten heeft voorgesteld om de schepen met ballast te laten varen teneinde de taak van de Britsche schepen in het ge bied van den Pacific te verlichten. De woord voerder van de regeering verklaarde, dat de zeelleden en havenarbeiders gewaarschuwd waren, dat de Indonesiërs geen Nederland sche. goederen in de opgehouden schepen willen ontvangen, omdat zij (de Indone siërs) bezwaar maken tegen iedere poging tot het Invoeren van Nederlandsen geld op Java. waar veel verschillende geldsoorten ln omloop zijn. o.a. Japansche munten. Austra lische bankbiljetten en Brltsch zilver. De Indonesiërs beweerden, dat de Neder landers deze hulpgoederen verkoopen om Nederlandsch geld te krijgen. Officieel wordt verklaard, dat Australië geprobeerd heeft Nederlandsche schepen te charteren voor gebruik ln het gebied van den Pacific. Australië heeft hiervan afge zien. toen de Nederlanders de vrachtprijzen verhoogden. Ook Polen beroept zich op het Handvest Oc belangrijke kwesties die de Veilig heidsraad binnenkort onder liet oog zal moeten zien, n.l. de Russische eischen om de Perzische aangelegenheid van de agenda af te voeren en het Poolsche voorstel tot behandeling van liet Spaansche probleem, z(jn Ln de bijeenkomst van den raad die Dinsdag om f) uur Ned. t(|d begon en waar bij ook Gromyko aanwezig was, wel ter sprake gekomen doch zonder dat er verder eenige discussie over werd gevoerd. De voor zitter, dr. Kwo Tai Tsjie, deelde de delega ties formeel de ontvangst van het Russi sche en Poolsche verzoek mede. waarna hij ook nog melding maakte van een Perzisch schrijven, over den inhoud waarvan hij echter geen bijzonderheden mededeelde. Reuter vernam echter te Washington uit betrouwbare bron dat deze brief van Hus sein Ala het Perzisch verlangen tot uit drukking bracht, de kwestie Rusland-Per- eië niet van de agenda te schrappen. Gromyko had tevoren volgens gezagheb bende bron medegedeeld, dat hij niet voor nemens was een formeel voorstel in te die nen om de Perzische kwestie van de agenda te verwijderen. Men neemt aan dat hij thans wacht op nadere instructies uit Moskou. Het schrijven van de Poolsche regeering over Spanje verzocht den voorzitter der UNO, de Spaansche kwestie binnen eenige dagen op de agenda van den Veiligheids raad te plaatsen. Dit verzoek wordt gemo tiveerd met artikel 34 van het Handvest, dat bepaalt, dat de Veiligheidsraad elk verschil en elke toestand, dlc tot internationale wrijvingen zou kunnen leiden, of aanleiding zou kunnen geven tot eën geschil, mag on derzoeken teneinde vast te stellen óf de voortduring ervan de handhaving van Inter nationalen vrede en veiligheid waarschijnlijk lil gevaar zal brengen. Nadat de Veiligheidsraad een oogenblik had stilgestaan bij de vraag of de te behan delen kwesties een spoedzitting vereïschten, besloot de voorzitter de vergadering te ver dagen tot een datum, die Trygve Lie zou vaststellen. Nader verluidt uit New-York, dat de raad waarschijnlijk vandaag weer byeen zal komen. Spanje berekent de kansen Eeredoctoraat voor den Prins De senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft besloten aan Prins Bern- hard het doctoraat honoris causa in de Rechtsgeleerdheid toe te kennen op grond van het feit, dat hij door zijn houding het symbool is geweest van het verzet in Nederland. De Prins heeft dit eeredoctoraat aan vaard. De piromotie zal plaats hebben tijdens de viering van het 62ste lus trum der Universiteit in de week van 15 tot 20 Juli van dit jaar. Ook Prin ses Juliana zal de plechtigheid bij wonen. In Spanje heeft veroorzaakt, is geluwd en heeft plaats gemaakt voor een afwachtende houding, waarby berekeningen worden ten beste gegeven over de kansen, die het Pool sche voorstel heeft om te worden aangeno men. Radio Madrid heeft na een gedetail leerde uiteenzetting van de Poolsche motie als verwachting uitgesproken, dat de stem men van de Sovjet-Unie, Polen en Frankryk eventueel vermeerderd met de stem van Mexico, alleen zullen staan tegenover de meerderheid van de andere delegaties, die tegen het voorstel zijn. „De motie zal door de Anglosakslsche mogendheden teniet worden gedaan", aldus Radio Madrid, die alleen nog twijfelde over de houding van Brazilië, doch veronderstelde dat deze be paald zou worden door de „traditloneele Brazïliaansche politiek van noninterventie in binnenlandsche aangelegenheden van andere landen." Geheime zitting. Te Washington wordt vernomen, dat de leden van den Veiligheidsraad heden in geheime zitting bijeen zullen komen om een datum te bepalen, waarop de nieuwe positie, welke ten aanzien van de Per- zisch-Russische kwestie is ontstaan door den brief van den Perzischen ambassa deur, waarin deze vraagt de kwestie op de agenda van den raad te laten staan, besproken kan worden. Men gelooft alge meen, dat a.s. Maandag voor deze zitting zal worden bestemd. Men verwacht tevens gezien de bewoordingen van de verzoe ken, een herleving van den strijd over deze kwestie, zij het dan over de proce dure, d.w.z. of het geschil al dan niet van de agenda moet worden afgevoerd. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zullen de leden van den Vei ligheidsraad a.s. Vrijdag gezamenlijk naar Hyde Park te New-York gaan, om een bezoek te brengen aan het graf van presi dent Roosevelt, die op 12 April 1945 stierf. Het woord is aan. Lafontaine: De wereld is oud, zegt men en ik geloof het. Intusschen moet men haar nog ver maken als een kind. (Uit: Fabels) Het N.A.F. in liquidatie Vakbonden zullen een ultkeerlng- van ongeveer 70% krijgen. Op een persconferentie van het ministerie van Sociale Zaken ls Dinsdag een uiteenzet- ling gegeven over de resultaten van acht maanden liquidatiewerkzaamheden van het „Nederlandsche Arbeidsfront", die onder lei ding stonden van den regeeringscommissa- ris. den heer dr. A. H. W. Hack:. De over dracht van de roerende en onroerende goe deren aan de herrezen vakbonden zal eerst een feit kunnen worden, wanneer deze de verklaring van de ministers van Justitie en Sociale zaken hebben ontvangen, dat zij ge acht kunnen worden een voor zetting te zijn van de door den bezetter gel'quideerde ver- eenlglngen. De totale claim op den eventueel por.ds- ponds gewijs te verdeelen boedel bedraagt sr..427.000 gid. Hiertegenover staat een ver mogen van het Ned. Arbeidsfront in liqui datie ad. ca. 29.180.000 gld. De uitkeering zal Dij een ponds-ponds gewijze verdeeling zeker boven de 70 pet. liggen Hel reëcle bedrag van het vermogen, dat volgens de thans door den minister van Sociale zaken toegezegde machtiging naar de oorspronkelijke eigenaars zal terirgkeeren, kart op circa 23 millioen gulden worden getaxeerd. Daarbuiten staan nog de bulienlandsche beleggingen ten be drage van ruim 6 millioen gulden, die tege lijk weer op naam van de oorspronkelijke bezitters zullen worden gesteld. Als bijzonderheid kwam uit het onroerend goed een symbolisch schilderij var. den ar beid te voorschijn, gemaakt door Han van Meegeren in opdracht van het N. A. F. Ver moedelijk zal het schilderij, dat geen valsche Vermeer, maar een echte Van Meegeren is, onder den hamer gebracht worden. De besprekingen op „De Hooge Vel uwe" Officieel wordt medegedeeld: De besprekingen tusschen de Neder landsche regeering en den Luit.-Gouv.- Gen. zullen in de komende dagen worden voortgezet. Intusschen had Dinsdag op St. Hubertus een bijeenkomst plaats van soci aal karakter tusschen leden van de Ne derlandsche regeering, den Luit.-Gouv.- Gen. en de uit Indië overgekomen Indo nesiërs. Op deze bijeenkomst werd een werkprogramma voor de komende dagen opgesteld. .De oud-president der Ver. Stalen, Herbert Hoover, die een reis door Europa maakt vanwege de Amerikaa n - sche hulpactie inzake liet dreigende voedseltekort op het continent, arriveer de op Schiphol. V.l.n.r. minister S. Ij. Mnnsholt, Herbert Hoover en de Ameri- kaanscho gezant in Nederland, Stanley K. Hombeek. (P) Een speciale ministerraad, waaraan ook dr. van Mook deelnam, werd in het ge bouw van het Dept. van Justitie ln den Haag gehouden. V. 1. n. r. de ministers Kolfschoten, van Schalk, Heel, dr. van Mook, Sohertuerhorn, Dogemnnn, van Royen, Meynen en Vos. Achter v.l.n.r. de ministers LltiftlllCk, Drees, Mansholt en Ringers. Uitgebreide agenda Ook Frankrijk heeft de uitnoodiging tot een conferentie van vier op 25 April te Parijs aanvaard, zoodat thans vast staat dat deze besprekingen zullen worden ge houden. Volgens Reuter zouden de komende on derhandelingen veel verder gaan dan al leen maar de vaststelling van de vredes verdragen met de As-satellieten, daar verschillende andere kwestie op de agen da zullen worden geplaatst wanneer alle partijen zich daarmede kunnen vereeni gen. In de eerste plaats zal de conferen tie zich natuurlijk inspannen om zoo spoe dig mogfclijk de impasse, die bij de be sprekingen over de vredesverdragen is ontstaan, te verbreken, daar zoowel En geland en Amerika verlangend zijn de positie der vroegere handlangers van Duitschland te regelen en de bezetting van deze landen te reduceeren. Naar verluidt zou Frankrijk hebben ver- tocht, de kwestie van het bestuur over Duitschland eveneens op deze conferentie te bespreken, waarby dus de vraag of dit bestuur zal worden gecentraliseerd cn of het Ruhrgebied al of niet zal worden ge ïnternationaliseerd, ter sprake zal komen en zoo mogelijk door een bindend besluit van de vier mogendheden zal worden ge regeld. Volgens de News Chronicle zouden de Russen, Engelschen en Amerikanen eens gezind druk uitoefenen op de Franschen om hun standpunt tot centralisatie van het geallieerd bestuur over Duitschland.waar- tegen Frankrijk zich steeds heftig heeft verzet, te aanvaarden. Dit blad voegt er aan toe dat deze kwestie binnen enkele weken haar beslag zal krij-gen. Geen vrijbuiterij in Nederland Arrestaties in het N. ties lands. Van officieele zijde wordt medegedeeld: In het Noorden des lands ageeren sedert eenige maanden lieden, die zich vaak door het misbruiken van de goede gezindheid jegens de voormalige verzetsbeweging al lerlei bevoegdheden aanmatigen, waar over zy niet beschikken. Soms bevinden zy zich onbevoegd in het bezit van wapens en verschillende ge vallen van terreur onder de bevolking zyn voorgekomen. Do bevoegde politie- organen hebben in den afgeloopen nacht een aantal arrestaties verricht ten eindo krachtdadig een einde te maken aan deze praktyken. Dc terugkeer van Nederland tot deu toestand van rechtsstaat vercischt ook, dat dc taak van de politic en de.gezags- handhaving uitsluitend worden toever trouwd aan dc daarvoor door dc overheid ingestelde organen. F.lk particulier initia tief op dit terrein schaadt het gezag en zal door de rcgcering krachtig worden be streden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1