v* IJ minder Courant Geen KLM-Vliegtuig Met loeiende sirene de eerste voedselpakketten boven Nederland T>in?*l*s SS April l«4fi neergestort Van Reuter werd Maandagavond uit Bern een bericht ontvangen, volgens hetwelk een K.L.M-vliegtuig Maan dagochtend ten Noorden van het meer van Genève zou zijn neergestort en drie inzittenden zouden zijn gedood Bij informatie bij de K.L.M. werd ons medegedeeld, dat het lijnvliegtuïg uit Genève Maandag in goede orde op Schiphol was gearriveerd en dat geen toestel naar Genève was vertrokken, zoodat het verongelukte vliegtuig geen toestel van de K.L.M. kan zijn 15 Mei onherroepelijke datum De mogelijkheid tot na-inlevering van buiten omloop - gesteld papiergeld staat nog slechts open tot 15 Mei a.s. De daarvoor bestemde en bij de kanto ren van de Nederlandsche Bank ver krijgbaar gestelde formulieren worden na dien datum niet meer afgegeven. Directe luchtverbinding Eindhoven—Londen Ook al met het oog op de groote be langen, die de Phi li ps-fab rieken (voor wie de K.L.M. in Eindhoven een steeds grooter aantal passagiers naar alle windstreken vervoert) daarbij hebben, heeft de Kon. Luchtvaart Mij. een pro ject ontworpen voor een directe lucht- verbinding tusschen Eindhoven en Lon den. Men kampt op het oogenblik nog met gebrek aan vliegtuigmateriaal, maar zoo eenigszins mogelijk zal nog" dezen zomer de nieuwe luchtlijn worden ge opend. Japansche voorraden op Halniaheira ontdekt Toen een verkenningsvlucht gemaakt werd door Nederlandsche vliegtuigen, zijn op Halmaheira groote Japansche oliedepóts ontdekt, welke voorraden spoedig door de Nederlanders zijn overgenomen. De voorraden omvatten 100.000 gallons autobenzine. 300.000 gallons vliegtuigbenzine. 60.000 gallons smeerolie en 1300 gallons brandpetro- leum. Radiomateriaal opgespoord De politie heeft zoowel in Hilversum als in Den Haag een groote hoeveel heid „ondergedoken" zender- en ont- vangmateriaal achterhaald, dat voor de bevrijding in gebruik was bij de Rundfunk Betreuungsstellen te Hilver sum. Zes weken voor de bevrijding moest deze instelling naar Den Haag uitwijken. Bij deze gelegenheid heeft men gebracht materiaal te verbergen met het doel dit bij een gunstige gele genheid clandestien naar Duitschland te vervoeren. Een aantal Nederlanders heeft daarbij hand- en spandiensten verricht. In Hilversum zijn op verschillende adressen zes en rn Den Haag vijf kis ten met radiotechnisch materiaal ge vonden. Vijf personen werden gear resteerd, die ter beschikking zijn ge steld van de P.R.A. te Hilversum, Rijvergunningen ingetrokken Na afloop van de draverijen te Hil versum vonden tientallen autobezit ters, die mot den wagen naar de ocur- ses waren gekomen, bij hun auto een controleur van de Rijksverkeersinspec- tie op hen wachten. De controledienst der R.V.I, was met een flink aantal mannen opgekomen om de noodzake lijkheid van het gebruik der auto's te onderzoeken. Tientallen bezitters van auto's en motoren zagen hun rijver gunning ingetrokken, daar zij, ondanks de vele waarschuwingen. toch een overbodig gebruik van bun vervoermid del hadden gemaakt. Beethoven-Cyclus De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal. afwisselend in de Groote Kerk en dè Ge meentelijke Concertzaal een Beethoven- Cyclus ten geboore brengen. De cyclus be gint op den !5en Mei. wanneer in de Bavo. onder leiding van Hein Jordans o.m. Beet hoven's derde symphonie zai worden uitge voerd, den 21sten Mei komt de zesde sympho nie in de Concertzaal aan de beurt, eveneens onder leiding van Hein Jordans. Jan Ou; leidt het derde concert in de zelfde zaal op 24 Mei. waar de zevende symphonie op het program, ma staat. Tenslotte vormen de eerste en de negende symphonie (met slotkoor) hei pro gramma van den laatsten avond in de Groo te Kerk op den 2len Mei. Ook dit concert onder leiding van Jan Out ten gehoore wor den gebracht. Alle uitvoeringen beginnen om 20 uur. terwijl verschillende solisten hun medewerking verleunen. De Duitschers hebben met verbazing een knalrood gelakte brandweerauto na geoogd. die onder de Hollandaclie drie kleur en met loeiende sirene van Det- mold naar ons land reed. Het was een autospuit van de gemeente Voorhout, die als eerste vertegenwoordiger van het door de Duitschers geroofde Nederlandsche brand weerpiaterlaal repatrieerde. Naar het vaderland terugkeerende laudgenoo- ten hadden den wagen ln Detmold ont dekt. In Den Haag werd de roode Ford har telijk ontvangen. Hij verkeerde in prima staat, aangezien hij nog bij de Duit schers in gebruik was. Zij hadden er den avond voor zijn terugkeer nog een brand mee gebluscht Voor 1300 bonnen Paascheitjes Twee Haarlemsche vrouwen werden door de recherche gearresteerd, daar zij ervan verdacht werden, groote hoeveel heden versnaperingsbonnen uit een Haar lemsche broodbakkelij te hebben ont vreemd. Het spoor van dezen diefstal werd ge vonden; doordat de dames dezer dagen groote hoeveelheden „zoete papiertjes" in een winkel wilden omruilen. Dc twee shoeplustige leden van een snoeplustige sexe bekenden 1300 versnaperingsbonnen te hebben gestolen. „La Vita Nuova" Op Woensdag 24 April zal het H.O.V.-Koo>\ tesamen met de H.O.V., een uitvoering ge ven van het koorwerk ..La Vita Nuova" van E. Woif—Ferrari, in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. De tekst hiervoor werd geschreven door Dante-Alleghieri. Solistische medewerking wordt verleend door Hélène Ludolph, sopraan; Lucien Lou- man, bariton; Joke Koeyers. piano en Albert de Klerk, orgel. Ook het Knapenboor uit de St.. Liduinakerk te Haarlem verleent hieraan zijn medewerking. Het geheel staat onder leiding van den dirigent Jan Out. Meisjes-H B.S. helpt indië De leerlingen van de Haarlemsche Meisjes- HBS hebben ten bate van Nederland helpt Indië in haar schoolgebouw aan de Tempe liersstraat een bazar gehouden, die zoowel wat uitvoering ais wat geldelijk resultaat be treft zeer geslaagd genoemd kan worden. De baten stroomden binnen vla de stands, zooals de tea-room, den intelligentietest- en den erbandstand. Handwerken, huisvlijt- en an dere artikelen werden verloot en eenlge jongedames bakten pannekoeken, die er in derdaad als koek in gingen. Het succes kan misschien het beste uitgedrukt worden in het saldo, dat ter beschikking van het hulpcomité gesteld zal worden: ruim f 1500. 23 April „Zang en Vriendschap" Burgemeester Reinaldn cere-voorzit ter. Bij hei bestuur der Koninklijke Lie- dertafel „Zang en Vriendschap" is be richt ingekomen, dat de heer M. A. Reinalda, burgemeester van Haarlem, het eere-voorzitterschap der vereeni- ging heeft aanvaard. De installatie van den nieuwen eere voorzitter zal zeer binnenkort plaats vinden. Voorbarig Reuterbericht? Het door Reuter verspreide bericht, dat brigade-generaal J. F. Lister, die na de bevrijding eenigen tijd stafchef van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland is geweest, door de militaire autoriteiten wordt vastgehouden in ver band met een onderzoek naar de admi nistratie van het Canadeesche leger in Noord-West Europa, wordt door wel ingelichte Canadeesche kringen te Am sterdam uiterst voorbarig en zelfs on juist genoemd. Eerst als kleine stipjes, later als ge vaarlij k-groote vogels kwamen de zil veren vliegende forten over het wijde land. Het aanzwellend motorenge- druiscn was als een infernaal geluid, maar ditmaal waren het geen dood en vernietiging, die de glanzende lijven boven ons brachten. De „pathfinder" cirkelde in groote bogen boven het terrein, de bommen - luiken zwaaiden open en een regen van pakjes daalde neer op de nog kleurlooze velden. 23 April. 1945. Hon gerig Nederland heeft geschreid'en ge lachen, het heeft dankend naar de lucht gezien, waar de -rerblinder.de aluminium reuzen hun zegenend werk volbrachten. In golven van vier. van drie. in lange rij vlogen de bommenwerpers over en de één na den ander strooide zijn con fetti, die snel aangroeide tot groote car tonnen pakken. Nooit zal ik vergeten, hoe op een zon niger. voorjaarsmorgen eenige weken na de eerste pakjes de machines oo- ven mijn' tijdelijk; huis vlogen en hun reddende last naar de aarde wierpen. Met de hand voor de oogen heb ik mijn tranen staan verbijten, heb ik een groo te prop uit mijn keel geslikt, terwijl mijn hart de groote dankbaarheid van geheel het hongerende Westen nee- proefde. Maar lang kon ik zoo met me- diteeren, want een suizende vracht kwam recht op de woning af. Een rof fel van doffe klappen, gerinkel van glasToen ik achter het muurtje vandaan gekropen was lag de tuin be zaaid met zakken en cartons, met blik ken en uiteengespatte pakjes boter. Een witte vlek tusschen de jonge spi nazie wees de plaats aan. waar een „meelvoltreffer" ingeslagen was. Op den nok van het dak kleefde een gele vlek, door het serreraam was een blik kaas als een gave des hemels binnen gekomen. Nieuwe golven, nieuwe „bommen nieuwe vreugde. Niemand kon binnens huis blijver, "alhoewel het niet van ge vaar ontbioot was. wanneer men in den Ctensregen bleef staan. Later werden de droppings" georganiseerd, lucht bescherming cn vrijwilligers paalden het terrein nabij de duinen van Voge lenzang af en verzamelden de duizenden „air-pareeLs"- Ach. ja er is wel eer.s iets aan den strijkstok blijven hangen, maar is dat zoo'n wonder, wanneer de overvloed in een hongerig land geval len is? De groote vogels zijn na verschei dene dagen weggebleven, in dat voor jaar van 1945, maar zij hebben ;n ons hart een diepen voor achtergelaten, waaruit het zaad der broederschap zal moeten opschieten. Dan is er met den ma terieelen nood ook een geestelijk goed verzorgd, toen de wolken eten dwarre lend naar beneden kwamen. Feiten en cijfers over Walcheren Ir. Gerber. hoofd van hel streekbureau Walcheren, sprak Zondagavond over den huidigen toestand op dit eiland. Gedurende de enkele maanden, dat het eiland nu dioog ligt, zijn ongeveer 1V2 mtllioen baksteenen gebruikt: 700.000 pan nen en 20.000 kubieke meter glas voor de noodtge beschutting tegen regen en wind. Meer dan 50.000 kg draadnagels werden in het hout geslagen en 72 km elëctrisch draad werd aangelegd. Thans zijn van de ongeveer 7500 wonin gen in het eertijds geïnundeerde gebied wederom ruim 3000 woningen voor be woning geschikt gemaakt, drieduizend ge zinnen kregen weer een dak boven het hoofd. De huisvesting van de vele arbeiders op Walcheren is ook een moeilijk pro bleem. Zelfs uit Denemarken zijn hulp ploegen. gekomen. In totaal werken onge- eer 3500 bouwvakarbeiders onder leiding van 286 aannemers. Voor hun huisvesting kwamen er eenige Zwitsersche barakken kampen, maar voldoende was het nog niet. Thans zijn weer eenige barakken kampen in aanbouw. Er moeten nog 12 kampen bij komen die. naar spr. hoopte,: volledig bezel zullen worden door vak arbeiders. Walcheren lean deze mannen niet missen. Hot Amerikaansche De particuliere banken in Amerika hebben gisteren erin toegestemd de helft van de leening aan Nederland van 20»! millioen dollars over te nemen. Ambte naren van de Export en Import Bank waren van meening, dat het aandeel nog grooter zou worden, wanneer nog andere, banken verzocht zullen worden eraan deel te nemen. Vandaag wordt de gelegenheid! tot deelneming gesloten en Donderdag zat worden medegedeeld hoe de leening ver-, deeld is. De staatkundige toestand In Indië Voor de Kon. Ver. „Oost en West" werd dezer dagen een interessante lezing gehouden door Raden Mas Norosoetarso over den tegenwoordigen staatkundigen toestand in Indië. De heer Notosoetarso is in het begin van dit jaar uit Batavia naar ons land gekomen en onderhoudt een voortdurend contact met zijn Javaan* sche landgenooten. zoodat hij in zijn cau serie de meest actueeie kwesties kon be spreken. Spr. schetste, hoe Java had geleden on der de Japansche oorlogvoering en hoe de Japansche terreurmethoden vergezeld gingen van aanmoedigende radiotoespra ken van Soekarno. Toen de bevrijding kwam, was geheel Indië gedesorganiseerd- De pauze voor de aankomst der Geallieerden schiep de gelegenheid voor de ontbonden hulplcger- formaties de wapens en de voor-aamste gebouwen in de groote sleden in handen te krijgen en de extremistische terreur begon, los van de feiten die nu stof voor onderhandeling vormen Spr. was van meening. dat de .orde en rust in geheet Indië hersteld moesten worden. Alleen iti die sfeer kan men over de nieuwe staat kundige verhouding NederlandIndië gaan spreken, waarmede niet bedoeld wordt dat de oude koloniale toestand moet terugkeeren De heer Notosoetarso wees erop. dat de voorlichting inzake den waren toestand veel te wenschen overliet. De beslissing die straks door de regeering genomen wordt buiten de volksver tegen woord; ging om kan onherstelbare schade aanrichten, aangezien het nieuwe kabinet niet op de genomen besluiten kan terugkomen Vol gens spr. zouden deze contracten oo dé extremisten totaal zonder invloed blijven. Deze losgeslagen elementen zullen hurt acties voortzetten, totdat zij ontwapend zijn. De heer P. C. Woudsma. voorzitter dei* vereeniging. dankte den spreker voor de leerzame uiteenzetting. De gronden aan den Zeeweg te Bloemendaal Bebouwing? In verband met de quaestie van de be bouwing van dé gronden langs den Zee weg, deelen "B. en W. aan. den raad mede, dat zij een beslissing willen forceeren. Waarschijnlijk zal de president van de* Rijksdienst voor'het Nationale Plan be zwaar maken tegen bebouwingsplanneiu en W. zijn voornemens daarvan dan bij den minister van Binner.lar.dsche Zaken, in beroep te gaan. Zij willen er op wijzen, da: de gemeente, ongeacht renteverlies, al 2.168.588 voor don weg heeft uitge geven. Het is billijk, dat bebouwing wordt toegestaan, óf dat de gemeente schadeloos wordt gesteld voor de waardevermindering van het terrein door een bebou wings ver bod. B. en W. doen zoo voegen zij daaraan toe slechts schoorvoetend het voorstel aan den raad om tot bebouwing over te gaan. maar de financieele nood der ge meente dwingt daartoe. Verder stellen B. en W. den raad voor den architect A. Komter te Amsterdam, opdracht te geven voor het ontwerpen van plannen tot bebouwing van den kop van den Zeeweg. Zij vragen daarvoor een credie van 9400. Wij hebben reeds mede gedeeld. dat deze bebouwing aan hef strand noodig is voor de exploitatie van het strand.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3