IJmuider Courant Sensatie in Amerika Moeilijke problemen op de Parijsche conferentie Geïnterneerden -in Batavia gearriveerd 60e .Taai-gang No. 18.1 IS Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 25 April f946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. IN Amerika is een boek verschenen waarin sensationeele onthullingen over de laatste phase va.i den oorlog in Duitschland worden gedaan. De titel is „Top Secret" en de schrijver Ralph In gersoll. stichter en hoofdredacteur var het New-Yorksclie blad „P. M." Deze letters beteekenen „post meridiem"; in Nederlandsche vertaling zou het blad moe. ten heeten „De Namiddag". Het boek zou evenwel als „nakaarten" betiteld kunnen worden. Korte berichten omtrent den in houd hebben ons land al bereikt. Londensc'ne Daily Herald heeft er een uitvoerig stuk over gegeven, waarbij het blad zich onthoudt van commentaar. Het deelt mede dat de schrijver tijdens den oorlog verbindingsofficier was tusschen de staven van generaal Eisenhower, veld maarschalk Montgomery en generaal Bradley. Hij had den rang van luitenant kolonel. Met groote verbazing leest men welke onthullingen de overste Ingersoll afgezien nog van de vraag, of zij waar heid bevatten meent te mogen doen. Volgens hem ontstond een conflict tus schen Roosevelt en Churchill over den eindstrijd in Duitschland en was de ver houding tusschen de twee slecht, toen Roosevelt stierf. De oorzaak was. dat Churchill wilde dat de Britsche troepen Berlijn zouden bezetten eer de Russen de stad bereiken zouden en dat Roosevelt weigerde, daartoe zijn medewerking te verleenen. Generaal Bradley voelde er niet voor, energie te verspillen aan Ber lijn en had in overeenstemming met Eisen hower besloten, dwars door Duitschland te trekken en zich met de Russen aan de Elbe te vereenigen Hierbij blijft het verhaal niet- Eisen hower was. volgens Ingersoll, nog steeds gegriefd door Britsche critiek op hem zelf. op Bradley en diens generaals en de onder hen dienende Amerikaansche troe pen. Die critiek hield in, dat zij de ont wikkeling van Von Rundstedt's tegenaan val in de Ardennen hadden moeten voor komen. Eisenhower zou in een bericht aan generaal Marshall, den Amerikaan- schen chef van den generalen staf, een hevigen uitval tegen veldmaarschalk Montgomery hebben gedaan, die zich vol gens hem herhaaldelijk schuldig zou heb ben gemaakt aan insubordinatie. De op perbevelhebber zou ook gezegd hebben, dat hij Montgomery meermalen „meer dan genoeg gegeven had" om een overwinning te verzekeren en dat de maarschalk tel kens had gefaald. Ook viel Eisenhower Churchill aan omdat deze direct overleg met Montgomery pleegde en verklaarde dat hij bemoeiziek was. HieroD ontstond een geschil tusschen de leiders van de Britsche en Amerikaansche staven over het bovengenoemd beleid in zake Berlijn en Churchill zond een lang persoonlijk telegram aan Roosevelt waar in hij Bradley beschuldigde van een „gok" met honderdduizenden levens van Britsche soldatenvermoedelijk omdat Mont gomery meer noodig had dan bescher ming van de flanken van zijn leger, om alleen naar Berlijn te trekken. De militaire situatie had niets met de zaak te maken, zegt Ingersoll. want Brad ley's beleid was kerngezond. Maar de En- gelschen wilden, zonder dat het hun sche len kon of Duitschland sneller verslagen werd. in elk geval vóór de Russen in Ber lijn. Hamburg en Bremen zijn. President Roosevelt vergaf Churchill (volgens Inger- soll) dit telegram niet en omgekeerd ver gaf Churchill hem niet, dat hij weigerde op het Engelsche plan in te gaan. dat naar de Engelsche staf had verklaard, op een vaste afspraak met de Amerikanen be rustte. Ingersoll pakt ook over Montgomery uit. Hij zegt dat hij een generaal was die een Amerikanen niet aanstond, spreekt over zijn „falen" voor Caen en voor Arnnem en beweert dat zijn bijdrage aan den slag in de Ardennen bestond uit een plan, waardoor die slag bijna verloren werd. Volgens Ingersoll was Montgomery arro gant en had hij slechte manieren, hetgeen eveneens de meening van de Engelschen was. ..Wij kwamen tot de slotsom dat. nij bovendien een heel slecht generaal was en ik ben er zeker van dat de Engelschen dat ook vonden. Maar de Engelsche- regee ring stond achter hem omdat zij gevoelde alleen met hem te kunnen winnen, dat wil zeggen: in politieken zin te kunnen winnen. Zij moest zorgen de Pers op haar hand te houden en erkende het gevaar, te worden overschaduwd door den omvang en beteekenïs van het Amerikaansche lefla den slag in de Ardennen hadden, volgens Ingersoll, Bradley en zijn drie generaals Patton, Hodges en Simpson hun plannen uitgevoerd uitsluitend als gevolg van onderlinge besprekingen, „in privé". De Daily Herald merkt in een noot aan het slot van dit verhaal alleen op dat Churchill en de Engelsche luchtmaar- schalk Lord Tedder (die er ook in aange vallen wordt) den vorigen avond verklaard hadden, er geen commentaar op te hebben. Er zullen ongetwijfeld meeningsverschil- len tusschen de Engelschen en Amerika nen geweest zijn. Overal waar menschen moeten samenwerken en zeker als zij van verschillende nationaliteit zijn ont staan meeningsverschillen. Maar aan de mededeelingen van iemand als Ralph In gersoll hecht ik, gezien dit uittreksel van zijn boek en de beweringen die hij doet, geen beteekenïs. Al was hij verbindings officier, de tekst -van een geheime bood- Engelsch-Russische tegenstellingen en Fransche bemiddeling De bijeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mo gendheden te Parijs, die vandaag zal be ginnen, heeft stof geleverd voor talrijke voorbeschouwingen, die alle tot de con clusie komen, dat deze conferentie van zeer groote beteekenis zal blijken voor de toekomstige betrekkingen tusschen de ge allieerden onderling en voor de politieke verhoudingen in Europa. Speciaal twee problemen, die bij de be sprekingen ter tafel zullen komen, houden de wereldaandacht gespannen: Het vredes verdrag met Italië en de geallieerde po litiek ten opzichte van Duitschland. Daar van bevindt het eerste zich in een critiek stadium door de bestaande meeningsver schillen over dit onderwerp, die reeds duidelijk aan den dag zijn getreden, ter wijl het tweede. Duitschiand, waarschijn lijk aanleiding zal zijn tot nieuwe botsin gen der opinies. DE RUSSISCHE EISCHEN Het lot der Itaüaansche koloniën, dat in het kader van het vredesverdrag moet worden bepaald, heeft Rusland lijnrecht tegenover de Engelschen en Amerikanen geplaatst. Rusland eischt voor zich het trusteeschap over Tripolitanië op de Britten verzetten zich daar hardnekki tegen en de Amerikanen staan een ge mengd trusteeschap gedurende tien jaar voor, waaruit mag worden geconcludeerd dat ook zij tegen den Russischen eisch zijn gekant. Frankrijk, dat volgens verklarin gen van Bidault naar de conferentie gaat als bemiddelaar, zal voorstellen de Ita üaansche koloniën onder beheer der Ita lianen zelf te stellen om zoodoende noch den een noch den ander te steunen. De van Italië te vorderen herstelbeta lingen vormen eveneens een kwestie van meeningsverschil. De Russen eischen 300 millioen dollar van Italië, de Engelschen en Amerikanen weigeren deze enorme aderlating van het economisch geruïneer de land toe te laten, daar zij van meening zijn. dat Italië zich dan nooi: zal kunnen herstellen. Frankrijk wil een compromis: Een onderzoekcommissie instellen, die moet nagaan, wat Italië kan betalen en de herstelbetalingen laten afhangen van het rapport dezer commissie. Probleem-Italië nummer drie is de vloot Rusland wil de geheele Italiaansche vloot verdeelen. Engeland en Amerika wil een deel in het bezit van Italië laten, waar mede Frankrijk het eens is. op voorwaar de dat het zelf ook een deel van de buit krijgt en dat het Italiaansche deel zoo gering is, dat het nooit meer een Italiaan sche hegemonie in de Middellandsche Zee kan veroorzaken. BRITSCHE OMZWENKING. Het vraagstuk van de regeling der Duit- SChe economie zal op de Parijsche confe rentie een warm dispuut ontketenen, daar de Britsche plannen onmogelijk bij Rus land en Frankrijk in den smaak kunnen vallen. United Press meldt namelijk dat Bevin het voornemen heeft, niets meer of minder dan een herziening van de onlangs tot stand gekomen viermogendheden-over- eenkomst voor te stellen. Dit beteekent dat Engeland de vastgelegde richtlijnen van liet geallieerde beleid wil loslaten cn de oorspronkelijke afspraken over de liquidatie der Duitsche industrie niet uit voerbaar acht. De reden van deze Brilsche omzwenking moet worden gezocht in de toenemende protesten der Britsche bevolking tegen de zware belastingen, die voor een deel ver oorzaakt worden door de enorme bezet- tingskosten. Engeland brengt voor de be zetting van Duitschland per jaar ongeveer 130 millioen pond op, en de Duitsche ex port vergoedt slechts een zeer gering deel daarvan De Engelschen willen dus nu blijkbaar de Duitsche industrie zoo vlug en zoo goed mogelijk herstellen om de Duitsche economie een grooter deel der lasten te laten dragen door verhoogde pro ductie van exportgoederen en binnenland- scne consumptie-artikelen. schap van Churchill aan Roosevelt zal hem niet voorgelegd zijn. Zijn theorie over de Engelsche redenen tot handhaving van Montgomery is fantastisch en riekt naar achterklap met bepaalde bedoelingen. Het vreemdste is wel. dat een officier, die een militaire vertrouwensfunctie heelt be kleed. dergelijke publicaties doet. Voor de Brilsch-Amerikaansche verhoudingen kun nen zij alleen nadeelig zijn en het is niet duidelijk welk belang ermee gediend wordt. De wereld is in een phase beland, waar in het gerucht en de sensationeele onthul ling weer erg in de mode zijn. Het schijnt niet overbodig tegen lichtgeloovigheid ten opzichte van onbewezen verhalen te waar- schuwen, In dit geval heb ik de hoofa- punten vermeld omdat zij nu eenmaal gepubliceerd zijn en critiek behoeven Rusland zal zich waarschijnlijk hevig verzetten tegen deze annuleering van af spraken, daar de economische wederop standing van West-Duitschland in het ge heel niet in hun politieke aspiraties is op genomen. Frankrijk zal in dit geval moei lijk een compromis kunnen poneeren, daar het zelf de Britsche plannen ten zeerste afkeurt en er een gevaar voor eigen toe komstige veiligheid in ziet. De ministersconferentie staat voor deli cate en moeilijk op te lossen vraagstuk ken. die een algeheele overeenstemming problematisch maken. Men verwacht dat de besprekingen ongeveer drie weken in beslag zullen nemen, zoodat de groote vredesconferentie van 21 landen, die hier op moet volgen, niet vóór Juni tegemoet kan worden gezien. Gevangenisopstancl bedwongen De oproerlingen uit de San Vittore ge vangenis te Milaan hebben zich nu allen overgegeven en de politie deelt mede, „de situatie onder controle te hebben". Onder de bijna drieduizend gevangenen, die zich overgaven, bevond zich een neef van Mussolini, die door de politie naar het ziekenhuis is gestuurd omdat zijn mede gevangenen hem letsel hadden toege bracht „vanwege zijn gehate naam" Ze ven gevangenen lieten in den strijd het leven, vele werden gewond. (U. P.) 16 Nederlanders in October 1945 gedood De voorlichtingsdienst van de Ned.-In dische regeering deelt het volgende mede: „Het is thans bijna zeker, dat de zestien Nederlanders, die in October 1945 door de Indonesische autoriteiten te Poerwo- redjo (Midden-Java), waren gearresteerd eenige dagen later tijdens hun transport naar Magelang zijn vermoord". I>«- Vijiiufg.sche opUK'ht door Tlaa ;<-l)OOljcugd, (lom- ilaiM'U'l; iml ■he kamerader, begeleid. Zuchten van verlichting geslaakt bij het zien van Nederlandsche soldaten Hedenmorgen is de eerste trein met 700 .geïnterneerden, meest Indo-Europeanen uit het kamp te Cheribon in Batavia ge arriveerd. De vreugde over den behouden terug keer van deze geïnterneerden, die als eersten in het kader van het nieuwe eva cuatieschema in de geallieerde zóne zijn aangekomen, werd getemperd door het feit. dat 250 geïnterneerden nog steeds in Cheribon verblijven, n.l. ongeveer 150 mannen, allen tusschen 16 en 20 jaar. en circa 100 vrouwen, die geweigerd hebben van hun echtgenooten gescheiden te wor den. Toen verslaggevers van Aneta te Klender, 16 KM van Batavia, in den trein stapten, zagen zij, hoe de geïnterneerden een zucht van verlichting slaakten bij het zien van de eerste Nederlandsche soldaten, mannen van de derde compagnie, achtste regiment infanterie. De soldaten deelden in de enkele oogen- blikken, dat de trein stopte met kwistige hand sigaretten uit. Velen van deze ge ïnterneerden bevonden zich thans voor het eerst in vrijheid sinds vier jaren. De geïnterneerden vertelden, dat de voedselpositie in de laatste' zeven maan den niet al te slecht was geweest: 800 gram rijst met zeer weinig groenten, doch er was in het geheel geen variatie in de maaltijden. Het was zeer hard, toen 2 maanden geleden de gezinnen werden ge seheiden: de mannen in de gevangenis en de vrouwen in de kampen. De behandeling in de kampen en in de gevangenis was in hooge mate afhankelijk van de kampcommandanten persoonlijk. De Indonesische bewakers wilden dikwijls een vriendelijke houding aannemen, doch schrokken daarvan terug, omdat hun houding tegenover de geïnterneerden ge rapporteerd werd aan hun superieuren. De hygiënische toestanden in Cheribon lieten veel te wenschen over, door gebrek aan medicijnen en omdat de dokters niet al tijd competent waren. Herziening onderwijzerssalarissen Op het landelijk congres voor vernieuwing van het onderwijs heeft minister pror. «Ir. O. v <1 Leeuw verklaard, dat d<- herziening van het salaris van het onderwijzend personeel vóór de herziening van het algemeen bezol digingsbesluit zal gaan. Tevens zal het uog ln aanmerking komen vdor het z.g. Inva- siegeld. Indonesiërs weer huistoe De drie leden van het kabinet- Sjahrir, die besprekingen hebben ge voerd met de Nederlandsche regecring, zijn hedenmorgen naar Batavia terug gekeerd Volgens Reuter „in eenigszins pessimistische stemming". Naar men volgens dit persbureau aanneemt, zijn de verwachtingen, die zjj op hun reis njar Nederland koesterden, dat men goede vorderingen zou maken in de richting van een overeenstemming, niet in vervulling gegaan. Men denkt echter, dat dit on geen enkele wijze afbreuk /.al doen aan de onderhandelingen te Batavia, welke voor deze besprekingen in Nederland werden onderbroken. Het kernpunt van verschil moet nog steeds zijn de principicele kwestie van de erkenning van de Indonesische republiek. Reuter voegt hieraan toe, dat men den indruk heeft, dat de Indonesische afgevaardigden te kennen hebben ge geven, dat zij reeds een begin hebben gemaakt met het opbouwen van een republikeinscli regeeringsapparaat en dat zij daarvan geen afstand kunnen doen. Tezelfder tijd echter neemt men' aan dat zij de vrees koesteren, dat. in dien het zou komen tot een openlijk militair optreden van de Nederlanders, dit voldoende zou zijn om een anderen regeeringsvorm in Indonesië te vesti gen. Naar het A.N.P. van betrouwbare zijde verneemt hebben de besprekin gen op de Hooge Veluwe, die geen on derhandelingen waren, op vele punten tot resultaten geleid, in verband waar mede. na overleg met de Staten-Gene- raal nieuwe instructies aan dr. Van Mook zullen worden verstrekt. Uit. den aard zijn er ook punten ge weest, waarover geen overeenstemming is bereikt. Verwacht mag echter wor den. dat de komende onderhandelin gen te Batavia tot resultaat zullen kun nen leiden. Men verwacht, dat de luit. gouv.-gen, over een week weer naar Java zal ver trekken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1