Staking Sport uit IJmuiden en Velsen. IJMUIDEN Vergadering Volksonderwijs De afdeeling VeLsen-IJmuiden van Volks onderwijs hield Vrijdagavond een verga dering in De Grifficioen onder leiding van den heer Y. J. Reitsma. Uit de verslagen van secretaris en pen. ningmeester en uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat de vereeniging ongeschonden door de moeilijke jaren heen gekomen is. Er is een niet onaan zienlijk kassaldo en het aantal leden heeft de 200 bijna bereikt. Waar het noodig stond bestuur en vereeniging op de bres voor het openbaar onderwijs, dat in het "bijzonder in de gemenete Velsen in een ongunstige positie is. Er zijn nog te veel schoolgebouwen niet voor het onderwijs beschikbaar. Door de benoeming van den heer D. L. van Maanen te Velsen-Noord tot bestuurs lid werd getracht het contact met de leden over de pont te verstevigen. Op 24 en 25 April wordt het landelijk congres gehou den. Er komen daar belangrijke punten aan de orde, o.a. een voorstel betreffen de het Bijbelonderwijs op de O. L. school. Na de huishoudelijke besprekingen hield de heer Van Os, hoofd van School 3 een causerie over de onderwijsvernieuwing. De interessante causerie werd met veel aandacht door de aanwezigen gevolgd. Walserij-Oost opgeheven Aan de arbeiders van de Walserij-Oost is Zaterdag door de directie van het Hoog- ovenbedrijf de volgende mededeeling ver- zonden: „Naar aanleiding van den ons door de Kern ter kennis gebrachten wensch, om het werk in de Walserjj-Oost te hervatten, waarvan wij met voldoening kennis heb ben genomen, deelen wjj het volgende mede: A. De Walserjj-Oost zal op Woensdag 17 of Donderdag 18 April voor werkher vatting worden opengesteld; b. de aanmelding tot werkhervatting dient te geschieden op Dinsdag 16 April tusschen 9 en 15 uur bij den portier van Walserij-Oost. Bij deze aanmelding zal men kunnen vernemen, in welke ploeg men is ingedeeld en of de walserij Woensdag of Donderdag zal worden opengesteld; c. na de werkhervatting zullen de be sprekingen, welke worden gevoerd over bestaande bezwaren tegen de onderlinge loonverhoudingen onverwijld worden uit gebreid tot Walserij-Oost. In dit kader zullen ook de loonen der ovenmannen opnieuw aan een onderzoek worden onderworpen. Deze besprekingen zullen zoo snel mogelijk tot een beslissing worden gebracht. Eventueel uit deze be slissing voortvloeiende loonherzieningen zullen met terugwerkende kracht ingaan op den dag der werkhervatting." Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 123850 K.G., waar onder 22430 K.G. wijting, 22350 K.G. kabel jauw, 45625 K.G. schol, 16475 K.G. tong, enz. De trawlers besomden 19940. Verdere besommingen: motorloggers: KW83 f8372, KW25 f14028, KW6 f 10420, KW20 f4316; kustvisschers: IJM215 f354, IJM237 f 86, IJM325 f 13, IJM207 f 604, 1JM 226 f 586, IJM491 f239, IJM249 f 745, IJM 262 f 337, IJM202 f 572, IJM241 f 179, IJM190 f755, KW125 f 264, KW181 £143, KW194 f255, KW12 f 262, KW34 f 464, HA4 f635, HA89 f75, HA96 f 422, UK61 f655, UK7 f 503, UK85 f 380, UK199 f 510, UK279 f 398, UK144 f 560, UK47 f 382, UK77 f 397, UK163 f439, UK266 f 278, UK45 f1040. Scheepvaart 13 April aangekomen: Tuglen, van Ant werpen; Marna, van New-Castle; Henk, van Par; Runo, van Oxelösund ,voor H.O.) Norden, van Rotterdam; Capelle, van Huil. 13 April vertrokken: Patria, naar Ant werpen; Robert F. Stockton naar New- York; Tegelberg naar Southampton; Nieu- waal naar Huil; Loppersum naar West- Afrika; Patria naar Londen; Marna naar Goole. 14 April aangekomen: Oranje, van Par: Quintin, van Grangemouth; Marx, van Ronneley Rd.; Orestes, van Dublin; Dra ke, van Londen; Empire Table, van Lon den; Tabinta, van Java. De Zwarte Zee in het dok De stoomtrawler Zwarte Zee, die de laatste reis water maakte, is voor onder zoek in het dok opgenomen. Stormweer om de Noord De stoomtrawler Christine IJM2 die Zaterdagmorgen na een reis van een week binnenkwam, heeft de reis wegens lek kage van den ketel moeten afbreken. De Christine heeft om de Noord veel met slecht weer te kampen gehad. Ook andere IJmuider trawlers maken melding van slecht weer op de Noordvisscherij. De Christine voerde slechts 90 manden viech mee. Markt Scheveningen Zaterdagmorgen kwamen te Schevenin gen aan de markt een 40-tal kustvisschers met vangsten van 30 en 40 kisten schol. Met het zachtere weer wordt de vis- scherij op de kust geleidelijk aan beter. Hoewel nog in kleine hoeveelheden, wordt reeds meer tong en tarbot gevangen. D.F.C.Stormvogels 00 Voor de zooveelste maal in successie is de Stormvogelsvoorhoede er niet in ge slaagd een doelpunt te maken. Ditmaal hield echter de verdediging „braef stant", zoodat er althans één winstpunt mee naar IJmuiden ging. Het gebrek aan schotvaardigheid van de Stormvogels-voorhoede wordt langzamer hand spreekwoordelijk. Kansen krijgt men wel doch een vinnig, onverwacht schot krijgt men maar zelden te noteeren. Kasteel, de DFC-doelman, heeft het dezen middag dan ook niet bijzonder las tig gehad. Behalve aan de reeds gememo reerde schotloosheid van het IJmuider aanvalsquintet moet dit ook toegege- scheven worden aan het keer op keer met succes ingrijpen van Litz. Ook de Dordsche aanval maakt geen grootschen indruk. Punt is wel zeer sterk op zijn retour en Mijnders werd door den uitstekend spelenden Goedhart vrijwel geen kans gegeven. In de enkele gevallen, waarin de DFC-linksbuiten even den bal vrij kreeg, toonde hij zich echter nog uiterst gevaarlijk. Met Goedhart was Van Gemert de beste speler in de Stormvogels-gelederen. Hij beheerschte het geheele middenveld en zag bovendien kans bij herhaling zijn voorhoede aan het werk te zetten. Een voordeel van zijn spel is ook, dat hij tot het einde toe het tempo kan volhou den en dat kan. dezen middag althans, iedere DFC-er en Stormvogel hem niet nazeggen. Vooral een speler als de nieuwe Stormvogels-aanvaller De Koning was na de rust „op". Maar ook tal van Dordsche spelers liepen, hoe meer het einde nader de, met lood in de schoenen, zoodat toen Kraak, die het over 't geheel niet al te druk heeft gehad, doch althans in de eerste helft en het begin van de tweede helft zijn talenten nog eens kon toonen o.a. deed hij dat op schitterende wijze bij een schot van Punt zijn werk ook op zijn slofjes af kon. V.S.V.—Hermes D.V.S. 2—2 Het begin was voor VSV niet erg hoop vol, want uit een prima door Lengkeek genomen hoekschop wist Stolk Hermes de leiding te geven. Blijkbaar bad de Velser achterhoede wat te veel zelfvertrouwen, want dit doelpunt was vrij gemakkelijk te voorkomen geweest. Maar VSV had toch andere en betere pijlen op haar boog. De voorhoede, flink gesteund door de half-backs, zette talrijke en gevaarlijke aanvallen op. Uit een voor zet van Sterk ontstond de gelijkmaker, welke door Van Onselen onberispelijk werd ingekopt, 11. Deze stand gaf de verhouding goed weer. Wel was het technische gedeelte bij de Schiedammers beter verzorgd, doch dit ging ten koste van het tempo en hier tegenover 6telde VSV een serie snelle open aanvallen, veelal via de vleugelspe lers Van der Lugt en Sterk. Daaruit ont stonden voor het Hermes-doel talrijke gevaarlijke situaties en tot driemaal toe ontkwam Hermes op wonderbaarlijke wij ze aan een stellig verdienden achterstand. Wel moet gezegd worden dat het schieten bij VSV zeer veel te wenschen overliet en bovendien genoot Van Onselen blijkbaar een speciale bewaking, waaraan hij zich vrijwel den geheelen wedstrijd niet wist te onttrekken. Kwam Hermes in den aanval, dan leidde dit meestal via Van Buitenen naar Borrani en ook hierdoor ontstonden voor 'het Vel ser doel gevaarlijke momenten. Zoo zagen wij kort achtereen De Vries en Glas den bal nog juist op de doellijn wegkoppen, doch dit alles bracht tot de rust geen wij ziging in den stand. Ie helft begon met een Hennes-of fensief. Van Buitenen zond een fel schot in, dat Akkerman danig op de proef stel de. Uit een hierdoor ontstanen hoekschop was het wederom Stolk die scherp in schoot en zoo stond VSV met nog 25 mi nuten spelens voor de taak nogmaals een achterstand in te halen. Dit had heel wat voeten in de aarde en wel was VSV voort durend in den aanval, doch het schieten bleef een zwak punt en achtereenvolgens lieten Van der Lugt, Gevel en Kunst eeni- ge goede kansen voorbijgaan. Ziende dat het zoo niet ging, werd de voorhoede ge wijzigd en toen Van der Lugt op de mid denvoorplaats de overigens prima Schie- damsche backs voor andere problemen stelde, kon Van Onselen als rechtsbinnen met een fraaien kopbal den gelijkmaker aan zijn club geven. Een volkomen ver diende belooning voor het harde werken bij VSV waarbij slechts Gevel en Kunst wat uit den toon vielen, terwijl ook Glas niet uitblonk. Zandvoortmeeuwen Terrasvogels 21 De bekende fout van de Terrasvogels- voorhoede te veel individueel spel heeft ook ditmaal wederom tot een neder laag geleid. Bovendien was ook de mid denlinie niet zoo goed op dreef, hoewel Akkerman zich na de rust aardig herstelde Van den aftrap af nam Terrasvogels den bal mee en doelpuntte De Jong Jr., doch dit doelpunt werd wegens buitenspel ge annuleerd. Terrasvogels bleef voor de rust in de meerderheid, doch door te kort spel kwam de voorhoede niet meer aan doelpunten toe en moest spil Dordmunt voor het eenige Terrasvogels-doelpunt zorgen. Na een half uur werkte Zandvoort zich wat los en na een missen van Dordmunt werd Douma gepasseerd. Rust 11. In de tweede helft veroorzaakte Röb- ken op den rand van het beruchte gebied een strafschop en deze leverde, na een maal te zijn overgenomen, het tweede Zandvoortsche doelpunt op (2—1). VelsenWatergraafsmeer 21 Velsen is er in geslaagd het sterke Wa tergraafsmeer een kleine, doch niettemin zeer verdiende nederlaag toe te brengen. Dit was voor de Amsterdammers, die nog een kansje op de bovensts plaats hadden een geduchte tegenvaller en zij toonden dat in de tweede helft, vooral door zwaar „op den man" te gaan spelen. Dit kostte hun menigen vrijen trap in hun nadeel. Velsen speelde weer in haar oude op stelling, dus met Bakkum op de midvoor- plaats. Deze werd natuurlijk weer zwaar bewaakt, zoodat hij moeilijk aan schieten toekwam, doch door grooter beweeglijk heid dan hij voorheen wel een6 de monstreerde, deed hij voor zijn club toch weer nuttig werk. Voorts lieten doelman Demmers, al ging hij bij het eene tegen- punt niet geheel vrijuit, Tromp, Wijker en Ninaber goed werk zien. Bijna van den aftrap af maakte Velsen een doelpunt, doch op 't uiterste nipper tje ontkwam het Amsterdamsche doel. In de eerste helft domineerde Velsen en het doelpunt, dat v. d. Pol maakte, was wel verdiend. In de tweede helft kreeg Velsen een penalty te nemen. De doelman verwerkte het schot van Hirsch tot hoekschop. Daar uit ontstond Velsens tweede punt (20). Vlak voor het einde verkleinden de Watergraafsmeerders, die in hun links binnen hun besten speler hadden, den ach terstand. BergenV.V.B. 12 De Breesapers telden een invaller voor doelman Michel, die geblesseerd is, ter wijl de gastheeren volledig uitkwamen en direct een flink tempo inzetten, dat de VVB-verdediging in het geweer riep. De bezoekers weerstonden echter den drang om daarna eenig overwicht te krijgen. Na een kwartier spelen wi6t Schenke door te breken en zijn club de leiding te geven (01). Een mooi doelpunt van Schenke bracht den stand op 02. Kort na de her vatting werd wegens hands in het be ruchte gebied Bergen een strafschop toe gewezen, die de middenvoor benutte (1—2) Hierna kwam het einde. Kinheim won van T.Y.B.B. In den uitwedstrijd tegen TYBB heeft Kinheim met dezelfde cijfers (14) gewon nen. waarmede de vorige week op eigen veld tegen HRC werd verloren. Het was een levendige strijd, waarin de geel-zwarten de beste kansen hadden en deze ook benutten. Door ingrijpende wij zigingen, waardoor P. Rem thans als spil fungeerde en H. J. v. d. Wateren de rechts buitenplaats bezette, bleek, mede door den goeden steun van de halflinie, de aan- valslinie tot betere dingen in staat. De verdediging kon zich trots den hevigen druk van den TYBB-aanval volkomen handhaven. Verwacht mag worden, dat Kinheim nu nog een kansje heeft, temeer daar HFC, één van de grootste concurren ten. gisteren in Den Helder twee kostbare punten aan HRC verspeelde. I.E.V. leed een verdiende nederlaag In Van Gelders Sportpark heeft I.E.V van het Wijk aan Zeesche V.V.E. een ver diende nederlaag geleden. De Wijk aan Zeeërs vertoonden een keurig samenspel en ook het plaatsen was uitstekend. Te Wijk aan Zeeërs wonnen met 41, nadat de rust met een gelijk spel was ingegaan. Het damtournooi in Bussum Du kef veroverde drie punten. Zaterdag en Zondag werd het damtour nooi te Bussum voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: 3e ronde: T. J. Vos—J. T. Moser 0—2; R. C. KellerT. J. Vos 11; H. de Jongh J. Stormesand 20; J. MetzH. Laros 1—1; B. DukelA. M. Ólsen 20. 4e ronde: A. M. OlsenR. C. Keiier 0—2: H. Laros—H. de Jongh 0—2; J. T. Moser— B. Dukel 11; J. StormesandJ. Metz 0—2. De stand luidt thans: H. de Jongh 4 3 1 0 7 R. C. Keiler 4 2 2 0 6 J. Metz 4 13 0 5 B. Dukel 4 12 14 Moser 4 1 2 1 4 H. Laros 4 0 3 1 3 J. Vos 4 0 3 1 3 A. H. Olsen 4 0 2 2 2 Stormesand 4 0 2 2 2 Ben spelmoment uit den vocibulwediU'üd HaarlemBlauw-Wil Burgerlijke Stand Velsen Geboren: D. J. Dol, z., Westlaan 9, Sant poort, J. Zuster, z., Sanderstraat 26, lJmui- den-O. J. H. B. Brouwer, z., Broekberger- laan 14, Santpoort. Chr Kunst,-'d., Wil- lemsbeekweg 84, IJmuiden-O- P. Groen, z., Pr. Krugerstr. 52, IJmuiden. C. Sn eek, d., Planciusstraat 35, IJmuiden-O. C. Eintho- ven, z-, Gladiolenstraat 16, Santpoort, G. J. Masteling, z., Bloemendaalschestr.w. 7, Santpoort. J. C. J. Timmers, d., B. Ensche- délaan 2, Santpoort L. M. Verschoor, z., Kerkerinklaan 24, Santpoort. H. Krab, d., Van Linschotenstraat 11, IJmuiden-Oost. A. Riedijk, z. en d., P. Heinstr. 68, IJmui den-Oost. Overleden: J. A. Moen, 54 jaar, echtg. v. H. G. J. Snakenbroek, Kortenaerstraat 35. H. Woord, 29 jaar, echtg v. W. M Kriek, Kortenaerstraat 19rd. Ondertrouwd: K. de Geus, Terrasweg 57 Santpoort, en M. Post, Jac. van Heemskerk straat 13, t. a. J. Kostelijklaan 14, Velsen Th. P. Braam, Hoofdstraat 134a, Santpoort en H. C. Kempers, Rijksweg 354, Santpoort t. a. Hoofdstraat 134a, Santpoort. H. de Weers, de Ruijterstraat 124, IJmuiden-O. en Th. Sprokholt, Trompstraat 69, IJmui- den-O., t. a. de Ruijterstraat 124, IJmui den O. P. A. van Dongen, Vlierstraat 8, IJmuiden-O. en A. Kistemaker, Vlierstr 8, IJmuiden O., t. a. Vlierstraat 8, IJmui den O. G. J. P. Berendsen, Trompstraat 9r. IJmuiden O. en P. G. Zwartveld, Plancius straat 5, IJmuiden-O. t. a. Trompstraat 9. P. J. F Rens, Tuindershofje 10, IJmuiden O en. A. Prins, Haarlem, Spaarne 19 zw., t. a. Tuindershofje 10, IJmuiden O. H. van Gameren, Stationsweg 1, Velsen en A. A. W. Rauws, Amsterdam, Hoogeweg 18 hs., t.a. Stationsweg 1, Velsen. P. dc Vos, Schuitstraat 6, Santpoort en J. C. Vader, Schuitstraat 6, Santpoort, t. a. Schuitstraat 6, Santpoort. J. V. Vermeij, Ogelwight- sraat 2, Velsen-N. en M. C. Böhm, Voor plaats 35, Santpoort. Gehuwd: J. M. de Koe en A. C. Coe- sijns, J. P. Coenstraat, IJmuiden-O. B. van de Ree en G. Blaauw, Pres. Steynstraat 16 IJmuiden. C. Visser en T. FUarski, Ko ningsplein 17rd, IJmuiden; J. DuineveJd en J. van den Oever, Doodweg 65, Velsen- N,; A. Molenaar en G. C. Gozeling, Spek- kenweg 1, Driehuis; D. Houtgraaf en M. J. Zijtveld, Duinlugtp.weg 56, Santpoort; H. S. H. Klaassen en C. de Bie, Eikenstraat 13, IJmuiden-O.; J. C. Langbroek en E. Boer; A. van Holland en J. den Hollan der, Haarlem, De Clerqstraat 158; A. Koenekoop en M. M. C. Thiele; O. Otto en F. van der Paard, Elzen6tr. 4, IJmui den O.; C. H. Velzel en T. van Slooten. W. aan Zeeërweg 94, IJmuiden O.; J. Zwaan en H. C. Meinema, Kon. Wilhel- mlnakade 60, IJmuiden.; G. W. dc Vries en G. Dik, de Genestetlaan 23, Driehuis: H. Brands en M. Dienaar, Terrasweg 84, Santpoort. „De achtergrond «Ier Indische poliliek Ds. J. A. de Klerk heeft in de Ned. Herv, Kerk gesproken over den achter grond der Indische politiek. De belang stelling was niet groot. Ds. De Klerk, die dit jaar uit Indië gerepatrieerd is, zeide dat het bewustworden yan den Oosterling niet is gekomen door den oorlog alleen, maar dat dit reeds dateert van het begin dezer eeuw. Het prestige van den Westerling tegen over het Oosten, is gedaald door hande ling en houding van de Europeanen zelf. De groote nederlaag van Rusland tegen Japan in het begin van deze eeuw. en de oorlog 1914'18 hebben het Oosten niet onberoerd gelaten. Men heeft met dit al les de bewondering voor het Westen ver loren. Voeg hierbij het gedrag van de Europeanen in Indië, waar men alles«wai blank is, als Christenen beschouwt. Een persoon al6 Gandhi en dit is een Ooster ling, staat bij den Oosterling veei hooger aangeschreven. De oorlog kwam. het heen gaan van de Hollanders gaf het gevoel: nu zijn wij aan ons zelf overgelaten. Hol land, overweldigd, bestond volgens dc- Js- pansche propaganda niet meer. Uit dit alles is volgens spreker, de drang naar zelfstandigheid en nationalisme gegroeid. Aan het einde was gelegenheid tot het stellen van vragen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3