Het Haarl emsche Rioleeringsplan Rioolvocht wordt gezuiverd, niet naar zee afgevoerd Het is bekend dat Haarlem in de toe komst, een modern rioleeringssysteem krijgt. Dan zal het rioolvocht niet meer in grachten en vaarten geloosd, maar weg gevoerd worden. Vóór den oorlog werd, met steun van het Werkfonds, een gedeelte van het groote rioleeringsplan uitgevoerd. Als de oorlog er niet tusschen zou zijn gekomen, zou nu ongetwijfeld dit voor Haarlem zoo belangrijke werk al geheel, althans voor een zeer groot deel, voltooid zijn geworden. Nu is nog niet te zeggen wanneer het weer ter hand genomen zal worden. Veel zal afhangen van de mate riaalvoorziening in ons land en de stand van de arbeidsmarkt. De regeering beloofde indertijd aan Haarlem de medewerking van het Werk fonds voor het geheele project. De toe stand der Haarlemsche financiën zal het wel noodzakelijk maken, in de toekomst op dien steun te blijven rekenen. Het is nog niet te zeggen hoe het Werkfonds in de toekomst zal worden voortgezet. In zeker opzicht is daar na den oorlog voor in de plaats gekomen de D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken), maar die beoogt als regel alleen het tot stand brengen van w e n s c h e 1 ij k, niet van noodzake- 1 ij k werk. Het is intusschen aan te nemen Van Vliet verliest van Derksen Door deelneming van de Belgische sprin ters Scherens, Gosselin en Van Looveren en de slayerskampioen Michaux kregen de openingswedstrijden in het vrijwel uitver kochte Ulrechtsche stadion Maandag een internationaal karakter. De sprintwed strijden tusschen de drie beste Belgische en Nederlandsche professionals waren in teressant. spannend en verrassend. Derk sen zorgde voor de eerste verrassing door Scherens te kleppen, doch koi-f daarop stelde hij teleur, doordat hij zich door Van Looveren liet verrassen. Scherens was blijkbaar niet in vorm en moest in Gosse lin zijn meerdere erkennen. Met spanning werd de strijd tegemoet gezien tusschen Derksen en Van Vliet. Op fraaie wijze won Derksen met banddikte. Daar Van Vliet echter van Scherens won, moest een beslissingswedstrijd tusschen Derksen en Van Vliet worden verreden. Deze beslis sing werd door Derksen op* gedecideerde wijze gewonnen. Kropman verloor in alle ritten. In den klassementswedstrijd tus schen Scherens. Gosselin en Van Loove ren voor België en Van Vliet, Derksen en Kropman voor Nederland, bevestigde Derksen zijn goeden vorm door ook dit nummer te winnen. Het rijden van Van Vliet deed hier zeer onsympathiek aan en hij eindigde met 0 punten als laatste. De stayers wedstrijd was weinig interes sant. daar Michaux met vlag en wimpel de drie manches won. Groenewegen was de eenige die nog eenigszins partij gaf. HOCKEY HOC-TOUKNOOI IN DEN HAAG. De einduitslagen van het door de Haagsche Hockeyclub H. O. C. gedurende de Paasch- dagen gehouden tournooi waaraan 75 elftal len deelnamen, luiden: A-groep: HDM—Leiden 0—2 B-groep: Pinoké—De Star 01 C-groep: HLC-FAHC 0—3 D-groeop: Zuidwijck—SV '35 2—1 INTERNATIONAAL HOCKEYTOURNOOÏ IN BRUSSEL. Op Zaterdag 20 en Zondag 21 April werd in Brussel een internationaal Hockeytournooi gehouden, waaraan verschillende Nederland sche clubs deelnamen. Laren speelde gelijk (1—1) tegen de Belgi sche club C.S.S. Beerschot won met i—O van de Irisclub de Lille (Frankrijk), terwijl Eind hoven met 3—0 verloor van de Union Tournai (België). Zaterdag werd te Hilversum de finale ge speeld om den Amsterdam-beker voor hee- den. De uitslag luidt: Hilversum—Tilburg 2—4. INTERNATIONAAL MIXED-TOURNOOI Van Zaterdag lot en met Maandag werd op de terreinen van Hilversum een internatio naal mixed-tournooi, het Kruiken-tournooi. gehouden, waar o.a. aan werd deelgenomen door ..Stade Frangais" (Parijs), ..Leopold" (Brussel) en „Rasante" (Brussel). Deze drie buïtenlandsche ploegen, die in verschillende poules waren opgesteld, konden het door de sterkte der Nederlandsche deelnemers niet tot een overwinning in hun afdeelirsgen brengen. De fmale werd gespeeld tusschen een Hil- versumsoh ;:-team en Be-Fair. Na tweemaal verlenging zegevierde Hilversum met 1—0. KORFBAL AMSTERDAM WINT HET AKB-SCUILD Nadat eerst Haarlem tegen Amsterdam en Noord-Holland met resp. 51 en 53 had verloren, won Amsterdam in de finaie met 7—2 van Noord-Holiand en legde daardoor beslag op het AKB-schild. UITSLAGEN HAARL. KORKBALBOND Eerste klasse: Aurora 2—Haarlem 2 6—4. Adsp. Eerste klasse: Aurora aOosterkwar tier b 02." Tweede klasse: Watervliet d—Haarlem a 2—5; O.kwartier dAnimo Ready a 011. OM HET A.K.B.-SCHILD AmsterdamHaarlem 51 HaarlemNoord-Holland boven Y 3—5 Amsterdam—Noord-Holland boven het Y 2 JEUGDTOURNOOI HAARLEMSCHE KORFBALBOND Den 2en Paasehdag had de Hnarl. Korfbal- bond een jeugdtournooi uitgeschreven, waar in Oosterkwartier a en Watervliet b (na aa^Iuiprpen tegen THB a) zegevierden. dat het Werkfonds alleen weer steun zal geven voor het uitvoeren van werken als groote werkloosheid daartoe dwingt. Indertijd was er onzekerheid over de vraag hoe Haarlem van het rioolwater zou moeten afkomen. Er was keuze uit twee systeemen: zuivering, of afvoering naar zee. Er is besloten tot zuivering over te gaan, omdat dit bij .onderzoek het meest economisch is gebleken. Oogenschijnlijk lijkt afvoer naar zee het goedkoopst, maar men moet bedenken, dat de afstand van Haarlem naar zee vrij groot is, zoodat een sterke pompinstallatie noodig zou zijn. Bovendien kan het rioolvocht niet dicht aan de kust gestort worden, maar moet met een leiding ver in zee gebracht wor den. Men zal in Zandvoort en Bloemendaal met vreugde vernemen, dat Haarlem van het zee-plan heeft afgezien, want voor het badleven is zoo'n inrichting in de nabij heid toch minder gewenscht, ofschoon Den Haag het rioolvocht in zee laat vloeien, zonder dat er veel klachten komen. De zuiveringsinstallatie zal gebouwd worden in het Noorden van den Waarder- polder, nabij het Noorder Buiten Spaarne. Als systeem is gekozen een combinatie van biologische- en mechanische Teiniging. Dit systeem is den laatsten tijd vrijwel algemeen in ons land en ook in het bui tenland gekozen, omdat daarmee de beste resultaten verkregen worden. Het heeft pas zin de zuiveringsinstalla tie te bouwen als een groot gedeelte van het net van groote riolen in onze ge meente gelegd is. Voorloopig dus nog niet! Het is opmerkelijk, dat in de laatste jaren te Haarlem in de zomermaanden niet zooveel last wordt ondervonden van stinkende grachten. Dit danken wij voor een deel aan het feit, dat de laatste zo mers ongunstig waren voor bevordering van het rottingsproces van het afval in de vaarten en' grachten. Maar ook. en dat is vooral van belang het spuien van -Rijn land is verbeterd sinds in het stoomge maal bij Spaarndam een groote Diesel motor is geplaatst, waardoor de bemalings capaciteit is gestegen.. De Politieke opsporings dienst. De reorganisatie der Politieke Recherche afdeeling te Haarlem is tot stand gebracht Het hoofdbureau is gevestigd in het hotel den Hout, Fonteinlaan 3. Ook de sub-com missie inzake oorlogsmisdrijven is hier on dergebracht. Afdeelingsbureaux zijn gevestigd te Vel- sen Meervlietstraat 4) en te Hoofddorp (Julianalaan 42). Het adres van het bureau Onderzoek collaboratie blijft Kenaupark 21 te Haarlem. Paasch.druk.te aan weerszijde van den duinrand De zon tijdens de Paaschdagen heeft verscheidene tramconducteurs rond Haarlem benauwde uren doen mee maken. Eivolle trans vervoerden, vooral op den tweeden Zondag, stroomen men- schen naar de kleurige velden langs de duinen. Wie op tweeden Paasehdag op het Plein te Haarlem stond, moet zich op de Jaarbeurs gewaand hebben. Als automatisch werden de trans naar Lei den vol gepakt. Niet alleen langs de ijzeren staven hebben duizenden de bollen gezien, maar ook het wegver keer was, vooral in wandel- en rijwiel- tempo druk, hoewel de vooroorlogsche files én door het frissche weer én van wege de dubieuze bandenpositie bij lange na niet bereikt werden. Als auto-surrogaten waren de won der lij les te vehikels van stal gehaald, tilbury's en sjeezen, dog-carts en zelfs een auto met trapbeweging, alle ge tooid met de traditioneele slingers van narcissen en de bosjes hyacinten, heb ben het eerste vredes-bollenfeest geur en kleur gegeven. Niet alleen Hollands bollenland maar ook het strand van Zandvoort. Noord- wijk en Wijk aan Zee mocht zich in een druk bezoek verheugen. Met den kop naar den wind rijden zich de badstoelen, aaneen, er waagden zich zelfs eenige koene zwemmers in zee, maar de temperatuur van het wa ter noodde niét tot een langdurig ver blijf. Niet alleen de zon, maar zeker ook de tram komt een woord van lof toe, voor de snelle verwerking van de dui zenden eendagsvliegen, die hun moeite beloond zagen door een kleur-festijn onder een voorjaarslucht of een dolce- l'ar-niente in het warme zand langs de Nederlandsche kust. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 20 April 1546 BEVALLEN: IG April, P. G. Perrij—Daa- men, d.: 18 April, M. H. Thijssen—Roozen. z.; H. P. J. RuigrokVierveijzer, d.: M. A. Hui- zingaRuïjgrok, z.: 19 April, C. W. Giesen— van der Made. d.; C. A. SpanjaartNooij. d.; H. TerstalGorgol. cl.; C. M. Kniepde Lange, d.; A._ van Garderen—van der Haven, z.I. B. CoveAnthonysz, d_: M. P. M. Emans— Schoone'oeek. d.: 20 April, M. de Leth Snoeks. z.; A. c. Nat—Masee, C. van der Woik—Verhoeff, z. OVERLEDEN: 13 April, T. Visser. 59 j., Gasthuisvest; 19 April, E. G. Sleijstervan der Kolk, 69 j., Iepenstraat: M. Bos—de Haan, 70 j.. Asterstraat; C. van EaarsenGroot. 86 j.. Vergierdeweg. GEHUWD: 20 April, L. J. Le Blanc en A J. Quee. De Stem des Volks Een orgelconcert van Handel opende liet Maandagavond gegeven concert. Albert de Klerk speelde de orgelparty briljant en dui delijk en lasehte een prachtig in stijl geïm proviseerde cadens in het eerste deel; de H O. V. begeleidde onder Ernst Kreiage's leiding correct. Mi:jam's Sïegesgesang" van Schubert hoofden we vroeger al eens van .De stem des Volks". Ditmaal zong Tini Jaspers de solopartij, die voor haar heldere en wellui dende sopraanstem over 't geheel wat laag ligt. Een der vele Missen in C. gr. t. die Mo zart gecomponeerd heeft vormde het tweede gedeelte van dit concert. De stijl daarvan is volslagen onkerkelijk en doet veelmeer aan dien zijner opera s denken. Enkele mo menten, b.v. het „Et incarnatus est" enz. gaan wat dieper; ook is de toonsoort hier mineur. Het solokwartet Tini Jaspers. An nie Hermes, Lex Karsèmeyer en Luc. Lou- maii vormde hier een mooi geheel. De rest van "t Credo vertoont een vrij goedkoop soort contrapuntiek, die iemand als. Mozart aan den loopenden band kon schrijven. Het koor zong over 't geheel zeer goed; wel eens wat sterk, doch zuiver en frisch. K. DE JONG. Kinderoperette „Asschepoetster" Bij het opgaan van het scherm, Zater dagnamiddag in den Stadsschouwburg, was het tooneel in tweeën verdeeld; een kamer en een keuken, en in deze laatste zat een sober gekleed meiske te poetsen: wel geen asch, maar een kandelaar. De uitdrukking op haar gezichtje was treurig. In de kamer kwamen spoedig twee erg opgedirkte meis jes binnen met erg hoovaardige blikken en maniertjes. Dit was alleszins goed getroffen zooals we van de regie van Ely Huyboom gewend zijn. Doch op den duur kwamen in deze operette niet zooveel leuke groepee ringen te voorschijn als in vorige en was er ook in de gebaartjes der hoofdpersoontjes eenige verstarring, zooals die bij volwassen dilettanten nog al eens voorkomt. Aardige momenten daarentegen waren weer de dan sen, vooral de keurige menuetten die met onverbeterlijke hoofschheid en zwierigheid werclen uitgevoerd en ons midden in den roccocotijd verplaatsten. Zoo was clan ook in deze vertooning veel dat het oog vooral van ouderen bekoren kon, al zullen die fijnhe den door het zeer jonge deel van het pu bliek. dat de groote meerderheid vormcle, onopgemerkt gebleven zijn. De eerstvolgen de uitvoering van „Sneeuwwitje" zal wel voor dit deel veel meer te genieten geven. K. DE JONG. Heinrich Schütz' „Matthaeus Passion" Schütz heeft in zijn in 1665 geschreven Matthaeus Passion den reeitativischen vorm grootendeeis bewaard, doch deze recitatieven hebben den invloed van den toen nog modernen Italïaanschen stijl on dergaan: zij zijn zeer expressief in tegen stelling met den ouden liturgischen toon. En in de verklanking van de woorden der turbae heeft hij kunstige en zeer scherp karakteriseerènde meerstemmigheid ge bruikt, zoodat deze fragmenten directe voorloopers van overeenkomstige van Bach zijn en in dramatische kracht er nauwelijks bij achter staan. Verder zijn enkele koralen en een slotzang toege voegd. Doch dit alles is als onbegeleide zang bedoeld. Orgelbegeleiding, zooals die ook bij de uitvoering van Zaterdagavond in de Bakenesserkerk gebruikt werd is strijdig met den stijl (al heeft ze in de vorige eeuw er wellicht veel toe bijge dragen om Schütz' Passies weer tot leven te wekken) en verhoogt m.L de expres sieve kracht allerminst. Veeleer ontstond er een zekere monotonie door. De bewer king van vele momenten ging echter ook nu ver boven een uitsluitend historische belangrijkheid uit, al moet al wie pas Bach's zooveel rijker werk gehoord heeft zich voor dat van Schütz anders instellen. Tenslotte is toch ook Bach in zijn Pas sies kind van zijn tijd, en is er dus een en ander, b.v. de Da Cano-aria's formeel niet-muzikaal!verouderd. In elk ge val verdient Piet Halsema hulde voor zijn reeds eenige jaren geleden onderno men uitvoeringen van Schütz' Matthaeus Passie en mageen woord van lof voor het zingen van Lex Karsemeyer, Lucien Louman en het koortje niet ontbreken. Het tempo moge evenwel wat levendiger genomen worden; de uitvoering was door Schütz als liturgie bedoeld. K. DE JONG. Doodelijk ongeluk te Heemstede Op den Tweeden Paasehdag, des middags te 2 uur passeerde een Leidenaar de IJze ren Brug toen bij het passeeren van de daar liggende wissel de volgwagen uit de rails liep. Dit déraillement had tengevolge dat de koppeling van den volgwagen brak. De wagen reed met vrij veel vaart in de richting van de rij winkelhuizen aan de Raadhuisstraat en botste tegen een perceel waarin een wolhandel gevestigd is. Een 6- jarig meisje, v. d. L„ wonende in de Havenstraat, zag de wagen op zich af komen en vluchtte in het portiek van <jen winkel, doch de volgwagen drukte juist dit deel van den winkel in elkaar. Het kind werd vrijwel op slag gedood, terwijl de voorzijde van den winkel ernstig be schadigd werd. Het stoffelijk overschot werd naar de begraafplaats vervoerd, ter wijl de ouders van het vreeselijk ongeluk in kennis werden gesteld. Hei tramverkeer ondervond ernstige stagnatie en de pas sagiers moesten van beide zijden over stappen. De vlieger, ging niet op De Haarlemsche recherche heeft dezer dagen een zekeren H., oneervol ontslagen agent van politie, gearresteerd. In somen werking met een C.C.D.-man W. V., en drie andere personen had hij, onder den dekmantel van polïtieeie bevoegdheid, ongeveer 1000 sigareten in beslag geno- fen. Gedeeltelijke stopzetting van D.U.W.-objecten -Invloed te Haarlem Wij hebben reeds medegedeeld, dat be sloten is s erschillende objecten, die door den D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken) worden uitgevoerd, om mensehen aan arbeid te helpen die werkloos zijn, stop te zetten. Een uitzondering is daar bij gemaakt voor landbouwherstel-werk- zaamheden, net dichten van tankgrach ten, enz. De opzet van dezen maatregel is, dat verwacht wordt, dat vele arbeiders die nu bij den D.U.W. werken, werk kun nen krijgen bij den landbouw, waar men zit met een tekort aan arbeidskrachten. Te Haarlem waren ongeveer 1300 man bij D.U.W.-objecten aan het werk gezet. Het is nog niet te zeggen hoeveel daar van zonder werk zullen komen, omdat nog onzekerheid bestaat over enkele ob jecten of die kunnen doorgaan. Bij den dienst van Den Hout en Plant soenen werkten ongeveer 240 man'. Er wordt getracht een deel dezer menschen bij andere objecten te werk te stellen. 70 Haarlemmers werkten te Heemstede bij de Reiniging.- (Het reinigen van .vuil opslagplaatsen, het sorteeren van meta len, enz.). Die werkzaamheden komen tijdelijk stil te liggen. Het is onzeker of bet werk onder Halfweg mag worden voortgezet. Er is geconstateerd, dat bij de D.U.W.- objecten vele Haarlemmers werken die minder geschikt zijn voor het landbouw- werk in het vrije bedrijf. Deze menschen zullen dus weinig kans hebben om werk te vinden. Er is nog getracht die te hand haven bij de D.U.W.-objecten, omdat nu aangenomen kan worden, dat zij voor overbruggingsuitkeeringen in aanmerking moeten komen, maar die toestemming is niet verkregen. Jubiieum Drogisten-organisatie Woensdag 24 April zal de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ondervak groep Detailhandel in Drogisterijartikelen den dag herdenken, waarop zij vóór 20 jaar opnieuw werd opgericht. Reeds in 1902 bestond de afdeeling van den Neder- landschen Drogistenbond, doch deze was van geen belang. Er werd een feestcommissie benoemd, die voor een feestprogramma zorgde. Op den feestdag wordt een receptie gehouden in hotel De Leeuwerik. Kruisstraat, van 3 tol 4 uur. Daar wordt een gedeelte van de verzameling „Gapers" van den heer A. J. M. van Os (Fa. v. d. Pïgge) ten toon gesteld. Cabaretavond van De Watergeus en D.V.S. Buurtvereenigingen blijken in Haarlem een bloeiend bestaan te kunnen hebben. Zaterdagavond organiseerden de buurt- ver. De Watergeus en D.V.S. uit Haarlem- Noord een cabaretavond voor hun leden :n de concertzaal, die er wezen mocht. Daan Hooykaas vormde de verbindende schakel in een gevarieerd cabarei-pro- gramma. Deze humorist-conferencier blijkt in Duitsche gevangenschap (hij werd bij een Rotterdamsche razzia opgepakt) zijn geestelijke veerkracht niet verloren te hebben. Peter Pikas als imitator was kos telijk. Voorts traden de Kamiki-Hawaiïans weer met succes op. Binnenkort kunnen wij dit trio misschien via de radio beluis teren. De equilibrist Berny was niet in vorm dezen avond, niettemin wist hij zich goed uit een netelige situatie te redden. Met een verloting en bal o.I.v. The Five White Syncopaters werd deze geanimeer de bijeenkomst besloten. De kunst"(loor 't vrije land Toelit met hindernissen. De Gooische kunstschilders hebben ge weigerd mede te werken aan het tot stand komen van een tentoonstelling van schil derijen, te organiseeren in het kader van de actie „De Kunst gaat door het vrije land 1946"', welke expositie in de kunst zaal van Hamdorf gehouden zou worden. De reden van de weigering is, dat een en ander georganiseerd wordt ondëf aus piciën van de nieuwe federatie van beel dende kunstenaars, terwijl bijna alle kunstschilders bij de oude federatie zijn aangesloten. Voorts wordt vernomen, dat de leden van de oude federatie in het geheele land weigeren zullen aan de expositie deel te nemen. Verder zullen in Laren de door het „Comité Laren Mei 1&46" georgani seerde kunstmanifestaties in Mei a.6. zeer waarschijnlijk worden afgelast. Zwaardere lieffing op de vermogens Naar de Volkskrant meldt, zal de Ver mogensheffing-ineens, die door de over heid wordt voorbereid, ter saneering van 's lands financiën, volgens een progressief tarief tot stand komen. Do heffing zal varieeren van 1020%. Vermogens van J 100.000 moeten 10 af staan. vermogens van 250.000 en hooger 20 Ook voor de v ermogensa a n\vs'oe- lasilng lijken de ontworpen wijzigingen eerder een verzwaring van de aanvanke lijk voorgestelde tarieven (50 voor „wit te" en 90 voor „zwarte" vermogens) in te houden. 1900 krijgsgevangenen in een kamp bij Neurenberg zijn ernstig ziek door net ge bruik van brood dat arsenicum-"bevatte. Er wordt een onderzoek naar de herkomst van dit voedsel ingesteld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5