Oorlogs-Iitteekens van Haarlem N ieuwe Geldblokkade via d en Effectenhandel Avonturen Openbare Werken nam de stad onderhanden Onmiddellijk na de bevrijding werd door Openbare Werken in onze stad be gonnen met het dichten van oen 1000-tol dekkingsgalen, het opruimen van een 13 schuilloopgraven; een 37-tal splitter- boxen werden geslecht. De bij 7 openbare gebouwen gemetselde schuilplaatsen wer den gesloopt- Door gebrek aan materiaal kon nog niet worden overgegaan tot het sioopen van de schuilplaatsen op de Dreef en de resten van tankmuren. Zoo spoedig mogelijk werden sportter reinen in orde gebracht en het wegnemen van storende werken van de weermacht in verband met de ..verdediging" werd ter hand genomen. Als zoodanig verbe terde men 2 sportterreinen gelegen in het Noordersporlpark, 2 sportvelden aan den Schaikwijkerweg benevens het sportter rein gelegen tussehen de Delft en de spoorbaan ten Zuiden van de Kleverlaan. Deze terreinen waren door de Duitschers volkomen bedorven- Eveneens werd met de verbetering van het sportterrein aan de Kleverlaan begonnen. De volgende tankgrachten werden ge dempt: In Den Hout: de gracht gelegen tussehen 'Id'e Fonteinlaan, den Wagenweg en de Wil- helminalaan. Ten Oosten Van de Fontein laan werd de gracht aan de Noordzijde van den hertenkamp en gedeeltelijk aan de zuidzijde daarvan, gedicht. Thans wordt gewerkt aan het vervormen van het resteerende deel van de tankgracht tot een vijver. 'De tankgracht ioopende van de Brou wersvaart tot aan de spoorbaan naar Zandvoort werd nagenoeg geheel ge dempt. Voor zoover de Brouwersvaart Verbreed werd, is deze verbreeding weer weggenomen, zoodat nu deze vaart weer in den ouden vorm is teruggebracht. De tankgracht, waarin de Delft werd veranderd, blijft op de daarbij verkregen breedte. Hier was het noodig de taluds te ontdoen van den opgeworpen grond. De Houtvaart, ook ingericht als tank kanaal werd aanmerkelijk verbreed door het. weggraven van het Oostelijk talud, terwijl ter plaatse een wal is opgeworpen. Het Oostelijk talud is. over de geheele lengte van de Houtvaart weer in zijn ouden vorm teruggebracht. Momenteel wordt gé^verkt aan het verwijderen van de baggerspecie, die op de bollenvelden is gedeponeerd. Deze afgevoerde grond wordt voor ophooging gebruikt. Gedempt is grootendeels het gedeelte Houtvaart, gelegen onmiddellijk naast de spoorbaan tussehen Brouwersvaart en de Zweminrichting. Tengevolge van het graven der tank grachten zijn verschillende bruggen ver wijderd, terwijl andere in ernstige mate beschadigd werden door het aanbrengen van tankvallen en. tankmuren. Opnieuw gebouwd werd 1 brug voor rijverkeer over de Houtvaart nabij de Ohmstraat, 2 bruggen voor voetverkeer gelegen in het Brouwersvaartpad, en 1 brug over de Delft, in het fietspad naar Santpoort. Nu moeten nog twee bruggen gemaakt worden, 1 nabij de Zaanerüaan over de Delft en 1 over de Jan Gijzenvaart tus sehen den Rijksstraatweg en de Delft. De Stuyvesant- en de Spaarndammerbrug dienen nog een grondige herstelling te ondergaan, terwijl nog een oplossing voor voetgangers moet worden gemaakt in verband met het wegnemen van de voet brug, die over de Delft in de Klever laan lag. Door hei beschikbaar komen van zand uit de tankgracht werd de gelegenheid verkregen over te gaan tot het maken van de aarden baan voor den weg langs de Delft, die den Rijksstraatweg met de jeugdherberg verbindt. Dit werk kwam grootendeels gereed. Het vormt de laat ste schakel in een belangrijke Noord-Zuid verbinding, die den Rijksstraatweg zal ontlasten. Tenslotte is in uitvoering de verande ring van het parkgedeelte behoorende tot het Noordersportpark, dat in bezettings- tijd van alle boomen en struikgewas is ontdaan. De belangrijkste veranderingen zijn het wijzigen en uitbreiden van den vijver, het inrichten van een kinderwerk- tuin en het verleggen van paden. De be planting van dit gedeelte zal in het vol gende plantseizoen kunnen geschieden. Als aanvullend werk. gepaard gaande mei hei rooien van de 'ooomstobben en het planten van boomen. hetwelk ge schiedde door den dien6t van Hout en Plantsoenen maakte Openbare Werken een 10 000-tal boomgaten dicht, terwijl voor een 7000 tal geplante boomen de omranding werd gemaakt. Tot 1 Mei 1946 toe werd in totaal aan de werken uitgegeven een bedrag ad f 775.000.waarin aan directe loonen een bedrag van f 400.000. De uitvoering van alle genoemde wer ken gebeurt in regie, dat wil zeggen: met inschakeling van aannemers waarmee een regeling getroffen is over de vergoeding voor de bedragen uitgegeven voor de wer ken. Alle werkzaamheden werden en worden uitgevoerd als. D.U.W.-werken; het Rijk n.l. de „Rijksdienst voor uitvoering van Werken", verstrekt daarvoor^de subsidie. Tenslotte zij vermeld dat door grondig onderzoek het gelukt is een belangrijk deel van de verloren gegane bestratings- materialen terug te krijgen. In gewicht uitgedrukt werd op de erven van Open bare Werken aangevoerd 480 ton materi- laal, wat overeenkomt met: 4 a 5 scheeps ladingen. Verondersteld mag worden, dat het moreele effect van de opsporing van groot belang is. Tentoonstelling over concentratiekampen Ter gelegenheid van de reünie van ex- politieke gevangenen op 10 Mei a.s. zal in het Frans Halsmuseum te Haarlem een ten toonstelling worden gehouden over het leven in de concentratiekampen, voor Haarlem is aan deze expositie toegevoegd het oorspron kelijke oeuvre van H. Pieck over Buchen- wald. De tentoonstelling is geopend Vrijdag 10 Mei van 10—a uur (speciaal ten behoeve v. q. reünisten) 11 en 12 Mei v. 104 uur. AGENDA Stadsschouwburg: Pension Rustig, 20 uur. Xutsgebouw: Lezing So sii-beweging, 20.15 uur. Tuinzaal Concertgeb.: Psychom. experimen ten. 20 uur. Rembrandt: De Roode Aarde. Palace: De vierde bruidegom. Luxor: Decem- bernacht, alle drie voorstellingen 18 jaar en 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14, 16.30, 19 ert 21.15 uur. DONDERDAG 9 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling. 20 uur. Stads schouwburg: Cilli Wang, 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Effecten- en Geldmarkt Een heele pagina zouden we noodig heb ben om een behoorlijk overzicht te kunnen geven van wat de effecten- en geldmarkt deze week heeft beziggehouden en in het simpele kolommetje, dal ons is toege wezen kunnen we de voornaamste zaken dus slechts even aanstippen. We beginnen met de geldmarkt, waai de regeering een krachtproef heeft ge houden met de uitgifte van schatkist papier bij inschrijving en die, dank zij de •solidariteit van de groote geldgevers, mis lukt is. Deze wenschen voor jaarspapier een disconto van 2%. de regeering wilde niet meer dan 113/16% geven, zoodat slechts een luttel bedrag is toegewezen. De regeering geeft geen kamp. Het in- «chrijvingssysteem wordt weer prijsge- 'geven, maar het disconto voor jaarspa pier is vastgesteld op 1 Wanneer men bedenkt dat vele banken voor jaar deposito nog l-)4 a 2% vergoeden en de spaarbanken 2><%, is het verzet van de geldgevers begrijpelijk. Wij hopen dat zij ..den kop er voor houden" in het belang van den kleinen spaarder, die bij de meeste regeeringsmaatregelen op finan cieel gebied telkens weer het kind van 'de rekening wordt. De minister van Financiën had toege zegd dat hij bij de Vermogensheffing zou worden ontzien en inderdaad komt men hem bij het thans gepubliceerde tarief eenigszms tegemoet. Maar o.i. lang niet. in voldoende mate, gezien de groote moei lijkheden waarin hij zich als gevolg van de sterk gestegen kosten van levensonder houd. bevindt. Het heffingspercentage voor vermogens tot f 100 000 zal 10?;; zijn, met een progressie tot 20% boven f 250.000. terwijl de vrijstelling voor hen, die minder dan f .1000 inkomen uit ver mogen hebben f 25.000 bedraagt plus f 5000 voor echtgenoote en minderjarige kinde ren. f 10.001) voor hen die meer dan f 1000 inkomen uit vermogen toucheeren. Dit wil zeggen'dat iemand, die i 999 uit zijn vermogen, doch daarnaast f 10.000 uit zijn bedrijf trekt, ten aanzien van de Ver mogensheffing in een gunstiger positie verkeert dan hij, die alleen uit vermo gen f 1000 inkomen heeft. Heef! deze laatste een vermogen van f 40.000, dan moet hij hiervan f 2500 aan den fiscus afstaan, terwijl de eerste vrijuit gaat. Voorts kan deze bepaling tot groote on billijkheden leiden voor het: geval een groot vermogen weinig of geen inkom sten oplevert. De bezitter zou dan geen Vermogensheffing behoeven te betalen. Wij weten wel dat het ondoenlijk is bij de heffing van belastingen, alle onbillijk heden weg te nemen, maar als de minis ter waarlijk den kleinen man wil ontzien, dan had de vrijstelling voor hen, die uit sluitend van hun vermogen moeten leven, grooter moeten zijn. Intusschen is het ontwerp voor deze belasting nog niet verschenen cn kan eventueel de Kamer de belangen van den kleinen, man nog eens onder het oog zien. We komen nu tol de uitbreiding van den effectenhandel. Op het eerste gezicht reden tot groote verheuging. Met ingang van 10 Mei 1946, zes jaar na de beurs- sluiting in 1940, zullen de aandeelenru brieken trapsgewijs in den beurshandel worden ingeschakeld. Geen verkoopver- gunningen meer noodig: niet alleen oud bezit, ook nieuw bezit verhandelbaar: geen dubbele blokkade voor rechtsherstel: herbelegging van losbare stukken moge lijk. zoomede ruiltransacties. Maar *nu de voorwaarden van den minister: aan- koopen alleen met vrij geld; bij verkoop van oud bezit 50% van de opbrengst ge blokkeerd, van nieuw bezit 100%, zoodat men zich ter beurze terecht afvraagt waar straks de verkooporders vandaan moeten komen. Het oud bezit is meest in handen van kapitalisten, die bij verkoop weinig beiang hebben, terwijl zij, die na 10 Mei 1940 fondsen kochten, dat gedaan hebben ter tijdelijke beiegging van gelden, welke irï hun bedrijf waren vrijgekomen en thans geleidelijk weer moeten worden ge- employeerd. Waarom zal iemand, die nieuw bezit heeft, gaan verkoopen als de opbrengst geblokkeerd wordt? Hoog stens zal hij misschien een ruiltransactie mogen uitvoeren, maar geld krijgt hij er niet mee in handen. De minister is wel een. goed koopman: hij rekent steeds naar zich toe. Want al klinkt het mooi, dat verkoop van oud bezit 50% in vrij geld oplevert, men vergete niet dat de koo- per 100% in vrij geld betaalt en de mi nister dus 50% aan de geldcirculatie ont trekt, wat natuurlijk zijn bedoeling is, ook met de blokkade van de opbrengst van nieuw bezit, hetwelk door den koo- per met 100% in vrij geld wordt betaald, maar bij den verkooper voor 100% wordt geblokkeerd. Iemand ter beurze heeft het zoo uitgedrukt: ,,de effectenbeurs moet blijkbaar dienst"- doen als zuigpomp op het vrije geld ter correctie van een ver keerd financieel beleid". Neen, bevredigend is deze regeling al lerminst. nog afgezien van het K% dat bij verkoop ten bate van Rechtsherstel betaald moet worden. Intusschen hebben de bezitters van ge blokkeerd geld, dat straks niet meer be legd mag worden, uit de nieuwe bepalin gen hun conclusies getrokken en ijlings obligaties aangekocht, waardoor deze tot fanevprijzen gestegen zijn. de 4% Neder land 1941 tot ca. 105%, 3V'2% staats- en gemeenteobligaties tot 104%, 2*4% N. W. S. tot 91*4%. Straks zal men deze obli gaties in elk geval tegen aandeelen kun nen verwisselen. We leven wel in een. nieuwe wereld! Victor Emmanuel Enzo Selvaggi, de leider van de groot ste monarchistische partij in Italië, heeft volgens Un. Press, bekend gemaakt -dat koning Victor Emmanuel van plan is „binnen 5 a 7 dagen te abdiceeren of Italië le verlaten en nooit meer als koning te regeeren". Wanneer het onderzoek dat het Huis van Savoye instelt, uitwijst dat het referendum zich zal uitspreken vóór de monarchie, zal Victor Emmanuel for meel afstand doen van den troon ten gunste van kroonprins Umberto. Mocht het onderzoek uitwijzen dat het Italiaan- sche volk zich voor den republikeinschen regeeringsvorm zal verklaren, dan zal de koning voor het referendum uit Italië vertrekken en er nooit meer terugkeeren. Nog liooger dan de Dromedaris is de ladder van de Enklmlzer brandweer mannen. Een aardige snapshot van de spuildeinoiistraties, die dezer dagen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Enlthüizer brandweer gegeven werden. In dezefi tijd van het jaar moeten steeds meer jongemenschen uitmaken wat zij na hun studietijd zullen gaan doen. Voor velen is de keuze niet gemakkelijk. Een meisje b.v., welk beroep zal zij kiezen? Dat van verpleegster? Dit is den laatsten tijd weer in het mid delpunt van de belangstelling komen te staan door publicaties in dagbladen over het groote tekort aan ziekenhuispersoneel en door een vurig beroep van den heer Drees op de ministerieele radio-brug. Er is veel geromantiseerd over het ver pleegsterschap. dat echter vaker dan eenig ander beroep dwingt, de bittere werkelijkheid onder oogen te zien. Het is zwaar. Een goede verpleegster zal dus, zoowel geestelijk als lichamelijk 6terk moeten zijn. om de moeilijkheden in haar bestaan het hoofd te bieden. Aan haar hoede is toevertrouwd een zaal met zieke menschen. wier welzijn een voortdurende aandacht eischt en wier geestelijke in stelling ook al zijn ze slechts lichamelijk ziek met de binnenkomst in het zieken huis beperkt is tot de dagelijkscne dingen van de kleine gemeenschap om hen heen. Zij krijgt den mensch van zijn zwakke zijden te zien en dat is een van de oor zaken van de nuchtere, soms cynische levenshouding van sommige verpleegsters 123. Een lakei kondigde aan: .JDe snelle vier, sire.»' Wag- keerde zich 'om, maar zag niets bijzonders. Angelius nam de twee gasten bij den arm en bracht ze buiten de troonzaal. Daar liep door de lange gangdte zich eindeloos uitstrekte, een op het oog doodgewone looper waar ze al eerder over geloopen waren, een looper met een streepje en een bloemetje. Maar toen Angelius een kastje aan den wand had opengemaakt en de daarin aangebrachte schakelaar had omgedraaid, begon de looper voor uit te schuiven, de gang door. de trap pen af naar den ingang van hel bijen- slot. Wag en Warrel stonden verstomd van dit makkelijke vervoermiddel, en Wag zei tegen zijn vriend..Als we thuis komen, wil ik ook zoo'n' ding in mijn huis hebben. Maar de woorden bestierven hem bijna in den mond. De meestal ongeveer 20-jarige verpleeg ster, pas van school en misschien nog niet vaak van huis geweest, komt, als zij den eersten proefcursus van 6 weken met goed gevolg heeft doorloopen, in een drie- of vierjarige opleiding, waarin zij tegen een 'vloed van nieuwe en soms schokkende er varingen moet opzwemmen. Naast haat- gewonen dienst heeft zij nog-diverse cur sussen te volgen voor het verkrijgen van de noodige bekwaamheid, waarvan zij aan het einde van ieder jaar een proeve moet geven. Aan het einde van haar leerlingen tijd doet zij een examen, dat haar het bij de wet ingestelde diploma kan opleveren. Dan eerst kan zij zich ten volle verheugen in het verrichten van haar taak. omdat zij dan algeheele verantwoordelijkheid krijgt en de ..hondebaan^jes" niet meer zoo vaak hoeft te verrichten. Heeft zij haar oplei ding in een ziekenverplegingsinrichting gevolgd, en het diploma A behaald, dan kan zij in enkele jaren het B-diploma (voor verpleging van zenuw, en zielszie ken) erbij krijgen. Zij doet er een jaar minder over dan wanneer zij direct voor diploma-B was opgeleid. Dit is in omge keerde volgorde eveneens het geval. Voor kraam-, kinder- of wijkverpleging kan de gediplomeerde na eenige ervaring en het afwerken van een verplicht pro gramma een aanteekening op haar diploma krijgen, waardoor zij bevoegd is zich kraamverpleegster etc. te noemen. De eischen van toelating als leerling verpleegster zijn meestal minstens ULÖ- diploma, een goede gezondheid en een leeftijd van meer dan 20 jaar. Sommige inrichtingen, zooals het Diaconessenhuis te Haarlem, geven ook een extra opleiding aan jongere meisjes, die niet over eén ULO- of gelijkwaardig diploma beschik ken. De leerlinge verdient het eerste jaar c.a. 400 met vrijen kost, vrije medische behandeling, (verplichte) inwoning en kos- telooze opleiding. Ieder jaar krijgt zij eenige verhooging en er worden maat regelen beraamd, de salarisschaal te ver beteren. Tot slot de bestaanszekerheid: een ver pleegster is voor haar leven „binnen", want zelfs in den ergsten crisistijd zal men er niet toe overgaan, een deel van het ver plegend personeel af te danken; als zij tenminste niet uit haar moderne klooster leventje gehaald wordt door een geliefden jongeman, die haar een carrière als huis moeder voorspiegelt. Laat zij zich echter niet verbeelden, dat dit een knappe dokter of een schatrijke patiënt zal zijn. Mis schien is het iemand die nog nooit in een ziekenhuis heeft gelegen en er evenmin ooit over den drempel zou willen komen. BINNENLAND Alle Nederlandsche beeldhouwers worden opgeroepen deel te ne men aan een prijsvraag voor een oorlogsmonu ment te Renesse ter ge dachtenis aan de slacht offers van door de Duit schers aldaar begane gruweldaden. Inlichtin gen Paulus Potterstr. 13, Amsterdam. De termijn Sluit op 30 Juli 1946. Een handelsverdrag tussehen Nederland en Denemarken is op 3 Mei ie Kopenhagen gesloten. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De vergunning voor deblokkeering voor het koopen van reismidde- len in buitenlandsche geldsoort is door de Ned. Bank per 1 Mei inge trokken. Het eerste Fokker zweefvliegtuig van de 66, die te Amsterdam voor de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in aan bouw zijn, is aan de Groningsche Zweefclub afgeleverd, BUITENLAND Er zijn plannen om alle spoorbruggen over de Theems te vervan gen door tunnels onder- de rilver, Er zouden 24 tunnels noodig zijn die 230 millioen pondster- ling zullen kosten. De Britsch-Fransche onderhandelingen over den status van het Ruhr- gebied zullen heden te Parijs beginnen. De eerste versOie aardbeien zijn uit Ne derland naar Engeland gebracht per K.L.M.- vliegtttig. Juan Peron is uit geroepen tot president van Argentinië. Hij zal op 4 Juni zijn functie aanvaarden. Antonescoe, de vroe gere Roemeensehe dic tator, is Maandag voor het gerecht versenenen tesainen met zeven an dere beschuldigden. Het proces zal ongeveer een maand duren. 25 Duitsche geleer- ien zullen naar Engeland gebracht worden om te assisteeren bij de onder zoekingen over raket aandrijvingen. Zij zul len niet als krijgsgevan genen worden behan deld, doch volgens Duit sche maatstaven gesala rieerd worden. Generaal Student, bevelhebber der para chutisten in het Westen jn 1940 en later bij de verovering van Kreta, staat te Luneniburg te recht wegens verant woordelijkheid voor de door parachutisten be dreven misdaden. Haarlem en Omgeving Ds. C. Veenhof uit Utrecht, onze oud-stad genoot, zal Woensdag 19 Juni zijn inauguratie houden als hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschooi der Gere formeerde Kerken (on derin art. 31 K. O.) te Kampen. Op liet drietal voor predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam komt voor Ds. J. Bronsgeest te Velsen. Te Nieuw Vennep is beroepen als tweede piedikant .bij de Ned. Herv. Gemeente met standplaats Abbenes Ds. J. Breeuwsma te Garst- huizen. Zuster Sophie van der velden herdenkt op den lOen Mei den dag waarop zij'25 jaar gele den in dienst trad bij. het Diaconessenhuis te Haarlem. Men zal de ju- tailaresse Vrijdag a.s. van 1517 uur kunnen ge- lukwenschen. Ds. H. W. Meihuizen te "s Gravenhage heeft afwijzend beschikt op het verzoek zich be schikbaar te stellen voor een beroep van de Haar- lemsehe Doopsgezinde gemeente. De biwirtvereeniging „de Vijfhoek" herdenkt de bevrijding met een feestavond op Maandag 13 Mei in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Hier zullen optreden de Marinuc- ci's. Daarna is er bal tot 2 uur. De heer J. Boo gaard zal Zaterdag 11 Mei 25 jaar in dienst zijn ais courantenbezor ger van Haarlems Dag blad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4