Staatsvisschershavenbedrijf herstelt de wonden Dezen zomer naar Strand en Zuiderpier Het Staatsvisschershavenbedrijf had ge durende den oorlog vele rake klappen opgeloopen. Wie den chaos, onmiddellijk na de bevrijding zag, vroeg zich af. hoe van een dergelijk beschadigd bedrijf weer iets goeds gemaakt zou kunnen worden: hallen in puin, kademuren beschadigd, in de haven gezonken schepen en wrakken en de droogdokken verdwenen. Maar thans, een jaar na de bevrijding ziet het er al weer heel anders uit. Ja, de hallen zijn nog-niet weer opgebouwd, de kaden zijn nog niet overal hersteld en alle wrakken zijn ribg niet geborgen. Maar er werd spoedig begonnen met het her stellen van wat er van de hallen was overgebleven en ook werd er. al heel gauw- begonnen met den bouw van een noodhal met een 20-tal pakhuizen. Een groot gat in de tegeltjesmarkt is inmiddels al weer gerepareerd en de vernieling van de Trawlerkade is ook bijna hersteld, waar door aan beide zijden een belangrijke uit breiding van de beschikbare aanlegplaats tot stand komt. Het herstellen van het groote gat in de kade van hal C en den vloer van deze hal maakt goede vorderingen. Zware bal ken van gewapend beton liggen al weer over de fundeeringspalen. Wanneer dit werk klaar is en de hallen C en D weer aangesloten kunnen worden, verkrijgt de afslagruimte een belangrijke uitbreiding. In de noodhal wordt thans de vloer gelegd. Dit is een uiterst secuur werk, dat met zorg dient'te geschieden en dus ook veel tijd vergt. Maar de tijd nadert snel, dat hier de stem van den afslager zal klinken, vermoedelijk wel weer op de ouderwetsche manier, want tegen dien tijd zal de visch wel weer vrij verkocht worden. Aan de Westzijde van het voormalige hallen-complex wordt van het overgeble- veh skelet van de oude hal een „nieuwe" hal gebouwd ten gerieve van den haring- handel. Hier zal, wanneer de aanvoer van haring begint, deze verwerkt en zoo noodig in pakhuizen of in den kelder op slagen kunnen worden. Ook hiervoor komt het bedrijf dus weer op dreef. In de haven is al eenige opruiming ge houden en er is thans een begin gemaakt, met het groote karwei, het opruimen van de door de Duitschers tot zinken ge brachte betonnen duikbootbeschermers. Een zestal van deze schepen ligt hier gezonken, juist op een plaats waar men het wateroppervlak zeer noodig heeft. Een groote hijschbok ligt al ter plaatse, zoo dat de aanval elk oogenblik kan beginnen of misschien reeds ie begonnen. Politie'elftal afdeelingskampioen Doordat Rotterdam zich heeft terugge trokken uit afdeeling A. district West van de politie-voetbalcompetitie is het eerste elftal der Velsensche politie reeds nu ze ker van het kampioenschap. Velsen heeft in de competitie slechts één wedstrijd ver loren en wel tegen Amersfoort. De Vel- senaren moeten nu nog één wedstrijd spelen en wel tegen Utrecht, maar ook al zou die worden verloren, zou het op Vel sen volgende elftal uit Hilversum het puntental van de mannen van het Tibe- riusplein niet kunnen bereiken. Binnenkort zullen de districtswedstrij den beginnen en daarna de landelijke kampioenswedstrijden tusschen de vier gewesten. Het tweede elftal, dat in afd. C. van het district West speelt, heeft ook nog een kans op het kampioenschap. De Velsen sche politie speelt dus wel een belang rijke rol op het groene veld. V.S.V.Ajax uitgesteld Omdat V.S.V. met het aantal gespeelde wedstrijden ongunstig staat tegenover de in 't algemeen voor de onderste plaats in aanmerking komende clubs, is de wedstrijd V.S.V.Ajax, welke op Zondag a_s. was vastgesteld, nu uitgesteld. Om het damkampioenschap van IJmuiden Dinsdagavond is het öamtournooi om het kampioenschap van IJmuiden met het spelen der derde ronde voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: H. Laros—B. Dukel 2—0; T. Postma—A. Ligthart 0—2; Dïxhooi nKrikke l—:SuykDe Boer 2—0. Mertens heeft zich ter elfder ure moeten terugtrekken. De stand luidt: gesp. gew. gel. verl. pr.t. H. Laros 3 2 10 5 A. Ligthart 3 2 10 5 B. Dukel 3 2 0 1 4 Suyk 110 0 2 Postma 3 10 2 2 Krikke 3 0 12 1 Dixhooin 2 0 111 De Boer 2 0 0 2 0 Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg 37750 kg, waaron der 28200 kg schol, 3440 kg schar, 1900 kg tong, 1915 kg bot enz. De prijzen zijn nog niet bekend, zoo dat geen besommingen kunnen worden opgegeven. Afhalen distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den aan het Patronaatsgebouw is het Don derdag de laatste dag. Dan zijn aan de beurt de letters W tot en met Z. Vrijdag 3 Mei begin de uitreiking in het Badhuis aan de Wüstelaan te Santpoon. Aan de beurt zijn de letters A tot en mei H. Van belang voor het visscherijbedrijf is, dat ten minste één der beide droogdokken teruggekomen ie. En zijn sedert het dok voor het eerst in gebruik genomen is, al weer heel wat trawlers, loggers en kot ters in_ en uitgevaren. Tot nu toe kon gezegd worden, dat de wederopbouw van de installaties van het Staatsvisschershavenbedrijf gelijken tred houdt met dien van de instellingen, waar voor het, nu bijna vijftig jaar geleden, werd opgericht. En het heeft al eenige malen bewezen, dat het ook tegen een paleis-stormpje bestand is. Een afscheid bij Invoerrechten en Accijnzen Dinsdagmiddag heeft de heer C. Kok, assistent bij Invoerrechten en Accijnzen na dertig jaren in dienst van hel Rijk te zijn geweest, afscheid genomen, om mei pensioen, te gaan. De heer en mevrouw Kok werden in „de wacht" ontvangen door den verifica teur, deii heer W. Ket, en al zijn collega's. De heer Ket herinnerde er in zijn toe spraak aan, dat de heer Kok op 16 April 1915 den eed afdegde en in Glanerbvug in dienst trad van den fiscus op een sa laris van f 1 per dag. Dat was in den vorigen wereldoorlog. Als jong kommies legde hij groote activiteit aan den dag, hetgeen bleek uit twee onderscheidingen, die hem toegekend werden. Zulk een eer is nog niemand van ons te beurt ge vallen, aldus spreker. Na verschillende promoties en nadat zijn tractement niet minder dan 36 maal werd vastgesteld, werd de heer Kok in Augustus 1935 as sistent. Spreker heeft hem als een plichts getrouw ambtenaar leeren kennen en sprak tenslotte den wensch uit, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust mag genieten. Namens het personeel bood spreker den heer Kok een rookstander aan, alsmede een door den kommies Seij- del vervaardigde penteekening van het dienstgebouw. Mevrouw Kok ontving een mooie plant. Met eenige hartelijke woorden dankte de heer Kok den heer Ket voor zijn vriendelijke woorden. VELSEN Herdenkingsavond in Concordia De Oranjevereeniging „Velsen" organi seert op den avond van nationale dooden. herdenking. 3 Mei, een plechtigheid met eenzelfde karakter in gebouw Concordia, welke te 7.50 uur precies zal aanvangen. In deze herdenkingsbijeenkomst hoopt kapelaan J. M. E. Keet uit Lisse te spre ken over de nagedachtenis van hen. die voor de bevrijding van ons Vaderland hun leven hebben gegeven. In aansluiting daarop zal ds. G. Koch, Ned. Herv. predikant te Haarlem-Noord, onze bevrijding herdenken en verder den plicht en de taak van ons geslacht ten aanzien van de gevallenen, mede tot her stel van ons Vaderland, behandelen. Door den heer A. Kok uit Santpoort zul len toepasselijke dichtwerken worden ge declameerd, welke worden afgewisseld door muziek en zang. E.V.C. en Personeel V.G.Z. De Eenheidsvakcentrale houdt Donder dagavond in het ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek een openbare ver gadering, welke blijkens de aankondiging speciaal is bestemd voor de arbeiders (sters) van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. Spreker in deze bijeenkomst is de heer H. Hennink met het onderwerp: „E.V.C.- ontwerpregeling voor loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de papierfabrie ken." Bevrijdingsfeesten Velsen-Noord In verband met de moeilijke ligging van Velsen-Noord ten opzichte van het overige deel der gemeente om gecentraliseerde feesten te vieren, hebben de besturen van de buurtvereenigingen „Da Costa". ..Schul pen", „Watervliet" en „Wijkeroog" de hoofden bijeen gestoken om tot een alge meen bevrijdingsfeest voor het Noordelijke deel der gemeente te komen. Hierin is men geslaagd en dus zal Vel sen-Noord zijn eigen bevrijdingsherden king hebben in het kader van de nationale festiviteiten. In bioscoop „De Pont" worden Zater dagmiddag 4 Mei, een tweetal kindervoor stellingen gehouden, waarvan de eerste aanvangt te 1.45 uur voor kinderen van 4 tot 9 jaar en de tweede om 4 uur begint voor de jeugd van 10 tot en met 16 jaar. Een alleszins aantrekkelijk programma is samengesteld, waarin medewerken een aci'obatisehe clown, een goochelaar-accor- deonnist, de 2 Weoro's met goochelparo- dieën en een sprekende pop, terwijl voorts een zangwedstrijd wordt gehouden. Voor de ouderen wordt een openlucht filmavond gehouden, waartoe het doek gespannen wordt in de Duinvlietstraat hoek Schulpen. Deze begint te ongeveer half tien. Van des avonds 7 uur af zal in dezelfde straat en omgeving muziek zijn voor alle leden der gezamenlijke buurtvereenigingen. De heer M. Ellen met pensioen Onder zeer groote belangstelling heeft de heer M. Ellen, baas in de loogerij bij Van Gelder Zonen, na een diensttijd van 44 jaren, Dinsdagmiddag wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd afscheid genomen van het bedrijf. In tegenwoordigheid van zijn echtge- noote mocht baas Ellen in het schaftlokaal van de kapperij veel waardeering onder vinden. Ir. A. J, Allan, procuratiehouder, rele veerde het 40-jarig dienstjubileum en de toenmalige onzekere toekomst; de evacuatie en het oorlogsgevolg, dat de cel- lulosefabriek en loogerij daarna bijkans niet hebben gewerkt. Vóór de bezetting echter blijven de herinneringen prettig. Namens de directie bracht spr. dank, ook voor de persoonlijke vriendschap, voor het vele werk aan het bedrijf gedaan. De bedrijfsingenieur der cellulosefabrie ken, ir. J, M. de Muinck Keizer, schetste den langdurigen diensttijd van den baas in de loogerij, welke in den loop der jaren door diens voortreffelijken arbeid zeer is vooruitgegaan en waaraan hij zich met •hart en ziel heeft gegeven. Als waardee ring en herinnering bood spr. den heer Ellen een fraaien wandelstok aan tot in spiratie om de toekomende jaren met op gewektheid in te gaan. Mevrouw Ellen deelde in deze waardee ring en ontving een fraaien bloemruiker. De heer A. Koene, chef der C. F., ge waagde van een 42-jarige samenwerking en herinnerde aan vroegeren zwaren ar beid en aan de mooie loopbaan met ver schillende functies. Tenslotte bracht de heer A. Geerlofs dank. mede namens collega's en kamera den, hij schetste baas Ellen als een figuur van vertrouwen en kracht voor de arbei ders. „U was niet de baas, maar een ka meraad", aldus spr. De heer Ellen dankte voor deze spontane huldiging bij zijn afscheid, dat wel moei lijk was. doch ook tot verheuging stemde. Jubileum J. Metselaar Zondag was de heer J. Metselaar, eerste meetmaler in de afdeeling malerij bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabriek 25 jaar in dienst. Dit feit werd Maandag herdacht, door een ontvangst bij de direc tie waar de heer J. Smit in tegenwoordig heid van de heeren ir. T. F. Hubrecht en W. J. Willems, resp. bedrijfsingenieur en chef der papierfabriek, den jubilaris zeer waardecrend toesprak. Hem werd de ge bruikelijke enveloppe overhandigd. Bij de huldiging door het personeel in he: fabriekskantoor schelste de heer Hubrecht de goede hoedanigheden van den jubilaris, die van zijn kameraden een bloemenhulde ontving. Er is een kansje In de oorlogsjaren hebben we veel moe ten missen. Dat gold onze maag, onze vrijheid, ja vooral onze vrijheidvan beweging. Iets wat we onmisbaar waan den, hebben we vijf jaar moeten missen: dat was ons uitstapje naar het strand, naar de pieren. Weet U nog van onze makreelvisscherij? Niet die, welke de trawler met het sleepnet uitoefent, maar de makreelvisscherij op de pier in Juli, Augustus, met een hengel, een hoek en een stukje aas, mannetje naast mannetje, IJmuidenaar, Haarlemmer, Amsterdam mer. broederlijk naastelkaar, tien, twintig, honderd van die mooie vette visschen op een middag. Vijf jaar lang geen wandeling, geen makreeivisscherij op de pieren En 1946, het zesde jaar? Misschien niet, misschien wel. We heb ben te bevoegder instantie geïnformeerd naar de kansen. En die staan niet ongun stig. maar met zekerheid valt er nog niets te zeggen. In elk geval kan er dit gezegd worden, dat men thans bezig is het strand bezuiden de Zuiderpier zoo veel mogelijk te zuiveren van mijnen, maar tot nu toe worden er gemiddeld eiken dag nog twee onschadelijk gemaakt, Men hoopt dezen zomer hei strand tot 600 M. van de pier vrij te kunnen geven, maar wanneer dit geschiedt, is he*, bezoek voor risico van den bezoeker. Het blijft gevaarlijk, omdat er veel mijnen iiv het strand gestopt zijn en al worden die zooveel mogelijk opge ruimd en al gebruikt men daarvoor de modernste hulpmiddelen, toch kon men geen zekerheid geven, dat er ook op het eventueel vrij ie geven gedeelte geen mijntje achterblijft. Aan het graven in het strand blijft dus altijd risico verbonden. Als het strand vrij komt, zal ook de Zuiderpier wel vrij komen. De makreel hengelaars kunnen dus al vast hun visch- tuig klaarmaken. De toegangsweg zal voorts nog eenige moeilijkheden opleveren met het oog op het opruimen der bunkers. Maar misschien is men daarmee dezen zomer zoover ge reed, dat ook deze hinderpaal uit den weg geruimd is. Voor den toegangsweg zal wel de oude weg door de „sleuf" gebruikt werden. Maar op het oogenblik ligt die nog vol zand: dat komt echter wel in orde. Het binnenstrand is door de vele hin derpalen bedorven, zoodat er daar nog weinig vertier mogelijk is. Maar met 600 M, buitenstrand zijn we al tevreden. De risico, ja, die moeten we maar aan vaarden. Dit is vandaag een jaar geleden De geallieerde opmarsch gaat in snel tempo voort. Graai Bernadotte is van zijn tweede bespreking in Duitschland In Zweden teruggekeerd. In Londen komen tegenstrijdige berichten binnen over Himmler. Gisteren wierpen 450 toestellen voedsel uit in Rotterdam, Leiden en Den Haag. De regeering doet een dringend beroep op de bevolking, om alle orders na te komen voor een eerlijke verdeeling. De Russen hebben het Rijksdaggebouw in Berlijn veroverd. Het tweede Britsche leger staat op 45 KM van Lübeck; het laat Hamburg links liggen. De Amerika nen vestigen een tweede bruggehoofd over de Elbe. München is geheel gezui verd. In Italië bestaat geen georganiseerde Duitsche tegenstand meer: 120.000 Duit schers krijgsgevangenen. Tito's troepen zijn in Triest en Fiume binnengerukt. Graziani heeft in een onvoorwaardelijke overgave toegestemd. De geallieerden zijn geland op Tarakan. In Berlijn waait de Russische vlag op het Rijksdaggebouw, het hoofdpostkantoor en het ministerie van Binnenlandsche Zaken. De regeering deelt mede: „Gezien de gebeurtenissen van de laatste dagen, acht de Nederlandscbe regeering het tot haar plicht, de Nederlandsche bevolking te waarschuwen, zich te onthouden van elke voorbarige demonstratie van vreugdebe toon. Houd U kalm!" Amerika en liet Internationale Recht Minister Byrnes heeft aan het jaar congres der Amerikaansche Vereeniging voor Internationaal Recht een boodschap gezonden, waarin hij een erkenning door de regeering der Vereenigde Sta ten van de jurisdictie van het Interna tionale Gerechtshof bepleit. Hij noemt dezen stap de meest imposante wijze, waarop Amerika zijn steun aan de Ver eenigde Volken kan duidelijk maken. Grondstoffen voor de Papierfabriek Voor de papierfabriek is Dinsdagmor gen aangekomen het Noorsche s.s. „Heire" met een uit Noorwegen afkomstige lading houtstof. Des middags vertrok van hier het Noör- sche s.s, „Basel", dat eenzelfde lading grondstoffen aanbracht. Burgerlijke Stand Geboren: P. Schweitzer, z., Schulpweg 128, Velsen-Noord; J. B. G. M. Kimman, d., Zeeweg 353, Driehuis; A. van Vliet, z., Tusschenbeeksweg 63, IJmuiden-Oost; M. Bakker, z.. Tulpenstraat 12, Santpoort; Th. M. J. H. Meertens, z., J. T. Cremerlaan 14, Santpoort; G. J. van der Aar, d., IJmui- derstraatweg 35rd., IJmuiden-Oost; N. J. van der Waart, d., Geelvinckstraat 51, Velsen-Noord; C. J. Boekhorst, z., Bloe- mendaalschestraatweg 28a, Santpoort; G. Boontjes, d., Van Speijkstraat 2, IJmui den-Oost; T. C. Bakker, d., Cypressen- straat 5, IJmuiöen-Oosi; H. Gravemaker, d., J. P. Coenstraat 141. IJmuiden-Oost; D. Kampert, z„ Conradstrsat 5rd„ IJmui den; J. Veenboer. d.. Hoofdstraat 178, Santpoort; E. van der Linden, d.. Tromp straat 20, IJmuiden-Oost; M. Voorhout, 7... Eschdoornstraat 51, IJmuiden-Oost: D. Vellema, z., Acaciastraat 20. IJmuiden-O. N. H. Warmenhoven, z., Casembrootstraat 36, IJmuiden-Oost. BEVERWIJK Mannenkoor „Zanglust" Bovengenoemd mannenkoor, dat onder leiding staat van den heer P. J. Potgieser zal Donderdagavond in het Luxor Theater een concert geven. Hierbij wordt medewerking verleend door het Symphonie-orkest „Euphonie" van IJmuiden, directeur de heer Willem Rettich. Voorts zal 14 Mei een gevarieerde bal- avo.id in het Kennemer Theater plaats vinden met het dansorkest The Rythm Syncopaters. SANTPOORT Concert Gisteravond tverd in het Jeugdhuis der Ned. Herv. Gemeente een concert ge geven ten bate van de Stichting 1940 1945. Aan dit concert werkten mede mevr. Lida VorenkampLangerveld (viool), de heer R. Riphagen (vleugel) en de bekende radio- en operazangeres mevr. Frieda van Hessen, die hiermede, vóór haar vertrek naar Amerika, voorloopig voor 't laatst in ons land optrad. De namen dezer 3 medewerkenden waarborgden bij voorbaat een avond, die op een hoog peil zou staan en zulk een avond i6 het inderdaad geworden ook. Daarom was het zoo jammer en na tuurlijk ook om het doel, waarvoor deze avond georganiseerd was, dat de zaal slechts ten deele bezet was. De heer Meyer, die den avond geopend had, bood den medewerkenden aan het einde bloemen aan en droeg voorts een door hem zelf vervaardigd en aan de Stichting opgedragen gedicht voor. wat de aanwezigen zeer appréciëerden. De avond werd gesloten met het ge meenschappelijk zingen van het Wilhel mus. IS DE DANS VERBODEN? De lezing van ds. "Westmijze over bo venstaand onderwerp wordt Donderdag avond niet. gehouden in de Ned. Herv. Kapel maar in de Ned. Herv. Kerk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3