IJmuider Courant Voedselnood Palestijnsch rapport wekt felle critiek Twee plannen voor Ruhr- en Rijnland Havenstakingen in Amsterdam breiden zich uit COc Junrgang No. (8819 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 1Ó724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 2 Mei 1046 Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4.— MTRENT den voedselnood, die zoo groote deelen der wereld teistert, zoo wel als ten aanzien van de pogingen om hulp te bieden, is de internationale be richtgeving nogal verward. Het is wet merkbaar dat de duidelijke overzichten van productie en consumptie, die in voor- oorlogsche jaren gegeven plachten te wor den, nu ontbreken. Er is teveel ont wricht. In de Vereenigde Staten kan men den toestand blijkbaar ook niet goed overzien, want officieele uitlatingen om trent een „crisis van drie maanden" zijn nu plotseling gevolgd door veel zwartgal- liger berekeningen. De Amerikaansche mi nister van Landbouw, Clinton Anderson, heeft Maandag verklaard dat voedsel tekorten waarschijnlijk zullen blijven bestaan tot het jaar 1948. De Vereenigde Staten zijn achterop geraakt op hun uit- voerplannen, zoowel wat betreft tarwe en andere granen als ten opzichte van vleesch, vet, olie enzoovoorts. Anderson gaf te kennen dat beperkingen in de Ame rikaansche consumptie te wachten zijn. Men heeft daar al een eerste proef mee genomen, maar blijkbaar niet voldoende medewerking van het publiek ondervon den. Nu moet er meer gebeuren. De ex- president Herbert Hoover, op zijn wereld reis als rapporteur van den voedselnood, vertoeft in het zwaargetroffen Britsch- Indië en heeft in een radio-rede een be- TO.ep gedaan op Australië om Britsch- Indië te helpen. Amerikaansche voorraden zijn ie ver weg om' tijdig voor de komende critieke maanden (Juni en Juli) te worden aangevoerd. De bedoeling van Hoover i; blijkbaar, dat Australië een tijdelijk voor schot zal verstrekken op de levering var Arnerikaansch voedsel. De Daily Herald geeft een schilder achtig beeld van president Truman's jon<_ ste optreden in deze kwestie. Volgens het Londensche blad heeft hij besloten dal Amerika meer moet doen, „al was het al leen terwille van het Amerikaansche prestige in het buitenland": een onvrien delijk commentaar. De president heeft driehonderd Westelijken uit Washington in den rozentuin van het Witte Huis toe gesproken en tot hen gezegd: „Hier in ons eigen land 'worden een massa moeilijk heden veroorzaakt door zelfzuchtige men- schen. die alleen aan hun eigen welzijn denkenIk vraag om Uw gebeden. Niemand heeft er ooit meer behoefte aan gehadIk vrees, dat nu de wereld een beslissend punt in haar ontwikkeling be reikt heeft, de Vereenigde Staten hun verantwoordelijkheid uit het oog verlie zen. De president deed een beroep op de geestelijken opdat de Kerken hun verant woordelijkheid zouden beseffen ten aan zien van de voeding der wereld, die door hongersnood bedreigd wordt. Intusschen heeft het Arnerikaansch weekblad Fortune een feilen aanval op president Truman gedaan, hem beschul digend van onvoldoend beleid en energie in deze aangelegenheid. En terwijl de president in den rozentuin de geestelijken toesprak beraadslaagden de Engelsche vertegen woord igers in Washington over het vooruitzicht, dat nieuwe aandrang op Engeland zal worden uitgeoefend om dere offers te brengen. De voedselcommis- sie uit het Britschc kabinet, onder voor zitterschap van den premier zelf, heeft vergaderd om zich te beraden over meer bezuiniging op het gebruik van tarwe. Er was een voorstel om net uitmaiingspercen- tage te verhoogen van 85 tot 87','2 procent. Voor den oorlog was het 73. De geleerden verschillen evenwel van meening over de nuttige resultaten van zulk een maatregel. Intusschen dringt de tijd, waarvan men zich in Engeland overigens welbewust schijnt te zijn. Er is nogal wat verwijt aan het adres van de Amerikanen in Engel sche bladen tot uiting gekomen. Toch schijnt er aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan een sterk streven tot hulpverleening te bestaan. Gezien de over- heerschende belangrijkheid van Ameri ka anschen bijstand moet men hopen dat de Amerikaansche president erin slagen zal, het volk van den ernst van den inter nationalen toestand tenvolle te overtui gen. Het presidentieele stelsel, dat de Amerikaansche regeeringsvorm kenmerkt, brengt in de practijk mee, dat het woord en de wijze van optreden van het staats hoofd in dergelijke critieke aangelegen heden van beslissende beteekenis zijn Dat hebben wij trouwens in de twaalf jaren van het bewind van Roosevelt, die voor nog grooter crises kwam te staan, duide lijk genoeg kunnen waarnemen. Opnieuw wordt helaas de indruk gewekt dat zijn opvolger hem bij lange na niet evenaren kan. Men kan zich Roosevelt niet voorstellen, op een dergelijke klage lijke manier sprekend als Truman het in den rozentuin van het Witte Huis heeft gedaan en herinnert zich onwillekeurig weer de uitlating van den huidigen presi dent: „Ik zou liever rechter in Missouri zijn." Ook beseft men opnieuw dat Amerika In dezen tijd geen buitenlandsche politiek blijkt te bezitten, terwijl de auteur van het buitenlondsch beleid moet zijn de president. R- P. Nieuws uit het buitenland Amerlka's nieuwste bombardementstoe- stel is enkele malen grooter dan het superfort en haalt een snelheid van 800 K.M. per uur met een bemanning van 15 koppen en een volledige bommenlast, bij een actieradius .van 1G.OOO K.M. Staking en opstand aangekondigd Met dc kenmerkende uitspraak: „Dit is het grofste verraad aan de beloften die den Arabieren zijn gedaan," commenta rieerde Jinnah, de president van dc Britsch Indische Moslemliga, het pas gepubliceer de rapport van de Anglo-Amcrikaansche Palestina-comraissie. Op een vergadering van de Pan-Arabische organisaties in Egypte werd een resolutie aangenomen, waarin werd gewaarschuwd dat het in praktijk brengen van de voorstellen der Palestina-commissïe een opstand van het geheele Islamitische en Arabische Oosten tengevolge zou hebben. Het Arabische hooge comité heeft een symbolische proteststaking in geheel Pa lestina afgekondigd, om de verontwaardi ging der Arabieren over de voorstellen der commissie tot uitdrukking te brengen. De geheime Joodsche radio-omroep van de verzetsbeweging in Palestina heeft aan gekondigd dat het rapport der Palestijn- sche commissie geen verandering zal bren gen in het Joodsche verzet. „Zoolang er geen vrije massa-immigratie in Palestina wordt toegestaan, zal het Joodsche verzet niet ophouden," aldus deze „Stem van Israel". Het Britsche kabinet heeft een bijzon dere zitting gehouden, waarbij de premiers 'der dominions tegenwoordig waren, om de voorstellen der Palestijnsche commissie te bespreken. De beslissing of het rapport ter uitvoering zal worden aanvaard, zal spoedig genomen worden, waarna de uit voeringsmaatregelen in overleg met de Vereenigde Staten zullen worden georga niseerd. De Britsche eerste minister Attlee heeft In het Lagerhuis meegedeeld, dat de re- geeri.ig haar waardeering uitspreekt voor de moeite en zorg, besteed aan het rapport over Palestina. De Britsche regeering hoopt, dat het zal bijdragen tot de door allen zoo zeer gewenschte oplossing voor de Joden in Europa. Attlee voegde er aan toe. da-t over toe- laling van de voorgestelde 100.000 Joden in Palestina eerst kon worden gedacht, als de illegale legers zijn ontbonden en hun wapens hebben ingeleverd. Het woord is aan. Carel Vosmaer t Is niet de vraag al wat in boeken steekt in 't hoofd te zaam'len, doch of het daar iets wekt en kweekt. Het beroemde Eugelsclic jongenskoor van de Sr. Mury-of-Uie-Angels Song School in Addlcsuine in Surrey, dat voor den oorlog Uilryke uitvoeringen in kerken en concertgebouwen in Engeland en in andere hinden van het continent gaf, Is thans weer op tournee gegaan, I>e zingende schooljongens houden een repetitie op het perron van King's Cross Station te Londen voor hun vertrek. (1*) Zoowei de Engelsche als de Amerikaan sche regeering wil zoo spoedig mogelijk en in ieder geval voor het beëindigen der Parijsche ministersconferentie met Frank rijk tot een vergelijk komen ten aanzien van de West-Duitscne kwestie, die een re geling van de controle over Rubrgebied en Rijnland omvat, zoodat op het moment waarop deze aangelegenheid ter sprake komt waarschijnlijk na afhandeling van het probleem der vredesverdragen een principieele tegenstelling tusschen de vier mogendheden zou kunnen worden ver meden. Ofschoon thans het Duitsche pro bleem nog in geen enkel opzicht aan de orde is, worden buiten de Parijsche be sprekingen om ernstige pogingen gedaan om het verlangde compromis te vinden: Er zijn reeds gedetailleerde bijzonder heden bekend over twee plannen, een En- gelsch en een Arnerikaansch, die bedoeld zijn om den status van Ruhr- en Rijnland te regelen, doch tot nu toe blijken de daarin vervatte voorstellen niet in den smaak van de Franschen te vallen. Het Engelsche plan, dat aan de Fransche regeering ter bestudeering is overhandigd, moet gezien worden als een compromis voorstel. te oordeeJen naar de details die het volgens Reuter bevat. Het oppert de mogelijkheid tot socialisatie van de be langrijke industrieën in het Ruhrgebied en het Rijnland, de kolenmijnen inbegrepen, en stelt daarnaast nog een tweede moge lijkheid open. n.l. de internationalisatie an alle industrieën in deze twee gebieden. Noch de eene, noch de andere mogelijk heid is door de Franschen gunstig ontvan gen, daar zij belde pas van kracht zouden worden bij de beëindiging der geallieerde bezetting, terwijl in geen van beide ge vallen wordt tegemoet gekomen aan het Fransche standpunt, dat het Duitsche be stuur iedere zeggenschap over het Ruhr-j gebied zou moeten verliezen. j Trustvorming. Het Amerikaansche plan wijkt niet ver af van het Britsche, doch is evenmin nog in bijzonderheden gepubliceerd, terwijl er ook geen aanwijzingen zijn dat het aan de Fransche Tegeering is overhandigd. De Vereenigde Staten willen internationale trusts vormen ter exploitatie der kolen mijnen en staalfabrieken in de beide ge bieden en het algemeene toezicht toever trouwen aan een regionaal bureau 1 den economiscnen raad der Vereenigde Volken. De fabrieken en mijnen zouden in handen der tegenwoordige eigenaars blijven, tenzij deze oorlogsmisdadigers zijn, doch het beleid zou worden gecon- tioleerd door de trusts, die commissaris sen zouden hebben uit geallieerde landen, waaronder Frankrijk, België en Neder land. Deze op Amerikaansche economie ge schoeide oplossing zal. gezien dc Fransche afkeer van iedere medewerking door Duit sche ondernemers, in. Frankrijk evenmin een gunstig onthaal vinden, wanneer zij op dc conferentie der vier ministers als serieus voorstel ter tafel komt. Het is ech ter mogelijk dat de officieuze onderhan delingen buiten de conferentie om alsnog tot wijziging van de voorstellen en tot concessies aan het Fransche standpunt zullen leiden. Vruchtelooze eerste Mei te Parijs De conferentie der vier ministers te Pa rijs beeft op den eersten Mei een Ameri kaansche verrassing gebracht: lïyrnes ver klaarde dat de Vereenigde Staten bereid zijn hun troepen in Italië en Oostenrijk onmid dellijk tot 15.000 man te verminderen en na liet sluiten van het vredesverdrag alle troepen uit Italië terug te trekken. Deze Amerikaansche plannen stuitten dadelijk op feilen Russischen tegenstand en de geheele vergadering werd gekenmerkt door een onbuigzame houding van Molofcof tegenover voorstellen van de andere minis tère. Zoo wees Molotof eveneens een voor stel van Bevin en Byrnes tot instelling var. een geallieerde controlecommissie voor Italië af, ofschoon hij indertijd In Londen, dit plan had goedgekeurd. De motieven van Molotof waren, zooals United Press mede deelde, niet erg duidelijk, doch waarnemers gelooven dat de houding van den Rus wordt Ingegeven door het streven, de in stelling van geallieerde controlecommissies over de door Rusland bezette Zuid-Oost- Europeesche landen te verhinderen door een Italiaansch precedent te scheppen. Na twee uur vruchteloos vergaderd te hebben gingen de ministère uiteen zonder op een enkel punt tot overeenstemming te zijn gekomen. De plaatsvervangende ministers heblien in den loop van gisteren de geheele Ita- liaansche kwestie opnieuw doorgenomen en zullen in de vergadering van heden een rapport daarover aan de ministers over leggen. Zweedsclie prins geboren Prinses Sybilla, de echtgenoote van prins Guustaaf Adolf, den oudsten zoon van den Zweedschen kroonprins, heeft het leven geschonken aan een zoon. Haagscli blad wil een commissie inzake de V orri 11 k-kwestie Naar de Haagsche krant ..De Telex" in een hoofdartikel bekend maakt, is zij bereid, de haar ten dienste staande gegevens over de kwestie Koos VorrinkArnold Meijer voor te leggen aan een eereraad of eerecommiS3ie, bestaande uit vooraanstaande Nederlanders buiten het politieke partijleven, wier inte griteit boven alle verdenkingen verheven is en van wie onomstooteüjk vast staat, dat zij geen persoonlijke grieven hebben tegen den heer Vorrink. of legen den heer Goedhart. De Telex steil voor den Nederlaridschen am bassadeur te Parijs. Jhr. Mr. A. W. L. Tjaida van Starkenborgh Stachouwer als voorzitter en Ir. H. van Riessen, voorzitter van heit Centraal Bestuur van de Stichting L. O.— L. K. P. te Amsterdam als vice-voorzitter van een eventueele commissie te benoemer. Commissie voor het hooger onderwijs Woensdagochtend heeft de minister van. O. K. en W. prof. dr. G. v. d. Leeuw te 's-Gravenhage een commissie tot reorga nisatie van het hooger onderwijs ge- installeerd. Bij deze gelegenheid hield de minister een uitvoerige rede over de toekomst plannen met ons hooger onderwijs, waarin hij o.m. de coördinatie van de universitei ten in één organisatie behandelde en den wensch uitsprak, dat de opvoedende taak, ook van het hooger ouderwijs een betere plaats dan voorheen zal krijgen. Hij bond de commissie op het hart spoed te betrach ten met het uitwerken van de plannen. Het proces tegen den Canadeeschen bri gade-commandant in Nederland Lister, zal waarschijnlijk op 7 Mei a.s. te Amsterdam plaats vinden. Ultimatum aan stakers De staking in het Amsterdainsche haven gebied breidt zich geleidelijk uit en begint ernstige vormen aan te nemen. Voortdu rende actie van de E.V.C. heeft bewerk stelligd. dat ook de meeste vaste bootwer ker?. het werk thans hebben neergelegd. Slechts een kleine groep van deze haven arbeiders, bij de K.N.S.M., is nog aan het werk. In het geheele gebied rond het havencomplex surveilleert de Amsterdam- schc politie. Ongeregeldheden hebben zich nog niet voorgedaan. Bij de industrieën, dio aan de haven gelegen zijn. blijft de staking zich beper ken tot die bij de Dok- en Scheepsbouw Mij. Dit is geen sympathiestaking, zooals die van de havenarbeiders, welke bedoeld is als ondersteuning van de actie der E.V. C.-zeelieden tegen de herziene loon- en arbeidsvoorwaarden. Deze actie beloofde weinig resultaat door de werving van jonge zeelieden. De staking bij de Dok en Scheepsbouw Mij. is gericht tegen de z.g. tariefloonen. Een deel van de arbei ders. werkzaam in andere verwante be drijven. staan 10 procent van hun loon af voor de stakers bij de genoemde N.V. Vol gens insiders is het einde van deze con flicten niet te zien, omdat men weigert met de E.V.C. te onderhandelen. De „Samenwerkende Havenbedrijven" te Amsterdam, hebben den slakenden arbeiders bericht, dat zij tot Maandag morgen a.s. de gelegenheid hebben zich te melden. Degenen, die dan dett arbeid nog niet hebben hervat, zullen dus niet in het havenbedrijf worden teruggenomen

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1