Het mirakel van het Oosten Uw medemensch Avonturen MacArthur's beleid in Japan De verkiezingen in Japan, die uit hel oogpunt der geallieerde organisatoren, een tamelijk succes zijn geworden door de massale opkomst van het Japansche volk, hebben een periode van de Japansche be zetting afgesloten, die waard is te worden gememoreerd als „het goede begin, dat het halve werk vormt". In den betrekke lijk korten tijd van acht maanden heeft MacArthur in de bakermat van het gele gevaar resulTaten bereikt, die vóór de ca pitulatie van Japan zelfs de grootste opti mist niet voor mogelijk zou hebben ge houden. Toen de Japanners den strijd staakten en de Amerikanen op behoedzame wijze voel aan land zetten op het geheimzinnige eilandenrijk, dat jarenlang hermetisch af gesloten was geweest van de wereld en in deze afzondering onafgebroken had ge werkt aan de machine, die in een verplet terenden oorlog de blanke hegemonie zou moeten vernietigen om er het leiderschap der Japansche militaire en economische machten over Azië voor in de plaats te stellen, verwachtte niemand dat de invasie in pais en vree zou verloopen. Integendeel men kon niet gelooven dat die millioenen fanatieke Oosterlingen, die zich met dui zenden iegelijk zeifmoordden tijdens de gevechten op de Pacific-eilanden, liever 'dun in geallieerde krijgsgevangenschap te gaan, zouden berusten in een bezetting van hun heilige land en in onderdanigheid IHï kourinjrsrtimmi.ssie aan het werk op de bloenibollenbetirs, welke uitgaande \an de Vereeniglng van Bloembollen cultuur te Haarlem wordt gehouden. (P) Op de tram in de stad Amsterdam ont dekt ge uw medemensch. Want de man met de snor onder het dophoedje, met de platvoetjes en de goedige Deensehe-dogge- cogen :s er een tijger, fonkelend van heb zucht, wanneer hij zich een plaats op het ba Icon veroveren gaat. Een vrouw, die gij dame waandet. wordt een hyena, doch zonder de pracht van een wild dier: een getemde feeks, ietwat schamel en mottig in de vacht, en van een woordkeus, waarvoor het stomme dier zich schamen zoude. Doch een man met een pet wordt een fijnzinnige ridder, de maliënkolder schit terende in de zon, het rapier flitsend en vlug, de vederbos wuivend op de helm: zooals hij terzijde treedt voor een ouwetje en haar de hand reikt tot steun naar het hoog bal con. En een man van goeden wille, die vele boeiende verhalen van scheepsrampen las, zegt onbewogen en met iets van staal in zijn goede oogen: „Vrouwen en kinderen eerst!" en hij duwt manhaftig een heer met actetasch op zij, om een moeder met haar kindje voorrang te geven. Ach. die medemensch van u en van mij. Een fel egoïstisch diertje: ik d'r in en dan is alles in orde, ik op m'n tram en dan rijje-maar-jongens; ik moet op tijd m'n aarpeltjes hebben en wat deert het mij of die anderen de soep koud op tafel vinden? Maar dikwijls is hij ook wel vriendelijk: opstaan en even het hoedje van 't hoofd een „gaduzitte, dame", of „geeft u maar hier, juffrouw" en dan een kwartier lang een vreemde baby als een zwaar en don zig vrachtje op schoot. Er zijn menschen die „d'r gaan véél makke schapen in een hok - ha, ha met z'n allen een beetje opschikken om nog nét een smal plaatsje te maken voor een heelemaal niet smalle dame. Maar soms saboteert één kwaadaardige dat goede plan van alle anderen: „Ik, Nicolaas Wil lem van Dam, schik niet op. Ik betaal m'n centen om op m'n gemak te zitten en «laar-om ga ik niet nauw zitten voor een ander." Ach, die medemensch. Zoo verscheiden in zijn niets-dan-menschelijkheid. Alleen de conducteur is universeel, conform en aardig. „U bent ook veel te dik" 2egt hij wanneer een meneer nijdig wegwringt door de menschenklomp; of: ...Waarom zoo'n haast? Die lekkere zwarte biefstuk wordt wel warm gehouden door uw vrouw." ..Middag, meneer, gezellig dat u meerijdt ">e conducteur is de constant-goedmoe dige in die kleine, kolkende zee van rid- oers en tijgers, van edelen en geestelijk grauw: de tram 'met haar opgepropte raeht: uw medemensch. En. helaas, de ^Üne. Mr. E. ELIAS, de gehate Amerikanen, die er welis waar in geslaagd waj-en den verbeten tegenstand der Rijzende Zon te breken, doch wier heerschappij regelrecht in- druischte tegen de principes van den Shinto-eeredienst, die den Japanner en den Japanner alleen het recht toekent, te heerschen over gebieden van den Stillen Oceaan. Een massale guerilla-oorlog, een onver biddelijke sabotage- en moordorgie vanuit verborgen schuilhoeken dat was wat de geallieerden verwachtten en zij hadden hunne maatregelen daarop gebaseerd. En wat vonden zij? Een hoffelijk, vriendelijk volk, dat zich uitputte in "oeleefdheidsphrases en zich gewillig schikte in de harde.voorschriften der Amerikanen, die geen centimeter van den teugel vierden en de duimschroeven meteen stijf aandraaiden. Want MacArthur is niet zachtzinnig te werk gegaan. Hij heeft de meest ingrijpen de maatregelen getroffen, die in de levens beschouwing v^n den Japanner moeten hebben ingeslagen als verbijsterende blik semstralen. Binnen zes weken na de aan komst der Amerikanen in de baai van Tokio waren vier millioen Japansche sol daten ontwapend en gedemobiliseerd, tal- looze oorlogsmisdadigers werden gear resteerd en daarna kwam de vlotte reeks van democratische hervormingen, als even zoovele beleedingen van het gele ras, in een daverend tempo los. De zuivering, de liquidatie van groote ondernemingen, de democratiseering van de keizersfi^uur, de ontbinding van de geheime politie, de in voering van de arbeidsvrijheid, de uitslui ting van talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten, waarvan er velen werden gearresteerd, de inneming van alle papie ren geld. de belastingverhoogïng. de agra rische hervorming, de vernietiging dei- oorlogsindustrie. de onderwijsregeling er zijn ontzaglijk veel succesvolle demo cratische hervormingen ingevoerd en de Japanner heeft ze alle geslikt zonder een kik te geven en zonder dat een enkel in cident voorviel. De doeltreffendheid van MacArthur's beleid heeft zich in deze re sultaten wel gedemonstreerd en de ver kiezingen hebben tenslotte overduidelijk aangetoond, dat het Japansche volk ver trouwen stelt in al de veranderingen, die de laatste maanden in zijn maatschappe lijk en geestelijk leven zijn aangebracht. Waarom die onverwachte volgzaamheid? Het is moeilijk te zeggen of bij de uiter lijke berusting in menige Japansche ziel niet de vonk van verzet smeult, die zorg vuldig wordt gekoesterd om na jaren bij de eerste kans tot een laaiend vuur tè worden aangeblazen. Doch deze veronder stelling, hoe logisch ook, heeft door de ondervindingen van den iaatsten tijd tel kens opnieuw aan waarschijnlijkheid in geboet. tenminste wat het massale van zulk een verzet betreft. Het is immers opvallend, dat de massa der Japanners in het behoud van den kei zer een geestelijke berusting heeft gevon den. die zich uit in een volstrekte aanhan kelijkheid aan Hirohito en een vertrouwen in MacArthur, die den keizer zijn iroon heeft gelaten. De verkiezingsuitslag gaf te zien hoe de partijen, die de handhaving van den keizer op hun programma had den, de overwinning behaalden. De algemeen aanvaarde theorie is. dat de Japanner zich na de nederlaag hulpe loos voelt als een verdwaalde in het bosch en alleen nog maar houvast heeft aan den keizer en aan degenen, die den keizer steunen. En dat laatste doen de Ameri kanen. meer uit opportunistische dan uit eerbiedige, overwegingen, uit alle macht, waarmede zij na den heroischen strijd met de wapenen, ook den psychologischen slag in het Oosten blijken tè winnen. J. L. Eén groot palet vol felle kleuren. Zoo liggen de bollenvelden onder den voor jaarshemel tegen den duinrand. Zoo is het ieder jaar geweest, oorlog en vrede 1 ten spijt en Hollands tuin zal nog gedurende een lange reeks van jaren één der voorjaarsvreugden in het Xederlandsche landschap vormen. De begraafplaats te Bloemen daal Wordt uitgebreid. Het i6 noodig dat de algemeene be graafplaats te Bloemendaal wordt uitge breid. Daarvoor zijn plannen door Pu blieke Werken gemaakt. De totale kosten van de uitvoering van dit werk zijn nog niet te ramen, daarom is op de begroo ting voor 1946 een p'ost pro memorie uit getrokken. Twee nieuwe Directeuren bij de Hoogovens Ir. A. .H. Ingen Housz voorzitter der directie In ce vergadering van commissarissen van de Kon. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden is ir. A. H. Ingen Housz. als opvolger van wijlen ir. G. A. Kessler, aangewezen als voorzitter der directie. Tevens werd besloten vanwege de be noeming van dr. M. W. Holtrop lot pre sident van de Ned. Bank, dat door de op 30 April a.s. te houden buitengewone Al gemeene vergadering van Aandeelhouders als directeur zullen worden benoemd de heeren P. R. Bentz van den Berg, thans procuratiehouder bij de Hoogovens en prof. dr. J. F. ten Doesschate, thans hoog leeraar aan de Ned. Economische Hooge- school- te Rotterdam. Het veld van E. D.O. Een nieuwe tribune De noordelijke staan tribune op het door de gemeente Haarlem aan de voetbalver- eeniging „EDO" verhuurde terrein is ver sleten. In verband met de feesten ter gele genheid van het 700-jarig bestaan van Haar lem is het gewenseht, dat die tribune weer in orde is en bovendien uitgebreid van 3000 op 4000 plaatsen. EDO is verplicht de kosten van de nieuwe tribune als extra huur te betalen. B. en W. stellen den raad voor daar toe te besluiten en vragen daarom een cre- diet van f 20.000. De tribune wordt in be ton uitgevoerd. Nederland helpt Indië Gerepatrieerden uit Ned.-Indië, in Heem stede woonachtig, die dringend behoefte hebben aan kleeding en daarom in aan merking zouden komen voor een aanvul lend kleedingpakket, worden verzocht zich te wenden tot het secretariaat van het Plaatselijk Comité, Heemsteedsche Dreef 59. Dit geldt voorioopig alleen voor die ge- repatrieerden (oorlogsslachtoffers) van 15 jaar en ouder, die vóór 16 Maart 1946 in Nederland zijn aangekomen, hetzij per boot .dan wel per vliegtuig. Identiteitsbewijzen moeten worden mede gebracht. Vitamine C voor de kinderen Van overheidsweg zal dit voorjaar aan zuigelingen en kleuters in beperkte hoe veelheden gratis vitamine-C-tablettên wor den verstrekt. De verzending aan de ge meenten is begonnen; er is aan de burge meesters verzocht hun medewerking bij de verdeeling te verleenen. 110. Maar de prinselijke stem zoemde in zijn ooren: „Volg mijn bevelen stipt op, Wag e?i doé precies wat ik je zeg". Inmiddels waren de twee bevrijden tot hun borst in het meer gewaad en Wag merkte, dat hij heelemaal niet nat werd dank zij de waterlaarzen, die onder aan het vreemde geval ivaren bevestigd. AngeHus en Weg liepen verder en het water steeg boven hun hoojd. Nu merk te Wag ook, dat er een klein sproeiertje boven zijn hoojd frissche lucht in de enge ruimte verspreidde en dat een klein metertje bij zijn rechterhand de diepte aangaf. Maar veel tijd om zich te verbazen over de vernuftige instru menten van Prins Angelius had Wag niet. want de stem van Angelius brom de: „Pas op". De Nationale feesten te Zandvoort Het definitieve programma van de fees telijkheden. zoowel op 30 April als op 3 en 4 Mei luidt: Voor Julianadag 30 April 10 uur. Zanghulde door de kinderen van de lagere scholen. 15 uur. Filmvoorstelling voor de kin deren uit de le, 2e en 3e klasse. 15 uur. Voor de kleuterscholen een feestmiddag in het Patronaatsgebouw. Poppenkast, kleuterballet en andere at tracties. 18 uur. Opstellen van de spelers op het Tramplein voor den gecostumeerden voetbalwedstrijd. 18.30 uur. Gecostumeerde voetbalwed strijd. In de pauze turndemonstratie van O.S.S. 20.30 uur. Kerk-concert in de Ned. Herv. Kerk. 20.30 uur. Kleinkunst-avond door het „Tob-niet"-cabaret, in gebouw Zomerlust. 22.30 uur. Feest-avond in Monopole. 3 Mei. 19.45 uur. Groote zanghulde op het verlichte Tramplein. 20.0020.02 uur. Doodenherdenking. 20.03 uur. Toespraak van den burge meester vanaf het bordes van het Raad huis. 4 Mei. 8 uur. Vlaggen halfstok uitsteken. 11 uur. Twee minuten volkomen stilte. Luiden van de kerkklokken. 11.03 uur. Vlaggen vol uitsteken. 13.30 uur. Opstelling deputaties van vereenigingen, alsmede particulieren op het Tramplein voor een défilé langs de graven der gevallenen, 15 uur. Feestmiddag in gebouw Mo nopole; voor de kinderen der lagere scho len uit de klassen 4, 5, 6 en 7, alsmede de U.L.O. 20.00 uur. Groote feestavond in Mo nopole. Het Oranje-Comité deelt tenslotte nog mede, dat plannen voor het afsteken van een groot vuurwerk op den verjaardag van Prinses Irene (5 Augustus a.s.), op het strand, zich reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden. Conferentie in Den Haag over de tolunie Woensdag zijn in Den Haag een vijftal Belgische ministers gearriveerd, die heden met hun Nederlandsche en Luxcmburgsche collega's aldaar vergaderden om het in werking treden van de tusschen de Bel- gisch-Luxemburgsche ecomische unie en Nederland gesloten tolunie te bcstudeeren. Door het uitblijven van positieve maat regelen waren de begrippen omtrent de Tolunie verward geworden, terwijl het enthousiasme om tot algemeene samen werking le geraken, allerwege zeer groot is. Het Comité van Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche samenwerking heeft in een brief aan de bijeengekomen ministers zijn diensten aangeboden bij het in prac- tijk brengen van de Tolunie. Op een pers conferentie heeft dr. L. G. Kortëhhorst, lid van het werkcomité, aangedrongen op een gelijkgerichte loon- en prijspolitiek in de drie landen. Hij bepleitte een ver breeding van de basis, waarop de be sprekingen daarover gevoerd worden en wenschte ook de arbeiders meer in dit overleg betrokken te zien. Volgens dr. Kortenhorst dienst men voor de practische verwezenlijking van de Tolunie te komen tot een bedrijfsorganisatie.een vakorga nisatie en een Stichting van den Arbeid, die alle drie bovenstatelijk zouden moeten zijn. 25 Xederlandsche vliegers zullen in R. A. F.-verband deelnemen aan de groote Victory Parade in Engeland op 8 Juni a.s. Ter dood veroordeeld werd de fanatieke nat. socialist J. Berger uit Glanerbrug. voor malig sergeant van het Ned. leger, die in ons land tegen <ie bevrijders heeft gevochten, BINNENLAND Verlaging van den benzineprijs tot een re delijk bedrag is aan den raad van ministers ge vraagd door de toeris tenbonden en de orga nisaties van goederen- vervoerders. Twee doodvonnis sen werden door het Bij2. Gerechtshof te As sen geveld, waarvan het eerste over een vrouw, de 26-jarige verraadster Geesien Bleeker uit Stadskanaal, die door haar practijken den dood van talrijke land- genooten op haar gewe ten heeft. Het tweede vonnis gold Jan Smit, den „Beul van Beilen", berucht door zijn bloed dorstige activiteit als landwachter. Afblijven van mu nitie! Te Oirschot is bij het spelenderwijs de- monteeren van een op verboden terrein gevon den granaat een 12-jari- ge jongen gedood, een tweede van gelijken leeftijd zwaar gewond. Het Nat. Congres voor Onderwijsvernieu wing te Utrecht zal voor alle belangstellen den toegankelijk zijn. Generaal Kruis heeft voor de radio een pleidooi gehouden voor vergrooting van het we- derzijdsch vertrouwen tusschen leger en volk. Hij zeide. dat openbare critiek voor het leger zeer nuttig is. mits goed gefundeerd en opbou wend. Melk op Tweeden Paaschdag. De bezorging zal normaal geschieden. Aan ds. C. G. Hel dring is op zijn verzoek eervol ontslag verleend ais president-directeur der Heldringgestichten tegen 1 Sept. 1946. Hij heeft eveneens eervol ontslag gevraagd als predikant der Vlucht heuvelkerk. BUITENLAND De eerste Duïtsche fabrieksinstallatie, die ais herstelbetaling aan Rusland geleverd moet worden, is in Bremen ingeladen. De vroegere parti culiere secretaresse van von Neurath is te» Praag <loor de politie gevonden. De grootste bloe- menlading, die tot nog toe door de lucht is ver voerd. kwam Donderdag te New-York uit Am sterdam aan. 60 kisten met tulpen, orchideeën en lelies uit Aalsmeer werden met het K.L.M.- toestel C 543 vervoerd. Haarlem en Omgeving Ten bate van het herstellingsoord Unicum te Heemstede, waar oor logsslachtoffers worden verpleegd, zal tijdens den wedstrijd EDO— Ajax paaschmaandag worden gecollecteerd. De opbrengst zal wor den gebruikt voor het aanschaffen van bedden en medicamenten. De heer J. Hogen- birk uit Bloemendaal Is benoemd tot hoofd eener school te Kam pen: hij zal met ingang van l Mei de gemeente verlaten. os. J. Bronsgcest te Velsen staat op een drie tal voor predikant te Arnhem. Te Vijfhuizen is bij de Geref. Kerk beroe pen H. Sweepe te ITol- landscheveld. De Haarlemschc Xoodraad houdt a.s. Woensdagmiddag een vergadering. De agenda vermeldt 16 punten. Voordracht voor onderwijzer aan de ulo school A te Haarlem Jacobstraat)1. J. de Ruiter te Edam, 2. J. G. Wille te Haarlem en 3. F. K. Witmer te Haar lem. Voor de Dr. Iluet- school te Haarlem (Prin- senbolwerk) is voor een onderwijzeres de vol gende voordracht opge maakt: 1. Mej. H. Kol te Garmenwold» (Gr.), 2. Mej. E. H. J. Moerdijk te Meppel, 3. Mej. J. B. Andriesse te Haarlem. Beroepen te Haar lem bij de Ned. Herv. Gemeente Ds. A. Oskam te velp. Het spreekuur van den wethouder van So ciale Zaken en Onder wijs van Bloemenaal, den heer A. Cassée is mplaats van op Vrijdag, op Donderdag 25 April, 4 tot 5 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4