Plechtige herde nking op 3 Mei De toestand in het Belgische Visscherijbedrijf Veel aanvoerveel invoer en geen uitvoer De Holland-Amerikalijn loopt Boulogne weer aan Naar wij vernemen, zullen de passa giersschepen van de Holland-Amerikalijn. die den dienst tusschén Rotterdam en Amerika onderhouden, met Ingang van Mei a.s. wederom Boulogne sur Mer aan- loopen Zooals men weet, werd deze Fran- sche havenplaats vóór den oorlog ook ge regeld, zoowel op de uit-, als op de thuis reis, door de schepen van deze jnaatschap- pij aangeloopen. Daar de schepen op de reede van Bou logne ankeren, worden de passagiers en de bagage mei behulp van z.g. tenders naar den wal of aan boord gebracht. De twee tenders van de Holland-Ame- rikalijn, de „Holland" en de „France", welke door de Duitschers gedurende den oorlog tot zinken werden gebracht, zijn inmiddels gelicht en worden thans te St. Malo wederom gerepareerd en opgeknapt, zoodat zij binnenkort hun dienst weer kunnen hervatten. Polen breidt zijn visschers- vloot uit Naar ons van Engelsche zijde wordt medegedeeld, heeft Denemarken vijftien visschersvaartuïgen, varieerende van 20 tot 40 ton elk, verkocht aan Polen. Het zijn zeïlvaartuigen, die van hulp motoren zijn voorzien. Zuiveringsstations voor mosselen Evenals in Frankrijk, Nederland en\ in andere landen zorgt het ministerie voor Openbare Gezondheid in Engeland er voor dat geen ongezonde weekdieren in den handel gebracht worden. Te Conway, bij de Iersche Zee, bestaat reeds een zuive ringsstation voor mosselen, waar de mos- selvisschers verplicht zijn hun mosselen te laten reinigen alvoren ze voor den ver koop beschikbaar te stellen. Te Bright- lingsea, aan de Oostkust, is reeds een sta tion voor de reiniging van oesters, terwijl nu in het kustgebied van Norfolk en Lin colnshire een zuiveringsstation zal wor den opgericht voor mosselen. SANTPOORT Santpoort krijgt een bevrijdingsbank De Vereeniging tot het houden van Nationale Dagen zal op 4 Mei, des mid dags om 2.30 uur. bij net station-Sant poort een monumentale rustbank ont hullen ter herdenking aan de bevrijding en onze bevrijders. Na de onthulling zal de bank officieel worden overgedragen aan het Gemeente bestuur. Katholieke Volkspartij Dinsdag a.s. houdt de plaatselijke af- deebng van de Kath. Volkspartij in „Zomerlust" een openbare vergadering. Polly Perkins Dit bekende blijspel wordt onder auspiciën van de R.K. Cultureele Ver eeniging Vrijdag a.s. in „Zomerlust" door de tooneelvereeniging ,.Leo XIII" uit Purmerend opgevoerd. VELSEN Burgerlijke Stand Geboren: W. Kok, d., Kastanjestraat 16. IJmuiden-Oost; J. Stigter, z., Bloemstr. 130, IJmuiden; L. Schaap, z.. Oosterduin weg 34, IJmuiden-Oost; A Goed. z., Wij- kerstraatweg 283, Velsen-NoordJ Bak ker, z., Ger. Doustraat 79, IJmuiden-O.: P. P. J. Neve, d., Groeneweg 28, IJmui den-Oost; W. Meijer, d„ Bakkerstraat 35, IJmuiden; F. Korf, d., Eikenstraat 14, IJmuiden-Oost; F. Tervoort, z„ Noorder dorpstraat 8, Santpoort; J. Boot, z., Kas tanjestraat 46, IJmuiden-Oost; P. Ver woerd, d„ Meerwiedenlaan 1. Velsen- Noord; J. J. Schoon, z., Anemonenstraat 2, Santpoort; H. H. M. v. Workum. d-, A. V. Saksenlaan 8, Santpoort; R, Rutte, z., R. Claessenstraat 21, IJmuiden-Oost; J. Blom, d„ Kruidbergerweg 30, Santpoort; D. Groen, z., Beukenstraat 32, IJmuiden- Oost; T. Bosman, z., Meeuwenlaan 34, IJm.-Oost; G. v. d. Lugt, z„ Elzenstraat 28, IJmuiden-Oost; C. M. van Strien, d., Ladderbeekstraat 34, Velsen-N.; A. H. Keur, d., Pr. Krugerstraat 4. IJmuiden; D. Bakker, d., P. Potterstraat 2, IJmuiden- Oost; W. J. Boon, d., Leeuweriklaan 11, IJmuiden-Oost; A. A, de Waard, d., Ahornstraat 26, IJmuiden-Oost; J. B. Sin- tenie, z„ Bloemendaalschestr.w. 3. Sant poort. Overleden: A. M. Hoekstra, 3 jr., d. v. A. J. Hoekstra. Meervlietstraat 73, Vel- sen; J. Klinge. 58 j„ echtg. v. M. Rijke. Kruidbergerweg 22, Santpoort. Ondertrouwd: C. Maters, Verl. van The- maatlaan 15 en A. W. Muller, Verl. van Themaatlaan 15; P. Kok, Enschedéstraat 12, IJmuiden en K. Zwaan, Kluijskerss- laan 4, Santpoort; W. J. Arisz, Duin en Kruidbergerweg 68, Santp. en C. C. Klauwers, Bloemend.str.weg 55; H. C. Meyer, Oegstgeest, Spaargarenstraat 20 en G. Heeremans, Kruidbergerweg 31, Santp., t.a. Oegstgeest, Spaargarenstraat 20; A. van Gelder, Bloemstr. 70. IJm. en D. Gulikers, Wulverderlaan 14, Santp.: H. Haver. Kanaaldijk 227, IJm. en C. P. Rutte, Middenduinerweg 73, Santp., t.a. Amstelstraat 14 rd., IJm.: C. G. Thijssen, Den Helder, Loodgracht 31 en G. Breed, Gr. Hout- of Koningsweg 10, Velsen-N., -.a. den Helder, Diaconiestr. 41. De toestand in het Belgische Wanneer men het laatste nummer van „Het Nieuw Visscherijblad" van Ostende leest, komt men tot de conclu sie, dat men in het visscherijbedrijf bij onze Zuidelijke buren ook met heel veel moeilijkheden te kampen heeft. Deze moeilijkheden zijn grootendeels het ge volg van een haast onbeperkien in voel'. Het blad schetst dien toestand met de volgende woorden: bijna onbe perkte invoer en overvloedige aanvoer eenerzijds, geen uitvoer anderzijds. Ons land, aldus genoemd blad, blijkt het eenige ter wereld te zijn dat vrij open staat voor den invoer van onver schillig welke hoeveelheden visch en welke soorten. Dergelijke politiek zou zin hebben, wanneer er geen eigen vol doende opbrengst was, maar deze is reeds zoo overvloedig, dat er op som mige tijden voor bepaalde soorten tegen redelijke prijzen geen afzet mogelijk is. Verschillende landen beschikken over een grootere visschersvloot dan vóór 1940. Zoo is bijv. de vloot van De nemarken 1% maal, die van Zweden 2 maal zoo groot als voorheen. De Noor- sche vloot komt ook vlug op peil en Nederland haalt insgelijks spoedig zijn achterstandin. Waar de meeste landen hun visch- invoer nog zeer beperken, of zelfs hier voor gesloten blijven, is België, met zijn geheel vrijen invoer aangewezen, om het teveel van genoemde landen op te nemen. Het tijdperk der massale con signaties is weer aangebroken en ont reddert den geheelen vischhandel ten «adeele van de eigen visscherij. Het blad wijst er op, dat in het laat ste handelsverdrag met Zweden een post is opgenomen van 5 millioen kro nen voor levering van visch aan België, terwijl voorheen slechts weinig visch uit Zweden betrokken werd. En nu wordt al weer gesproken over den in voer van haring uit Noorwegen en dat, terwijl er nog duizenden vaten haring in het land aanwezig zijn om dan niet te spreken van de belangrijke hoeveel heden gezouten kustharing, waarvoor nog steeds geen uitvoer verwezenlijkt werd. „Wij zijn ver van de belofte, dat Frankrijk 20 millioen K.G. van ons zou afnemen", aldus het blad. Een zeker gevaar voor de Belgische vischindustrie ziet het blad ook in de voorgestelde tolunie met Nederland. Een groot deel van de misère wijt het Ostendsche blad aan de Antwerpsche importeurs. Wanneer we de noteeringen nagaan van de week van 12 tot 18 April blijkt, dat de prijzen over het algemeen veel lager zijn dan in ons land. Tong, gold in genoemde week van 16 tot 30 fr„ schol van 1.20 (2) tot 4.60 fr., wijting van 2 tot 7.40 fr„ kabeljauw was vrij duur, deze noteerde van 12 tot 30 fr.- Moeilijkheden in den haringhandel. Minstens 50 millioen K.G. ijle haring werd door de eigen vloot in het afge- loopen ijle-haringseizoen aangevoerd, welke hoeveelheid in hoofdzaak door de rookerijen en de vischconservenfa- brieken verwerkt dient te worden. Waarom geen uitvoer? vraagt Het Nieuw Visscherijblad. Haringhaodela- ren in Nederland vragen naar onze ha ring maar krijgen er geen, omdat er geen deviezen beschikbaar' zijn. Een Nederlandsohe haringimporteur heeft 5000 vaten in België besteld, maar het is niet mogelijk deze te leveren. En in België werd ingevolge een overeenkomst met Nooi wegen 1000 ton Noorsche haring van het vorig seizoen ingevoerd, tegen den prijs van 1000 fr. per vat. Nog 20.000 vaten van dien in voer liggen op verwerking te wachten. (Deze mededeeling klopt niet, want 20.000 vaten haring wegen veel meer Scheepvaart 18 April. Aangekomen: Amstelkerk van 'Antwerpen. 18 April. Vertrokken: Oranje naar Swinsborg, Deo Duce naar Kopenhagen, Kong Björk naar Bremen, Marna naar Goole. 19 April. Aangekomen: City of Dublin van Rotterdam, Iris van La Patico, Or pheus van Lissabon, Eemstroom v. Gran gemouth, Corsika van Londen, Kotta Ajoeng van Batavia, Empire Seaman' van Hull, Oud-Beijerland van Londen, Wo- landa van Rotterdam naar Wormerveer, Jobsbaven van Baltimore, Tabinta van Southampton. 19 April. Vertrokken: Bart naar Odesse, Empire Seabank n. Huil, Aktjo n. Esbjerg, Henk n. Redköping, City of Dublin n. Cork, Rolf n. Antwerpen, Shelman Victory n. New-York, Orestes n. Esbjerg. 20 April aangekomen: Zeemeeuw, van Hull; Rota, van Norrköping; Patria, van Londen; Cateli, van Par 20 April vertrokken: Tabinta, naar Soutshampton; Empire Seawarthy, naar Dundee; Kotta Ajoeng, naar Rotterdam; Wolanda, van Wormerveer naar Norr köping. 21 April aangekomen: Urmaja van Swansea. 22 April aangekomen: Alt, van Goode; Vega, van Stockholm (papierfabriek): La- saborg, van Hernösand; Sala.ido, van Bal- timore; Tylla, van Gothenburg; Drake, van Londen; Josef Bergendorff, van Vener- meer; Tabinta, van Southampton. 22 April vertrokken: Zeemeeuw, naar Londen; Westplein, naar Bristoi Kanaal. dan 1000 ton). Door de haringrookers werd destijds overeengekomen, er elk een gedeelte van te verwerken, naar mate hun behoefte, maar de haringroo kers en ook de inleggers zitten nog met een stock ijle haring van eigen vangst, terwijl bovendien 20.000 vaten in Ostende tevergeefs op uitvoer liggen ie wachten. Het Is te verwachten dat het'er met het naderen van den zomer niet beter op zal worden. V.S.V. behaalde verdiende zege D.O.S. met 20 geslagen. Voor liefhebbers van goed voetbal en veel sensatie was dit eei^. wedstrijd om van te smullen. In de eerste helft was het als het ware een duel tusschen de VSV- voorhoede en de DOS-verdediging, die elkaar weergaloos partij gaven. Reeds direct moest Van Baggem in het Utrecht- sche doel handelend optreden bij een hard öchot van Sterk, doch klassewerk was te zien uit de wijze, waarop hij een harden kopbal van Van Onselen onder de lat weg plukte toen deze het laatste hoofd wilde leggen aan een fraaie combinatie van zijn medespelers. Kort daarop verleende de doellat den Utrechtschen doelman steun toen Van der Lugt een vliegend schot inzond. Toen de terugspringende bal door DOS meteen zuiver doorgespeeld werd, was het bij VSV de paal die een beletsel vormde voor een succes van de tegenpartij. Nu bleek ook wat bij DOS het zwakke punt is, want zelfs een speler als Van den Boogaard die toch sinds eenigen tijd de aandacht van de Technische Commissie van den KNVB heeft, laat een oogenschijnlijk vrij gemak kelijke kans onbenut voorbijgaan. Was de paal een „hinderpaal" voor DOS, de paal aan de andere zijde was hun een hulp toen Van der Lugt krachtig door zette, de bal over den uitgeloopen doelman naar Sterk speelde en de ingeschoten bal via den paal uit het doel spatte. Zoo verstreek de eerste helft in elkaar snel opvolgende aanvallen, adembenemen de spelmomenten en ten slotte een steeds beter spelende VSV-verdediging. Het falen van den Utrechtschen middenvoor Van der Valk kwam voor het grootste gedeelte op rekening van den allesbeheerschenden De Vries, terwijl Van Leur afdoende door Voet werd uitgeschakeld. De 2e helft die VSV het windvoordeel bracht gaf aanvankelijk een herhaling van het wedstrijdbeeld, tot De Vries een aan val van DOS onderschepte, den bal op bracht en, inplaats van af te geven regel recht op het DOS-doel afstevende, en met succes, want de DOS-verdediging, blijk baar verrast door dit voor hen vreemde gezicht verloor haar kijk op de situatie en volgens de regelen der kunst was het welverdiend 10 voor de thuisclub. Weer ging de doelpaal een rol spelen want een goed door Van Onselen inge schoten bal ketste er op af ennaast. Ook Van der Lugt had pech doch toen gaf Sc'naaper een zuiveren verren center naar Sterk, die ondanks zijn speciale be waking een van de beste spelers was. Hij passeerde Van Essen en Van Leeuwen en bood Van Onselen een niet te miésen kans. V.V.B.Vitesse 1—1 In den voor beide clubs zeer belangrij ken wedstrijd voor de bovenste plaats en die eenige duizenden toeschouwers naar „Watervliet" trok, hebben V.V.B. en Vi tesse de punten gedeeld. Toch verdiende V.V.B., vooral na de rust, door haar keurig veld- en samenspel van do-geheele ont moeting iets meer, maar d£ Castricum- sche achterhoede met K. Zonneveld in 't doel speelde een prachtige partij. De Breesaap-aanval was wel vlug en van de vleugels gevaarlijk, maar middenvoor Spruit was te langzaam. Beide verdedigin gen gaven geen kans overigens tot schie- ten en het geluk moest beslissen. De trapvaste Breesapers lieten rechts buiten Zonneveld, na reeds door het oog van een' naald te zijn gekropen, wat ook omgekeerd enkele malen het geval was, even los en met een scherp, hard schot passeerde deze 5 minuten voor de Tust Michel (01). Onder groote spanning ver streek de tweede helft met een sterk aan vallend V.V.B. en een teruggetrokken Vi tesse. Enkele uitvallen der bezoekers ver werkte Michel keurig, doch ook Zonne veld, die een goede partij liet zien, weer de zich bij het soms tot een belegering overgaande offensief kranig. V.V.B. zette alles op alles om althans een gelijk spel uit het vuur te sleepen, dat ook eindelijk kwam. Een aanval uit het midden, stelde rechtsbinnen Schenke een kwartier voor het einde, zij het in buiten spelpositie, in de gelegenheid te 6coren. Wel ving Zonneveld den bal nog, maar.hij viel over de doellijn (11). Oprichtingsvergadering Partij van de Vrijheid Vrijdagavond 26 April wordt in de bo venzaal van het Rex Theater een vergade ring gehouden ter oprichting van de afd. Veïsen van de Partij van den Arbeid. Spreker is nir R. C. Bakhuizen van den Brink. Vischaanvoer in Ostende De aanvoer van versche zeevisch in de week van 12 t.m. 18 April ie Ostende be droeg 614.058 K.G. De totale opbrengst hiervan was frs. 5.830.372. Bevrijdingsfeesten Ter gelegenheid van de herdenking onzer bevrijding zullen op den natio- nalen feestdag volksspelen gehouden worden. Mogelijk wordt er op het Ter rasvogels-terrein een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. In de avonduren vindt een „muzi kale ommegang" plaats en zullen in de openlucht films worden vertoond. Getrouwd: K. Baas en M. Beverwijk, Rijksweg 468, Santpoort; J. Jonkman en Kuurstra, Rijksweg 342, Santpoort; C. J. Weijers en G. Arisz, Hoofdstraat 85, Santpoort; H. van den Heijden en C. Voogt, Bloemstraat 106, IJmuiden: D. van der Heijde en M. H A. Verhagen, Duin- vlietstraat 117, Velsen-Noord; A Dem- mers en C. Lips, Zeeweg 233, IJm. Oost; H. Koomen en J. J. Bouwens. Tusschen- beeksweg 61, IJmuiden-Oost. Vrijdagavond 3 Mei a.s. organiseert Ned. Volksherstel een stillen omme gang, ter nagedachtenis van hen, die in de afgeloopen oorlogsjaren om het leven zijn gekomen. De herdenking zal gehouden worden op het terrein van het crematorium te Driehuis-Wéster- veld. Om tot een, waardige herdenking te komen, is het volgende programma samengesteld; Van des avonds 6 uur af, zullen van openbare gebouwen en particuliere wo ningen in de gemeente de^vlaggen half stok gehangen worden. Men wordt ver zocht deze te middernacht weer in te halen. Om half zeven zal een ieder, boven de 16 jaar, die daartoe in de gelegen heid is, kunnen deelnemen aan den z.g. „stillen omgang" die zal aanvangen: voor Veïsen en Velsen-Noord op het plein bij de pontveeren Zuidzijde. voor IJmuiden, IJmuiden-Oost en Driehuis op het Tiberiusplein te IJmui den-Oost, voor Santpoort-Dorp op de Frans Netscherlaan, voor Santpoort-Station op het Sta tionsplein. De deelnemers van Santpoort-Dorp en -Station vereenigen zich op het punt. waar de Willem de Zwijgerlaan op den Middenduinerweg uitkomt. Het vertrek van het Tiberiusplein en Pontveeren zal plaats vinden ofn 7 uur n.m. precies en van Santpoort-Dorp en -Station om kwart vóór zeven. Van deze plaatsen zullen de stoeten zich naar Driehuis-Westerveld begeven en zich verzamelen op het parkeerter rein bij de Begraafplaats, vanwaarr het personeel van het Crematroium en de Begraafplaats de deelnemers naar de plaats van herdenking zal voorgaan. Het zich begeven van de straat, waar men woont naar de diverse verzamel plaatsen, zal opdat dit zoo ordelijk mogelijk geschiedde buurtsgewijze onder leiding van het bestuur der buurtvereeniging waaronder men res sorteert plaats vinden. (Dit geldt dus zoowel voor leden als niet-leden van buurtvereenigingen). In die deelen der gemeente, waar geen buurtvereeniging bestaat, begeve men zich rechtstreeks naar de betref fende verzamelplaats. Om 8 uur precies zal, nadat 30 se conden tevoren op de plaats van her denking door middel van een hoornsig naal en het halfstok strijken der vlag dit tijdstip is aangekondigd, twee mi nuten van volkomen stilte in acht ge- nqmen worden. Alsdan zal ook in de overige deelen der gemeente alle arbeid worden neer- gelegd en elk verkeersmiddel buiten beweging worden gesteld. Op dat moment zal een ieder, hetzij in- of buitenshuis vertoevend, voor zoover daartoe in staat, staande de doo- den herdenken. Voor de aanwezigen op Wester veld zal het einde van deze stilte door mid del van het zingen van het „Wilt heden nu treden" door een ter plaatse opge steld zangkoor, aangegeven worden, waarna allen de plaats weer zwijgend en in goede orde verlaten en In optocht- verband naar het punt van verzamelen terugwandelen. In overeenstemming met den geest die onze gevallenen, die naamloos stre den. bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden, terwijl de weg naai de plaats der plechtigheid slechts te voet en in volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, wordt afgelegd; boven dien zal er geen gelegenheid zijn, kran sen te leggen. Deze „Stille omgang" kenne rang noch stand. Slechts de rechtstreeks na bestaanden der gevalleenen, zullen van den ingang der begraafplaats tot de plaats van herdenking een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van den stoet. Zij, die tot de rechtstreeks nabe staanden van de gevallenen behooren, gelieven zich op het parkeerterrein van de Begraafplaats Westerveld te verza melen op de daarvoor bestemde plaats, welke duidelijk door middel van een bord is aangegeven. Een ieder neme van bovenstaande aanwijzingen goede nota, opdat deze ..stille omgang" tot een waardige her denking moge bijdragen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7