De Moerberg in den put Spijkers met koppen liggen zoo maar op de straat Gemeentereiniging spoedig weer op volle toeren Speeltuinvereeniging wil gaarne weer beginnen, maar.... Aan den Zuidelijken zelfkant van IJmuiden steekt uit de opeengetaste steenen een ijzeren gevaarte omhoog. Het is een ondefinieerbaar iets, maar velen zullen u kunnen vertellen dat het de glijbaan is van de speeltuinvereeni ging ..De Moerberg die vóórdat IJmui- den door de moffen geradbraakt werd, aan honderden kinderen een gelegen heid bood om veilig en onder toezicht te kunnen spelen. De glijbaan, die thans als een stuk roest is achtergebleven, was eens het centrum van vermaak vooi' de jeugd en menig broekje is er op versleten. Bijna 700 leden telde de Speeltuin vereeniging ,,De Moerberg" in haar bloeitijdperk; dat was vóór dat in 1942 de Duitsche Arbeidsdienst beslag legde op den tuin en het clubgebouw tot keu ken inrichtte. De geheele inventaris van het gebouw en alle speeltuinwerk- buigen gingen verloren. Alleen de glij baan bleef staan als een triest gedenk- teeken aan vervloden kindervreugd en voorts vindt men er nog de zwier paai en het geraamte van den draaimolen. Alles wat de speeltuinvereeniging in vele jaren van moeizamen arbeid had opgebouwd tot heil van de jeugd van IJmuiden ging verloren. Maar het bestuur der vereemging bestaat nog en het zou niets liever wil len dan weer aan den slag te gaan: weer den speeltuin te openen om de jeugd, die opgroeit in baldadigheid van de straat te halen en weer in het goede spoor te leiden. Tijdens de bezetting weigerde het bestuur zich bij de Cul tuurkamer aan te sluiten, voor ht geld, dat nog in kas was, werd een film-ap- fjaraat gekocht, dat in de toekomst on getwijfeld aan de speeltuinkinderen menig uur van vermaak en leering zal bezorgen. Het bestuur wil weer aan den slag. "Veel, ja zoo goed als alles is verdwe nen. maar het terrein konden de roo- vers niet meenemen. Het ligt er nog, daar aan de Cornelis Drebbelstraat en het wacht om weer in gebruik te wor den genomen. Het bestuur heeft alle wegen bewan deld, om het terrein weer voor het oor spronkelijk doel in orde gemaakt ie krijgen. Wederopbouw, gemeentebe stuur. zegden hun steun toe. maar het puin. waaronder het terrein bedolven Jig:, wordt maar steeds niet wegge haald. Het bestuur heeft ook het oog gevestigd op het aangrenzende terrein, dat de gemeente als stortplaats gebruikt. Want het eigen terrein is niet groot ge noeg om als speelruimte voor een 1000- tal kinderen te dienen. Volksherstel Haarlem verleende aan de elf Haar- lemsche speelluinvereenigingen gelde- lijken steun, zoodat zij hun werk kon den hervatten. Maar „De Moerberg", die gedurende vijf jaren aan allerlei oorlogsgeweld heeft blootgestaan, die met een tuin vol afbraak en met een leege kas uit den oorlog te voorschijn kwam. kan niet aan den slag, omdat de' tuin niet geleegd en de kas niet ge zuld wordt. De jeugd is verwilderd, zij moet van de straat. Wie helpt nu „Dé Moerberg"? Het bestuur is paraat. V isschersvaartuigen worden uit Frankrijk gehaald De sleeper Ingrid van het Bureau Terug gave Vissehersvaartuigen gaat deze week naar St. Nazaire om vandaar een tweetal Zeeuwsche botters te halen. Er is daar een twintigtal vïsscherss&hepen opge spoord, waaronder twee loggers. De oogst uit het Noorden is echter nog geenszins binnengehaald. In Duitsche en vermoedelijk ook in Noorsche havens lig gen nog Nederlandsche schepen, die op hun repatrieering wachten. Drukte in de haven van Londen In de laatste twee weken, eindigende op 16 Maart j.l., zijn in de haven van Lon den in totaal 1002 schepen binnengekomen met een gezamenlijke tonnenmaat van 1101012 ton. Kinder-Meifeest De plaatselijke afdeeling van de Partij van den Arbeid organiseert op 1 Mei voor de jeugd een Mei-feest. Er zijn inderdaad auto-, motor- en wiel rijders, die nog tamelijk goed in hun ban den zitten, maar zij vormen tegenover de minder gelukkigen een kleine minderheid. En ook zij, die er in slagen een nieuw stel letje ter vervanging van hun versleten binnen- en buitenbanden op den kop te likken, moeten tot de uitzonderingen ge rekend worden. Banden zijn schaarsch en zullen dat voorloopig nog wel blijven. Zuinigheid is dus geboden en ze zijn zuinig, de auto-, motor- en wielrijders. Maar ze hebben de omstandigheden niet mee, wat in het bijzonder voor IJmuiden geldt. Vooral in de omgeving" van de visch- hallen en in de straten, waar de oorlog sijn sporen heeft achtergelaten, is het zeer on veilig» Spijkers met koppen, stukken glas en andere vijanden van de hevea-produc ten liggen bij massa's overal verspreid en menige automobilist en andere luchtban den-gebruiker loopt geregeld schade op aan zijn banden-bezit en dit niet alleen in den vorm van lekkage, maar ook als totaal verlies, doordat een groote spijker een Cabaret „De Lantaarn" Het Cabaret „De Lantaarn" gaf Donder dagavond, onder auspiciën van de C.P.N. <De Waarheid), een voorstelling in het Thalia Theater. Dit politiek cabaret be schikt over goede krachten. Hier mag zeker genoemd worden Cor Zwart, die niet alleen, de teksten voor zijn rekening heeft genomen, doch ook door ziekte van Jan Lemaire. op uitstekende wijze de regie voerde. Zijn lypeering van Sijmen de man die, na 5 jaar in een zenuw inrichting opgesloten te zijn geweest, in de maatschappij terugkeert is kostelijk. De zangeres Corrie Mei beschikt over een zuivere stem en een goede voordracht, jammer dat het geluid voor de zaal iets te ijl was; een microfoon had dit kleine euvel kunnen verhelpen. Een geestige Scène was ,,De wereld op z'n kop", een persiflage op toestanden, die in sommige N.S.B.-kampen heersehen. Mieke de Win ter nam de declamatie voor haar rekening, lerwij! de muzikale begeleiding in han- 'den was van Hans Krieg. In de pauze hield de heer Cor Fels een korte doch felle verkiezingsrede. Hij zette eenige punten van het communisti sche program uiteen en waarschuwde te- gen het fascistische gevaar, dat ook thans nog Europa bedreigt. Voetbalver. „Breesaap" Voor de jaarvergadering van de voet bal vereeniging „Breesaap", welke in het clubgebouw „Watervliet" aan den Ko ningsweg is gehouden en onder leiding ptond van den heer W. J. van Leusden bestond een groote belangstelling van de leden. De heeren S. van Willigen en J. de Greef lazen resp. het jaarverslag en het verslag van de vereenigingsfinan- ciën. Daar deze laatste nogal zorgwek kend waren, bleek het gewenscht de contributies te verhoogen. De bestuursverkiezing werd in vlot tempo afgewerkt en bij enkele canai- dciatstelling zagen de héeren S. v. Wil ligen en W. F. Veneberg zich hei-kozen. De elftalcommissie zal uit vijf leden blijven bestaan en wel uit. de heeren R. •Nooi, J. Nijhuis, T. Helleman, J. Stele en B. de Vries. De heer J. Thijssen. tiranner van V.V.B. werd eveneens op nieuw als zoodanig aangesteld. Schooljeugdfeest op den Nat. feestdag De collecte voor dit groote feest, waar aan 4500 kinderen zullen deelnemen, he^ft opgeleverd 970.83. Dit bedrag is niet voldoende om alle kosten te bestrijden. Derhalve zullen de scholen de ouders vragen de kosten, welke de scholen zullen maliën, mede te helpen dragen. We vermelden nog het gironummer, waarop een ieder kan storten 478325 t.n. van D. de Bruyn. Kerkerinklaan 55, te Santpoort, Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 143725 K.G.. waar onder 9230 K.G. kabeljauw, 18185 K.G. wij ting, 66320 K.G. schol, 3800 K.G. koolvisch, 8260 K.G. tong, 2180 K,G. tarbot en griet, enz. De omzet bedroeg 88950. De traw lers besomden 29659. Verdere besommin gen: motorloggers: KW4 f 3821, KW5 f6197. KW2 f5768, KW78 f 7393. KW42 f5052, KW 91 f6055, KW108 f4764. KW79 f 2M9, KW64 f488; kustvisschers: IJM202 f 394, IJM249 f787, 1JM237 f291, IJM241 f503, IJM218 f215, IJM207 £220, IJM215 f816. KW199 f628. KW125 f 426. KW181 f237. KW109 f432. KW34 1383, KW228 f1381, KW10 f2289, KW 185 f353, KW190 f 763, KW226 f 302, UK172 f 625, UK47 f 393, UK142 f 266, UK176 f 268. UK300 f 1687, UK291 f213, UK 115 f230, UK34 f534, UK230 f514, HA21 f732. Marktbericht Scheveningcn In de week van 6 tot en met 12 April kwamen in Scheveningen aan de markt 23 motorloggers en stoomtrawlers met een besomming van 221618; 43 motorkotters en schokkers besomden na korte reizen 29027, 34 kleine kustvisschers voerden voor 6918 aan. De totale omzet was 257663. De aangevoerde tong en schol werden vrij verkocht beneden de maximumprijzen, de overige soorten kwamen tegen maxi mumprijzen in de verdeeling. Marktbericht "Vlaardingen. In Vlaardingen kwamen in de week van 7 tot 13 April binnen 2 motortrawlers en 3 stoomtrawlers, met een totale besom ming van 41239. Drie kustvisschers kwa men binnen met 3200 besomming. Palingvisscherij is weer begonnen De vorige week is de palingvisscherij op het IJsselmeer weer begonnen. Van de verschillende havens aan genoemd meer zijn de schokkers en de botters weer uit gevaren voor de visscherij op deze glib berige lekkernij en met dit mooie voor jaarsweer worden gunstige resultaten ver wacht. Vermoedelijk zullen eenige honder. den vaartuigen uit de havens van Stavo ren, Volendam, Harderwijk, Spakenburg enz. aan de palingvisscherij deelnemen. Alleen Volendam zendt een 60-tal schepen uit. Het zijn alle motorvaartuigen, daar de zeilen voor goed opgeborgen zijn. Binnenkort komt er dus weer gerookte paling in den handel. „Haring heerlijk Dit is de titel van een folder, dat bin nenkort door het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad voor Visch te IJmuiden zal worden uitgegeven. Het. zal een opsom ming bevatten van alles, wat op den ha ring betrekking heeft. De voorpagina wordt in kleuren gedrukt. Het bevat een keur van bereidingsmogelijkheden en zal voor vele huisvrouwen een goede raad gever zijn voor de bereiding van deze smakelijke visch. band, die jui6t nog mee kon, doorboorde. Een grondige schoonmaak zou het hart an vele weggebruikers op luchtbanden tot dankbaarheid stemmen. En degenen, die met spijkers en met glas omgaan, die nen er voor te waken, dat zij den rijweg niet onveilig maken. Meel, bereid van witte vischsoorten Uit Zuid-Afrika komt het bericht dat de heer M. Mendel, bestuurder van de on derneming Concentra die zich reed6 jaren toelegt op het vervaardigen van vischmeel en dr. Osborn, voedings expert bij de Universiteit van Witwaters- rand een middel gevonden hebben om het meel van witte vischsoorten voor men- schelijke voeding geschikt te maken. Het meel is rijk aan vitaminen en minerale zouten, bovendien bestrijdt het kinder ziekten. slechte tanden en rheumatiek. Het is bestand tegen koude en warmte en kan tot een maximum van V/2 bij ander meel gevoegd worden, zonder smaak of reuk te beïnvloeden. Volgens de samen stellers is het niet meer of minder dan de redding in den huidigen voedselnood en tevens een uitweg voor overtolligen vischaanvoer. Aanvoer cellulose Op den, Tweeden Paschdag zijn voor de steigers van de papierfabriek aange komen de Zweedsche s.s. „Wasaborg" en Vega", beide met een lading cellulose uit Zweden. Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen Tot presidente van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, afd. IJmuiden die op 2 April j.l. weer opgericht is is met aïgemeene stemmen gekozen mevr. P. L. de BoerHarder uit Santpoort, die deze functie reeds eerder eenige jaren heeft vervuld. Het plantsoen in de Cederstraat Het plantsoen in de Cederstraat nabij den spoorovergang is altijd een zorgen kind voor den plantsoenendienst geweest. Men heeft er eenmaal een miniatuur ro sarium gehad, maar twee vijanden belaag den de welriekende planten en dat waren de jeugd, die dwars door de beplanting liep en de wind, die van alle kanten vrij spel had. Men wil er nu, bij wijze van proef, iets anders van maken. Het pleintje wordt be tegeld, maar hier en daar laat men er een tegel uit en plant men een doren. Verder zal de oprit naar den spoorovergang met kastanjes worden beplant. Het is een ex periment waartoe men door de omstan digheden over is gegaan. Uitvoering Harmoniekapel „De Eendracht" De Harmoniekapel „De Eendracht", die door haar standpunt ten opzichte van de befaamde Cultuurkamer, genoopt was haar repetities te staken en voorts ook nog een deel van haar prachtige instru menten door diefstal van het Herrenvolk verloor, is desondanks herrezen. Na ingespannen studie met de beschik bare krachten, werd reeds bij enkele ge legenheden muzikale medewerking ver leend en het stemt tot voldoening te kun nen mededeelen, dat de kapel nu- al weer ongeveer 26 muzikanten telt, waarvan: eenigen geleende instrumenten bespelen. Zaterdag 27 April heeft het eerste con cert na de bevrijding in „Concordia" plaats, in eigen huis dus. O.m. worden uitgevoerd de ouvertures Zampa van Herold en Dichter und Bauer van Von Suppé. Na de pauze wordt het programma aan gevuld door het gitaar-duo „Dubbel-Eén" en de „3 Milly's", parterre-acrobaten. Tenslotte is er een bal met Roemers band. Lustrumviering H.O.S.C. De Hoogoven-Schaakclub, welke zoowel in binnen- als buitenland bekend is, door de jaarlijksche tournooien en dit jaar haar tweede lustrum herdenkt, zal Dins dagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk voor haar leden een feestavond organiseeren. Het programma, dat geheel door eigen krachten wordt verzorgd, biedt voor „elk wat wils". Examens voor de visscherij Naar wij vernemen zal de commissie voor het afnemen van het examen voor machinist en machinist-stoker bij de vis scherij, dit jaar voor het praetische ge deelte zitting houden op Woensdag 24 April te Vlaardingen. Het theoretische gedeelte van het examen zal worden afgenomen op 25 en 26 April te 's-Gravenhage, Nassauplein 27. Oprichting benzinepomp B. en W. van Velsen hebben bij besluit van 9 April 1946 aan de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, Verkoopkantoor van ..Kon. Shell" Producten. Parkstraat 26, te Ts-Gravenhage. voorwaardelijk vergun ning verleend tot het oprichten en in wer king brengen van een benzinepompinsatl- iatie, bestaande uit een ondergrondsche benzinebewaaTplaats van 6000 liter inhoud met een daaraan verbonden bovengrond- sche aftapinrichting vóór het perceel Mei doornstraat no. 1 te IJmuiden-Oost. Materiaal in oorlogstijd zeer verwaarloosd Reeds eerder hebben wij in ons blad verteld, hoe het onze brandweer tijdens den oorlog is gegaan; kostbaar materiaal werd door de Duitschcrs geroofd, het ver vangen waarvan vele duizenden guldens zal kosten. De gemeentereiniging is zoo gelukkig geweest, dat zü al haar materiaal heeft kunnen behouden, maar toch heeft ook deze belangrijke tak van dienst haar erfe nis van den oorlog gekregen. De moeilijkheden, waarmede de Ge meentelijke Reinigings- en Ontsmettings- dïenst te kampen heeft gehad en nog te kampen heeft, zijn het gevolg van den slechten toestand van het materiaal, dat zeer veel geleden heeft, doordat een be hoorlijk onderhoud niet mogelijk was. zoo vertelde ons de heer J. H. v. d. Burg, waarnemend directeur. Veel moest ei- vernieuwd of gerepareerd worden, want de toestand, waarin alles zich bevond, baarde veel zorg. In de oorlogsjaren kwam er van onderhoud niet veel en slechts de hoogst noodige reparaties kon den verricht worden. En met dit verwaarloosde materiaal staat de dienst voor een veel grootere taak dan voor den oorlog. Het weghalen van het vuil uit de woningen, die weer voor bewoning klaargemaakt zijn, vergt heel veel van den dienst. Eiken dag zijn hiervoor drie auto's noodig. En dan heeft men nog de slordigheid van vele inwo ners te bekampen; afval ui* tuinen en woningen, smijt men op den openbaren weg, maar de dienst doet al het moge lijke, om de gemeente weer een, behoor lijk aanzien te geven en gaat daarbij hand in hand met den plantsoenendienst, want de heer v. d. Burg werkt daaraan als plantsoenmeester mede. In verschillende deelen van de gemeen te wordt veel geklaagd over ratten. Dit ongedierte, dat het menschdom zooveel kwaad berokkent, heeft zich tijdens de evacuatie welig kunnen voort telen en vond natuurlijk in het afval van de sol- datenkeukens een goede voedselvoorzie ning. Het schijnt niet algemeen bekend te zijn, zeide de heer v. d. Burg, dat de Reinigings- en Ontsmeltingsdienst gratis rattenvergift beschikbaar stelt. Wie dus overlast heeft van deze schadelijke ver tegenwoordigers van het ras der knaag dieren, weet dus, waar hij een middel tot verdelging daarvoor kan bekomen. Aan het verzoek tot het ledigen van beerputten kon nog niet worden ,voldaan, maar over een dag of tien hoopt men ook hiermee te kunnen beginnen. En wat vele huismoeders zal verheugen is, dat over eenige weken weer, evenals vóór den oorlog, tweemaal per week huisvuil zal worden opgehaald. Zoo draait binnen korten tijd de dienst weer op volle toeren. Wanneer dit het ge val zal zijn, weet de heer v. d. Burg ons niet te vertellen: dit hangt af van het tempo, waarmee het materiaal gerepa reerd kan worden. Wij brachten nog de klacht ter sprake over het vele glas. dat op straat ver spreid ligt. De heer v. d. Burg wees ons er op, dat de burgerij hieraan ook schuld heeft. Stukken glas, "neele of gebroken flesschen worden op straat gegooid, de jongens schoppen ze op den rijweg, de grove stukken worden door wagens met ijzeren wielbanden vergruizeld en dan veroorzaakt het fijne glas een vroegtijdig einde van tal van luchtbanden. De dienst doet zijn best om de straten te zuiveren; het vegen geschiedt zelfs intensiever dan vóór den oorlog, want Eoms krijgen de straten nog een extra beurt..

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2