Haarlem ontvangt Nijmeegsche schooljeugd Schoenenloterij trekt een negen De nieuwe bonnen Twee professoren duelleer en op het woord Avonturen Voortaan geregelde uitwisseling? Aan de ruim 150 Nijmeegsche jongens en meisjes, die voor een bezoek naar Haarlem kwamen, is Woensdagmiddag een hartelijke ontvangst bereid. Omstreeks half vier schal de het in de groote stationshal van het ge trommel der padvinders, die de gasten zou den afhalen. Door overbelasting van den treinenloop kwamen de bezoekers in twee ploegen aan De vreugde van het weerzien met veie bekenden van vroegere ontmoetin gen, was overal groot, men had direct weer contact met elkaar. Ontvangst ten Stadhuize De Nijmegenaars wandelden met- de pad vinders voorop naar het Stadhuis, waar burgemeester Reinalda hen in de trouwzaal toesprak. Deze heette allen van harte wel kom en wees op het belang van dit con tact tusschen jonge Nederlanders van ver schillende deelen des lands. Haarlem was indertijd blij Nijmegen en Venray te kun nen helpen ln den ergsten materieelen nood. De burgemeester was ervan overtuigd, dat «le Haarlemsche burgerij de jeugd titans met open arnten zou ontvangen. „Waar we ook Y/onen, ons besef van eenheidszin, dat uit dit contact ontstaat, zal niet nalaten het zijne bij te dragen tot herstel en opbouw van ons vaderland." Namens de Nijmeegsche organisatoren dankte de heer H. F. Hopster den burge meester en in hem alle medewerkers voor de prettige ontvangst. Nijmegen heeft reeds veel aan Haarlem te danken, en niet alleen in materieelen zin. Spr. zelde blij te zijn, evenals het jonge volkje, weer eens een stad te zien zonder sporen van afbraak of bombardementen en sprak de hoop uit. dat ontmoetingen als deze voortaan met regel matige tusschenpoozen gehouden zouden kunnen worden. Hij bracht tenslotte een driewerf hoera uit op dgn burgemeester en de stad. De stoet begaf zich vervolgens naar de Concertzaal, waar thee werd aangeboden en de huishoudelijke zaken van dit bezoek werden geregeld. Den avond en den nacht zouden de logés bij Haarlemsche burgers doorbrengen. Haarlemsche Gemeentebedrijven Drie nieuwe directeuren benoemd De Haarlemsche Noodraad benoemde Woensdagmiddag 3 nieuwe directeuren van gemeentebedrijven. Tot directeur van het Electriciteitebe- drijf werd benoemd ir. C. A. Doets, adj. directeur van de lichtbedrijven en water leiding te Deventer. Ook een bon voor kleine kinderen Personen, die zoo gelukkig zijn, een stamkaartnummer met een 9 op hel eind Ie bezitten, zullen in de maand Mei een uchoencnbon mogen afhalen. Hierbü moet de tweede distributiestamkaart met by- bchoorend inlegvel op een nader vast te stellen datum worden overgelegd. Kinderen, geboren na 31 Mei 1944. die den leeftijd van 10 maanden bereikt heb ben. zuilen, onafhankelijk van hun stam kaartnummer. onmiddellijk voor een «choenenbon in aanmerking komen, voor opgesteld. dat zij deze nog niet ontvan gen hebben. Tenslotte is bon 08 der lederkaart voor schoenreparatie met rubber en'of leermateriaal aangewezen. Deze bon mag slechts aan den schoenmaker worden af gegeven, wanneer hij in staat is, de repa ratie binnen circa veertien dagen te ver richten. Bon 08 kan in combinatie met vroegere of nog aan te wijzen bonnen voor schoenreparatie gebruikt worden. Bonkaarten Ka, Kb. Kc 604: 214 t.m. 219 algemeen 800 gram brood 213 algemeen 400 gram suiker 212 algemeen 125 gram margar. 211 algemeen 125 gram boter 210 algemeen 200 gram kaas 209 algemeen 200 gram bloem B 41 reserve 1600 gram brood C 41 reserve 800 gram brood B 42 reserve 2 K.G. aaxdapp. Bonkaarten La. Lb, Lc 604: 115 116 117 vleeseh 100 gram vleesch 111 aardappelen 2 K.G. aardapelen A 28 melk 2 liter melk B 28 C 28 melk 3'/- liter melk Bonkaarten Kd, Ke 604: 714 715 algemeen 800 gram brood 713 algemeen 500 gram suiker 712 algemeen 125 gram margar. 711 algemeen 250 gram boter 710 algemeen 100 gram kaas 709 algemeen 200 gram bloem D 40 D 41 reserve 400 gram brood E 40 reserve 500 gram rijst of i kindermeel Bonkaarten Ld, Lc 604: 615 616 617 vleesch 100 gram vleesch 611 aardappelen 1 K.G. aardappelen D 28 E 28 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz: T25 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importcigaretten) V 25 100 gram chocolade of suïkerw. X 25 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importcigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 4 Mei a.s. Voor de week van 5 t.m. 11 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk aardappelen, boter, margarine, jam, thee, 1a bak, versnaperingen en waschpoeder. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 April a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 29 April mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen .115 of 615 vleesch" voor vleesch en de bonnen „111 aardappelen" voor aardappe len worden ingeleverd. In de week van 5 t.m. 11 Mei moeten bij <ie centrale keuken worden ingeleverd de bonnen ,,116 of 616 vleesch" voor vleesch. alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. Geldigheidsduur eibon verlengd. Dc geldigheidsduur van de bonnen 367 en 671 Algemeen voor een el is verlengd J.m. 11 Mei a.s. De Koningin naar Friesland H.M. de Koningin zal Donderdag 25 April een bezoek aan Friesland brengen. Na aan komst te Leeuwarden zal de Koningin des namiddags vier u\u- op het provinciehuis vertegenwoordigers van het cultureele. so ciale en economische leven in Friesland ont- Koningin, waar H.M. logeert, zal des avonds een groep oud-illegale werkers worden ont vangen. Vrijdagmorgen zal de Koningin te Dron- rijp een" krans leggen op de plaats, waar 13 illegale werkers door de Duitschers wer den neergeschoten. Vervolgens zal de Ko ningin te Leeuwarden Friesche vrouwen uit alle bevolkingsgroepen ontvangen In den namiddag zal H.M. een rijtoer door Leeuwarden maken. Hierna zal op het stad huis een ontvangst plaats hebben, waar aan de Koningin, Burgemeester en Wethouders alsmede de leden van het gerechtshof zul len worden voorgesteld. Vervolgens zal de Koningin Leeuwarden weer verlaten. Bloembollen en bloesem De vroege tulpen 6taan overal in vollen bloei. De hyacinten zijn vrijwel uitge bloeid behalve bij Hillegom. In de Krimpenerwaard komen de pe ren-, pruimen- en kersenboomen reeds in bloei. In de Alblasserwaard bloeien deze ook reeds, doch de groote bloei der appel- boomen moet nog komen. AGENDA Zuiderkapel: J. A. Bruyn, 20 uur. Gebouw H. K. B.: Aannemersvergadering, 19 uur. Ba kenesserkerk: Concert ten bate v. d. orgel restauratie, 20 uur. Ververschingshuis Groe- nendaal: Verkiezingsvergadering Partij v. d. Vrijheid, 20 uur. Rembrandt: One night of love (14 j.). Palace: De Dorpsdetective (14 j.). Luxor: Marco Polo (14 j.). Deze drie biosco pen: 14, 16.15, 19 en 21,15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14, 10.30, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 26 April. Stadsschouwburg: Tartuffe (Comedia), 20 uur. Concertgebouw: Gala-avond Haarlem's Kunst-Centrum, 20 uur. Bioscopen: Drie nieuwe programma's. Conflict bij Goedkoop geëindigd Het conflict tusschen het pex-soneel en de directie van de reederij Goedkoop is Woensdagmiddag tot oplossing gekomen. Van de zijde van de reederij is ons mede gedeeld, dat een. groot dee! van het per soneel heeft ingezien, dat het lidmaatschap van de E.V.C. niet de gewenschte oplos sing bracht en het heeft dan ook en bloc voor het lidmaatschap van de E.V.C. be dankt. Maandag j.l. hsd de bergingsüienst reeds de werkzaamheden hervat en Donderdag morgen zullen de booten van den sleep dienst weer gaan varen. Woensdagavond worden de ketels opge stookt en de „Boschfontein" welke heden met repatrieerenden uit Inaië voor IJmui- den wordt verwacht, zal vermoedelijk het eerste schip zijn, dat na het conflict weer door de reederij Goedkoop binnen gebracht wordt. (ANP) H.O.V. „La Vita Nuova" Jan Out heeft Woensdagavond een zeer mooie vertolking gegeven van Ermanno Wolf-Ferrari's „La Vita nuova", Hij be- heerschte de kleurrijke partituur volkomen; het orkest en het koor der H.O.V. leverden uitmuntend werk; Lucien Louman zong de belangrijke bariton-solopartij klankschoon en vol uitdrukking, deels met orkest-, deels met klavierbegeleiding, welke laatste door Joke Koeyers fijnzinnig géspeeld werd, Hélène Ludolpli de kleine sopraanpartij hel der en zuiver, Albert de Klerk liet het orgel met nu eens machtige, dan weer geheimzin nige stem spreken; Annemiek Jansen en Gijs Beths verhoogden door hun solistische mede. werking als harpiste en violist den indruk van sommige momenten, zoodat de muziek, die een aan Bach's polyphonie geschoolde kunstvaardigheid, een fantasierijk gebruik van alle ten dienste staande instrumentale en vocale middelen en bovendien warm ge voel, Italiaansche zoetvloeiendheid en zin voor dramatische werkingen toont, geheel tot haar recht kwam. K. DE JONG Ir. C. A. Doets De levensbijzonderheden van den nieu- ven directeur gaven wij reeds toen de ;3nbeveling van B. en W. verscheen. Dr. A. I, den Hollander, thans adjunct directeur van het bedrijf, werd benoemd tot directeur van het Gasbedrijf. Hij werd geboren. 32 Juli 1888 te .Amsterdam, stu deerde aan de Universiteit te Amsterdam in de scheikunde, waarin hij in 1919 pro moveerde. Na eerst korten tijd gewerkt te hebben bij het onderwijs, werd hij in 1920 benoemd tot scheikundige aan het gasbedrijf te Haarlem. In 1930 werd hij tot adj. directeur benoemd. Tot directeur van het Openbaar Slacht huis werd benoemd de adj. directeur de heer G. de Vries. Hij is thans 56 jaar. Na in Utrecht gestudeerd te hebben was hij na zijn promotie eerst 3 jaar werkzaam als dierenarts. In 1914 werd hij te Haar lem benoemd als adj. directeur. BRANDEN: Twee in Ommen en in Amsterdam. Ommen heeft in de Paaschdagen twee boschbranden meegemaakt, waarbij 90.000 M2 bosch werd vernield. De oorzaak is niet bekend. Woensdagavond heeft een middelbrand gewoed in een drogisterij in Amsterdam- West en in een groothandel van verlich tingsartikelen aan het Singel aldaar. De eerste was veroorzaakt doordat de vlam in een pan met smeltende was sloeg; over de oorzaak van den tweeden brand tast men volkomen in het duister. Dit is de derde brand in twee maanden tijds, die uitgebroken is in een zaak met ver lichtingsartikelen. De Radio geeft vanavond 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 17.00 AVRO-kalei- doscoop, 17.30 HARK-praatje. 17.35 De zeven klapper. 18.30 RNIO Progr. v. d. Ned, Strijd krachten, 19.35 Oil chante a Paris. 20.25 AVRO Radio Philh. Orkest. 21,35 The Romancei's en The Swinging Nightingales. 22.40 Pierre Palla. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 415 M. 19.00, 20.00, 22,00 Nieuws. 17.10 Kerkorgel- concert. 17.30 Omroep kamerorkest. 18.15 Kirsten Flagslad. 18.45 Petite Suite de Con cert. 19.20 Fritz Kreisler. 20.20 NCRV Klein Vrouwenkoor „Vox Jubilans". 21.20 Kerk- concert. 22.30 Apollo. Illegaliteitverkiezingen, Indonesië, geleide economie Het lang-aangekondigde debat tusschen prof. ir. W. Schermcrhorn en prof. mr. C. \V. de Vries is Woensdagavond in het openbaar te Rotterdam gehouden. Prof. De Vries kreeg als uitdager eerst het woord. Hij noemde het een disputabel feit, dat in de behandeling van de illegaliteit de democratische houding van de regeering niet altijd teruggevonden wordt. Aan de illegaliteit worden privileges verleend bij de samenstelling van zuiveringscommis sies en de regeering steunt dit. Het is af te keuren, dat vrijwillige ordehandhavers zich achter de regeering dringen. „Is het wonder", repliceerde prof. Scher- merhorn, „dat de illegaliteit, na haar har den strijd tegen den bezetter, moeite had bij het omschakelingsproces, vooral toen bleek, dat maar al te velen geneigd wa ren aan deze menschen in menig geval niet alleen hun loon, waar zij echter niet om vroegen, maar ook een volstrekt ge rechtvaardigde plaast te onthouden? Is het een bewijs van bevoorrechting, indien bij het moeilijke zuiveringsproces getracht wordt ervoor te zorgen, dat het gezag van de betrokken commissies bij die deelen van de bevolking, die op dit punt de groot ste gevoeligheid bezitten, zoo groot moge lijk zal zijn? Wat het streven naar vrywillige orde handhaving betreft, wys ik op het gevaar, dat deze menschen, als bestrijders van welk autoritair systeem dan ook, vaak zelf niet weten hoeveel schreden zy reeds op den weg naar het fascisme hebben afge legd. Het moge in de laatste weken aan het Nederlandschc volk duidclyk zyn ge worden, dat de regcering hiertegenover een volstrekt afwijzende houding heeft aangenomen. Slechts versterking van de normale gezagsorganen van de overheid kan den wederkomst van den rechtsstaat in Nederland bespoedigen." Verkiezingen en Indonesië. „Deze regeering", zoo zeide prof. De Vries, „neemt teveel haar toevlucht tot 113. Weer gehoorzaamde Wag, en mei verbazing voelde hij zich plotseling veel sneller voortschieten dan mogelijk was geweest, wanneer hij was btiiven loo- pen. Naast zich zag hij ook den prins vooruitschieten en cfeze voegde hem door de telefoon nog toe„Niet batig zijn, recht door stooten, onze helm is sterk, genoeg." Wat er toen gebeurde zal Wag zijn heele leven niet meer ver geten: met een sneltreinvaart bonkten de twee gladde omhulsels van Wag en zijn koninklijke vriend tegen de opge haalde ingangstrap van het paleiseen schok, en de trap bezweek, een tweede schok en waar vroeger de deur had gezeten, was nu een groot gat xoaardoor t ngelius en zijn tochtgenoot het kasteel binnen zwommen. Het water drong met een groote golf achter hen aan en de omkijkende Wag vond het angstig wor den. „Ga staan" riep Angellus. het praatje Op de Brug, waardoor geen wederwoórd mogelijk is. Heeft de regee ring niet te lang gewacht met de verkie zingen, die ook een vorm van politiek de bat zijn? Of ging de ordening, die de re geering zich van het partijwezen voorstel de. voor?" Prof. Schermerhorn antwoordde: „Het tijdstip van de verkiezingen heeft zeer verschillende aspecten, ook vandaag nog. Democratie veronderstelt een zeker nor maal verloop van het proces van mee- ningsvorming. Dit verloop functionneert zelfs op het oogenblik nog maar matig. Wanneer eenigermate mogelijk, is het noodparlement bij genomen maatregelen gekend." „Heeft de regeering zich aan het grond wettelijke mandaat gehouden?" vroeg de uitdager. „Ik denk aan de aangevangen besprekingen tusschen Oost en West en aan de bekende boodschap van de Ko ningin van 1942." „Indien wij", aldus prof. Schermerhorn, „ten aanzien van Indonesië verder zullen moeten gaan dan de bedoelde rede van de Koningin aangeeft, zal dit moeten wor den gesanctioneerd door Staat en Kroon. Iedere discontinuïteit op het moment van de verkiezingen zou voor Indië zoowel als voor Nederland catastrofale gevolgen heb ben." ,Jïet vraagstuk van de nog in Indo nesië gevangen zittende Nederlanders heeft een punt van bespreking met de Indonesiërs uitgemaakt. Zij hebben de ontoelaatbaarheid van den toestand erkend en de verwachting is gerecht vaardigd, dat er spoedig verbetering komt. Voor de toekomst zal het er meer dan ooit op aan komen of Neder land, in eigen land en overzee, de ge schikte menschen kan vinden. Bij de leidende Indonesiërs bestaat het in zicht, dat, op grond van de interna tionale verhoudingen, samenwerking met Nederland van het allergrootste belang is." Geleide economie. Met de geleide economie overschrijdt de regeering haar macht, aldifs prof. De Vries. „Zegt het de regeering niets, dat stroomen van protesten binnenkomen over de ordening in de haven? Ik betwist, dat er achter die protesten egoïsme zou schui len, zooals minister Drees beweert." „Van een breking van het grondwette lijke mandaat is geen sprake" gaf prof. Schermerhorn ten antwoord. „De kern van de zaak ligt in de internationale verhou dingen. Schaarschte en overproductie zul len binnen redelijke grenzen gedrukt moe ten worden. De overheid moet in groote lijnen richtsnoeren voor het productieplan leggen; een klein land als het onze ont komt daar zeker niet aan. Wat de haven ordening betreft, gelooft men, dat het aan ieder individueel ondernemer beschoren kan zijn zoodanige beslissingen te nemen, dat het algemeen welzijn wordt gediend? Of zal hij trachten, zijn eigen belangen desnoods boven die van een ander te stellen?" Prof. De Vries stelde de vraag, of de Partij van de Vrijheid nooit staatsbe moeienis wil en gaf daarop zelf ten ant woord: „Zeker wel, want de staat is er ook om in de gebondenheid van de maat schappij vrijheid te scheppen." Wat de situatie na de komende ver kiezingen betreft, achtte prof. Scher merhorn het samengaan van dc Party van den Arbeid en de R.K. Volkspartij het meest gewenscht. BINNENLAND Weer heeft verspreid liggend oorlogstuig zijp slachtoffers geëischt. Ditmaal waren het drie jongetjes van 9, 1(4 en 11 jaar, die bij een vlieg veld in Drente een bran dende lucifer bij een 'onbekend voorwerp hielden, waardoor een steekvlam ontstond. Alle drie zijn in een zieken huis opgenomen. In N. Brabant wer den twee kinderen, die met een mortiergranaat speelden, op slag ge dood. Een derde werd zwaar gewond. Krijgsgevangen Ne- derlandsche nazi's zul len binnenkoi't aan de Nederlandsche autori teiten worden overge dragen. Onder hen be vindt zich een jeugd stormcompagnie, die bij de landwacht was inge deeld. De opleidingsscho len der Royal Navy zul len een fleurig aanzien krijgen, aangezien de Nederl, Marine jaarlijks een aantal bloembollen zal oversturen, Voor het reizen van Luxemburgers naar Ne derland en van Neder landers naar Luxemburg zijn geen visa meer noo- dig. Nederl. onderdanen blijven echter onder worpen aan de Luxem- burgsche bepalingen omtrent melding en ver blijfsvergunning. Haarlem en Omgeving Het echtpaar W. F. A. Kagie en S. J. Ben schop, Pijlslaan 13, viert op 6 Mei zijn gouden huwelijksfeest. De buurtvereeni- ging Ramplaankwarticr geelt èen tooneelavond Zaterdag 27 en Zondag 23 April in Domi te Overveen. De tooneel- groep „de Ramplaanspe- lers" voert op „Meer geluk" van Joh. S. C. Nieuwland en Piet Mos- sinkoff. Ds. J. Bronsgeest, Ned. Herv. predikant te Velsen, komt voor op een drietal voor predi- kent bij de Ned. Herv. Gemeente te Arnhem. De entspanningsver. „Uit Bevrijdingsfeesten Ontstaan" organiseerde Dinsdagavond een bal met artistieke intermezzi in de Concertzaal. De heer A. P. X. de Groot, arts te Hilver sum is benoemd tot ge neeskundig inspecteur voor de provincie Noord- Holland met standplaats Haarlem. De Chr. Oranje Ver- eeniging „Prins Willem I" houdt een wijdings- dienst op Maandag 29 April (vooravond van den verjaardag van Prin ses Juliana) des avonds 8 u. in de Groote of St. Bavokerk. Sprekers zijn Ds. A. v. Raams, Rot terdam en Ds. S, E. Wesbonk, XJmuiden. Me dewerking verleenen hel Haarl. Chr. Mannen koor en Piet Halsema, orgel. De aandeelhouders vergadering van de N.V, Maatschappij vooi' Elec- trische Centraalstations te Haarlem keurde de balans en winst- en ver liesrekening over 1945 goed. Het dividend- is bepaald op 170 voor de gewone- en op f 30 voor de oprichtersaandeelen. De heer Ir. H. Lohr te Haarlem werd als com missaris herkozen. De Oranje Vereenï- gïng „Haarlem Zuid- West" houdt, ter gele- genheid van den ver jaardag van Prinses Ju liana een gecombineer- den tooneel- en bal avond op Maandag 29 April in het gebouw van den Haarlemschen Ke gel Bond. Opgevoerd zal worden „Het Erfdeel van peel Merai", een schets uit het West- Frlesche boerenleven, door het Westfriesche Tooneelgezelschap." Om 11 uur begint 't Oranje- bal (met attracties) met medewerking van de be kende stemmingsband „The Harlem Swingers" onder Jan van Ake. Het Centraal Comité van drankbestrijdende vereenigingen in Haar lem vergaderde. Het be stuur trad af. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit den. 'neer D. de Vries, voorzitter, Mej. Ans v. d. Hoff en den heer C. Hartman Jr. Twee vacatures zullen ten spoedigste nog wor den vervuld. Het secre tariaat berust bij Mej. Ans v. d. Hoff, Rijks straatweg 25.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2