Handel opnieuw in het geweer Nederlandsch-Belgische Tolunie De Emmaüsgangers Geld- effectenmarkt. De begrooting voor 1946 en de noodzakelijkheid van besparingen Driejarig wonderkind In het Noorden van Zweden leeft een wonderkind, dat op driejarigen leeftijd, door naar de radio-nieuws berichten te luisteren, de Europee- sche aardrijkskunde onder de knie kreeg. Zij kan reeds lezen, schrijven en rekenen en verder zingt en reci teert de kleine Maud Westin als een volleerde actrice. De -geheele troonrede van den Noorschen koning, die deze ter ge legenheid van de opening van den Rijksdag hield, kent 2ij geheel uit het hoofd. Als bijzonderheid kan hierbij nog worden vermeld, dat het kleine meisje niet alleen een feno menaal geheugen blijkt te bezitten, maar ook berijpt, wat zij weet te herhalen. Naar toepassing der Men kan zich in de wereld van den geld en effectenhandel niet onttrekken aan den indruk, dat de beurs het stiefkind der regeering blijft. Terwijl men in New- York omzetten heeft van 1 millioen shares en meer per dag en ook te Londen een levendige fondsenhandel plaats heeft, krimpt de handel ter beurze van Amster dam meer en meer in. Men had gehoopt dat, nu de termijn voor inlevering ten be hoeve der effectenregistratie geëindigd is, de beurs ook voor aandeelen zou worden opengesteld, maar de optimisten hebben weer ongelijk gekregen. Wel is een nieuwe bepaling .verschenen, dat thans alle ge léverde effecten van een verklaring moe ten zijn voorzien ten bewijze, dat ze bij een der daartoe aangewezen kantoren af gegeven zijn. een nieuwe hoeveelheid werk van het toch reeds overbelaste appa raat van den fondsenhandel, waar men meer en meer verdoold raakt in een we reld van beschikkingen en formaliteiten, zoodat zell's de meest bona-fide effecten man het langzamerhand opgeeft. Men is fn den fondsenhandel nog voortdurend met de regeering in discussie over de on billijke behandeling van den fondsenhou der tegenover de andere groepen van be zitters. In een breed opgezet en scherp doordacht adres heeft men zich tot de Tweede Kamer gericht met bezwaren tegen enkele bepalingen van het ontwerp- Vermogensaanwasbelasting, met name te gen den eersten peildatum. I Mei 1940, waarbij in het geheel geen rekening is gehouden met de belangrijke koersdaling, welke sinds Mei 1939 en feitelijk reeds sinds 1937 voor obligaties en aandeelen was tot stand gekomen als gevolg van oorlog en oorlogsdreiging. Alleen voor het tijdvak 1 Mei 19391 Mei 1940 wordt de waardevermindering op c.a. f 1.8 mil liard becijferd, een bedrag waarover nu dus aanwasbelasting zou moeten worden betaald. Men stelt daarom groote correc ties op het eindvermogen voor en wijst er voorts op. dat de voorgestelde belastingen alleen dan een werkelijke saneering der staatsfinanciën en een verankering van de stabiliteit der munteenheid tot gevolg kun nen hebben als een budgetair evenwicht duurzaam verzekerd is. Ook de actie voor verkoop van nieuw bezit in vrij geld wordt voortgezet, tot dusver echter nog zonder veel hoop op succes. Terecht vraagt men zich af waarom oud bezit voor de helft in vrij geld kan worden gerealiseerd en nieuw bezit niet, terwijl beide toch dooi den nieuwen kooper met vrij geld moeten worden betaald. Om terug te komen op het budgetair evenwicht, door het bestuur van de Vereeniging als voorwaarde van reëele saneering gesteld, het spreekt van zelf dat de thans ingediende begrooting dat evenwicht nog niet heeft kunnen bren gen. Wel sluit de gewone dienst met een overschot van 163 millioen, maar dit is alleen mogelijk doordat de uitgaven, welke volgens den minister een ..afloo pend karakter" dragen, op een buitenge wonen dienst zijn gebracht, welke een te kort aanwijst van 1.7 milliard. Tezamen met het nadeelig saldo van den kapitaals- dienst en na aftrek van het voordeelig saldo van den gewonen dienst, ontstaat er een tekort van 2.2 milliard tegen 31/e milliard over 1946. Er is dus een vertraag de achteruitgang, wanneer de regeering er althans in slaagt de door haar geraam de uitgaven „in de hand" te houden. Voor. loopig zullen we het moeten doen met haar verzekering dat in den staatsdienst naar efficiency zal worden gestreefd en de regeering met de bevolking tot nieuwe besparingen zal moeten komen. Het ouder - wetsche en minder populaire woord be zuiniging heeft de Minister blijkbaar op zettelijk vermeden. Tntusschen is het. de vraag of besparingen in dezen tijd mo gelijk zijn zonder bezuiniging, want de minister acht niet minder dan 15% be sparingen op het nationaal inkomen, thans op 8Vs milliard geschat, noodig, terwijl de vrijwillige besparing in normale jaren doorgaans 10 bedroeg. In elk geval zal de regeering er mee moeten rekenen, dat de drang naar besparing bij de bevolking alleen kan worden gestimuleerd als de regeering daarvan de zichtbare voorbeel den geeft. Het is bijv. opmerkelijk dat de Het daghet in het Oosten Weer tabak uit Ned.-Indië De geruchten, die langen tijd de ronde hebben gedaan, dat in Ned.-Indië nog voorraden tabak aanwezig zouden zijn, welke voor de export naar het Moeder land in aanmerking komen, zyn thans van officicele zijde bevestigd. Het feit, dat tabaksfabrikanten hier gerantsoeneerd zijn, is in hoofdzaak te wijten aan gebrek aan Nederlandsch-In- disehe tabak. Bij voldoende aanvoer zou de productie zoodanig kunnen worden op gevoerd, dat niet slechts de vrije verkoop van tabaksfabrikaten binnen afzienbaren tijd hersteld zou kunnen worden, doch tevens zou dit een eerste en beteekenis- volle stap zijn op den weg tot herstel van de tabaksmarkt in het Moederland. Voorts zou de export van sigaren, waar mede reeds op bescheiden schaal een be gin is gemaakt, verder kunnen worden opgevoerd, aangezien thans wegens ge brek aan voldoende grondstoffen slechts voor een gering gedeelte aan de buiten- landscne vraag voldaan kan worden. directie van Heinek'en, die over 1944-'45 3 uit de reserves uitkeert, zich afvraagt of het met het oog op de fiscale politiek der regeering geraden is voor de toekomst nieuwe reserves te kweeken. Een dérgelijke mentaliteit zal door de regeering met kracht moeten worden be streden, wil zij haar doel, de bevordering van de nationale welvaart,' verwezenlijken. Van 1 Mei af zal de nationale hulppost zegel in vijf ver schillende waarden ver krijgbaar wor den gesteld. De extra op brengst. komt ten goede aan oorlogsslacht offers, De sym bolische figuur op de in staal gravure uitge voerde zegels stort de ontvangen goede gaven over het vaderland uil. De teekeuing is van Ijevigue, de letters zijn van J. van Krimpen. (P) Haarl. Rechtbank Geen duizendpooten. Twee mannen hadden in Beverwijk in gebroken in een magazijn, waar zij 25 paar rubberlaarzen stalen. De Officier merkte op. dat deze verdachten geen duizend pooten waren en dus geen 25 paar laarzen noodig hadden. Tegen den initiatiefnemer vroeg hij 1 jaar, tegen zijn medeplichtige 6 maanden. De bevoegde ministers van België, Luxem burg en Nederland hebben besloten op korten termijn het gemeenschappelijk douane-tarief, geldende ten aanzien van andere landen, volledig tc maken, om voor h,et einde van het jaar het overeengekomen douane-regime tc kunnen toepassen. Bovendien is besloten de technische be palingen uit te werken, welke noodig zijn om voor het einde van 1947 te geraken tot de definitieve afschaffing van invoerrech ten aan de gemeenschappelijke grens tus- schen Nederland en de Belgisch-Luxem- ourgsche economische unie. De vraagstukken, welke verbonden zijn aan een voortschrijdende aanpassing van de economische structuur der betrokken landen, zullen onderzocht- worden door een raad der economische u.iie van de drie landen. Deze raad zal in het bijzonder voorstellen moeten doen omtrent alle maatregelen, strekkende tot het doen ver- Vallen van andere belemmeringen dan AGENDA ZATERDAG 20 APRIL Rembrandt: One night of love. Palace: De dorpsdeieetive. Luxor: Marco Polo. Deze drie 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. H jaar. Frans Hals: Zet 'm op George (a. 1.). 14. 16.30, 19 en 23.15 uur. Bakenesserkerk: Matthaus Passion van Schütz, 20 uur. Stadsschouwburg: Tartuffe door Comedia, 20 uur. Asschepoester, 14 uur. Gem. Concertgebouw: Cabaret, 20 uur. Moviac: In dra, 14.30 en 20 uur. ZONDAG 21 APRIL. Bioscopen: Als Zaterdag. Moviac: 34, 17 en 20 uur. Stadsschouwburg: Ik ben 17 jaar, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Bobbeltje Bloed worst, 14.30 uur. Baron Kneut, 20 uur. MAANDAG 22 APRIL. Bioscopen en Moviac: als Zondag. Gem. Concertgebouw, Ramblers. 14.30 uur. De Stem des Volks. 20 uur. DINSDAG 23 APRIL. Bioscopen en Moviac: Als Zaterdag. Stads schouwburg: Roodkapje en de Wolf, 14.35 uur. douanerechten m het economisch verkeer tüsschen de betrokken landen en zal den overgang voorbereiden van het in 1944 vastgestelde douane regime naar een eco nomische unie. De raad voor de handelsaccoorden, voor zien in de Londensche douane-overeen komst van 5 September 1944, zal reeds dadelijk de middelen in studie nemen om de ten aanzien van derde landen te vol gen handelspolitiek te coördineeren. Distributieambtenaren knoeiden lustig Dezer dagen is op vermoeden van frau de bij de uitreiking van distributiebeschei den. door de recherche een onderzoek in gesteld ten huize van den 23-jarïgen distri butie-ambtenaar J. V. te Sn eek. De re chercheurs ontdekten 28 tabakskaarten, 8 inlegvellen en 8 texlielkaarten. Ook werd huiszoeking gedaan bij den 24-jarigen distributieambtenaar H. J. H. A. eveneens te Sneek. welk onderzoek 58 inlegvellen. 29 textieikaarten, 2 aange broken tabakskaarten. alsmede een bedrag aan geld van ruim 300 aan het licht bracht. Beiden bleken zich door allerlei mani pulaties in het bezit van de kaarten te hebben gesteld, o.a. knipten zij van de inlegvellen van groote gezinnen nummers af en ontvreemdden inlegvellen, waarop zij bij de volgende uitreikingen kaarten in ontvangst namen. Ook ruilden zij tabaks kaarten tegen versnaperingskaarten, t.w, 1 tabakskaart tegen 2 versnaperingskaar ten, welke laatste zij dan weer omruilden tegen tabakskaarten. Zij gingen daarbij zeer brutaal te werk en gingen de men sehen, die hun kaarten hadden gehaald, direct achterna, waardoor de meeste rui lingen nog in het gebouw tot stand kwa men. Ook werden vooraf we! afspraken gemaakt. A. bekende reeds vanaf November 1944 zich aan deze malversaties te hebben schuldig gemaakt. Voor het verkoopen van de bonkaarten zorgde zijn meisje, d6 24-jarige mej. C. W. te Sneek, die ze eerst in Sneek en daarna in Amsterdam en Amersfoort aan den man bracht. Kooper was 6teeds de Amsterdamsche zwarthan delaar M. C. H. Tegen dit viertal zoomede tegén W. C. te Sneek. <iie regelmatig tabaksbonnen van V. heeft gekocht, is proces-verbaal opge maakt. De heldendood van een zendings-predikaut Ds. A, F. ,T. Pieron üifc Heemstede. In het Zendingsblad der Gerefor meerde Kerken wordt medegedeeld, hoe de Zendingspredikant Ds. A. F. J. Pieron. uit Heemstede afkomstig, stierf. Hij was door de Japanners in ïndië krijgsgevangen genomen. Gescheiden van zijn vrouw en drie jonge kinde ren. die op Java achter gebleven wa ren, werd hij over zee met lotgenooten weggevoerd. Het schip werd aangeval- len en door een torpedo midscheeps getroffen. De opvarenden konden in sloepen het schip verlaten. Ds. Pieron kreeg een plaatsje in een der sloepen. Deze was vol, te vol. Ei- kwam gedurig water binnen, dat niet snel genoeg weggehoosd kon worden. Het was duidelijk, dat als niet een der opvarenden zich opofferde, de sloep zou zinken. Mannen slaakten een kreet „ik kan niet sterven". Toen stond Ds. Pieron op. zeggend: „Door Gods genade kan ik wel sterven". En hij bracht het offer van zijn leven om zijg. medepas sagiers te redden. Hij sprong over boord en verdween in de golven. Nieuwe Uitgaven „Out Farmers Fight for the Future". Een uitermate suggestief boekwerkje is iii opdracht van hei ministerie van Landbouw vervaardigd door de afdeeling voorlichting, dat den veelzeggenden titel draagt: ...Our farmers fight for the future" en bestemd is om begrip te wekken in het buitenland voor de moeilijkheden van landbouw,, visscherij en voedselvoorziening ln ons land: het vormt tegelijk een oproep tot hulp en zal vooral in de Engelsen-sprekende landen worden ge distribueerd De teekenaars T. Michel en F. Mareveld hebben er een humoristisch en tegelijk in drukwekkend beokje van gemaakt, dat met eere genoemd mag worden in de lawine van propaganda-brochures van den laatsten tijd- Reproductie van het schilderij van Jan Steen in het Rijksmuseum te Amsterdam. De evangelist Lucas verhaalt, hoe Christus op den dag zijner opstanding ver schenen is aan twee zijner discipelen, die op weg naar het vlek Emmaüs, de wonderlijke gebeurtenissen der laatste dagen bespraken. Maar hun oogen konden Hem niet herkennen, hoewel Hij hun onderhield over al wat Mozes en de Profeten van Hem hadden geschreven. En zij kwamen nabij het vlek, waar zij naar toe gingen: en Hij hield zich alsof Hij verder zoude gaan; en zij dwongen Hem, zeggende: blijf met ons, want het is bij den avond en de dag is gedaald. En Hij ging in om met hen te blijven. En het geschiedde als Hij met hen aanzat, dat Hij net brood nam en het zegende; en als Hij het gebroken had gaf Hij het hun; en him oogen werden geopend en zij kenden Hem, en Hij kwam weg uit hun gezicht". Dit laatste moment heeft Jan Steen 1 op hei doek gebracht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5