IJmuider Courant In 1946 ruim 2,2 milliard tekort Herscholing Voorjaarsbeurs overtrof de verwachtingen Gevaarlijke situatie in Mantsjoerije Jaftrgtmë Xo, 1830$ Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert'Peercboom Maandag 15 April 10441 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 33 IJ de weder-invoering van de parle- -1-* mentaire democratie in ons land zal het noodig zijn dat een groot deel van het volk daarin herschoold wordt. Dat blijkt nu al. Want in dezen tijd wordt herhaal delijk door menschen, soms groepen van menschen opgetreden op een wijze, die met een behoorlijk geordende democratie niets uitstaande heeft. Zij zijn geneigd eigen rechter te spelen en handelen er maar op los. Ik zal geen opsomming gaan geven van de vele zonderlinge vertoonin gen van dezen aard, die wij nu al beleefd hebben en die soms aan de Wild West, in het algemeen aan anarchie doen denken. Het moet ieder weldenkend mensch met sociaal gevoel duidelijk zijn, dat het op deze wijze niet voort kan gaan. Ons huis moet beter op orde gebracht worden. Daartoe is het in de eerste plaats nood zakelijk, dat een door het volk gekozen en derhalve met volledig gezag bekleed parlement verschijnt. Over vijf weken eullen wij de nieuwe Tweede Kamer kie zen. half Augustus zullen de nieuwe Sta- ten-Generaal. Eerste en Tweede Kamer, volledig in functie kunnen treden. Misschien zal dan spoedig het besef tot de ordeloozen doordringen, dat als men den een of anderen maatregel afkeurt, of bij de een of andere „instantie" zijn zip niet kan krijgen, men niet eigen rechter moet gaan spelen of er meteen maar zijn werk bij neergooien, maar ordelijke wegen bewandelen om tot oplossing van het pro bleem te komen. Het zal daartoe evenwel noodzakelijk zijn, dat parlement en regee- ring het herstel van den rechtsstaat met kracht ter hand nemen. Want de uitingen van wanorde', die zich nu herhaaldelijk voordoen, zijn niet alleen aan naweeën van den bezettingstijd te wijten maar ook aan het feit, dat op zoo menig gebied on zekerheid heerscht. Rustige menschen schudden het hoofd en wachten beter ont wikkeling af. Minder evenwichtigen sprin- gen uit de band, blijkbaar dikwijls in de gedachte: wij zullen het zelf wel eens even opknappen. In de maanden kort na de bevrijding, toen het publiek nog voor namelijk vervuld was van zijn materieele zorgen, deed dit alles zich veel minder gelden. Nu heeft de aandacht van velen zich veel sterker geconcentreerd op andere zaken. Er is een krachtig en toenemend ver langen naar verbetering in toestanden, waarin het kennelijk hapert, bij allen die een ontwikkeling langs regelmatlgen weg wenschen. Het wekt bezorgdheid dat no; geen ingrijpende besnoeiing der staatsuit gaven is toegepast, dat geen krachtige be teugeling van de bureaucratie en aanzien lijke vermindering van den omvang van het nieuwe ambtenarencorps aan de orde zijn gesteld, dat nog geen vooruitziend beleid ten aanzien van de zuivering, die aan duidelijke grenzen en normen gebon den moet worden en zich tot de werkelijk ernstige gevallen bepalen, is geformu leerd. Men krijgt den indruk dat een re geering, die op het parlement zou steu nen. zooals dat in de democratie het ge val is. een beleid zou voeren dat vaster van lijn, resoluter in het bestrijden van misstanden en bovendien in beter over eenstemming met de wenschen des volks zou zijn. Het volk zal weer moeten gaan inzien wat de regelmatige, geordende werking van een democratisch régime beteekent en het gezag van dat régime hebben te aan vaarden. Het is te betreuren dat het, nu het Noodparlement in zoo vele belangrijke zaken door de regeering wordt genegeerd, in dezen tijd de gelegenheid mist om in de parlementair-democratische sfeer te wor den ingeleid. Die houdt in dat men met de oppositie regeert., waarmee ik bedoel dat men het bestaan van haar invloed in den lande en In het parlement aanvaardt. Wie de diepere overtuiging van een ander niet als de zijne kan aannemen, behoort haar niettemin, als die andere een goed Nederlander is, te respecteeren en boven dien de mogelijkheid te erkennen, dat zijn inzicht In bepaalde zaken wel eens het beste zou kunnen zijn, al kan men zijn principes niet deelen. Dat is democratie. Volkomen verkeerd is, wat sommige men schen in dezen tijd doen: hun tegenstan ders beschimpen of zelfs verdacht maken. De democratie verlangt een mate van ver draagzaamheid en eerbied voor de eerlijke overtuiging van anderen en ook een in zicht dat aantoont, dat men zelf zeker niet in alle omstandigheden de wijsheid in pacht heeft en van zijn politieke tegen standers iets kan leeren, waaraan het in ons land opvallend hapert. Van" Engelschen en Amerikanen valt voor ons, wat toepassing der democratie betreft, veel te leeren. Als men er in tekort schiet moet men dat niet haar wijten, maar aan de wijze waarop men haar toepast. Engeland en Amerika heb ben in de zwaarste beproevingen wel bewezen, hoe krachtig en welgeslaagd be wind zij ermee voerden. Maar daar is inzicht, begrip en ook zelfverloochening voor noodig en de wil om de belangen van het geheel, waar dat noodig is, bo ven eigenbelang en voorkeur te doen gelden. Er zal veel aan herscholing in de democratie moeten worden gedaan. Door boeken en brochures, lezingen en voor drachten. En natuurlijk door de kranten- die er wel in de eerste plaats voor aan gewezen zijn: mits zij in staat gesteld worden het papier te koopen noodig om haar taak naar behooren te vervullen. B. P- Staatsbegrooting voor dit jaar verschenen Op den gewonen dienst van de rijksbegrooting wordt voor 1946 een batig saldo van 163.047.648 geraamd, dat bestemd ia tot bijdrage aan den buitengewone» dienat. Deze sluit dan met een nadeeltg saldo van 2.216.134.267. Dit tekort blijkt dus belangrijk minder te zijn dan het reeds eer aangeduide deficit over 1945. dat thans wordt geraamd op ruim 3.5 milliard. De vorm der nota is in zooverre geheel nieuw, dat voor het eerst een nationaal budget is opgenomen. Dit maakt ondex-soheid tusschen vier groepen mn huis houdingen, n.l. de gezinshuishoudingen, de bedrijfshuishoudingen, de overhelds- huishou dingen en het buitenland. Daarnaast wordt nog afzonderlijk de kapitaal markt behandeld, die de credietbehoeften van het bedrijfsleven en van de overheid tot een totaal vati 3 milliard zal moeten bevredigen. Buitenlandeche leeningen en buitenlandsche activa kunnen 1.8 milliard opbren gen. De resteerende 1.2 milliard zullen moeten worden verkregen uit besparingen, daar een inflatlonietische geldereatie anders niet te vermijden zou zijn. Het monetair evenwicht zal alleen ge> handhaafd kunnen blijven door een com binatie van zes middelen, nj.: 1. Opvoering van de arbeidsproductivi teit; 2. handhaving der censupmptie op het bestaande niveau, met een minimaal noodzakelijke Aanvulling van voorraden duurzame consumptiegoe deren; 3. zoo groot mogelijke besparing als uit vloeisel van beide voorgaande mid delen; Wederopbouw in tien jaar gereed? „Bij de uitvoering van de bouwplannen voor den wederopbouw zullen alleen al in 1946 15.000 arbeiders in kampen gehuis vest moeten worden. Daar komen nog bij 8.000 Noordoostpolder, 5.000- D.U.W. er 3.000 Landbouwherstel, dus in totaal ruim 30.000 man. Deze zullen in circa 140 kam pen worden ondergebracht", zoo heeft mi nister Ringers verklaard. Over den duur van de werkzaamheden zeide de minister: „Het volume van het werk voor den wederopbouw is zoodanig, dat wjj te vreden mogen zijn als het ons gelukt dit in 8 jaar gereed te krijgen. Waarschijn lijk zal het wel 10 jaar duren". Het Prinselijk Paar bij zijn terugkeer van zijn Scandinavische reis. Bij aan komst op liet vliegveld Soeeterberg wachtte Prinses Juliana en Prins Bernhard de tijding, dat Prinses Irene niet waterpokken te bed lag. De Prinses en de Prins lezen liet briefje uit Soest- dijt. (P) 4. concentratie van den invoer op die goederen, die de arbeidsproductivi teit kunnen verhoogen; 5. opvoering van den export van goe deren en diensten met opoffering van een verhooging der bïnnenlandsche consumptie, om een zoo groot moge lijk deel van den invoer te kunnen betalen; 5. Inteering van vermogen in het bui tenland om het tekort op de betalings balans aan te vullen, dat niet door buitenlandsche leeningen kan wor den gedekt. GEWONE DIENST. De uitgaven van den gewonen dienst in millioenen guldens zijn: verdubb. uitg. 1946 2e halfj. 1945 Het woord is aan..... Winston Churchïl>t Zij, die goed een oorlog kunnen winnen, kunnen zelden een goeden vrede maken en zij, die een goe den vrede kunnen maken zouden nooit den oorlog hebben gewonnen. (Uit: My Early Life) Het beulsmeisje van Bandoen? Huis der Koningin 1.6 1.6 Hooge colleges van staat en kabinet der Koningin 2.8 2.5 Alg. oorlogvoering van het Koninkrijk 2.5 1.5 Buitenl. Zaken 15.8 22.5 Justitie 75.0 112.8 Binnenl. Zaken 234.8 147.1 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen.. 235.1 190.8 Nationale Schuld 716.9 256.4 Financiën 112.5 98.1 193.3 421.7 248.8 181.4 Openb. Werken en Wederopbouw 123.3 149.8 Verkeer en Energie 59.9 55.5 Handel en Nijverh. 28.0 24.5 Scheepvaart 6.6 7.9 Landb., Visscherij en Voedselvoorziening 61,4 55.8 Sociale Zaken 107.4 130.9 Overz.Gebiedsdeelen 5.3 5.8 Onvoorz. Uitgaven.. Bijdrage aan den buitengew. dienst(7b) 163.0 2394.0 2269.7 Gen. Spoor over extremistische terreur „800 Europeanen, Indo-Europeanen, Chineezen en Indonesiërs zijn te Ban doeng door de extremisten tusschen 15 Augustus van het vorige jaar en den dag na de ontruiming van Zuid-Bandoeng vermoord. Een even groot aantal wordt nog vermist en men is nu bezig de lijken- op te graven en te identificeeren. Zij zullen in een massagraf worden bijgezet", zoo heeft de opperbevelhebber _,van het Nederlandsch-Indische leger, H'generaal S. H. Spoor op een persconferentie mede gedeeld. De Nederlanders stellen thans een onderzoek in naar begane wreedheden en generaal Spoor heeft een foto ge toond van een Indonesisch meisje, dat in Zuid-Bandoeng „rechter" was geweest en ontelbare ontvoerde men schen ter dood had veroordeeld. Generaal Spoor was van meening, dat de extremisten moeilijkheden zullen blij ven veroorzaken, ongeacht het resultaat van de huidige besprekingen. Het Neder- landsche leger is bereid met gematigde Indonesiërs samen te werken om een eind te maken aan de activiteit der extremis ten, zoodra een overeenkomst is bereikt. De toekomstige betrekkingen tusschen het Nederlandsche leger en de TRI zijn echter geheel afhankelijk van het resultaat der politieke besprekingen. Grieksch kabinet in gevaar Het nieuwe Grieksche kabinet dat on geveer een week oud is. verkeert thans reeds in een doodelijk gevaar doordat de centrumlelders Canellopoelos en Venize- los aangekondigd hebben uit het coalitie kabinet te treden, aangezien zij zich niet konden vereenigen met het adres der roya listen aan den Griekschen koning, waar in misnoegen werd geuit over het uit blijven van den regent Damaskinos. De derde centrumleider Papandreoes tracht alsnog het geschil bij te leggen en in de kabinetszitting van vandaag zullen pogin gen in het werk worden gesteld een breuk van de coalitie te verhinderen. Berlijn krijgt Dictator te zien De Chaplin-film „De Dictator", waarin een persiflage geleverd wordt op de protserige nazikliek en een sarcastische comedie vormt op het thema, dat de Duitschers jarenlang met slaafsch ontzag heeft vervuld, zal binnenkort in Berlijn- sche theaters worden vertoond. Deze filn werd in de oorlogsjaren te Hollywood vervaardigd en oogstte in Amerika groot succes. Naar schatting 200.000 bezoekers De eerste voorjaarsbeurs na den oor log heeft alle, toch al hoog gespannen, verwachtingen overtroffen. Men raamt dat ongeveer 200.000 personen de beurs bezochten, dat is vier maal zooveel als het aantal van vóór 1939. Over de geheele linie van deelnemers heerscht een groote tevredenheid: vele firma's hebben van het buitenland belang rijke orders geplaatst gekregen. Ook door buitenlandsche ondernemingen zijn er on derlinge handelsaccoorden afgesloten. Communisten negeeren Sovjet-Chineesch verdrag Terwijl de Russen onder bevel van maarschalk Malinofski zich strikt houden aan den afgesproken ontruimingsdatum van Mantsjoerije, liggen groote contin genten Chineesche communisten op de loer om de regeeringstroepen voor te zijn bij het bezetten der vrijgegeven plaatsen. Vooral rond de stad Tsjangtsjoen, het voormalige hoofdkwartier der Russen, dat door hen Zondag werd ontruimd, is de situatie critiek, daar er naar schatting 30.000 man communisten rond de stad lig gen, die reeds begonnen zijn met aanval len op de buitenwijken en het vliegveld. De strijdkrachten der centrale regeering worden pas aan het einde van deze week te T-sjangt&jnfMi verwacht; een klein gar- regetringstroepen heeft het bevel over de stad van de Russen overgenomen en is bezig met maatregelen te treffen om het hoofd te bieden aan eventueele troe- beien. De communisten motiveeren hun pogin gen om de geëvacueerde steden te bezet ten in strijd met het Chinecsch-Rusissch verdrag, met de bewering dat dit verdrag niet uitdrukkelijk vaststelt, welke troepen de steden in N.-O. China moeten overne men. „De communistische troepen zün ook Chineesche troepen en hebben dus even veel recht om de steden te bezetten als de troepen der Kwomintang" aldus verklaar de generaal Tsjoe En Lai, de communis tische vertegenwoordiger t« Tsjocngking. Er waren weinig nieuwe vindingen te bewonderen, aangezien de industrieele landen veelal waren ingesteld op perfectie van oorlogswerktuigen, wel kon men hie:- en daar verbeteringen in de productie methoden ontdekken. De schoenenindu strie heeft een serie nieuwe modellen voor export in petto. Vooral België heeft be langstelling voor deze afdeeling. Mr. J. Milius, directeur der Kon. Ncd. Jaarbeurs, toonde zich buitengewoon te vreden over de gastvrijheid der Utrecht- sche bevolking. Hij was van meening, dat Utrecht een kans had tot centrum voor het internationale zakenleven uit te groeien. Op de a.s, najaarsbeurs zal o.m. de ge heele Nederlandsche confectie- en kle dingindustrie vertegenwoordigd zijn. Voor de agrarische afdeeling rekent men op be langrijke inzendingen. Ook voor die beurs verwacht men een groote belangstelling, zoowel uit binnen- als uit buitenland. Een groot deel van de gebouwen is thans reeds volgeboekt, zoodat men voor uitbreiding naar andere lokaliteiten zal moeten om zien. De staf en de administratie moeten uitgebreid worden. Tot slot deelde de heer Milius mede. dat een comité een huldeblijk aan de jaarbeurs heeft aangeboden, n.l. een wandschildering, die in het nieuwe secre tariaatsgebouw zal worden aangebracht. De deelnemers brengen geld bijeen, om ter nagedachtenis aan den heer Graadt van Roggen een buste van den overleden, directeur te laten maken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1