Here is the B.B.C. ...'Scheidden Roosevelt Ir. G. Friedhoff Guerilla van Haarlems 7de Eeuwfeest Russische professor verlengt het leven Met A.C. serum-krijgt men er een kwart eeuw bij Het Deensche blad „Politiken" heett volgens het Handelsblad een uitvoerig artikel gewijd aan de vinding van een Russischen geleerde, professor Alexander Bogomolets, die beweert den sleutel ge vonden te hebben tot verlenging van het menschelijk leven. De nieuwe vinding wordt in Rusland reeds als preparaat vervaardigd en de proefnemingen, die Bogomolets ermede heeft genomen, hebben bevredigende re sultaten opgeleverd. Gedurende 30 jaren heeft de Russische geleerde in het insti tuut voor experimenteele biologie te Kiew op 30.000 menschen die ouder dan 100 jaar zijn. klinische onderzoekingen verricht waarbij hij tot de conclusie kwam dat bij al deze menschen de goed gecon serveerde bindweefsels hun haogen ouder dom veroorzaakten. Hij kwam daarop tot het resultaat dat bepaalde stoffen in de bindweefselcellen deze menschen jonghield en slaagde erin, deze stoffen af *e schei den uit milt en beendermerg van jonge menschen, die een gewelddadigen dood waren gestorven. Zijn preparaat heet A. C. S. (Anti retïculo cytotoxi-serum) en helpt ook als geneesmiddel bij ouderdoms kwalen als aderverkalking, verhoogden bloeddruk en nerveuze aandoeningen. Het is mogelijk het menschelijke leven met behulp van dit serum 20 tot 30 jaren te verlengen: men hoopt het middel binnen twee a drie jaren in onbeperkte hoeveel heid te kunnen fabriceeren. Het blad „Politiken" deelt nog mede. dat de Deensche onderzoeker op het ge bied der menschelijke cellen, dr. Fischer. wiens meening over de Russische berich ten gevraagd werd, niet sceptisch stond tegenover dit nieuws. Hij verklaarde dat de belanrijkheid der cellen waaruit Bogo molets zijn serum afscheidt reeds lang bekend was en dat bij het niet onmoge lijk achtte, een medisch preparaat te ver vaardigen dat deze cellen vernieuwt of vervangt. Zomertijd Geen Zomertijd (Van onzen parlementairen redacteur.) Het is met de kwestie van den zomer tijd een vreemd geval. Ten onzent helde men er toe over ten opzichte van dit punt hetzelfde te doen als in België. Aan vankelijk nu had Den Haag den indruk, dat onze Zuidelijke buren dit keer geen zomertijd zouden invoeren. Daarop kwam er plots een bericht, dat Brussel besloten had er wel toe over te gaan en zulks in den nacht van 20 op 21 dezer. Hier zat men toen met de moeilijkheid, dat o.m onze spoorwegen waarschijnlijk niet di rect deze verandering zouden kunnen aan vaarden. Maar alweer waren hoofdbre kens overbodig, want inmiddels bleek dat de Belgische minister van Verkeers wezen het, naar het schijnt in beginsel genomen besluit (zijn collega van Binnen- landsche Zaken had het reeds als vast staand aan de pers meegedeeld!) niet ter. uitvoer zou leggen. Het was te lastig, o.m. in verband met.... de spoorwegen. Nader overleg, mede met andere instanties ook Nederlandsche zou nog eens plaats moeten vinden en dus laat de zomertijd nog steeds op zich wachten. Of hij dit jaar heelemaal achterwege zal blijven kan echter nog niet met stelligheid worden gezegd. Dit hangt van de resultaten van het verdere overleg af. E. v. R. in Mantsjoerije Nu de pogingen der Chineesehe com munisten, de regeeringstroepen to be letten de door de Russen ontruimde steden in Mantsjoerije te bezetten, blij ken te falen, hebben zij een guerilla taktiëk aangenomen met het gevolg, dat verschillende belangrijke spoor wegverbindingen door op zich zelf staande aanvallen telkens worden on derbroken. De guerilla is een specifieke kunst van de Chineesehe communisten, waarin zij zich jarenlang hebben kun nen oefenen, eerst in den oorlog tegen de regeering en later tegen de Japan ners. De taak van generaal Marshall, die een bemiddelende rol moet spelen in deze wrijvingen, is er niet gemak kelijker op geworden sinds gebleken is dat de communisten zich weinig aan trekken van de overeenkomst, die de Chineesehe regeering met Moskou sloot ten aanzien van het overnemen van Mant-sjoerijsche steden door „geregelde troepen". De voedselvoorziening van de hon gerende gebieden in China en Mants joerije wordt door de verbroken ver bindingen ernstig gestoord. De commu nisten hebben het voornamelijk gemunt op belangrijke verbindingspunten zoo- als bruggen, spoorlijnen, stations en wegen, waarlangs de regeeringstroepen doch evenzeer de voedseltransporten htm bestemming in het binnenland moeten bei-eiken. Intusschen doet maarschalk Tsjang Kai Tsjek alle moeite om zoo spoedig mogelijk een eind te maken aan de binnenlandsche wrijvingen door zijn regeering te verbreeden met commu nistische vertegenwoordigers. doch de pogingen in die richting zijn tot nu toe afgestuit op de verregaande eischen der communisten, die vooral in mili tair opzicht de eerste viool wenschen 4e spelen. Vertrouwde stemmen naar ons land Van 23 tot 27 April zal de directeur- generaal der B.B.C.. Sir William Haley, op uitnoodiging der Nederlandsche regee ring een bezoek aan ons land brengen. Hij zal worden vergezeld door een ze vental medewerkers, die er allen het hun ne toe bijdroegen, dat het gekooide Ne derland het uitzicht op het wereldtooneel niet verloor. Twee hunner traden zoo vaak voor de microfoon op, dat zij door hun stem in vele gezinnen bijna tot huis- genooten gingen behooren. Wie herinnert zich ook nu niet" de stemmen van den ..Londenaar" (A. J Fransella) of van Frank Gillard, tot voor kort oorlogsver slaggever. thans leider van het „West- Regional"-pLrogram? Op het programma van bezienswaardig heden. dat den Britschen gasten in heel ons land zal worden voorgezet, staat uiterr aard een bezoek aan de bollenstreek. Daartoe zal het gezelschap Donderdag 25 April des middags uit Amsterdam door Haarlem komen. Het is nog niet bekend, of het hier even halt zal houden. Hoe Nederlandsche schepen uit Duitschland repatrieeren In een te Delfzijl gehouden perscon ferentie heeft de heer Steensma van de M. C. T. V. (Marine Commissie Teruggave Vaartuigen) een uiteenzet ting gegeven over het werk van deze instelling, welke te Delfzijl aan de marine is toegevoegd. De marine-commandant te Rotter dam heeft de M. C. T. V. met de re- pa trieering van schepen uit Duitsch land belast. Te Delfzijl werd een kan toor dezer instelling aan den marine commandant toegevoegd, die begin Augustus 1945- begon met sleepbooten te huren en loodsen en runners aan te nemen. Na een maand waren reeds 300 vaartuigen in ons land. terug. Het door zenden van de schepen naar de eind- beslemming ondervond eenige vertra ging. doordat de Duitschers de zeesluis van Delfzijl vernield hadden. Tevens ontstond stagnatie door het ontstaan an administratieve moeilijkheden bij de Geallieerden in Duitschland bij de vrijgeving van de vaartuigen en door eenige weken van ongunstig weer. Januari 1946 waren 623 sleep- en motorvaartüigen met een totaal van 149.300 ton scheepsruim te voor de Rijn- en binnenvaart in ons land uit Noorwegen en N.-W. Duitschland te rug, alsmede 140 diverse vaartuigen, w.o. 5 sleepbooten. In de wintermaan den heeft het transport vrijwel stil gelegen, welke periode werd gebruikt om Je vrijgeving van de resteerende schepen te veikrijgen. Van Noorwegen kunnen dezen zomer nog een 60-tal Nederlandsche schepen, alsmede 100 Belgische, welke eveneens door de Ne derlandsche organisatie worden over gebracht, worden verwacht, voorts uit 't Elbegebied ruim 70 en van de Wesev en Churchill als kwade vrienden Een in de Ver. Staten gepubliceerd boek, getiteld „Top Secret" en geschreven door Ralph Ingersoll, verbindingsofficier tus- sehen de staven van de generaals Bradley, Montgomery en Eisenhower, wordt be weerd, dat er tusscheri oud-president Roo sevelt en Churchill een scherpe tegenstel ling bestond over strategie ten aanzien van den aanval op Duitschland en dat de president stierf op een oogenblik, dat ten gevolge hiervan de verhouding tusschen hem en Churchill slecht was. Ingersoll verklaart, dat het conflict tusschen de beide groote OQrlogsleiders ontstond ten gevolge van generaal Bradley's geschiede nis makende beslissing geen krachten te verspillen aan het leege, gebombardeerde Berlijn, maar direct in Duitschland door te stooten voor een vereeniging met de Russen aan de Elbe. In een telegram aan Roosevelt zeide Churchill, aldus Ingersoll, dat hij meer dan een snelle nederlaag van Duitschland, wenschte.-dat de Britsche troepen in Ber lijn zouden zijn, voordat de Russen daar waren, en de eersten Hamburg en Bremen zouden bezetten, daar men vreesde, dat de Russen dit zouden doen en aan de confe rentietafel zouden trachten deze steden te behouden. Roosevelt zei „neen". Volgens Ingersoll zou Roosevelt Churchill deze laatste bood schap nooit hebben vergeven en omge keerd zou Churchill Roosevelt nooit heb ben vergeven, dat deze zijn voox-stel ver wierp. De schrijver levert scherpe critiek op Montgomery en haalt hierbij een verkla- ring van Eisenhower aan, waarin Mont gomery wordt beschuldigd van herhaalde lijke insubordinatie en gezegd wordt, dat Eisenhower hem verscheidene malen meer dan genoeg ter beschikking had gesteld om de ovei'winning te verzekeren, maar dat Montgomery in -alle gevallen had ge faald. Eisenhower wordt door Ingersoll beschreven als „niet flink" en „weifelend", Bradley daarentegen is zijn held. Churchill heeft een exemplaar van dit boek ontvangen, maar had geen commen taar te leveren op de critiek. die op hem wordt geoefend. In de meeste Britsche bladen zijn uit treksels uit het boek afgedrukt. c.a. 140' schepen. Hiex-bij dient te wor den opgemerkt, dat alle z.g. „Speer" en „Nord"-schepen niet vrijgegeven zijn (dit zijn door de Duitschers ge- vorderde schepen, waarvoor meestal later tegen den wil der eigenaren een koopsom, is betaald). Voorts moeten nog een 40-tal schepen uit het Eems- Jadegebied repa trieeren.- Delfzijl heeft de beschikking over een aantal marine- en particuliere sleepbooten, alsmede Waddenloodsen en runners. Voorts gaan eenige sleep booten in de Oostzee coiwooiwerk ver richten., Benoemd tot Rijksbouwmeester De heer ir. G. Friedhoff, hoofdingenieur by het bedryf voor Openbare Werken te Haarlem, is benoemd tot Rijksbouwmees ter. In verband daarmede hebben Burge meester en Wethouders van Haarlem hem op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofdingenieur, in gaande 1 Juni 1946, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan de ge meente bewezen. Iii Amerika kon het voorkomen dat je het eene oogenblik krantenjongen was en even later full speed op weg naar het millionairschap. In Nederland is het maar beter, niet op een dergelijk snel resultaat van hard werken te rekenen, maar toch is er althans één krantenbe zorger, die zoo geen fortuin, dan toch bekendheid (en wie weet roem) zal ve rkrijgen. Jan van Dam. bezorger van Haarlems Dagblad, heeft meer in zijn mars dan een aantal kranten die hij moet rondbrengen. Zijn tooneelstuk „Achter Wallen en Poorten" bezat zoodanige eigenschappen, dat het ter gelegenheid van de Eeuwfeesten dei- stad Haarlem in den Stadsschouwburg gespeeld zal worden. Het oordeel van den heer J. B. Schuil luidde: „Een zeer goed stuk, dat speelt tijdens het beleg van Haarlem". Dat was voldoende om ons licht eens bij den auteur zelf te gaan opsteken. Hij vertelde ons van de vele moeilijkheden, die hij heeft moeten overwinnen bij het schrijven van zijn eei-ste groote stuk. Het was tijdens de bezetting en hij had het voor de tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning'' be stemd, waarvan hij zelf voorzitter-se cretaris is. Het nationale karakter er an leek den autoriteiten echter te ge vaarlijk en het wex-d verboden. Ondanks dat het toen is moeten blijven liggen, was het een waardig lot beschoren. Wat kan zich beter leenen voor een jubileumspel van de stad Haarlem dan een tooneelstuk. dat op boeiende wijze, ♦zonder de historie te verwaarloozen, en met een eenvoudige inti-igue er door ;e weven, een beeld schept van een veel- xewogen periode in Haarlems verleden? 1-Iet stuk bezit de beste eigenschap pen voor een amateursopvoering: het ontwikkelt zonder overmatige eischen aan de spelers te stellen, zonder te ver vallen in 'te fijne nuanceeringen, de verhoudingen tusschen eenige figuren in dien tijd. Het geheel geeft blijk van een gx-ondige kennis der historie en een "iefde hoe kan het ook anders bij een rasechten Haarlemmer voor het ge geven. Het ligt in de bedoeling, een gezel schap. samengesteld uit de beste spelers van de talrijke Haarlemsche tooneei- vereenigingen .„Achter Wallen en Poor ten" in den Haarlemschen Stadsschouw burg te doen spelen. De première is vastgesteld op 27 Juli en in ieder geval i De schryver: Van Dam zullen de twee volgende dagen hei-op voeringen plaats hebben. Intusschen heeft Jan van Dam niet stilgezeten en zich verder aan het schrij ven gewijd. Zijn platxnen zijn groot, want hij verklaax-de dat zijn ideeën nog niet uitgeput zijn en dat toen het eer ste stuk eenmaal klaar was. zijn zelf vertrouwen een stevigen i-uggesteun kreeg, die het schrijven van een volgend stuk vlotter zal doon gaan dan dat van den eersteling, die langen tijd heeft noodig gehad om zijn definitieven vorm te krijgen. 4 November 1936 weid ir. Friedhoff be noemd tot Bouwkundig Hoofdingenieur van Openbare Werken, ter opvolging van ir. De Bordes. In de jaren die aan den oorlog voorafgingen heeft hij Haarlem met verschillende belangrijke bouwwerken, verrijkt. Wij noemen de aula op de begraafplaats en de scholen in het Florapark, de Nassaulaan, het Ramplaan- kwartier en de Gijsbrecht van Aemstel- straat. Verder verzorgde hij verschillende restauraties, o.a. aan de Waag, alsook uit breidingsplannen. Het is jammer dat in de oorlogsjax-en weinig gebouwd kon 'worden. Ook alsc secx-etaris der Schoonheids commissie heeft ir. Friedhoff een belang rijken invloed gehad op het bouwen en het stadsbeeld van Haarlem in het alge meen. Wij herinneren er tenslotte aan dat ir. Friedhoff door het gemeentebestuur van Zandvoort belast werd met het ontwerpen van de plannen voor het nieuwe Zand voort. Wij zijn overtuigd, dat het te Haarlem betreurd wordt, dat de heer Friedhoff niet langer zijn stempel zal drukken op de bouwwerken, die hier verrijzen. Zijn werk werd hier immers in breeden kring gewaardeerd. Ir. Friedhoff blijft voorloopig te Haar lem wonen. v. De wethoudersverkiezing te Haarlem Vacature Mr. S. C. v. d. Wall Zooals men weet heeft Mr. S. C. v. d. Wall, tn verband met zijn bedanken voor de Christelijk Historische Unie en aan- i sluiting bij de Partij van den Arbeid, zijn. mandaat als wethouder ter beschikking gesteld. A.s. Woensdag zal in die vacature voor zien worden. „Naar wij vernemen stelt, de A. R. raads fractie zich ten aanzien van de voorziening in deze vacature op het volgende stand punt Nu beide C. H. raadsleden zijn overgegaan naar de Partij van den Arbeid, heeft de Chr. Hist. Kies vereeniging geen vertegenwoor digers meer in den tijdelijken Raad. Dien tengevolge zijn de A. R. raadsleden nog de eenig overgebleven vertegenwoordigers van de georganiseerde Prot. Christ, kiezers. Bij de wethoudersverkiezingen in het na jaar van 1945 was overeengekomen, dat ook de georganiseerde Prot. Christ, partijen een zetel in het college van B. en W. zouden bezetten. Op grond van een en ander heeft de A. R. raadsfractie besloten het A. R. raadslid de heer W. C. Bakker candidaat te stellen ter voorziening in de vacature." Tot zoover deze mededeeling. De raadsfractie van de Partij van den Arbeid houdt Dinsdagavond een vergadering waarin ook de wethouders verkiezing ter sprake zal komen. De komende A toom bomproeven De proefnemingen met-atoombommen in de Pacific, die oorspronkelijk op la Mei zouden worden gehouden en op bevel van Truman uitgesteld werden, zullen thans definitief op 1 Juli wor den gehouden. President Truman heeft verklaard dat er van een'nieuw uitstel geen sprake zal zijn. Truman noemde de proefnemingen van vitaal belang voor de nationale verdediging van de Vereenigde Staten. De proef is een ver lenging van laboratorium-onderzoek. „Zonder de tijdens deze proeven waar te nemen verschijnselen blijven wij in het onzekere omtrent de gebruiksmo gelijkheden en de uitwerking van het nieuwe wapen, terwijl de scheepsbouw kundigen, vlieg tuigbouwers, strategen- en medici niet zouden weten welke maatregelen zij te nemen hebben en in het duister zouden tasten over de ge volgen op zee en op het land van dit revolutïonnaire strijdmiddel, waarmede wij in de toekomst rekening zullen moeten houden", aldus verklaarde Truman volgens de Times. Turnver. „Santpoort" Tot directeur van bovengenoemde vei'eeniging is benoemd de heer Bruns, die na hei vertrek van den heer Mars man reeds geruimen tijd met" de leidmg belast was.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6