OUD PAPIERGELD J. van Ipenburg Luidsprekers Henk Broekhuizen VELSEN De „Radiosonder maakt het weerbericht betrouwbaar Het is nog maar enkele maanden ge leden. dat de dagelijksche mededeeling onder den aanhef: „Weerbericht" door iedereen met een korreltje zout genomen werd. Doch thans is deze voorspelling ineens bijzonder betrouwbaar geworden: de aankondiging regen wordt regen, storm wordt storm, zon wordt zon. Bij het Kon. Met. Instituut te de Bilt zijn we eens ons licht gaan opsteken. Daar ver namen wij, dat één der geheimen dezer verbetering schuilt in de interessante experimenten, die hier iederen dag ge houden worden. Aan een met gas gevulden ballon van rubber laat men een klein zendertje, een zgn. „radiosonder" van 700 gram gewicht, op. De ballon, die een trekkracht heeft van 1600 gram, hetgeen overeenkomt met een stijgsnelheid van 300 meter per minuut, belandt spoedig in de stratosfeer en bereikt zelfs een hoogte van ruim 15 K M. Wanneer de lucht te ijl wordt, barst hij uiteen en zweeft het zendertje aan een kleine parachute naar de aarde. Een label vermeldt de „afzen der". doch ongeveer 40% van deze waar devolle toestelletjes raken zoek: vallen ten offer aan souvenirjagers of aan de zee. Door deze proefnemingen verkrijgt men het zgn. aereologisch materiaal: gegevens .der hoogere luchtlagen. Totnogtoe was men gebonden aan de feiten van den toe stand op het bodemoppervlak, zonder te weten wat zich „boven" afspeelde. Al vorens nu de gegevens, op bovengenoemde wijze verkregen, gecodeerd in cijfervorm als „prat" (weertelegram) per telex uii- gezonden kunnen worden men krijgt uit vele buitenlandsche stations langs den zelfden weg ook waardevol codemateriaal, zoodat uit allerlei combinaties tenslotte het dagelijksche weerbericht groeien kan worden de „mededeelingen" van de ra diosonder via twee ontvangtoestellen in grafieken vastgelegd. Dat behoeft nadere verduideling: het toestelletje, dat met den ballon omhoog gaat bestaat feitelijk uit twee zendertjes, elk met een gekoppelden thermometer (de kwikkolom reaelt de frequentie van de uitgezonden golf) zoo dat men beneden om het populair te zeggen via de kwikkolom per kop telefoon „hooren kan. hoe laag de ther mometers van verschillende constructie en voor een verschillende taak staan Het eerste zendertje seeft de natte bol- temperatuur en den druk: het tweede wïist fe drose temperatuur aan. Uit combinaties an de»e gesevens kan men verschillende dingen afleiden. Uit de droge temperatuur en den ^ruk concludeert men de hooste- uit den drogen en natten bol den vochtig heidsgraad en den stand der bewolking Men ziet: het is het ei van Columbus en het is te hopen, dat de Bilt zijn experi menten voortzetten kan. want de radio- sonderties beginnen schaarseli te wor den Hin'Vrwetvereiinniiigeii voor «root- en kïeiuinduslrie Ter gemeente-secretarie (IVe afdeelins) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: 1. de Kon Ned. Hoogovens en Staal fabrieken N.V, te IJmuiden, om vergun ning voor het opstellen en in werking brengen van stoomketel no. 8 met een werkdruk van 15 atmosfeer in de Centrale van het bedrijf oo het fabrieksterrein: 2 P Pauw. Willem Barendszstraat 26 te IJmuiden. om vergunning voor het uit breiden van de inrichting voor het bewer ken van vleeschwaren door het bijplaat sen van c-en koelelement met compressor. 2 gehaktmolens, een snijmachine, een kookketel met gas, een droogkast. een rookka®» en een mensmachine, alsmede vijf eieeiro-motoren van 1'6. en 1 P.K on'in het perceel Willem Barendsz straat ie IJmuiden: 3. de N.V. Zeevischhandel ..Neerlandia" Indust'-'octraat 911 te IJmuiden, om ver- gunnir" voor het uitbreiden van de visch- rookei-u -"oor het biïolaatsen van èen soü- kenp' "^:ne. aangedreven door een elec- tro-motov van 2 P.K.. een waterpomp, aa" gedj-even door een electromotor van 1 P.K. en een rookkast op'in het perceel Indus'•-'octraat 9 en U te IJmuiden: 4. de Kon. Ned Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te T.Tmuiden. om vergun ning voor het inrichten en in werkin" breneen van een pomoenkamer waarin ge- plaats' 'uilen worden 8 electro-motoren resp. 15 en 65 P K. bij Hoogovens I o>- het fsh'-'oksterrein; 5. d» Kon. Ned. Hoogovens en Staa>- .fabrieken t\j v te T-Tmuiden. om vergun ning voor het oprichten en in werkin" breneen van een nlïestookinrichtine voo'- s.m.-ovon tt en tv in de staalfabriek on net fah'-ïcksterrein. Op V'-üdag 3 Mei 1946. des voorm e'f uur ze' ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen en deze mondeling en schrifto'ük toe te lichten. Feestprogramma van Volksherstel Het programma dat voor Volksherstel voor Zaterdagavond 4 Mei is vastgesteld vermeldt een filmvoorstelling op het ter rein achter de H.B.S. te IJmuiden-Oost, bestaande uit een journaal van momenten uit en na de bevrijding, alsmede een ko mische film, aanvangende om 10 uur n.m. en enkele zangnummers door de gezamen lijke koren uit de gemeente zoowel vóór als na de fiimvertooning. Tevens zal cte burgemeester, mr. M. M. Kwir.t, overeenkomstig het verzoek van de regeering om dezen dag om 11.45 uur 's avonds officieel te sluiten, de gelegen heid benutten, dit op deze plaats te doen. Kinhelm verspeelde haar laatste kans Te Zandvoort heeft Kinheim, hoewel de sterkste, tijdens het overgroote deel van den wedstrijd tegen Zandv.meeuwen, toch nog haar laatste kans op de bovenste plaats in 3 C verspeeld. Zooals gezegd, was K. steeds sterker; door beter veldspel voortdurend aanval- 1 lend, doch Z. speelde daarentegen ruw, wat aan de kwaliteit van het vertoonde niet ten goede kwam. De Kinheim-aanval bleek vrij schotloos. De Zandvoortsche uitvallen bleven tot enkele bepaald. On danks de meerderheid van Kinheim bleef de stand in de eerste helft blanco. Ook in de tweede helft bleef deze toe stand bestaan, totdat na een half uur H. Groeneveld van links een voorzet benutte (01). Vijf minuten later kogelde de Zandvoortsche middenvoor een hard schot achter Druvven (11) en bij een snellen Z.-doorbraak, 2 minuten later, veroor zaakte W. Groeneveld een penalty. On houdbaar gescoord (21). Het waren we derom de Zandvoortmeeuwen, die enkele minuten daarna opnieuw uit een hoek schop scoorden en den stand op 31 brachten. SCHEEPSBERICHTEN BlommersdUk 13 v. Havana naar R'dam; Edam 15 v. Galveson vertrokken; Jan v. Goyen 17 te Antwerpen v. New York; Gouwe 17 v. Huelva n. A'dam; Quaysider 19 verw. te R'dam v. Boston; Heemskerk pass. 17 In- virness v. Emden 11. Ardrossan; Evertsen 16 te Grangemouth v. Emden; Java 17 v. Midd- lesbro n. Dublin: Mr. Linthorst Homan 17 te Lissabon v. Oporto; Ton s. 17 v. Lissabon n. R'dam; Eban 15 te Antwerpen v. Kopenhagen, Junior 15 v. Antwerpen n. Vilvoorde; Oranje 16 te Penang v. Colombo vertrokken 17; Te gelberg 17 van Southampton; Tabian 13 van San Francisco; Noesaniwi 15 v. Mombassa; Jan Steen 17 te Antw.; Theseus 17 v. Paler mo n. Setubal; Rijnstroom 17 v. Londen; Loppersum 16 te Newport; Nigerstroom 15 te Port Bouet; Tabinta 20 van Amsterdam; Mapia 12 van Vancouver; Bantam 18 van Paramaribo; Weltevreden 18 te Batavia; Lim burg 18 van Vancouver; Kota Gede 18 Perim gepass. VelsenQuick Het is een alleszins behoorlijke wed strijd geworden tusschen Velsen en Quick. In tegenstelling met de ontmoeting in Den Haag toonde de verdediging van Velsen zich nu zeer hecht, ondanks het feit, dat spil Maarschalk op 't appèl ont brak. Het dient echter gezegd, dat hij zeer goed door Jan Nijssen vervangen werd. Voorts vielen in de Velsensche de fensie Wijker, doelman Demmers, maar vooral ook rechtshalf Tromp op. Quick speelde een pittige partij voet bal, hoewel we ons kunnen begrijpen, dat clubs als T.O.G. en U.V.S. haar zijn voor bijgestreefd. Haar achterhoede, waarin de ex-ADO-er Choufour staat opgesteld, is echter zeer lastig te passeeren. Toch zou doelman Pino meer dan eenmaal den bal uit het net hebben moeten halen thans gelukte het alleen aan Ninaber hem te passeeren als Bakkum wat beter op schot was geweest enals Tromp niet een penalty zoodanig genomen Had. -Jat Pino den bal kon stoppen. Hier staat ech ter tegenover, dat ook Demmers nog een maal meer had moeten visschen, wanneer Quick zoo'n zelfde lcansc ook niet om zeep had gebracht. Het schot van Schoen maker dat voor Quick den gelijkmaker beteekende, was voor Demmers onhoud baar. D.T.S.Terrasvogels 03 De Terrasvogels hebben nog weer eens laten zien, dat DTS toch werkelijk een zwakke ploeg heeft: De overwinning is geen oogenblilc in gevaar geweest er» tenslotte werd zonder al te groote in spanning met 30 gewonnen. Vooral de voorhoede van DTS speelde zwak, zoo zelfs, dat Douma een rustigen middag had. ondanks het feit, dat De Jonge Sr. als back niet bepaald een belofte voor de toekomst inhield. Met rust stond het 2—0. Inplaats van kaarten Met blijdschap; en dankbaar heid berichten wij U de ge boorte van onze dochter THEODORA JOHANNA J. DE KORT A. DE KORT—KOSSEN IJmuiden-Oost, 20 April Lagersstraat 5. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondig lijden onze lieveling RIETJE in den nog jeugdigen leeftijd van 4 jaren. „Gaf zij haar rein zieltje aan haar Schepper weer" Haar bedroefde ouders, broertje en zusje T. v. d. Sluis A. v. d. SluisDemmers Hendrina Jacob IJmuiden, 20 April 1946. IJmuiderstraatweg 152. De H.H. Engelenmis zal plaats hebben op Woens dag 24 April a.s. om 8 uur in de Parochie Kerk van de H. Gregorius te IJmuiden, waarna begra fenis op het R.K. Kerk hof. WEGENS VERHUIZING Rabarber met c>r ike Weerbericht Geldig toi Woensdagavond. Hedenavond en nacht: Koudfiontpassage met plaat selijk eenige regen. Morgen: wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige, in het Noorden des lands tijde lijk krachtige wind tusschen West en Noord-West, Frisch weer. Hei voorlichtingsbureau van den voedingsraad meldt: Vele huisvrouwen zouden veel vaker rabarber koopen, als de gerechten niet zooveel suiker vroe gen. Om het zure van de gerechten eenigszins weg te nemen, kan men de abarber koken met gezuiverd krijt, dat men bij den drogist kan koopen. Op 1 K.G. rabarber moet men niet meer dan 1 theelepel la-ij t gebruiken; omdat anders de kleur grauw wordt en de smaak van de rabarber achteruit gaat. Rabarber is voor onze voeding be langrijk om haar Vitamine-C-gehalte, zij- kan op verschillende manieren be reid worden. We maken de rabarber schoon door ze af te spoelen en de leelijke plekken met een roestvrij mes weg te snijden. Rabarbercompote. De rabarber schoonmaken, in stuk jes van 3 a 4 c.M. snijden en in weinig water gaar koken gedurende ongeveer 15 minuten. Om het stuk gaan der stuk jes te voorkomen niet roeren. Het vocht op smaak afmaken met suiker en iets bijbinden met aardappelmeel. Rabarber met rozijnen. 1 K.G. rabarber, 50 gr. rozijnen. De rabarber schoonmaken, fijn snijden er jaar koken met de gewasschen ge weekte rozijnen. Het weekvvater mee koken. De rabarber- tot moes roeren, en in een schaal doen. Voor dit gerecht is geen suiker noodig, omdat de rozijnen zoet zijn. Rabarber met vanillevla. .3/4 K.G. rabarber en suiker naar smaak, \'z liter (ongeveer 2 bekers) melk, 25 gr. (2 X Vz eetlepel) maizena, ongeveer 30 gr. (2 eetlepels) suiker. De rabarber schoonmaken, wasschen, fijn snijden, met weinig water aan de kook brengen en gaar koken. De laatste 5 minu ten het krijt meekoken. De rabarber tot moes roeren, naar smaak suiker toevoe gen. De rabarber in een schaal doen. De melk aan de kook brengen, binden met de aangemengde maizena en op smaak mei de suiker afmaken. De vla in een schaal doen. AGENDA DINSDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: Comedia. Professor Kle- now, 20 uur. Gem. Concertzaal: B3'„ 21 uur. Rembrandt: One night of Love, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Palace: De Doxpsdetec- tive, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Marco Polo. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Frans Hals: Zet 'm op George. 14. 16,30. 19 en 21.15 uur. Moviac: Indra. 14.30 en 20 uur WOENSDAG 21 APRIL. Gein. Concertzaal: La Vita Nuova, 20 uur. Bioscopen cn Moviac: als Dinsdag, R. Rutten, arts op Woensdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag GEEN SPREEKUUR Voor dringende gevallen ge lieve men zich te wenden tot de doktoren Bekker. Bootsman, Brouwer, Van Leusen, Mac Daniel en Oos- terwijk. Tandarts Hoofdstraat 29, Santpoort Spreekuren voor Ziekenfondsleden dagelijks van 8—9 uur. Don derdagavond 78 uur. Heeft U FLESSCHEN lompen of metalen ga naar Veldman die komt het halen v. LINSCHOTENSTRAAT v/h Engelmundusweg 60 Gevr. net DAGMEISJE of werkster. Joh. v. d. Bijl, Meervlietstr. 31, Velsen. Nette WERKSTER gevr. voor Maandag of Dinsdag. Bleeker, Brederoodscheweg 43, Santpoort-Station. SCHRIJFMACHINE t< koop gevr. B. Rambonnet- laan IA, IJmuiden. Gevraagd een TUIN SLANG, in prima conditie. Moolenburgh, Wijn. Daniëls- laan 13, Santp., tel. 8092. RUILEN beste damesfiets b. tegen babykl., óók in- begr. luiers. J. Dijkstra, Gla- diolenstraat 22, Santpoort-d. Net degelijk KOSTHUIS aangeb. Br. L 470 bureau v. d. blad. RUILEN 2 nw Eng. Dun- lop buitenbanden en nw. binnenband voor een hee- encostuum m. 50, 0. kw. Br. L 469 bur. v. d. blad. RUILEN grijs H. cost. m. 46 v. m. 48 en D. mantel m. :-50 te k. gevr. Trompstr WEGGELOOPEN jonge poes, grijs gestreept, wit bef je. Tegen bel. terug te bez. Kortenaerstr. 33, IJm'. O. RUILEN mah. sjoelbak v. kinderen gr. 42 x 160 c.M. v. poppenwagen. De Ruijter- straat 28 RUILEN 2 pr. goede da- messch. met h.h. m. 38 voor sch. Yi h. m. 38. Kortenaer- straat 34 na 7 uur. RUILEN 1 p. lage z.g.a.n, bruine schoentjes m. 27 v. m. 26. Visser, Velserduin- weg 221. Te koop nette gr. w- MEISJESMANTEL. 1. 16-17 j. De Ruijterstr. 57, IJm. O. Te koop nw. MEISJES MANTEL lft. 4 a 5 j., prijs f 27. Na 19 uur. Zeeweg 273, IJm. O. Te koop mooi KINDER- LEDIKANTJE of ruilen voor lange jongensbroek lft. 15- 16 j. Stephensonstr. 62. Te koop z.g.a.n. DAMES LAARZEN (leder) m. 39. 2 p. werksch. m. 43 en 44 Zee weg 188, IJm. O. TE KOOP: markies breed 270, 2 wielen luchtbanden m. as merk Dunlopbanden 260 x 85. 2 wielige 6teekwagen, electr. straalkachel, eenige radiolampen, 1 stel ijzeren en blok koperen gewichten. IJmuiderstraat 28. Te koop fl. lage HAND WAGEN op nieuwe lucht banden. Velserduinweg 184. Te koop Jaarsma KOOK KACHEL in g. st. Te bevr. Tuindersstr. 68, IJm, O, Voor de a.s. feesten! Voorziet U tijdig van feestartikelen DE RIJPSTRAAT 5 OPROEP Ondergeteekende, door Ned. Beheersinstituut d.d. 6 Februari 1946 benoemd tot be heerder over onderstaande be dryven: Aannemersbedrijf K, 11. BI Ider Iepenlaan 52,Bloemendaal, kantoor gehouden hebbende Staten Bolwerk 2. Haarlem: Aannemersbedrijf Gebr. Bllder. NlOv Beetslaan '5. Aerdenhout: Aannemersbedrijf Bilder en Se- bregt, Dr. Schaepmanlaan 4. Bloemendaal, en Transportbedrijf Corn. Moot, Spechtlaan 3. Aerdenhout. ver zoekt allen, die vorderingen hebben op of verschuldigd zijn aan voornoemde bedrijven, dan wel gelden, goederen of gelds waarden van dezen onder zich hebben of in eenlgerlei rechts betrekking staan. daarvan uiterlijk 30 April 1946 opgave te doen aan ondergeteekende. Het niet voldoen aan dezen oproep is strafbaar krachtens de besluiten Herstel rechtsver keer en vijandelijk vermogen. De beheerder: H. J. Ketel. .Wagenweg 108a rood, Haarlem KONINKLIJKE MARINE Op korte termijn kunnen bij de Koninklijke Marine met een dienstverband van 3 jaar worden geplaatst RADIOTECHNICI in bezit van diploma (na gebleken ge schiktheid direct bestemd voor Onder officiers-opleiding) RADIOMONTEURS in bezit van diploma; ELECTROMONTEURS in bezit van diploma. Alle bovenstaande groepen in de leeftijdsgrens van 18 t/m 28 jaar. Verder jongelui in den leeftijd van 18 t/m 23 jaar. met diploma 3 jarige H.B.S. resp. MULO A. of B. Reflectanten dienen zich ten spoedigste te melden bij het dichtstnabijzijnde Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers. In Noord-Holland zijn deze Bureaux gevestigd te den Helder, Alkmaar, Haarlem. Amsterdam Honthorststraat 20) en Amsterdam (Dam 4). De Inspecteur C.V.-B. in de provincie Noord-Holland. de Reserve-Majoor, J. A. NEUYEN', De gelegenheid tot na-inlevering van buiten omloop aesteld bankpapier, muntbiljetten en zllverbons wordt onherroepelijk gesloten op 15 MEI a.s. Aanvragen tot na-inlevering dienen uit sluitend te geschieden op de daarvoor gebruikelijke formulieren, verkrijgbaar a f. 0.50 bij De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam, haar bijbank te Rotterdam of haar Agentschappen. Eventueel per brief ingediende verzoeken aan het Ministerie van Financiën en/of aan De Nederlandsche Bank inzake na-inlevering dienen derhalve op bovengenoemde formulieren opnieuw aan De Nederlandsche Bank N.V. te worden gericht. Publicatie van het Ministerie van Financiën r£o

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8