Een blik naar het Oosten Internationale Vïsscherijconferentie 1JMUIDEN Visscherij-onderzoek in Engeland Het visscherij-onderzoek, dat gedu rende den oorlog in Engeland, hoege naamd van geen beteekenis meer was, zal thans wederom op intensieve wijze ter hand worden genomen. De visscherij-laboratorie te Lowestoft hebben van cle admiraliteit een vaar tuig in bruikleen gekregen, waarmede het visscherij-ronderzoek in het zuide lijk gedeelte van de Noordzee, wederom ter hand kan worden genomen. Dit vaartuig, dat gedurende den oor log, als motorvisschersvaartuig no. 1576 beleend stond en thans den naam „Pla- tesse" draagt, is den llen Apr.il jl. in dienst gesteld en zal behalve voor vis scherij-onderzoek, uitsluitend gebruikt worden voor de trawlvisscherij, teneinde te kunnen vaststellen of vaartuigen van dit type en deze afmetingen, volkomen geschikt zijn voor het uitoefenen van deze visscherij. Een trawler eveneens geschikt voor visscherij-onderzoek in andere gedeel ten van de Noordzee is tevens door de admiraliteit ter beschikking gesteld. Eischen der Haringvissch ers Op 7 Mei a.s. zal het geoorloofd zijn de haringvisscherij te gaan uitoefenen. Enkele schepen worden hiervoor reeds in gereedheid gebracht. Uit thans ont vangen berichten blijkt, dat de samen werkende werknemersorganisaties in het zeevisscherij bedrijf verandering wenschen te zien in dé vroeger met de reed ers ver een iging gesloten collectieve arbeidsovereenkomst. De werknemers organisaties eischen in de eerste plaats, dat er voor de haringvisscherij een kok moet worden gemonsterd, die uitslui tend belast zal zijn met het bereiden van de maaltijden, terwijl de reeders- vereeniging slechts accoord kan gaan met tewerstelling van een kok-matroos. Verdere eischen zijn o.a. verlenging van het aantal vrije uren tusschen twee reizen en afschaffing van de bepaling, dat de bemanningen de schepen zelf moeten laden en lossen. Op sommige punten werd overeenstemming tus schen partijen bereikt. Het college van rijksbemiddelaars zal een en ander ech ter nog moeten goedkeuren en over de geschilpunten een beslissing geven. Geschil over het lossen der loggers Ongeveer 7 maanden geleden werd na overleg, gepleegd tusschen reeders en het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders en waarbij ook de Rijksbemiddelaar vertegenwoordigd was, overeenstemming bereikt over het lossen der loggers, hetgeen voortaan zou geschieden onder dezelfde bepalin gen als het lossen der trawlers. Deze nieuwe regeling hield in, dat als losloon zou worden betaald f 4.50 voor de eerste f 2000 besomming en voor elke f 100 besomming meer 10 ct. Voordien werd aan de gezamelijlke lossers en pakkers 1 1/4 proc. der be somming als losloon betaald. Het aantal havenarbeiders, dat voor eiken logger werd aangenomen, werd bepaald in overeenstemming met de vangst. De nieuwe regeling werd echter pas de vorige week ingevoerd, maar nu de besommingen der loggers door de ver laagde vischprijzen aanzienlijk minder zijn geworden, beteekende de invoering hiervan een verslechtering voor de ha venarbeiders. Deze weigerden gisteren, deze nieuwe regeling te handhaven en zoodoende werden de loggers niet ge lost. Na gehouden besprekingen kwam men overeen, de oude regeling voorloo- pig te handhaven. De havenarbeiders zijn wel bereid de nieuwe regeling te aanvaarden, echter onder voorwaarden, dat het tarief verhoogd wordt. Deze strubbelingen hadden het ge volg, dat met het lossen dei- loggers eenige uren na den gewonen tijd be gonnen kon worden. H.O.S.C.-Nieuws A.s. Woensdag wordt de belangdijke be slissingsmatch gespeeld tusschen HOSC en Santpoort. Deze wedstrijd is vooral van belang, omdat de winnaar hiervan met de schaakclubs „Heemstede" en. „Zaan dam" een wedstrijd moeten spelen om een plaats in de Hoofdklasse van den Kon. Ned. Schaakbond. De wedstrijd wordt in Café Royal te JJmuiden-Oost gespeeld en begint half aeht. HOSC komt hoogstwaarschijnlijk uit met de volgen de spelers: Beentjes, De Bruin, C. L. de Haas, J. C. de Haas, 't Hart, Paardekoo- per, Steenbergen, Suiker, Wulrns en Zand bergen. Marktbericht van Zaterdag eri Maandag De aanvoer bedroeg Zaterdag 113,325 kg waaronder 2000 kg poontjes, 12,580 kg kabeljauw, 75,200 kg schol, 1,270 kg schel- visch, 2,060 kg tarbot en griet, 8,765 kg tong enz. Maandag werd aangevoerd 95,320 kg, Waaronder 11,700 kg wijting, 46,870 kg 6ehol, 5,765 kg kabeljauw, 31.290 kg tong, 3,200 kg tarbot en griet enz. Scheepvaart 29 April.. Aangekomen: Norden van IJstad, Klipfontein van Batavia. 29 April. Vertrokken: sip. Blankenberg m. baggermolen n. Rotterdam, Plover n. Londen. Rijnstroom n. Liverpool, Pax I ti- -f- De moeilijkheden in den vischhandel Zooals wij gisteren reeds uitvoerig be richtten, heeft de plotseling ingevoerde prijsverlaging den vischhandel voor vele moeilijkheden' geplaatst. Gisteren waren de nieuwe prijzen nog niet bekend, maar desondanks werd de visch de aanvoer bedroeg ongeveer 1900 kisten afgevoerd. Ook de visch die van den aanvoer van Zaterdag in de pakhuizen is blijven staan, is verzonden. Als gevolg van dezen vreemden toe stand konden Zaterdag en Maandag geen besommingen worden opgemaakt. Vermoedelijk zullen de prijzen heden worden vastgesteld. Orgelconcert in de Goedé Herderkerk Het programma voor dit concert was hoofdzakelijk gericht op den Lijdenstijd. Enkele bij het kerkpubliek zeer be kende gezangen werden door mevr. C. Halsema-Jansson op eenvoudige wijze, met duidelijke uitspraak ten gehoore gebracht, 't Meest kon ons bekoren het „Lam Gods, dat men onschuldig", met als voorspel Paehelbel's O Lamm Got- tes. Klonk haar stem in Gezang 271 soms wat mat, in Panis Angelicas van Franck kon zij zich meer geven; dit nummer werd mede door de mooie begeleiding voor de mezzo-sopraan het hoogtepunt van den avond. De organist der kerk Joop Huizinga had het zich niet gemakkelijk gemaakt. Het stijlvolle programma werd met keu rige registratie weergegeven. Hij ver plaatste ons bijvoorbeeld in Sweelinck's koraalvariaties en de koraalbewerkin gen van Karg-Elert door zijn klank schilderingen in geheel verschillende tijdperken. Hoewel ze niet geheel vlekkeloos vertolkt werden mogen we toch onze groote waar deering uitspreken dat de organist de Fantasie van Franck en Bijster's varia ties op „Ik wil mij gaan vertroosten" op zijn repertoire heeft geplaatst. Deze werken eischen een verfijnde techniek en groote concentratie. We hopen ze la ter nog eens op zijn programma's ver meld te zien. Moge door geregelde orgelbespelingen het publiek in onze gemeente tot goede muziek worden opgevoed! 1-Meifeest C.P.N. „De Waarheid" De CPN „De Waarheid" zet den 1 Mei dag in met een kinderfeest op het Water- looterrein te Driehuis, waar een gochelaar en poppenkast de kinderen aangenaam zal bezighouden. Des middags trekken de oudere jongens en meisjes naar Thalia, waar een aardige film zal worden gedraaid. Vanavond wordt een openlucht-bijeen komst op het Waterlooterrein gehouden, waar op dit „Appèl van den Arbeid" de heer S. Korper uit Amsterdam zal spreken. Ned. Hervormde Kerk Ds. J. van den Berg te Vlijmen, die toezegging van beroep had ontvangen voor de vacature ds. L. Lagerweij, heeft dit beroep aangenomen. Gouden echtpaar Het echtpaar M. Alderliefste en A Roobol hoopt 7 Mei a.s. zijn gouden eeht- vereeniging te herdenken. Marktbericht Scheveningen Met versehe visch waren Maandag aan de marlet te Scheveningen 8 -motorloggers, kotters en 2 schokkers. De binnengekomen loggers brachten 2500 tot 4000 kg. tong aan. De prijzen waren: tong f 50—£54; tarbot - f 62,50f75; kieinmiddel- schol f9,70—f 11; schol 2 f 11,60—f 13; ting 12. Mogelijkheden voor onze Agrarische producten Een vertegenwoordiger van het Re- geeringscommissariaat voor de buiten- landsche agrarische betrekkingen heeft onlangs een reis gemaakt naar Midden- Europa, in het bijzonder naar Tsjeeho- Slowakije en Oostenrijk, ter bestudee ring van den toestand van den land bouw in die gebieden, en heeft daarbij tevens het vraagstuk van de propagan da! voor den Nederlandschen landbouw in Midden-Europa en den Balkan onder het oog gezien, welke propaganda den export van Nederlandsche agrarische producten naar Midden-Europa en mis schien als de toestanden straks zulks weer toelaten ook naar den Balkan kan bevorderen. Nederland zou voor zijn agrarische producten (zaaizaad, pootgoed, zuivel, enz.) goede afzetgebieden kunnen vin den in Midden-Europa en den Balkan. Deze propaganda zou gevoerd die nen te worden door het uitgeven van brochures, de vertooning van films over den Nederlandschen landbouw, door het deelnemen aan agrarische tentoonstel lingen en jaarbeurzen in die landen, door het organiseeren van excursies voor vakmenschen uit het buitenland naar Nederlandsche bedrijven. VELSEN Na lieden geen gas meer voor verwarming De directie van het Gem. Gasbedrijf verzoekt ons te willen vermelden, dat het na heden verboden is, gas voor verwar mingsdoeleinden te gebruiken. Stilte op den Herdenkingsavond Vanwege de plechtige herdenking van de gevallenen op a.s. Vrijdagavond heeft de burgemeester van Velsen bioscoopvoor stellingen, vertooningen, dansen, feesten of andere vermakelijkhedep na 17 uur ver boden. In de tapperijen zal geen muziek mogen worden gemaakt. Verleende poli- tie-vergunningen zijn dien avond niet van kracht. Passagierslijst m.s. Ruijs Op ons bureau Kennemerlaan 154 ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. Ruijs. Afhalen distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt Woensdag 1 Mei de letters T tot en. met V en Don derdag 2 Mei de letters W tot en met Z. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). HaarlemVelsen Ümuiden-Oost dubbel spoor Sedert gisteren is op het baanvak Haar lemVelsenIJmuiden-Oost voor het eerst na den oorlog op dubbel spoor ge reden. Nu nog de electrificatie! Weerbericht Deldig tot Woensdagavond. Meest matige wind tusschen Zuid en Oost. Licht be wolkt, Koude nacht, overdag vrij warm. Droog weer. Als het contact met de verschillende landbouwhoogescholen en proefstations eenmaal is opgenomen, kan ook de pro paganda op wetenschappelijk gebied geleid worden. Zoo is de Landbouw hoogeschool te Weenen van plan proef velden met Nederlandsch zaaizaad en pootgoed aan te leggen om de mogelijk heden te bestudeeren voor den invoer van Nederlandsche agrarische produc ten. De prestaties van den Nederland schen landbouw staan in de genoemde landen hoog aangeschreven en ons land zou dezen roep kunnen verstevigen door het buitenland goed te ini'ormee- ren en zijn producten te propageeren. De landen van Midden-Europa en den Balkan, die evenals ons land - in den afgeloopen oorlog zware mate- rieele verliezen hebben geleden streven naar een nauwe samenwerking met an dere landen op het gebied van den land bouw. De F.A.O. heeft als internatio nale organisatie op het gebied van land bouw en voedselvoorziening reeds de grondslagen voor de samenwerking ge legd. 1 -Meivergadering Partij van den Arbeid De afdeeling Santpoort van de Partij van den Arbeid houdt Woensdag 1 Mei een openbare vergadering in het Burgem. Rijkenspark. Sprekers zijn de heeren A. J. van Leusen, Velsen en Kees Jagers van Amsterdam. Medewerking verleent de Zangvereeni- ging „Morgenrood". Dit is vandaag een jaar geleden... Het Nederlandsche volk wenscht Prinses Juliana clandestien geluk met haar 36en verjaardag. De Nederlandsche regeering doet een beroep op de burgerbevolking om aan wijzingen te geven, waar voedselpak ketten liggen en mede te helpen aan een eerlijke verdeeling. Het is nutteloos en ongewenscht. zich naar de terreinen te begeven, waar het voedsel wordt uitgeworpen, daar er speciale korpsen voor het verzamelen gevormd zijn. Himmler heeft verklaard, dat Hitier wegens een bloeduitstorting in de her senen nog maar 24 uur kan leven. In "48 uur zijn in Berlijn 40.000 Duitschers gedood of gevangen genomen. Mussolini werd met 17 zijner aan hangers ter dood veroordeeld. De exe cutie geschiedde op 30 April 1945. Er gaan geruchten, dat graaf Berna- dotte zich in Duitschland bevindt voor vredesonderhandelingen. Hamburg is overvleugeld. De Russen staan 90 krn. ten N. van Stettin en diep in Mecklenburg. Zij zijn tot het cen trum van Berlijn doorgedrongen. De Franschen staan 20 km. van de Oostenrijksche grens en bij Innsbrück 80 km. van de Brennerpas. München veroverd. Ten Zuiden van Maagdenburg nieu we verbinding tusschen Russen en Amerikanen, Uit een kamp bij Dachau werden 32000 gevangenen bevrijd. In het geheel 1.800.000 buitenlanders be vrijd, waaronder 120.000 Franschen en 5000 Nederlanders. Negentig procent van Duitschland is bezet. In Italië is de militaire macht der Duitschers zoo goed als gebroken. Pa dua werd veroverd. Tokio hevig gebombardeerd. In Bir ma staan de 'Engelschen 75 km. van Rangoon. te Londen Minimum-maaswljdten en Maximum-vlootsterkte De afdeeling Voorlichting van het Mi nisterie .van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening schrijft aan de Vis scherij wereld: Van 25 Maart tot 5 April werd op in stigatie van de Britsche regeering te Londen een internationale conferentie gehouden om te komen tot maatregelen ter voorkoming van overbevissching, in het bijzonder van de Noordzee. Aan deze conferentie namen delegaties deel van België, Denemarken, Eira, Frank rijk, Groot-Brittannië, Nederland. Noor wegen, Polen, Portugal, Spanje, IJsland en Zweden. Overbevissching. Het wetenschappelijk onderzoek, dat door de verschillende landen gedurende de laatste 40 jaren in nauwe samen werking is uitgevoerd, heeft tot het be sef geleid, dat de verschillende zeeën niet in staat zijn onbeperkte hoeveelhe den visch te produceeren. Voert men de bevisschingsintensiteit voortdurend op, dan bestaat het gevaar, dat men meer visch wegvangt in een jaar, dan in dat jaar door groei aan den vischstand wordt toegevoegd en men dus geleide lijk de zee leeg visch t. Zoowel in de ja ren 1908-r-1913 als in de periode 1930 1939 bestond een toestand van overbe vissching. Elke toeneming van de be- I visschingsinlensiteii leidde tot een ver mindering in plaats van vermeerdering van de productie. Vooral na 1935 was de vischstand in de Noordzee zoo sterk uitgedund, dat een loonende visscherij vaak niet meer mogelijk was. De overbevissching werd ten sterkste in de hand bewerkt, doordat nauwma- zige netten wei-den gebruikt, waarmee veel visch werd gevangen en gedood op een leeftijd, dat zij voor menschelijke consumptie ongeschikt is en daarom (als eendenvoer of grondstof voor de visohmeelindustrie) slechts een zeer geringe waarde vertegenwooriigde. Bo vendien was deze kleine visch (pui) nog niet geslachtsrijp, en had dus niet tot het voortbestaan van den vischstand kunnen bijdragen. Bescherming jonge vich. De conferentie te Londen was una niem van meening, dat het vangen van deze met-marktwaardige visch zooveel als maai- eenigszins mogelijk is beperkt moet. worden. Men was het er over eens, dat een minimummaaswijdte voor de netten diende te worden voorgeschreven. Deze maaswijdte werd bepaald op 8 e.M. voor de Noordzee en 11 c.M. voor de Noordelijke wateren, d.w.z. de wateren rond IJsland, de Lofoten en de Poolzee. Een verbod op den aanvoer van visch beneden bepaalde maten zal voorts moe ten dienen om ontduiking van de maas- wijdtebepaling te voorkomen. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat de visschers genoopt worden de gronden, waar zich veel jonge visch ophoudt, te verlaten. Deze maten zijn voor verschillende vischsoorten als volgt vastgesteld: Griet 30 c.M. Heek 30 c.M. Kabeljauw 30 c.M. Schar 20 c.M. Schartong 25 c.M. Schelvisch 27 c.M. Schol 25 c.M. Tarbot 30 c.M. Tong24 c.M. Tongschar 25 c.M. Wijting 20 c.M. Witje 28 c.M. Men was echter in het algemeen vart meening, dat, hoewel mini mum m aten op de netten en op de visch veel zouden kunnen beteelcenen voor de instandhouding van een sterken vischstand, dit soort maatregelen alléén onvoldoende is. Immers, bereikt men door deze maatregelen, dat de vischstand krachtig en dus de visscherij loonend wordt, dan zullen meer schepen aan de visscherij deelnemen. Dan ont staat het gevaar, dat de totale bevis schingsintensiteit toch weer te groot wordt voor een bepaald gebied. Hier door zou dan, ook al is de jonge visch goed beschermd, overbevissching kun nen optreden. Er werd daarom een per manente commissie benoemd, die zal na gaan tot welke sterkte de totale visch** kracht in de Noordzee zal mogen toene men en die maatregelen zal ontwerpen om te voorkomen, dat de bevisschings intensiteit boven dit toelaatbare maxt* mu«» •tijgt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3