De verlaging der maximumprijzen van Zeevisch Jaarvergadering „Nijverheidsonderwijs" Volksherstel wil de speeltuinen helpen Moeilijkheden voor reeders en vischhandel Zooals in ons blad van Zaterdag werd gemeld, zijn met ingang van heden de vischprijzen opnieuw met 25 pet. ver laagd. Ook de winstmarge voor den groothandel is met 25 pet. verlaagd, die van den kleinhandel bleef echten- onge wijzigd, waardoor de consumentenprij zen ongeveer 20 proc. lager zijn gewor den. Ongewijzigd bleven de prijzen voor makreel, schar, wijting en zwarte poon (en niet „peen" zooals het bericht luidde). Niet de prijsverlaging op zichzelf, maar de wijze waarop deze werd in- en uitgevoerd, heeft nog al eenige ontevre denheid in de kringen van reeders en vischhandelaren verwekt. Men erkent, dat de prijsverlaging volkomen gemoti veerd is, maar men acht het onjuist, dat deze is ingevoerd zonder dat het Bedrijf schap voor Visscherij producten hierin is gehoord, zoodat er ook geen gelegen heid is geweest, over de wijze van in voering belanghebbenden te raadple gen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat jl. Za terdag reederij en vischhandel voor groote moeilijkheden kwamen te staan. Wat toch is nu het geval? De reederij wilde natuurlijk trachten haar aanvoeren van Zaterdag nog tegen de oude maximum-prijzen te verkoo- pen. De groothandel wilde hieraan me dewerken. doch deze heeft geen bestel lingen. doordat de kleinhandel in het binnenland, welke de visch op Maandag d.a.v. ontvangt, en die dan uiteraard ook aan de nieuwe (verlaagde) prijzen gebonden is, er voor bedankt om de duurdere visch op te nemen. Indien de prijsverlaging op deskun dige wijze was toegepast, zoo zou men hiermede rekening gehouden hebben. Nu dit niet is geschied, zijn er ge heel onnoodig, zeer belangrijke verliezen ontstaan. Een andere ernstige fout is. dat het verschil in prijzen voor gestripte en on- gestripte visch bij de nieuwe prijsrege ling in het algemeen beduidend minder is dan bij de oude prijzen. Bij de vorige prijsregeling was het verschil van dien aard, dat de visscherman hierin een prikkel vond, de visch zooveel mogelijk gestript aan te voeren. Deze voor de wintermaanden bestaande prikkel had in de zomermaanden gehandhaafd dienen te worden. Nu het verschil in prijzen voor ge stripte en ongestripte visch in bepaalde gevallen zeer belangrijk is verminderd, kan dit alleen maar tot gevolg hebben, dat de visch voortaan veel minder dan tot nu toe gestript zal worden aange- Begin en einde Haringteelt 1946 Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Visscherijproducten heeft vastgesteld de Verordening Vaststelling Tijdstip Begin en Einde Haringteelt 1946. Volgens deze verordening is het verboden vóór 7 Mei 1946 visschersvaartuigen ter haringvangst te doen uitvaren. Voorts is het verboden, haring in Nederland aan te voeren na beëindiging van een vischreis, welke met een visschersvaartuig vóór genoemden datum werd begonnen. Door of vanwege het Bedrijfschap kan in bijzondere geval len ontheffing van deze bepalingen wor- den verleend. De voorzitter van het Bedrijfschap kan den datum bepalen, met ingang waarvan het wederom verboden is, vi&schersvaar- tuigen ter haringvangst tc doen uitvaren. Tevens kan hij het tijdstip bepalen, ge durende hetwelk na den bovenbedoelden datum..het aanvoeren van haring nog is toegestaan. Nieuw moederschip voor Noorwegen Volgens een bericht in Lloyd's List, zal het nieuwe moederschip, dat onlangs door M. Anders Jakre, te Sandefjord (Noorwe gen) bij de „Götawerken", te Gothenburg ik besteld, een lengte hebben van 194.6 M. en 23.500 ton d.w. meten. Wanneer het schip beladen is, zal het een dienstsnelheid hebben van 13'/2 mijl, terwijl er 396 man aan boord zullen kun nen worden ondergebracht. Het vaartuig zal in September 1947 worden afgeleverd en zal door dieselmotoren worden voort bewogen. Om het damkampioenschap van ÜJmuiden Zaterdag is de wedstrijd om het dam kampioenschap van IJmuiden, welke wed strijd tevens geldt als vóórwedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland, begonnen. De twee hoogstgeplaatsten in dit tournooi zullen IJmuiden 'vertegen woordigen in den provincialen wedstrijd. De uitslagen der eerste twee Tonden luiden: Eerste ronde: A. LigthartH, La- ros 1—1. T Postma—H. Krikke 2—0, B. Dukel—H. de Boer 2—0. Suijk—Mertens uitgesteld. Tweede ronde: DixhoornLigthart 02. B. DukelT. Postma 20, LarosKrikke 20. SuijkDe Boer uitgesteld. Dinsdagavond wordt het tournooi voort- gezet. bracht. Bij groote vangsten is het zelfs niet denkbeeldig, dat de visscher zijn ge- heele vangst ongestript zal aanvoeren. Een ieder kan begrijpen welke gevolgen dit in de komende zomermaanden voor reederij en handel, doch bovenal voor de volksgezondheid, kan hebben. Tenslotte voelt liet geheele bedrijf het als een ernstig bezwaar, dat er over de geheele linie prijsverlagingen zijn toegepast, terwijl voor bepaalde visch- soorten een verlaging onnoodig wordt geacht. De Ewald weer naar zee De stoomtrawler Ewald, die vier weken geleden uit de vaart werd genomen voor het aanbrengen van een nieuwe schroef en. nieuwe platen, is Zaterdag weer naar zee vertrokken. Brand op een stoomtrawler De hulp der brandweer werd ingeroepen voor het blusschen van een brand, die was ontstaan in een der hutten van den in het dok liggenden stoomtrawler AmsteLstroom. De brandweer had den brand spoedig ge- bluscht. Er ontstond geringe schade. BIJ DE HERDENKING VAN ONZE BEVRIJDING. - In sommige plaatsen kwam het na de capitulatie tot scher mutselingen tusschen weerspaiuiinge Nazi's en leden van dc Nederhindsehe verzetsbeu eging. Een gevangen genomen Duitsche soldaat wordt door een Nedcr- landsolien patriot weggeleid. (P) De ondertcekening van het capitulatieverdrag der Duitschers te Wageningeii. Links aan de tafel generaal Fanlkes, rechts gen. Blasko. (I') Moeilijkheden tijdens de bezetting De Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland hield Zaterdagmid dag in het schoolgebouw haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, voor het vaststellen der jaarverslagen en van de begrootingen voor 1947 voor dag- en avondschool, enz. In het jaarverslag van den secretaris over 1944 en 1945 wordt o.m. over de schoolaangelegenheden opgemerkt, dat het onderwijs tot de groote vacantie 1944 vrij normaal kon worden voortgezet, zij het dan, dat het theorieonderwijs moest wor den gegeven in het Kinderhuis Meerzicht en de voorziening van gereedschappen en materiaal veel te wenschen overliet. Na „dollen Dinsdag" werd het geheele school gebouw door de Duitschers gevorderd en moest dit worden-ontruimd. Tevens moest Meerzicht worden verlaten, daar dit dooi de Duitschers wei-d gesloopt. Van het leerarenpersoneel werd een groot deel ge dwongen te evacueeren. De waarn. direc teur en eenige leeraren, die naar Bever wijk konden evacueeren, hebben daar in eenige lokalen van de Noorderschool met een klein aantal leerlingen uit Beverwijk het theorieonderwijs trachten voor te zet ten. Al spoedig moest dit onderwijs tot enkele uren per week worden beperkt, daar de lokalen niet konden worden ver warmd. In Juli 1945 kreeg het bestuur, na veel moeite de school weer vrij en kon een aanvang worden gemaakt met het schep pen van orde in den achtergelaten chaos. Een aantal door de Duitschers wegge- roofde machines, voor zoover zij in de bunkers in de omgeving aanwezig waren, kon naar de school worden teruggebracht, zoodat althans nog iets van den inventaris korf worden gered. Personeel. Verschillende mutaties hadden in het leerarencorps plaats. Op 1 Augustus 1944 nam de heer J. G. Meilink, 1 September 1944 de heer C. J, J. van Gils eervol ont slag, de tijdelijke leeraar G. Vooijs ver trok Juni 1944. In Maart 1945 overleed de heer H. van Roest. In zijn plaats werd in October 1945 tijdelijk benoemd de heer J. Pieter6. De heer Ghr. Bartels werd met ingang van 1 Januari 1946 wegens ziekte gepensionneerd. Als tijdelijk leeraar in bouwkundig teekenen aan de Avondschool werd met ingang van 1 October 1945 be noemd de heer P. Jongens. Deze nam 1 November 1945 ontslag. Hij werd opge volgd door den heer G. W. Beun. Per 1 Ociober werden als jijdelijke leerkrachten aan <le Avondschool benoemd de heeren M Lagro en H. C. Slemmer, resp. voor V.L.O. en werktuigkundig teekenen. Sinds de bevrijding is aan den directeur der school, den heer H. J. Zeeman ziekte verlof verleend. Aantal leerlingen. Op 31 December 1945 werd de dagschool bezocht door 320 leerlingen, waarvan 207 in de eerste en 113 in de tweede klas, ver deeld over de vakken machinebankwerker 77, motorrijtuig- en rijwielherstellen 112, electrotechniek 75, timmeren 56. De avondschool werd op 31 December 1945 bezocht door 152 leerlingen, verdeeld over de vakken machinebankwerken 58, motorrijtuig- en rijwielherstellen 37, elec trotechniek 26, timmeren 7, schilderen 4. Volgens de rekening en verantwoording van den penningmeester sloot de reke ning over 1945 van de dagschool in ont vangst en uitgaven met een bedrag van 102.433.65. Ontvangen werd aan rijks subsidie 66779.70 en aan gemeentesubsi die 28619.87. Uitgegeven werd aan be zoldigingen 64687.72, aan algemeene kos ten 5573.19, aan rente en aflossing 22492.31, aan bijzondere uitgaven ƒ8904.93 De rekening van de Avondschool sloot met een bedrag van 8758.46. Aan bezol digingen werd uitgegeven een bedrag van 5740.51. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vier vacatures gekozen werden de heeren ir. M. van der Lee, C. Bink, H. H. Meijer en ir. J. Verschoor. In de kas- commissie werden benoemd de heeren Ph. M. Pattes en Y. J. Reitsma, plaatsvervan gend de heer C. Dingier Sr. Tenslotte werd nog besloten, gebruik te maken van de gelegenheid, een leening 4 en een leening 3 5/8 te conver- teeren in twee leeningen elk a 3J4 Scheepvaart 27 April aangekomen: Doggersbank, van Rotterdam; Basel, van Asendal (napierla- briek); Visten, van RotterdamMailand Van Christiansand; Martha, van Harlin- gen. 27 April vertrokken: Orestes, naar Es- bjerg; Jobshaven, naar Hull (via Hoek van Holland). 28 April aangekomen: Cottica. van Cu racao; Blankenberg (slb.), van Den Helder; Egres, van Liverpool; Eemstroom. van Huil. 28 Aprli vertrokken: Doggersbank, naar Londen; Noordwijk. naar Immingham. SCHEEPSBERICHTEN Tmlrapoera 26 Poeloe Weh gepass.Kota Iiiten 26 te Batavia: Kota Baroe 26 te Bava- via; Tegelberg 26 van Suez: Oranje 26 van Batavia; Klipfonlien 25 Gibraltar gepass.; Oranjefontein 25 v. Southampton n Las Pal- mas; N'ükerk 23 v. Beira n. Lorenzo Mar- ,quez; Fort Nassau pass. 26 Gibraltar; Jan Steen 25 van Vlissingen; Tarakan p. 22 Gi braltar; Marpessa 20 v. Singapore n. Sydney; Backhuysen 20 v. Singapore n. Abadan: Kota Geilé p. 25 4 uur Point de Galle: Aldegonda 22 v. Singapore n. Melbourne; Agatha 13 te Makassar; Frans van Mieris 22 te Antofa- gasta v. R'dam; Aruba 22 v. Valparaiso n. Curgao; Weltevreden 26 v. Tandjong Prïok n. R'dam; Noesaniwi 26 v. Port Said; Bart 26 te Gothenburg: Venus 25 te Aiexandrië. VELSEN Hinderwet-vergunningen De beslissing op het verzoek van: G. C. Vreman, Eschdoornstraat 32 te IJmuiden- Oost om vergunning tot het oprichten van een bakkerij in het perceel gelegen aan de Eschdoornstraat 32 te IJmuiden-Oost, en van: M Holleman, Rijksweg 525 te Santpoort om vergunning tot het oprich ten van een timmermanswerkplaats in een perceel gelegen aan den Hofgeester- weg te Santpoort is door Burgemeester en Wethouders verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslis sing kan worden Aanvoer houtstof Zaterdagmorgen is het Noorsche ..Basel" voor de steigers van de Papier fabriek aangekomen met een lading hout- stof uit Noorwegen Door dezen aanvoer was het mogelijk de papierfabricage, welke door gebrek aan deze grondstof gedurende ongeveer een week heeft stilgestaan, weer te be ginnen „Aan den start" De Buurtvereeniging „Wijkeroog" orga niseert voor haar leden van 17 jaar af op 15 en 16 Mei a.s. in bioscoop „De Pont" een non-stop-revue van De Lacbsprinters ..Aan den Start". Het eigen tooneelgezelschap brengt den vroolijken éénacter „Het kamerschut". Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het patronaatsgebouw aan den Zee weg zijn aan de beurt: Dinsdag 30 April de letters S en Woensdag 1 Mei de letters T tot en met V. Alléén voor inwoners van IJmuiden. Driehuis en Velsen (dorp). Agenda voor Velsen MAANDAG 29 APRIL. Bioscoop De Pont: De vliegende bende, 8 uur. Thalia Theater: 't Zit in de Lucht, 7 en 9 uur. DINSDAG 30 APRIL. Bioscoop De Pont: als Maandag. Thalia Theater- idem. SANTPOORT Is het dansen in den Bijbel veroordeeld? In de Ned, Herv. Kapel zal Donderdag 2 Mei a.s. ds. G. Westmijse uit Rotterdam spreken over het onderwerp: „Is het dan sen in den Bijbel veroordeeld?" De bevrijdingsfeesten De volksspelen, welke een onderdeel vormen van de bevrijdingsfeesten, worden in de Velserbroekstraat, Broekbergenlaan, Kerkerinklaan en Anemonenstraat gehou den. Bij den „muzikalen ommeganck" verlee- nen de muziekkorpsen „Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria" hun medewerking. In ons blad van j.l. Dinsdag hebben wij, naar aanleiding van een „klaagbrief", dien wij van een der bestuursleden van de Speeltuinvereeniging „De Moerberg" ontvingen, de aandacht er op gevestigd, dat deze speeltuinvereeniging nog steeds niet aan den slag kon gaan, doordat de tuin tot opslagplaats van het puin der in de omgeving afgebroken huizen dient. Thans vernemen wij, dat inmiddels Volksherstel zich het lot der speeltuin- vereenigingen heeft aangetrokken. Volks herstel had aan dè verschillende speel- tuinvereenigingen inlichtingen gevraagd, waarmede zij te helpen zouden zijn. Als gevolg hiervan werd j.l. Donderdagavond op het bureau van Volksherstel met de besturen der speeltuinvereenigingen een bespreking gehouden. Een commissie, waarin uit elk der speeltuinvereenigingen één lid zitting nam, werd gevormd. Deze commissie zal plannen ontwerpen voor het weder op gang brengen van het speel tuinwerk in deze gemeente In de bespreking is komen vast te staan, dat de plannen niet kunnen worden uitge voerd zonder hulp van Volksherstel en eventueel het gemeentebestuur. Voor zoo ver Volksherstel betreft, werd financieele hulp toegezegd; tot het gemeentebestuur zal men het verzoek richten, ook hulp te verleenen. Voor het belangrijkste deel zitten de moeilijkheden in het materiaal. In het belang van de jeugd werd de verwach ting uitgesproken, dat de betrokken in stanties het noodige materiaal beschik baar te zullen stellen. Een groot gemeen schapsbelang is hiermede gemoeid. i

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3