IJmuider Courant Binnen negen dagen Britsche troepen ontruimen Egypte Bidault bevestigt Parijsche impasse Winston Churchill's bezoek aan Nederland Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtslr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Woensdag 8 Mei ifMu Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p, week 31 ci. per kwartaal f 4.— jVJ OG maar negen dagen scheiden ons van 1 de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten Generaal, die vijf millioen Nederlanders ;ter stembus zullen doen tijgen. Wie zou beweren, dat zij dat oogenblik allen in spanning tegemoet zien, zou zich aan overdrijving schuldig maken. Er heerscht een matte stemming in ons land, waarin ook de naderende verkiezingen tot dusver geen krachtige opleving hebben kunnen teweegbrengen. In een artikel „Armoede" heb ik verleden week getracht, de dieper liggende geeste lijke oorzaken van dat verschijnsel te ver klaren. Er zijn natuurlijk ook andere, want de man die de uitspraak deed, dat geen enkel mensch iets doet of nalaat om slechts één enkele reden, had gelijk. In dit geval zijn er vele redenen en zonder de vaderlandsehe nuchterheid ten top te verheffen en 'het motief op de eerste plaats te zetten moeten wij erkennen, dat ons minieme vleeschrantsoen mede schuldig is aan de matheid en loomheid, die zoovelen tijdens hun dagtaak en ook daarna pleegt te hinderen. Als het een maal zoover komt, dat wij weef eens in behoorlijken mate vleesch te eten krij gen. dat zoowel op de arbeidsproduc tiviteit als op de actieve belangstelling voor de vraagstukken van den tijd ver rassenden invloed doen gelden. Gelukkig houdt het aanschouwen van de vele koeien, die onze weilanden zoo rijk en zorgeloos stoffeeren, een blijde belofte in. Denk niet, lezer, dat Ik scherts. Er varingen in bezettingstijd hebben be wezen hoe snelle en heilzame uitwerking dierlijk eiwit, al kwam het maar bij uit zondering en in kleine hoeveelheid, op den uitgeputten mensch deed gelden, Ik stap van dit thema af om een op wekkend woord voor de verkiezingen te schrijven. Al zullen nog grooter vragen, dan bij dezen stembusstrijd aan de orde gesteld worden, onze toekomst beheer- schen, toch is die strijd van groot be lang voor ons allen en komen er zaken by in het geding, die ons leven direct raken en het in bepaalde banen kunnen stuwen. Niemand heeft het recht, daar onverschillig tegenover te staan. Er zpn menschen, die blijkens hun uitlatingen maar niet kunnen vaststellen, op welke partij zij stemmen zullen. Sommigen be klagen zich daarby over de vele overeen komsten in de partyprogramma's. Die zyn er evenwel altijd geweest en laten wij ons daarin verheugen, want als de inzich ten zich tot tegenstellingen bepaalden zou het er droevig met ons volk uitzien. Ge lukkig is er veel dat vereent. Dat maakt het tenslotte mogelijk, de parlementaire democratie productief te doen werken en de oppositie een werkzaam aandeel in den parlementairen arbeid te doen nemen. Wie daaraan twijfelt herinnere zich maar eens, hoeveel invloed een party als de S.D.A'.P. gedurende tientallen jaren, waarin zij onveranderlijk in de opposi- tie bleef en zelfs by meer dan één ge legenheid weigerde aan de regeering deel te nemen, op 's lands zaken heeft kunnen doen gelden. Het is, voor ieder die zijn gedachten en gevoelens rustig peilt, volstrekt niet zoo moeilijk zijn stem te bepalen. Dat nieuwe concentraties en koersveranderin gen, door de stroomingen van den tyd veroorzaakt, veel kiezers nu tot overleg en overweging nopen en zij er niet meer komen kunnen, door gedachteloos hun stem op een oud etiket uit te brengen, is een winst. Laten de menschen, die zich vroeger niet bezonnen, dat nu maar eens grondig doen. Nederland heeft, zou ik zoo zeggen, wel eenig recht op die in spanning en het lage vleeschrantsoen is geen excuus om haar te ontgaan, want alle geleerden verzekeren dat denken maar heel weinig calorieën eischt. Evenals vroeger zqn er ook nu lieden, die hun afschuw van alle politiek, die zij vereenzelvigen met gekonkel, tot uiting brengen. Zij slaan zich op de borst en geven te kennen dat zy er te goed voor zUn. Dit moge hen een oogenblik bevredigen, maar het is geen houdbaar standpunt. Tot de onvolmaakte uitingen van den on- volmaakten mensch behoort nu eenmaal de politiek, die zqn levensgang en dien van zijn medemenschen in hooge mate bepaalt. Het is waar dat zy zijn zwak heden nogal duidelijk pleegt te toonen en dat andere levensuitingen dat niet zoo publiekeiyk doen. Maar daarom worden die niet minder benadeeld door zijn te kortkomingen. Zij zijn alleen maar wat minder openhartig. Is het nu niet aanmatigend te beweren, dat men boven de politiek verheven is. die zich bovendien niet alleen in holle leuzen, demagogische redevoeringen en andere menschelijke feilen uit, maar ook leidt tot veel goed en gedegen werk door bekwame mannen, die daarmee hun beste bedoelingen trachten te verwezeii- ïyken? Mij lijkt het aanmatigend en ook eenzüdig en oppervlakkig. Overigens zijn de verachters der politiek zelf onvol maakte menschen en leidt hun opvatting tot de voor hen niet plezierige gevolg trekking, dat zij uitsluitend hun eigen gemakzucht willen bevredigen, geenerlei offer brengen voor de samenleving en zich ertoe bepalen, te critiseeren hetgeen anderen ook in hun belang tot stand pogen te brengen. Neen. hun opvatting is niet houdbaar Ik heb al eerder gezegd dat de ko- Lister In het Canadeesche hoofdkwartier te Amsterdam heeft een uit 6 leden bestaan de Canadeesche krijgsraad een aanvang gemaakt met het proces tegen brigade generaal J. F, A. Lister, die chef-staf van de Canadeesche troepen in Nederland is geweest. Lister wordt er yan beschuldigd een onjuist gebruik te hebben gemaakt van een huis in de Oranje Nassaulaan te Amsterdam, dat voor het Canadeesche leger gerequireerd was. Hij is er met een vrouw in gaan wonen en heeft het uit sluitend voor eigen, huisvesting gebruikt, zich daarbij vier Nëderlandsche bedienden aanschaffend, die hij salarieerde uit leger- fondsen. Tenslotte verschafte hij zich extra legerrantsoenen. Desgevraagd antwoordde Lister. dat hij onschuldig was. Verwacht wordt dat het proces een vijftal dagen in beslag zal nemen. Grieksèh plebisciet in October Volgens Un. Press werd van hooge Griek- sche zijde verklaard dat de Grieksche re geering van plan is in October een plebis ciet te houden over terugkeer van Koning' Georges. Het Grieksche parlement dat den vijftienden Mei bijeenkomt, zal de datum voor dit plebisciet vaststellen. Intusschen zullen de kiezerslijsen zorgvuldig worden doorgeloopen om er de namen van hen die gestorven of geëmigreerd zijn. af te voeren. Indien het plebisciet zich slechts met ge ringe meerderheid voor het handhaven der monarchie uitspreekt, is de houding van den koning twyfelachtig. Felle protesten der oppositie Gisteren heeft de Engelsclie minister president Attlee in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, welke inhield dat Engeland onmiddellijk zal beginnen met de ontruiming van Egypte. De Brit sche troepen zullen geheel uit. het land worden teruggetrokken voor de onder handelingen tusschen de Britsche en Egyptische regeering over de herziening van het Anglo-Egyptisch verdrag van 1936. De evacuatie der troepen is intus schen reeds begonnen. De verklaring van Attlee, die door de Labourleden luid werd toegejuicht, ver wekte een storm van verontwaardiging aan de conservatieve zijde. Winston Chul-chill was woordvoerder van de op positie. Hij uitte zijn misnoegen over het besluit der regeering en achtte hei ..-geen goede diplomatie", daar het be- teekende dat de Britsche regeering aan het begin der onderhandelingen reeds op het voornaamste punt heeft toege geven. De veiligheid van hot Suezka- naal, die gegarandeerd werd door de aanwezigheid van Britsche troepen, mag niet verwaarloosd worden. aLdus betoogde Churchill, die Attlee's verkla ring een. „pijnlijke schok" noemde. Ook Anthony Eden heeft namens de Overeenstemming in ondergeschikte details De Fransclie minister van Buitenland- sche Zaken, George Bidault, heeft gis teren het Fransche kabinet er van op de hoogte gesteld, dat de conferentie der vier ministers zich in een impasse bevindt en den ministerraad verzocht, hem volmacht te verleenen voor deel neming aan het zoeken naar een uit weg, die tot een overeenkomst kan lei den. De Fransche ministerraad heeft Bidault deze machtiging verleend. Op de informeele bijeenkomst der vier ministers van Dinsdag werd, even min als bij de avond-besprekingen, eenig verdei' resultaat geboekt ten aan zien van een overbrugging der mee- ningsverschillen. Slechts in enkele on dergeschikte kwesties betreffende Roe menië en Bulgarije werden besluiten genomen, die de instemming van alle vier de ministers verwierven. Zoo werd besloten, een voorloopige grenslijn voor Bulgarije in het vredesverdrag op te nemen, totdat de Grieksche en Bulgaar - sche delegaties zullen zijn gehoord. Deze lijn werd vervolgens vastgesteld, waarbij de Zuidelijke Dobroedzja aan Bulgarije werd toegewezen, zooals dat ook door het verdrag van 8 September 1940 was geregeld. Over het terugtrek ken der geallieerde troepen uit Bulga rije kon geen overeenstemming worden bereikt, evenmin als over de kwestie der Hongaarsche en Bulgaarsche her stelbetalingen Wel konden de ministers het eens worden over het teruggeven van Trans- sylvanië aan Roemenië, wat dit land in 1944 als voorwaarde had gesteld voor zijn deelneming aan den oorlog aan ge allieerde zijde. Roemenië krijgt hier door een minderheid van anderhalf rnil- lioen Hongaren binnen zijn grenzen. Hitier maakte dit vruchtbare gebied in dertijd los van Roemenië en voegde het bij Hongarije, dat op deze wijze beloond werd voor zijn diensten aan de As. Bulgaren verzetten zich. De Bulgaarsche delegatie heeft Dins dag op de conferentie der vier ministers te Parijs een 105 bladzijden tellend ge drukt memorandum over „Bulgarije en zijn vredesproblemen" overhandigd. De Bulgaarsche regeering protesteert hier in tegen hetgeen zij de „buitensporig hooge eischen der Grieken tot herstel betalingen" noemt en tegen „grenswij zigingen", die Griekenland ten koste van Bulgarije eischt. Het memorandum brengt zelfs schuchter de aanspraak van Bulgarije naar voi'en op een uitweg naar de Aegeïsche Zee. De Grieksdie eischen inzake herstelbetalingen zijn volgens het memorandum in een ..'to taal onaanvaardbaren vorm" opgesteld, omdat deze ook betrekking hebben op de „verwoestingen, die door het opruk kende Duitsche leger en door de terug trekkende Grieksche strijdkrachten zelf zijn veroorzaakt". Het bedrag van de „werkelijke" aanspraak van de Griek sche regeering op herstelbetalingen zou volgens het memorandum de waarde der verbeteringen, die het Bulgaarsche bestuur in Thraoië tijdens zijn bezet ting van dat land heeft aangebracht, en vaai daar achtergelaten Bulgaarsche eigendommen niet overtreffen. oppositie geprotesteerd tegen de terug trekking der Britsche troepen, waarbij hij de vraag stelde of de regeering zich wel overtuigd had van de mogelijkheid tot effectieve verdediging van het ka naal zonder dat Britsche troepen in de kanaalzone gelegerd zijn. Een motie der oppositie tegen het regeeringsbeleid werd verworpen mot 327 tegen 158 stemmen. Een besluit met consequenties. De stap der Britsche regeering tot ontruiming van Egypte heeft verstrek kende gevolgen voor het gchcele ver- degingssysteem der Engelsehen in het Middellandsche Zee-gebied. Sinds 64 jaren waren er Britsche troepen in Egypte gelegerd. De groote marineha ven Alexandria was het Steunpunt van de geheele Britsche verbindingslijn en de ontruiming daarvan bc teekent een noodzakelijke reorganisatie van het Britsche defensiesysteem. Een geheel leger van technisch personeel zal moe ten vertrekken en talrijke vliegvelden, havens, spoorweginstallaties en mili taire kampementen zullen moeten wor den geruimd mei verlies van de enorme gldsommen, die in don loop der jaren aan de accomodatie daarvan zijn be steed. Reeds zijn enorme uitrustingen un! Haifa aangekomen als eerste scheepsla ding van militaire goederen uit Egypte, wat beteekent dat de, evacuatie uit Egypte begonnen is. Smokkel met vleugels Hoe smokkelaars steeds vindingrij ker worden in het clandestien passee- ren van de Nederlandsch-Belgische grens bespeurden eenige mannen van de Rijkspolitie, surveilleerende in de huurt van Waalwijk. Onder de ge meente Kaatsheuvel zagen zij een klein verlcennersvliegtuig neerstrijken, waar uit een haastige passagier stapte. Het vliegtuigje steeg weer op. De passagier werd aangehouden en bleek zes kistjes sigaren en 1800 sigaretten bij zich te hebben. De vliegende smokkelaar was een luitenant-betaalmeester voor het Nederlandsche leger te Brussel, De pi loot was luitenant-vlieger in militairen dienst. mende verkiezingen uiterst belangrijk zijn en een keerpunt in den na-oorlog- schen toestand beteekenen, omdat zij ons terug zullen voeren naar de toepassing der parlementaire democratie en de juiste, grondwettelijk gewaarborgde gezagsver houdingen. Alles zal niet binnen enkele weken na de verkiezingen hersteld wor den, bestrijding van misstanden zal nog lang groote moeilijkheden veroorzaken, maar wij zullen weer op den goeden weg zijn. Om dat te helpen bereiken moet men matheid overwinnen en zyn mede-ver- antwoordeiykheid beseffen. Wij. Kiezers hebben een plicht. Wij zijn weer aan bod, R. P. Xederlundsehe mariniers tijdens hun verblijf op Malnkka in het kamp Ladang Gcddes. In afwachting van hun vertrek naar Indonesië is deze verlaten rubber- plan tn-xe hun als kamp toegewezen, rjnks op deze foto van de ziekenboeg de zgu. „Litterbag" of wel drinkwateraak. Na vulling van don zak dient een uur gewacht te worden alvorens drinkwater afgetapt kan worden. (I*) WOENSDAG 8 MEI: Vertrek uit Enge land. Het vliegtuig zal op weg naar Am sterdam laag over Walcheren vliegen, op dat de heer Churchill een indruk van het eiland kan krijgen. Aankomst op Schip hol omstreeks 17 uur n.m. Verwelkoming door een vertegenwoordiger van Koningin Wilhelmina en van de regeering. Verwel koming door den burgemeester van Am sterdam aan de grens van de gemeente- Diner ten paleïze. DONDERDAG 9 MEI: 15.30 uur. ont vangst van den heer Churchill in de ver- eenigde zitting der Staten-Generaal („Ma jor Speech") VRIJDAG 10 MEI: Omstreeks 11 uur pers-conferentie in het paleis te Amster- dam. Eere-doctoraat Leiden. 15 uur ontvangst door den senaat in het academie-gebouw. Promotie in de St. Pieterskerk. Rede van den promotor; rede van den heer Chur chill. ZATERDAG 11 MEI: 12 uur ontvapgst door het gemeentebestuur van Amsterdam' in de raadszaal van het stadhuis. Aanbie ding van de gouden medaille der stad. Rede van den waarnemenden burgemees. ter en een antwoord van den heer Chur chill. Tocht per schip naar het huis van de stad Amsterdam. Daarna een tocht naar het IJ, alwaar op een nader te bepalen plaats en uur de Koningin den heer Chur chill zal ontmoeten. Admiraal-zeilen op IJ. ZONDAG 12 MEI: Dejeuner op het paleis Soestdijk, aangeboden door Prinses Juliana en Prins Bernhard. MAANDAG 13 MEI: Afscheid van ue Koningin, verwelkoming door den bur gemeester van Rotterdam op de grens van de gemeente. 12.30 uur: ontvangst door het gemeentebestuur van Rotterdam in het raadhuis. Zoo mogelijk tocht door de havens. De heer Churchill wordt vergezeld me mevr. Churchill, miss Mary Churchill a een secretaresse.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1