Nazi-plannen die slaagden Wat zijn „Deviezen" Luidsprekers Koopjes Beider Belang SIGARETTEN, Duitsche bevolking toegenomen bij dalende Europeesche geboorten De internationale commissie voor het bestudeeren van Europeesche vraagstuk ken heeft als eerste publicatie een studie over de Duitsche bevolkingspolitiek uit gegeven, die aantoont dat, hoeveel toe komst droomen der N3zi-regeering ook in rook zijn opgegaan, enkele plannen van Hitler toch verwezenlijkt werden waar door het na-oorlogsche Europa te kampen heeft met een probleem temeer. Uit officiëele cijfers die in bovenge noemd rapport worden aangehaald blijkt namelijk dat Hitiers politiek tot opvoe ring van het geboortecijfer tot gevolg heeft gehad, dat de Duitsche bevolking sinds het uitbreken van den oorlog met 5.000.000 is toegenomen. Van 67.000.000 is zij gegroeid tot 72.000.000 terwijl nog niet eens alle gevangenen naar Duitschland zijn teruggekeerd; dit zijn er nog zeker 2.000.000. Het niet-Duitsche Europa heeft door de maatregelen der nazi's een dalend ge boortecijfer gehad gedurende de jaren van de Duitsche bezetting. Elf tot twaalf millioen mannen en vrouwen werden ge durende vijf jaren van hun echtgenooten gescheiden door gevangenkampen, rassen scheiding, slavenarbeid en deportatie, terwijl de slachtoffers tijdens deze schei ding in een toestand werden gebracht, die hen na terugkeer ongeschikt deed zijn voor hunne maatschappelijke taak. Van de Fransche gedeporteerden keerden er tusschen de 12 en 15 procent huiswaarts, lijdende aan tuberculose. In Polen telt men op het oogenblik anderhalf millioen t.b.c. lijders. Intusschen voorkwamen de nazi's in Duitschland een vermindering van het geboortecijfer door allerlei maatregelen, zoodat er een geboorteaanwas van 1.566.000 bereikt werd. Minder Duitsche slachtoffers Tengevolge van de luchtaanvallen werd de Duitsche bevolking verminderd met In krant en tijdschrift treft men op het oogenblik den term „deviezen" onop houdelijk aan bij het ter sprake komen van internationale handelsbetrekkingen en ofschoon de meeste lezers wel een vaag begrip hebben van wat er met deze uitdrukking wordt bedoeld, is de juiste beteekenis ervan velen niet duidelijk. Het blad „Commentaar" zegt hierover: Iedereen weet, dat in ons land behoef te bestaat aan bijv. granen, leder voor schoenen, glas voor gebroken ruiten enz. Deze behoefte kan lang niet gedekt wor den door binnenlandsche productie, het geen dus met zich mede brengt, dat zoo wel granen, leder als glas moeten wor den inge\'oerd. Wanneer men invoert, moet men echter in het algemeen gespro ken ook betalen. Deze betaling kan bijv. geschieden in goederen, in welk geval men spreekt van ruilhandel. Op zijn een voudigst gezegd is het dus mogelijk, dat men het benoodigde glas, leder of graan verkrijgt in ruil voor Nederlandsche producten, welke producten bijvoorbeeld kunnen bestaan uit aardappelen, kaas. bloembollen enz. Ruilen. Nu is ruilhandel zoo uiterlijk bezien één van de eenvoudigste vormen van handelsverkeer. In de practijk is een zoo eenvoudige vorm echter niet toe te pas sen. In den handel is het usance om de betalingen te verrekenen op basis van één of andere geldswaarde, van een munt eenheid. In normale gevallen betaalt men dus Belgisch glas niet met aardappelen- maar de leverancier in België trekt in zoo'n geval een wissel in Nederlandsche guldens op den Nederlandschen afnemer ter waarde van het geleverde glas en de daarop komende kosten. Door het trek ken van dien handelswissel nu wordt een „devies" geschapen. Hiermede hebben wij het begrip devies bereikt. Een devies is dps een wissel, uit gedrukt in buitenlandsche geldswaarde. Dit is dus de strikte beteekenis van het woorcl devies. In de practijk heeft het woord devies echter eer. breeder beteeke nis gekregen en wel mede door de om standigheid. dat economische noodzaak ertoe kan dwingen, controle te gaan hou den op betalingen naar het buitenland. Breedere beteekenis. Men stelt dan een controle in op het deviezenverkeer, maar aangezien deze 'deviezencontrole alleen niet effectief kan zijn. strek-t de controle zich ook uit over andere wijzen van betaling. Men zou im mers kunnen betalen in bankpapier, in effecten, in postzegels en nog talrijke an dere 2aken, die vrij gemakkelijk als be taalmiddel kunnen dienst doen Het ge volg daarvan is geweest dat, aangezien "die andere middelen ter betaling op vrij wel één lijn worden gesteld met deviezen, 'deze ook wel maar feitelijk ten on rechte met den naam van deviezen worden aangeduid. Ook wanneer men zegt, dat de uitvoer van een of ander artikel „deviezen" op levert. heeft men niet altijd strikt ..wis sels" in buitenlandsch betaalmiddel op he* oog. maar meer in het bijzonder de verkrijging van middelen om import te bekostigen. slechts 0.52 procent, terwijl de veel klei nere Britsche bevolking een verlies van 0.13 procent te boeken kreeg. Het totaal van de Duitsche oorlogsslachtoffers be draagt ongeveer 3.600.000. In de overige Europeesche landen zijn ongeveer 15.000,000 slachtoffers te betreuren, waar van 7.000.000 in Rusland en 4.620.000 in Polen. De Europeesche geallieerden ver loren dus vier maal zooveel menschen als de Duitschers De plannen van Hitler zyn in drieër lei opzicht geslaagd: De Duitsche bevol king is toegenomen, het Joodsche volk is gedecimeerd en in het niet-Duitsche Europa werd het geboortecijfer geredu ceerd. Er restte nog een stap: Het infil- treeren van dat niet-Duitsche Europa met Duitsche boeren, Duitsche technici, Duitsche middenstanders en handelslie den om een algeheele verduitschlng in den kortst mogelijken tijd te voltooien. Slechts deze laatste actie is door de ont wikkeling der krijgskansen en de ge allieerde overwinning niet tot uitvoering gekomen. Waar komt de hoofdzetel der UNO Russische actie voor Geneve De Sovjet-Unie zou volgens den New- Yorkschen correspondent van „Observer" een actie op touw zetten om den perma nenten zetel van de Organisatie der Ver- eenigde Volken, die volgens een eerder genomen voorloopig besluit in de Ver- eenigde Staten zou gevestigd worden, naar Europa over te plaatsen, bij voorkeur naar Genève. De Russen zijn aanvankelijk de grootste voorstanders geweest van 'het voorstel om den zetel in Amerika te hou den, doch den laatsten tijd hebben zij in formeel pogingen in het werk gesteld om te ageeren voor annuleering van dit be sluit. In Amerikaansche regeeringskringen heeft deze ontwikkeling diepen indruk gemaakt, vooral omdat sommige delega ties van de UNO blijk geven van ont stemming over de weinig spontane wijze waarop het vestigen van den hoofdzetel der Vereenigde Volken in Amerika is be groet, terwijl zij zelfs de wenschelijkheid reeds bespreken, naar Europa te gaan. Men neemt echter aan dat de meerderheid der delegaties geen verandering zal wil len aanbrengen en met name Engeland zal zich zeker verzetten tegen een eventueel voorstel tot het overbrengen van den zetel naar Europa. Valsch geld over Europa De politiemachten van acht landen zijn bezig met nasporingen om de bron te ont dekken van het valsche geld, dat in enorme hoeveelheden op de Europeesche markt verschijnt. In Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Zwitserland zijn millioe- nea valsche pondsteflingbiljetten in om loop. die waarschijnlijk in de roulatie worden gebracht door een internationale bende, die beschikt over de machines welke eertijds door de Duitschers werden gebruikt om bankbiljetten der geallieerde landen na te maken. De vervalschingen zijn zeer bedriegelijk, daar zij op vrijwel volmaakte wijze zijn vervaardigd. Het bedrag aan valsche pondsterling biljetten dat in Zweden in omloop is, wordt geschat op twaalf millioen, in Frankrijk 50 millioen. Men neemt aan dat het bedrag in Engeland zoo groot is, dat een bekendmaking daarvan opzien zou baren in de bankwereld. Nieuwe instructies voor Hussein Ala Terwijl heden in de zitting van den Vei ligheidsraad gesproken zal worden over het Russische verzoek tot afvoeren van de Perzische kwestie van de agenda, als mede over de door den Perzischen am bassadeur te Washington aan den Veilig heidsraad gezonden brief met daaraan tegengestelde strekking, heeft de Perzi sche premier aan den ambassadeur Hus sein Ala nieuwe instructies gezonden, die ongetwijfeld bedoeld zijn om de discussies van vandaag te beïnvloeden, Hussein Ala heeft namelijk opdracht gekregen den Veiligheidsraad ervan in kennis te stel len „dat de Perzische regeering vertrouwt op een eerlijke nakoming van de Perzisch- Russische overeenkomst, die voorziet in de evacuatie der Russische troepen voor 6 Mei a.s." De premier verklaarde tegenover pers vertegenwoordigers, dat hij betrouwbare inlichtingen had ontvangen volgens welke de Russen bepaalde deelen van Azerbeid- sjan ontruimen. Hij voegde daaraan toe, dat er binnenkort besprekingen zullen plaats hebben tusschen vertegenwoordi gers van de regeering te Teheran en de afgevaardigden van Azerbeidsjan. Russische visie. In een verklaring over de Russische politiek inzake Perzië heeft het Sovjet- persbuTeau Tass medegedeeld dat „dank zij de maatregelen, die met behulp van de regeering te Teheran, met name Gha- vam Sultaneh, zijn genomen, thans het stadium kon worden bereikt waarin het gevaar dat Perzië zou worden getransfor meerd in een operatiebasis tegen de Sovjet Unie, is geëlimineerd. Hierdoor kon de Sovjet-Unie zich veroorloven, haar troe pen terug te trekken." Onderhandelingen op dood punt Over den stand der onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indone siërs is iets naders bekend geworden door uitlatingen van Sjarifoedin, die in Medan zeide, dat de Nederlandsche voorstellen onaanvaardbaar waren voor de Indone siërs, omdat zij onvoldoende waarborg toonden voor de Indonesische onafhanke lijkheid. Anderzijds -bleken de Indonesi sche voorstellen voor de Nederlanders on aannemelijk, waardoor men op een dood punt geraakte. De partijen trachten thans een „tusschentijdsche status" te scheppen, gedurende welke de onderhandelingen kunnen worden voortgezet. Lord Inoer- chapel zou er bij de Nederlandsche re geering op aandringen de „tusschentijd sche status" te accepteeren. „Als deze vorm niet door de Nederlanders wordt aanvaard, zal Indonesië stappen onder nemen", zoo zeide Sjarifoedin. Dr. van Mook verklaarde in Londen, dat over de toekomstige regeling van het Indoneische vraagstuk zal worden beslist in de a.s. Nederiandsch-Indonesische con ferentie, welker besluiten geratificeerd zullen worden zoowel door het' Neder landsche parlement als door de „organi satie aan de andere zijde". De conferentie zal de betrekking tusschen Nederland en Indonesië regelen volgens het principe van van het partnerschap, waarbij de Indonesiërs verstrekkende autonomie ontvangen voor het regelen van hun bin nenlandsche aangelegenheden en de bui tenlandsche politiek en op zekere hoogte ook de defensie gezamenlijk behartigd zullen worden. (Un. Press) Nog dit jaar een volkstelling Thans bevestigt een bericht uit Den Haag de mededeeling die wij reeds een maand geleden deden, dat het in de be doeling van de regeering ligt te bevor deren, dat per 31 December van dit jaar een volkstelling zal kunnen worden ge houden. Hieraan zullen dan worden ver bonden een beroeps- en een woningtelling. F r aude rubriek Zwarte witte suiker. Het was den laatsten tijd in Beverwijk een opmerkelijk feit, dat er zoo abnor maal veel suikerbonnen bij de verschil lende winkeliers werden aangeboden. De suikervoorraad van Beverwijk kon het ten langen leste niet meer bolwerken. Een uitgebreid onderzoek van de poli tie bracht een wijdvertakte bonnenzwen- del aan het licht. Reeds werden acht tus- schenhandelaren in valsche suikerbon nen achter de tralies gezet en men ver wacht in deze affaire nog meer aanhou dingen. Verschillende zakenlieden en particu lieren te Beverwijk hebben groote par tijen valsche bonnen betrokken o.a. de caféhouder K 370 stuks voor f 1500; de bakker R. 250 stuks voor f 1000; de ban ketbakker U. 100 stuks voor f 400 en de bloembollenhandelaar De G. voor parti culier gebruik 125 stuks voor f 625. Apeldoorn. Ook het Oosten des lands heeft in het afgeloopen weekend zijn aandeel geleverd in Nederlands frauderubriek Via, een verkoopcentrale van valsche suiker- en margarinecoupures te Apeldoorn werden groote hoeveelheden clandestiene suiker in omloop gebracht. Ook hier konden zeven arrestaties verricht worden. De hoofddader in deze suikerkwestie is een zekere P. Z. uit Valkenburg, die de val sche coupures op de zwarte markt bracht, zoodat ze zelfs in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag van de hand werden gedaan. Weerbericht Oeldig tot Dinsdagavond. Vrü warin. Zonnig weer met wind tusschen Oost .en Zuid. SANTPOORT Paaschwijding In de Gereformeerde Kerk aan de Bur gemeester Enschedélaan wordt a.s. Don derdag een Paaschwijding gehouden, uit gaande van de Evangelisatiecommissie. De wijdingsdienst begint des avonds 8 uur en bestaat uit schriftlezing, declamatie, orgelspel, solo-, koor- en samenzang. Herbegrafenis Overleden te Edam 9 April 1945 ADRIANA JOHARINA DEN HAM Wed. van L. Broesc Herbegrafenis a.s. Woens dag 17 April 1946 op de begraafplaats De Biezen te 2 uur. FLINKE SLAGERS LEERLING of halfwas ge vraagd. C. Kok Zeeweg 370 Driehuis. Gevr. een MEISJE voor Maandags en Vrijdags van 8.30-1 uur. T. v. Croonen- borg. Evertsenstr. 23, IJm. VERSTEL- EN KEER- WERK gevraagd. Aan- neemadressen: Meeuwen- laan 20 en Tuinderstr. 83 Te koop gevr. 16-els VLOERKLEED. Terrasweg 20, Santpoort, tel. 8670 TE KOOP: opgeknapte kinderwagen o. k. f 100. 1 paar nieuwe klompen m. 29 1 5. Rambonnetlaan 21. Te koop LEEREN LAARZEN m. 44-45 z. g. a. n. Sluiseiland 56. IJm. Te koop KNOP AC CORDEON 120 bassen, merk Stradivari Italia. Pracht geluid. Na zes uur: Acaciastraat 16. KINDERWAGEN te kp. Adres te vern. bin-, van dit blad TE KOOP: 1 p. teimis- sch. m. 43, 1 p. gymn.sch. m. 39. 1 p. werksch. m, 44 Stefels, Min. Lelylaan 4, Velsen, Te koop SMYRNA KARPET. 20 els. Br. L 453 bur. van dit blad. Te koop aangeb. nieuw Old Finish DRESSOIR. J P. Coenstr. 115, IJmuiden i Jongelui zoeken INWO-1 NING, twee of drie kamers met vriie keuken. Kon. Wilhelmmakade 89, IJm. WIE RUILT 4 eiken I stoelen en bank voor twee-; pers. bed. En Eng. led. met. SDiraal voor een schapen-! wol damesvest. 3 schilde-, rijen voor een werkbroek. Adres Bakker. Driehuizer- kerkweg 110, Driehuis. ZONNIG HUIS met 200 M2. groentetuin jn rui!, aangeb. voor woning ini IJm. Oost ol' West. Te bevr. Schulpweg 73. Velsen N. WONINGRUTL J. P. Coenstr., huur f 5 25, v. gr. huis omtr. Kenn.l., Ram- bonnetl. of Wijk a. Z.weg. huur ongev. f 7 a f 8 o. w. Br. L. 452 bur. v. d. blad RUILEN: 2 buiten- en 2 binnenbanden 28 x 1V>' Eng. teger. Radio. J. P Coenstraat 121. WIE RUILT woning ir VeUen-Nrd. voor woninr Jn T.Tm. O Langeveldstr- 6, Velsen Nrd. HUISRUIL. Wenschen :te ruilen huis Edisonstraat huur f 6.25, voor huis zelf de omgeving huur pl.m. f 8 per week. Br. L 451 bur. van dit blad WONINGRUDL P. C. HooftL 17, Drieh. v. wo ning o mg. Watertoren. NOG STEEDS VOOR RADIG jonge legkippen. Jac. Webbe, Heerenctuin, ing. P. Potterstraat. KAMER SCHOON!!! Nu nog een mooie kroon of lampekap. Ga even naar HENK BROEKHUIZEN Rijpstraat 5 en het komt in orde Zoek voor mijn vrouw en 2 kl. kinderen geschikt pension of zomerhuisje Br. H. M. 369 Ricardo's Adv. Bur., Amsterdam. ZEER HOGE BELONING voor terugbezorgen of inlich tingen, betreffende 2 Weston- takels. Vermist van de snel- boot liggende in de bijleggers haven te IJmuiden, daar het werk wegens vermissing moet worden stilgelegd. F. VRIJTHOF ZN., v. Galen straat 13, IJmuiden-Oost. bij Hoopjes Keuze, kwaliteit, voorraad op al uw bonnen. Nu ook aan huis bezorgd! KENNEMERLAAN 27 IJMUIDEN WE GAAN VOORUIT!! Nu 50 GRAM TABAK op Uw bon, Groote sorteering SIGAREN van 10, 1*2, 1*4%, 18 en 24 cent. Beleefd aanbevelend A. 1. v. NIEKERKEN, Velserduinplein Werp af dien last Buigen Is onnederlandsch I Wèl Nederlandsch isfrank en vrij te zijnVrij in de uitoefening van bedrijf en arbeid Vrij in denken en doenVrij om zélf te bepalen, hoe wij ons laven zullen inrichten) Op 17 Mei za! Nederland toonen, hoezéér het aan deze eeuwenoude vrijheden Is verknocht! Vrij Nederland stemt op DE PARTIJ VAN DE VRIJHEID

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4