Sport uit IJmuiden en Velsen. Luidsprekers Progressie bij belasting V ermogensaanwas Stormvogels—Bl. Wit 1—2 Het is een fett: Stormvogels hééft geen schutters in haar aanval en 't elftal tèlt zwakke plekken, maar het moet toch erkend worden, dat het den IJmuidenaren niet meezit ook. Vóór de rust toch ont snapte het Bl. Wit-doel driemaal op een buitengewoon fortuinlijke wijze aan een doorboring, toen v. d. Kuyl, Meyer en Hermans van dichtbij óf rakelings over de lat óf tegen Van Raalte op schoten. Stormvogels speelde vóór de rust niet onverdienstelijk. Alleen liet ze zich direct na den aanvang door Bl. Wit overspelen met als gevolg, dat Kraak al na eenige minuten door Tolmeyer werd gepasseerd (0—1). Gelukkig ontmoedigde dit doelpunt de thuisclub niet. Van Gemert en Goedhart, die beiden weer een prima partij speelden, zetten hun voorhoede steeds aan het werk en daar het in de Amsterdamsche defensie niet altijd klopte Wilders bijv. was lang niet in vorm dreigde voor Van Raalte nog al eens gevaar. Zooals echter reeds gezegd, zat het Stormvogels in deze perio de absoluut tegen. Tenslotte echter zag Van Pel kans van dichtbij te doelpunten, zoodat de rust met 11 inging. Hoopvol pakte Stormvogels in de twee de helft aan. maar al gauw bleek, dat ver schillende IJmuidenaren in de eerste helft te veel van hun krachten hadden gevergd. Van der Kuyl en Meyer kwamen nu wei nig meer aan voorzetten toe en het bin- nentrio stelde wel pogingen in 't werk om Van Raalte te belagen, maar moest toch meestal de meerderheid van Rous en Wil ders erkennen. In de Stormvogels-verdediging trapte Schippers nog al eens mis, doch Van Ge mert en Goedhart bleven bergen werk verzetten. De snelle Bergman had dan ook tegen laatstgenoemde weinig in te 'oren- gen. Toen Van Dongen, Schippers en Haak den bal bij een scrimmage voor het doel niet weg konden werken, bemoeide Goed hart zich even met het geval. Bergman kreeg nu een oogenblik de beenen vrij en hiervan profiteerde hij door Kraak te passeeren (12). Stormvogels wijzigde nog even haar op stelling, doch het baatte niet: Onverdiend verloor zij met 21. •t Gooi—V.S.V. J—1 Direct zet het Gooi een hevigen aanval in en slechts op het nippertje kan Akker man een fraai door H. Mol ingekopten bai houden. Lang blijft een succes voor de Hilversummers evenwel niet uit. want kort daarop aarzelt Akkerman even en Hulleman scoort het eerste doelpunt. Bij VSV vlot het niet best. Er wordt zonder veel overtuiging gespeeld in tegen stelling met de Gooiers, die geweldig op den bai zitten en ook technisch vele goede dingen laten zien. Het wordt er bij VSV nog minder op als Sterk wegens een bles sure uit den vorigen wedstrijd, den strijd moet staken en vervangen wordt door Van der Kuil. Bij een van de talrijke en goed opgezette aanvallen door 't Gooi passeert C. Mol den Velser doelman met een vlie gend schot. 20. Veel kunnen de Velsenaren hier niet tegenover zetten. Glas raakt geblesseerd en wordt vervangen door Jellema; Voet speelt na een botsing op halve kracht en ook De Vries kan niet geven wat hij an ders vermag, terwijl in de voorhoede het verband geheel zoek is en ook technisch vrijwel niets goed gedaan wordt. Het wordt zelfs door C. Mol 30, zij het dan in buitenspelpositie ingeschoten. De 2e helft geeft een geheel ander beeld. Nu wordt er tenminste geestdriftig ge speeld door de VSV'ers, bij wie vooral de beide kanthalfs Van Eerden en Schaper uitblinken. Dat betere spel wordt aldra beloond als Van Onselen, krachtig bijge staan door Van der Lugt, den stand op 3I weet te brengen. Meteen is er meer spanning en het tempo is nu op eerste klasse peil. De Velser voorhoede kan echter de stug verdedigende Gooiers niet overrompelen. VSV wijzigt haar opstelling hetgeen den druk op het doel van den nieuwen Gooisehen doelman Schutte nog verhoogt, doch Hof en Hulshof weten stand te houden, 't Gooi won verdiend. V.I.O.S.—Velsen 1—1 Als Velsen ooit een wedstrijd in handen heeft gehad, dan was het wel in deze ont moeting. De roodbroeken waren verre in de meerderheid minstens evenveel a's destijds op eigen terrein, toen zij met 30 van VIOS wonnen maar het feu sacré ontbrak ditmaal, vooral in het binnentrio der voorhoede en zoo kwam het, dat het gelijkmakende doelpunt, VIOS had n.ï. door haar midvoor de leiding weten te nemen nog van den voet van den immer doortastenden Ninaber moest komen. Kansen, goede kansen heeft Velsen te over gehad en als Bakkum den bal wat vlugger had afgegeven en het houtwerk den VlOS-doelman niet zoo krachtig had bijgestaan, o.a. bij schoten van Bakkum en Kramer, dan hadden twee punten mee gegaan naar Santpoort. Dat VIOS niet meer doelpunten maakte, mag gevoegelijk op rekening van Wijker en Tromp, die beiden weer een uitsteken de partij speelden en in laatste instantie op die van doelman Demmers, die een tweetal prachtige schoten op fraaie wijze stopte, geschreven worden. Twintig minuten voor het einde viel Ninaber uit en verscheen de ex-doelman Stet op de rechtshalf-plaats en ging Ger- rits linksbuiten spelen. Veel verbetering bracht dit niet en zoo moest Velsen zich met een gelijk spel tevreden stellen. Fraaie prestatie van D.E.M. De ontmoeting DEM tegen den kampi- oenscandidaat uit Den Helder, HRC, heeft voor een ongekend groot aantal bezoekers op het Adrichem-terrein een emotioneel verloop gehad. DEM had niets te winnen of te verliezen. HRC daarentegen alles te winnen, om de kampioensvlag spoedig te kunnen hijschen. Van begin tot einde is echter een waar gevecht geleverd, waarbij DEM, dat een buitengewoon mooie partij ten beste gaf door enthousiasme en snel heid den toon aangaf. Met nog meer geluk, vooral daar de Heldersche keeper niet volkomen betrouwbaar bleek, had de stand zelfs anders kunnen zijn dan 3—2, welke uitslag DEM zeker verdiende. HRC kon haar technische kwaliteiten niet ont plooien, daar de DEM-ers steeds iets eer der den bal hadden. Toch was het schie ten van den H.-aanval, waarin de links buiten wel de gevaarlijkste speler was, vaak overrompelend doch de D.-verdedi- ging deed prachtig werk. Na 18 minuten ontstond door een blun der van den Helderschen doelman, die veel te ver uitgeloopen was, door Slote- maker, welke over den keeper heen trapte het eerste doelpunt (1—0), terwijl wegens hands van den H.-linlcsback na een half uur de DEM-middenvoor verdiend voor 20 zorgde. DEM hield de overhand en na rust gaf zij ook eerst den toon aan. Daarna kwam HRC los en toen de links half een oogenblik het veld wegens bles sure moest verlaten zag HRC door links buiten Dissel de moeite beloond (21). Enkele minuten daarna zwichtte Pels voor een fraaien kopbal (22). Doch DEM slaagde er in 6 minuten voor het einde, door Slotemaker met een prachtigen dia gonalen schuiver den stand in haar voor deel te brengen (3-2). TerrasvogelsKinheim De Kinheimers hebben de kans, welke zij nog op de bovenste plaats hadden, krachtig verdedigd. Op verdiende wijze hebben zij van Terrasvogels gewonnen en daar HRC achteraf in Beverwijk van D EM bleek verloren te hebben, staan de Velser-kansen zeker niet slecht. Voor de rust was het een aardige ont moeting met goed spel aan beide kanten. In het veld ontliepen de partijen elkaar niet zooveel, maar het aanvalsspel van het Kinheim-quintet met Raaymakers als uitblinker was verrassender. Met de rust leidde Kinheim met 10 en was dus nog alles mogelijk. Na de rust was het Terrasvogels-elftal door het uitvallen van De Jonge Sr. dus danig gewijzigd, dat gevoegelijk van een groote volksverhuizing kon gesproken worden. Aanvankelijk scheen deze een succes te zijn, want Akkerman slaagde er in gelijk te maken, maar toen het een maal 2—1 stond, nam Kinheim het spel meer en meer in handen en wist nog twee doelpunten te maken, zoodat ze met 41 won. Het laatste doelpunt had Douma kunnen voorkomen. „Thea" gekapseisd Twee opvarenden omgekomen. Het Nederlandsche m.s. „Thea" is Za terdagavond laat in de baai van Bridling ton door den storm gekapseisd en ver gaan. De kapitein J. Bergsma en zijn En- gelsche vrouw, alsmede vier leden dei- bemanning wisten in een reddingboot de kust te bereiken. Twee opvarenden wor den vermist. Zij hebben waarschijnlijk getracht zich op een vlot in veiligheid te stellen. Het vlot is later door de kust wacht 19 KM ten Zuiden van Bridling ton verlaten aangetroffen. Nader wordt gemeld, dat het lijk van een der vermiste opvarenden, den kok W. van Ommeren, gevonden is. De „Thea" was met een lading leem van Schotland op weg naar Antwerpen. Geslaagde uitvoering Harmoniekapel ..De Eendracht" Voor een uitverkocht huis concerteerde Zaterdagavond na een onderduikperiode van vijf jaren in gebouw Concordia de Harmoniekapel „De Eendracht", Naast verschillende verenigingsbesturen merk ten wij o.m. op den hr. H. Smidt v. Gelder en familie, welke dooi traditie aan „De Eendracht" is verbonden. In zijn openingswoord bracht de heer J. Vel, voorzitter, dank aan de directie der Papierfabriek. Hij zeide dat niet mocht worden verwacht, dat de uitvoering zou zijn als vóór den oorlog. Doch hij sprak den wensch uit, dat het gebodene toch voldoende bevrediging zou schenken. In dit laatste is de heer Vel zeker niet teleurgesteld, want gezien het feit, dat oude bekende werken ten gehoore werden gebracht, kon deze uitvoering, waarvan niet meer kon en mocht worden ver wacht, het praedikaat „zeer goed" weg dragen. Het mocht verwondering wekken, dat ondanks het missen van verschillende in strumenten, wat uiteraard duidelijk waar neembaar was voor de kenners van „De Eendracht", zij reeds weer in enkele maanden van ambitieuze studie, tot een zoodanige goede uitvoering in staat was. Was de Telefunken-marsch ietwat wei felend van inzet, de ouverture Dichter und Bauer genoot een prachtige stijlvolle uitvoering, waarin de soli van es-klarinet en trombone opvielen. In Herolds Zampa viel een zuivere clarinet-solo op. Vooral in deze werken kwamen de goe de ademtechniek en de muzikale kwali teiten van de musiceerenden tot uiting. Het zou te ver voeren elk werk af zonderlijk te beoordeelen, doch wel mag worden vastgesteld dat „De Eendracht" beschikt over een uitstekenden paukenist. Waardeering voor deze muzikale presta ties was er overvloedig, want na elk werk klonk een langdurig applaus. Na de pauze trad op het gitaarduo Dubbel Eén, dat met leuke vlotte liedjes, goed op elkander ingesteld, beschaafd voor den dag kwam en gaarne werd ge hoord. Ten slotte waren er nog de parterre- acrobaten „3 Willy's" die sterke staaltjes van acrobatiek te zien gaven. Roemers band verleende medewerking bij het bal. SANTPOORT Gouden huwelijk Den 12den Mei herdenkt het echtpaar Heystek, Hagelingerweg 104, den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De bruidegom is 76, de bruid 71 jaar. Winkeliers gaan voetballen Ook winkeliers willen wel eens iets an ders dan achter de toonbank staan en daarom gaan ze voetballen. Een aantal van deze op sport beluste middenstanders heeft een elftal gevormd en nu willen ze in de zomermaanden vriendschappelijke wedstrijden tegen andere clubs spelen. Geslaagd Voor het examen apothekers-assistent, gèhouden te Amsterdam, is geslaagd mej. T. van Rensen, alhier. Weer voedsel uit de lucht Vandaag, nu Nederland den eersten verjaardag van de groote voedsel, zendingen door de lucht viert, brengen opnieuw groote aantallen vliegtuigen allerlei soorten voedsel door de lucht naar hun bestemming, waar verlangend naar hun komst ivordt uitgezien. De toestellen vliegen ditmaal van, het Australische continent naar het eiland Java. Zij behooren tot de Nederlandsche zee- en landmacht en verzorgen het tratisport van de begeerde voedselvoorraden, omdat de havenarbeiders in Australië weigeren Nederlandsche schepen te ladeti. De vliegtuigen werken vol gens een intensief plan, waardoor zij tot een maximum kunnen wor den gebruikt. Ned. Journalistenkring herleefd De Nederlandsche journalisten hebben in een Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering den Nederlandschen Journa listenkring (N.J.K.) weer opgericht. Het eere-voorzitterschap werd aangeboden aan den heer G. Polak Daniëls. Met algemeene stemmen werd mr. M. Rooy tot voorzitter gekozen. De heer J. J. F. van den Bergh. Overtoom 191, Amsterdam, werd bereid gevonden, tijdelijk het secretariaat waar te nemen. De voorzitter deelde mede, dat een nauwe samenwerking met de te vormen R.K. Journalistenvereniging kan worden verwacht. Op 7 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders, behuwd en grootouders MARTINUS ALDERLIEFSTE en APOLONIA ROOBOL hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkin deren. IJmuiden, Kortenaerstraat 10 rd. 12 Mei 1946 hopen onze ge liefde ouders J. POST en A. C. POST— WIJNGAARD den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in het hu welijk werden verbonden. Hun dankbare kinderen: LENI COR en kleinkind Anneke Frans Naereboutstraat 41, IJmuiden-Oost. VRIENDELIJK VERZOEK om van verder rouwbeklag verschoond te blijven, daar ondergeteekende nog in het land der levenden is. J. ANNES Stephensonplein 13, IJmuiden. NETTE WERKSTER gevr. voor zes halve dagen. Wil lem Barendszstr. 40, IJm. NET MEISJE gevraagd v. halve dagen. Schouten straat 2. RUILEN nw. jongenssch. m. 39 voor m. 40 of schoe nenbon. Torriceilistraat 24. IJm WIE RUILT mooi huis in Oud-IJm. voor huis op de Rambonnetlaan. Br. L JI85 bur. v. d. blad. Tweede „peildatum" 31 December 1945 De Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot het heffen van een ver- mogensaanvvasbelasting gaat vergezeld va;i een nota van wijzigingen, waarvan de be langrijkste punten als volgt kunnen wor den samengevat: Als einde van 't belastingtijdvak („twee de peildatum"), welk tijdstip volgens het ontwerp zou vallen tusschen begin Juli 1945 en einde April 1946, is in de nota van wijzigingen 31 December 1945 voorgesteld. Aanvankelijk werd gesproken van „op onoirbare wijze verkregen vermogensaan- was". Deze term is nu vervangen door „op onoirbare. dan wel op ongerechtvaardigde wijze verkregen vermogensaanwas", Voor deze soort aanwas blijft het tarief onveranderd 90 Ten aanzien vaaa aan was van andere herkomst, waarvoor eerst een uniform tarief van 50 was aange nomen, wükt thans het tarief voor natuur lijke personen af van dat voor lichamen. Voor den belastbaren vermogensaanwas van natuurlijke personen behelst de nota een progressief tarief ten bedrage van 50 tot 50.000. 60 tusschen 50.000 en 100.000 en 70 boven de 100.000. Voor lichamen is het tarief 50 ge bleven. De algemeene vrijstelling voor natuurlijke personen boven 18 jaar ten bedrage van 5000, blijft onveranderd. De extra vrijstelling voor aantoonbare be sparingen uit arbeidsinkomen is verhoogd van 5GOO tot 10.000. zoodat het totaal vrijgesteld bedrag aan besparingen 15.000 kan bedragen. Met betrekking tot landbouwgronden zal bij de vaststelling van het eindvermo gen in ieder geval rekening^ worden ge houden met de in vele gevallen aanwezige uitputting van de gronden tengevolge van onderbemesting e.a. Aftrekpost verhoogd. Met het oog op het gedrukte koerspèil, hetwelk de boers op 1 Mei 1940 tengevolge van de oorlogsomstandigheden vertoonde, kende het ontwerp van wet een vermin dering toe op den vermogensaanwas van 5 van het bedrag dat op 1 Mei 1940 waJ belegd in Nederlandsche effecten- of in effecten van .bepaald aangewezen landen. Deze aftrekpost is verhoogd tot 10 Verder is de bepaling dat de waarde van de effecten in het eindvermogen zod worden vastgesteld overeenkomstig de door den minister van Financiën te geven regelen, in dien zin gewijzigd, dat deza waardeeringsregelen niet door den minis, ter, maar bij een nadere wet zullen wor den gegeven, zulks in verband met het groote belang, dat aan die waardevast stelling is verbonden. Weerbericht Geldig tol Dinsdagavond. Meest matige wind uit Oostelijke richting. Licht of half bewolkt. Aanvankelijk nog een enkele bui. Iets warmer dan vandaag. RUILEN: d. bl. heeren- costuum voor vloerkleed of iets dergelijks. Br. L 488 bur. v. d_ blad. RUILEN bl. regenjas z. g. a. h. m. 50 voor m. 46 of 48. Hofmann, Rambonnetlaan 28, na 6 uur. Te koop gevr. 1 p. WITTE K. SCHOENEN. Wijk aan Zeeërweg 118. Net persoon, m.' b. leeft, zoekt NET KOSTHUIS, in bezit v. led. en bed. omtr. IJm. of IJm.O. Br. 486 bur. v. d. blad. Te koop 2 M. MANTELS lengte 95 c.M. J. P. Coenstr. 67, IJm. Te koop agb. 2 permanent dyn. LUIDSPREKERS. Tuin. dershofje 3, IJm. O. OPKOMST LICHTING 1945 De Minister van Oorlog verzoekt alle AUTOBUSONDERNEMERS in Nederland, de tot gewoon dienstplichtig bestemde personen der lichting 1945 te willen doen vervoeren tegen afgifte van een onge dateerd blauw vervoerbewijs, waarop begin en einde der reis zijn ingevuld.. Bedoeld bewijs is alleen geldig op vertoon van de oproeping ter inlijving, terwijl de wijze van verrekening met het Ministerie van Oorlog op hét vervoerbewijs staat ver meld. De reisdagen zijn 2, 7, 8 en 15 Mel, 1 Juni en 1 Juli 1946, of in uitzonderingsgevallen een andere datum tusschen 2 Mei en 15 Juli 1946.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4