IJmuider Courant Russische inschikkelijkheid te Parijs Vorrink pareert den stoot 60c Jaargang No. 18316 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pee re boom Maandag SO April lOlfi Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cf. per kwartaal f 4.— Weerbare Democratie T"\EZER dagen heb ik geschreven over het tekort in ons onderwijs, dat de leerlingen van bijna alle scholen onkundig laat van de inrichting van den slaat en het wezen der parlementaire democratie Met betrekking tot de komende verkie zingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden heb ik er de aandacht op gevestigd dat de meeste kie zers en kiezeressen noch van de inrichting van ons staatsbestel, noch van het kies stelsel op de hoogte zijn. De onderwijs vernieuwing zou moeten bewerken, dat aan zoo noodzakelijke vakken als staats inrichting en de bedoelingen, die aan haar ten grondslag liggen, voortaan aandacht wordt geschonken op alle scholen. Ook, in eenvoudige hoofdlijnen, op de lagere scho len, want de groote meerderheid van ons volk geniet alleen lager onderwijs. Hier aan zij toegevoegd dat ik, alvorens dit neer te schrijven, een deskundig man heb geraadpleegd, die het denkbeeld zeer wel uitvoerbaar achtte. Ik heb ook de wen- schelijkheid bepleit, de volwassenen voor te lichten door de uitgave van een popu lair-geschreven, vlot leesbaar boekje ei eraan herinnerd hoe het nationaal-socia lisme zijn drogredenen de jeugd en vol wassenen heeft ingepompt. ^Wat stond daartegenover? Een massa, zich slechts vagelijk bewust van het wezen van die Westersche democratie, waarvan mei haar poogde te 'oerooven. Daarom, nu ik op het onderwerp terug kom, geschiedt dat onder den titel Weer bare Democratie. Het is een leus, die bur- gerrecht: heeft verworven. Wil men haar met gevolg nastreven, dan zal men al zijn volgelingen duidelijk moeten maken wat parlementaire democratie is, hoe zij func tioneert en waarom dat zoo geregeld is. Mij lijkt dit de meest noodzakelijke voor waarde om haar sterk te maken en sterk te houden. Zij zal op den duur ook tot een betere toepassing der democratie, dan wij i.i het verleden gekend hebben, leiden omdat het geloof in de waarde en betee- kenis der grondslagen erdoor versterkt zal worden. Het vorige artikel had tengevolge dat de Ned. Maatschappij van Nijverheid mij het pas verschenen eerste deel van haar rapport over Onderwijsvernieuwing, ge wijd aan algemeene beschouwingen en aan het middelbaar onderwijs, toezond. Dit indrukwekkende stuk arbeid van de com- missie-Elzinga, waarover in dit blad meer te zeggen zal zijn, bevat onder het hoofd „Vorming van goede staatsburgers'1 ïn hoofdzaak dezelfde aanbevelingen, die op deze plaats tot uiting zijn gebracht. Zij bepalen zich weliswaar ott de Gymnasia en het MMdelbaar Onderwijs, omdat dit deel daar in het bijzonder aan gewijd is maar dat sluit niet uit dat ook de com missie een uitbreiding in hoofdlijnen tot het L. O. zou kunnen voorstaan. Zij spreekt trouwens al van andere scholen met korteren cursusduur. Het rapport verklaart, dat de scholen haar leerlingen de grondslagen onzer huidige maatschappelijke samenleving die nen te leeren begrijpen en waardeeren. Daartoe is noodig eenige kennis en begrip van de rechten van den mensch, van de ontwikkeling en beteekenis onzer staats inrichting en van de beteekenis der demo cratie. De Commissie zou een en ander willen samenvatten onder de benaming „maatschappijleer". Zij spreekt over de hooge geestelijke waarden, die de oorlog in het geding heeft gebracht: vrijheid van meeningsuiting en van handelen binnen de perken die de wetten als product van gemeenschappelijk overleg stellen, een onafhankelijke rechtspraak die den mensch besehermt tegen willekeur, het recht om mee te beschikken over eigen lot. dat van zijn landgenooteTi en over de vruchten van eigen arbeid, enzoovoorts. Velen, die in onbewustheid leefden van het bezit dier hooge menschelijke waarden, werden zich door het verlies ervan in oorlogstijd plot seling bewust van de erfenis der vaderen. Die cultuurwaarden behooren tot de kern eener democratische samenleving. Commissie acht het van de grootste be teekenis, dat de aanstaande staatsburgers dit leeren beseffen en een zoo juist en volledig mogelijk begrip van de grondsla gen onzer samenleving verwerven. Zij oppert de mogelijkheid van twee be zwaren. Het eerste da: de democratische staatsvorm in de practijk niet steeds heef: voldaan en ook tot misstanden aanleiding gegeven weerlegt zij op denzelfden grond dien ik heb aangevoerd: dat ver keerde toepassing en uitwassen bij een op zichzelf juist beginsel geen motief op leveren, om het beginsel zelf te verwer pen. Het tweede veronderstelde bezwaar is. dat het onderwijs niet ..neutraal" zou zijn, als het genoemde cultuurwaarden in zijn opvoedende taak betrok. De Commis sie merkt op dat de Grondwet alleen eer biediging van ieders godsdienstige begrip pen eischt. dat een algemeen neutraliteits- voorschrift ook in andere wetten ontbreekt en dat zélfs als het aanwezig was het nog geen bezwaar tegen het onderwijs in maatschappijleer zou opleveren. Dit on derschrijf ik van harte. Overigens kan ik mij moeilijk voorstellen, dat het bezwaar in dezen tijd nog te berde zou worden ge bracht. Slapper en gezochter argument dan dit ware nauwelijks denkbaar. Een toepassing der democratie, die zooiets aan vaardde. zou iedere weerbaarheid voor goed prijsgeven. Van dergelijke zonder linge vervlakkingen, die uit de oude neu- traliteits-gedachte voortvloeiden, zijn wij hopelijk verlost. „Behoedzaam optimismevan Byrnes Onder voorzitterschap van Molotof zi.jn Zaterdag de vier ministers van Bui- teniandsche Zaken te Parijs voortge gaan met de bespreking van hel Ital liaansche vredesverdrag. Er werd geen communiqué verstrekt over de resulta ten der onderhandelingen, doch Reuter heeft van bevoegde zijde inlichtingen gekregen over enkele details der bespre king, waaruit mag worden afgeleid dat de afhandeling dér Italiaansche kwestie nog steeds vlotten voortgang maakt. Men heeft te Parijs het gevoel, dat de Kussen op deze conferentie zich inschikkelijker toonen dan ooit op een conferentie der Groote Vier het geval was. In Amerikaansche kringen beschouwt men het feit, dat Molotof er in toege stemd heeft de kwestie der Italiiaamsche herstelbetalingen aan een onderzoek commissie te delegeeren, als een schre de voorwaarts vergeleken bij de hou ding van den Russischen minister tij dens de conferentie te Londen, toen hij weigerde af te wijken van den eisch tot schadevergoeding aan Rusland van 75 millioen pondsterling. Bovendien heeft de Sovjetregeering Zaterdag den ltaliaanschen ambassa deur te Moskou laten weten dat zij het Amerikaansche plan tot herziening van het wapenstilstandsverdrag met Italië aanvaardt, waarbij wordt aangenomen dat Rusland wijzigingen in dit verdrag ten gunste van Italië zaL voorslaan, wat geheel overeenkomt met het standpunt der andere geallieerden. De Italiaansche vloot. Volgens Reuterberichten hebben de vier ministers Zaterdag besluiten geno men ten aanzien van de verdeeling der Italiaansche vloot. Zij hebben een com missie van deskundigen ingesteld die zal moeten bezien, hoe de samenstelling van het door Italië te behouden deel der marine zal zijn. Naar verluidt zou Italië niet meer dan vier kruisers mo gen hebben. Bij de besprekingen over dit onderwerp waren de Fransche, Rus sische en Amerikaansche admiraals aan wezig. Minister Byrnes heeft zich tegenover persvertegenwoordigers met een behoed zaam optimisme over de conferentie uit gelaten. Hij wees er echter op dat tot nu toe slechts meeningen waren uitge wisseld die als een voorbereiding van de feitelijke en practischc détails moeten worden gezien. De herstelbetalingen. De commissie van onderzoek voor de Italiaansche herstelbetalingen, die Vrij dag is geïnstalleerd, begon Zaterdag reeds met de besprekingen, waarbij weid vastgesteld dat een diepgaand on derzoek naar de Italiaansche activa ten minste een jaar zou vergen. De com missie besloot daarom, zich te bepalen tot het opstellen van een lijst der goe deren, die in aanmerking komen voor herstellevering, zonder het Italiaansche economische leven te verlammen. De Russische gedelegeerden in de commis sie hebben er op gewezen dat de Ita liaansche bezittingen in het buitenland, de eigendommen van oorlogsmisdadigers en het Italiaansche goud in aanmerking komen voor confiscatie, evenals de Ita liaansche vloot, voor welke echter in middels een aparte commissie is inge steld. Het woord is aan. Pope: 's Menschen ware studie is de mensch. Naar een accoord in Mandsjoerije? De communistische partij in Ohittia heeft Zaterdag voor het eerst een offi cieel verzoek ingediend om de Mandsjoe- rijsche kwestie te regelen. Het verzoek omvat drie punten: reorganisatie van de regeeringscommissie voor politieke kwesties in Moekden,. reorganisatie der provinciale besturen in Mandsjoerije, en herziening van de verhouding tus- schen de regeerings- en de communisti sche troepen, die op het oogenblik in Mandsjoerije is als vijl' staat tot een. Generaal Marshall verklaarde, dat hij tot nog toe geen officieele voorstellen van de communisten heeft ontvangen, maar garandeerde, dat in geval van -dl: ■ecte ontvangst van dergelijke voorstel len de strijd binnen 24 uur zal worden ;estaakt. Bidault adviseert tot „neen-stemmen" De Fransche minister van Buftenland- sche Zaken Bidault heeft Zondagavond, tijdens een verkiezingsvergadering te St. Etienne voor de M.R.P. zijn toehoorders ngeraden bij het referendum over de nieuwe Grondwet ..neen" te stemmen. Hij bracht de pogingen van de M.R.P. om in Frankrijk eenheid te scheppen in herinnering en zeide. dat zijn partij het; uiterste gedaan heeft en zich niets be verwijten heeft. Hij zeide. dat deze Grondwet niet met het geweten in over eenstemming te brengen is en dat zij geen grondslag kan vormen voor een ieuwe. stabiele regeering. Hij wees op ie dictatuur, die dreigt door het eenka- mer-stelsel. Ziet gij nog niets komen? Hcrdenkingsvlucht ging niet door. Vele bewoners van Amsterdam, Utrecht, Den Haag en, Rotterdam hebben vandaag tevergeeft uitgezien naar het escadrille Lancasters, dat ter herdenking van de „food-droppings" van verleden jaar een vlucht over het Westen van ons land zou maken. De ongunstige weersomstandig heden hebben het ten uitvoer leggen van dit plan verhinderd. Hedenmorgen om half twaalf is één Lancaster in Engeland opgestegen Het toestel vloog linea recta naar Soestdijk, waar het boven het paleis aldaar bloe men voor de Koningin afwierp. Vervol gens keerde de machine regelrecht naar haar basis terug. I>c opening der conferentie van Wisjinsky en Molotov aan de confcrentietafel. „De stinkbom gelijk hij het noemde Morgen viert Prinses .Juliana en met haar liet gchcclc N'ederlandsclie volk haar 37.sten verjaardag. Xoolt lieeft een „Prinscssedag" liet cachet bezeten, dat ongetwijfeld het feest van morgen zal krijgen. Vijf lange jaren was zij, wier hart zoo met het lijden van liet ver drukte volk meevoelde, niet in ons midden. Als morgen de vertrouwde banen van onze nationale driekleur boven stad en land ontplooid zullen worden, zal cr nog iets van de bevrijding door de lucht waren. Wij mogen weer vlaggen voor een Oranjefeest, wij zullen weer vlaggen! Ons staatsbestel met onze parlementaire democratie, die binnen drie weken haar gezag geheel herwinnen zal, moet zich sterker maken dan ooit tevoren. Het is onze plicht dat met alle middelen te be vorderen. R. P. Onder enorme belangstelling heeft Koos Vorrink Zaterdagavond in de Apollo -hal te Amsterdam geantwoord op de beschuldigingen, die in den laat- sten tijd in een bepaald deel van de pers tegen hem zijn ingebracht. Zijn felle redevoering, die bijna twee uur duurde, werd door Radio Nederland uitgezonden. Vorrink weerlegde de aan tijgingen. dat hij besprekingen en on derhandelingen met Arnold Meyer zou hebben gevoerd om te bewerkstelligen, dat hij (Vorrink) plaatsvervangend lei der van het fascistische „Nationaal Front" zou worden en dat hij na zijn ar restatie zou hebben „doorgeslagen", waardoor verscheidene van zijn mede werkers zouden zijn gearresteerd. „Een lek bij Nationale Veiligheid". „Men tracht de zaak Arnold Meyer op te blazen tot een anti-Katholieke rel", aldus Vorrink. „Maar dat heb ik niet gedaan. Ik zou mijn eigen glazen ingooien door een kloof te maken tus- schen dc Partij van den Arbeid en de Katholieken". De directeur generaal van de Bijzon dere Rechtspleging heeft gefaald bij zijn pogingen Arnold Meyer, die onge twijfeld met hulp van buiten af uit Vught is ontsnapt, weer te arresteeren. ..Ik wendde mij toen als regeeringsge- volniachtigde in algemeenen dienst tot het Bureau Nationale Veiligheid, doch daar was. zooals bij vrijwel alle offi cieele bureaux in ons land. een lek en Arnold Meyer wist zich te dekken. Ik heb geen enkel aandeel gehad in liet op sporingswerk. Men heeft mij slechts in gelicht. Dat is alles. Er is iets niet zui ver in deze zaak, maar wat, kan ik u niet zeggen". Spr, deelde mede, een aanklacht we gens smaad te hebben ingediend tegen den hoofdredacteur van „de Gelderlan der", Louis Fréquin. die de aantijgin gen tegen Vorrink heeft gepubliceerd en zelf een vooraanstaand lid van Natio naal Front is geweest. Degene, die met de „onthullingen" was ko nen aandra gen was de Nijmeegsche fabrikant Doek, die eveneens verre van zuiver is ge weest en o.a. een belangrijke rol speel de in de Winterhulp. In het begin van zijn rede noemde Vorrink den aanval op zijn persoon een „stinkbom", die de Partij van den Ar beid was toegeworpen. Hij qualificoer- de dezen aanval als een verkiezings manoeuvre van zekere zijde. Lijsten genummerd der tien partijen De nummering voor de aanstaande Tweede Kamer-verkiezing luidt officieel a!s volgt: Lijst 1: Partij van den Arbeid; lijst 2: Kath. Volkspartij: lijst 3: A. R. Partij: lijst 4 Christ. Hist. Unie; 5. Partij van de Vrijheid: lijst 6: Comm. Partij ..De Waarheid"; lijst 7: Prot. Unie; lijst 3: Staatk. Geref. Partij: lijst 9: Ned. Bellamy Partij. De Groep Lopez krijgt in den kieskring IX Amsterdam het lijstnummer 9. Gebleken is, dat de lijst Lopez, welke eveneens was ingediend in den Kieskring V Rotterdam, geschrapt is. Hetzelfde is het g'eval wat betreft de. candidaten- lijsten van de Christ. Democr. Volksparti in de kieskringen IX Amsterdam en XVC Assen, welke niet door het hoofdstem- bureau van de betrokken kieskringen zijn aanvaard. In totaal nemen dus 10 partijen of groepen aan de verkiezingen voor Tweede 11....-.:.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1