IJ muider Courant Geid aan de Goudkust Mijnenvegers worden Visschersschepen Zaterdag 20 April 304« Nederland moet kiezen uit Duitsche fabrieken De Geallieerde controle-commissie in Duitschland heeft .lijsten van Duitsche fabrieken samengesteld, waarop wij in het kader van de Duitsche schadeloos stelling aan ons land biedingen mógen doen. Er is een kans, om een deel van het Duitsche productie-apparaat in Nederland op te bouwen. De eerste definitieve lijst is thans in Den Haag gearriveerd en daaruit moe ten wij binnen zes weken onze keuze doen. De. overigens geheel onoffi- cieele, schatting van het Nederlandsche aandeel in de Duitsche industrieele her stelbetalingen ligt in de grootte-orde van honderd a tweehonderd inillioen gulden. Voor de metaalindustrie zijn er objecten. die voor Nederland zeer aan trekkelijk zouden zijn. Rookerige dissonant Voor de derde maal heeft men in Arnhem op rigoureuze wijze gedemon streerd tegen het optreden van den heer Spaanderman als dirigent van het Arnhemsch Stedelijk Orkest. Twintig in de zaal aanwezige rechercheurs hebben niet kunnen voorkomen, dat eenige oogenblikken na het begin van het con cert de liefelijke muziek wreed ver stoord werd door een hevigen dissonant. Onder het tooneel deed zich een ont ploffing voor, onmiddellijk gevolgd door een zwaar rookgordijn, dat het or kest aan het gezicht onttrok. De persoon, tegen wien deze ver storing gericht was. herstelde zich snel van den schrik, slaagde er echter niet in het orkest in den mist verder te laten spelen. Het publiek, dat langzamer hand wel een en ander gewend is, ge droeg zich rustig. Politie en brandweer onderzochten de ontploffingshaarcl on der het podium. Het concert werd latei- met eenigszins gewijzigd programma voortgezet. Goudkust. Hitte. Muskieten Betaaldag. Duizend zwarte, glimmende ruggen onder den koperen ploert, In bet midden een houten tafel, daarachter een Hollander met een moe-warm gezicht, naast hem een kleine negerjongen; twee reusachtige manden op eenigen afstand van de tafel. Daar staat het, in een paar woorden. Maar het waren niet zoomaar twee man den en duizend gladde ruggen en een moe gezicht, het was een hel, daar op het pleintje voor de blokhut en de gedachten van den man met den helmhoed werden Onweerstaanbaar getrokken door een bak met water en een BK steelpannetje, dat daar ergens, nu onbereikbaar ver weg, in I de blokhut moesten staan. O. die koele klei van de bak, o, dat steelpannetje Maar eerst moesten die geduldige ruggen 2ich één voor één strekken en naderen tot voor de tafel om hun enveloppe in ontvangst te nemen. De kleine, naakte knaap schuift telkens een enveloppe naar zijn „massa" (blanke heer) en deze roept dan een naam: „Bartolomeus" of „Blacky Bill" of Het is de eerste keer, dat het zwarte werkvolk van de bauxietmijn geld zal worden uitbetaald, de eerste keer van de vele, die met een veertiendaagsche on derbreking moeten volgen. Elke schuif van het zwarte handje naast „massa" wordt vergezeld van het verzoek ide enveloppe in de andere mand verderop te deponeeren, want de blanken over de zee hebben maar een klein beetje papier. Het argument lijkt den negers niet erg klemmend, maar in de week, dat ze nu in de bauxietmijn werken, hebben ze wel vreemdere verhalen van de blanken ge hoord. Een trage schreeuw van een aap, ergens onder het jade-groene lommer, ergens in het ondoorgrondelijke woud. De zwarte, kleine hand schuift enveloppe na enve loppe door, de duizend zwarte ruggen slinken tot vijfhonderd, de enveloppen in de eene mand worden minder, de andere raakt vol. Tenslotte hebben de zwartjes hun gel delijke beloor.ing in nieuwe Engelsehe ponden en glinsterende munten ontvan gen. De blanke ruimt zijn tafel op en vlucht naar het steelpannetje. Lauw is het water, maar hoe heerlijk is zelfs lauw water in dezen zonnebrand! „Massa, massa!" Ademloos staat de kleine klerk voor het bad en zijn glin- steroogjes kijken eren schuchter naar het witte corpus, dat hem wel als dat van een onbekender. God moet aandoen. „Massa komen. vlug. geld zijn niet mee genomen..." Hij holt al vooruit en aLs massa :n zijn muilen slipt en op een draf. de handdoek omgeslagen, naar de tafel loopt, staat zijn klerkje bijna on dersteboven in de mand en produceert met een stalen gezicht een stroom van enveloppen met het geld, de nieuwe pon den en de blinkende munten, er nog in. Duitsche havens gedijen met gestolen goed Het is in hooge mate onbevredigend, dat de haven van Rotterdam door mid del van haar geroofde installaties, welke nu in Duitsche havens gebruikt wor den, zelf wordt beconcurreerd, zei bur gemeester Oud in den Rotterdamschen gemeenteraad. De burgemeester ver klaarde: wanneer de Geallieerden ge bruik maken van Duitsche havens kost het hun geen deviezen, maar het Ne derlandsche standpunt moet zijn, dat de Geallieerden met onze belangen reke ning moeten houden. Wat de haven van Rotterdam in 1940 en 1944 geleden heeft onder Duitsche bezetting maakt, dat Rotterdam aanspraak heeft op een redelijk aandeel in hét verkeer. In de Duitsche havens wordt gewerkt met kranen en bokken, welke te Rot terdam geroofd zijn. Van het commis sariaat-generaal voor de economische belangen in Duitschland wordt niet al te veel medewerking ontvangen met betrekking tot het vrijgeven van drij vend en ander materiaal. Textielpunten blijven geldig Eenige weken geleden werd mede gedeeld, dat de door de distributie diensten uitgereikte punten voor den aankoop van textielgoederen per 30 April a.s. ongeldig zouden worden ver klaard. In tegenstelling tot dit bericht kan thans worden bekend gemaakt, dat de vooruitzichten voor de textielvoorzie- ning. althans op iets langeren termijn, gunstiger zijn geworden, en dat op grond van deze omstandigheid beslo ten is, de in omloop zijnde speciale punten ook na 30 April a.s. geldig te doen zijn. Tevens wordt medegedeeld, dat de nog niet gebruikte punten van de tex. tie!- en lederkaart eveneens na 30 April geldig zullen zijn. 35 honden en 10.000 eieren 35 blaffende en jankende honden konden geen voldoende bescherming bieden aan 1500 eieren, die clandestien door een hondenhandelaar werden ver voerd. De ambtenaren van den C.C.D. en de politie lieten zich door deze bij- terige lading niet intimideeren. Zij von den tusschen een dubbelen bodem ver borgen eieren en spoorden tevens den leverancier ervan op, die nog 8300 stuks in voorraad bleek te hebben. Hij en de vervoerder werden gearresteerd. Heere Jezus en het] Roodborstje Een oud vertelsel opnieuw verhaald De zesde ure van den dag voor Paschen was gekomen over het land van Israël. Rond de Schedelhoogte wa ren groote drommen mensehen saam- gestroomd. zooals immer, wanneer een openbare terechtstelling op handen was. En nu betrof het dien profeet van Na zareth, den man met het ernstige ge zicht en het stille gebaar. Zijn naam was Jezus en in den lande waren de tongen in beroering geweest over Zijn daden en Zijn wandelingen. Men vertelde van den Nazarener won dere verhalen van genezingen en op wekkingen, Was niet Lazarus den dood ontrezen op den roep van den eenvo u- digen Timmermanszoon? Met voortdurende voorzichtigheid vertelden de bewoners van de kleine dorpen en vlekken elkaar deze zaken. Men kon immers niet te bedachtzaam zijn onder de heerschappij van de Ro meinen en hun stedehouder Pontius Pilatus? En nu was die vreemde, ingekeerde mensch door Pilatus ter dood veroor deeld omdat Hij Zich „Koning der Jo den" noemde en de hoogepriesters had den hun haat gestort over het hoofd van dengene, die Zich daarenboven het „Zoon der Menschen" durfde aan te meten. De zesde ure van den dag voor Paschen. Het zou geschieden, dat Jezus de Nazarener gekruisigd werd op Gol gotha. dat is de Hebreeuwsche naam voor Schedelhoogte. Gehuld in een een- voudigen mantel was de Veroordeelde met het zware kruis over Zijn gebogen rug, moeizaam en vallend, getogen naar de plek waar Zijn aardsche leven een einde moest nemen. Driftig rumoer liep langs den weg waar Hij ging. Er durf den zelfs eenige menschen beweren, dat het werkelijk Gods Zoon was, dié daar met den spot-tenden doornenkroon in de slapen gedrukt wankelend voort liep. Maar hun stemmen werden over- golfd door het toornig roepen van de lansknechten en de priesters, de schrift» geleerden en de Farizeeërs. Vreemd lag de doom van een zwoel voorjaar over de heuvels rond Jeru zalem. vreemd als een verdoken drei ging. De Christus had Zijn kruisweg volbracht en besteeg moeilijk gaande de hoogte des oordeels, Daar stonden, hoog tegen de bewolkte lucht, twee kruisen met de lichamen van twee mis dadigers genageld op het hout. In een doornstruik, eenzaam in het dorre zand van den heuvel gedijend was een kleine vogel gevlogen. Hij zat en keek naar het bedrijf van de menschen. De tor- Doodenherdenking aan de Jan Gijzenvaart Vrijdag 3 Mei a.s. zal er des avonds om 8 uur een herdenkingsplechtigheid gehouden worden bij het voorloopig monument aan de Jan Gijzenkade. Er wordt medewerking verleend door de Mannenzangvereeniging „Caecilia" o.l.v. Nico Hoogerwerf en hec Chr Fanfarecorps „Arti et Reilgloni". Ver der zal een kort woord worden gesproken door Ds. H. v. d. Loos en Rector H J. M. Brans. Na overleg met het Nationaal Comité is besloten om de deelnemers aan deze her denkingsplechtigheid om 7 uur te laten op stellen bij het Soendaplein, Bij het voorloopige monument zal er een eerewacht worden gevormd door leden van voormalige verzetsbeweging en de ge- gstroepen. Na afloop van de plechtigheid zal er een défilé gehouden worden. Het distributie-personeel Het zelfde salaris als andere ambtenaren? Tot nu toe werd het Distributiepersoneet lager bezoldigd. De gemeentebesturen van Bloemendaal. Velsen en Heemstede heb ben overlegd. De bedoeling is de Distribu tieambtenaren een gelijk salaris te geven als de andere gemeente-ambtenaren. Voor Bloemendaal beteekent dit een :otaa! ver- hoogen van 71.545 tot 90.617. menten die zich op het blanke gelar't van den derden Mensch aan het oude kruis af teekenden toen ook door Zijn handen en voeten het scherpe staal drong, toen de striemen van den gee- selroede Zijn omtbloote huid troffen, grepen het kleine vogelhart in medelij den en het aanschouwde de smalende woorden, die boven den doornenkroon werden aangebracht: Jezus, de Naza rener. Koning der Joden! In zijn een voud besloot het diertje de pijnen, die daar geleden werden, te verzachten. Met snavel en pootjes rukte het zoo lang aan een spijker, dat deze door het hout werd teruggegeven. Een droppel bloed uit Jezus' hand kleurde zijn borstje rood, De tranen van Maria en Maria Mag- dalena vermengden zich met het bloecl dat van het kruis drupte. Jezus hief Zijn stil gezicht op naar hel kleine vo geltje en zei: „Uit dank. dat gij medelijden hebt getoond, zullen al uw nakomelingskens een druppel bloed op hun veeren dra gen De voorhang van den tempel scheur de van boven naar beneden en achter de wolken lichtte een vreemd, gelend schijnsel, op dien laatster, dag voor Paschen, Daar vliegt nu van de tijden, dat het groote gebeuren zich op Gol gotha voltrok, een kleine vogel met een roode borst over de aarde en zijn naam is Roodborstje als herinnering aan het kleine medelijden met de martelingen van Gods eeniggeboren Zoon. J. F. In het rustige water van het Spaarne liggen zeven grijze rompen van vreem de eenden in de Haaiiemsche bijt. Aan de lage meerpaaltjes deinen mijnen- leggers, patrouillebooten en andere oorlogszuchtige vaartuigen, geschilderd in grijze oorlogskleur, op het boegwater van een voorbij trekkend sleepbootje. Bij nadere beschouwing hebben de lijnen van boeg naar achtersteven toch iets bekends, zij doen denken aan die van eeh logger. Maar niets her innert meer aan het vredeswerk der visscherij: pantserplaten en geschuvs- opstellingen. een andere neus en een mijnengleuf in de ronding van den spiegel hebben de schepen zoo goed als onherkenbaar gemaakt. Hitte. Muskieten. Betaaldag. Den vol genden dag zit de blanke weer onder zijn helmhoed en achter zijn tafel Nu wordt iederen onbegrijpenden zwarte persoon lijk aar. het verstand gebracht, dat geld rijkdom beteekent en arak en mooie din gen. in de winkels van de nederzetting aan de kust. Met een effen gezicht 6chuift zijn kleine helper de enveloppen onder massa's handen. Met een effen gezicht nemen de werklieden hun loon in ont vangst. J. F. In den greep van de Duilsehers Tijdens de bezetting ontsnapte Ne derlands visschersvloot evenmin als de groote binnenvaartschepen-familie aan het oog van den vordergragen bezetter. Vele loggers, botters, kleine kustvaar tuigen, sleepbooten en binnenschepen werden in dienst van de ..Kriegsmarine" gesteld en geheel voor dit doel ver bouwd. Jaren voeren deze Nederlandsche schepen onder Duitsche vlag op de Oostzee en elders en vele gingen ten onder. Toen de oorlog uitgeraasd was dachten de Germanen hun buit veilig te stellen en werden de schepen van diverse tuigage en nationaliteit in de haven van Kiel opgeborgen. De eigenaars probeerden hun bezit echter op te sporen. Ook de Nederland sche Staat speelde in den vorm van het Bureau „Teruggave Visschersvaartui gen" voor detective en een klein deel van het resultaat ligt thans in Haar lem. Het is de bedoeling, dat de vaar tuigen aan de diverse rechtmatige eigenaren worden teruggegeven in denzelfden toestand, als waarin ze indertijd door de Duitsehers ge roofd werden, alhoewel dit terug geven geschiedt onder supervisie van den Staat. Voor het zoover is. komen er echter nog wat ambtelijke vijven en zessen om den hoek kijken, die het er nit gemak kelijker op maken, onze visschersvloot zoo spoedig mogelijk met de „verloren zonen" aan te vullen. Allereerst sloopt de Marine er, onder meer in Haarlem de bruikbare oorlogstoerusting af. Ka nonnen, ijzeren longen, meetwerktui gen en radio-apparaten vervallen aLs krijgsbuit aan het Ministerie van Finan ciën, dat ze toewijst met prioriteit voor de Marine, aan bedrijven, die er be hoefte aan hebben. Van oorlogsschip naar visschersboot. Van overheidswege worden de sche- peir dan aan de rechthebbenden over gedragen. Deze mogen zélf uitmaken, op welke werf hun schip van den over- tolligen opbouw ontdaan zal worden, de regeering kan bij de financiering hiervan tot zekere hoogte bijspringen. De Holland-Nauiic-werf te Haarlem heeft sinds de bevrijding in opdracht van diverse reeders een tiental sche pen van-hun teveel aan opbouw, pant sering èn dekken ontdaan, De bruik bare materialen worden zoo mogelijk verder verwerkt. Op het oogenblik zijn er nog zes schepen onder handen en men verwacht er binnenkort meer. Na dat de veel te groote stuurhutten en de andere rompslomp, waarbij een vis- scher en een binnenschipper zich nu eenmaal niet thuis voelen en die hem zelfs bij zijn werk in_ den weg staan, er af „gegooid" zijn (en dat dit afbraak werk met de noodige voortvarendheid verricht wordt, hebben we persoonlijk kunnen constateerenkomt de romp op de helling en wordt met een felle zandstraal afgespoten en grondig ge reinigd. Wanneer na ongeveer SV2 maand de herboren visschersboot of de vernieuw de aak Haarlem verlaat, is hij in staat voor de komende tien jaren onze koop vaardij- of visschersvloot naar best*, krachten te dienen. Volle kraclit vooruit? ..Werk is er genoeg" zoo vertelde men ons op de werf ..maar het materiaal, meneer. We moeten soebatten om car bid, we moeten smeeken om klinkna gels, we moeten op onze knieën liggen voor personeel". Maar toch sist de zandstraal en klopt de hamer tegen de scheepshuid; de grauwe, havelooze die naren van de Kriegsmarine worden in een zoo snel mogelijk tempo getrans formeerd in zwarte, glanzende zeeban ket-jagers. t' V- V -T ;u/ i j 'jÈp|p 1 smèrnzM nu nog haveloos en in Duitsche oorlogskleuren en enkele maanden weer gereed voor de jacht op zeebanket kleedij, binnen

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3