Voorloopige overeenkomst tot 1 Mei Vredespaleis weer symbool van den Vrede Hoe de KW 7 6 behouden in IJmuiden binnenkwam VELSEN Wordt Velsen weer „geteisterd gebied" Briefwisseling tussehen gemeentebestuur en E.V.C. Op 14 Maart j.l. werd door de E.V.C. een open brief aan het Gemeentebestuur gericht, waarin werd gewezen op het feit dat na Den Haag en Rotterdam Vel gen de zwaarst getroffen gemeente van ons land is. Bij het samenstellen der lijst Van ge teisterde gemeenten ten opzichte van de loonen, adviseerde „De Stichting van den Arbeid" echter, dat de gemeente Velsen niet als geteisterde gemeente diende op genomen te worden. De brief eindigde met: Geacht College, nog nimmer heb ben wij een protest-stem hiertegen van U gehoord. Nog nimmer hebben wij van U gehoord, dat U in die richting werkte, om Velsen als geteisterde gemeente op genomen te zien. Wij verzoeken U dan ook als nog, dat ten spoedigste in deze richting door het College van B. en W. wordt gewerkt. Het gaat hier om het belang van de bevolking der gemeente Velsen. Het Gemeentebestuur antwoordde hier op met het volgende schrijven: Naar aanleiding van Uw schrijven van 19 Maart 1946 deelen wij U mede, dat er door ons, op verzoek van den Bedrijfs- raad voor het Bouwbedrijf, reeds op 14 Maart 1946 bij het College van Rijksbe middelaars op aan is gedrongen, de ge meente Velsen, in verband met den we deropbouw ook administratief te plaatsen bij de geteisterde gebieden, en op grond daarvan de bouwvakken voorloopig on der te brengen in de le loonklasse. In hoeverre dit aandringen resultaat heeft opgeleverd is ons nog niet bekend. Gezien het bovenstaande, wijzen wij het door U in den eersten zin van de vierde alinea geuit verwijt van de hand. Daar de ons toegezonden brief, blijkens de adresseering als open brief is gepu bliceerd, verzoeken wij U, om, de ge woonte getrouw, ook aan dit schrijven dezelfde publiciteit te geven als open brief. Burgemeéster en Wethouders - van Velsen. Naar aanleiding van dit antwoord deed de secretaris der E.V'.C, het Gemeentebe stuur den volgenden brief toekomen Naar aanleiding van bovenbedoeld schrijven, mag ik zoo vrij zijn, het, geacht College hier op te antwoorden, dat dc E.V.C. op 6 December '45 reeds een schrij ven tot het College van Rijksbemiddelaars heeft gericht, met het verzoek Velsen weer op te nemen, in de eerste klasse, als mede opgenomen te worden onder de ge teisterde gemeenten. Naar aanleiding hiervan, hebben wij een onderhoud ge had met de bevoegde instantie in Den Haag, waar ons werd beloofd deze zaak in behandeling te zullen nemen. Met het volste vertrouwen op dit gezegde hebben wij Den Haag verlaten. En inderdaad mochten wij dezer dagen hoopvolle be richten dienaangaande vernemen. Ook uit bovenbedoeld schrijven van den Bedrijl's- raad gericht aan B. en W. van Velsen, moeten wij het volgende constateeren: Dat door het geacht College van B. en W. der gemeente Velsen, niet anders dan op aandringen in deze richting is ge werkt voor het algemeen welzijn der ge meente Velsen. Wij hopen dan ook dat het geacht College van B. en W. met kracht zijn schouders wil zetten onder de voor de bevolking van Velsen. zoo be langrijke zaak* Inbraken in villapark Velserbeek In het villapark „Velserbeek" werden eenige perceelen „vereerd" met het be zoek van inbrekers. Verscheidene goederen werden door de onbekend gebleven daders ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in Burgerlijke Stand GEBOREN: D. de Feber. d.. J. P. Cremer- laan 51. Santpoort; G. Uiterwijk Winkel, d.. de Ruyterstr. 184, IJm. O.; A. Kouwenhoven, ti., van Wassenaerstraat 61. IJm. O.: J. de Kort. a.. Lagersstraat 5, IJmuiden Q.; H. P. H. de Jong, z., Kerkweg 134. Santpoort; H. Jonkers, z., Hagelingerweg 189. Santpoort; G. van Gooi. d.. Beecksanglaan 22, Velsen N.: A. J. Wittebrood. z„ Fazantenlaan. 38, IJm. O.; M. Chr. van Sprang, d„ Hoofdstraat 81, Santpoort: H de Wit, z,, Meidoornstraat 17, IJm. O.; H. Zuidervaart, d., Gr. Hout of Koningsw. 30, Velsen N,L. H. Blom, d., Ha gelingerweg 13, Santpoort: J. B. Helemigh, 2 d., Geelvinckstraat 20, Velsen N. OVERLEDEN: F. Munter. 31 j., echtg. van B. M, van der Kruyssen, D. Hartoghslraat 30, IJmuiden; G. Reuvers, 75 .1.. weduwnaar van J. W. van Diemen, Hofdijklaan 94, Drie huis. Buurtvereeniging „Watervliet" Donderdagavond houdt de Buurtver eeniging ..Watervliet" een ledenvergade ring in het ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek. De agenda bevat eenige belangrijke punten, o.m. bespreking bevrijdingsfees ten, het organiseeren van een boottocht voor kinderen en evt. voor volwassenen, behandeling reglement en bespreking wïnterprogramma. Agenda voor Velsen WOENSDAG 24 APRIL Bioscoop De Pont: Een kerel der zee, 8 uur. Thalia Theater: Het volk der zee, 7 en 9 uur. Feestavond van H.O.S.C. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Hoogoven Schaakclub werd Dinsdag in het Kennemer Theater te Beverwijk een geslaagde feestavond gehouden, welke door eigen krachten was verzorgd en een afwis selend programma bood. De heer P. A. Veldheer, voorzitter, opende deze bijeenkomst en verwelkomde de vele aanwezigen, in het bijzonder het hoofdbe stuur van Hoogoven Staten en de afdee- llngsbesturen, die bijna alle tegenwoordig waren. De heer Veldheer herinnerde in korte trekken aan de oprichting van de HO.S.C. waartoe door een viertal leden, geïnspi reerd door de beroemde schaakmatch Euwe-Aljechin, werd besloten. De H. O. S. C. heeft in deze tien jaren groote bekendheid verworven, echter niet door de buitengewone technische prestaties doch door de jaarlijksche tournooien, waar van de laatste zelfs een internationaal ka rakter droeg, De H. O. S. C. mag tot de grootste schaakvereenlgingen in den lande worden gerekend, vooral thans door de groote toeneming van jeugdige schakers. De voorzitter zeide, dat H. O, S. C. zelfs een goede kans maakt op het kringkam pioenschap Velsen-Beverwijk. In vervolg op dankbetuigingen voor vele schriftelijke fe licitaties, w o. van den directeur der Hoog ovens, den heer Ingen Housz, die veelal vergezeld waren van een bloemenhulde, schetste de heer Veldheer de goede ver standhouding tussehen de Staten-afdeelin- gen onderling. Hij hoopte ten slotte, dat H. O. S. C. een goede toekomst tegemoet zou gaan. De heer drs. A. Demmers, voorzitter van de Vereeniging Hoogoven Staten, bracht ge- lukwenschen over van het hoofdbestuur: hij wees op den goeden geest en den band tussehen de Staten en H. O S. C. en op de prachtige prestaties van de' tournooien- organisatie. Het clublied, voor de eerste maal gezon gen. bracht al direct stemming. De avond werd verder gevuld met voordrachten, schet sen. zang, een geanimeerde kienwedstrijd om fraaie prijzen, en last nöt least dan sen, waarbij Roemer's band goede diensten beweest en de prettige, gezellige sfeer ver hoogde. Fraaie successen van „Watervliet" De korfbalvereeniging „Watervliet" heeft Maandag deelgenomen aan de seriewedstrij- den te Den Haag. georganiseerd door de Haagsche eerste klasser „Ons Eibernest". Het eerste twaalftal behaalde geheel bui ten verwachting den eersten prijs in de zware tweede klasse-afdeeling. De eerste ontmoeting tegen Olympiaan I werd gelijk gespeeld (11) en tegen Hou Stand 1 werd gewonnen met 20. Ook de belangrijkste wedstrijd tegen A. L. O. 1 leverde dè volle winst op (31). Watervliet had nog 1 punt noodig om zeker te zijn van den eersten prijs en behaalde dit tegen „Ons Eibernest" (22). Jan Broeksma had het leeuwenaandeel in dit succes en was in uitstekenden vorm. Hij scoorde vijf doelpunten, terwijl Jan van Strlen (2) en Jaap Tolk (1) voor de overige zorgden. Het derde twaalftal startte te laat. Na twee nederlagen volgden twee overwinnin gen. hetgeen juist onvoldoende was om ir de prijzen te komen. De adspiranten A zorgden voor een twee den prijs door drie overwinningen en een nederlaag. De B-adsplranten namen deel aan de H. K. B.-series te Haarlem, en verwierven In de afdeeling B met drie overwinningen een eersten prijs. Afhalen distributiebescheiden Voor het afhalen van nieuwe bon- en brandstoffenkaarten zijn aan de beurt voor de bewoners uit IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) de letters H t.m. Ki op Donderdag 25 April en Kj t.m. Mi op Vrijdag 26 April in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg- Grootere tong- en scholsorteeringen in prijs verlaagd Zeven trawlers, elf loggers en twee kust visschers hebben Dinsdag weer heel wat visch aangevoerd. De totale aanvoer be droeg bijna 290.000 K.G., waaronder niet minder dan 30.000 K.G. tong. De groote motorlogger KW86 had een record-tong vangst van ongeveer 6000 K.G. Voor net afnemen van de visch is tus sehen de reeders en de Vakgroep Groot handel weer een regeling getroffen, gel dende tot 1 Mei a.s. Volgens deze regeling <s de prijs van de grootere tongsorteerin- gen vastgesteld op 1.35 en voor de groo tere scholsorteeringen op 0.35 per K.G Voor de overige soorten blijven de vast gestelde maximumprijzen gehandhaafd. Er komt weer wat meer schel visch Voor het eerst na vele maanden was er Dinsdag weer een behoorlijke hoeveelheid schelvisch aan de markt, n.l. 12800 K.G., waarvan een groot deel was aangevoerd door den stoomtrawler Bloemendaal, die een vangst had van ongeveer 50 kisten Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 298100 kg of bijna 6000 kisten. Aangevoerd werd om. 52830 kg. kabeljauw, 33260 kg. wijting, 83000 kg. schol 56550 kg. heek. 12800 kg. schelvisch. 9350 kg. koolvisch, 4500 kg. schar, 5330 kg. tar bot en griet, 30075 kg. tong enz. De totale omzet bedroeg f 168061. De trawlers besomden f 112 202. Verdere besommingen MotorloggersKW 64 f 4380, 52 f 4473, 162. f 6389, 20 f 5050. 32 f 3883. 89 f 3515 107 f 2300, 130 f 5230. 86 f 9310, 54 f 2185, 6 f 4700. KustvisschersHA 18 f 3770. KW 210 f 674 Naar wij vernemen, is binnenkort weer een prijsverlaging over de geheele linie :e verwachten. Moedige redding Op 13 November 1945 raakte een inwo ner van IJmuiden-Oost, toen hij zich op de loskade voor vischhal C bevond, le water. De walkant is ter plaatse ongeveer 3 M. hoog. De drenkeling raakte bewuste loos en verkeerde op c.a 8 Meter van den walkant in levensgevaar. De ambtenaar van den C.C.D.. J. J. Stam, die het ongeluk zag, trok zijn jas uit en sprong in het water. Hij slaagde er in den bewusteloozen drenkeling a] zwem mend naar den wal te brengen. Omstaii- ders haalden daarna met veel moeite red der en geredde op het droge. Als belooning voor deze moedige red ding heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint den heer Stam de bron zen medaille vanwege het Carnegie-Hel- denfonds uitgereikt. Vergadering Partij van den Arbeid De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid houdt hedenavond een huishoudelijke vergadering in de boven zaal van het Rex Theater. De agenda ver meldt o.a. ..Candidaatstelling voor den Gemeenteraad". Motorrijder slaat over den kop Op len Paaschdag sloeg een motorrijder op den hoek van de CederstraatElzen straat over den kop. Met een hersenschud ding en een gebroken x*ib moest hij naar het Antoniusziekenhuis worden overge bracht Internationaal Gerechtshof begint zijn taak. IJMUIDEN Ook de Rotterdam terug Na een afwezigheid van bijna 6 jaar is jp 2en Paaschdag uit Engeland terugge keerd de stoomtrawler Rotterdam van de V.E.M., die in Engeland marinediensten heeft verricht. De trawler heeft een lig plaats gekregen aan de Zuidzijde. Ook aan de Rotterdam zal heel wat vertimmerd moeten worden, voordat ze weer ter vis- scherij uit kan varen. Deze week wordt ook de Libra uit En geland terugverwacht. Het Internationale Gerechtshof in het Vredespaleis te 's-Gravenhage is plech tig geopend in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vijftien rechters van vijftien landen legden de gelofte af, dat zij zich ge heel zullen wijden aan de zaak van het recht. Een leger van internationale cor respondenten en fotografen, zooals Ne derland in jaren niet bijeen zag, ver sterkte nog de sfeer van veeltalige in- ternationaliteit. „Door een plechtigheid als deze zien wij, zonder twijfel, de grootheid van de gevaren, die wij geioopen hebben en de belooning voor ons lijden en de over winning, die wij hebben bevochten. Indien wij bij ongeluk den oorlog ver loren hadden, zou er dan ooit nog een Internationaal Gerechtshof geweest zjjn?" vroeg de Belgische minister Spaak, president van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties, in zijn openingsrede. „Ik zou niet durven verzekeren, dat het Internationale Ge rechtshof het belangrijkste organisme van de Vereenigde Naties is, maar wel, dat er in ieder geval geen belangrijker zijn". MIN. VAN ROYEN SPREEKT. Minister Van Royen heette namens de Nederlandsche regeering het Inter nationaal Gerechtshof welkom bij zijn eerste zitting. Hij zeide tot besluit van zijn redevoering: „Het Nederlandsche volk, en niet alleen het Nederlandsche volk, maar alle volken der wereld zien naar U op met het vaste geloof, dat gij vertrouwen zult weten te wekken in de rechtspraak van het Internationale Gerechtshof, dat gij aan de organisatie, die beoogt den vrede in de wereld te Het water kwam hem tot de lippen Reeds eerder hebben wij gemeld, dat de sleeper I. S. Groen van het Bureau Terug gave Visschersvaartuigen den uit Duitsch- land teruggehaalden motoi-logger KW76 in bijna zinkenden toestand in IJmuiden heeft binnengebracht. Toen het convooi dé haven van IJmuiden binnenvoer, lag de logger tot aan het dek in het water. Van den machinist van den sleeper, den heer E. van Teylingen, vernamen wij eeni ge bijzonderheden over deze sleepreis. Het schip was met gunstig weer van Hamburg vertrokken, zoo vertelde hij, maar buiten de Elbe werd het weer iets slechter, doch het sleepen ging naar be hooren. Den geheelen dag werd gevaren en alles ging naar wensc'n. Op den mor gen van den 18en April bemerkten de op varenden van de I. S. Groen, dat de logger diep was gaan liggen Op den logger was geen bemanning aan boord, daar het schip door de Duitschers heelemaal uitgebroken is. Omdat er geen verblijfplaats aan boord was, had kapitein Corbie van de I. S. Groen besloten, de bemanning van den logger bij zich aan boord te houden. Toen hij bemerkte, dat er met den logger iets niet in orde was, besloot hy, direct een onderzoek in te stellen. Het schip werd langszij gehaald en de runners sprongen op den logger over. Het bleek, dat in het voorschip veel water stond. De runners zijn direct be gonnen, met alle macht het water er met emmers uit te scheppen, want alleen op deze manier kon de logger behouden wor den. Het vereisehte heel wat krachtsin spanning van de runners, maar hun moei te werd beloond; de logger werd behou den en zoo naderde men de haven van IJmuiden. Maar toen begonnen de grootste moei lijkheden. Toen de sleeptros ingekort moest worden, weigerde de logger elke medewerking. Tot tweemaal toe braken de „sleepdraden", maar door handig ma noeuvreeren van de I. S. Groen kon de verbinding weer hersteld worden. De po sitie van de KW76 was inmiddels veel slechter geworden. Ten slotte besloot ka pitein Corbie, hulp in te roepen, maar er kon niet worden gewacht, daar de water dichte schotten van den logger teekenen vertoonden, dat zij uitgeput raakten. De kapitein besloot daarop, den logger langs zij te nemen. Zoo voer het convooi de haven binnen. De sleepboot KM3 kwam toen ter hulp en begon direct te pompen. Zoo werd, dank zij dit mooie staaltje van zeemanschap a la Jan Wandelaar, de KW76 behouden binnengebracht. verzekeren, een hechten hoekpijler zult verschaffen en daarmede den staten den weg naar een vreedzame samenleving zult effenen. Moge daarbij, naar de spreuk, waarop bij het betreden van dit gebouw uw oog zal zijn gevallen, de zon der gerechtigheid verlichten. Het Nederlandsche volk smeekt God's zegen af over uwe werkzaamheid". Nadat de burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. S. J. de Monchy, de groote vreugde van het gemeentebestuur van de Residentie bij het weer in gebruik nemen van het Vredespaleis had be schreven. hield de president, mr. Guer rero, zijn slotrede, waarin hij getuigde van het diepe begrip van de rechters voor de verantwoordelijkheid, die zij op zich hebben genomen. Daarop werd de zitting gesloten. Tot de belangrijkste organen van de Vereenigde Naties behoort ontegenzeg gelijk het Internationale Gerechtshof, Het ware dwaasheid de oogen te wal len sluiten voor het feit, dat in het tusschen-staatsche leven de politiek en de machtsfactor nog steeds een duch tig woordje meespreken. Maar juist omdat dit zoo is, bestaat er des te meer behoefte aan de mogelijkheid op onpartijdige wijze geschillen van in ternationalen aard volgens de verhe ven beginselen van het Recht te doen beslissen. Dit nu behoort tot de taak van het door den Veiligheidsraad en de Ver gadering van de Vereenigde Naties voor den tijd van 9 jaar gekozen Interna tionale Gerechtshof om de drie jaar treedt 1/3 van de 15 rechters af; ze zijn terstond herkiesbaar dat voorts omtrent door die en andere organen aanhangig gemaakte rechtsvragen ad viezen heeft uit te brengen. Praktisch verschilt de advies-procedure nauwe lijks van de behandeling van een te berechten geschil en onder het éoo/ den Volkenbond destijds in het leven geroepen Permanente Hof van Inter nationale Justitie, heeft de ervaring geleerd, dat men zich steeds aan de ad viezen van de rechters in het Vredes paleis hield. Dat oude Hof had zich in de kleine 20 jaar gedurende welke het werkzaam is geweest, groot gezag verworven en wist zeer zeker menigen dienst aan de internationale samenleving te bewij zen, door de manier waarop het voor het in acht nemen van het Recht op kwam. Nu het door een nieuw Hof vervan- jen is, dat intusschen als twee droppels water op zijn voorganger gelijkt, be staat er gegronde reden voor de ver wachting. dat men in het Vredespaleis zal voortbouwen up de daar al geves tigde schoone traditie. Ook al valt het om meer dan een reden te betreuren, dat er zich thans onder de internationale rechters geen Nederlander bevindt, zoo zal toch de oprechte sympathie door een volk als het onze gekoesterd voor hen, die in ternationaal het Recht hebben te die nen en voor den door hen te verrich ten arbeid, even groot zijn als weleer. Heel Nederland roept dan ook het hoo- ge college in het Vredespaleis een har telijk welkom toe en wenscht het alle succes toe in dienst van de geblind doekte Justitia, tot heil van de inter nationale samenleving. E. v. R»

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3