Soldaat A. Woord ter aarde besteld Oproeping Rechtspositie van den zeeman Appèl van de schooljeugd IJMUIDEN Plechtigheid geschiedde met Militaire eer Gistermiddag werd de soldaat A. Woord van de 6e compagnie Gezags- troepen, die Woensdag j.l. op zoo'n noodlottige wijze om het leven kwam, met militaire eer op de Algemeene Be graafplaats ter aarde besteld. Om kwart voor drie arriveerde de stoet, voorafgegaan door een afdeeling trommelslagers en hoornblazers van het le R. I., bij de begraafplaats, waar de 2e compagnie Gezagstroepen de eere- wacht vormde. Nadat de troepen zich in carré hadden opgesteld, werd de kist. onder tromgeroffel, in het graf neer gelaten. Het vuurpeloton, bestaande uit 12 man, bracht een eeresaluut. Hierna nam de garnizoenscomman dant A. Barendregt het woord. „Op mij rust de taak", aldus kapitein Barendregt, „om een woord van af scheid te spreken. Op dezen mooien Lentedag, nu het jonge leven begint te ontkiemen, moeten wij weer aan de aarde teruggeven. Hij was een goed sol daat, trouw, eerlijk en oprecht en hij deed zijn dienst met veel genoegen. Tot slot zeide kapitein Barendregt nog tot de weduwe: „Woorden van troost kan ik U niet geven. Heeft U ech ter moeilijkheden, kom naar ons toe, de jongens van de compagnie zullen altijd voor U klaar staan! Ds. S. E. Wesbonk sprak nog eenige woorden van troost. Een broer van den overledene dankte allen voor het ondervonden medeleven. De belangstelling voor deze plechtig heid was zeer groot. Feestprogramma 4 Mei Zaterdagmiddag 4 Mei organiseert de Oranjevereenïging volksfeesten en wed strijden. :s Avonds wordt een muzikale omgang gehouden, waarna de prijsuitreiking plaats vindt aan de winnaars van de 's middags gehouden wedstrijden. Aan den vooravond van den -Jen Mei heeft de stille optocht plaats. Het damtournooi te Bussum In zijn partij tegen den blinden meester A. M. Olsen kon de D.C.lJ.-er B. Du kei een voordeeltje behalen. Na 5 uur spelen gaf Olsen zich gewonnen, nadat hij eerst een schijf verloren had. In zijn partij tegen den Amsterdamschen kampioen J. Metz wilde de D.C.IJ.-er H. Laros de beslissing forceeren. Ondanks vele verwikkelingen werd de partij ten slotte nog remise. In zijn Zondag tegen Moser gespeelde partij kreeg Dukel een winstkans, die hij echter door onoplettendheid verloren liet gaan. Het werd remise. Laros speelde den ex-kampioen van Frankrijk H. de Jongh een moeilijke par tij. Na tal van schermutselingen verloor de D.C.IJ.-man een schijf en ten slotte de partij. Hedenavond spelen Dukel en Laros tegen Stormesand en Vos. De Oranje Het m.s. Oranje, kap. J. Drent zal op de terugreis Southampton niet aandoen doch direct naar een Nederlandsche ha ven doorvaren. Het. schip wordt in de tweede helft van Mei in ons land ver wacht. Het is nog niet bekend, of dé Oranje in Rotterdam dan wel in Amsterdam zal binnenloopen. Dit hangt af van den stand der werkzaamheden' aan de Noordersluis. Filmavond motorgroep Kennemerland Hedenavond organiseert de motorgroep „Kennemerland'" een filmavond voor haar leden en dames. De avond wordt gegeven in het clubgebouw v. d. Lem aan den Zeeweg. Vertoond worden enkele films over de motorsport. □muider Wandelsportvereen. „De Stormvogels" De IJmuider Wandelsportveveeniging „De Stormvogels" gaat 2en Paaschdag naar Weesp om deel te nemen aan 25 km langen Vecht- en plassentocht, uitgeschre ven door de wandelsportvereeniging „Al tijd Fit". De tocht gaat langs het mooiste gedeelte van de Vecht. Ned. Hervormde Kerk Op Woensdag 17 April a.s. wordt in de Goede Herderkerk een orgelconcert gegeven door den organist Joop Huizinga. Medewerking verleent mevrouw C. Hal- semaJansson, mezzo-sopraan. Het pro gramma, dat gericht is op den lijdenstijd, bevat o.a. werken van J. S. Bach en César Franck. Op den len Paaschdag verleent in de Goede Herderkerk tijdens den ochtend dienst het Ned. Herv. Kerkkoor zijn me dewerking. Het koor zal onder leiding staan van den heer Joop Huizinga. Aanvoer versche zeevisch in Ostende De aanvoer van versche Noordzeevisch te Ostende bedroeg in de week van 5 t.m. 11 April 740.644 kg. De totale opbrengst biervan was frs. 5.171.809. i A.R. Kiesvereeniging hield verkiezingsvergadering Gisteravond hield de A.R. Kieskring IJmuiden een verkiezingsvergadering in de Marnixschool. Mr. H. Bijleveld sprak over het onderwerp „Onze strijd voor waarachtige vrijheid". Na een kort openingswoord door den voorzitter der plaatselijke Kiesvereeni- ging, den heer Visser, nam mr. Bijleveld het. woord. Hij wees er op dat het Neder landsche volk voor het eerst weer vrij was in eigen huis. Doch een grief tegen het huidige kabinet is, dat zij het Neder landsche volk zoo laat pas de gelegenheid geeft zich in volle vrijheid uil te spre ken. Het komt nu voor ons volk aan op goede en vaste beginselen. Sprekende over de jeugd, merkte mr. Bijlveid op, dat zij moeilijke jaren achter zich heeft en zich juist daarom op haar beginselen moet bezinnen. We moeten beseffen dat wij in deze verkiezingsworsteling de kans krijgen om invloed uit te oefenen op het toekomstige staatsbestel. Spreker stelde aan de orde de belang rijke vragen van het oogenbiik, zooals: de verhouding tusschen Nederland en In- dië, hier gaat het niet alleen om Neder landsche belangen, maar in de eerste plaats om de vraag over de geestelijke ontwikkeling der tientallen millioenen in Indië; het vraagstuk van het onderwijs: over het herstel en bewaring van zede lijke kracht; de kwestie van de Ned. Staatsschulden; de opbouw van leger en vloot; de bureaucratie; en de souvereini- teit van het Ned., volk. Spr. deed een heftigen aanval op het beleid van de huidge regeering. De groot ste grief tegen het kabinet is wel dat zij het bedrijfsleven wil socialiseeren. Het A.R. program inzake Indië en de binnen- landsche aangelegenheden werden ver klaard. Wij staan de vrijheid van het bedrijfs leven voor, hierin mag geen staatsbe moeienis geduld worden. In de socialisee ring ligt het gevaar van bureaucratie en corruptie. Hierna behandelde hij de be langen der arbeiders en zette het- A.R standpunt over deze kwestie uiteen. Spreker besloot met: Wij weten dat deze verkiezingsworsteling gaat om enorme vragen: dat het gaat om het behoud en bewaren van geestelijke waarden. Indien God ons de kracht geeft zullen wij ons in dezen verkiezingsstrijd begeven. Na de pauze bestond gelegenheid tot. het stellen van vragen en het uitwisselen van gedachten. Ned. Chr. Vrouwenbond De Ned. Chr. Vrouwenbond houdt op Donderdag 18 April a.s. een Paaschwij- ding in de Marnixschool. Op Woensdag 10 April omstreeks 12 uur des middags werd nabij het voor malig terrein van de voetbalvereeniging Stormvogels een militair door een schot getroffen. Dit zou zijn gezien door een onbekend gebleven burger. Aan dezen burger wordt verzocht zich te melden tot het- geven van inlichtingen of zijn adres bekend te maken aan het hoofd bureau van politie: Tiberiusplein. IJmui- den-Oost, kamer 14. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 44060 kg, waar onder 2150 kg heek. 1800 kg kabeljauw, 8500 kg wijting, 16100 kg schol en 10050 kg tong. De omzet bedroeg f 35.330: de traw ler besomde f 1.725. Verdere besommingen: motorloggers KW 32 f 4764. KW 49 f 5821. KW 89 f 2457. KW 162 f 7039, KW 108 f 5255, KW 166 f 4090. Kustvisschers: HD 18 f 4780. WR 116 f 424, KW 210, f 608, UK 172 f 95. Noodwinkel op het Kennemerplein Op het middengedeelte van het Ken nemerplein is een begin gemaakt met den bouw van een noodwinkel voor Zwagers Ijzerhandel, voorheen gevestigd op het thans vernielde Willemsplein. Ongetwijfeld zullen er ook voor den verderen beschikbaren grond gegadigden komen opdagen. Stoomlogger uit Duitschland terug De sleeper Ingrid van het Bureau Te ruggave Visschersvaartuigen is in IJmui den uit Kiel binnengekomen met op sleep touw den stoomlogger VL 206. Ook dit schip heeft onder Duitsch „beheer" een groote metamorphose ondergaan. Zoo is de geheele brug verwijderd. Er zal heel wat moeten gebeuren voordat hef schip weer het uiterlijk van een visschers- vaartuig gekregen heeft. Passagierslijst Kota Agoeng De passagierslijst van het m.s. „Kota Agoeng" ligt op ons kantoor. Kennemer- laan 154, ter inzage. SCHEEPSBERICHTEN. Talisse 0 te New York: Pygmalion 9 van New York naar Z. Amerika; Talus 9 van X. York n. Curasao; Tabian 7 le E. Francisco. Xocsaniwi 8 van Durban; Mapia 8 te Van couver; Tarakan van Port Said vertr.; Su matra 10 van Batavia; Joh an de Witt ïG van Aden Fort Nassau 10 van Bombay Taw all 8 ie Calcutta; Terborch 9 van Tarakan; Salawati 9 te Shanghai, Enorme vloedgolven teisterden de kusten van de Hawaii-eilandcn en veroorzaak ten geweldige schade en verlies aan menschel»levens. Bovenstaande foto toont liet dramatisch moment, waarop een vloedgolf Hilo llarhour treft. \a de pier te Kuliio Wharf vernield te hebben, stort de watermassa zich op liet land. De pijl" wijst naar een man. die temidden der wrakstukken door her water wordt over vallen. (P) belangrijk verbeterd Bij opleggen zes weken volle gage In de rechtspositie van den zeeman is tengevolge van een tot stand ge komen overeenkomst tusschen de fee ders en den Centralen Bond. v. Trans portarbeiders in verband met het Bijzonder besluit Arbeidsverhou dingen een belangrijke verbetering gekomen. Er is namelijk bepaald, dat wanneer een trawler gaat opleggen voor repara tie of om andere redenen, aan de op varenden gedurende zes weken de volle gage zal worden doorbetaald. In dien tusschentijd moeten de sche pelingen zich eenige keeren per week melden bij hun reederij. Wanneer zij elders woonachtig zijn kan deze mel ding geschieden bij het Arbeidsbureau. Mocht in de zes wéken een beroep wor den gedaan op de zoogen. wachtgelders, orn in ie vallen enz. dan zullen zij zich daarvoor beschikbaar moeten stellen. De opvarende blijft echter verzekerd van zijn eigen schip. Indien de reeder wil dat de opvaren de tijdens de reparatie aan boord werk zaamheden verricht, worden de gages verhoogd met 1,75 per dag indien geen voeding wordt verstrekt en met ƒ1,25 per dag wanneer dit wel het geval is. De schipper, die niet op gage vaart krijgt gedurende dien tijd 200,per maand wachtgeld. Indien tijdens de reparatie buiten.de plaats van inwoning werkzaamheden verricht moeten worden, worden de reiskosten vergoed, met dien verstande, dat wanneer er geen gelegenheid voor logies aan boord of aan den wal aan wezig is, voor eiken dag en wanneer deze gelegenheid wel aanwezig is, één maal per week de reiskosten heen en terug worden vergoed. Indien een schipper wegens minder goede resultaten van zijn vangst wordt ontslagen, krijgt hij bij zijn ontslag 6 weken gage tegen 200,per maand uitbetaald; de machinist krijgt even eens 6 weken, de stuurman 3 weken uitbetaald. Elke reis kan het machinekamerper- soneeï, zoodra machine en ketel goed zijn afgeleverd, van boord gaan. Nood zakelijke herstelwerkzaamheden ge schieden, behoudens kleinigheden, door het walpersoneeL Vooral de ingevoerde wachtgeldrege ling moet als een belangrijke verbete ring van de positie van den zeevisscher worden beschouwd, daar tot nu toe. wanneer een trawler werd opgelegd, de bemanning meteen werd ontslagen. Afhalen schoenenbonnen De bewoners van IJmuiden,. Velsen- dorp en Driehuis, die in aanmerking ko men voor een schoenénbon, kunnen deze halen ten kantore van den Distributie- dienst aan den P. J. Troelstraweg en wel de letters K t.m. N op Woensdag 17 April en O t.m. S op Donderdag 18 April. VELSEN Op den Nationalen Feestdag Een comité uit klingen van het Open baar, het Katholiek en het Christelijk Lager Onderwijs heeft een plan ont worpen om op den morgen van den 4en Mei een groot generaal-appèl te houden. Op het programma staat o.m. een kin deroptocht, verder zal een aubade ge geven worden met als slot een tractatie. De burgemeester zal de verzamelde jeugd toespreken. Zoo wil de jeugd op waardige wijze dezen grooten dag herdenken en vieren. Zij treedt naar buiten als een eenheid, waarin iedere school haar eigen sfeer en karakter zal uitbeelden in den vorm van een praalwagen. De morgen van den vierden Mei zal dus voor de schooljeugd zijn. Zij zal medehelpen dezen ochtend tot één van de hoogtepunten van den dag te maken. Maar alle inwoners moeten het hunne bijdragen, voor dit feest. De collecte bussen komen deze week langs de hui zen, aangeboden door de leerlingen van de hoogste klassen van de U.L.O.- scholen. Het gironummer van den pen ningmeester den heer D. de Bruijn, Kerkerinklaan 55, Santpoort, is 478325. Men weet dus op welke wijze men zijn steun voor dit kinderfeest kan ver- leenen. Het allereerste kievitsei Wim Kemink, leerling van de 4e klasse der O. L. School nummer 6 in de Eksterlaan. heeft de vorige week in een der weilanden in onze gemeente het allereerste kievitsei gevonden. De ge schiedenis vermeldt niet wie deze lente bode verorberd heeft. Zooals men weet is het de traditie dat het eerste kievitsei aan de Koningin ge schonken wordt; maar dat moet klaar blijkelijk nog gevonden worden. Paaschwijding Geref. Kerk In de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg wordt Donderdagavond een Paaschwijding gehouden. Hieraan werken mede de heeren A. Kok, declamatie en Th. Kohier, orgel. Onder leiding van den heer H. Slings zullen het Evangelisch Zangkoor en het Chr. kinderkoor „De Zangvogels" wij dingsliederen ten gehoore brengen. Agenda voor Velsen DINSDAG 16 APRIL Bioscoop „de Pont". 8 u.: Pioniers der prairie en Onthullingen van een spion. Thaliatheater. 7 en 9 u.: De bewaar school. WOENSDAG 17 APRIL Bioscoop ,.De Pont". Zie Dinsdag. Haarlemmer in cassatie B. W. uit Haarlem was door het Amsler- ciamsciie Bijzondere Gerechtshof tot 20 jaar rijkswerkinrichting veroordeeld, voor het feit, dat hij in 1942 aan den politie-officier Verschoor had verteld, dat een zekere W. B. illegale lectuur onder het personeel van een luchtbeschermingspost verspreidde. B. werd gearresteerd en naar Dutischland vervoerd waar hij in het kamp Dachau overleed. Mr. C. W. Corporaal, verdediger van ver dachte, vroeg de sententie van het Hof te vernietigen en een lichtere straf op te willen leggen. De eisch van den procureur-fiscaal luidde 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over drie weken. Mr. L. H. Roeters van Lennep overleden Zaterdag is te Haarlem overleden mr. L. H. Roeters van Lennep, oud-Officier van Justitie, die in 1939 afscheid nam van de Haarlemsche Rechtbank. Mr. Roeters van Lennep werd 26 Mei 1871 te Twello geboren. Na zijn rechts kundige studie aan de Universiteit te Groningen, promoveerde hij aldaar in 1896. In 1902 werd hij benoemd tot rechter- plaatsvervanger te Zutfen. Het volgende jaar kwam zijn aanstelling tot ambtenaar bij het O.M. te Schiedam, later in Utrecht. In 1910 vertrok hij naar Roermond als substituut officier van justitie. Na nog eenigen tijd ook in Arnhem gewerkt te hebben werd "hij in 1923 tot officier van Justitie te Leeuwarden benoemd. In 1929 werd hij overgeplaatst naar Haarlem. Hier ter stede was hij o.a. voorzitter van het college van regenten der gevange nissen. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw. De teraardebestelling zal Donderdag te Twel lo plaats hebben. Nieuws uit het buitenland De fusie tusschen de Duitsche commu nisten en socialisten in Óost-Duitschland Is een feit geworden door het besluit van 1200 afgevaardigden die Zondag te Berlijn bijeen kwamen. Een onverhocdscher. aanval op Tnest zou maarschalk Tito beramen om ce stad en de omgeving "e bezetien. De aanval zou tus schen 16 en 20 April plaats hebben, aldus het Italiaansche persbureau Sidi.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3