Spoedig grootere aanvoer van Schelvisch Op de vlucht voor Speerkaaien en Heek Er zal spoedig' wel meer aanvoer van schelvisoh komen, zeide ons een vis- scherij-deskundige, wiens meening wij vroegen naar de oorzaak, dat er de laatste maanden door de trawlers zoo weinig schelvisch werd aangevoerd. Schelvisch was voor den oorlog, na de haring, wel het belangrijkste product der Noordzeevisscheri.j; 7 a 8 millioen K.G. was de hoeveelheid, die de laat ste jaren voor den oorlog jaarlijks in IJmuiden werd aangevoerd. En na den oorlog daalde de aanvoer tot een niet noemenswaardig kwantum Binnen een maand zullen er wel weer behoorlijke sGhelviisdhvaingistlen gedaan worden, aldus onze zegsman. Dan komt er weer „nieuwe" visch en dan wordt ook het vischgebied uitge breid. Op onze vraag naar de oorzaak van de geringe schelvischvangöten verna men we, dat dit in de eerste plaats daaraan moet worden, toegeschreven, dat. er beQ. 4gr. O.L. wegens het mij nengevaar niet gevischt kan worden. En juist in dit deel van .de Noordzee bevinden zich de beste vangplaatsen van de schelvisch, als het Roode Zand, de Kleine Vissohersbank enz. Dit schel- vdschgebied strekt zich uit van 55 gr. 30' tot 58 gr. N.B. Een andere oorzaak is, dat op de schelvischgronden op 59 gr. en 60 gr. N.B. veel speerhaaien en veel heek voorkomen en deze zeeroovers zijn de grootste vijanden van de schelvisch. Dan komt er nog bij. dat waar in het vrije gebied schelvisch gevangen zou D.C.IJ.-ers boekten fraaie successen in Aalsmeer Op het Paaschtournooi, -georganiseerd door de Dam- en Schaakclub Aalsmeer en waaraan 200 dammers en schakers deel namen, hebben eenige D.C.Y.'ers mooie resultaten geboekt. Mertens, Suijk, beiden van D.C.Y., speel den met J. H. Vos en Noordhoek in eere- groep B. Vos werd winnaar met 5 punten, Mertens behaalde den 2en prys met 3 p. A. Ligthart van D.C.Y. kwam met J. W. van Dartelen, Joh. Kaslander en M. R. C. Stahlberg ui! in Eeregroep C. Ligthart werd eerste, Stahlberg behaalde den twee den prijs. In de hoofdklasse won Van Dixhoorn in zijn groep den eersten prijs, dank zij een mooie partij tegen Spaargaren. Verder behaalde P. v. d. Bos van D.C.Y. in de eerste klasse een tweeden prijs. De Zwitschersche Koopvaardijvloot Hoewel Zwitserland geen zeemogend heid is en geen enkele zeehaven bezit, heeft dit land toch nog een betrekkelijk groote koopvaardijvloot, die gedurende den oorlog pl.m. 115.000 ton groot was en hoofdzakelijk uit gecharterde Grieksche tonnage bestond. De meeste schepen hiervan waren echter verouderd, doch er waren ook schepen onder, zooals die van de „Ku- luihundis-reederijwelke in 1932 ge bouwd waren. Volgens de „Scandinavian Shipping Gazette", waaraan wij deze gegevens ontleenen, was deze Zwitsersche vloot gedurende den oorlog van groot be lang voor het onderhouden van de ver bindingen tusschen Zwitserland en Noord-, en Zuid-Amerika. Deze Zwitsersche vaartuigen losten hun ladingen in Spaansche en Portu- geesche havens, hetgeen de vrachten aanmerkelijk verhoogde en eveneens dikwijls belangrijke vertraging ten ge volge had. Tegen het einde van den oorlog kwam hierin echter weer een belangrijke ver betering, aangezien de haven van Mar seille en die van Noord-Italië, wederom bereikbaar waren. Thans heeft Zwitserland wederom bij een scheepswerf, te Sunderland, een motorschip van 10.000 ton besteld, dat een vaart van 13 mijl zal moeten loo- pen. Naast een koopvaardijvloot, heeft Zwitserland eveneens een behoorlijk aantal z.g.n. Rijnschepen, waaronder moderne vaartuigen worden aange troffen. Kleinhandelaren mogen geen viscli laten rooken Het komt herhaalde malen voor, dat kleinhandelaren de visch, welke zij in verschen toestand van hun leverancier of afslag hebben betrokken, laten rooken, teneinde een hoogeren prijs voor het ge rookte product te maken. Deze toestand wordt nog in de hand gewerkt, doordat voor gerookte visch geen maximumprijzen zijn vastgesteld. Op deze wijze worden, zonder dat hiervoor eenige noodzaak be staat, groote hoeveelheden versche visch aan de markt onttrokken. Teneinde aan dezen ongewenschten toe stand paal en perk te stellen, heeft hel bedrijfschap voor visscherijproducten be paald, dat vischrookers geen visch mogen rooken in opdracht van kleinhandelaren. kunnen worden, de schippers deze ge bieden. liever mijden, omdat de grond daar ruw is en de leans dus groot is, dat het net beschadigd wordt, hetgeen met het oog op de netten-schaarschte liever vermeden wordt. De aanvoel- van schelvisch was gis teren al grooter dan deze in maanden geweest is, nl. ongeveer 265 kisten. Voor het vissoherijbedrijf is het te hopen, dat de voorspelling van onzen deskundige uitkomt, daar er thans meer vraag is naar rondvisch dan naar plat- visoh. Mooi succes van Strawberries Tweede prijs op touruooi in Brussel. De trip, die de Strawberries met de Paaschdagen naar Brussel hebben ge maakt is een mooi succes voor onze plaatselijke hockey-club geworden. In een, door sterke Fransche, Zwit sersche en Belgische elftallen bezet touruooi hebben de beide Nederland sche deelnemers Togo (Den Haag) en Strawberries een uitstekenden indruk Belgische betuige ook uitlatingen in de Belgische bladen als „les fameux Strawberries" en „les excellents joueurs de Strawberries" e.d. Togo ging met de prachtige „Coupe Meeus" strij ken gevolgd door Strawberries en op de derde plaats Donai (Frankrijk). De eerste wedstrijd ging tegen Black- Boys uit Genève. Deze ploeg was bij voorbeeld reeds als favoriet gedood verfd doordat zij niet minder dan 6 spelers uit het Zwitsersche nationale elftal in haar gelederen had. Voor Strawberries was dit echter geen be zwaar en zonder veel inspanning werd een 30 overwinning geboekt, 's Mid dags wend legen de gastheeren Uccle Sport gespeeld en dit is niet alleen de mooiste wedstrijd van het toumooi ge worden, doch tevens de beste in de ge schiedenis van Strawberries. Na een zeer spannenden en snellen strijd kwam het einde met 11. Hier door kwamen de Aardbeien in de win naars-poule, waarin zich inmiddels ook Togo en Donai hadden geplaatst. De tweede dag vonden voor een groote schare belangstellenden, pers- menschen en fotografen de finales plaats. Nadat Togo met 10 van Donai had gewonnen, speelden Strawberries tegen deze Franschen. Geen der par tijen kon het doel vinden, zoodat het einde met 00 kwam. De laatste wedstrijd was nu geko men en deze ging dus tusschen de twee Nederlandsche teams Togo en Straw berries. Om de Coupe Meeus te be machtigen moesten de Velsenaren deze ontmoeting winnen, terwijl Togo aan een gelijk spel genoeg had. Het werd een zeer snelle, spannende en goed ge speelde wedstrijd, die pas in de laatste minuten beslist werd door een ver diend doelpunt van Togo, dat hiermee de prachtige Coupe veroverde. De Belgen waren verrukt over het vertoonde spel en complimenteerden de beide elftallen voor het fair-play waarmee de finale was gespeeld; dat was men in België niet gewend! Dat Strawbea-ries nog niet in de eer ste klasse zat, konden zij niet begrij pen. Enkele van de meest opvallende din gen voor ons Nederlanders waren de buitengewoon goede scheidsrechters en de groote belangstelling, die door de pers bij dergelijke wedstrijden aan den dag wordt gelegd. Artsen-Zondagsdienst De Zondagsdienst der artsen wordt deze week waargenomen door de doktoren J. MaeDanieï, en R. Hutten. Scheepvaart 24 April aangekomen: Singkep, van Charleston; Orestes, van Esbjerg. 24 April vertrokken: Capellen, naar Fre- driksborg; Eemshoorn, naar Londen: Drake naar Londen; Tylla naar Antwer pen. Oesterverzending Gedurende de maand Maart bedroeg de oesterverzending van Yerseke: naar Neder land 364573 st., naar België 1,003.760 st., naar Engeland 540.000 st., naar Duitsch- land 18.300 st., naar andere landen 116.765 stuks, totaal 2.043.398 st. Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg zijn aan de beurt: Vrijdag 26 April de letters Kj tot en met Mi en Zaterdag 27 April de letter R. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Voor de haringvissch^rij Aan de haringvisscherij zullen van IJmuiden uit deelnemen de motorloggers Cornells de Boer van de Vem, de KW 175 en KW 3. Berging van visschersvaartuigen Als gevolg van oorlogshandelingen zijn vele Nederlandsche schepen, waaronder vele visschersvaartuigen, aan de Fransche kust gezonken. Het meerendeel kan even wel, na te zijn geborgen, weer zeewaardig gemaakt worden. De voorbereidende werk zaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat met het eigenlijke bergingswerk be gonnen kan worden. De voor de berging noodige hulpmiddelen moesten eerst in Nederland gefabriceerd worden. Materiaal schaarschte veroorzaakte hierbij groote moeilijkheden. Men is er evenwel in ge slaagd een aantal bergingstankers te bou wen, welke ieder een hefvermogen van :00 ton hebben. Deze tankers zijn thans naar de Fransche kust gesleept. Het spe ciaal gebouwde bergingsvaartuig „Geja" ;.al eveneens spoedig daarheen vertrek ken, zoodat met de reeds in Frankrijk aan wezige Nederlandsche sleepbooten een ge_ heele Nederlandsche bergingsexpeditie in de komende maanden aan de Fransche kust zal opereeren De heer H. H. Schouten, van het mini sterie van Scheepvaart, heeft hierbij de algemeene leiding; de technische leiding berust bij den bergingsspecialisl, den heer Bruinzeel. Voor de berging der visschers vaartuigen wordt nauw contact onderhou den met de afdeeling visscherijen van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. XcKlerlawIsche aiuLadilskunst. De Ilin- delooper meubels zijn vermaard wegens I nm specifieke motieven en kunstige snijwerk. Een ambachtsman aan den arbeid. <P) Controle op ondermaatsche visch te Ostende Onlangs hebben ambtenaren van den Waterschout in Ostende controle uitge oefend op den aanvoer van ondermaatsche visch. Zij kwamen tot de ontdekking, dat er veel ondermaatsche visch werd aange voerd, maar toen zij wilden overgaan tot het opmaken van processen-verbaal, on dervonden zij daarbij grooten tegenstand van de zijde der vïsschers. Het Water schoutsambt heeft echter tegen verderen aanvoer van ondermaatsche visch gewaar schuwd. Tegen overtreders van de desbe treffende voorschriften zal streng worden opgetreden. Van een aantal der belangrijkste soor ten laten wij hier volgen de min.-maten beneden welke geen visch aan boord ge houden, geland of verkocht mag worden (in centimeters): kabeljauw 24, schelvisch 24. heek 30, koolvisch 30, wijting 25, schar 20, schol, tongschar en bot 23, tong 21, tar bot, griet en heilbot 23, enz. Bovenstaande maten zijn vastgesteld bij besluit van den Regent van 14 April 1945. Spoedig weer in de vaart De trawlers Johanna IJM 107, Vios IJM 102 en Adelante IJM 19 zullen spoedig in de vaart worden gebracht. Ook de IJM 204, schipper-eigenaar D. Plug, die na door de Duitsche marine ge vorderd te zijn geweest, weer als vis- schersvaartuig werd verbouwd, zal spoedig weer naar zee vertrekken. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 134.470 K.G., waar onder 12625 K.G wijting, 4820 K.G. kabel jauw, 38160 K.G. schol, 37835 K.G. heek, 13305 K.G. schelvisch, 6525 K.G. koolvisch, 1830 K.G. wolf, 9760 K.G. tong, enz. De omzet was 70.620. De trawlers besomden 48090. Verdere besommingen: motorloggers: KW83 f 6040, SCH141 f2840; kustvisschers: IJM491 f179. IJM239 f 65, I.IM255 i 93. IJM262 f 872, IJM 275 f 169, IJM237 f 171, IJM214 f 5450, IJM 251 f31, IJM310 f21, IJM249 f724, 1JM218 f 70, KW185 £328, KW109 f 410, KW199 f246 KW34 £21, KW181 £36, KW160 £153, UK32 £133, UK1 f444, UK79 f 532, UK47 f148, UK142 f471, UK121 £376, UK7 f56, UK143 f 485, UK61 f 352, UK53 f 193, UK31 f 122, UK266 f 240, UK282 f 446, UK59 f 209, UK264 t 85, SL5 f 263, HD184 f48. VELSEN Zuiveringsraad voor de met. industrie Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, is door den min. van Handel en Nijverheid benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Zuiveringsraad voor de M«t*ilurgische industrie, scheepsbouw, enz. Onderwijsvernieuwing op de U.L.O.-scholen Vrijdagmiddag 10 Mei a.s. zal de heer C. Chr. Dun. inspecteur van het L.O. in de inspectie Alkmaar voor de U.L.O.-leer. krachten in de gemeente Velsen en Be verwijk spreken over „Onderwijsvernieu wing op de U.L.O.-scholen". De bijeenkomst wordt gehouden in de gymnastieklokaal van de Openbare U.L.O. school aan de Plataanstraat. Uitvoering Mannenkoor „De Eendracht" Voor de eerste uitvoering na de bevrij ding van het Mannenkoor „De Eendracht" welke Woensdagavond in gebouw Con cordia werd gehouden bestond een flinke belangstelling. De heer A. de Koning, voorzitter, ver welkomde speciaal de afgevaardigden van de Mannenkoren „De Eendracht." uit Wor- mer en „Zanglust" uit Beverwijk, alsmede besturen van de Harmoniekapel „De Een dracht", Gymnastiek ver. „Sparta" en Tooneelver. „Concordia". Hij bracht dank aan de donateurs voor den financieel ;:i steun, die deze uitvoering mogelijk had gemaakt. Hij wees op de groote moei lijkheden in dezen tijd, die zelfs het ver- eenigingsvaandel niet spaarden. Het koor, dat weer bijna veertig leden telt en thans den heer P. J. Potgieser uit Beverwijk tot dirigent heeft, opende met Beati Mortui van F. Mendelsohn Barthol- dy, dat ter eere van de gevallen vrijheids strijders staande werd aangehoord. Ver volgens zong het koor het bekende Zon dagmorgen om als derde en tevens laat ste nummer het moeilijke werk Oogst van Ger. H. Boedijn ten gehoore te brengen. Voor de wijze, waarop het bestuur heeft gereageerd op de maatregelen, die de be zetter ook ten aanzien van „De Eendracht" wilde uitvoeren, was de heer P. Krabben dam de tolk van de leden in het uitspre ken van de grootste waardeering, voor het feit, dat het koor behouden bleef. Onder luiden bijval werd daarop den heeren A. de Koning, B. Baar, M. J. v. d. Heuvel en W. Schuit het eere-lidmaat- schap aangeboden. Nadat de voorzitter voor deze onverwachte erkentelijkheid dank had gezegd, werd het eerste cou plet van ons volkslied door alle aanwezi gen slaande gezongen. De verdere avond bood een keur van ontspanning, verzorgd door het cabaret-gezelschap D.V.O. uit IJmuiden-Oost. De entre-acte muziek werd uitgevoerd door de American Bro thers, die ook het bal verzorgden. AGENDA Bioscoop De Pont: De Vliegende Bende, 8 uur. Thalia Theater: 't Zit in de Lucht, 7 en 9 uur. SANTPOORT Geen versierde straten op den Bevrijdingsdag In verband met den door de regeering genomen maatregel, dat de viering van den bevrijdingsdag tot den Zaterdagmid dag beperkt zal blijven, heeft het bestuur van de Oranjevereeniging „Santpoortbe sloten de inwoners te adviseeren niet tot straatvereiering over te gaan. Het spreekt vanzelf dat wanneer er inwoners zijn, die individueel hun gevel willen versieren, hiertegen geen bezwaar gemaakt wordt. 50.000 ton Duitsche scheepsruimte Zooals wij reeds vermoedden, zijn de eerste mededeelingen omtrent de Duit sche scheepsruimte, welke aan ons land als vergoeding voor de in den oorlog ge leden schade is toegewezen, onjuist ge bleken. Nederland verloor l'/z millioen ton en volgens de thans beschikbare ge gevens zal ons land 6.59% van 769.000 ton. dus ongeveer 50.000 ton, als vergoeding krijgen, dus ongeveer 3% van het wer kelijke verlies. Hoeveel schepen wij zul len krijgen, is nog niet bekend. Dat zal het geallieerd bureau nog moeten uit maken. Proces tegen brigade-generaal Li sier Het Canadeesche militaire hoofdkwar tier te Londen heeft meegedeeld, dat in gevolge een besluit, dat genomen is na het jongste onderzoek inzake de administratie van de Canadeesche strijdkrachten in Ne derland, brigade-generaal J. F. A. Lister, voormalig stafchef en kwartiermeester- generaal van het hoofdkwartier der Ca nadeesche strijdkrachten in Nederland, voor het militair gerechtshof is gedaagd. Het proces zal begin Mei te Amsterdam plaats hebben. De beschuldigingen houden verband met een aanklacht wegens misbruik van gevorderde eigendommen. De Japansche verkiezingen In een door MacArthur goedgekeurd rapport van het Amerikaansche hoofd kwartier te Tokio wordt verklaard: „De algemeene verkiezingen van 10 April j.l. waren de vrije en onbelemmerde uitdruk king van de politieke voorkeur van het huidige Japansche volk". In het rapport wordt verder vermeld, dat meer dan 27 millioen kiezers hun stem hebben uitge bracht, hetgeen 73 procent van het totaal aantal beteekent en dat door 66 procent van het aantal vrouwelijke kiezers is ge stemd. Van de 400 nieuw gekozenen zijn 375 nieuwe afgevaardigden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3