IJmuider Courant Diplomaten Vlotte start der Parijsche conferentie V oedselpiloten keeren terug Twintig minuten Veiligheidsraad (50c Jaargang No. 183(5 Bureaux: Kennemeriaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Dircctcur-Hoofdredactcur: Robert Peereboom Zaterdag 27 April 191$ Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 r ORD HALIFAX is afgetreden als Britsch ambassadeur te Washington. Hij wordt vervangen door Lord Inver- chapel, tot voor kort Sir Archibald Clark- Kerr. die gedurende eenige weken zulk een groote plaats in de belangstelling van Nederland heeft ingenomen door zijn be middelend optreden bij de Indonesische onderhandelingen. Tegelijkertijd is ook de Amerikaansche ambassadeur in Lon den. Winant, heengegaan en door Averill Harriman opgevolgd. Aan een maaltijd van de Pilgrims So ciety te New-York heeft Lord Halifax, een oud en ervaren diplomaat, ex-mi nister van Buitenlandsche Zaken, zijn afscheidswoord tot het volk der Vereenig- de Staten gericht. Natuurlijk gold het de U.N.ü., die hij „de beste en laatste hoop der wereld" noemde. „Maar als wij dit handvest voor den wereldvrede meet waarde willen toekennen, dan die van de inkt, waarmee het geschreven is, moet het bezegeld worden met de vaste voor nemens, de vriendschap en het begrip van de volken die het. onderteekend heb ben". Lord Halifax deed een beroep op de Britsche en Amerikaansche naties beide om voor te gaan in dat groote be grip. Hij zei dat Engelsch-Amerikaansche vriendschap niet door zelfzuchtige over wegingen beïnvloed wordt en tegen nie mand anders gericht is. Zij is geen doel maar een begin. Zij heeft geen enkel ander oogmerk dan het versterken van de energie en den arbeid van de U.N.O. Maar zij kan en moet de rots zijn, waarop het huis van den vrede is gebouwd. En gelsch-Amerikaansche vriendschap is niet gegrond op taai-eenheid en zeker niet op origine van ras, maar op gemeen schappelijke gedachten, ontleend aan de geschiedenis, de wetgeving en de litte ratuur". Dit zijn schoone woorden, zooals bij dergelijke gelegenheden gesproken ple gen te worden en men kan ze lezen met de oppervlakkige belangstelling, die aan zoo'n officieele toast gewoonlijk geschon ken wordt en ze even snel vergeten. Maar men kan er ook over gaan naden ken. Aangezien Lord Halifax een man van beteekenis is, die zich gedurende zijn vijfjarig ambassadeurschap te Washing ton dan ook lang niet bepaald heeft tot het uiten van schoone gevoelens, moet hij er zelf veel meer over gedacht heb ben. Hij moet de opvatting kennen dat het Handvest der Vereenigde Naties niet „onderteekend is door de volken", maar alleen door de vertegenwoordigers van hun regeeringen. De volken zelf worden door het sluiten van zulk een overeen komst niet nader tot elkaar gebracht. Hun onderlinge verstandhouding wordt er niet door vergroot. Om dat te berei ken is veel inniger vereeniging noodza kelijk, bijvoorbeeld een vereeniigng zoo als die van de acht-en-veertig Noord- Amerikaansche staten. Een der voornaam ste bezwaren tegen den Volkenbond was, dat hij in de practijk slechts een Bond van regeeringen bleek te zijn. Die cri- tiek is er indertijd vaak op geuit. In precies dezelfde mate is ook de U.N.O. een Bond van regeeringen. De bena ming „Vereenigde Naties" (United Na tions) zet een te schoone vlag op de la ding. Het Handvest is door de regeeringen van kleine volken onderteekend omdat zij geen anderen keus hadden, omdat dit het beste was dat voot hen te be reiken viel en zij zich wel neer moesten leggen bij de privileges die vijf machtige mogendheden (waaronder hoogstens drie waarlijk beslissende macht bezitten) voor zichzelf reserveerden. Het voornaamste voorrecht van dit vijftal was de reserve, die elk hunner ,zch voorbehield om ingeval van bepaalde conflicten zijn veto, zijn verbod inzake gemeenschappelijk op treden te doen gelden. Dit veto is een zoo zwakke stee in de betrouwbaarheid van het Handvest, dat het een blijvende onzekerheid veroorzaakt. In de parle menten der kleine volken, die het rati- ficeeren moesten, is dan ook uiting i die ongerustheid gegeven. Dal de Engelsch-Amerikaansche vriend schap niet op zelfzuchtige overwegingen is gegrond zullen de Russen niet toege ven. Als Lord Halifax zegt „zij is tegen niemand anders gericht" spreekt hij tot de Russen. Maar die zijn zich intusschen welbewust van het feit, dat Amerika en Engeland samen een grooter macht vor men dan zij zelf en dat Lord Halifax door zijn rede deze eenheid poog: te versterken. Zoo zien zij het. Wij in ons kleine land en anderen in hun kleine landen, die afhangen van het beleid dei- machtigen. kunnen slechts hopen dat deze tegenstelling niet op den duur tot een nieuwen grooten oorlog zal leiden. Want de Russen breiden hun invloedssfeer uit en versterken daarmee hun machtspositie. Er is bovendien een nieuw oorlogswa-pen uitgevonden, dat de strijdwijze in de toe komst zal wijzigen en dus ook de waarde der machtsverhoudingen zou kunnen ver anderen. Hef is niet bemoedigend voor de~ kleine volken, tusschen de zich con- solideerende groote machten in te lig gen met het vooruitzicht, straks wellicht als twistappel in de ontmoeting der elkaar rakende invloedssferen te zullen dienen. Het recht van veto der machtigen maakt de waarborg, die de U.N.O. in zulke omstandigheden zou moeten bie den, twijfelachtig. Overeenstemming over details der Italiaansche kwestie Na de openingsceremonie van Don derdag zijn de vier ministers van Bui tenlandsche Zaken "Vrijdagmiddag be gonnen met de eigenlijke besprekingen over het eerste puilt van de agenda, het Italiaansche vredesverdrag. Voor zoo ver aan de gisteren behandelde détails daarvan gewicht mag worden gehecht ten aanzien van het geheele Italiaan sche probleem, kan gesproken worden van een vlotte start, die vertrouwen geeft voor de toekomst der Parijsche conferentie. Er werd op twee belangrijke princi- pieele punten overeenstemming bereikt: In de eerste plaats kwam men tot het besluit dat de wapenstilstandsvoorwaar den die aan Italië zijn opgelegd, moeten worden gewijzigd, en bovendien waren de vier ministers het eens over de nood zakelijkheid, een commissie van des kundigen te benoemen die zal nagaan wat Italië aan herstelbetalingen zal kunnen presteeren. Dit beteekent dat Rusland niet on- voorwaardelijk vasthoudt aan het aan vankelijk gefixeerde bedrag van 300 millioen gouddollar doch zich zal neer leggen bij de mogelijkheden, die de in middels reeds benoemde commissie zal aangeven. In wezen is deze overeen stemming een belangrijk compromis, dat een basis geeft voor verdere onder handelingen over de andere détails zoo als de koloniën, de kwestie Triëst en de vlootverdeeling. De volgorde, waarin de nadere pun ten der Italiaansche aangelegenheid zullen worden besproken, is nog niet gepubliceerd. Men vermoedt dat heden de kwestie der Italiaansche grenzen en Triëst aan de beurt zullen komen. Verrassing voor Molotof. Ofschoon de Italiaansóhe kwestie of ficieel het eerste agendapunt vormde,, was het eigenlijk een andere aangele genheid, die in de vergadering van gis teren het eerst besproken werd: de dis cussies begonnen namelijk over de vraag of de Duitsche en Oostenrijksche vraagstulcken al of niet op de agenda moeten worden geplaatst. Deze aange legenheid was reeds in de vergadering van Donderdag aan de orde gesteld, doch toen waren de besprekingen ge stuit op een exclamatie van Molotof, die bij het opperen van de mogelijkheid dat de sitatus van Oostenrijk en de eventueele ontruiming van dat land door de geallieerde troepen op de agen da zou komen, uitriep: „Dat komt on verwacht! Ik moet tijd hebben om de consequenties van dit voorstel te over wegen!" Ook gisteren kwam men ten aanzien van dit laatste thema niet tot een be sluit ofschoon Molotof verklaarde geen bezwaar te hebben tegen behandeling der Duitsche kwestie. Een definitief besluit over het be spreken der Duitsche kwestie werd te gengehouden door Engeland; Bevïn zeide namelijk dat hij daarover eerst overleg moest plegen mee de kleine staten aan Duitschlands westelijke grens. Mandsjoerije op het tapijt? Er is een groote kans dat de Ameri kaansche en de Britsche ministers Mo lotof te Parijs nog zullen verzoeken, toelichting te geven op de antwoord nota van Rusland naar aanleiding van het verzoek om de door de Sovjettroe pen in Mandsjoerije inbeslaggenomen industrieele uitrustingen beschikbaar te stellen voor geallieerde herstelbetalin gen. Reuter zegt vernomen te hebben, dat het Russische antwoord negatief, was en dat de Britsch-Amerikaansche verzoeken van de hand zijn gewezen. De departementen van Buitenlandsche Wij kunnen van schoone woorden zoo als die van Lord Halifax met beleefde belangstelling kennis nemen en erkennen dat Engelsch-Amerikaansche vriendschap ook in ons belang is. Maar het gevoel van teleurstelling, dat ons bevangen heeft si.ids ons duidelijk werd, dat geen enkele groote. nieuwe internationale gedachte ontwikkeld was in de oorlogsjaren, wordt door dit vanouds-bekenae diplomatieke beleid slechts versterkt. Het besef dat de menschheid weer „op een vulkaan leeft" wordt er niet door verminderd. Het uit blijven van een gemeenschappelijk be leid der groote bondgenooten ten aanzien van het verslagen Duitschland. dat voor de toekomst een groot en netelig vraag stuk blijft opleveren, wekt onze verba zing en onze bezorgdheid. Na de confe renties van Teheran, Jalta en Potsdam, na het Atlantic Charter hadden wij iets anders verwachtdan dit. Men heeft ons bevrijd en daarvoor zijn wij dank baar. Maar in alle bescheidenheid tegen over de machtigen, in het Westen en het Oosten, zijn wij geneigd te vragen: voor hoe lang? Wat is uw beleid? Zaken zijn nog bezig het Russische -ant woord te bestudeeren, doch in verant woordelijke diplomatieke kringen te Washington acht met het zeer waar schijnlijk dat de inhoud aanleiding zal zijn voor een contact der ministers met Molotof. Maximumprijzen verlaagd voor zeevisch Het bestuur van het Bedrijfschap voor Vlsscherijproducten heeft een verordening tot wijziging van de Prijzen verordening Zee visch 1946 vastgesteld, waarbij de maximum prijzen voor den reeder en de groohandels- marge met 25 pet. zijn verlaagd. De klein handelsmarge is gelijk gebleven, waardoor de consumentenprijzen met ongeveer 20 pet. zijn gedaad. Alleen do prijzen voor makreel, schar, wijting en zwarte peen bleven onge wijzigd. daar deze reeds zeer 1 aag zijn. De nieuwe verkoopprijzen voor den groot handel gelden per kg. netto, franco plaats van bestemming, incl. kosten van trans portverzekering en incl. verpakking. Indien door groot- of kleinhandelaren zeevisch wordt gekocht beneden de maxi mumprijzen. mogen zij by verkoop daarvan niet meer aan hun afnemers in rekening brengen dan hun inkoopsprijs, vermeerderd met de maximum groot reso. kleinhandels- marge. Vleescliprijzen Maandag omhoog De ree^s eerder aangekondigde ver hooging van de vleesehprijzen zal Maan dag 29 April ingaan. Zij houdt verband met een verhooging van de leveranciers- prijzen van het slachtvee, welke gelijk tijdig zal worden ingevoerd. Deze nieuwe leveranciersprijzen zijn gebaseerd op de sterk gestegen productiekosten van vee houders, b.v. de prijzen van het vee voeder en de loonen. Zoo zullen voor rundvleesch de prijzen van rollade en lappen stijgen van f 1.75 tot f '2.15 per kg. en voor varkensvleesch die van carbonade van 1.75 tot f 2.25 per kg. Het woord is aan. Maurice Maeterlinck: Men moet aan een plicht die men vervullen wil, iels ten offer weten te brengen Ter herdenking van het uitwerpen van voedsel door Geallieerde vliegtuigen voor de bevolking van Westelijk Nederland zullen Maandag 29 April zeven Lancasters laag over het Koninklijk Paleis Soestdijk vliegen. Vervolgens zal boven het vlieg veld Soesterberg een der vliegtuigen af zwenken en, om om ongeveer twaalt' uur 's middags, een bus afwerpen, bevattende een bouquet (van rozen, anjers en lelies oranje, rood, wit en blauw) voor de Koningin en een persoonlijke boodschap van den maarschalk der Royal Air Force, Lord Tedder. Hierna zullen de andere zes vliegtuigen weer laag over het Koninklijk Paleis vliegen en vervolgens over Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Alle leden der bemanning namen deel aan de operaties boven Noord-West-Euro pa gedurende den oorlog, en het meeren- deel van hen deed daadwerkelijk mede an het afwerpen der vocdselpaketten. Steeds meer autobanden in Amerika De president van de Firestone Tire and Rubber Export Company uit Akron (Ohio) heeft te Amsterdam tijdens een persconfe rentie eenige byzonderheden verteld over de Amerikaansche productie van auto- banden. Op 1 Januari hebben de Ver. Staten dec;? verkoop van banden vrijgegeven. Steeds meev komen er dagelijks op de markt, zoodat er spoedig geëxporteerd zullen kunnen worden naar Nederland, indien ons land daartoe althans deviezen beschikbaar heeft. Slecht? aan de grootere maten voor vrachtwagens en opleggers bestaat zoo nu en dan nog een tekort. De export staat onder controle der regeering. die ieder land een bepaald quan tum toewijst. De banden voor personenwa gens en de binnenbanden worden vervaar digd uit synthetische rubber, dat nog steeds veel goedkooper is dan het natuuriyke pro* duet. Prinses Juliana hoeft «Ie eerste kraamvrouwenkliniek van liet N"cderlaiulsche Rootle Kruis aan «1e Heuvellaan te Hilversum officieel sreo|>cn<l. De Prinses onderhield zich geruimen tijd met de verpleegden en bood eenige van haar bloemen aan. (P) Maandag stemming over Commissie-Span je In een korte vergadering die nauwelijks twintig minuten in beslag nam, heeft de Veiligheidsraad kennis genomen van de Australische motie tot instelling van een onderzoekcommissie voor Spanje, waar van de definitieve formuleering door den Australischen afgevaardigde werd voor gelezen. Dit voorstel oppert het plan, een commissie van vijf personen in te stellen, te kiezen uit den raad, die een onderzoek moet instellen naar de ïrr den raad afge legde verklaringen Over Spanje en nadere verklaringen en documenten in ontvangst moet nemen, teneinde vast te stellen of de Spaansche situatie tot internationale wrijvingen heeft geleid en of zij een ge vaar voor vrede en veiligheid vormt. Zij moet rapport daarover aan den raad uit brengen en adviseeren tot bepaalde maat regelen die de Vereenigde Volken kun nen nemen. Over dit Australische voorste! zal in de vergadering van a.s. Maandag worden ge stemd. Intusschen zal de raad op Zater dagavond nogmaals vergaderen, doch. waarschijnlijk zal op deze bijeenkomst de Spaansche kwestie niet worden aange roerd. Slachtvee uit Denemarken De eerste hoeveelheden Deensch slacht- Aprll arriveerde een trein uit Denemarken April arriveerde e^t1 trein uit Denemarken met ongeveer 600 stuks en op 24 April liep de „Orestes" dè haven van Amsterdam bin nen met ongeveer 700 Deensche runderen aan boord. Deze dieren maken deel uit van het door de regeering ln Denemarken aan gekochte slachtvee tot een hoeveelheid van 1000 ton geslacht gewicht. Dit vlepsch komt geheel ten goede aan onze blnnenlandsche vleeschvoorzlening. Binnenkort kunnen de resteerende hoeveelheden verwacht worden. Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een biilyke papierverdeeling, ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden in een omvang van 8 pagina's.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1