IJmuider Courant Na een Jaar Het Japansche Neurenberg Prof. mr. P. Scholten Weinig voortgang te Parijs Vvijdag 8 Mei u»4G Bureaux: Kennemerlaan 154, JL JL A \d&L JL JL VJ \jfl_ JL VJj JL JL Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad aK Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoof tl redacteur: Robert Peereboom per kwartaal f 4. \\/IJ gaan den grooten dag der bevrij- ding herdenken en dus worden nu her. inneringen opgehaald. Maar daar kan de krant het niet bij laten. Zij leeft krach tens haar taak en roeping' in het heden, zij: hoever zijn wij gevorderd na een komst gericht te houden, Daarom vraagt zij: hoever zijn wij nu gevorderd, na een jaar en wal belooft de verdere ontwikke lingsgang? Alleen Nurks zelf stel u Nurks voor in onzen vermagerden, uitgedunden Haar lemmer Hout zou durven beweren dat •in dat jaar niet veel bereikt is. Wij zijn een critisch-aangelegd volle, maar in som-' mige opzichten heeft het ook ons ver baasd. Wie zich de zwartgallige voorspel lingen uit die laatste bezettingsmaanden herinnert omtrent de drooglegging van de geïnundeerde polders, het hervatten van een geregeld verkeerswezen, het herstel alleen maar van de tallooze bescha digde huizen en de reorganisatie van een normale voedselvoorziening moet zich nog steeds verwonderen over de merkwaar dige zekerheid en snelheid, waarmee deze en andere materieele voorzieningen tot stand zijn gebracht. Duizenden vermoeide en vermagerde Nederlanders, die ia de Meidagen van 1945 met tranen in de oogen hun bevrijding bejubelden, hebben daarna, elk op hun eigen gebied, een daadkracht en volharding ontwikkeld, waarover ook het buitenland versteld heeft gestaan. Met veel grooter snelheid en beslistheid dan in andere landen, die geen honger winter hadden doorgemaakt en waar de bevolking dus lichamelijk ia veel beter conditie verkeerde, heeft het materieele herstel zich in Nederland ontwikkeld. Tegelijk zijn de tallooze militaire over blijfselen uit den tijd van de gehate Duit- sche bezetting, weggevaagd. En ondanks de bijna algemeene verarming, die de mas sale berooving van ons land had veroor zaakt, is een groote en nobele vrijgevig heid gebleken om de oorlogs-slachtoffers en de zwaarst getroffen steden en dorpen te hulp te komen. Zonder verdacht te worden van locaal chauvinisme mag ik zeggen, dat Haarlem en omgeving zich op dit gebied bijzonder onderscheiden heb ben en daarmee een traditie van hulpvaar digheid, die deze streek siert, hebben ge stand gedaan. Er is veel, na een jaar, waarvoor wij dankbaar moeten zijn en er is zelfs veel, waarover Nederland tevreden kan zijn. Dal na de ontzaglijke afbraak en ont wrichting, die de Duitsche tirannie in ons land had aangericht er na één jaar nog veel zou haperen, was anderzijds te voorzien. Er zijn evenwel feiten en vei-- schijnselen bij, die teleurstellen en die bezorgdheid blijven wekken. Het vertrou wen in de innerlijke kracht van ons volk is te groot, om blijvend nadeel te ver wachten. De misstanden zullen op den duur overwonnen worden. Maar daartoe zal het noodig zijn ze te blijven signa- leeren en bestrijden. Door de voorloopige regeering, die onder leiding van een harer beide formateux-s, prof. Schermerhorn, op 25 Juni 1945 op trad en moest trachten, orde te scheppen in een chaos, is in velerlei opzicht ver dienstelijk werk verricht. Het ontstaan van de Indonesische crisis heeft haar taak, die al bovenmenschelijk zwaar was, nog aanzienlijk verzwaard. Zij heeft, zooals niet alleen alle regeeringen maar alle menschen doen, fouten gemaakt maar door eerlijkheid, moed en werkkracht een sym pathie verworven, die op zichzelf goede gevolgen heeft gehad. Toch is het nu hoog tijd dat. de parlementaire democratie weer in werking treedt. Het stelsel van voor- loopig bewind heeft te lang geduurd eii de kamerverkiezingen, binnen veertien dagen te houden, worden door velen met groote verwachtingen tegemoet gezien omdat, zij den terugkeer naar normale bewinds. en gezagsverhoudingen beteeke- nen eix de gekozen vertegenwoordiging des volks zich weer zal doen gelden. Na een jaar is het nog niet gelukt, de rechtszekerheid in ons land te herstellen. Dit is het ernstigste tekort, dat wij vandaag den dag moeten vaststellen. Wie de betee- kenis van dit punt onderschat begrijpt weinig van de grondslagen der mensche- lijke samenleving. Wie meent dat de si tuatie zoo erg niet is, leze de mededeelin. gen, door den regeeringsgemachtigde Koos Vorrink gisteren in een persconferentie gedaan. Ik noem den naam Vorrink. die beleekent: een eerlijk man en een goed Nederlander. Wij moeten na een jaar helaas erkennen, dat aan het geestelijk herstel in Nederland nog teveel ontbreekt en dat dit niet is meegevallen. Het is geen wonder dat zich, na jaren van zulk slecht bestuur als dat van de Duïtschers, nog knoeierijen voor doen. Maar zij zijn te talrijk. Het was te voorzien dat sommigen slordig met het geld der gemeenschap zouden omspringen. Er is evenwel, zonder eenig verantwoor delijkheidsbesef, in vele gevallen mee ge smeten, Bureaucratie kon niet uitblijven. Maar in sommige geledingen van het over heidsapparaat is zij tot een aanfluiting geworden. Plet is niet noodig al wat ontbreekt vandaag nog eens op te sommen. Maal laat ons na een jaar erkennen dat nevens veel goedo-dingen veel gebreken geconsta teerd moeten worden, dat meer saamhoo- righeidsgevoel vereischt wordt bij velen en dat wij er alles op moeten zetten om de ernstige gebreken weg te nemen. Want zij nxo.gen niet blijven bestaan. R. P. Molenwieken als voorbeeld van vliegtuig-propeller. In Connecticut vonden inge nieurs oen vierbladige propeller uit, waarbij zij zich richtten iiaur den vorm van Iïollandsche molenwieken. Op de foto ziel men de luclitselu-oef gemonteerd aan een bommenwerper naast een typischen Hollandsehen molen. (P) 55 Aziatische oorlogsmisdadigers voor het gerecht „Het beramen, voorbereiden, begin nen van een verklaarden of onverklaar- den agressie-oorlog, of van een oorlog waardoor het internationale recht ge schonden wordt moord, uitroeiing, slavernij, deportatie en andere onmen- schelijke misdaden schending van de voorschriften voor oorlogvoering en van de oorlogsgehruiken". Ziedaar een formeele omschrijving van het leed. de verwoesting, de vernietiging en den chaos die de Japanners bij hunne prak tijken der laatste 18 jaren in het Verre Oosten veroorzaakte en waarvoor thans 55 van de ergste, misdadigers terecht staan voor het militaire tribunaal te Tokio. De rechtszitting is heden begonnen met voorlezen van de acte van beschul diging, die is opgesteld in overeenstem ming met 11 landen en terug gaat tot 1928 en achtereenvolgens de perioden tusschen dit jaar en de incidenten van 1931 het Moekden-incidenit van 1937 expansieoorlog tegen China en van 1941 aanval op Pearl Harbour - behandelt. Het proces zal gevoerd worden vol gens de lijnen zooals die te Neurenberg zijn uitgestippeld voor de procedure te gen de voornaamste leden van de Duit sche nazi-partij. Evenals in het hand vest voor het internationale gerechtshof voor Europa, geeft het handvest voor dat voor .het Verre Oosten aan opsom ming van de misdaden, waarvoor de Japanners terecht zullen staan. Onder de beschuldigden bevinden zich: Vier voormalige premiers Tojo. 1941 •1944, Horita, premier in 1936, baron De Palestijnsche kwestie naar den Veiligheidsraad? Volgens de New-York Herald Tri bune zou een der leden van den Veilig - hiedsraad. wiens naam niet genoemd wordt, de mogelijkheid hebben geop- per ddat de Palestijnsche kwestie bin nen 48 uur tot een zaak van de Ver- eenïgde Naties zou worden door dat zij aan den Veiligheidsraad zou worden voorgelegd. Intussehen regent het protesten te gen de beslissingen van de Palestijnsche commissie, voornamelijk van de zijde der Arabische landen. De Iraaksche re geering heeft krachtig geprotesteerd bij de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten; de Arabische I-Iooge Commissaris heeft een brief gezonden aan Atllee, waarin hij zegt dat de uit voering der besluiten van de Palestijn sche commissie het nationale bestaan der Arabieren bedreigt en in strijd zou zijn met het zelfbeschikkingsrecht der •olken en het Handvest, De Arabieren zijn vastbesloten, aldus de brief, hun nationale legers te organiseeren en ver dedigingsmaatregelen te nemen. Zij aarzelen niet den weg in te slaan, die leidt naar het verkrijgen van souverei- nlteit, vrijheid en onafhankelijkheid en het afwenden van het gevaar, dat hen bedreigt". Bexin, en Byrnes zullen in Parijs de Palestijnsche aangelegenheid bespreken. Meer in het bijzonder zal Bevin van de Am e r ikaanscheregeering inlichtingen vragen over de mate, waarin de ver eenigde Staten hun hulp beschikbaar zullen stellen bii het ten uitvoer bren gen der voorgestelde maatregelen. Kiïchiro Hiranuma, premier in 1939 en gedurende vele jaren hoofd van de reactionaire patriottische vereeniging, waardoor hij de reputatie verwierf van te zijn „Japan's fascist no. 1" en gene- raad Kunika. van Juli 1944 tot April 1945, voormalig opperbevelhebber van het leger en leider van de bezetting van Mantsjoerije, Voorts twee van de voor naamste onderhandelaars 'bij het drie- mogendiheden-verdrag met Italië en Duitschland Matsuoka, minister van buitenlandsohe zaken in 194041, en admiraal Nagono, die, naar hij zelf toe geeft, de order gaf voor den aanval op Pearl Ilarboru.. De aangeklaagden, die thans zullen terecht staan worden beschuldigd, zoo als in Neurenberg van samenspanning tegen den vrede, oorlogsvoering met •het oog op liet verkrijgen van wereld heerschappij en scheiding niet alleen van het internationale recht maar van alle wetten van menschelijkheid. Het woord is aan. A. Rajb'erti: De kat is aan den mensch gegeven opdat hij zonder, gevaar het genoegen zou hebben, een tijger te streelen Op reis naar Canada waar hij een zijner kinderen een bezoek ging brengen, is plot seling overleden prof. mr. P. Scholten, lid van de E-erste Kamer, lid van het Hooge Cola lege voor de rechterlijke macht. Prof. Scholten was een.onzer bekwaamste juristen, die sedert 1907 'hoogleeraar is ge weest aan de Amsterdamsche Universiteit, Op 25 October 1945 gaf hij zijn afscheids college, Prof. Scholten was voorzitter van de Groote Advies Commissie der illegaliteit, van de nationale adviescommissie, van de commissie van advies inzake het zuiverings besluit en van het curatorium der stichting „Kerk en Wereld". Hij vervulde nog ver scheidene andere functies. Sedert 192-1 was hij lid van de afd. Letterkunde van do Kon. Academie van Wetenschappen. Prof. Schol ten is 20 Augustus 1075 te Amsterdam gebo ren. Hij behaalde in 1899 het doctoraat euiu laxtde. 14 Mei Herdenkingsdag De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Aanvankelijk lag het ïn het voor nemen, de in den oorlog gevallenen of ficieel te herdenken op den lOden Mei. den datum, waarop in 1940 de vijand onze grenzen overschreed. Overwegende, dat de herdenking t iet den aanvang van den oorlog geldt, maar degenen, die in den loop van de 5 Meidagen hun leven offer den, heeft de regeering besloten, dat de officieele plechtigheden op den Grebbe- berg en elders in den lande zullen worden gehouden op den 14en Mei. De regeering zal het op prijs stellen, in dien ook ten aanzien van niet officieele herdenkingen met deze beslissing reke ning wordt gehouden. Ingevolge beslissing der Regeering mogen Zaterdag, op den nationalen feest dag, geen dagbladen verschijnen. In ver band hiermede zal de IJmuider Courant Zaterdag niet uitkomen en zjjn dien dag onze bureaux gesloten. Inplaats daarvan verschijnt heden een dubbel nummer. GRATIE VOOR VELEN Ter gelegenheid van de viering dei- bevrijdingsfeesten op 4 Mei 1946 heeft H. M. de Koningin bij besluit van 29 April 1946. Staatsblad 103, gratie ver leend van: a. De tijdens de bezetting uitge sproken, nog niet ondergane onvoor waardelijke vrijheidsstraffen van drie maanden of minder en nog niet betaal de onvoorwaardelijke geldboeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten tijdens de bezetting ge pleegd; alsmede de nog niet ondergane of nog niet betaalde gedeelten van zoo danige straffen. b. Het nog niet ondergane gedeelte van tijdens de bezetting onderbroken vrijheidsstraffen, waarvan op het tijd stip van de onderbreking het overblij vende gedeelte niet meer dan drie maanden bedroeg. Italiaansche problemen veroorzaken oneenigheid Noch over de instelling van een geal lieerden raad voor de berechting van Ita liaansche oorlogsmisdadigers, noch over de regeling der Italiaansche herstelbetalin gen konden de vier ministers te Parys overeenstemming bereiken. De Russische minister verzette zich by de behandeling van beide onderwerpen hardnekkig tegen de voorstellen der andere ministers. Slechts ten aanzien van een spoedige her ziening van dc wapenstilstandsvoorwaar den konden de ministers het eens worden, doch dc aard der herzieningen is nog niet ter sprake gekomen en het staat te bezien of de wijzigingen van het wapenstilstands verdrag die Engeland en Amerika zullen voorstellen, in den smaak van de Russen zullen vallen. Wat de kwestiè der Italiaansch-Joego- slavische grenslijn betreft, zal spoedig een besluit worden genomen, daar deze aan gelegenheid in de vergadering van heden zal worden besproken in tegenwoordig heid van de Joego-Slavische en Italiaan sche delegaties, die reeds in Parijs aan wezig zijn. Tegelijk zal dan de toewijzing der Dalmatische eilanden worden bespro ken. Verwacht wordt, dat Triest aan Italië zal blijven, terwijl ten aanzien van de eilanden volgens een APP-bericht, reeds zou zijn besloten, dat Pelagoso aan Joego slavië wordt toegewezen, en Pianonsa in het bezit van Italië zal blijven. Vryheid voor Lybië. De secretaris-generaal der Arabische Liga heeft uit naam van alle Arabische landen een nota gezonden aan de vier ministers, die het verzoek bevat, Lybic- tot een vrijen en onafhankelijken staat te maken. De nota herinnert aan de offers der Lybiërs in den strijd tegen het Ita liaansche fascisme en eischt een voUts- stemming onder controle van den Veilig heidsraad. Tevens verzoekt de nota Egypte op de vredesconferentie toe te laten als woordvoerder voor Lybië. De eerste zes mud kolen voor den komenden winter In het tijdvak van 6 t.m. 25 Mei moeten de bonnen 60 en 61 van de brandstoffen- kaart T. 606, met de uitreiking waarvan de distributiediensten 11 Mei a.s. gereed zullen zijn, bij een brandatoffenleveran- eier worden ingeleverd. Op elk «lezer bonnen zullen drie een heden vaste brandstoffen worden ver strekt, zoodra dc brandstoffeiihandel bevoorraad is. Het publiek wordt aangeraden, met de inlevering van deze bonnen niet te wach ten tot de laatste week van de geldigheids duur der bonnen. De zes mud brandstof fen zulien voor de intrede van het nieuwe stookscizoen worden afgeleverd. De klan tenbinding is opgeheven, maar het is niet gewenscht. dat men van leverancier ver andert. Alle leveranciers worden gelijke lijk bevoorraad, zoodat aanzienlijke hoe veelheden „ongewilde" brandstoffen bij alle handelaren terecht komen. Aan degenen, die pas in het bezit ko men van een brandstoffenkaart, nadat de geldigheidsperiode van de twee aange wezen bonnen verstreken is, zal nader worden medegedeeld, hoe zij met de bon nen 60 en 61 moeten handelen. De Prinses voor de Radio Zondag 5 Mei spreekt Prinses Juliana tot het Nederlandsche volk over beide Hil- versuinsche zenders. De uitzending heeft plaats in het nationale programma, van l'i tot 13.15 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1