Debat in het Lagerhuis over Visscherijbedrijf Zeeliedengages hii ïr en elders Arnold Meyer meldt zich Engeland verloor in den oorlog 383 trawlers In het Engelsche Lagerhuis zijn onlangs debatten gehouden over het visscherijbe drijf. die bijna 6 uur in beslag namen. De grieven die naar voren gebracht wer den betroffen o.a. het niet vlug genoeg vrijgeven van de vaartuigen die in dienst staan van de Admiraliteit, en het feit, dat de vaartuigen die wei terug gegeven worden, niet snel genoeg gerepareerd kunnen worden. Tevens werd er op gewezen, dat de kos ten voor den bouw van nieuwe schepen veel te hoog zijn. Een ander belangrijk vraagstuk is dat der aanwerving van manschappen. Wel zijn er voldoende schippers en stuurlui aanwezig, doch er heerscht een tekort aan dekpersoneel. Bovendien zijn in verschillende visschers- havens niet voldoende werkkrachten be schikbaar voor het lossen der lading, ter wijl bij de distributie hetzelfde tekort wordt waargenomen. Het vervoer per trein is onvol doende en er is een ernstig gebrek aan koelwagens. In zijn antwoord wees Mr. Thomas Wil liams, minister van Landbouw en Vissche- rij, op het feit, dat een dergelijk debat in het Lagerhuis zeker op zijn plaats is, en daarom ook uiterst welkom. Wat be treft de visschersvloot deelde hij mede, dat voor den oorlog 1.474 trawlers in be drijf of beschikbaar waren. In den oor log' gingen er echter niet minder dan 383 verloren. Wanneer alle beschikbare vaartuigen weer in bedrijf kunnen worden genomen, zal de vloot uit 1100 vaartuigen bestaan. De toestand op 15 Maart j.l. was als volgt: 300 trawlers zijn weer aan het be drijf teruggegeven; 244 worden gereed gemaakt: 31 wachten nog hun beurt af, en slechts 4 trawlers zijn nog in dienst van de Admiraliteit. Met de drifters is het zoo gesteld dat weer 226 in bedrijf zijn, 220 in reparatie en nog 5 in dienst der Admiraliteit, ter wijl deze getallen voor motorvisschers- vaartuigen resp. bedragen 225, 75 en 5. Zoo zijn dus weer ongeveer 750 visschers- vaartuigen in gebruik gesteld. Ondanks het feit dat het aantal vaartuigen met de helft verminderd is, is de aanvoer toch nog 97% van dien van 1938. Als men dan nog rekent de productie van de vaartuigen van vreemde natio naliteit, komt men tot het totaal van 132% van de cijfers voor 1938. Hoewel zich door dezen massalen aan voer natuurlijk problemen voordoen, mag echter verwacht worden dat, dank zij de samenwerking lusschen het minis terie van Voedselvoorziening en dat van Vervoer, binnenkort gunstige resultaten verwacht kunnen worden. Wat betreft den bouw van nieuw mate riaal kunnen nog vergunningen verleend worden voor den bouw van 23 visschers- schepen. De reeders klagen over te hooge kosten voor den nieuwbouw. Gezien den huidigen massalen aanvoer van visch, zal het ministerie van Landbouw en Vissche- rij dan ook geen druk op de nijverheid uit oefenen. Wat betreft het tekort aan personeel deelde de minister mede, dat verschillende maatregelen genomen zijn om voldoende personeel ter beschikking van het be drijf te stellen. Men moet echter niet ver geten, dat de oorlog zware bressen heeft geslagen in de rijen der zeelieden. Men stelt alles in het werk om de jon geren voor dit werk te animeeren. Tenslotte wees de minister nog op het groote belang van het wetenschappelijk onderzoek in verband met de zeevissche- rij. In dit opzicht noemde hij o.a. speciaal lot dit doel uitgeruste vaartuigen, be hoorlijk ingerichte laboratoria, e.d. Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 46000 K.G., waar onder 2C4')0 K.G. schol, 5300 K.G. wijting, 7090 K.G kabeljauw, 3950 K.G. tong, enz. De omzet bedroeg 33480. Een trawler besom de 6729. Verdere besommingen: moiorlogger KW 79 f5478; kustvisschers: IJM314 f7316, IJM 237 f 382, IJM491 1' 430, IJM325 f 47, IJM308 1" 228, IJM239 f 784, IJM218 f 128, IJM310 f287. I.JM211 1118, IJM202 f851, IJM275 f92, HD184 f520, WR116 1 539, HA89 f102, HA4 1473, UK264 f 100, UK199 f330, UK28 f56, UK61 255. UK142 f 1296, UK75 f419, UK190 f357, UK145 1317, UK163 f340, UK66 1 535. UK115 1 522. UK43 1513, UK135 f335. UK279 f541, KW21 f2660, KW185 f403. Scheepvaart 16 April. Aangekomen: Kongbjörn van Skagerö, Wajo van Manchester, Ousel var. Liverpool, Noordwijk van Ouessant, Aktjo van R'dam (voor IJmuiden), Gani- medes van Capemount. 16 April. Vertrokken: Fuglen II n. Ny- köping, Redstone Seam n. New-York, Drake n. Londen, Marx n. Middlesbro, Empire Table n. Londen, Bonn n. Ant werpen, Quintin n. Leith. Ongeluk door een explosie Als gevolg van een explosie bij het opruimen der Duitsche versterkingen is hedenochtend een schoorsteen van een woning aan de Breesaapstraat ingestort. Een arbeider in dienst van de firma Rolvink, die bezig was herstelwerk zaamheden aan het huis te verrichten, werd door het vallende puin getroffen, waardoor zijn linkerbeen brak en hij licht aan liet hoofd gewond werd. Hij is per auto naar zijn woning in Drie huis overgebracht. Jaof Nee. Jaof Neeis de titel van het aardige Amerikaansche blijspel, dat de Tooneelvereeniging Varia op 16 Mei a.s. in Thalia zal opvoeren. Agenda voor Velsen WOENSDAG 17 APRIL Bioscoop De Pont: 8 uur: Pioniers der prairie en Onthullingen van een spion. Goede Herderkerk: 8 uur: Orgelconcert. Tn de Marine-kazerne in Den Haag: had de overdracht plaats van het commando Zeemacht Nederland door den vh-e- admiraal G. W. Stoeve aan den kapt. ter zee J. A. Gauw. Luitenant-admiraal Hel f ricli inspecteert niet den afgetreden eii den nieuwen commandant de ma trozen, (P) Mei-Kinderfeest Partij van den Arbeid De laatste jaren was het de gewoonte van de afdeeling IJmuiden der S.D.A.P. op 1 Mei een kinderfeest te organiseeren, waaraan ieder jaar een grooter aantal kin déren deelnam. Zij werden met muziek zang en spel aangenaam bezig gehouden en op versnaperingen onthaald. Nu de S.D.A P. met eenige andere politieke par tyen :n de Partij van den Arbeid is opge gaan, zet de afdeeling IJmuiden van deze partij de traditie, die sinds 1941 verbroken was, voort. Het feest wordt gevierd op de fraaie Schapenwei" aan het einde van de Pau- lus Potterstraat, waar .verleden jaar de bevrijdingsfeesten werden gehouden. De kinderen van welke richting ook, die dit feest willen meemaken, kunnen zich op een van de door raambiljetten aangegeven adressen opgeven. Rechtskundig adviesbureau EVC De Eenheidsvakcentrale, afdeeling IJmuiden heeft een rechtskundig advies bureau geopend in de Spilbergenstraat 23. Afhalen van schoenenbonnen Voor net afhalen van schoenenbonnen voor de bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis zijn aan de beurt de letters O t.m. S op Donderdag 18 April en T t.m. Z op Vrijdag 19 April (alleen voor diegenen, waarvan het laatste num mer van de tweede distributiestamkaart een 3 vermeldt). Minder loon m< In ons blad van j.l. Vrijdag hebben wij het een en ander vermeld over de gages der zeelieden op de Nedevlandsche koop vaardijschepen en ter vergelijking daar mee de gages van de matrozen in een aan tal andere landen genoemd. Wat de Nederlandsche gages betreft, deze zijn vastgesteld in een collectief con tract, geldig voor den duur van 1946 en moeten worden beschouwd als te zijn gebracht in overeenstemming met de ge wijzigde omstandigheden, die o.m. ten ge volge hadden, dat op 2 Maart j.l. de vaar- plicht werd opgeheven, In de oorlogsjaren was bij de regeling der arbeidsvoorwaarden gerekend met het oorlogsgevaar en met andere omstandig heden. De maandgage van een matroos bedroeg toen minstens 306, in welk be drag verschillende oorlogstoelagen waren inbegrepen. Deze oorlogstoelagen zullen geleidelijk worden afgetrokken, totdat een behoorlijke gage als basis-gage overblijft. Daarbij is rekening gehouden met de in de Internationale Zeeliedenconferentie vastgestelde minimumgage van 18. Vast dienstverband. Voordat het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders zich tot on derhandelen bereid verklaarde, heeft het den Raad van Bestuur voor de Zeevaart den eisch gesteld, dat er voor alle zee varenden zou komen een vast dienstver band met de reeders. De C. B. stelde zich op het standpunt, dat de toestand van vóór den oorlog, dat een zeeman na elke reis werd ontslagen en een beroep moest doen op de werkloozenkas of Maatschap pelijk Hulpbetoon, niet meer mocht terug- keeren. De Raad van Bestuur heeft zich principieel voor dat vaste dienstverband uitgesproken. Dit is een belangrijke ver betering. Bij de uitvoering hiervan heb ben de werknemers-organisaties mede zeggenschap in een paritair samengesteld bestuur. Ook is er een pensioencommissie samen gesteld uit regeeringsambtenaren, werk gevers en werknemers. Arbeidstijd en vacamtie. Er is een arbeidstijd vastgesteld voor zeelieden ter groote vaart en ter kleine kustvaart, zoowel voor dek- als voor machinékamerpersoneel. Deze arbeidstijd bedraagt in de haven 8 uur per dag, 45 uur per week, op zee 8 uur per dag (drie wachten per etmaal), 56 uut per week. Volgens de afzonderlijke regeling voor scheepsgezellen van den civielen dienst bedraagt de normale arbeidsduur per et maal 9 a 10 uur per dag. Belangrijk is de instelling van een ver lofregeling. De zeelieden krijgen een rei- zenverlof van twee werkdagen voor iedere volledige periode van 30 dagen, dat de scheepsgezel, gemonsterd op een schip, buitenslands is geweest. Tijdens het rei- zenverlof heeft de scheepsgezel recht op behoud van gage, als geidend bij het in gaan van het verlof. Vérder heeft iedere scheepsgezel, telkens na een jaar onafge broken dienst bij dezelfde reederij recht op twaalf werkdagen vacantie met behoud van gaget xar betere arbeidsvoorwaarden Niet alleen voor de koopvaardij, ook voor de opvarenden van de sleepbooten der Internationale Sleepvaart L. Smit Co. en voor de kustvaart is een regeling tot stand gekomen. Bij de sleepvaart zijn de gages als die voor de koopvaardij; de opvarenden van de groote booten krijgen per jaar dienst 30 dagen verlof, van de kleine boo ten, die dienst doen in den Nieuwe Water weg 24 dagen verlof per jaar. Bij de kustvaart mogen de gages 15 pCt. liggen beneden die der groote vaart, het reizenverlof bedraagt hier 1 dag per 30 dagen buitengaats. Uit het bovenstaande blijkt, dat men bij een beoordeeling van de positie van den zeeman tijdens en na den oorlog, niet al leen mag afgaan op de cijfers der gages. Het andere dat bereikt is, is moeilijk in een geldswaarde om te zetten, maar het is toch heel veel waard. VELSEN Arbeidsongeval Dinsdagmorgen had de 64-jarige K. het ongeluk, tijdens werkzaamheden in de centrale van Van Gelder's papierfabriek van een hoogte van ruim 4 meter te vallen. Na door dokter R. W. Fierstra te zijn on derzocht bleek K. kneuzingen a&n rib ben en been te hebben opgeloopen. De getroffene werd per auto naar zijn wo ning te IJmuiden-Oost vervoerd. Indische Avond De directie van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek heeft het initiatief genomen tot het houden van een Indischen avond op Vrijdag, 26 April a.s. in gebouw Con cordia. Hier zullen worden vertoond de Java- kleurenfilm en de Balifilm. Voor het personeel in ploegendienst zal bij voldoende belangstelling een tweede filmavond worden georganiseerd op 10 Mei a.s. SANTPOORT Rmgrijderij en harddraverij De Harddraverijvereeniging die door den oorlog en de evacuatie uit haar voe gen was gerukt, heeft zich weer hersteld. Het ledental is de 400 reeds gepasseerd en in de maand Juli komt de vereenigmg weer in actie. Op 30 Juli zal de traditio- neele ringrijderij worden gehouden in d6 Hoofdstraat voor :;De Weyman". dus niet zooals vroeger in de Molenstraat. Do route die gevolgd wordt is: Hoofdstraat, langs huize ..Maranatha", Wüstelaan en Middendorpstraat. De harddraverij wordt gehouden op 1 Augustus op den Hagelingerweg. Van 29 Juli t.m. 1 Augustus zal men kunnen ge nieten van een Lunapark, waar men o.a. avonturen zal kunnen bele»i in. een „Jeepbaaa". BEVERWIJK Aardbeienmarsch op 30 luni Op 30 Juni a.s. organiseert de R.K. Wan- delsportvereeniging D.E.M. in samenwer king met den Ned. Wandel6portbond, den, traditioneelen aardbeienmarsch Het parcours strekt zich uit over af standen van 20, 30 en 40 KM. Zij, die den afstand met goed gevolg afleggen, ontvangen een verzilverde medaille met rood emaille in den vorm van een aard bei. De techniek van een millioenenmoord Höss voor het tribunaal Maandag beleefde het proces van Neu renberg een van de meest dramatische mo menten, toen Rudolf Höss, de commandant van het vernietigingskamp Auschwitz, die een maand geleden werd gearresteerd, werd voorgeleid om als getuige op te tre den tij&ens de verdediging van Kalten- brunner, hoofd van de Gestapo. Rudolf Höss heeft op bevel van Himmler in de jaren 1941 tot 1943 ruim twee en een half millioen menschen in de gaskamers van het kamp om het leven laten bréngen en hij heeft de vernietigingsmachine van Auschwitz tot technische perfectie ge bracht met. een organisatietalent, een betere zaak waardig. Voor het tribunaal heeft hij een nuchtere uiteenzetting ge geven van dezen technischen millioenen moord, die geschiedde met uitschakeling van alle menschelijke gevoelens en door Höss en zijn zestig SS-helpers werd op gevat als een fabrieksproces, waar bij zij probeerden zooveel mogelijk tech nische verbeteringen in. te voeren om de capaciteit van de vernietigingsinstallatie zoo groot mogelijk te maken. In den zomer van 1941 kreeg Höss van Himmler het bevel met de uitroeiing van Joden een begin te maken. Auschwitz werd uitgekozen omdat het kamp zich daarvoor uit een oogpunt van transport en geheimhouding het best leende. Gedurende het vernietigingsproces kreeg Höss een pluimpje van Himmler voor de verbeteringen die hy had aangebracht: Hij voerde goedkooper gas in en breidde de capaciteit van de crematoria uit. De gaskamers konden tweeduizend menschen tegelyk „verwerken" toen de moord zijn toppunt had bereikt. Kinderen, die te klein waren om t« werken, werden zonder uitzondering ver gast en invaliden eveneens. Het systeem was zoo ingericht, dat het op een ontlui- zingsproees leek, zoodat de menschen die in de gaskamers werden gebracht niet wisten wat er ging gebeuren. Op den duur lekte het echter uit en daarop was er voortdurend verzet, waarbij zich afgrijse lijke tooneelen moeten hebben afgespeeld, Vanwege den Minister van Justitie wordt het volgende bekend gemaakt: De Minister van Justitie heeft den Procureur-Fiscaal bij het bijzondere gerechtshof te 's-Hertogenbosch opge dragen om, ongeacht de in de afgeloo- pen weken kunstmatig ontwikkelde agitatie rond dit geval, voort te gaan met het treffen van die maatregelen, welke tot een regelmatig verhoor vaai Arnold Meyer, voormalig leider van de door den bezetter ontbonden organisa tie „Nationaal Front", en tot een on derzoek naar diens houding en gedra gingen tijdens de bezetting zouden kun nen leiden. Deze maatregelen hebben er toe ge leid, dat Arnold Meyer zich gisteravond bij voornoemden Procureur-Fiscaal heeft gemeld. Deze heeft hem ter begunstiging van het onderzoek in het interneeringskamp te Tilburg In bewaring doen stellen en hem, hangende het onderzoek, dit, kamp tot verblijfplaats aangewezen. Arnold! Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen. Nieuws uit het buitenlan«l De oprichting van een Amerikaanse!» Vreemdelingenlegioen is in den Senaat voor gesteld; het zou 500.000 man sterk zijn en overal ter wereld moeten kunnen worden gebruikt, 2000 Polen van het in Italië verblijvende leger van generaal Anders hebben geweigerd naar Polen terug te keeren en zijn inge scheept voor Engeland. Maandagmorgen zijn de laatste Engelsche troepen uit Syrië vertrokken op het laatste moment van de termijn, die was overeen gekomen. De uitvinder van de fiets, de Brit >!ac Millan, zal posthuum geëerd worden door een gedenkplaat op zijn graf te Courthill. Ruim honderdduizend Denen hebben Zondag in Kopenhagen tegen Franco gede monstreerd: zij verbrandden daarbij portret ten van het Spaansche staatshoofd. De nieuwe Grieksche minister-president is waarschijnlijk Tsaldaris, die thans gekozen is tot leider der meerderheidspartij de Populisten. De dreigende scheuring in de Grieksche coalitie is voorkomen. Een dubbelganger van Hitier, de Tsjech Adolf Iloiub is door een Russische film- onderneming geëngageerd voor een histori sche film, getiteld „Be Eed". Frankrijk zort tegen het einde van d>: jaar geen ons goud meer bezitten, daar hei aankoopen in de Ver. Staten met goud van de Banque de France gaat betalen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3