Waardige viering van het Bevrijdingsfeest Hoe Velsen-Noord de bevrijding herdacht Duizenden liepen in den Stillen Omgang De saamhoorigheid, die onder het Ne- derlandsche volk tijdens de jaren van verdrukking tot uiting is gekomen, die alle verschillen tusschen godsdienstige en politieke richtingen, tusschen rang en stand vervaagde, manifesteerde zich opnieuw tijdens de viering van het Be vrijdingsfeest in onze gemeente. Niet het minst bleek dit gevoel van saamhoorigheid bij den stillen omgang, die op den vooravond werd gehouden. Hulde aan de dooden. Twee lange stoeten van zwijgende mannen en vrouwen trokken Vrijdag avond, de één van het Tiberiusplein, de tweede van Santpoort naar Westerveld, om hulde te brengen aan de dooden, wier laatste rustplaats is aangeduid door een eenvoudig wit kruis aan den voel; van een steilen duinwand. Die uit Velsen-Noord hadden zich tevoren op het Tiberiusplein bij de daar bijeenge komen menigte aangesloten. Als naam- loozen trokken deze duizenden bede vaartgangers naar het tooneel der doo- denhulde en velen zullen teruggedacht hebben aan gestorven familieleden of vrienden, die dezen schoonen dag dei- herinnering niet mochten beleven, ve len zullen hun gedachten hebben laten gaan naar de zoovele moeilijke uren. die zij beleefden, naar de angst en de spanning, die in de oorlogsdagen in zoo ruime mate hun deel werd, maar ook aan dat uur, nu een jaar geleden, toen de overwinning der Geallieerde legers de angst en de spanning deden verdwij nen en de vrijheid, die ze vijf jaar moesten missen, hun teruggegeven werd. Langs straten, waarin van vele gevels de vlag halfstok geheschen was, be reikte men Westerveld, waar reeds de familieleden der slachtoffers aangeko men waren. Daar stonden reeds de Sant poorters op den Duin- en Kruidberger weg te wachten, om zich vervolgens bij de IJmuïdenaren en de Velsen-Noor- ders aan te sluiten. De stoet werd op het parkeerterrein opgerold. In de grootste orde trokken toen de duizenden, naar schatting waren het ongeveer vier duizend, over de kronke lende paden van Westerveld naar den doodenakker der slachtoffers van de Duitsche terreur. De familieleden wer den opgesteld bij het witte kruis, ook de zangers en zangeressen. De hoofd groep schaarde zich langs den kant van den grooten vijver en toen de opstelling voltooid was. stond daar in een omlijs ting van het pas ontloken groen, bij het vallen van den avond een stille me nigte Daar ging, om 8 uur de driekleur bij liet kruis omlaag; hoeden gingen af en het grootè zwijgen begon. Op het tooneel van de hulde hoorde men slechts het gezang van eenige lijsters in de slan ke populieren rond den vijver en ver af in het duin floot een nachtegaal. Jam mer dat de stilte verstoord werd door het geraas van het verkeer langs den Zeeweg. Toen de. vlag weer omhoog was gegaan, zongen zangers en zangeressen het „Wilt heden nu treden", waarna de bedevaartgangers defileerden langs hel kruis. Rustig wandelde men dan terug Over Westerveld. Velsen had zijn eereplicht gedaan. Optocht en aubade. Zaterdagmorgen defileerde de jeugd door de straten van IJmuiden-Oost. Zoovele ouderen als er Vrijdagavond den weemoed over de gevallenen de monstreerden, zoovele jongeren getuig den van de vreugde over de overwin ning. Het weer was frisoh, maar er was zon, die fleur bracht over het festijn der jeugd. De organisatie klopte als een bus, want de optocht vertrok niet eens zoo veel later dan het vastgestelde tijdstip, hetgeen heel wat zeggen wil voor. een stoet van meer dan 4000 kinderen met een 25-tal praalwagens. Daar was veel zorg aan besteed en we kunnen slechts bewondering hebben voor hetgeen men met de bescheiden middelen, waarover men beschikte, heeft bereikt. Het is on doenlijk, van de wagens een beschrij ving te geven, maar als algemeene in druk mag worden gezegd, dat de op tocht was een demonstratie van vrij heid en blijheid en van kindergeluk, nu niet meer getemperd door de ellende van het oorlogsleed. Om elf uur was men weer op het uit— jgangspunt, het sportterrein der R.H.B.S. terug. Toen gaf de leider, de heer K. Faber het sein voor de minuut van Stilte. De heer Faber sprak daarop de jeugd toe, waarbij hij er op wees, dat bij de zen optocht gebleken is. dat bij een goe de samenwerking veel tot stand kan .worden gebracht. Rede van den burgemeester, Burgemeester Ma*. M. M. Kwint voer de daarna het woord. Hij dankte allen, die hebben meegewerkt aan den optocht en sprak zijn vreugde uit over de groo- te samenwerking. Spreker zeide. da' men in de vaderlandsche geschiedenis dikwijls leest over flinke kerels en dan zegt men: „ja, dat was vroeger". Maar £n de jaren, die nu achter ons liggen ftvaren er ook flinke kerels, jongens die hier in Velsen op school hebben ge gaan. Hij wilde iets vertellen van een jongeman, die op een stillen nacht met nog een paar andere jongens uit IJmui- den naar Engeland was overgestoken. Maanden, aldus spreker, hoorden we niets van hen. tot op zeker moment de zelfde jongeman bij hem aanbelde. Hij was met een parachute uit een vliegtuig in ons land gedaald en kwam om de verbindingen te herstellen. Hij kwam om te vechten voor jullie vrijheid. Toen kregen verraders dezen IJmuider jon gen in handen. Hij werd in de gevange nis geslingerd, zijn leven hing aan een zijden draad. Maar op het laatste mo ment wist hij aan de klauwen van de Gestapo te ontsnappen. Weer werd op een nacht bij spreker aangebeld en zeide de burgemeester daar stond hij weer voor mij. En weer ging hij naar Engeland. Hij nam toen dienst bij de Royal Air Force en streed weer voor jullie bevrijding. Het vorige jaar April is hij bij Zutfen gesneuveld. En daarna heeft spreker naast hem gestaan, toen hij stond opgebaard in een der IJmui der kerken. Jullie zijt nog te klein, maar spreker heeft willen laten zien. welke geest dezen jongeman bezielde in den tijd toen de zwartste tyrannie heerschte. Dit is nog maar enkele jaren geleden gebeurd. Bindt dit voorbeeld van dezen IJmuider jongen op het hart. Spreker spoorde de jeugd aan tot verdraagzaam heid en samenwerking in het belang van den wederopbouw van ons land. In het kader van den nationalen feest dag der bevrijding heeft Velsen-Noord door de goede samenwerking der vier buurtvereenigingen een welgeslaagd feest gehad. Dit ving aan met een tweetal kin derbijeenkomsten Zaterdagmiddag in bio scoop „De Pont", waarvoor zoowel bij de kleinen als de oudere jeugd een groote be langstelling was. De heeren P. Kee en J. Nieuwenhuis, resp. voorzitter van „Schul pen" en „Watervliet", openden deze be vrijdingskinderfeesten, welke uit een zeer vlot en aardig programma waren samen gesteld. Het gezamenlijke buurtvereenigingsfeest speelde zich des avonds af in de Duin- vlietstraat waar muziek per luidspreker i de grooten en ook vele kleintjes aange naam bezighield. Enkele lichtmasten zorg den voor een goed overzicht van de plaats, die als dansvloer werd gebezigd en me nigeen uit de gezellige drukte losscheurde om de beenen eens uit te slaan. Het slot van dezen bevrijdingsdag be stond uit een openlucht-filmvoorstelling, die wel laat begon (er werd verondersteld dal men op maansverduistering wachtte), maar toch een zeer groote belangstelling had. Plechtige herdenking bij de Papierfabriek Vrijdagmorgen had op het terrein van de Papierfabriek, waar de gedenkpiaat van de 18 leden van het personeel, die Tijdens den oorlog en de bezetting het leven lieten, zich bevindt, een herdenking plaats, welke door haar eenvoud diep aan grijpend was. Na vooraf door de directie van het be drijf in gebouw Concordia te zijn ontvan gen, namen de familieleden der gevalle nen te elf uur hun zitplaatsen voor het spreekgestoelte en de gedenkplaat in, ter wijl het fabriekspersoneel zich achter hen in carré opstelde. Achttien meisjes van de naaiklassë aan de Maria Cornel ia-fröbelschool droegen symbolisch voor ieder der gevallenen een bloemruiker als huldebetuiging. Medewer king verleende de Harmoniekapel „De Eendracht" o.l.v. den heer H. Amse. De plechtige herdenking werd geopend door het lid der bedrijfsunie, den heer A. Boon, die zeide op dit moment een wijle van stillen eerbied te willen wijden aan de nagedachtenis van hen, die in het mid den van het personeel hebben geleefd. Ds. F. E. Hoekstra, van Sassenheim. ving zijn herdenkingsrede aan met het vers uit het Geuzenliedboek: „O, dooden; Holland's dooden, onze dooden; dit is Uw dag". Dit vers vertolkt, aldus spr., wat nu omgaat in ons aller hart. Dit teeken herhaalt zich onder het luiden van de be- vrijdingsklok, welke weer wordt de doods klok. die de gedachten wegvoert naar de groeve, die niet bezocht kon worden. Bij de herdenking van onze dooden. die ge vallen zijn voor onze vrijheid, is het goed dat hun namen gegrift staan in ons hart. Zij streden voor Holland, niet terugdein zend voor het hoogste offer. Ds. Hoekstra eindigde met het vers „O, dooden!" Aan grijpend was de gelijktijdige inzet van de kapel met Ase's Tod van Grieg. „Overleden, omgekomen, gesneuveld, gefusilleerd; dit zijn woorden, die zoo dik wijls ge hier het fabrieksterrein betreedt en deze gedenkplaat voorbijgaat, tot u iets moeten zeggen", zoo begon kapelaan Van Ginkel zijn herdenkingsrede. De vrijheid is bereikt ten koste van zware offers, waaronder 18 van de uwen hun leven ga- Hier op de .puïnhoopen, nu „neEfce" puln- hoopen, zal eens een nieuwe stad aan de zee moeten worden gebouwd. We weten niet hoe, maar we zullen trach ten, de jeugd daarbij zooveel mogelijk in te schakelen, want wij bouwen deze stad voor jullie, voor de jeugd en voor onze gemeente. Het deed spreker een groot genoegen, zoovele kinderen aan wezig te zien. Hij spoorde hen aan, hun uiterste best te doen. „Eenmaal zal ons geruïneerd vaderland jullie inspanning, jullie liefde niet kunnen missen". De heer Faber dankte den burge meester voor zijn woorden, waarna de kinderen onder leiding van den heer P. C. Grimbergen een tweetal oud-Neder- landsche liederen en twee coupletten van het Wilhelmus zongen. Bij het verlaten van het terrein werd den kinderen een lekkere koek uitge reikt. Filmvoorstelling in de kou. Zoolang er zon was, was h*t weer draaglijk, maar niet zoodra was onze onvolprezen warmtebron verdwenen of de thermometer daalde en kwam ten slotte heel erg in de buurt van het vriespunt. En dat was geen propaganda voor de filmvoorstelling, dde Volksher stel aan het slot van dezen avond op het sportterrein der R.H.B.S. gaf. De kou had natuurlijk velen afgeschrikt, maai- toch was ér nog een behoorlijk aantal belangstellenden, om het pro gramma te volgen. Dit bestond uit een paar aardige filmpjes, afgewisseld door topics of the day, die een half jaar ge leden nog wel actueel waren, maar nu voor de meeste toeschouwers tot de oude bekenden behoorden. Burgemeester Kwint heeft tegen het middernachtelijk uur den feestdag ge sloten en daarbij niet vergeten Volks herstel en alle anderen, die aan de' ver schillende onderdeelen hadden meege werkt. daarvoor te bedanken. Een koor zong nog twee coupletten van het Wilhelmus, waarvan het twee de door de aanwezigen werd meege zongen. ven voor het welzijn van ons Vaderland. De oorlog sneed ons volk, eigen hart zoo- als een schip het water snijdt en de ploeg de voren in den akker. Zoo moet na vele jaren aan ons gemerkt kunnen worden, dat er oorlog is geweest. Wij moeten onze gevallenen herdenken door praktische daden en praktisch leven. Zij verwachtten een Nederland, vrij en schooner en heer lijker dan ooit. Hun ideaal van eendrach tig samenwerken moeten wij bereiken; tegen den storm in volhouden, want wie aanhoudt, wint. Terwijl de kapel het „Wilt heden nu treden" inzette en kapelaan Van Ginkel dit lied citeerde, dat machtig geroerd werd aangehoord, eindigde hij met de woorden: „Versagen wij niet, maar gaan wij gestadig voorwaarts." Op verzoek va.i den heer Boon werd onder groote stilte een oogenblik tot stil gebed en eerbiedig gedenken betracht. De heer J, Smit bracht daarop dank voor het groote medeleven tijdens deze ure. waarin wonden opnieuw opengingen, doch kracht mogen geven voort te gaan op den weg, dien de gevallenen gingen „De Eendracht" speelde vervolgens on der eerbiedig gehoor ons volkslied. Tijdens het défilé legden eerst de 13 meisjes hun bloemenhulde aan den voet van de ge denkplaat, terwij! Chopin's Treurmarsen ten gehoore werd gebracht. Deze herden king was ongetwijfeld door haar eenvoud zeer mooi en imponeerend. In Concordia In Concordia hield de Oranje vereeni- ging Vrijdagavond een herdenkingsbijeen komst. waar het woord werd gevoerd door de heeren P. Koelemans en kapelaan J. M. E. Keet. Het eerste gedeelte van dezen avond werd verder gevuld met tableaux, declamatie en zang. Het tweede gedeelte „Herrijzend Neder land" werd geopend door ds. G. Koch uit Haarlem-Noord, die een toespraak hield, aansluitend op die van kapelaan Keet. Ook in dit gedeelte werd een tableau vertoond en was er zang, muziek en declamatie. Hinderwet De beslissing op het verzoek van: de Vischconservenfabriek „Vico", Midden havenstraat 28 te IJmuiden om vergun ning tot het uitbreiden van de bestaande vischconservenfabriek in het perceel ge legen aan de Middenhavenstraat 28 te IJmuiden. «n: Duyn-'s Kistenfabriek. Meerstraat 126 te Beverwijk, om vergun ning tot het oprichten van een kisten fabriek in het perceel gelegen aan de In dustriestraat 61 te IJmuiden, en van: de N.V. Booy en Co.. Midenhavenstraat 39 te IJmuiden, om vergunning tot het oprich ten van een scheepshersiel- en reparatie werkplaats in het perceel gelegen aan de Middenhavenstraat 74 te IJmuiden. is door burgemeester en wethouders verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Jubileum bij V.G.Z. Dinsdag 7 Mei herdenkt de heer W. van Dijk den dag, waarop hij een kwart eeuw geleden bij Van Gelder Zonen N.V. Papier fabrieken in dienst is gekomen. De jubilaris is gedurende dezen tijd werkzaam geweest in de afdeeüng elec- trieiteitswerkpla3is, W3ar hij thans elec- tromonteur is. 'Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt: Dinsdag 7 Mei de letters T t.m. Z. Woensdag 8 Mei begint de uitreiking voor de inwoners van Velsen-Noord in het ontspanningslokaal der Java-Deuren_ fabriek. Dien dag zijn aan de beurt de letters A tot éiymet K. Burgerlijke Stand Geboren: P. Schweitzer, z. Schulpweg 128. Velsen-Noord; J. B. G. M. Kinman, d.. Zeeweg 353, Driehuis: A. van Vliet, z.. Tusschenbeeksweg 63, IJmuiden-O.; M. Bakker, z., Tuipenstraat 12, Santpoort: G. J. v. d. Aar. d.. IJm.straatweg 35rd., IJm.- Oosl: Th. M. J. H. Meertens. z., J. T. Cre- merlaan 14, Santpoort; N. J. v. d. Waart, a., Geelvinckstraat 51, Velsen-N.; C. J. Boekhorst, z., Bloemendaalschestr.weg 28a Santpoort; G. Boontjes, d., v. Speijkstr. 2, IJmuiden-O. T. C. Bakker, d.. Cypressen- straat 5, IJmuiden-O.; H. Gravenmaker, d., J. P. Coenstraat 141, IJmuiden-O.; D. Kampert, z., Conradstraat 5rd., IJmuiden; J. Veenboer, d., Hoofdstraat 178, Sant poort; E, v. d. Linden, d„ Trompstraat 20; IJmuiden-O.; D. Vellema, z., Acaciastraat 20, IJmuiden-O.; M. Voorhout, z., Esch- doornstraat 51, IJmuiden-O.; N, H. War- menhoven, z., Casembrootstraat 36. IJmuU den-O.; L. J. Nordt, z.. Bloemend.str.weg 18, Santpoort; A. Zwanenburg, d-, Dennen straat 4. IJmuiden-O.; W. Post, d., Duin- lustparkweg 61, Santpoort; J. Gravema- !:er, z„ De Weerdstraat 25. IJmuiden-O.; C. J. v. d. Berg. d., Kruidbergerweg 19, Santpoort. Overleden: A. E. Duensing, 62 j.. echtg. van P. .J. Stephon, Wulverderlaan 1, te Santpoort. Ondertrouwd: J. N. Huïjboom. Zeeweg 268. IJmuiden-O. en H. A. Wigehert, Hof dijklaan 16, Driehuis, Toelc. adres: Hage- lingerweg 3. Santpoort. N. Nanne, Zeeweg 262. IJmuiden-O. en C. S. Maathuis, Zee weg 119. IJmuiden-O. Toek. adres: Feith- laan 16. Driehuis. Th. Zwanenburg, Wijk aan Zeeërweg 27, IJmuiden-O. en A. Ven del. Groeneweg 44, IJmuiden-O. Toek. adres: Kennemerlaan 101. IJmuiden. J. G. Dictus, Lorentzstraat 12, ÏJmuiden-O. en E. Otte, Driehuizerkerlcweg 106, Driehuis. Toelc. adres: Drieh.kerkweg 104, Driehuis. J. v. d. Kuil, Kennemerlaan 23, IJmuiden en M. J. Dobbelaar, Willebrordstraat 31, IJmuiden-O. E. Maks, IJmuiderstraatweg 10a, IJmuiden en H. B Venema, Juliana- kade I5rd.. IJmuiden. Toek. adres: Eiken straat 9, IJmuiden-O. G. Stapel, Hoogkar- spel A 93 en N. N. Keersemaker, Kenne merlaan 9. IJmuiden. Toek. adres: Hoog- karspel A 93. Gehuwd: L. F. N. AardenburgP. van Nooy. Gr. Hout of Koningsweg 2 E, Vel sen-N. J. C. J. DeenM. Vriend, Hoofd straat 68, Santpoort. C L. PietersIJ. M. Hoes. Kruidbergerweg 69. Santpoort. H. de WeersTh. Sprokholt, De Ruyterstraat 124. IJmuiden-O. H. Overvlietj. H. Re- bergen, Terburghstraat 28, Santpoort. J. N. VermeijM. C. Böhm, Ogelwightstraat 2. Velsen-N. W. J. AriszC. C. Klauwers. Duin- en Kruidbergerweg 68, Santpoort. C. G. ThijssenG. Breed, Diaconiestraat 41, Den Helder. A. de KortM. Booij, 's-Gravenhage. P. FrankenH. M. Eriks, Zeeweg 397, Driehuis. Vergadering Weduwensteun De vereeniging „Weduwensteun" houdt hedenavond in gebouw Concordia een ledenvergadering, waarin de jaarversla gen van secretaris en penningmeester zul len worden uitgebracht Voorts zal een bestuursverkiezing plaats vinden. Aftredend zijn de heeren A. Geer- lofs. voorzitter en H. B. Pethke. In deze bijeenkomst worden verder voor stellen tot reglementswijziging gedaan. Agenda voor Velsen Maandag 6 Mei. Bioscoop De Pont: De wilde engel, 8 uur. Thalia Theater: Mevrouw als detective. 7 en 9 uur. Dinsdag 7 Mei. Bioscop De Pont: Als Maandag. Thalia Theater: als Maandag. Zilveren jubileum bij de Hoogovens De heer A. Bleijendaal, portier van de Koninklijke Nederiandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., vierde zijn zilveren jubileum. Nadat de voorzitter der directie, ir. A. H. ïngen Housz hem de gebruikelijke be wijzen van waardeering had uitgereikt, sprak de bedrijfsdirecteur ir. F. H. C. Spies. De heer R. Marlens, administrateur, was de volgende spreker, die den jubi laris het gedenkbord en het vereerend getuigschrift der Maatschappij overhan digde. Hij prees de punctualiteit van den jubilaris, waarbij ook mevr. Bleijendaal in het bijzonder werd gehuldigd. De heer D. M. Wigman, chef van den Huishoudelijken Dienst, waaronder de portiers ressorteeren, releveerde de be langrijkste feiten uil Bleijendaals loop baan en bood hem, als bewijs dat hij niet alleen een ve e 1 geziene doch ook gewaardeerde figuur is bij alle werkers op het bedrijf, een prachtig rijwiel aan. De heer F. C. Nuijens hield namens de collega's en de telefonistes (portiers- en telefooncentrales bevinden zich onder één dak) een toespraak, waarin hij op geestige wijze eenige voorvallen, die zich tijdens hun samenwerking hadden voorgedaan, naar voren bracht. De dames C. M. Been tjes en Ch. de Groot boden de bij deze toespraak behoorende bloemen aan. De heer Bleijendaal dankte ontroerd voor de hem gebracht hulde.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6