IJmuider Courant Indische kwestie spoedig in Parlement Lord Keynes Internationaal debat te New-York en Parijs fiOe Jaargang 'No. IS» 14 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directcnr-TToofdredactenr: Robert Peereboom Vrijdag 2fl April 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. /"V? Eersten Paaschdag stierf, 62 jaar oud. in hel Engelsche dorp Tilton in het graafschap Sussex een der grootste figuren die Engeland in deze eeuw heeft voortge bracht. De Times heeft van hem getuigd dat men, om een econoom te vinden van even groote beteelcenis en invloed, Adam Smith terug zou moeten gaan. Manchester Guardian zegt dat hij meer was dan een groot Eiigelschman: een groot Europeaan en wereldburger. Dat is wel de hoogste lof, dié men een man voor zijn maatschappelijke activiteit kan schenken. In dezen tijd leeren wij dat beter beseffen dan ooit te voren. Er zijn weinig kenmer kende Europeanen en weinig karakte ristieke wereldburgers, zelfs zonder dat men het distinctief „groot" aan hen ver bindt. Nationalisme pverheerscht en be perkt nog steeds. John Maynard Keynes, die vier jaar ge leden wegens zijn verdiensten in den adel stand werd verheven met den titel Baron Keynes of Tilton, was een man van een wonderbaarlijke veelzijdigheid en werk kracht. Het is niet mogelijk in den minie men omvang van de kleinste kranten in Europa de Nederlandsche ruimte te vinden voor een overzicht van zijn werk zaamheden op economisch gebied, zijn publicaties en zijn nieuwe denkbeelden, die de economische wetenschap in de ge- heele wereld hebben beïnvloed. Als herinner aan zijn aftreden als lid der Brit- sche delegatie bij de Vredesconferentie te Parijs in 1919, gevolgd door de publicatie van zijn boek „De Economische Gevolgen van den Vrede", waarin hij uiteenzette dat het noodlottige stelsel der herstelbetalin gen de heropneming van Duitsehland in het Europeesche economische bestel zou verhinderen hetgeen bewaarheid werd en zijn bestrijding van den gouden stan daard noem, die dit stelsel in discrediet bracht, heb ik slechts een paar punten ge noemd, die op zijn directe bemoeiingen met de practijk duiden. Zij brengen rnij tevens weer op den weg van zijn veelzijdigheid. Want deze won derlijk-begaafde man. van origine kamer geleerde en theoreticus, ontwikkelde zich daarnevens als een niet minder groot practicus. Hij was de steun en toeverlaat van een reeks Kanseliers van de Schat kist en de voornaamste gedelegeerde bij ettelijke internationale economische con ferenties. Veertien dagen geleden keerde hij uit Amerika terug na zijn laatste on derhandelingen over de Amerikaansche leening aan Engeland. Sinds zes jaar leed hij aan een zwakke gezondheid, die hem niet beletten kon met onverminderde energie voort te werken. - Behalve economisch geleerde en groot zakenman was Keynes een buitengewoon knap psycholoog. Dit verklaart ongetwij feld zijn succes. De economie moge dan onder de exacte wetenschappen gerang schikt worden, velen hebben niettemin in den loop der jaren begrepen, dat men haar niet tot practische resultaten kan voeren zonder met een bijzondere intuïtie en een diepgaande kennis van de men- schelijke natuur gezegend te zijn. Keynes bezat deze gaven. Zij hadden tengevolge dat hij er niet tegen opzag, vaak zijn in zicht en koers te wijzigen, hetgeen hem een zekere faam van onstandvastigheid bezorgde, maar toch zijn wetenschappe lijke reputatie niet aanstette. omdat hij telkens weer juist gezien bleek te hebben. En zijn menschenkennis had hij geenszins alleen in de kringen der economie opge daan, want hij verkeerde niet minder ja, zelfs liever in artistieken en litte- rairen kring. Zelf had hij op' biografisch gebied werk van bijzondere letterkundige waarde verricht. Zijn artistieke voorliefde ging vooral naar de schilderkunst en naar het ballet uit. Die laatste belangstelling was bevorderd door zijn huwelijk (in 1925) met de vermaarde danseres Lydia Lopo- kova. prima ballerina van het Russische ballet Diaghileff. Hel was een zeer geluk kig huwelijk. De Times releveert dat een oude vriendin der familie Keynes, mrs. Marshall, ervan getuigde als van „het beste dat Maynard in zijn leven tot stand heeft gebracht" en noemt Lady Keynes als zijn trouwe, onvermoeide verpleegster in de jaren, waarin ziekte hem trof. Er zijn weinig deugden, die de Engel sche bladen in Lord Keynes niet erken nen. Zij schetsen hem als een man, die vervuld was van het lot der menschheid en haar steeds trachtte te helpen. Poli tieke begrensdheid was hem vreemd. Zelf liberaal, bood hij zijn diensten gaarne en met volle toewijding aan iedere regeering aan. De laatste Kanselier van de Schat kist die hem dankbaar herdacht heeft is de huidige, de Labour-minister Hugh Dalton. Hij was een moedig, trouw en humaan mensch, een goed zoon zijn ouders overleven hem, merkwaardiger wijze, beiden een goed vriend en een onvermoeid helper voor veelbelovende jongeren. Zijn brillante geest maakte hem in gezelschap tot een schitterend causeur, maar deze gave leidde ertoe dat hij in zijn jongere jaren meermalen in conflict kwam met menschen, wier hol gepraat of traag heid van gedachte hem tot scherpe woor den prikkelde. In die jaren- maakte hij zich daardoor vijanden. Later werd zijn critiek milder. Het is niet doenlijk een volledige lijst te geven van de functies, die hij geduren de korter of langer tijd vervulde. Een korte opsomming teekent zijn wonderlijke veelzijdigheid en werkkracht: hoofdredac teur van het Economie Journal, president Rangeren of korteren tijd van een re- Gromyko hekelt Britsche non-interventiepolitiek Terwijl in New-York de leden van den Veiligheidsraad weer bijeen waren teneinde de discussies over de Spaan sche aangelegenheid voort te zetten, kwamen in het Parijsche Palais de Luxembourg de vier ministers van Bui- tenlandsche Zaken met hunne adviseurs tezamen om niet minder urgente vraag stukken van internationaal belang te bespreken. De twee conferenties loopen in zooverre parallel, dat het regime van Franco op beider agenda voorkomt. In Parijs vormt het Spaansche probleem echter een onderwerp van den tweeden rang, aangezien daar zooveel andere, be langrijker moeilijkheden moeten worden opgelost die urgenter en critieker zijn moeilijkheden die samenhangen met de principes, waarop de internationale sa menwerking is gebaseerd en die daarom in het belang van de stabilisatie van den wereldvrede veel ingrijpender zijn dan het al of niet voortbestaan gedurende giem, dat door de basis waarop het rust alleen al ten doode is opgeschreven. De Veiligheidsraad. Het Russische échec in de vorige ver gadering. toen werd besloten de Perzi sche kwestie op de agenda te hand haven, heeft niet tot gevolg gehad dat Gromyko verdween en hij was op de vergadering van gisteren ook weer pre sent, zocdat een voltallige raad de be- sprekingen over Franco kon beginnen. Nadat de Amerikaansche afgevaardigde Stettinius had verklaard, het eens te ztfn met het Australische voorstel tot het vormen van een onderzoekcommissie leverde Grom.vko felle critiek op de Britsche politiek van non-interventie, die liem „herinnerde aan Genève". Hij gaf een gedetailleerde reminiscentie aan de Britsche politiek van het ver leden, toen Engeland in de kwestie der Italiaansche agressie tegen Abessinië, die der Duitsche en Italiaansche inter ventie in Spanje en bij de agressie van Hitier tegen Europa eveneens een non- interventiepolitiek voerde onder de ste reotiepe bewering, dat er „onvoldoende bewijs was". Naar aanleiding van de be zorgdheid voor een Spaanschen burger oorlog zeide Gromyko „Bux-geroorlogen hebben in sommige landen niet altijd kwade gevolgen gehad." Hij verwierp het voorstel tot instelling van een onder zoekcommissie en eischte actie der Ver- eenigde Volleen om het gevaar voor de veiligheid weg te nemen. Nadat mr. van Kleffens had ver klaard. voor het Australische voorstel te zullen stemmen, werd de zitting ver daagd tot Vrfjdag. De viermogentlheden-conferentie. Dondex-dagmiddag om 5 uur plaatse lijke tijd begon te Parijs de conferentie der vier ministers met een welkomst toespraak van Bidault, waarop de drie ministers antwoordden. Hierna ging de •aad over tot liet opstellen van de agen da en het reglement van orde. Molotof was in gezelschap van Wisjinski, den plaatsvervangenden minister, Bevin werd vergezeld door Harvey, assistent- ondersecretaris en Byrnes had Benjamin Cohen, adviseur van het departement meegebracht. De bijeenkomst eindigde om 3 uur, nadat beslist was dat de ministers iede- ren dag zouden bijeenkomen. De volgen de zitting zal hedenmiddag om 4 uur beginnen, waax-bij het eerste punt dei- agenda ter sprake zal wox-den gebracht. Het woord is aan. Bacon: Wie zich wreekt slaat gelijk met zijn vijandwie het achterwege .laat staat boven hem. Duitsehland en zijn Westerburen De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken Spaak is uit Londen terugge keerd na een onderhoud met Bevin over kwesties, samenhangend met den toekorn- stigen status van Duitsehland en speciaal de positie der kleine landen in het Westen ten opzichte van hun vijandelijken Oos terbuur. Minister Spaak verklaarde bij zijn te rugkeer, dat hij er op had aangedrongen, de kleine landen aanwez: te laten zijn bij de bespreking van de Duitsche aange legenheid op de viermogendhedenconfe- rentie. Spaak zeide zeer voldaan te zijn over zijn onderhoud met Bevin, die vol ledig begrip getoond had voor het stand punt van België. Het is mogelijk dat het Duitsche probleem officieel up de agenda zal worden geplaatst na afhandeling van vredesverdragen, en anders zal hel zeker officieus besproken worden. Spaak •erklaarde nog dat hij niet had gesproken lamens Luxemburg en Nederland, doch dat hij ervan overtuigd was dat deze landen hetzelfde standpunt innemen. Op liet Landelijk Congres voor vernieuwing van Onderwijs te Utrecht gaf do kleuterklas van de school van Ir. Booke oen kleine demonstratie klentcr- rhytlmiiek. Onze foto toont de. medewerkende groep kleuters, waaronder op do eerste rij 3de van links Prinses Irene. (I*) Deze hyacinten eindigen hun leven niet op de mestvaalt. De bloemen gaan nam een parfumei-iefabriek. Arbeiders bezig met het ritsen der bloemen van de stelen. (1*) van een groote levensverzekering-maat schappij, organisator van het Camargo Ballet, stichter van het Arts Theatre te Cambridge, president van de Arts Coun cil (letterlijk: Kunst-Raad), directeur van de Bank of England, president-commissaris van The New Statesman and Nation, lei der van de Britsche delegatie te Bretton Woodshet is een grillige greep uit een lange lijst. Als bibliophiel bracht hij een merkwaardige verzameling manuscripten van Isaac Newton bijeen. Zijn heele leven was hij een geestdriftig verzamelaar van boeken en manuscripten. Ik zou willen besluiten met een hoofd punt. Keynes heeft als econoom veel ge daan voor de bestrijding van de werkloos heid en de overtuiging ingang doen vin den. dat oude opvattingen daaromtrent geen steek hielden en men moest handelen op den grondslag, dat voor ieder een menschwaardig bestaan te verzekeren was. Zijn arbeid ook in die richting overleeft hem'. En hij dacht en werkte in de sfeer van internationale samenwerking. De dood van dezen man is een verlies voor de menschheid. Men moet er met dankbaarheid aan toevoegen dat hij haar verrijkt heeft met nieuwe inzichten, die zullen blijven doorwerken én door zijn beste leerlingen verder wox-den ge dragen. *1- P- De regeeringsvoorlichtingsdienst heeft gisteren medegedeeld, dat de regeering nu in de gelegenheid is, het probleem be treffende Ned.-Indie in zijn vollen om vang aan de Staten-Generaal voor te leggen. Het ANP verneemt thans, dat het in de bedoeling ligt einde der volgende week deze aangelegenheid in de Tweede Kamer te doen bespreken. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat de commissie-Van Poll nog vóór de desbetreffende zitting met een voorloopig rapport over liaar bevin dingen in Indië zal komen. De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Bij het persoonlijk overleg op De Hooge Veluwe konden uiteraard niet alle ge schillen worden overbrugd, reeds hierom niet, omdat de Indonesische afgevaardig den geen mandaat hadden. Niettemin zijn op diverse punten vorderingen gemaakt. Van groot belang is tevens, dat men over en weer een beter inzicht heeft vex-- kregen In de wedei-zijdsche zienswijze en in de politieke moeilijkheden, waarmede De schietende Russen Naar Un. Press heeft maarschalk Ivan Koniëv, commandant van de Russische strijdkrachten in Oostenrijk, generaal Mark Ciark persoonlijk de verzekering gegeven, dat het incident met de vier Russische vliegtuigen, die Zondag boven Linz op een Amerikaansch transporttoe stel hebben gevuurd, nauwkeurig zal worden onderzocht. Tijdens een onder houd met generaal Clark heeft maarschalk Koniev gezegd, „dat onmiddellijke posi tieve en drastische maatregelen" zouden worden genomen, wanneer vastgesteld werd, dat de Russische piloten op eigen initiatief hebben gehandeld en het inci dent inderdaad heeft plaats gehad. men van weerskanten rekening moet hou den bij het streven naar een voor allen aanvaardbare oplossing. Aanteekening verdient nog, dat de sug- gesies, die dr. Van Mook naar Nederland meebracht, tot onmiddellijk doel hafiden een zwijgen der wapenen mogelijk te ma ken. Voor de daarop volgende besprekin gen nopens den status van Idonesië vormt de regeeringsverklaring van 10 Febr. '46 nog steeds den grondslag. Botsing met terroristen De voorlichtingsdienst vat. hei Kon. Ned.-Indische leger deelt mede dat er op 25 'April bij de Kampong Tjakoeng ten Oosten van Klenderen een hevige botsing heeft plaats gehad tusschen een Neder landsche patrouille en terroristen. Na een hevig gevecht werd de extremisten ver spreid. Zij lieten 27 dooden achter. Acht werden er gevangen genomen. Aan Ne- dcrlandschen kant telde men alleen een. gewonde. Bulgarije breekt met Franco Volgens AFP maakt het Bulgaarsche nieuwsbureau heden bekend, dat Bulga rije zijn betrekkingen met het Spanje van Franco verbroken heeft. Amerikaansch rapport over incidenten In de lucht. Volgens officieele rapporten van het Amerikaansche hoofdkwartier, die van daag zijn gepubliceerd, hebben twee- vliegtuigen, vermoedelijk eenmotorige Russische gevechtsvliegtuigen van het type Stormovic, op 21 April schoten ge lost door den neus van het Amerikaansche toestel van den dienst München—Weenen. Het vliegtuig had geen passagiex-s aan boord en leed geen schade. Den volgenden dag werd een Amerikaansch vliegtuig op een vlucht in de buurt van Weenen aan gevallen door PPP 39 toestellen var. cl" Russische luchtmacht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1