Sport in het Kort Export van Bloembollen nog niet op oud peil Avonturen van WaM.em Warrel Kort en Bondig Geestelijke volksgezondheid F.cji commissie van initiatief le iraai'lem. De geestelijke volksgezondheid is ge durende de oorlogsjaren evenzeer onder mijnd als de lichamelijke. Hierbij komt nog, dat het herstel daarvan in vele ge vallen veel moeilijker is. Dit heeft te Haarlem geleid tot de vor ming van een commissie, welke op dit ge bied initiatief en leiding wil geven. Voor zitter is dr. M. J. Heering, verder ver tegenwoordigen twintig dames en heeren verschillende vereenigingen van Maat schappelijk Werk, Interkerkelijk Overleg, Onderwijs, enz., of worden in staat ge acht door hun deskundigheid en werk kracht het streven te kunnen bevorderen. De commissie staat onder auspiciën van „Volksherstel", dat haar ook huisves ting verleent. Zij heeft reeds eenige ver gaderingen gehouden, waarin beschouwin gen gehouden werden over de middelen, die kunnen worden aangewend om het be oogde -doe! te bereiken. Algemeen werd de noodzakelijkheid gevoeld om zoowel aandacht te schenken aan de volwasenen, de rijpere jeugd als de jongere kinderen. Plannen daartoe werden uitgestippeld, met de bedoeling die nader in details te bestudeeren, om daarna zoo spoedig mo gelijk tot practisch werken te kunnen overgaan. !n het bijzonder heeft men voor den allcreersten tijd het oog op de jeugd, daar de omstandigheden er op wijzen, dat het noodig is nog voor de grootc vacantie maatregelen te nemen, dat de kinderen zooveel mogelijk van de straat gehaald worden. De speeltuinen gaan vermoede lijk 1 Juni weer open, maar daarnaast moet nog veel meer gedaan worden. - Scfioolvoetbalwedstrijden ZWEMMEN. Het Y organiseerde d'e laat ste van de reeks internationale zwemwed strijden in ons land. Vrijwel alle wedstrijden hadden een spannend verloop en verrassend was de 100 M. horstcrawl, die Kees Hoving in 59.9 sec. met 1 10 sec. voorsprong van den Franschen kampioen Jany wist te winnen. Op de 400 M. horstcrawl werd felle strijd geleverd tusschen Goudekei en den Ameri kaan W. Stewart. De Hollander won met enkele centimeters in 5 22.0. Op de 5 x 50 M. horstcrawl werden de Nederlanders 3e ach ter Frankrijk en Amerika. Waterpolo: Am sterdamToulouse 5—1. SCHAKEN. De uitslagen van de vierde ronde van het internationale schaaktournooi te Maastricht luiden: Meesterklasse: Devos v. Scheltinga 0—1; Soultanbeieff—Alexan der 10; Vlagsma—Vinken 01; Wolthuis Prins 01; EuweDoerner 1—0. Afgebr. in de le ronde: AlexanderVinken 10. De stand is thans in de meesterklasse: Euwe, 4 uit 4; Alexander en Soultanbeieff 2'j uit 4; Vinken 2 uit 3 en 1 afg.; Prins 2 uit 4; Devos 1,.« uit 3 en 1 afg.. v. Scheltinga l'.-j uit 4; Doerner, Vlagsma en Woithuis 1 uit 4. In de hoofdgroep is de stand: Marwitz .3 uit 4; Thomas en Croes 2Vi uit 4: Hennebet- ke. v. OosterwijkBruyn en v. Wageningen 2 uit 4; Wanten l'-j uit 3 en 1 afg.: Bmgen l'-i uit 4: Bhlen 1 uit 3 en 1 afg.: Lemmens 1 uit 4. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. Eerste klasse: Westerkwartier Blauw Wit; RohdaArchipel; SVK—Swift; SamosKoog Zaandijk. Tweede klasse B: Blauw Wit 2ASC; Luto—Westerkwartier 2; DED 2—DVD. Programma Haarl. Korfbalboncl. Adspirant- wedstrijden (Zaterdag): Eerste klasse: Water vliet b—Oosterkwartier a. Tweede klasse: Auróra BHaarlem a; O'kwartier c—Animo Readv a. (Aanvang alle 3 uur). Zondag: De competitie ligt clan stil in ver band met de .iulWeumwedstrijden, welke, dien dag van 9 tol 4 uur in het Noorder Sportpark worden gehouden. Ernstig streven naar grootere kranten „Dc mogelijkheid van vergrooting van den omvang van de Nederlandsche pers hangt geheel daarvan af, of het ons in derdaad lukken zal de noodige extra-hoe- vcelhedcn courantenpapier op de wereld markt tc krijgen". Tot deze conclusie kwam de directeur van hei Rijksbureau voor Papier, de heer J. ter Steege, in een radiocauserie over «le ontwikkeling in de papierindustrie. Sprekende over de vele bladen, zei de heer Ter Steege. dat in een democratisch land de papierschaarschte nooit het mid del tot het uitoefenen van een feitelijke censuur mag ziin. In totaal krijgen de dag- en nieuwsbladen en de tijdschriften ongeveer 2.000 ton papier per maand toe gewezen. waarvan de dagbladen ca. 1500 ton. Het verbruik van papier voor cou ranten en tijdschriften samen is ongeveer 1 '6 deel van wat deze groep voor den oorlog gebruikte. Dat deze kleine hoeveel heid tot nu toe gehandhaafd kon blijvep. is voor een groot deel te danken aan de aankoopen van courantenpapier vooral uit Canada, welke door de regeering te Londen tijdens den oorlog werden ge daan. De uit deze aankoopen ontvangen partijen papier zijn echter vrijwel ver bruikt. Daarom worden er thans opnieuw, op instigatie van minister Vos, ernstige pogingen in het werk gesteld om in het buitenland courantpapier aan te koopen. mede om in staat te zijn den omvang van de kranten te vergrooten. Tevens is in overweging om de hoeveelheid kolen, welke voor de binnenlandsche productie van courantpapier beschikbaar is, op te voeren, Felle brand kost twee zwaargewonden Een hevige brand in Amsterdam heeft Dinsdagavond twee ernstig gewonden gekost. Een omgevallen petroleumkachel zette een pension in de P. C. Hooftstraat in lichte laaie en sneed op de tweede en derde verdieping vijf menschen, waar onder een driejarig kind, van de buiten wereld af. De vrouw, die zich op de derde verdie ping bevond werd door den naast haar etaanden man uit het raam, door de vlammen, die uit de ramen van de on derliggende verdieping sloegen, in een springzeil geduwd, waar zij zoo ongeluk kig terecht kwam, dat zij met een wervel- fractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De man sprong haar achterna en be landde zonder letsel in het reddende zei!. Aan den achterkant van het perceel wierp het echtpaar L. van 12 Meter h.ogte zijn dochtertje in den tuin, even later spron gen zij zelf. Het kindje werd in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis ge bracht. De ouders sprongen op inderhaast klaargelegde jassen en beddegoed en kwa men er zonder ernstige verwondingen af. Een verbindingsdeur tusschen het eerste pension en een belendend perceel, waar eveneens een pension gevestigd was, werd door de bewoners geforceerd, maar de vlammen konden daardoor ook het tweede huis bereiken, waarvan de derde étage geheel uitbrandde. Van het pension, waarin de brand uitbrak, bleef slechts een verkoold geraamte over. Verzekering dekt de schade gedeeltelijk- Tegen negen uur in den avond was het vuur bedwongen. Het kanpersbedrijf Beu nieuwe loonregeling. In de Staatscourant !s opgenomen een loon- en arbeidsbesluit voor het dames- en heeren kappersbedrijf. Voor de loonen zijn de plaatsen in 4 groepen verdeeld A meer dan 100.000 inwoners. B 50.000—100.000. C 10.000— 50.000 en D minder dan 10.000. Voor 2e bedienden (ir. bezit van het gezel - lendiploma) gelden ce loonen voor de 4 groepen le jaar f19. f 17,75. f 16.50 en 115,20; 2e jaar f 22 20.55. f i&.io en f 17,00. Voor le bedienden (diploma voor vakbe-- kwaamheld); Ie jaar £26. f24,30, f 22.55 en i 20.80. 2e jaar 130. f23. £26 en f24: 3e jaar f 35. f 32.70. f 30.35 en f 28. Voorts is een regeling voor leerlingen vast gesteld. Leerlingen krijgen 1 week vacantie. 3e bedienden 1 week en 3 snipperdagen, ie bedienden l week en 6 snipperdagen. Commissie-Van Poll terug De parlementaire commissie, die in Ned.-Indië een onderzoek heeft ingesteld naar de daar heerschende toestanden, is teruggekeerd. Zij zal van haar bevindin gen verslag uitbrengen aan het parlement. Inlijving dienstplichtigen De inlijving van de tot gewoon dienstplich tige bestemde personen van de lichting 1945 is thans voor de landmacht vastgesteld op 2. 7. 8 en 15 Mei a.s, en voor de zeemacht oo 7, 14, 21 en 28 Mei en 4 Juni. Slechts uit een zeer klein getal gemeenten worden dienstplichtigen van de lichting 1945 bestemd voor de zeemacht. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. 13.00. 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 15.00—17 00 Voor de jeugd. 17.35 Jan Corduwener 18.15 Weei overzicht. 18.30 RNIO Progr. v. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Radio Kwintet. 20.25 VARA Radio Philharmonisch orkest. :>.i.J5 Revue van de maand. 21.45 Orgel. 23.15 Noveltv Se- renaders. 23.4S The Prairie Ramblers. HILVERSUM li, 415 M. 19.00. 20.00, 22.00 Nieuws. RNIO 16.00 Nacht- vorstverwachling. NCRV 16.45 Kinderpro gramma. 27.45 All Round Sextet 13.30 RNIO Rijk overzee. 16.45 NCRV Fantasie over het 3i-az. volkslied. 19.30 Verkiezingstoespraak. 20.20 NCRV" Met band en plaat voor u paraat 21.00 Omroeporkest. 22.30 Vrij en blo. Familiedrama in de hoofdstad Te Amsterdam deed een 38-jarige vrouw bij de politie aangifte, dat zij haar man met een bijl had neergeslagen. Onmiddellijk togen politieambtenaren naar het door de vrouw opgegeven adres en troffen inderdaad een man met in geslagen schedel in dc slaapkamer aan. 1-Iet lijk is naar het Binnengasthuis overgebracht. Oorlog en drankbestrijding Tijdens eenige vergaderingen van het Centraal Comité voor Drankbestrijding kon worden geconstateerd, dat de bewe ging als zoodanig niet noemenswaard van de Duitsche tyrannie heeft geleden. De toekomstplannen kunnen ten uitvoer gelegd worden. Tot eere-lid van het comité werden be noemd de heeren S. J. Vest er en C. E. van Eykern. Spakcnbui'g's vloot kwam voor de eerste maal weer thuis met een zeer bevredi gende vangst, naar schatting ongeveer 35000 pond paling. Na gerookt te zijn worden de palingen buiten gehangen. <P) Nederlanders danken Duilschers Reuter meldt uit de Britsche bezettings zone in Duitsehland, dat Nederlandsche oud-politieke gevangenen aan hun .Duit sche medegevangenen uit de concentratie kampen een öankboodschap hebben ge zonden. waarin o.m, gezegd wordt: „Het feit dat we heden nog leven, is enkel en alleen te danken aan den durf van onze Duitsche kameraden, die ons steeds weer beschermd hebben tegen de SS-ljewakei s." De herdenkingsfeesten Bloemencorso lit Haarlem-Noord. Zaterdag 4 Mei. 's middags 3 uur, zal in Haarlem-Noord een bloemencorso ge houden worden. Vele buurt- en straatver- eenigingen hebben aan het Haarl. Comité voor Nationale Feesten reeds hun mede werking toegezegd. De route zal niet al leen tot Centrum-Noord beperkt blijven, maar zich ook voorbij de Jan Gijzenbrug uitstrekken. Aanmeldingen, zoowel voor vereenigingen als van particulieren kun nen geschieden Gen. Cronjéstraat 1 en Duinoordstraat 36'. Haarlems feest Eenheid in versiering en verlichting. Het Uitvoerend Comité voor de viering van Haarlems 700-jarig bestaan als stad heeft, om eenheid te brengen in de plan nen tot versiering en verlichting van de stad gedurende de feestdagen in Augus tus a s., drie commissies benoemd. Deze commissies zullen zich onderscheidenlijk bezig houden met de zorg voor de ver sieringen, de verlichtingen en met den étalage-wedstrijd. In elk dezer afdeelin- gen hebben de commissies zich de mede werking van deskundigen verzekerd. Men kan plannen voor versieringen er. ver lichtingen bij de commissies indienen aan haar adres: Wühelminastraat 3. Voor den etalage-wedstrijd zal nog een jury worden benoemd, waarvan de samenstelling nog wordt bekend gemaakt. (DINSDAG) Afd. E. 2de ronde. Prinses Margrietschool Prinsenschool 30; SpaarneschoolMarnix- school 15; "Frans HalsschoolFuhropschool 1—1. Fullrophschooi 'wint; Linaeusschool—J. P. Coenschool, Linaeusschool gedisq.; Nas- sauschoo)P. Hendrikschool 22, Nassau- school wint; Dreefschool (H'stede)Rijks leerschool 0—2; BeatrixschoölMr. Bruch- sehoo! 01CrayenesterschoolVoorweg school i—3; Jan Ligthartsehool— J. v. Stol- bergschool 2 7—0; St. Aloysiusschool (Heem- si ede)—St. Jozefschool 3—0; Jacobaschool— ■St. Bavoschool 3 5—0; SI. Bavoschool 4St. Bavosehool 5 l—l, St. Bavoschool 4 wint; St. Bavoschool 2 vrij. De uitslag van de Donderdag gespeelde -wed strijd Florasehool—Mr. Bruehschool was 01 en niet 10. Afd. D 2de ronde. Juliana v. Stolbergsehool 1Bosch en Hovenschool 2 1—2; 2de Centrale school 2—School D Zahd voort 1—7; 2de Cen trale school 11ste Centr. school 3 50; 1ste Centrale school—ULO B 4 11—0; 2de HBS B 5 ULO B 5 30; St. AntoniusschoolSt. Je- roenschool 2 0—4; St. Bavoschool (W.gracht) —St. Henricusschool 3 21; St. Jeroensehool 3 vrij. Afd. C: Chr. Lyceum 3—ULO B 3 Chr. Lyceum 3 niet opgek.; 2de HBS B 3—ULO A 2 31; Kon. WUhelminaschool 2—Dreef school 2 3—0; ULO B 2Ds. Creutzbergschool 2 32; ULO 2 VelsenNijverheidsschool 4 (IJm.) 5—0. Afd. B: Dreefschool—R, HBS 2 (Velsen) 02; Nijverheidsschool (IJm.)—Gymnasium 1 Gymn. trok zich terug; 2de HBS B 2—Nijver heidsschool 2 (IJm.) l5; Chi'. Lyceum 2— Ambachtsschool, Chr. Lyceum gedisq.; HBS A 21ste HBS B 2, HBS A gedisq.; Kon. Wil- helmïnaschool 1—ULO 1 (Velsen) 0—4; St. Henricusschooi iULO B 1 03; Bosch en Hovenschool 1—ULO A l 1—4. Afd. A: R. HBS 1 (Velsen)—lste HBS B 1, isle HBS B l niet opgek.; 2de HBS B l— Gem. Visscherijschool 1 (IJm.) l—l, 2de HBS B 1 wint. ZWALUWEN TEGEN BAZEL. Op 12 Mei. den dag van Nederland-België speelt een Zwaluwenploeg in Bazel tegen een ver tegenwoordigend elftal van die stad. Deze Zwaluwenspeiers komen dus niet in aan merking voor het nationale elftal. De op stelling is: (BI. Wit); De Jong (ADO) en Wilders (El. Wit); v. d. Hoeven (DWS), Kol (Elinkwijk) en Stijger (BI. Wit): Bakker (Volew.), v. d. Vegt (HBS) Engelsman (Quick-N). v. d. Gijp Emma) en Bergman (BI Wit). SCHAKEN Van 19 t.m. 22 Juni zal een adio-schaakwedstrijd tusschen de Sovjet- Unie en Grool-Bnttannië worden gehouden tusschen twee ploegen van de tien sterkste spelers in den lande, waarbij nog de twee sterkste dames zijn gevoegd. Voor Rusland zal dezelfde ploeg spelen ais vorig jaar Sep tember tegen de Ver. Stater., toen voor het eerst in de historie een dergelijk evenement plaats had. De Russische aanvoerder is Bot- winnik. De Boekenweek Van 4 tot u Mei zal de Boekenweek wor den gehouden, de eerste na den oorlog. Dat zij juist samenvalt niet ce bevrijdingsweek, is geen toevalligheid. De datum is met opzet zoo gekozen, omdat wij herinneren ons slechts de vele door de Duitschers verboden boeken in het boek de vrijheid van gedach te tot gemeenschappelijk bezit wordt. Met de bevrijding van ons land .is tevens het ge schreven woord verlost van, de censuur, die op lompe wijze door den bezetter werd uit geoefend. Door talrijke belemmerende factoren zal de Boekenweek in 1948 op bescheiden schaal worden georganiseerd. De etalages zullen echter extra-verzorgd zijn en naast het rood- wit-blauw zal de bekende Boekenweek-vlag wapperen. Als attentie zullen alle belangstel lenden het traditioneele kleine geschenk ontvangen. Prijzen belangrijk gestegen Het Nederlandsche Bloembollenvak beschikt over een productie-apparaat, dat het modernste ter wereld kan wor den genoemd en dat aan elke redelijke vraag en behoefte kan voldoen. Hier worden de producten gekweekt, die kwalitatief ver uitsteken boven de bui- tenlandsche en die. omdat de bloem bollencultuur in Nederland zeer ratio neel en intensief bedreven wordt, be duidend goedkooper zijn. Op deze twee pilaren steunen de toekomstmogelijk heden van het bloembollenvak. Onder wel buitengewoon moeilijke omstandigheden is men begonnen aan den heropbouw van den export. In 1930 bedroegen de exportcijfers 1' 47.000.000. na een zeer diepe inzinking in de crisis jaren waren ze in 1938 weer opgevoerd tot f 30.000.000 en van den oogst 194o heeft men tot op heden reeds voor ruim f 27.000.000 kunnen uitvoeren. Bij vergelijking van de exportbedra gen over 1938 en 1945 komt men allicht tot een onjuiste gevolgtrekking, omdat deze cijfers suggereeren, dat de export weer bijna op het oude peil is. Hierbij moet worden aangeteekend. dat de prij zen, zooals onderstaand staatje aan geeft, belangrijk gestegen zijn: per 100 stuks maat 1946 1939 112. Zoo snel mogelijk draafden Wag en Angellus doorsoms struikelend over keien, die in groóten getale op den meer- bodem lagen, en zoekend met hun schijnwerpers naar den juislen weg. Voor hen doemden de omtrekken van het verzonken paleis op, doodstilge heimzinnig en dreigend als een on wezenlijk waterdier. Wag en de prins knipten hun lichten uit en gingen zacht jes verder, zonder te veel te klotsen, of rumoer te maken. Wag kreeg het koud en zei dat tegen Angelius, die hem seinde: „Draai het wieltje aan je-linker hand heelemaal uit." Direct begonnen de wanden van Wag's duikerpak aan genaam te stralen. ,,Ga nu op je buik liggen, til je voeten van den 'grond en haal de handle boven je hoofd over". Vroege tulpen Late tulpen Hyacinten 12 f 7.50 12 f 5,50 19 f 17.00 f 1.90 f 1.60 f 7.50 Weer export naar Duitsehland? Deze prijsstijging is het gevolg van de belangrijk hoogere kosten. Wil men den omvang van den vooroorlogschen export benaderen, dan zou nu voor 70 a 80 millioen moeten worden geëxpor teerd. De belangstelling in het binnen land is te gering, waardoor men elk jaar met een productie-overschot te kampen heeft. In de kringen der 'oollenkweekers richt men de oogen ook weer op Duitsehland. Voordat Duitsehland de politiek ging voeren, dat het liever ka nonnen dan boter had. was het de be langrijkste afnemer van onze bloembol len. Ook thans zijn daar afzetmogelijk heden. Wanneer voor f 5.000.000 naar Duitsehland kon worden uitgevoerd, zou daarmee het bloembollenoverschót voor het grootste gedeelte zijn wegge werkt. ,1'rof. dr. J. F. A. M. Biiffart, sedert 1935 bijzonder boogleeraar in liet burgerlijk- en handelsrecht en de bur gerlijke rechtsvorde ring van Ned. Indië is op 69-jarigen leeftijd over leden. Gedurende vele jaren was hij in ver scheidene functies in Ned. Indië werkzaam. In 1930 trad hij op als deskundige, toegevoegd aan de Nederlandsche delegatie ter internatio nale arbeidsconferentie De tentoonstelling „Weerbare Democratie" zal van 4 Mei af in Rot terdam te bezichtigen zijn. Prins Bemhard ver toeft voor herstel van gezondheid in Zwitser land. Hij zal vóór 30 April weer in Neder land zijn. Voor de geteisterde gebieden zal Volksher stel in Juni een grooté collecte houden. Mr. K. F. J. Ver boeket zal binnenkort tot hoofd van den voor lichtingsdienst van dé Ned.-Indische regee ring benoemd worden. Prof. dr, K, Posthumus, thans hoofd van den voorlichtingsdienst, zal, naar men verwacht, zijn colleges aan de univer siteit hervatten. De torpedobootja- ger Evertsen is te Priok gearriveerd. Lint in de kleuren oranje, rood-wit-blauw en oranje-blanje-bleu mag zonder inneming van textielpunten wor den verkocht.. Generaal-majoor Nishida, vroeger hoofd van de Kem-Pei-Tai op Java is te Buitenzorg gearresteerd en bevindt zich thans te Batavia in de gevangenis Glodok. BUITENLAND, De kindersterfte in België is volgens sta tistische gegevens sinds 1943 met 3 procent ge stegen. De Hongaarsche Staatsbank zhl binnen kort genationaliseerd worden en onder con trole van den minister van financiën worden gesteld. Zoowel generaal Marshall, als maarschalk Zoekof zullen als getui gen in het Neurenberg- sche proces optreden wanneer het desbetref fend verzoek der Duit sche verdedigers wordt ingewilligd. Haarlem en Omgeving In dc Bakenesser- kerk zal op Vrijdag avond 28- April Ds. T. P. van der Waal spreken over de boodschap van de Synode der Ned. Herv. Kerk in verband met de politieke gevan genen. Dinsdag 7 ï\fei, des avonds om 8 uur, zal net „Volkstooneel" on der leiding van Willem Goossens het tooneel- stuk „De Witte Non" in de Haarlemsche Concert zaal opvoeren. De collecte, ten bate van het herstellingsoord „Unicum" tijdens den wedstrijd EDO—Ajax gehouden, heeft f 459,44 opgebracht. Op de Heemsleed- sche Dreef zijn de bor den voor éénrichtings verkeer (die onduidelijk geworden zijn) wegge nomen. Maar het een richtingsverkeer wordt daar toch gehandhaafd. De politie zal er streng de hand aan houden. De samenwerkende Esperanto-vereenigingen te Haarlem hebben cur sussen gehouden. Tot besluit wordt een fees telijke bijeenkomst ge houden op Maandag 29 April in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht, waar o.a. door cursisten eenige too- neelstukjes in Esperanto worden opgevoerd. Sociale Zaken. Bij beschikking van den minister van sociale za ken is aan den inspec teur A. P. N. de Groot de gemeente Haarlem als standplaats aange wezen. De Alle Dag Kerk te Haarlem houdt op Dinsdag 30 April een jeugddienst van 3—3.30 uur, waarna van 3,30 tot 4 uur de kerkdienst volgt. Medewerking ver leent mevr. Rle Roos- jenOtt, Van 1 Mei af wordt, behalve op Za terdag. weer 's avonds dienst gehouden van 7—7.30 uur. De heer A, v. Ge luk, wethouder van Pu blieke Werken te Bloe- mendaal. zal voortaan des Zaterdags van 8.15^- 9.15 uur in het gebouw van Publieke Werken spreekuur houden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2